مرکز تجاری – تفریحی شاید به ظاهر واژه ای جدید به نظر آید، اما در واقع نسل جدیدی از بازارهایی است که امروزه جای خود را به مراکز خرید دخمه مانند می سپارند. مراکز تجاری – تفریحی فضایی بینابین در معماری هستند که نه فقط برای خرید بلکه برای گذراندن اوقات فراغت وبه بهانه با هم بودن طراحی می شوند، زیرا اوقات فراغتی دلنشین خواهد بود که در کنار یکدیگر سپری شود.

نقشه مرکز تجاری تفریحی,طراحی مجتمع تجاری تفریحی,نقشه مجتمع تجاری تفریحی,رندر در معماری,پست پروداکشن,طراحی,معماری,گروه معماری پارساکد,گروه معماری,معماری,parsacad,parsacad.com,مجتمع چند منظوره رشت,مجموعه تجاری تفریحی اداری,

در طراحی مجتمع تجاری – اداری – تفریحی ( مجموعه چند عملکردی رشت ) ایجاد یک فضای جمعی جهت گذراندن اوقات خوش و همچنین رفع نیازها در کمترین زمان هدف اصلی می باشد.فضایی که هر سن و هر قشر ، توانایی استفاده از بخش های تفریحی ، فرهنگی وتجاری آن را داشته باشند.

طرح پیشنهادی مرکز تجاری تفریحی ( مجتمع چند منظوره رشت ),نقشه مرکز تجاری تفریحی,طراحی مجتمع تجاری تفریحی,نقشه مجتمع تجاری تفریحی,رندر در معماری,پست پروداکشن,طراحی,معماری,گروه معماری پارساکد,گروه معماری,معماری,parsacad,parsacad.com,مجتمع چند منظوره رشت,مجموعه تجاری تفریحی اداری,

اهداف طرح:

 • ایجاد فضای متمرکز جهت خرید مردم منطقه
 • ایجاد فضایی جهت پاسخ به نیازهای تفریحی وفرهنگی
 • طراحی مجموعه ای که با حد اقل صرف زمان بیشترین نیازها برآورده شود
 • طراحی برای همه اقشار جامعه وهمه افراد خانواده
 • ایجاد کیفیت مناسب در رونق اقتصادی شهر
 • ایجاد فضای رقابتی و اقتصاد سالم
 • پایداری محیط زیست
 • ایجاد شاخصه استانی و ملی

اهداف توسعه بر اساس راهبرد های تفضیلی:

 • ایجاد مجموعه نوین به منظور توسعه اقتصاد منطقه
 • متراکم بودن کار و فعالیت در پیوند با حمل و نقل عمومی
 • ایجاد قطب گردشگری و تجارت در منطقه و استان با نگرش جذب تجار فرامنطقه ای
 • کاهش سفر های مضاعف درون شهری در راستای ایجاد مجموعه ای متمرکز
 • معرفی شهر با نشانه گذاری در ورودی اصلی با ایجاد یک مونومان شهری

طراحی داخلی مجتمع تجاری تفریحی رشت,رندر از مرکز تجاری تفریحی

راهبردها و اید:
هر آنچه در محیط ماست تغییر می کند ….. شب به روز ….. تابستان به زمستان ….. سرما به گرما ….. حرکت به سکون و سکون به حرکت …..
ما توسط دو نیروی قدرتمند و متعارض ، اما متمم و مکمل هم احاطه شده ایم و این دو نیرو ما را هدایت می کنند تا هماهنگی و تعادل را بین جسم و ذهنمان پیدا کنیم این دو نیرو” ین” و” یانگ” اطلاق می شود .
از ین و یانگ وحدتی یگانه سرچشمه می گیرد و چون این دو بر یکدیگر تکیه می کنند به تعادلی می رسیم در جهت تعالی .
تجارت از دیرباز در میان انسانها با مفهوم داد و ستد آغاز گردیده ، ادامه داشته و امروزه با مفاهیم زندگی و کار ادغام گردیده است .
شهرستان زیبای رشت به عنوان مرکز استان زیبای شمالی ایران ، گیلان ، از دیرباز با این مفهوم اشنا بوده و به نوعی با دارا بودن پتانسیل های جغرافیایی ، طبیعی و تاریخی ، بستری از تبادلات بزرگ تجاری ایران را فراهم می آورده است . داد و ستد در گذشته با دو طرف ، دهنده و گیرنده آغاز می شده و اکنون نیز با گسترش علوم و فنون و با کمک قوانین جهانی تجارت تلطیف گردیده است اما در مفهوم همچنان طرفین و موضوعی برای مبادله وجود دارد که در این تبادل ساده نفس بقاء هر دو طرف تضمین و در گرو سلامت این رابطه خواهد بود .
در این راستا برآنیم تا با حفظ و احیاء مفهوم واقعی تجارت تندیسی از این ارتباط را به نمایش گزاریم .

“مرکز بزرگ تجارت رشت” در بدو ورودی به شهر به عنوان تندیس و المان شهری به نحوی طرح گردیده است که ضمن تاکید بر هویت بخشی مفهومی کاربری تخصیصی بتواند به عنوان یک المان شهری در منطقه و حوزه نفوذ آن تاثیر گذاشته و نمادی از تجارت در شکلی آرام و منطقی بوجود آورد .
این مرکز در سایتی با کشیدگی شمالی جنوبی طرح گردیده و سعی بر آن شده است به گونه ایی جانمایی گردد که در عین پاسخ گویی به مفاهیم ذکر شده فوق امکان ساخت و فازبندی اجرایی طرح میسر گردد . همچنین بر طبق کاربریهای تعریف شده ، پلان ها طرح و برنامه ریزی شده وتوجه به نکات اقلیمی (جهت گیری- بادهای غالب- کج باران های غربی و….) فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی طرح به لحاظ کاربریها به عنوان اصول اجتناب ناپذیر معماری پروژه در طرح رعایت گریده است .

رندر در شب,طراحی مرکز تجاری تفریحی,رندر از مجتمع تجاری تفریحی

ایده طراحی:
این مجموعه تجاری- تفریحی بر این اساس شکل گرفت که این مجتمع به شکل یک مجموعه شهری ضمن برطرف نمودن نیازهای شهر رشت به مکان های تجاری، بتواند در زمینه تامین فضای مناسب شهری و اجتماعی به شهروندان خدمت رسانی داشته باشد.
این ایده برگرفته از الگوی بازارها و فضای شهری در سنت معماری کشورمان می باشد که در آن بسیاری از مناسبات اجتماعی و فرهنگی در درون این گونه فضاها صورت می پذیرفت. بدیهی است دست یابی به الگوی فضایی جدید، خلق اشکال و فرم های نو متناسب با خصوصیات اجتماعی و فردی مراجعه کنندگان و روابط اجتماعی آنان از نکاتی است که در طراحی مجموعه مدنظر بوده و از این روی از الگوبرداری و گرته برداری صرف از فرم ها و فضاهای بازارهای سنتی در طراحی این مجتمع پرهیز شده است.
اما در چند دهه گذشته با متمرکز شدن فضاهای تجاری در جداره های خیابان ها و عبور و مرور خودروها چنین فضاهایی از معماری شهری ما حذف گردید، ضمن آن که حرکت خودروها در خیابان ها عملاً امنیت و آسایش لازم را از شهروندان در چنین فضاهایی سلب نموده است و امکان آزادی حرکت و استراحت را از مراجعه کنندگان به خصوص خردسالان و افراد مسن سلب نموده است.
این مجموعه تجاری- تفریحی در واقع تجربه ای است در زمینه خلق فضاهایی که شهروندان بتوانند به راحتی به آن مراجعه نموده، اوقات فراغت خود را در آن سپری نمایند، خریدهای لازم را انجام دهند، ضمن آنکه فضای لازم برای برخودهای اجتماعی و فرهنگی در آن پیش بینی شده تا کمبود فضاهای اجتماعی در سطح شهر را تا حدودی جبران می نماید.
بر این اساس این طرح در شهر رشت در جایی واقع شده است که از شبکه راه ها و اتوبان های وسیع و دسترسی های ناب شهری برخوردار است.

طراحی مجموعه تجاری تفریحی

سایت مجموعه:

زمین در نظر گرفته شده برای این پروژه واقع در رشت می‌باشد. جاده قزوین – رشت ، میدان گیل و بلوار امام خمینی در سمت شرقی سایت قرار دارد که این خیابان از سمت شمال به رشت و از سمت جنوب به قزوین و تهران دسترسی دارد. خیابان اصلی منتهی به ورودی سایت بلوار پایانه می‌باشد. همسایگی‌های مجموعه را درشمال سایت ایستگاه آتش نشانی رشت ، پمپ گاز ترمینال و خود ترمینال ، در جنوب و غرب سایت بیمارستان رسول اکرم و فضای سبز و در شرق سایت حریم رودخانه زرجوب و فضای سبز می باشد.

سایت برای طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت

تصاویر سایت:

12-12-2015 7-24-01 PM

12-12-2015-7-24-18-PM

12-12-2015-7-24-56-PM

IMG_0983

رندرهای طرح:

1

پست پروداکشن و رندر در معماری,طراحی مجتمع تجاری تفریحی

طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی داخلی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی داخلی مجتمع تجاری تفریحی در رشت,طرح مرکز تجاری تفریحی

طراحی معماری مرکز تجاری تفریحی

12-12-2015-7-20-28-PM1

مساحت کل سایت حدود ۱۵۰۰۰ مترمربع می باشد که مجموعه را ۶۹۰۰۰ مترمربع زیربنا در ۱۵ طبقه می باشد. که شامل دو طبقه پارکینگ ، ۴ طبقه تجاری ، ۷ طبقه اداری ، ۱ طبقه تفریحی و ورزشی ، ۱ طبقه رستوران و دو طبقه تالار و مراسم و جشن می باشد.

نام پروژه: مرکز تجاری تفریحی ( مجتمع چند منظوره رشت )

آدرس: گیلان ، رشت ، میدان گیل ، روبه روی ترمینال مسافربری رشت

معماری: علی شفیع زاده – محمد سابقی

مشاوره: مهندس لحسائی