مطالعات مجتمع مسکونی 208 صفحه + نقشه - رساله مجتمع مسکونی - طرح نهایی مجتمع مسکونی نقشه مجتمع مسکونی | گروه معماری پارساکد - مرجع معماری ایران

مطالعات مجتمع مسکونی ۲۰۸ صفحه + نقشه – رساله مجتمع مسکونی – طرح نهایی مجتمع مسکونی نقشه مجتمع مسکونی - گروه معماری پارساکد – مرجع معماری ایران

به وب سایت گروه معماری پارساکد خوش آمدید.

subscribe-sms

اشتراک پیامک

پارساکد
صفحه اصلی
تالار گفتمان
اینستاگرام ما
عضویت
ورود کاربران
ارتباط با ما

توجه: در صورتی که اطلاعات معماری دارید نیاز به خرید نیست و با شما تبادل اطلاعات انجام خواهد شد.

مطالعات مجتمع مسکونی ۲۰۸ صفحه + نقشه – رساله مجتمع مسکونی – طرح نهایی مجتمع مسکونی نقشه مجتمع مسکونی
icon تعداد بازدید: 33,661 iconدسته : پارساکد، رساله معماری، طرح نهائی معماری، مطالعات معماری

مقدمه
در دوران پس از انقلاب صنعتی و انباشته شدن شهرها از جمعیتِ شاغل در بخش صنعتی و توسعه ماشینیزم، دیدگاه‌های متفاوتی در رابطه با توسعه شهرها و ویژگیهای درونی آنها مطرح شد. نظریه‌ها و جنبش‌های اصلاح‌طلبانه‌ای برای اصلاح ساختار فضایی شهرها شکل گرفتند که خواستار حذف معضلات و مشکلات شهرها و برگردان آرامش گذشته به آنها بودند. یکی از این نظریات تئوری«واحد همسایگی » بود که توسط «کلارنس پری » مطرح شد. او ابتدا در سال ۱۹۲۶ میلادی طرح مقدماتی «واحدهای خودیار» یا «واحد همسایگی» را منتشر کرد و سپس در سال ۱۹۲۹ گزارش جامع این طرح توسط پری در کمیته طرح منطقه‌ای نیویورک و حومه منتشر شد.
مطالعات مجتمع مسکونی - رساله مجتمع مسکونی - پایان نامه مجتمع مسکونی - طرح نهایی مجتمع مسکونی - نقشه مجتمع مسکونی

نگرانی پری از عدم بهسازی شرایط کالبدی و اجتماعی مادرشهرهای ایالات متحده، در ربع اول قرن بیستم موجب شد تا طرح واحد همسایگی شکل بگیرد. پری تا حد زیادی تحت تأثیر منطقه‌بندی ، نحوۀ واگذاری مسکن و دیگر جنبش‌های اصلاح طلبانه مطرح در آن زمان در ایالات‌متحده قرار داشت. طرح وی علائق روز افزون به مشارکتی کردن خدمات شهری را نشان می دهد. گزارش اصلی سال ۱۹۲۹ به صورت بخشی از طرح منطقه‌ای نیویورک نگاشته شد که رهنمودی برای توسعه حومه‌های شهری بود. این نظریه که در ۹۰ سال اخیر از پیشروترین نظریات شهرسازی بوده است و توانسته تا حد زیادی در مدیریت شهری، کاهش معضلات اجتماعی و ایجاد هویت در محلات موفق عمل کند. پری بر این باور بود که زندگی گروهی که در فطرت انسان‌ها نهفته است. برای او مطلوب بوده و پیش نیاز نظم و آموزش اجتماعی است. تا کنون پروژه‌های بسیاری نیز بر اساس نظریه واحد همسایگی در حومه های نیوجرسی، بوستون، نیویورک و فلوریدا ساخته شده است..

برای توضیحات بیشتر و دریافت رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

واحد همسایگی چیست؟
واحد همسایگی به منزله خانه‌های مسکونی با محیط پیرامونی آن است که در کنار هم یک کل بهم پیوسته را تشکیل می‌دهند و دارای یک هویت جمعی و محله‌ای است. این هویت جمعی در واحد همسایگی باعث ایجاد رشد و پویایی جمعی، افزایش ارتباطات اجتماعی و احساس همبستگی اجتماعی می‌شود.تمامی واحد همسایگی در کلان شهرها، شهرهای متوسط و حتی در شهرهای جدید در دنیا، با تمام اصلاحاتی که در طول زمان بر این نظریه صورت گرفته است و علی رغم اختلافاتی که در جزئیات با هم دارند، از شش شاخصه مشترک بهره می‌برند که در ادامه بطور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌شود.
حمل و نقل در خارج از بافت مسکونی:
یکی از معضلات کنونی شهرهای کشور بالاخص کلان شهرها، حضور بی رویه و بدون ضابطه اتومبیل در سطح زندگی شهری است که تا حد زیادی پایین آمدن کیفیت زندگی، آسایش عمومی و فردی و افزایش آلودگی صوتی و هوا را به دنبال داشته است. به همین منظور، در واحد همسایگی شبکه‌های اصلی و شبکه راه‌های پر رفت وآمد نبایستی ازمیان بافت‌های مسکونی بگذرند. چنین خیابان‌هایی بهتر است درمحیط پیرامون واحد همسایگی بوجود آیند
ظرفیت شبه راه‌های داخلی تنها برای سرویس‌دهی به تردد ساکنین است و نه بیشتر. راه‌ها طوری طراحی می‌شوند که سرعت وسائل نقلیه آن به حداقل ممکن برسد و اولویت استفاده از فضا بیشتر بر اساس نیازهای افراد پیاده و تردد آنها شکل گرفته است تا حضور و تردد سواره نیز در بافت به حداقل ممکن تقلیل یابد.
حریم اجتماعی و خصوصی:

شبکه راه‌های داخلی واحد همسایگی بهتر است که به صورت کوچه‌های بن‌بست با حجم تردد کم طراحی شوند تا آرامش محله حفظ شود. این چنین راه‌هایی بایستی ایمنی، آرامش وحجم کمِ ترافیک را بطور متناسبی در داخل محله تأمین سازند و نوع کارکرد کوچه بن بست به گونه‌ای است که عبور از آن برای افراد غریبه، چه پیاده و چه سواره مشکل است که در منجر به حذف عبور گذری پیاده و سواره از درون بافت می‌شود. همچنین وجود کوچه های بن بست در واحد همسایگی نوعی سلسله مراتب همسایگی و ایجاد حریم‌های همجواری را نیز باعث شود.
تفکیک بلوک‌ها و ساختمان‌ها از یکدیگر نیز به‌گونه‌ای است که حداکثر محرمیت به دست آید و واحدهای مسکونی کمترین اشراف را نسبت به هم داشته باشند. بلوک‌ها دارای دو جبهه هستند، که جبهه جلویی با خیابان و یا کوچه اصلی ارتباط دارد و محل انجام فعالیت‌های عمومی‌تر خانواده است و جبهه پشت ساختمان نیز حریمی کاملاً خصوصی دارد و محرمیت آن بطور کامل در نظر گرفته شده و محلی برای فعالیت‌های کاملاً خصوصی افراد و خانواده‌ها است. تردد و تماس افراد غریبه با واحدهای مسکونی از جبهه‌های جلویی ساختمان صورت می‌گیرد و جبهه پشت ساختمان محل تردد رسمی واحد مسکونی نیست.
جمعیت بهینه در واحد همسایگی
جمعیت مبنای این تئوری درحدود ۵۰۰۰ نفراست (بر اساس عملکرد یک مدرسه ابتدایی، جمعیت محله در حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر برآورد می‌شود)، این محدودیت در اندازه جمعیت برای شکل‌گیری یک هویت مستقل جمعی اعمال شده است، این جمعیت نه آنقدر زیاد است که هویت محله بودن از آن ساقط شود و نه آنقدر کم است که در واحدها و یا محلات دیگر حل شود.
مراکز فرهنگی و آموزشی در واحد همسایگی
از دیگر ویژگی‌های واحد همسایگی توجه ویژه به مسائل فرهنگی و در نظر گرفتن ضریب خاصّی برای مراکز آموزشی و فرهنگی است. این واحد همسایگی به مرکزیت یک مدرسه ابتدایی بوجود می‌آید که این مدرسه درمیان فضای سبز قرار گرفته است. همچنین ساختمان های مذهبی، پارک، مرکز فرهنگی محله کاربری هایی هستند که عملکردی فرهنگی دارند
حدود فیزیکی واحد همسایگی

حدود اشغال فیزیکی یک واحد همسایگی تقریباً ۱۶۰ ایکر( هر ایکر تقریباً برابر۴۰۰۰ متر مربع) بوده و حد تراکم جمعیت نیز ده خانوار در هر ایکر تعیین می‌شود. شکل واحد همسایگی بهتراست به نحوی باشد که یک کودک پیش از نیم مایل(۸۰۰ متر) از واحد مسکونی خود تا مدرسه را بصورت پیاده نپیماید ( هر مایل برابر ۱۶۰۹ متر). فاصله نیم مایل، مسافتی است که می‌توان در مدت ۱۰ دقیقه طی نمود .
خدمات شهر
ارائه خدمات شهری از دیگر اموری است که در واحد همسایگی پیش بینی شده است. نحوۀ توزیع و قرارگیری خدمات شهری در واحد همسایگی به گونه‌ای است که خدمات درجه یک شهری تماماً در واحد همسایگی قرار می‌گیرد که علاوه بر کاهش چشم‌گیر سفرهای درون شهری، با توجه به مسافت ۱۰ دقیقه‌ای، استفاده از اتومبیل را نیز به صفر می‌رساند. این خدمات برای یک واحد همسایگی شامل مراکز خرید، مراکز مذهبی، کتابخانه و یک مرکز اجتماعی (محله‌ای) که بهتر است در نزدیک ترین فاصله به دبستان قرارگیرد، می‌شود
کاربری‌های عمده مهم در طرح کلارنس پری واحد همسایگی
همانگونه که گفته شد اساس طرح پری ساماندهی کالبدی منطقه در جهت نیل به توسعه اجتماعی و فرهنگی است و اساسی‌ترین مسئله‌اش ارتقاء و رشد روابط اجتماعی، ابتدا در سطح محله و در نهایت در سطح شهر بوده است. به همین دلیل است در طرح پری ضریب خاصی به امور فرهنگی و اجتماعی توسط طراح داده شده است تا زمینه این رشد فراهم گردد. در گام بعدی توجه پری معطوف به کاربری مسکونی بوده است تا بتواند حداکثر امنیت وآرامش را برای آنان فراهم سازد. کاربری تجاری هم دور از ذهن او قرار نگرفته و با توجه به نوع فعالیت‌های تجاری، مکان‌یابی این کاربری در واحد همسایگی توسط پری حائز اهمیت است
دبستان
دبستان به عنوان هستۀ اصلی در مرکز واحد همسایگی قرار می‌گیرد و فاصله آن از واحدهای مسکونی حداکثر تا ۸۰۰ متر است تا محصلین بتوانند به راحتی و به صورت پیاده به دبستان بروند (درحقیقت این فاصله حدود واحد همسایگی را مشخص می‌کند.) همچنین پری به جهت توجه خاص به مسائل فرهنگی در واحد همسایگی، توجه ویژه‌ای به مدرسه دارد.
پارکها
فضای سبز و زمین‌های بازی ۱۰% وسعت هر واحد همسایگی را شامل می‌شوند. بخش اعظم این پارک‌ها، در مراکز واحد همسایگی و در جوار دبستان‌ها قرار می‌گیرند. در این طرح، زمین‌های بازی جهت استفاده بچه¬ها در طول واحد همسایگی پراکنده می‌شوند و فاصله محیط آموزشی (یا محل سکونت بچه‌ها) تا زمین‌های بازی، بیش از۴۰۰ متر نیست.
مغازه‌های محلی
مغازه‌ها در کناره‌های واحد همسایگی تأسیس می‌شوند. درحقیقت مغازه‌ها در مکانی ایجاد می‌شوند که در تقاطع راه‌ها بوده و با مغازه‌های سایر واحدهای همسایگی یا محلات مجاور باشند. ایجاد مغازه‌ها در کناره‌های واحد همسایگی، بدین دلیل است که کلارنس پری معتقد بوده که وجود مغازه‌ها در مرکز، وسیله‌های نقلیه موتوری را به داخل بافت می‌کشاند و سلامت محیطی روانی واحدهای مسکونی را در معرض خطر قرار می‌دهد. برای همین بهترین مکان را برای کاربری‌های تجاری لبه‌های واحد همسایگی تشخیص داده است.
کاربری مسکونی
منطقه واحدهای مسکونی جهت سکونت ۱۰۰۰ خانوار یا ۵۰۰۰ نفر، در نظرگرفته شده است. بلوک‌ها بر اساس نوع اسکان و بعد خانوار تفکیک شده است. در واحد همسایگی، هم خانه ویلایی و هم خانه‌های آپارتمانی در در کنار هم قرار گرفته‌اند.بخشی از افراد مالک دائمی هستند و بخشی از ساکنین این واحد همسایگی اجاره نشین و یا ساکن موقت هستند. که معمولاً طول مدت اجاره آنها میان مدت (۵ ساله) و یا بلند مدت (۱۰ تا ۱۵ ساله) در نظر گرفته شده است.
خیابان‌ها و معابر عمومی
هر واحد همسایگی به وسیلۀ راه‌های اصلی احاطه می‌شود که این راه‌ها آمادگی پذیرش ترافیک سنگین‌تری را دارا هستند. این خیابان‌ها قادرند مرزهای مطمئنی برای واحد همسایگی باشند. در طرح کلارنس پری، شناخت و تأکید بر عوامل وسعت، مرزها، فضاهای باز، محل ساختمان‌های عمومی، مغازه‌های محلی وراه‌های داخلی، اساس کار به شمار می‌رود و یکی از عوامل گسترش ایدۀ واحد همسایگی، عدم ورود ترافیک گذری به درون بافت است که یک آرامش نسبی را برای واحد همسایگی به دنبال دارد. ویژگی‌های کالبدی شبکه راه‌های واحد همسایگی به‌گونه‌ای است که برای افراد عبور از خیابان‌های کناری از مزیت نسبی نسبت به راه‌های داخلی برخوردار است که به برخی از این ویژگی‌ها درذیل اشاره شده است
ـ عریض بودن راه‌کمربندی و کناری پیرامون واحد همسایگی و عرض کم راه‌های داخلی بافت.
ـ عدم امکان جهت یابی درست در بافت داخلی برای کسانی که به محیط آشنا نیستند.
ـ تعدد خیابان‌ها و کوچه‌های بن‌بست.
ـ طراحی راه‌ها با اولویت استفادۀ پیاده.
اثرات اجتماعی و فرهنگی واحد همسایگی
رویکرد واحد همسایگی خواهان تقسیم شهر به هسته‌هایی است که قابل اداره و مبتنی بر قانون‌مداری باشند. جامعه‌شناسان معتقدند که در طرح واحد همسایگی، مشکلات ناآشنایی مردمی که در واحد همسایگی ساکنند، به حداقل می‌رسد و مشکلاتی که در شهرهای امروزی از نظر سردی روابط همسایگی بین مردم شهرها وجود دارد، کاهش پیدا می‌کند. بدین ترتیب استفاده از خدمات شهری، انجام فعالیت روزانه مردم و بهره‌وری از زندگی روزانه را به نحوی مطلوب و آسان فراهم می‌آورد. و در هنگام تداخل محدوده و حریم فعالیت آنان مشکلات کمتری بوجود می آید. بالا رفتن سطح تعاملات اجنماعی و توجهویژه به مسائل فرهنگی و … باعث بوجود آمدن اثرات اجتماعی و فرهنگی متعددی شده است که به آنها اشاره می گردد
هویت اجتماعی
بخش اعظم دفاع از مفهوم محله، بر ضرورت مفهومی که همسایگی و همجواری نامیده می‌شود، متمرکز شده است. این مفهوم بر ایجاد محیطی صمیمی تأکید دارد و باعث رشد و شکل‌گیری روابط اجتماعی در سطح محله می‌شود و دایرۀ آشنایی‌های امنیت بخش را وسعت می‌بخشد که می‌توان با این تعریف از واحد همسایگی به عنوان یک خانواده اجتماعی یاد کرد که نه تمامی ارتباطات یک خانواده بلکه برخی از آن‌ها را شامل می‌شود. این ارتباطات نوعی رشد دو سویه را به همراه خواهد داشت، که سوی اول آن همانگونه که اشاره شد رشد اجتماعی و سوی دیگر آن رشد شخصیت فردی در سلسله مراتب روابط سالم اجتماعی است
تغییر مفهوم محله
در واحد همسایگی، مفهوم محله چیزی ورای یک تقسیم‌بندی جغرافیایی و شهری است که معمولاً در طرح‌های شهری از هم تفکیک شده و دارای مرزهای متفاوت جغرافیایی از هم هستند. در اینجا مفهوم محله در واحد همسایگی به علت مرزبندی‌های خاص خود و عدم ورود اتومبیل گذری به محله که در نهایت باعث عدم ورود فرد غریبه به محله می‌شود، باعث ایجاد یک حریم همجواری در واحد همسایگی می‌شود که به همراه شکل‌گیری روابط سالم اجتماعی ـ که در بند قبلی به آن اشاره شد ـ به شکل‌گیری یک شخصیت مستقل در محله کمک می‌کند. شکل‌گیری این هویت محله‌ای معمولاً در شهرهای بزرگ و متوسط و بویژه کلان شهرها به ندرت پیش می‌آید و حتی می‌توان گفت که امروزه اصلاً شکل نمی‌گیرد. این امر در سطح کلان‌تر در مقیاس شهری با ایجاد یک ساماندهی مناسب با دیگر واحد همسایگی می‌تواند در ایجاد یک هویت مستقل شهری موفق عمل کند. چنین مفهوم جدیدی از محله، تأثیرات اجتماعی خاصّی به دنبال داشته است
ایجاد حس مالکیت نسبت به محله
افراد ساکن در واحد همسایگی علاوه بر داشتن حس مالکیت نسبت به واحد مسکونی خود، نوعی احساس تملک نسبت به محله خود نیز دارند. احساس تملک تنها به ساکنین دائمی محله تعلق ندارد و حتی مستأجرین نیز این حس تملک را نسبت به محلۀ خود دارند. این امر باعث بالا رفتن ضریب ایمنی در محله می‌شود و در نتیجه رعایت هنجارهای عمومی به علت آشنایی افراد با یکدیگر به شدت بالا رفته و کنترل بسیاری از هنجارها بر عهده ساکنین محله قرار می‌گیرد. تجربه نشان داده است که حضور نیروهای انتظامی شهر در واحد همسایگی به مراتب کمتر از مقیاس و استاندارد‌های شهری است و آمار بزهکاری در این محلات در حد بسیار پایینی حفظ شده است. همانند یک خانواده که افراد خود را در مقابل اعضای دیگر خانواده مسئول و متعهد می‌دانند، در واحد همسایگی نیز چنین تعهد و مسئولیتی برای خانواده‌ها و افراد وجود دارد
انجمن‌های اجتماعی و تعاونی‌های اقتصادی
در اکثر واحد همسایگی بالاخص در ایالات متحده تعدادی انجمن‌های محلی و اقتصادی برای واگذاری اموری که تنها در محدودۀ واحد همسایگی تأثیر دارد، شکل می‌گیرند، بعضی از این تعاونی‌ها وظایفی نظیرکمک‌های خیریه، بهسازی محیط محله و فعالیت و تأمین هزینه‌های فرهنگی و …. را به عهده دارند. این امر باعث می‌شود که بسیاری از امور به گونه‌ای واقعی به مردم واگذار شده و شهرسازی مشارکتی به منصه ظهور برسد
هم صدایی و وحدت نظر و عقیده
تحقیقات در واحد همسایگی نشان داده است که در واحد همسایگی هویت جمعی علاوه بر مسائل اجتماعی در مسائل فرهنگی نیز شکل می‌گیرد. افرادی که در واحد همسایگی زندگی می‌کنند معمولاً دارای گرایشات و سلائق سیاسی و اجتماعی مشابهی هستند و به دلیل وجود مشارکت همگانی در اداره محله و خودیار بودن واحد همسایگی، نارضایتی‌های سیاسی افراد کمتر می‌باشد (از اثرات شهرسازی مشارکتی). آنچه که در واحد همسایگی مشاهده می‌شود یک کلیت و وحدت است در عین آنکه تکثر و استقلال افراد محترم شمرده می‌شود
مکان‌های مناسب برای اجرای تئوری واحدهای همسایگی
با همه این امتیازات در بعضی موارد اجرای طرح واحد همسایگی با مسائل و مشکلاتی همراه است و اجرای این طرح تنها می‌تواند درشرایط ذیل مؤثر و عملی باشد
ـ زمین‌های دور از بخش مرکزی شهرها وزمین‌های آزاد شهری
ـ در شهرها وحومه‌های نوساز که هنوز به میزان کافی دارای زمین‌های خالی است.
ـ در بخش‌های داخلی و شهر‌ها که طرح‌های نوسازی به مقیاس وسیع‌تری انجام می‌گیرد.
ـ البته در شهرهای کوچک و متوسط و یا شهرهای جدید که تراکم مسکونی در آن کم است می توان کل شهر را بر اساس تئوری واحدهای همسایگی طراحی کرد

 

 

 

 فهرست مطالب:

حریم اجتماعی و خصوصی:
مقدمه
واحد همسایگی چیست؟
حمل و نقل در خارج از بافت مسکونی:
جمعیت بهینه در واحد همسایگی
مراکز فرهنگی و آموزشی در واحد همسایگی
حدود فیزیکی واحد همسایگی
خدمات شهر
کاربری‌های عمده مهم در طرح کلارنس پری واحد همسایگی
دبستان
پارکها
مغازه‌های محلی
کاربری مسکونی
خیابان‌ها و معابر عمومی
اثرات اجتماعی و فرهنگی واحد همسایگی
هویت اجتماعی
تغییر مفهوم محله
ایجاد حس مالکیت نسبت به محله
انجمن‌های اجتماعی و تعاونی‌های اقتصادی
هم صدایی و وحدت نظر و عقیده
مکان‌های مناسب برای اجرای تئوری واحدهای همسایگی
شهرسازی خوشه‌ای
رادبرن ؛ نمونه ای اجرا شده
قوانین شهرداریها:
حقوق شهری:
مقررات:
ضوابط و مقررات شهرسازی:
طرح(طرحهای اجرائی):
طرح جامع سرزمین:
طرح کالبدی ملی و منطقه ای :
طرح توسعه و عمران (جامع) ناحیه ای :
طرح مجموعه شهری :
طرح سازماندهی فضا و سکونتگاههای روستائی :
طرح جامع شهر :
طرح تفصیلی شهر:
طرح هادی شهر :
طرح بهسازی و نوسازی و بازسازی و مرمت بافتها :
طرح آماده سازی توسعه های جدید در شهرها :
طرح هادی روستا :
طرح شهرهای جدید :
طرح شهرکهای مسکونی :
طرح سایر شهرکها :
محدوده قانونی شهر :
کاربری اراضی :
قطعه زمین :
تفکیک :
تجمیع :
ساختمان :
واحد مسکونی :
سطح اشغال یا سطح احداث بنا :
سطح ناخالص طبقات :
سطح خالص طبقات :
ضریب تراکم :
عرصه:
اعیانی :
بالکن :
پیش آمدگی یا کنسول :
پیلوت :
پارکینگ :
ایوان :
پاسیو :
حیاط خلوت :
تراکم جمعیتی :
تراکم ساختمانی :
تراکم ناخالص مسکونی :
تراکم خالص مسکونی :
تعمیرات اساسی :
تعمیرات غیر اساسی :
دکوراسیون و فضاهای عمومی آپارتمان
پوشش دیوارها
کفپوش
مناسب ترین رنگ ها
نورپردازی
لوازم کاربردی ـ دکوراسیونی
عناصر دکوراسیونی
ویژگی‌های طبیعی و اقلیمی و صنعتی
پیشینه ی باستانشناسی استان سمنان
پیشینه تاریخی
زمین شناسی :
زمین لرزه :
مطالعات اقلیمی منطقه:
عوامل اقلیمی
دمای هوا
رطوبت نسبی
تابش خورشید
بررسی وضعیت حرارتی در شب و روز
مفهوم سکونت

خانه؛ مفاهیم و معناها
۱- مفهوم سکونت از دیدگاه کریستین نوربرگ شولتز :
جنبه¬های مختلف سکونت در معماری
۲- مفهوم سکونت از دیدگاه گاستون بشلار :
خانه ایرانی
۱- از معماری گذشته چه درسی می‏توان گرفت؟
هادی میر میران
نادر اردلان
محمد رضا حائری
۲- ویژگیهای فضاهای سکونتی معاصر
۳- سازمان فضایی خانه‏های معاصر و معیارهای پیشنهادی برای طراحی خانه
خانه؛ نقش¬ها و کارکردها
۴- مسکن نیازها ، اهداف ، انواع
نیازهای پایه
نیازهای عملکردی
نیازهای ساختاری
نیازهای اجتماعی 
رابطه همســایگی
حـــریم
نیازهای نمادین
هدفهای کلی مسکن :
مسکن و خانواده :
مفهوم اقتصادی :
مشارکت :
۵- انواع خانه ها
خانه تک خانواری مستقل
خانه های کم ارتفاع با دسترسی چندگانه
خانه های کم ارتفاع با دسترسی خصوصی
خط صفر مرزی (خانه هایی با دیوار مشترک)
مجموعه متراکم شهری
خانه  های چند خانواری مرتفع با دسترسی چندگانه
برج ها واحدهای نقطه ای
عوامل سکونت پذیری
فعالیت ها :
عملکرد فضاهای مسکونی :
عرصه های خانه:
عرصــه مشتــرک :
عرصــه والـدیـن :
عرصــه فرزنــدان :
عـرصــه خویشاونـد
عـــرصـه مهمــان :
عرصه خدماتی
آشپزخانه :
فضاهای بهداشتی :
کمد: حفظ
فضاهای ورودی و خـروجـی  :
ابعاد فضـاهـا :
تامین خلوت و انعطاف پذیری در طرح 
آسایش حرارتی
گرمایش و سرمایش
ایمنی
نورپردازی : معماری بیست و چهار ساعته
اقلیم و مسکن
اثاثیه و چیدن آنها
مطالعات زمینه
مشهد از دیدگاه عام
نگاهی به مشهد از بعد تاریخی
مشهد از دید کالبدی
مشهد از دید بافت شهری
مشهد از دید بافت عملکردی
مشهد از بعد بصری
توسعه کالبدی شهر مشهد
بررسی شرایط اقلیمی شهر مشهد
طراحی اقلیمی در شهر مشهد
موقعیت فضای سبز
نکات اقلیمی خاص مجتمع مسکونی
بررسی تکنیک ساخت مسکن
ضوابط طراحی مجتمع مسکونی
فضاهای مورد نیاز
بررسی ضوابط طراحی دسترسی ها، مسیرها و پارکینگ در مجموعه مسکونی
الف – طراحی شبکه دسترسی:
طراحی پارکینگ ها:
بررسی سیستمهای مناسب تأسیساتی و سازه ای
سازه:
تأسیسات مکانیکی:
مقررات ملی و تأثیر آن در طراحی مسکن در ایران
جهت گیری ساختمان:
حجم کلی و فرم ساختمان
جانمایی فضاهای داخلی:
راه های فرار:
جدارهای نورگذر
معلولین:
معیارهای عمومی طراحی بلوکها
دسترسی و ورودی به بلوک های ساختمانی:
روابط بین واحدهای مسکونی:
تناسب و عملکرد فضاها
نما
سیمای شهری:
معرفی نمونه هایی از مجتمع های مسکونی
مجتمع مسکونی هبیتات موشه صفوی:
مطالعات سایت
موقعیت سایت در شهر:
بعد خانوار
اشتغال
نمودار فراوانی طبقات اقتصادی خانوار در محله آبکوه – سعدآباد
شناخت الگوهای رفتاری
الگوهای رفتاری در مقیاس خرد فضاها
حضور کودکان در فضاهای شهری و خیابانها
حضور زنان در فضاهای شهری و خیابان ها
ضوابط کلی کاربری اراضی و تراکم ساختمانی در طرح راهبردی نوسازی و بازسازی محله آبکوه مشهد
جمع بندی و ارائه ساختاری ارتباطی سواره و پیاده در محدوده طرح و نسبت به کل شهر
برنامه فیزیکی
ضوابط و مقررات : 
در صد پیشنهادی برای سطوح عملکردی یک واحد مسکون تناسبات ابعاد فضا و ارتفاع ساختمان
چیدمان طرح
ویژگی های ساختمان
فضای باز مرکزی
فضای باز با کانون ددید
فضای باز خطی کانالیزه
فضای خطی ارگانیک یا خود جوش
شکل زمین
نوع گل و گیاه
طراحی ساختمان
فضاهای انتقالی
دیوارها
کفسازی های

*********************************************************

شماره پشتیبانی:

۱۹۲۵۳۱۲ ۰۹۳۷ – آقای شفیع زاده – ۱۰ صبح تا ۶ عصر

برای خرید آنلاین از زیر اقدام نمائید.

در پایان خرید ، لینک دانلود نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد. قوانين و مقررات

فرمت رساله: word
فرمت نقشه ها: dwg
حجم فایل ها: ۲۵ مگابایت

****************************************************************

توجه: در صورتی که طرح خود را انجام ندادید و حداقل یک ماه تا تحویل خود فرصت دارید، تماس بگیرید و سفارش دهید تا طرح شما انجام شود.

توجه: رساله با رساله هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.

برای مشاهده لیست تمام مطالعات ، رساله و پایان نامه های معماری اینجا را کلیک نمائید.

 

گروه معماری پارسا کد در بخش های زیر سفارش می پذیرد:

انجام نقشه های فاز یک و دو ، ساخت ماکت ، شیت بندی و طراحی پوستر ، طراحی داخلی ، انجام مقاله و پروژه های معماری ، انجام پایان نامه های معماری به طور کامل ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ) ؛ انجام بخشی از رساله های معماری شامل : ( اقلیم ، پروپزال و تجزیه و تحلیل و آنالیز سایت )

ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – admin@parsacad.com

آدرس و شماره دفتر : بزودی


در باره ي "مدیریت سایت" از مدیران سایت پارسا کد
نوشته شده توسط :مدیریت سایت | تعداد مطالب : 816مطلب

مدیریت سایت - مهندسی معماری از تهران و عضو گروه معماری پارسا کد | مرجع معماری ایران ۹ نظر براي نوشته ي "مطالعات مجتمع مسکونی ۲۰۸ صفحه + نقشه – رساله مجتمع مسکونی – طرح نهایی مجتمع مسکونی نقشه مجتمع مسکونی" ارسال شده است!
نوشته شده توسط : فائزه ایرانی   درتاريخ: آذر ۱۴ام, ۱۳۹۱ در ۲۱:۳۰   

MSIE 8.0 Windows 7

سلام/ بنده تمایل دارم مطالعات مربوط به رساله ی مجتمع مسکونی رو خریداری کنم لطفا در رابطه با نحوه ی ارسال و چگونگی خرید و صحت مطالب رساله بنده رو مطلع کنید/ممنون

نوشته شده توسط : محمدرسول احمدی   درتاريخ: فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۵۶   

Firefox 17.0 Windows

سلام من مطالبی همراه با پلام نمای داخلی خارجی درباره مجتمع مسکونی می خوام البته این مجتمع یک نمونه خارجی باشه امکانش هست کمکم کنید

نوشته شده توسط : پارسا   درتاريخ: فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۵۹   

Chrome 26.0.1410.64 Windows XP

سلام
داخل همین مطالعات موجود هست.

نوشته شده توسط : سیدمعصوم دوغچی   درتاريخ: تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۵۵   

Chrome 28.0.1500.71 Windows 7

با سلام
بنده رساله ی مجتمع مسکونی رو خریداری کردم اما به ایمیلم نرسید تا دانلود کنم لطفا راهنمایم کنید. فقط خوش آمد گویی کرده برای عضویت ام. با تشکر

نوشته شده توسط : علی   درتاريخ: تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۰۸   

Chrome 27.0.1453.116 Windows 7

با سلام
بعد از خرید دو ایمیل برای شما ارسال می شود.
اطلاعات پرداخت و جزئیات دانلود محصول
لطفا اسپم ایمیل خود را هم چک نمائید.
لطفا نام و نام خانوادگی و ایمیلی که در مراحل خرید ثبت نمودید را بهمراه رسید پرداخت اینترنتی خود را به ایمیل و شماره همراه زیر ارسال نمائید تا بررسی شود:
admin@parsacad.com
۰۹۳۷۱۹۲۵۳۱۲

با تشکر

نوشته شده توسط : بهزاد   درتاريخ: اسفند ۲ام, ۱۳۹۲ در ۰۱:۳۵   

MSIE 9.0 Windows 7

با سلام –
من مایلم با شما تبادل اطلاعات انجام دهم – شرایطش چی هست؟

نوشته شده توسط : فرشید (معاون)   درتاريخ: اسفند ۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۱   

Chrome 32.0.1700.107 Windows 7

سلام
ب ایمیل های سایت در ارتباط باشید و اطلاعاتی که در اختیار دارید و اطلاعاتی که نیاز دارید ذکر نمائید.

نوشته شده توسط : علی ستاری   درتاريخ: مهر ۱۱ام, ۱۳۹۳ در ۲۱:۱۵   

Chrome 37.0.2062.124 Windows 7

با سلام –
من مایلم با شما تبادل اطلاعات انجام دهم – شرایطش چی هست؟

نوشته شده توسط : معاون سایت   درتاريخ: مهر ۱۲ام, ۱۳۹۳ در ۱۱:۵۶   

Chrome 37.0.2062.124 Windows 7

پاسخ به : علی ستاری
:

Chrome 37.0.2062.124 Windows 7

با سلام –
من مایلم با شما تبادل اطلاعات انجام دهم – شرایطش چی هست؟

با سلام
از طریق ایمیل های سایت در ارتباط باشید.
admin@parsacad.com

ارسال نظر

rss-comments دنبال کردن نظرات با فید يك آواتار براي خود بسازيديک تصویر برای حساب کاربری خود بسازيد
آدرس سايت يا وبلاگ :
شماره موبایل (اختیاری) :راهنما : در صورتی که از پاسخ استفاده می کنید متن نظر خود را در خط بعد از کدهای html ایجاد شده بنویسید.
راهنما : در صورتی که ایمیل و شماره موبایل خود را وارد نمائید، پاسخ نظر برای شما ایمیل و پیامک می شود.