مقدمه :
توریسم امروزه بـه عنوان یـک صنعت ویـک امـر سود آور در تمـام زمینــه های سیاسی , اقتصادی وفرهنگی بشمار می آید ودولتها در برنامه های توسعه ، توجه خاصی به آن مــی نمایند ، امری که تا بحال درکشور مــا به طور خیلی جدی جا نیفتاده وبــا فراز ونشیبهای بسیاری در گیر است .
نقش واهمیت توریسم در زمینه تربیت روانی و فکری و همچنین اهمیت توریسم بـه عنوان یک صنعت درآمد زا برای دولت ومردم بومی هر بخش از کشور بر کسی پوشیده نیست .
جهانگردی بــا پدید آوردن تفاهـم متقابل میان ملتها بــه پیشبرد واستقرار صلــح جهانی کمکهای شایسته ای می کند .
جهانگردی به هیچ وجه یک پدیده وارداتی نیست , بلکه در دین اسلام نسبت به آن توجـه شده وایران به عنوان یک کشور توریستی دارای جاذبه های فراوانی می باشد .

رساله مجموعه توریستی تفریحی,مطالعات مجموعه توریستی تفریحی,برنامه فیزیکی مجموعه توریستی تفریحی,نمونه موردی مجموعه توریستی تفریحی,مطالعات تطبیقی مجموعه توریستی تفریحی,مطالعات کامل مجموعه توریستی تفریحی,رساله کامل مجموعه توریستی تفریحی,دانلود مطالعات مجموعه توریستی تفریحی,دانلود رساله مجموعه توریستی تفریحی,دانلود پایان نامه مجموعه توریستی تفریحی,طراحی مجموعه توریستی تفریحی,طرح مجموعه توریستی تفریحی,ریزفضاهای طراحی مجموعه توریستی تفریحی,ظوابط طراحی مجموعه توریستی تفریحی

متأسفانه در زمینه سیاحت این خطر وجود دارد که آن دسته از کشورهای پذیرای جهانگرد کــه هنوز از رشد اقتصادی کافی برخوردار نیستند , تحت تأثیر فرهنگ وآداب جهانگـردان کشورهای توسعه یافته قرار گرفته ورفته رفته در آن فرهنگ مستحیل شده وآداب سنتی و روشهای خود را به فراموشی بسپارند .
در صنعت توریسم عصر حاضر ترتیبی برای آشنایی جهانگردان ، بــا فرهنگ جامعه میزبان اندیشیده نشده وگاهی اوقات موسساتی که این امر بدانها محول شده بــه جهانگردی صرفاً بعنوان صنعتی پولساز می نگرند که باید اوقات فراغت جهانگردان را به دور از پیچیدگیهای فرهنگی جوامع میزبان پرکند .
صنعت گردشگری از دو طریـق مستقیم وغیـر مستقیم اشتغال ایجاد می کند زیـرا صنعت توریسم یک صنعت خدماتی محسوب می شود ومی تواند مشاغل گوناگونی در بازارهای کار عرضه کند ,در این صنعت خدماتی نیروی انسانی بیش از هر بخش دیگری اهمیت می یابد به موازات افزایش توریستها ، نیاز به نیروی انسانی بالا می رود واین بـه ویژه در کشورهای در حال توسعه مهم به نظر می رسد وتا حدودی می تواند مشکل بیکاری را در ایـن جوامع بر طرف کند .

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…


بخشی از مطالب:

جهانگردی وتوریسم را در جهان به عنوان یک صنعت بدون آلودگی و دود شناخته اند .
با اندکی توجه به شهر شیراز توجه انسان به تاریخ کهن و تمدن غنی شهر شیراز جلب میشود.حال آنکه چگونه به تاریخ وتمدن این شهر توجه شده و چگونه شهر شیراز را باید معرفی کرد؟
شهری که بستری است برای پرورش پادشاهانی بزرگ و عادل چون کوروش وشاعرانی خوش ذوق چون حافظ و سعدی.
پس باید به این شهر افتخار کردو بالید.
در سطح شهر کنونی چیزی که پیداست به نگهداری ومعرفی آثار تاریخی خیلی کم توجه شده به شکلی که حتی مکان کافی و در خور در سطح شهر برای بازدید مسافران خصوصا مسافران خارجی وجود ندارد
اکثر هتل های جهانگردی در جای نامناسبی قرار دارند.به شکلی که در آنهاو فقط شهری آلوده شلوغ و عاری از نظم را نشان میدهد
و شاید این نیاز با ساخت اقامتگاههایی مناسب تر با بستری مناسب تر کمرنگ تر شود.

فصل اول
مطالعات پایه

پروپزال:
شناخت موضوع
۱ـ‌ضرورت طرح مسئله
توسعه توریسم در سطح جهان به عنوان صنعتی که جایگاه کنونی آن از نظر درآمد جهانی ، ( بعد از نفت و ماشین سازی) سوم می باشد و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ به رتبه اول در این زمینه ترقی باید . از طرفی وجود امکانات و جاذبه های توریستی فراوان در کشور ایران ( جاذبه های تاریخی ، طبیعی ، فرهنگی و …) به طوری که از لحاظ امکانات بالقوه جزو ده کشور اول جهان محسوب می شود در حالی که از جنبه استفاده از این مواهب در رده هفتادم و سهمش از این درآمد جهانی کمتر از یک درصد است ، استفاده از پتانسیل ها به منظور پیشرفت و نیل به جایگاه واقعی خود را از سطح جهان را ضروری می نماید از طرفی مردم منطقه نیز با کمبود فضاهای تفریحی و فراغتی مواجه هستند و این کمبود فضایی به دلیل رشد زندگی شهر نشینی و زندگی صنعتی رو به رشد است و ایجاد مکان هایی جهت گردهم آیی مردم و دیدن یکدیگر به منزله یک موجود اجتماعی ،‌ کسب آرامش فردی و تجدید آسایش روانی در فضاهایی فازغ از هیاهوی شهری به وسیله یک تفریح کوتاه مدت یا چند ساعت اقامت خارج از محیط روزمرده زندگی ، در سلامت و پویایی جامعه مؤثر به نظر می رسد . از این جهت پرداختنم به طراحی که پاسخگو به موارد فوق باشد دارای توجیه می باشد. .
شهر سازی این وظیفه را دارد که مقررات و ضوابطی مشخص برای مردم تدوین کند ، به صورتی که نه تنها سلامت جسمی آن تامین گردد، بلکه سلامتی روحی آنها نیز که لذت زندگی از آن سرچشمه می گیرد ، حفظ شود ساعاتی که اغلب هم برای عضلات و هم برای اعصاب خسته کننده است که در پی گسترش تمدن مکانیکی در شهرها محققاً افزایش خواهند یافت می بایست به گردش و استراحت اختصاص یابند . نگه داری یا به و جود آوردن فضاهای سبز آزاد ، یک احتیاج به شمار می رود و مسأله ای است وابسته به سلامت عمومی نوع بشر .». (‌چهارمین کنگره بین الملی معماری مدرن آتن ۱۹۹۳).
انسان موجودی اجتماعی است مردم می خواهند با یکدیگر بجوشند ، ملاقات کنند ، به یکدیگر نگاه کنن و با یکدیگر مراوده نمایند . مردم در ایام تعطیل درساعات خاصی از روز ، به دنبال سکوت و آرامش و شرایطی برای استراحت و تمدد اعصاب هستند . آنها به دنبال محیط های جذاب و دلپذیر هستند ، می خواهند تنها به حال خود باشند و کسی مزاحم آنها نشود در سایر اوقات ، آنها به دنبال دیگران هستند ، به دنبال شلوغی ؛ هیاهو و سرو صدا به دنبال فرصتی می گردند تا با یکدیگر ملاقات کنند ، چند نفر را انتخاب کرده و با آنها رابطه ای دوستانه پایه ریزی کنند.
در برنامه ریزی جهانگردی ضروری است که مکان هایی برای گردهم آمدن جهانگردان پیش بینی و فراهم شود تا این نیاز مرتفع شود . بسیاری از استرحتگاه های ساحلی در مناطق مدیترانه ای در ابتدا دهکده های ماهیگیری بودند . مرکز آن روستاهای قدیمی شاید با چند ساختمان ، یک میدان ، رستورانها و گردشگاهی در اطراف یک لنگر گاه، هم اکنون اساس این استراحتگاه جدید را تشکیل می دهند . عصرها در غروب آفتاب همه در این مکان گردهم می آیند . مردم قدم می زنند ، صحبت می کنند ، می نوشند ، و از شلوغی و محیط جذاب و رنگارنگ منطقه لذت می برند .
مناطق توسعه یافته در امتداد سواحل فاقد این نقطه کانونی هستند . در حاشیه این سواحل هتل هایی قرار دارند که اغلب فاصله شان از یکدیگر زیاد است ( حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر یا بیش تر ) شاید چند مرکز فعالیت در طول این نوار دیده شود ، اما همواره این گونه نیست . این امر بدین معناست که در مجموعه این محصول پیوستگی و ارتباط وجود ندارد و مردم معمولا در محدوده هتل هایشان محصور و محبوس می شوند. »(راجر داس ویل ، ۱۳۷۹ ، ص ۴۵).
مردم به دنبال مردم هستند . اقامتگاه و استراحتگاه های جدید، نیازمند مکانهای گردهمایی برای تأمین این هدف مهم هستند ، این مفهومی است که اول بار ، به وسیله خوآن فوسترلارو ( فوسترلارو ، ۱۹۹۹۲، ص ۷۳) مطرح شد .»»
« هنگامی که مردم به تعطیلات می روند ، در پی ایجاد اوقات شاد و به یاد ماندنی هستند . مسافرت ، با غوطه ور کردن مسافر در تخیلات و رویاها ، ذهن وی را از هیاهو و اضطراب زندگی روزمره دور می سازد . » ( مدیریت جهانگردی ، ۱۳۷۹ ، ص ۲۰)
۲ـ اهداف مورد نظر
ـ حرکت به سوی کسب جایگاه واقعی ایران و شیراز در زمینه توسعه توریسم
– رهایی از اقتصاد تک محصول و استفاده از ظرفیت های اقتصادی این صنعت
ـ به وجود آوردن امکانات رفاهی برای جهانگردان
ـ پرداختن به مسئله اوقات فراغت و رسیدن به زندگی اجتماعی و همچنین انسان سالم
ـ ایجاد تسهیلات تفریحی ، فراغتی برای شهروندان
ـ ایجاد اقامتگاه های موقت جهت مسافران
پیشینه موضوع
۱ـ پیشینه سفر در ایران
در دوران قبل از اسلام و همچنین قبل از حکومت آریاها سیر وسفر در ایران رونق و اعتبار ویژه ای داشته است و جهانگردان دارای حقوق و امتیازاتی بوده اند که با توجه به انگیزه و هدف مسافرت آنها این حقوق و حدود متفاوت بوده است . مسافران داخلی و خارجی عمدتأ در بین جاده های شوش و ایالات داخلی و سرزمین های خارج از آن در رفت و آمد بوده و برای رفاه حال مسافران تأسیسات رفاهی و خدماتی ایجاد شده بود .در دوره حکومت هخامنشیان جاده معروف به راه شاهی به طول ۲۵۰۰ کیلومتر ساخته شد .
این مسیر در زمان داریوش به بهره برداری رسید و تمامی مسافران حق استفاده و تردد از آن را داشتند . جهت اقامت و پذیرایی جهانگردان در طول مسیر شاهی بیش از یکصد کاروانسرا و چاپارخانه و ایستگاه های بین راهی تدارک دیده شده بود .در حاشیه این جاده میله های راهنمایی (تابلوها و علائم راهنمای جهانگرد) نسب گردید که مورد استفاده مسافران و جهانگردان قرار می گرفت .
هرودت ، جهانگرد و مورخ مشهور یونانی در هنگام عبور از این مسیر به توصیف آن پرداخته است . گماردن مأموران اسب سوار و شتر سوار مخصوص ،جهت تأمین امنیت جاده ، احداث پل بر روی رودخانه ها و ساخت ابنیه و تأسیسات رفاهی از جمله اقدامات دوره باستان بوده است .در دوره اشکانیان جاده معروف ابریشم به عنوان مهمترین شاهراه بازرگانی دنیای قدیم مورد استفاده جهانگردان و تجار قرار گرفت و در مسیرها جزوه ونقشه های راهنمای سفر توسط راهنمایان مستقر در کاروانسراها و پلیس سوار بیابان به جهانگردان و بازرگانان داده می‌شد .
در دوره حکومت ساسانیان گسترش جاده‌ها و ساخت کاروانسراها و منزل گاهها اهمیت بیشتری یافت و در این زمان جاده۲۵۰ کیلومتری فیروز آباد به طاهری خلیج فارس به بهره برداری رسید رباط بیستون و کاروانسرای دیر گچین از یادگارهای این دوره است .
با ظهور اسلام و خاتمه یافتن جنگها و اغتشاشات در سرزمینهای فتح شده امنیت آرامش مجدداً برقرار گردید و ویرانی‌های دوران جنگ مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت .سابقه زندگی مدنی و تجربیات حاصل از حسن خلق و مهمان نوازی ایرانیان در کنار اجرای احکام و قواعد اسلامی به ویژه پدیده وقف ، هر چه بیشتر به تشویق و گسترش صنعت جهانگردی و تبادلات تجاری منجر شد .احداث مراکز عام المنفعه همانند درمانگاه ، مراکز اقامتی و پذیرایی، سقاخانه ها و آب انبارها و همچنین کمک به در راه ماندگان و آسیب دیدگان از سفر ، بستر لازم را برای تحقق آرمانها وفرامین الهی (( سیروا فی الارض)) آماده ساخته است . حاکمان اسلامی جهت حمایت و برخورداری مسافران از امنیت و آرامش کافی حقوق ویژه ای را برای جهانگردان ورودی به سرزمین های اسلامی تدوین و به اجرا گذاشتند که در کلیه سفرنامه های جهانگردان به آنها اشاره شده است.
۱-۲ اهمیت سفر و جهانگردی از نگاه قرآن کریم
سیر و سفر از سنن رایج و شایع در نظام طبیعت است ، همه مخلوقات الهی در سیر و سفر از مکانی به مکان دیگر و از زمانی به زمان دیگر ، در جهت کمال حرکت می کنند .قرآن که برای هدایت بشر نازل شده است ، در آیه های بسیاری بر سیر و سفر تأکید داشته و در خطابهای مختلف از انسان دعوت می کند به مسافرت و زمین گردی بپردازد .اهمیت و توجه قرآن کریم به موضوع جهانگردی آنگاه بیشتر روشن می شود که در مواردی دستور به سفر کردن می دهد و بیان امری دارد.
سفر نمودن بطور مطلق چه حج باشد و چه غیر آن، شرایطی دارد که از دیدگاه اسلام و عقل انسان بی اندازه مفید و پسندیده است. خداوند در قرآن کریم می فرماید:
«او آن خدایی است که زمین را برای شما نرم و هموار گردید. پس شما در پستی و بلندیهای آن حرکت کنید و روزی او را خورید.»
همچنین در ارزش و فضیلت مسافرت از رسول اکرم نقل شده است که فرموده اند:
«مسافرت کنید تا سالم باشید و در راه خدا جهاد کنید تا بهره مند و صاحب غنیمت گردید.»
یعنی مسافرت از دیاری به دیاری دیگر موجب می‌گردد با تغییرات جوی و آب و هوا و غذا و … تغییرات روحی در انسان به وجود آید که خود شایان اهمیت است .
۲ـ توریسم
۲ـ۱ـ تاریخچه جهانگردی
” قُلْ سیروُا فی الْاَرضِ فانْظُرُو کَیْفَ بَدَا الخَلْقَ ثُمَ اللهُ یُنْشِیُ ا لنَشاَهَ الْاخِرَه ”
(عنکبوت/۲۰ )
” بگو ، در زمین گردش کنید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرد سپس خداوند ( به همین گونه ) جهان آخرت را ایجاد می کند . ”
چنانچه بخواهیم درباره تاریخچه جهانگردی مطالعه کنیم به خاطره و سرگذشت کسانی برخورد می کنیم که به نقاط مختلف جهان سفر کرده و مدت زمانی کوتاه یا بلند را بین اقوام دیگر به سر برده اند و نحوه زندگی ، آثار هنری صنایع و دیگر خصوصیات ملل مختلف را از نزدیک دیده یا از زبان دیگران شنیده اند و پس از بازگشت ، دیده ها و شنیده ها خود را به رشته تحریر درآورده اند یا برای دیگران بیان کرده اند که سینه به سینه به نسلهای بعدی منتقل گردیده و بعضا جنبه افسانه نیز به خود گرفته است .
این آثار مکتوب و به جا مانده به شناخت تاریخ ، جغرافیای مکانی و شرایط زندگی حکومتی گذشتگان کمک می کند . علاوه بر این ، گاهی فعالیت جهانگردی در سرنوشت جوامع واقوام مختلف و حتی جهان تاثیر داشته است ، از جمله می توان به سفرهای دریایی کریستف کلمب اشاره کرد که پس از تحمل سختی ها و مرارتهای فراوان ، پا به سرزمینی نهاد که بعدها نام امریکا را به خود گرفت .
مارکوپولو نیز جهانگردی است که به همراه پدر خود به چین رفت . مارکو مدتی در چین و جزایر جنوب شرقی آسیا سیاحت کرد و پس از بازگشت به وطن ، سفرنامه ای به نام ” عجایب “منتشر نمود .
در کنار این افراد ، بزرگانی از ایران هم با سفر به نقاط مختلف جهان مجموعه ای از دیده ها و شنیده ها را جمع آوری کرده اند و کتب ارزشمندی در این زمینه به رشته تقریر در آورده اند . از جمله : دو کتاب گلستان و بوستان که نتیجه سالها جهانگردی سعدی شیرازی بوده ا ست و ” تحفه النظار وغرا ئب الامصار ” که حاصل سفرهای ۲۹ ساله ابن بطوطه است.
ناصر خسرو نیز در سن چهل سالگی به جهانگردی و سیر آفاق پرداخت و سفرنامه ای را که نتیجه هفت سال گردش در حجاز ، آسیای صغیر ، سوریه و مصر است ، به رشته تقریر درآورد.
۳ـ تاریخچه جهانگردی در جهان
مردم در تمدن های ما قبل تاریخ فقط برای بدست آوردن غذا ودوری از خطر و یا نقل مکان به مناطقی که دارای آب و هوایی بهتر بود ،اقدام به سفر می کردند .در دوره های بعد،انگیزه تجارت و تبادل کالا به علل فوق اضافه شد .
با گسترش امپراطوری های باستان،مسافرت های رسمی دولتی،که حاصل از اعزام نمایندگان حکام به مکانهای دور دست،جهت جنگها و یا دریافت مخارج و مالیات بود،نیز شروع گردید.
در دوره حکومت خانواده های سلطنتی در مصر، مسافرت با قصد تجارت و تفریح انجام می شد.یونانیان باستان،با ضرب سکه و جایگزین شدن آن به جای کالا ،برای پرداخت توسط مسافران در ازای کالا و خدمات مورد نیاز و در نتیجه گسترش زبان یونانی در سراسر حوزه مدیترانه به عنوان زبان ارتباطی واحد،فعالیت قابل توجهی در گسترش مسافرت و جهانگردی می نمودند.
همینطوردر زمان اوج امپراطوری روم هم مسافرت گسترش فراوانی داشت.رومی ها برای شرکت در مراسم مذهبی و ورزشی یا دیدن مکانهای جدید و تاریخی در یونان و مصر و یا برای خرید ،اقدام به مسافرت می کردند .
در زمان قرون وسطی(سده پنجم تا چهاردهم میلادی)مسافرت و تجارت اهمیت و رونق خود را از دست داد و بیشترسفرها،با سفارش کلیسای مسیحی برای زیارت انجام می شد .در سده چهارده،مسافرت به قصد زیارت به صورت یک پدیده انبوه و سازمان یافته درآمده بود ،که شبکه بزرگی از سازمان های خیریه،مقامات و طبقات بالای جامعه آن را تشویق می کردند .
در نیمه دوم قرن سیزدهم ،مارکوپولواز اروپا به آسیا سفر کرد و کتابی درباره آن نوشت که نخستین منبع اطلاعاتی غرب درباره زندگی شرق آن زمان است .
در دوره رنسانس (سده چهاردهم تا هفدهم) بیشتر سفرها با اهدافی نظیرکسب دانش و تجربه آموزی انجام می شد ،در زمان الیزابت اول ملکه انگلستان ،برای نخستین بار، جواز مسافرت صادر شدکه تا سه سال هم اعتبار داشت.
در دوران انقلاب صنعتی(۱۷۵۰-۱۸۵۰) گردشهای دسته جمعی به مفهوم امروزی بوجود آمد .تغییرات ژرف اجتماعی و اقتصادی آن دوره ،باعث تغییرات اجتماعی و تغییر مشاغل و گسترش طبقه میانی اجتماع گردید و این طبقه امکان این را یافت تا بیشتر به مسافرت و تفریح بپردازد.
در پایان سده ۱۹ کارگران دارای تعطیلات سالیانه شدند و تعطیلات خود را در کنار دریاها می‌گذراندند، در همین دوران بود که برخی از مکان‌هایی که تا آن زمان فقط اختصاص به تفریح و گردش طبقه مرفه و ثروتمند داشت ،گسترش یافته و تاسیسات جدیدی بوجود آمد و فضای لازم، .برای مسافرت طبقات دیگر مردم فراهم گردید.
امروزه ظهور تکنولوژی های نوین ،نظیر خطوط هواپیمایی،کامپیوتر و ارتباطات ماهواره ای، باعث شده است که در سده بیست و یکم شیوه زندگی، کار، بازی و تفریح دگرگون شود .
به هر ترتیب این پیشرفت ها سبب گردیده است تا بر میزان ،مسافرت،گردش وجهانگردی توسط اقشار مختلف مردم، افزوده شود .
۳ـ۱ـ تاریخچه جهانگردی در ایران
مساله جهانگردی در ایران با نگرش جدید از سال ۱۳۱۷ ، مورد توجه قرار گرفت و برای اولین بار در وزارت کشور اداره ای تحت عنوان ” امور جهانگردی ” سازمان یافت و در زمینه این صنعت آغاز فعالیت کرد.
در سال ۱۳۲۰ ، این اداره به ” شورای عا لی جهانگردی ” تغییر نام داد و در سا ل ۱۳۴۲ ” سازمان جلب سیاحان ” تصویب و کار خود را شروع نمود . در سا ل ۱۳۵۳ ، سازمان مذکور با سازمان اطلاعات وقت ادغام و وزارتی تحت عنوان ” وزارت اطلاعات و جهانگردی ” تاسیس گردید . اکنون نیز سازمان ایرانگردی و جهانگردی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد ، به امور مربوط به جهانگردی می پردازد.
جهانگردانی که امروزه به ایران سفر می کنند با افرادی که در گذشته می‌آمدند تفاوت دارند . جهانگردان امروزی معمو لا علاقمند به تبادلات فرهنگی بوده ، مجذوب آثار هنری و فرهنگی و آداب و رسوم ما ایرانیان می‌شوند ، چرا که محبت و دوستی را در مردم ما مشاهده می‌کنند.
وجود اماکن مذهبی ، شهرهایی با آثار تاریخی کهن چون اصفهان ، یزد ، شیراز… ، مناظر طبیعی زیبا و مناطق جنگلی و ساحلی شمال ایران ، در جذب جهانگردان خارجی جایگاه ویژه‌ای دارد .

بحث و نتیجه گیری
ـ لازم به ذکر است که نمایندگان دولتی ، محلی و بخش توسعه دهندگان خصوصی نسبت به تدارک مهیا نمودن فضاهای تفرجی و خدمات مربوط به اوقات فراغت چه در شهرها و چه در محیط های خارج از آن ، مسئول هستند . معماران سیمای محیط و دیگر متخصصین موارد متنوع توریسم باید در تخصیص مکان ، حمایت و طراحی فضای باز ، توسعه و پیشبرد امکانات تفرجی ـ توریستی و ارزیابی وتجزیه و تحلیل برنامه های اجتماعی به منظور تامین و خدمات رسانی نیازهای فراغتی شهروندان و گردشگران ، نقش اولیه واصلی را ایفا کنند . آنها همچنین می باید با سایر متخصصین حرفه ای که در تشکل های دولتی عهده دار مسائل تفرجی و تفرجگاهی و جهانگردی می باشند و نیز با بخش های خصوصی که فرصت های فراغتی را مهیا می کنند ، همیاری و تشریک مساعی داشته باشند .» () میکائیلی ، ۱۳۷۵ ، ش ۱۱ ، صص ۴۷ـ۴۴).
از آنجا که در برنامه ریزی تفرجی ـ توریستی ، مطالعه و بررسی رفتارهای افراد در اوقات فراغتشان اطلاعات و داده های سیستماتیکی را در دسترس برنامه ریزان قرار می دهد ، این مطالعه و بررسی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . این اطلاعات وداده ها از ابتدای فرایند برنامه ریزی تا توسعه گزینه های متفاوت ـ این امکان را برای برنامه ریزان مهیا می سازد که نسبت به شرایط راحت تر و عاقلانه تر حرکت کنند . موارد اساسی این بررسی ها در رابطه با مکانی که مورد مطالعه قرار خواهد گرفت شامل : پتانسیل ؛ استفاده کنندگان ، طبقه بندی فعالیت ها ، کیفیت کاربری ها و فرایند طراحی خواهد بود . در این مرحله انتخاب صحیح تکنیکها و روش ها مطالعه و بررسی از اهمیت بالائی برخوردار می باشد .
تفرج و توریسم تحت تأثیر عناصر و عوامل متعددی است که مهمترین آنها به صورت عناصر و عوامل طبیعی ، عوامل و عنار زیربنائی ـ روبنائی و عوامل اجتماعی تفرج قابل بررسی می باشد.

و………………..

 

 

 

فهرست مطالب:
چکیده:
مقدمه :
فصل اول
شناخت موضوع
۱ـ‌ضرورت طرح مسئله
۲ـ اهداف مورد نظر
پیشینه موضوع
۱ـ پیشینه سفر در ایران
۱-۲ اهمیت سفر و جهانگردی از نگاه قرآن کریم
۲ـ توریسم
۲ـ۱ـ تاریخچه جهانگردی
۳ـ تاریخچه جهانگردی در جهان
۳ـ۱ـ تاریخچه جهانگردی در ایران
بحث و نتیجه گیری
۳-تعاریف و مفاهیم
۳ـ ۱ـ تعریف جهانگردی
۳ـ۲ـ تعریف جهانگردی از دیدگاه اقتصادی :
۳ـ۳ـ تعریف جهانگردی از دید فنی:
۳ـ۴ـ جهانگردی به عنوان عامل روانشناختی :
۳ـ۵ـ جهانگردی از دیدگاه کل نگر :
۴ـ‌ ‌دارایی های جهانگردی
۴ـ۱ـ منابع طبیعی
۴ـ۲ـ جاذبه های تاریخی و فرهنگی
۴ـ۳ـ دیگر جاذبه های جهانگردی
۴ـ۴ـ فعالیت های ورزشی ـ سرگرمی و تفریحی
۴ـ۵ـ تاسیسات زیربنایی
۴ـ۶ـ اسکان و پذیرایی رستوران و تسهیلات اضافی:
۴ـ۷ـ اجزای تشکیل دهنده تجربه گردشگری
۵ـ انواع توریسم
۶ـ انواع جهانگردی
فصل دوم
۷-فواید سیاحت :
۷ـ۱ـ سیاحت و فرهنگ :
۷ـ۱ـ۱ـ فعالیت های تفریحی
۸ـ تفرج (OUTDOOR RECREATION)
۹ـ اوقات فراغت (LEISURE TIME)
۱۰ـ ورزش و تفریح
۱۰ـ۱ـ تعریف ورزش
۱۰ـ۲ـ روان شناسی ورزشی، رویکردی نظری
۱۰ـ۳ـ نگاهی به تعاریف مفاهیم مربوط به تفریح و تفرج
۱۰ـ۳ـ۱ـ تفریح
۱۱ـ سیاحت و جامعه شناسی :
۱۱ـ۱ـ سیاحت و سلامت :
۱۱ـ۲ـ سیاحت و اقتصاد :
۱۱ـ۳ـ سیاحت وفراغت :
۱۲ـ کلیات راجع به توریسم داخلی :
۱۲ـ۱ـ عوامل بازدارنده فرهنگی صنعت توریسم در ایران :
۱۳ـ اکوتوریسم
۱۳ـ۱ـ نیم رخ بازار اکوتوریسم
۱۴ـ صنعت جهانگردی
۱۴ـ۱ـ صنعت جهانگردی در جهان
۱۴ـ۲ـ صنعت جهانگردی در ایران
۱۴ـ۳ـ صنعت جهانگردی ایران بعد ازانقلاب
۱۴ـ۴ـ جایگاه ایران در بازار جهانی جهانگردی
۱۴ـ۵ـ جهانگردی و اشتغال
۱۴ـ۶ـ جهانگردی و امنیت اجتماعی
۱۴ـ۷ـ سیاست های دولت درزمینه گسترش توریسم :
۱۴ـ۸ـ سیاست کلی جمهوری اسلامی در مورد صنعت توریسم :
۱۵ـ مشکلات توسعه صنعت توریسم
۱۵ـ۱ـ‌ کشور فاقد تاسیسات جامع گردشگری قابل قبول در دنیاست
۱۵ـ۲ـ هتل‌های ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارند
۱۶ـ نقش جهانگردی در استراتژی ملی :
۱۷ـ نارساییهای بهره برداری از صنعت جهانگردی :
۱۷ـ۱ـ تسلط به درآمد نفت :
۱۷ـ۲ـ نقش رسالت دولت در توسعه جهانگردی :
۱۸ـ جاذبه های توریستی ایران
فصل سوم
نمونه های موردی
۱ـ نمونه های داخلی
۱ـ۱ـ -مجموعه اقامتی تفریحی باری (ارومیه)
۱ـ۲ـ مجموعه توریستی چاف ( لنگرود)
۲-نمونه های خارجی
۲ـ۱ـ مجموعه توریستس نخل جمیرا (دوبی)
فصل چهادم
برنامه فیزیکی
۱ـ ضوابط نظرگاه و منظره پردازی
۱ـ۱ـ منظر و فضاهای خود مجموعه
۲ـ‌فضاهای پیشنهادی یک مجموعه توریستی در حالت کلی:
۳ـ فضاهای اقامتی ـ استراحتگاهی مجموعه سایت
۳ـ۱ـ خورگشت
۳ـ۲ـ کمپینگ
۳ـ۳ـ متل
۳ـ۴ـ هتل
۳ـ۵ـ نظر گاهها
۴ـ استاندارد و ضوابط
۴ـ۱ـ شاخص طراحی منظر
۴ـ۲ـ موارد استفاده بصری از آب در طراحی
۵ـ ضوابط و معیارهای پوشش گیاهی
۶ـ مطالعات طراحی هتل
۶ـ۱ـ‌استاندارد و ضوابط طراحی هتل
۷ـ زون بندی و ظرفیت مجموعه
۷ـ۱ـ شرح و تعریف انواع تأسیسات اقامتی و پذیرائی
۸ـ شرح و تعریف نمونه هایی مکانهای ورزشی
۸ـ۱ـ مانژ اسب سواری
ایده های طرح
۱ـ پیش زمینه آغازین طرح گذر از مراحل
۱ـ۱ـ خارج ساختن و آزاد نمودن فکر از نمونه های موجود
۱ـ۲ـ تدوین الفبای طرح از طریق شناخت واستفاده از توان های بالقوه
۱ـ۳ـ نتایج و پیآمدها
۲ـ احکام طراحی
۲ـ۱ـ احکام بخش اداری ـ اقامتی
۲ـ۲ـ احکام بخش فرهنگی و نمایشگاهی
۲ـ۳ـ احکام بخش تفریحی و خدماتی
۲ـ۴ـ فضاهای ادرای و نمایشگاهی
۲ـ۵ـ آب نما و فضاهای نشستن در کنار ان
۲ـ۶ـ فضاهای خدماتی و تأسیسات
سازه و تأسیسات
۱ـ اسکلت بندی
۱ـ۱ـ دیواره های باربر:
۱ـ۲ـ ساختار مد وله:
۱ـ۳ـ سیستم سازه ای پیشنهادی
۲ـ‌ شناخت شرایط داخلی و انتخاب تاسیسات:
۲ـ۱ـ سیستم های مکانیکی و الکتریکی رایج در ساختمانها عبارتند از :
۲ـ۲ـ سیستم HVAC پیشنهادی در طرح مجموعه
۲ـ۳ـ آتش نشانی:
۲ـ۴ـ سیستم برق رسانی اضطراری
۲ـ۵ـ گرمایش متمرکز :
۲ـ۶ـ روشنایی:
۲ـ۷ـ مقاومت در برابر حریق
۲ـ۸ـ گسترش و پخش شعله ها
۲ـ۹ـ مقاومت مبلمان در برابر حریق:
۲ـ۱۰ـ سیستم های تشخیص آتش و آژیر خطر و اطفاء حریق:
۲ـ۱۱ـ محدودیت ارتفاع برای ساختمان و مساحت یک طبقه
۲ـ۱۲ـ وزن و بار سنگین
فصل پنجم
شناخت استان و شهرستان
۱ـ معرفی استان
۱ـ۱ـ موقعیت و وسعت:
۲ـ۱ـ ویژگیهای طبیعی:
۱- ارتفاعات شمالی
۳ـ اقلیم
۳ـ۱ـ جریان توده های هوا:
۳ـ۲ـ منابع آب :
۳ـ۳ـ پوشش گیاهی
۳ـ۴ـ جمعیت
۳ـ۵ـ زبان و فرهنگ
۳ـ۶ـ ایلات و عشایر فارس
۳ـ۷ـ ویژگیهای اقتصادی
۳ـ۸ـ کشاورزی
۳ـ۹ـ دامداری
۳ـ۱۰ـ صنعت و معدن
۳ـ۱۱ـ انرژی و سوخت
۳ـ ۱۲ـ راهها
۴ـ جغرافیا و اقلیم و فرهنگ شیراز
۵ـ زمین شناسی و زلزله :
۵ـ۱ـ لرزه خیزی- خاک و پوشش گیاهی :
۵ـ۲ـ خاک و پوشش گیاهی :
۵ـ۳ـ کلیاتی در مورد فرهنگ و بافت جمعیتی :
۶ـ معرفی اجمالی منطقه ۶ شهرداری شیراز
۶ـ۱ـ ویژگی‌های عمومی و جغرافیایی منطقه
۶ـ۲ـ ویژگی‌ زیست محیطی
۶ـ۳ـ ویژگیهای جمعیتی
۶ـ۴ـ ویژگیهای اجتماعی، اقتصادی
۶ـ۵ـ گیهای کالبدی- فضایی
۶- جایگاه و نقش فعلی منطقه

بستر طرح
۱-مکان یابی و معرفی سایت پروژه
۱ـ۱ـ ویژگی‌های عمومی منطقه
۱ـ۲ـ ویژگی‌ زیست محیطی منطقه
۱ـ۳ـ موقعیت سایت پروژه
۲ـ تحلیل سایت
۲ـ۱ـ دیاگرام دسترسی ها
۲-۲-دیاگرام تابش خورشید
۲-۳- دیاگرام جهت وزش باد
منابع و ماخذ

 

 

تصاویر فایل:

دانلود رساله مجموعه تفریحی توریستی,رساله معماری مجموعه تفریحی توریستیپروپوزال مجموعه تفریحی توریستی,رساله مجموعه توریستی تفریحی

 

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۳ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.