معرفی مورچه

مورچه (formica) حشره‌ای است از راسته نازک بالان که تیره خاصی را به نام تیره مورچگان در این راسته بوجود می‌آورد. مورچه جانوری است اجتماعی و آن دارای گونه‌های بسیاری می‌باشد و مخصوصا برخی گونه‌های نواحی حاره مورچه‌های خطرناک و گوشتخوار هستند. در حدود ۸۰۰۰ گونه مختلف از مورچه‌ها شناخته شده است، مورچه‌ها حشراتی هستند که از نظر هوش و غریزه طبیعی کامل می‌باشند. این حشره در مقایسه با حشرات دیگر، لانه ساده‌تری دارد، بیشتر آنها در زیر زمین تونلهایی حفر می‌کنند، یا با استفاده از مواد خاکریز درست می‌کنند.

انسان طبیعت معماری,تفاوت های بین انسان و مورچه,پروژه پاورپوینت درس انسان طبیعت معماری,ایده از مورچه برای معماری,دانلود پروژه پاورپوینت انسان طبیعت معماری,مقاله پاورپوینت درس انسان طبیعت معماری,مقاله معماری,پروژه معماری,تحقیق معماری,پارساکد,parsacad,parsacad.com,معماری
مطلبی هم در مورد مورچه های مهاجر بگوییم که چگونه از دسته های مختلف یک گروه واحد مشخص تشکیل شده است . طبق بر رسیهای یک دانشمند بنام فورل مورچه های مهاجر وقتی به جائی می رسند تقریبا دویست لانه مختلف می سازند که در هر کدام از آنها بیش از چهار پنج هزار مورچه زندگی می کنند و وسعت مصرف فضای آنها گاهی به دویست تا سیصد متر هم رسیده است . در نواحی پنسیلوانی آمریکا نقطه ای وجود دارد که یک شهر بسیار عظیم مورچگان محلی را به وسعت تقریبا چهل هکتار اشغال نموده و در این نواحی هزارو شصد لانه ساخته بودندکه هر کدام یکمتر ارتفاع و چهار متر محیط داشته است و در این محوطه وسیع مورچگان چون پر جمعیت ترین شهر های دنیا زندگی می کردند بطوریکه اگر این خانه ها را روی هم بگذارند ارتفاع آن از بزرگترین اهرام مصر بزرگتر می شود .

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…


استانداردها و ابعاد مورچه:

در مورد ابعاد بدن مورچه بدلیل تنوع در انواع مورچگان ابعاد مختلفی وجود دارد که ما در اینجا ابعاد یک مورچه معمولی را مورد مطالعه قرار می دهیم.

مقایسه ابعادی مورچه و انسان :
نسبت قد انسان به ارتفاع مورچه یعنی قد یک انسان معمولی ۶۴۸ برابر ارتفاع یک مورچه است. البته باید به این نکته توجه کرد که انسان بر روی دو پای خود در حال تعادل است ومورچه بر روی چهار دست و پای خود.

تهویه :
طونلهای عمودی باعث ایجاد مکش هوا در لانه می شود. دمای هوا در این لانه ها همیشه ده درجه نسبت به هوای بیرون بالاتراست البته مقداری از تهویه لانه از طریق ورودی ها تامین می شود و چون بخشهای مختلف لانه با هم در ارتباط هستند هوا در آن جریان پیدا می کند وچون مورچه ها مداوم در لانه در حال حرکت هستند باعث جابه جایی بهتر هوا می شوند . بر خلاف لانه مورچه اماکن انسانی معمولا به این صورت است که ازطریق بازشوهایی تهویه طبیعی صورت می گیرد.

روشنایی:

این حشرات نیز همانند زنبور عسل وسایر حشرات همنوع خودمی توانند در تاریکی زندگی کنند وشاید همانطور که برای ما
زندگی در تاریکی زحمت آور است زندگی آنها در روشنایی کمتر است . برای مورچگان روز وشب تقریبا بی تفاوت است.

 

نحوه شکل گیری فرم شهری مورچه ها وتاثیر آن بر معماری وشهرسازی :
شعاعی –  ساده

اتاق ملکه در وسط و اتاق های استراحت مورچه های شعاعی ساده شعاعی حلقوی
کارگر وانباربه دور اتاق ملکه حلقه بسته اند.

در شهرسازی امروز:
صورت شعاعی ساده
کلیه فضاهای عمومی
و خدماتی و بزرگترین میدان و محل تجمع دراین محل قرار می گیرد که باعث ایجاد تجمعو شلوغی در مرکز شهر

 

و….

 

 

تصاویر فایل:

10-30-2015 5-09-05 PM10-30-2015 5-09-17 PM

 

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت فایل: پاورپوینت – حجم فایل: ۴ مگابایت
  • برای دانلود مقاله های بیشتر در مورد انسان طبیعت معماری اینجا را کلیک نمائید.