استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان - سایت های معماری | گروه معماری پارساکد - مرجع معماری ایران

استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان – سایت های معماری - گروه معماری پارساکد – مرجع معماری ایران

به وب سایت گروه معماری پارساکد خوش آمدید.

پیشنهاد ویژه برای کاربران: برای انجام سفارشات معماری خود ، تماس بگیرید: 09371925312
بستن کادر
توجه: در صورتی که اطلاعات معماری دارید نیاز به خرید نیست و با شما تبادل اطلاعات انجام خواهد شد.

استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان – سایت های معماری
icon تعداد بازدید: 4,734 iconدسته : پارسا کد، پروژه های دانشجویی

عنوان : استفاده از مواد گیاهی در صنعت ساختمان

موضوع : نی در صنعت ساختمان

ارسال شده از : آرشیو سایت

چکیده:

در سال های اخیر برای جلوگیری از اتلاف انرژی از یک طرف و کاهش خسارت های ناشی از زلزله از طرف دیگر، در بکارگیری مصالح غیرمصالح غیرسازه ای در ساختمان ها،دو ویژگی مهم سبکی و عایق حرارتی مدنظر می باشد. به همبن دلیل کاربرد قطعات و صفحات ساخته شده از گچ، الیاف معدنی(پشم شیشه، پشم سنگ و …) مواد گیاهی، بتن گازی، پلی استایرن(یونولیت) و … علی رغم محدودیت های مختلف توسعه یافته است.

نی در صنعت ساختمان - سایت های معماری - نی در ساختمان - مقاله های معماری و عمران - علی شفیع زاده

امیدوارم از این پروژه که از آرشیو سایت ارسال شده راضی باشید.

از همینجا از شما عزیزان درخواست دارم هر اطلاعاتی که در ارتباط با رشته معماری و عمران در اختیار دارید برایم ارسال کنید تا با نام خودتان در سایت انتشار بدم و بقیه دوستان هم استفاده کنند.

برای دانلود به ادامه مطلب بروید…

توضیحات : استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان – سایت های معماری

چکیده:

در سال های اخیر برای جلوگیری از اتلاف انرژی از یک طرف و کاهش خسارت های ناشی از زلزله از طرف دیگر، در بکارگیری مصالح غیرمصالح غیرسازه ای در ساختمان ها،دو ویژگی مهم سبکی و عایق حرارتی مدنظر می باشد. به همبن دلیل کاربرد قطعات و صفحات ساخته شده از گچ، الیاف معدنی(پشم شیشه، پشم سنگ و …) مواد گیاهی، بتن گازی، پلی استایرن(یونولیت) و … علی رغم محدودیت های مختلف توسعه یافته است.

در اتیم مقاله سعی شده است خواص، ویژگی ها و دامنه کاربرد مصالح ساختمانی تهیه شده از گیاه نی بررسی و ارزیابی گردد. در این مقاله با نشان دادن استفاده از نی بافته شده به دلیل مقاومت حرارتی، سبکی وزن، قیمت، راندمان و تولید در شرایط آب  و هوایی مختلف، بر امکان استفاده از آن در صنعت ساختمان و بر ضرورت مطالعات تکمیلی تأکید شده است.

واژه های کلیدی:

مصالح ساختمانی، عایق صوتی، سبکی، مواد گیاهی، نی.

مقدمه:

مصالح مورد استفاده در ساختمان ممکن است دارای یک یا چند نقش مهم«سازه ای، جداکننده، عایق صوتی، عایق رطوبتی، تزیینی و …» باشد. در مواردی که منظور از کاربرد مصالح، عملکرد سازه ای آن نیست و سایر عملکردهای آن مورد نظر است، کاهش وزن در واحد حجم(سبکی) یکی از مزیت های اصلی در انتخاب مصالح می باشد. چسبندگی و سازگاری با مصالح پوششی و همجوار، مقاومت در برابر آتش، متصاعد ننمودن گازهای سمی در موقع آتش سوزی، مخاطره آمیز نبودن آن برای سلامتی کارگران در حین ساخت و نصب از دیگر مشخصه های اصلی مصالح انتخابی است. مصالح انتخابی علاوه بر ویژگی و مزیت های فنی مورد نظر باید از نظر هزینه سهولت در اجرا نیز دارای مزیت های اقتصادی لازم باشد. در انتخاب مصالح برای عملکردهای غیرسازه ای، مصالحی دارای صرفه اقتصادی است که علاوه بر ویژگی اصلی مورد نظر، هرچه بیشتر سایر   ویژگی ها را نیز پوشش دهد.

در سال های اخیر با تأکید بر اجرای استاندارد ۲۸۰۰ و مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، سبکی و مقاومت حرارتی مصالح مورد استفاده در جدارهای خارجی ساختمان مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان ها قرار گرفته است. علیرغم اینکه از کاربرد بلوک های بتن گازی(با نام تجاری مختلف) در ایران بیش از دو دهه می گذرد و به طور گسترده استفاده می شوند، این بلوک ها هنوز استاندارد نشده و چسبندگی و سازگاری آنها با مصالح پوششی مورد تردید می باشد. کاربرد بلوک های سقفی پلی استایرن(یونولیت) نیز که اخیراً به سرعت رواج یافته است، علیرغم سبکی و سرعت اجرای بالا دارای دو مشکل چسبندگی با مصالح پوششی و مقاومت در مقابل حریق است. مصالحی از قبیل تخته های گچی  و الیاف معدنی(پشم سنگ، پشم شیشه و …) نیز بدون استفاده و کمک سایر مصالح دارای ایستایی لازم نیستند.

از دیدگاه صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست که امروزه در سراسر جهان مورد توجه جدی قرار گرفته است، مصالحی در اولویت قرار دارند که علاوه بر ویژگی های فنی مورد نظر، در تهیه مواد اولیه، فرآیند تولید، حمل و نقل، دوره ساخت، بهره برداری و تخریب ساختمان دارای کمترین میزان مصرف انرژی و آلودگی های زیست محیطی باشند. با توجه به سابقه طولانی کاربرد مواد گیاهی و به خصوص نی در ساختمان سازی به نظر می رسد استفاده از گیاه نی به عنوان مصالح ساختمانی، دارای مزیت های نسبی بیشتری نسبت به سایر مصالح با عملکردهای مشابه باشد. برای دستیابی به مزیت های نسبی و دامنه کاربرد گیاه نی به عنوان مصالح ساختمانی، مقررات ملی ساختمان، مطالعات به عمل آمده در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، استانداردها و سایر منابع داخلی و خارجی از یک طرف و همچنین کاربرد گیاه ن در خانه سازی مناطق نفت خیز جنوب، ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران، پل یادگار امام و ویلاسازی اطراف رودهن و کلاردشت از طرف دیگر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

در این مقاله با اتکا به مطالعات کتابخانه ای و میدانی به عمل آمده فوق، سعی شده است به طو اجمال خواص، ویژگی ها و دامنه کاربرد این مصالح مورد بررسی قرار گرفته و این دو نکته که اولاً آیا امکان استفاده گسترده از مواد گیاهی و بخصوص نی در ساختمان سازی وجود دارد یا خیر و ثانیاً ضرورت انجام مطالعات و پژوهش های کاربردی و آزمایشگاهی برای دستیابی به خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی آن مورد بررسی قرار گیرد.

تاریخچه:

در بسیاری از نقاط جهان برای پوشش سقف ساختمان های قدیمی و سنتی از مواد گیاهی نظیر برگ درخت خرما، نی مرداب و یا نی معمولی و … استفاده شده است. به صورت تاریخی صحبت کردن از این نوع پوشش مترادف و پیوسته با چوب های سقف یا      سقف های چوبی است، که از مصالح پایه و اصلی ساختمان بوده و به وسیله مواد جامد غیر ارگانیک نظیر سنگ، آجر، بتن، ورق های فولادی ساخته شده در کارخانه و … جایگزین گردیده است. این نوع پوشش هم اکنون نیز در بسیاری از نقاط توسعه یافته جهان، به دلیل عایق حرارتی، عایق صوتی، سبکی وزن، انعطاف پذیری و صرفه اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد.

در آثار بدست آمده از طاق های ساخته شده در بین النهرین و نیز ساختمان های هخامنشی در شوش و تخت جمشید، ازنی و مصالح گیاهس دیگر برای پوشاندن فواصل بین     تیرچه ها استفاده شده است. در هنگام ساختن سقف، روی مصالح گیاهی لایه ای از گل قرار می داده اند. این روش ها هم اکنون نیز در بعضی مناطق روستایی ایران مرسوم است.

در احداث ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران از نی بافته شده(در یک لایه) برای سقف کاذب و قالب بتن به صورت گسترده استفاده شده است.

در سالهای اخیر با انگیزه استفاده از خواص سازه ای و مقاومت حرارتی در ویلاسازی های اطراف رودهن و کلاردشت از صفحات بافته شده از نی استفاده شده است.

صفحات بافته شده و یا فشرده شده از نی حدود ۷۰ سال پیش در خانه سازی شرکت نفت در خوزستان به عنوان سقف های کاذب و عایق حرارت مورد استفاده قرار گرفته است. حدود ۴۰ سال پیش در خوزستان اولین کارخانه تولید صفحات نی به هم فشرده به نام کانتکس و دومین کارخانه نیز در حدود ۱۰ سال پیش در شمال ایران دایر گردیده است.

منابع و مواد اولیه:

مواد گیاهی(به غیر از چوب) ورد استفاده در ساختمان شامل: ضایعات چوب، الیاف کتان، الیاف کناف، الیاف نارگیل، چوب پنبه، برگ درخت خرما، گیاهان هم خانواده با گندم با ساقه های توخالی، بندبند و نرم گیاهان هم خانواده با گندم با ساقه های توخالی، بندبند و سخت(از قبیل نی مرداب و نی معمولی) می باشند.

نی در صنعت ساختمان - سایت های معماری - نی در ساختمان - مقاله های معماری و عمران - علی شفیع زاده

از مهم ترین و با دوام ترین این گیاهان نی(مرداب و معمولی) است که هم به صورت طبیعی و خودرو و هم به صورت گیاه دست کاشت مورد استفاده قرار می گیرد. نی مرداب به علت دوام و همچنین رویش خودرو در زمین های باتلاقی در رقابت با سایر گیاهان آبزی موفق تر است و احتیاج به کود و سایر مواد مغذی ندارد. در ایران مهم ترین رویشگاههای نی مرداب تالابهای شادگان و هورالعظیم در خوزستان می باشند. نی معمولی به صورت دست کاشت در اکثر نقاط ایران قابل کشت است و آن را در بین مزارع به صورت بادشکن کشت می کنند. مشخصات اولیه گیاه مناسب برای تهیه صفحات و قطعات مصالح گیاهی نی عبارت است از:

۱- طول ساقه بین ۱۰۰۰میلی متر تا ۲۸۰۰میلی متر، قطر ساقه بین ۵ میلی متر تا ۱۵ میلی متر.

۲- مقاومت ساقه باید به حدی باشد که در زیر فشا انگشتان دست خرد نشود.

۳- انعطاف پذیری ساقه نباید آنقدر کم باشد که موقع خشک شدن و در موقع کار کردن و بستن بشکند.

خواص و ویژگی های صفحات بافته شده نی:

صفحات بافته شده نی یک مصالح پوششی چند منظوره است که دارای خواص و ویژگی های متعددی به شرح زیر می باشد.

۱- عایق حرارتی: صفحات بافته شده نی در مقابل تغییرات زیاد حرارت، غایق بسیار خوبی است به طوری که مقاومت حرارتی این صفحات یک دوم تا دو سوم مقاومت حرارتی پتوی الیاف معدنی می باشد. بدین منظور در خانه سازی های شرکت نفت در جنوب از صفحات نی بافت به طور گسترده استفاده شده است.

۲- عایق صوتی: این صفحات از ساقه های نی مرداب یا معمولی که در کنار هم فشرده و بسته شده اند تشکیل شده است و لذا با توجه به فضای داخلی نی ها و لایه سخت رویه آنها و در صورتی که دو طرف آنها اندود گردد، انتقال صدا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

۳- سبکی وزن: صفحات مصالح گیاهی دارای وزن مخصوص کمی هستند، مقدار آن با توجه به نوع گیاه متغییر است. سنگین ترین آنها از نی با وزن مخصوص حدود ۲۰۰(۲۵۰- ۱۷۵) کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

۴- مقاومت: مقاومت صفحات الیاف گیاهی بستگی به مقاومت ساقه گیاه دارد. در صفحاتی که از نی مرداب و معمولی استفاده می شود، حدود ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مربع فشار وارده تحمل می گردد.

۵- انعطاف پذیری و توان خمشی: صفحات نی بافت از جهت طولی قابل انعطاف است و به راحتی می توان از آن در قوس های ملایم استفاده کرد. در صورت نمناک کردن و تحت فشار قرار دان در جهت عرضی نیز می توان آن را در قوس به کار برد. انعطاف پذیری این صفحات به حدی است که علاوه بر این که در حمل و نقل و نصب به آن خسارتی وارد نمی شود در کاربرد آن در سقف های کاذب، جداکننده ها و قالب بتن نیز محدودیتی ایجاد نمی شود. حداقل توان خمشی این صفحات حدود ۵/۰ – ۱۸/۰ مگا پاسگال می باشد.

۶- سازگاری و چسبندگی با اندودهای مختلف: سطح صفحات نی بافت به گونه ای است که اندودهای مختلف به خوبی با این صفحات درگیر می شوند و در نتیجه برای ایجاد چسبندگی و یکپارچگی برخلاف سایر مصالح با عملکرد مشابه، نیازی به استفاده از تور سیمی، رابیتس و یا قطعات پوششی دیگر نمی باشد.

۷- صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست: صفحات نی بافت در فرایند تولید(مواد اولیه و ..) و کاربرد عوارض زیست محیطی بسیار کمی در مقایسه با سایر مصالح با عملکرد مشابه از قبیل الیاف معدنی، پلی استنایرن و … می باشد. سایر مصالح مانند الیاف معدنی ضمن مصرف سوخت و آلودگی قابل توجه هوا در فرایند تولید، سلامتی کارگران در موقع ساخت و نصب نیز در معرض خطر قرار دارد.

۸- سرمایه گذاری اولیه و هزینه تولید: ماده اولیه برای تولید صفحات نی بافته شده، نی مرداب یا معمولی است که گیاهی یک ساله است و از زمین های باتلاقی و کم بازده به صورت خودرو یا دست کشت برداشت می شود. برخلاف سایر مصالح مشابه تحتیاج به سرمایه گذاری اولیه خیلی زیاد و تکنولوژی پیشرفته ندارد و با هزینه بسیار کم تولید      می شود و باعث افزایش درآمد محلی می گردد.

۹- مقاومت در مقابل آتش: اصولاً صفحات الیاف گیاهی قابل اشتعال هستند، ولی در صفحات نی بافت با توجه به رویه سیلیسی نی سرعت انتشار شعله آتش کم است. در صورت پوشاندن این صفحات با اندودهای سیمانی و گچی، مقاومت در مقابل آتش آنها به مقدار قابل قبولی افزایش می یابد.

۱۰- مقاومت در مقابل حشرات و سایر آفت ها: صفحات مصالح گیاهی(نی بافته شده) معمولاً می توانند لانه حشرات، مخصوصاً موریانه ها قرار گیرند. برای جلوگیری از نفوذ حشرات بهترین کار اندود کردن کامل این صفحات و مسدود کردن راه سرایت حشرات است. با توجه به مطالعات و بررسی های به عمل آمده، موریانه در داخل بعضی از سقفهای کاذب اجرا شده در مناطق نفت خیز جنوب نفوذ ولی با توجه به رویه سیلسی و تار و پودهای داخلی نی، مورد تغذیه آنها قرار نگرفته است. برای جلوگیری از نفوذ موریانه در پروژه خانه سازی ۲۰۰ دستگاه ویلایی امیدیه، صفحات بافته شده از نی قبل از نصب چند ساعت د استخر محلول سم گیاهی نگهداری گردیدند.

۱۱- اتصالات: صفحات الیاف گیاهی تولید شده از نی را نمی توان برای ایجاد صفحات بزرگتر و به صورت یک پارچه به یکدیگر متصل نموده، ولی برای افزایش ضخامت      می توان آنها را روی هم قرار داد.

کاربرد و مواد استفاده از نی:

همانگونه که در تاریخچه آمده است، نی از دیرباز در صنعت ساختمان(با عملکرد متفاوت) مورد استفاده قرار گرفته است. از میان کاربردهای مختلف آن، کاربرد آن در ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران، ویلاسازی در مناطق نفت خیز جنوب و پل یادگار امام مورد بررسی قرار گرفت، در زیر عملکردهای متفاوت نی در این ساختمان ها مورد بررسی قرار گرفته است.

۱– سقف های کاذب و جداکننده ها:

همانگونه که قبلاً ذکر شد یکی از کاربردهای اصلی صفحات ساخته شده از نی در سقف کاذب می باشد. در ساختمان های با سقف شیب دار از سازه نگهداری سقف استفاده شده و یک شبکه فلزی یا چوبی از زیر به سازه خر پا متصل می گردد و صفحات بافته شده از نی در داخل این شبکه قرار می گیرد.

این صفحات از بالا با دوغ آب گچ و از زیر با ملات گچ اندود می شود. این روش با هدف اصلی عایق حرارتی در خانه سازی منازل شرکت نفت در جنوب اجرا شده است. نحوه دیگر استفاده از این صفحات سقف کاذبی است که در ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران اجرا شده است. همانگونه که در تصاویر ۳ دیده می شود در این روش یک صفحه بافته شده از نی(یک ردیف نی با قطر کامل و یا نصف شده) به ضخامت حدود ۱۵ میلی متر با مفتول های فولادی به سقف اصلی متصل گردیده و از حرکت و تغییر شکل مفتول ها به کمک چوب های چهار تراش جلوگیر شده است.

۲– استفاده از صفحات نی بافته شده به عنوان جزئی از سقف

کاربرد صفحات در پوشش زیرین سقف به عنوان عایق حرارتی و با قابلیت اندود بسیار خوب می باشد. پوشش رویه سقف شیبدار(که عموماً نقش عمده آن عایق رطوبتی است) از جنس سفال، ایرانیت و یا ورق فولادی است. در تصویر ۴ کاربرد این صفحات در ویلاسازی در منطقه کلاردشت دیده می شود. کاربرد دیگری در شهرک سازی ویلایی اطراف رودهن مشاهده گردید. همانگونه که در تصویر ۵ دیده می شود در این روش صفحات نی بافت به عنوان عایق حرارتی، قالب بتن و قسمتی از سقف سازه ای به کار رفته است.

 

 

برای مشهاده و دریافت کامل ، این مطلب را دانلود کنید…

 

نام فایل : استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان – سایت های معماری

فرمت فایل: DWG  JPG  ppt  word  PDF

حجم : ۴٫۷ مگابایت

 

   برای دانلود روی آیکون زیر کلیک کنید. (  لینک مستقیم از سرور سایت )

طراحی پارک - عکس پارک - عکس معماری - علی شفیع زاده - پارسا کد

 

   برای دانلود روی آیکون زیر کلیک کنید. (  لینک غیر مستقیم از سرور های دیگر )

طراحی پارک - عکس پارک - عکس معماری - علی شفیع زاده - پارسا کد


رمز عبور : www.parsacad.comwww.parsicad.ir

 

 

***در صورت کپی کردن حتما لینک منبع را ذکر نمایید***

منبع : پارسا کد – وب سایت تخصصی معماری و عمران – پارسی کد

 

 

برای دانلود لیست کاملی از پروژه های فعلی سایت روی آیکون های زیر کلیک کنید.

معماری عمران و ساختمان

دانلود لیست کاملی از پروژه های برق الکترونیک و مخابرات
دانلود لیست کاملی از پروژه های حسابداری اقتصاد و مدیریت
دانلود لیست کاملی از پروژه های حقوق و علوم سیاسی
دانلود لیست کاملی از پروژه های کارآفرینی و کارآموزی
دانلود لیست کاملی از پایان نامه های تمامی رشته های دانشگاهی
دانلود لیست کاملی از پروژه های روانشناسی علوم اجتمائی و فلسفه
 

* نقشه ها و پروژه های موجود در آرشیو سایت پارسا کد *

دوستانی که درخواست پروژه دارند می توانند با من تماس بگیرند تا هر پروژه ای که نیاز دارید از قبیل ۵۰۰ نقشه اجرایی فاز دو از ساختمان های مسکونی ۱ تا ۵ طبقه با متراژ های متفاوت ، نقشه های هتل ، پارکینگ ، پل ، بیمارستان ، فرهنگ سرا ، آموزشی ، دانشگاه ( دانشکده های معماری ) ، رستوران ، ویلایی ، ساختمانهای اداری و تجاری ، ساختمان های آجری ، نقشه فضاهای تفریحی . توریستی و پارک ، مجتمع مسکونی ، خانه های مسکونی و آپارتمانی ، مهد کودک ، فیلم و مستند های معماری  ، عکس های معماری  ، پروژه های روستا ، تعمیر و نگهداری ساختمان ، پروژه انسان و طبیعت معماری ، پروژه عناصر و جزئیات ساختمانی ، پروژه روش های طراحی و تولید صنعتی ، پروژه تحلیل فضاهای شهری ، طراحی نهایی ( پروژه ) ، پروژه آشنایی با مرمت ابنیه ، پروژه تحلیل سازه ها ، پروژه متره و برآورد ، تنظیم شرایط محیطی ، آشنایی با معماری اسلامی و جهان ، مقالات معماری ، مطالعات معماری و عمران  و هر چیز دیگر که نیاز دارید در آرشیو  هزار و سیصد گیگابایتی سایت پارسا کد موجود میباشد کافیست درخواست بدهید تا براتون از طریق ایمیل و پست ارسال کنم.

*دوستانی که اطلاعات معماری و عمران در اختیار من قرار بدن هر نقشه پروژه و مطلبی که بخوان براشون رایگان ارسال میکنم*

 * مطالعات و پایان نامه موجود در آرشیو سایت پارسا کد *

پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری : دانشکده معماری دانشکده هنر و معماری ، طراحی کلینیک تخصصی ، مدرسه ، هتل ، تئاتر ، ویلا ، موزه ، سینما ،  آمفی تئاتر ، بیمارستان ، رستوران ، ساختمان اداری و تجاری ، فرودگاه ، هنرستان ،  خوابگاه ، مهده کودک ، اماکن و استادیوم های ورزشی ، مجتمع مسکونی ،  برج های مسکونی ، مجموعه ورزشی تفریحی توریستی ، مطالعات اجرای انواع ساختمان های مسکونی ، کتابخانه ، مجتمع فرهنگی ، مجتمع آموزشی ، ایستگاه اتوبوس ، ایستگاه مترو ، مطالعات کامل طراحی معماری ۱ تا ۵  ، خانه های قدیمی ، مطالعات دوره های مختلف معماری جهان از قبیل گوتیک ، رنسانس و… تحقیق و مقالات و گزارش های معماری و کلیه دروس گرایش های رشته عمران و…  و پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد عمران 

پروژه و مطالب معماری و عمران ذکر شده در بالا تنها گوشه ای از آرشیو ۱۳۰۰ گیگابایتی سایت پارسا کد میباشد.

ali_architecture_pro@yahoo.com

ParsaCad.com@gmail.com

Tel: 09371925312

علی شفیع زاده

سایت معماری - معماری - بهترین سایت معماری - پارسا کد - علی شفیع زاده


توجه: در صورتی که اطلاعات معماری دارید نیاز به خرید نیست و با شما تبادل اطلاعات انجام خواهد شد.


در باره ي "مدیریت سایت" از مدیران سایت پارسا کد
نوشته شده توسط :مدیریت سایت | تعداد مطالب : 940مطلب

مهندسی معماری از تهران و عضو گروه معماری پارسا کد | مرجع معماری ایران صفر نظر براي نوشته ي "استفاده از مواد گیاهی و نی در صنعت ساختمان – سایت های معماری" ارسال شده است!
ارسال نظر

rss-comments دنبال کردن نظرات با فید | يك آواتار براي خود بسازيديك آواتار براي خود بسازيد

submit a comment on this postحالا نوبت شماست!!!آدرس سايت يا وبلاگ :راهنما : در صورتی که از پاسخ استفاده می کنید متن نظر خود را در خط بعد از کدهای html ایجاد شده بنویسید.

           
پیشنهاد ویژه برای کاربران: نیاز به خرید نیست برای تبادل اطلاعات معماری تماس بگیرید: 09371925312


صفحه اصلي | تالار گفتمان | فروشگاه | ارتباط با ما | تبلیغات | ورود کاربران | خبرنامه | مدرسه معماری