معرفی روستای افجه

روستای افجه بزرگترین روستای دهستان لواسان کوچک است که در بخش لواسانات شهرستان شمیرانات از استان تهران قرار گرفته است .
این روستا با ارتفاع۲۰۵۰ مترازسطح دریا بر روی مدار ۳۵ درجه و ۵۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه عرض شمالی و نصف النهار ۵۱ در جه و ۴۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه طول شرقی واقع شده است .
روستای افجه از توابع دهستان لواسان کوچک بخش لواسانات شهرستان شمیرانات می باشد .

دانلود پروژه روستا ۲,پروژه روستای افجه شمیرانات تهران,پروژه پاورپوینت روستا افجه,پروژه روستا در تهران,پروژه روستا در شمیرانات,دانلود پروژه پاورپوینت روستا افجه شمیرانات تهران,نقشه های روستا افجه,نقشه روستا افجه شمیرانات تهران,پروژه روستا,دانلود پروژه روستا,روستا افجه,پروژه کامل روستا 2,پروژه پاورپوینت روستا 1 و2,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,
در فاصله ۵ کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش و در جهت شمال شرقی آن و داخل حریم شهر واقع گردیده است .

در سال ۱۳۷۵ روستای افجه دارای ۲۱۲ خانوار و ۸۳۳ نفر جمعیت بوده است .

این جمعیت بر طبق آمار سال ۱۳۸۳ ( آخرین سال جاری آماری ) به ۸۲۹ نفر تقلیل پیدا کرده است .

روستای افجه در شمال شهرستان شمیرانات در منطقه ای کاملا کوهستانی و برفگیر قرار گرفته است . این روستا از شمال به نواخی مرتفع منطقه از مشرق به روستای برگ حهان از مغرب به اراضی کند و انباج از جنوب نیز به اراضی هنزک و سینک همجوار است .

روستای افجه در محیطی واقع شده است که طبیعت آن با برخورداری از هوائی پاک و محیطی آرام و دلپذیر گوشه ای از طبیعت زیبای میهمان را تشکیل می دهند و از آنجائیکه مجموعه ای بکر و دست نخورده است و از پوشش گیاهی نسبتا خوبی نیز برخوردار میباشد و همچنینبه علت قرارگیری در نزدیکی شهر تهران یکی ازمهمترین و مناسبترین مراکز تفریحی برای گذران اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه بویژه ساکنین پایتخت به شمار می آید . چه بسا که جمعیت آبادی در فصل تابستان به بیش از دو برابر افزایش می یابد .
پیاده‌روی در ارتفاعات و دره افجه

دیدن جاذبه‌های زیبا و  مناظر  بکر دره‌شمالی افجه نیز خالی از لطف نیست. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه هزاران گردشگر قرار دارد و از این رو مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.
همچنین نقل شده است که یکی از راه‌های قدیمی افجه که به مسیر عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین مسیر گذاشته و تا دشت لار ادامه می‌یابد.

آنها از این جاده برای شکار و تفرج استفاده می‌کردند؛ امروز می‌توان آثار کاروانسراهای صفوی را که در آن سوی دیواره صخره‌ای کوه و در انتهای دره واقع شده است مشاهده کرد. در امتداد این مسیر آبشار پسچویک در فاصله ۵/۱ کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف به دشت هویج است، قرار دارد.
این آبشار حدود ۱۵ متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت‌های افرا است. آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است نیز در حدود ۱۸۰ متر ارتفاع دارد و بجز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم‌آب به نظر می‌رسد در سایر فصول پرآب و خروشان است.

تاریخچه روستا
این روستا از قدیمی ترین نقاط جمعیتی منطقه محسوب می می شود و قدمت تاریخی آن به زمان های بسیار دور باز می گردد . در زمان های گذشته قبل ازینکه تهران اهمیت پیدا کند ودر زمانی که شهر ری مهمترین نقطه جمعیتی منطقه محسوب می شد راه ارتباطی شهرستان نور (مازندران) به شهر از افجه می گذشته و در واقع این بار خانه و کاروانسرای مسافرین منطقه محسوب می گشته است .
علل پیدایش روستا
از مهمترین عوامل موثر در شکل گیری و پیدایش روستای افجه می توان به وجود موقعیت جغرافیایی مناسب مکان اولیه روستا – به جنبه دفاعی (امنیت) روستا و وجود چشمه آب در محل منبع قدیمی اشاره کرد .
شناخت عوامل موثر در شکل گیری و مراحل رشد و توسعه روستا
از مهمترین عوامل موثر در شک گیری روستا می توان به منابع آب ووجود زمین کافی در زمان شک گیری روستا و موقعیت ویژه دفاعی و امنیتی روستا اشاره نمود که موجب اولین ساخت و ساز در روستا گردید و براساس مطالعات میدانی – هسته اولیه روستا در پیرامون مسجد است و با گذشت زمان محلات دیگر بدان اضافه شد .
زبان و دین (مذهب ) غالب در روستا

براساس مطالعات به عمل آمده تمامی جمعیت روستای افجه به زبان ترکی و یا فارسی صحبت می کنند و دین تمامی جمعیت روستا ی افجه اسلام بوده و حدود ۶۵ درصد جمعیت را اهل سنت و ۳۵ درصد بقیه را فرق بر حق تشیع می شود .

همگنی های موجود در روستا دین – مذهب – زبان – قومیت و فعالیتهای کشاورزی است که همگنی کامل در جمعیت روستا می تواند عامل مثبت در اجرای طرحهای مختلف و از جمله طرح هادی روستایی و نهایتا توسعه روستا باشد .
مهاجرت روستا
ساختار اقتصادی روستا و تغییرات تعداد خانوار و جمعیت نماینگر مهاجر فرستی روستا در طی ۲۰ سال اخیر می باشد بطوریکه براساس مطالعات میدانی در طی دو دهه اخیر بر خی از آدم ها بصورت فصلی و بعضی ها به صورت داءمی روستا را با هدف جیتجوی کار در سایر استانها ترک کردهاند تا جاییکه بافت جمعیتی روستا را متحول کرده است و میانگین سنی هم افزایش پیدا کرده است در حالیکه مذکور تعداد کمی به روستا مهاجرت کرده اند . که کسانی که از این روستا مهاجرت کردنند به تهران و یا شهرهای اطراف رفتنند.
جمعیت روستا
در سال ۱۳۸۳ به جمعیتی معادل ۸۲۹ نفر میرسد.

و….

 

 

 

فهرست مطالب:

– معرفی روستای افجه
– پیاده‌روی در ارتفاعات و دره افجه
– تاریخچه روستا
– علل پیدایش روستا
– شناخت عوامل موثر در شکل گیری و مراحل رشد و توسعه روستا
– زبان و دین (مذهب ) غالب در روستا
– مهاجرت روستا
– جمعیت روستا
– بررسی جمعیت و تحول آن طی سالهای ۱۳۷۵-۱۳۵۵ در شهرستان شمیرانات پس از تفکیک
– میزان افزایش جمعیت نرخ رشد دهستان طی سال های ۵۵ تا ۸۵
– میزان جمعیت و نرخ رشد
– شناسایی حوزه نفوذ
– ساختار سنی و جنسی جمعیت روستا
– بررسی سواد
– بررسی کاربری اداری
– بررسی کاربری آموزشی
-قدیمی ترین اثر تاریخی
-عوامل موثر در تغییرات حرارت
– بررسی وضعیت اقلیمی حوزه نفوذ
– ویژگیهای طبیعی
– پوشش گیاهی
– بررسی الگوی معماری سنتی و جدید روستا
– از حمام صفویه تا سقاخانه چراغان
– بنای تاریخی
– حمام تاریخی روستا
– سقاخانه حضرت ابوالفضل
– آبشار پسچویک
– گورستان و غسالخانه
– شناخت کیفیت ابنیه روستا
– نوع مصالح به کار رفته در ساخت بنا
– کیفیت و عمر واحدهای مسکونی
– تهداد طبقات بنای مسکونی
– شبکه ارتبا طی روستا
-مالکیت و نحوه تملک اراضی
-معماری و ترکیب فضاهای مسکونی و واحد های همسایگی
– توسعه تاریخی بافت روستا
– بافت روستا
– تقسیمات مکانی روستا ( اداری / تجاری / مذهبی و فرهنگی )
– اراضی کشاورزی
– آب آشامیدنی و کشاورزی
– محل استفاده آب آشامیدنی
– خاک و قابلیت اراضی
– دامداری
– کشاورزی و باغداری
– اراضی کشاورزی و منابع طبیعی روستا
– مرکز بهداشت
– جاذبه های گردشگری روستای افجه
– مناطق طبیعی افجه
– نقشها
– منابع

 

 

 

تصاویر فایل:

پروژه پاورپوینت روستا افجه,پروژه روستا در تهران,پروژه روستا در شمیرانات,دانلود پروژه پاورپوینت روستا افجه شمیرانات تهران,نقشه های روستا افجه,نقشه روستا افجه شمیرانات تهران,پروژه روستا,دانلود پروژه روستا,روستا افجه,پروژه کامل روستا 2,پروژه پاورپوینت روستا 1 و2,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت روستا افجه شمیرانات تهران,نقشه های روستا افجه,نقشه روستا افجه شمیرانات تهران,پروژه روستا,دانلود پروژه روستا,روستا افجه,پروژه کامل روستا 2,پروژه پاورپوینت روستا 1 و2,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,نقشه روستا افجه شمیرانات تهران,پروژه روستا,دانلود پروژه روستا,روستا افجه,پروژه کامل روستا 2,پروژه پاورپوینت روستا 1 و2,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,

روستا افجه,پروژه کامل روستا 2,پروژه پاورپوینت روستا 1 و2,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,دانلود پروژه آماده روستا افجه,دانلود پروژه پاورپوینت درس روستا,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,پروژه آماده روستا,تصاویر روستای افجه لواسان,تحلیل و بررسی روستای افجه لواسان شمیرانات تهران,نقشه اتوکد روستا افجه,

پروژه روستا 1,پروژه روستا 2,دانلود پروژه روستا 1,دانلود پروژه روستا 2,پروژه پاورپوینت درس روستا

 

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت فایل: pptx – حجم فایل: ۵۷ مگابایت
  • برای دریافت پروژه های بیشتری برای درس روستا ۱ و۲  اینجا را کلیک نمایید.