مقدمه:
طوفان سحر انگیز بر نردبانی از امواج بالا می رود و غرش خشم آسای خود را از فراموشی طبیعت زیبا، نثار تمام شهر نشینان کره خاکی می نماید.
نطفه اولیه شهرها شکل می گرفت و آغوش باز طبیعت،آنها را در خود جای می داد.حد زیبایی طبیعت آنچنان بود که شهر همچون نگینی مصنوع در بسترش خودنمایی می نمود.
اما اینک شهرهای بزرگ و متمدن ما به دنبال فرصتی برای ادای دین خود به طبیعت می گردند.آنها در پی مجالی اند تا غفلتها، اشتباهات و دو اصل نیاز فعلی خود را با حضور گوشه ای از طبیعت سبز جبران نمایند.

رساله معماری مجموعه اقامتی تفریحی,مطالعات معماری مجموعه اقامتی تفریحی,پایان نامه معماری مجموعه اقامتی تفریحی,طرح نهائی معماری مجموعه اقامتی تفریحی,برنامه فیزیکی مجموعه اقامتی تفریحی,مطالعات تطبیقی مجموعه اقامتی تفریحی,رساله مجموعه اقامتی تفریحی,مطالعات مجموعه اقامتی تفریحی,پایان نامه مجموعه اقامتی تفریحی,ریزفضاهای مجموعه اقامتی تفریحی,نقشه مجموعه اقامتی تفریحی,دانلود مطالعات مجموعه اقامتی تفریحی,دانلود رساله مجتمع اقامتی تفریحی,دانلود پایان نامه مجموعه اقامتی تفریحی,نمونه موردی داخلی مجموعه اقامتی تفریحی,نمونه موردی خارجی مجموعه اقامتی تفریحی,رساله کارشناسی معماری,مطالعات کارشناسی معماری
در این راستا، در شهری که به چشم اندازهای طبیعی فراوان و جاذبه های دلپذیرش توجه وافر نگردد,دچار بی هویتی خواهد شد و مردم شهر صدمه خواهند دید.همین دلیل در جهان امروز،احیا و تسهیل رابطه انسان، شهر و طبیعت یکی از مهمترین ارکان توسعه پایدار شهر هاست و هر عامل ارتباط دهنده بین انسان و طبیعت باید گسترش یابد.

از طرفی دیگر کار و تفریح رفت وآمد چهار عملکرد اصلی زندگی به شمار می رود.در مجتمهای زیستی اولیه که از ساختار ساده و جمعیت کمی برخوردار بودند برنامه ریزی خاصی برای تحقیق این عملکردها انجام نمی پذیرفت و همه امور به طور خودبه خودی و بدون اندیشه و نظم خاصی انجام می شد. با افزایش جمعیت و پیچیده شدن ساختار جوامع نیاز به برنامه ریزی در همه زمینه ها آشکار شد.

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب و پروپزال:

در این میان آنچه در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار می گرفته است برنامه ریزی برای گذران اوقات فراغت است که شاید دلیل این کم توجهی وجود مشکلات و بحرانهای کوچک و بزرگ در سایر بخشها بوده است .به هر حال امروزه نیاز به برنامه ریزی برای اوقات فراغت همه مردم و از جمله شهر نشینان به شدت احساس می شودچرا که ایام فراغت زمانی است که اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد موجب تعالی و رشد انسان می شود و اگر هدر رود موجب تباهی است و عملکرد سایر بخشهای زندگی را متاثر می کند.در فرهنگ عامه مردم ایران سفر و مسافرت جایگاه و اهمیت ویژه ای از جهت گسترش اطلاعات ،آگاهیها و شناخت و همچنین گذراندن اوقات فراغت و تفریح و تفرج دارد.انسان با تجربه در این فرهنگ به انسان جهان دیده ای اطلاق می گردد که به سیرو سفر در اطراف و اکناف جهان پرداخته و از هر قوم و ملتی شناخت و نشانه ای در ذهن خود دارد. چنین انسانی برای نیل به اهداف خود نیازبه حداقل امکاناتی برای رفاه و آسایش خود درطول این سفردارد که باید برای او فراهم گردد.
لذا این موضوعات ما را بر آن داشت تا با طراحی مجموعه اقامتی- تفریحی رویین سعی در فراهم نمودن این امکانات چه برای مسافر و توریسم و چه برای گذراندن اوقات فراغت ساکنین شهرهای اسفراین و بجنورد نماییم.

بیان مسئله (statement of problem):
دراین قسمت به ۳مسئله بر میخوریم و در ادامه هرکدام را جداگانه تشریح می کنیم:
– برقراری آرامش روحی و روانی در مردم
– نمایان ساختن پیشینه تاریخی اسفراین
– زنده نگاه داشتن کشتی چوخه و حتی بین المللی کردن آن
یکی ازمشکلات روز دنیا، عدم تعادل روحی و روانی در ساکنین شهرهاست که روز به روز به سمت صنعتی تر شدن میروند.حال به راستی درمان این بیماری و حتی پیشگیری از وقوع آن را در کجا باید جست؟
اسفراین یکی از شهرهای باستانی است که در قدیم از توابع شهر نیشابور بوده است. به همین دلیل دارای بناهای تاریخی بسیاری است که متاسفانه برخورد فرهنگی مناسبی با آنها نشده است و معدود افرادی برای دیدن و یا انجام پژوهش هایی بر روی این بناها وارد این شهر شده اند. کمبود امکانات توریستی برای مسافران و همچنین ناشناخته بودن اسفراین از عوامل اصلی فراموش شدن این بناهاست.
شهری با این تاریخ بطور حتم دارای آداب و رسومات محلی می باشد که بایستی در جهت احیاء ، حفظ و ادامه آن کوشید.

گام ۱
شناخت

بخش اول
مطالعات پایه
۱-۱-تعاریف
نیازهای انسان را دو دسته عمده تعریف می کنند:
الف)نیاز های مادی و جسمی
ب)نیازهای روحی و روانی
از نیازهای دسته الف می توان خورد و خوراک و پوشاک و … را نام برد.نیازهای روحی و روانی یک انسان همان چیزی است که باعث بقای او می شود مانند:محبت،عشق،مذهب و…
روح تشنه انسان را چیزهای دیگری نیز باید سیراب کند و یکی از آنها تفریح و تفرج است.انسان امروز هر قدر عوامل راحتی زندگی خود را بیشتر فراهم می آورد و صنعتی تر می شود بیشتر تشنه سفر می گردد و مسلما هیچ سفر نا مه ای نمی تواند آنقدر لذت بخش و مهیج باشد تا خود سفر.پس باید امکانات لازم را برای این منظور هر چه بیشتر فراهم ساخت.
۱-۱-۱-تفریح
برخی از محققین اوقات فراغت را تقریبا یا کاملا معادل اوقاتیکه به تفریح اختصاص دارد دانسته اند و سعی کرده اند با تعریف (تفریح) حدود و دامنه اوقات فراغت را مشخص کنند. از جمله ((اسلاوس)) تفریح را اینگونه تعریف می کند:((این فعالیت مخصوص اوقات بیکاری است و هیچ رابطه ای با کار اصلی شخص ندارد ؛ معمولا لذت بخش است و وقتی به عنوان قسمتی از خدمات اجتماعی انجام می گیرد، دارای اهداف مثبت و ثمر بخش برای افراد شرکت کننده گروهها و جامعه بطورکلی است.))
به عبارت دیگر تفریح:
۱-هر گونه فعالیت و یا عدم فعالیت که با قصد قبلی و با میل و رغبت در اوقات فراغت انجام می گیرد بنابراین تفریح یک تجربه احساسی و لذت بخش است که با تمایل افراد در هنگام فراغت به آنها دست می دهد.
۲- به عبارت دیگر هنگامیکه کوچکترین احساسی از اجبار در فعالیت و یا عدم فعالیت در زمان فراغت وجود نداشته باشد به طور قطع و مسلم این حالت را می توان تفریح نامید.
۳- تفریح به طور کلی با کار تباین کامل دارد و وجه تمایز آن جنبه فعالیت آن نیست بلکه وضع حالت و احساسی است که در آن به افراد دست می‌دهد.
۴-فعالیتهایی که برای تهیه ضروریات زندگی، رسیدگی به تکالیف شخصی، خانوادگی و اجتماعی صورت می گیرد و فعالیتهای روزمره زندگی (خوردن، خوابیدن و رسیدگی به بهداشت شخصی)حتی اگر خوشایند باشند نمی توانند در رده تفریح قرار بگیرند.
البته فرق مشخصی بین تفریح و برخی از فعالیتهای روزانه وجود ندارد. حتی گاهی فعالیتهای حرفه ای که اساس کسب درآمدند، ممکن است دارای جنبه‌های قوی تفریحی باشند ولی جنبه متمایز دیگر فعالیتها یا عدم فعالیتهایی که در انجام آن اجبار نیست یا تفریح اینست که جنبه احساسی وخشنودی محض آن را ندارند.
۲-۱-۱-تفرج
شامل کلیه تفریحاتی است که در خارج از محیط‌های بسته و محدود انجام می‌گیرد. تفریح در محیطهای باز به فضا و منابع نیاز دارد و از مناسبترین منابعی که میتواند کیفیت تفرج را بالا ببرد می توان منابع طبیعی و کمتر تغییر یافته را نام برد که هنوز جنبه‌های زیباشناسی خود را حفظ کرده‌اند .
استفاده از تمام اشکال پارکها صرفه نظر از کیفیت ،گستردگی یا مسافت و دسترسی به معنی تفرج است.
۱-۲-۱-۱-منابع تفرجگاهی:
استفاده یا امکان استفاده از سیستمهای طبیعی شرط اولیه برای تبدیل آن به یک منبع تفرجگاهی بالفعل یا بالقوه است و خصوصیات فیزیکی این سیستمها عامل اصلی شکل‌گیری آنها به صورت منبع تفرجگاهی محسوب نمی شود.
-در مورد ارجحیت ویژه گیهای طبیعی توافق کلی وجود دارد ولی در مورد ارجحیت چشم اندازها عوامل بیشماری مؤثرند. معیار ترجیحی مردم در مورد مناظر و چشم اندازها کاملا فرق دارد. (نوع درختان و توپوگرافی جنگل‌ها)
-تمایل مردم برای استفاده از منطقه‌ای به عنوان تفرجگاه عامل تعیین کننده ایست که می‌تواند آن را به منبع تفرجگاهی تبدیل کند.
-یک منبع طبیعی برای تفرج عبارت است از هر گونه سیستم طبیعی اعم از آب یا خشکی (همراه درخت یا بدون آن) که برای استفاده تفرجگاهی کنار گذاشته می شود.
-وقتی قابلیت منابع برای تفرجگاه مورد بررسی قرار می گیرد و تلاش می شود از طریق تشریح مشخص شود در واقع هدفی جزاین در کار نیست که رفتار و واکنش مردم در برابر آن مورد سنجش قرار گیرد.
۲-۲-۱-۱ تقاضای تفرجگاهی:
تعداد دفعات استفاده از تفرجگاه در یک لحظه زمانی به موارد زیر بستگی دارد:
۱- جمعیت ۲-فعالیت اقتصادی ۳-درآمد افراد ۴-اوقات فراغت ۵-تمایل مردم به استفاده از تفرجگاه ۶-عرضه تفرجگاه
۳-۱-۱- تعریف فراغت
زندگی وکار، مظاهرحیاط اجتماعی و تعطیلات، عامل برقرار نمودن توازن بیولوژیکی انسان است. تغییر زندگی دنیای طبیعی به زندگی خسته کننده تصنعی و ماشینی امروزه سبب ظهور علاقه بیشتر به طبیعت می‌گردد و هر عامل ارتباط دهنده بین انسان و طبیعت باید گسترش یابد.
در فرهنگ فارسی دکتر معین، فراغت به معنای آسودگی، استراحت و نیز به معنای مجال و فرصت است .اما ((اوقات فراغت)) واژه‌ای مصطلح است که در تعریف آن جامعه شناسان، عبارت‌های مختلفی را استفاده کرده‌اند. اما تعریف جامع و کاملی که مورد اتفاق نظر دانشمندان می‌باشد به این شرح است:
((اوقات فراغت عبارت است از زمانی از بیداری است که بعد از فراغت از کار روزانه و بدون اجبارصرف اموری شود که ریشه اقتصادی نداشته و منبع درآمدی برای شخص نباشد و منجر به رفع خستگی، استراحت، لذت، ایجاد سرگرمی و فراهم آوردن امکان رشد فکری و جسمی شود.))
در واقع فراغت به معنای تجدید قوا و نیرو و سپس کار با توان بیشتر نیست، بلکه نشان خاص خود را دارد و یکی از زمینه‌ها برای پدید آوردن انسانی است با ارزش‌های روانی و عاطفی والاتر و فرهنگی سرشارتر.
۱-۳-۱-۱-کارکرد های فراغت:
به طور خلاصه کارکردهای اوقات فراغت و نحوه گذراندن آن به ۳ دسته تقسیم می شوند:
۱-کارکردهای رفع خستگی ۲-کارکردهای تفریح ۳-کارکردهای رشد
و با درجات مختلف برای تمام انسانها وجود دارند. البته این یک روی سکه است. روی دیگر آن زمانی است که اوقات فراغت با سرگرمی‌هایی پر شود که کارکرد منفی دارند. زیرا جستجوی سرگرمی برای فراغت اهمیت اساسی دارد چنانچه اگر سرگرمی مناسب برای آن یافت نشود حالت خود را از دست می دهدو دیگر هویتی ندارد.
۲-۳-۱-۱-تفاوت تفریح با اوقات فراغت:
تفریح با اوقات فراغت رابطه نزدیکی دارد ولی با آن یکی نیست هر تفریحی در زمان فراغت انجام می گیرد ولی همه اوقات فراغت صرف تفریح نمی‌شود.
تفرج یا گردش آن بخش از گذران اوقات فراغت است که در محدوده سکونتگاهها در فضاهای درون شهری و برون شهری تحقق پیدا می‌کند و به عنوان بخشی از نیازها و فعالیتهای فراغتی عامه شهروندان محسوب می‌شود.
۳-۳-۱-۱-عوامل موثر بر کیفیت گذران اوقات فراغت:
علایق و سلایق شخصی، خود تاثیر زیادی در انتخاب نوع تفریح یا نحوه گذران اوقات فراغت دارد. اما این خود متاثر از عوامل متعددی نظیر اغراض ومقاصد فراغت، مباحث فرهنگی جامعه و حتی شهر می باشد.
۴-۳-۱-۱-تقسیم بندی اوقات فراغت :
به طور کلی اوقات فراغت به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:
۱-فراغت روزمره که همان استراحت روزانه است وبه فضای درون شهری و خانه محدود می‌شود.
۲-فراغت کوتاه مدت که همان تعطیلات آخر هفته ودر حد یکی-دو روز می‌باشد وبه فضای اطراف شهر به شعاع ۱۵۰ کیلومتری محدود می‌شود.
۳- فراغت بلند مدت که همان تعطیلات نوروزی و فصلی می‌باشد که چندین روز می‌تواند طول بکشد و به صورت مسافرت در سطح کشور مطرح شود.
۴-۱-۱- مسافرت و شبکه حمل ونقل و دسترسی
استفاده از تفرجگاهها همراه با جابجایی و حرکت است. حدود۵/۲% از کل تجارب تفریحی و بهره‌وری از تفرجگاهها، مبتنی بر جابجایی مکانی و مسافرت است. افزایش درآمد سرانه، افزایش امکانات دسترسی و اوقات فراغت، مسلما تعداد مسافرت را می‌تواند افزایش دهد و درنتیجه تقاضای تفرجگاه و مکانی جهت گذراندن اوقات فراغت را افزایش می دهد.
هدف فرد در اوقات فراغت بر خلاف شغل و حرفه مشخص، کسب درآمد نیست و هیچ گونه هدف ایدئولوژیکی، تبلیغی و سیاسی را نیز دنبال نمی کند. احساس رضایت یکی از ویژگی‌های اساسی اوقات فراغت است.
۱-۴-۱-۱-تعریف سفر:
بیشتر لغت نامه ها واژه ساده ((مسافرت)) را بدین گونه تعریف کرده‌اند. ((عمل جابجایی به خارج از جامعه برای تجارت (داد و ستد) یا تفریح و نه برای انجام کار روزمره یا تحصیل)).
۲-۴-۱-۱- سفر کردن:
هر دفعه که شخصی حداقل ۱۰۰ مایل از خانه خود دور شود و برگردد.

 و……..

 

 

 

 

 

فهرست مطالب:

مقدمه م
بیان مسئله س
حل مسئله س
اهداف کلی ع
اهداف اختصاصی ع
گام ۱ : شناخت
بخش اول : مطالعات پایه
۱-۱- تعاریف ۳
۱-۱-۱- تفریح ۳
۲-۱-۱- تفرج ۴
۱-۲-۱-۱- منابع تفرجگاهی ۴
۲-۲-۱-۱- تقاضای تفرجگاهی ۵
۳-۱-۱- تعریف فراغت ۵
۱-۳-۱-۱- کارکردهای فراغت ۶
۲-۳-۱-۱- تفاوت تفریح با اوقات فراغت ۶
۳-۳-۱-۱- عوامل موثر بر کیفیت گذراندن اوقات فراغت ۷
۴-۳-۱-۱- تقسیم بندی اوقات فراغت ۷
۴-۱-۱- مسافرت و شبکه حمل و نقل و دسترسی ۷
۱-۴-۱-۱- تعریف سفر ۸
۲-۴-۱-۱- سفر کردن ۸
۳-۴-۱-۱- مسافر ۸
۴-۴-۱-۱- چرا مردم مسافرت می کنند؟ ۸
۵-۴-۱-۱- اهداف مسافرت ۹
۶-۴-۱-۱- اشکال و انواع مسافرت ۹
۵-۱-۱- تعریف توریسم ۱۱
۱-۵-۱-۱- جهانگردی یا گردشگری ۱۱
۲-۵-۱-۱- توریست (جهانگرد) ۱۱
۱-۲-۵-۱-۱- جهانگرد یا گردشگر (دیدار کننده یک شبه) ۱۲
۲-۲-۵-۱-۱- گردشگر یک روزه (کسی که به تفریح می رود) ۱۲
۳-۲-۵-۱-۱- دیدار کننده ۱۲
۳-۵-۱-۱- ارزش ها و اثرات جهانگردی ۱۲
۴-۵-۱-۱- اهداف جهانگردی ۱۵
۶-۱-۱- جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ۱۵
۲-۱-معماری پایدار ۱۶
۱-۲-۱-اصول و قواعد در معماری پایدار ۱۶
۲-۲-۱-تعریف ساخت و ساز پایدار ۱۷
۳-۲-۱-اهداف کلی ساختمان های پایدار ۱۸
۴-۲-۱-اصول اولیه عوامل محیطی، اقتصادی و انسانی در طراحی پایدار ۱۹
۵-۲-۱- جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ۲۰

۳-۱- رابطه انسان و طبیعت ۲۰
۱-۳-۱- اکوتوریسم(طبیعت گردی) ۲۱
۱-۱-۳-۱- تعریف اکوتوریسم ۲۱
۲-۱-۳-۱- اکوتوریست ۲۲
۳-۱-۳-۱- تاریخچه اکوتوریسم ۲۲
۴-۱-۳-۱- اهمیت اکوتوریسم ۲۳
۵-۱-۳-۱- انواع اکوتوریست ۲۴
۶-۱-۳-۱- اهداف اکوتوریسم ۲۵
۲-۳-۱- پارک وفضای سبز ۲۶
۱-۲-۳-۱- تعریف فضای باز ۲۶
۳-۳-۱- جمع بندی و نتیجه گیری ۲۷

۴-۱- رابطه معماری و طبیعت ۲۸
۱-۴-۱- ارتباط بین درون وبیرون ۲۸
۲-۴-۱- مفهوم زیبا شناختی در معماری ۳۰
۱-۲-۴-۱- نظم ۳۱
۲-۲-۴-۱- هماهنگی و تعادل ۳۲
۳-۲-۴-۱- مقیاس وتناسب ۳۳
۴-۲-۴-۱- سلسله مراتب ۳۴
۳-۴-۱- جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ۳۵

بخش دوم:مطالعات تکمیلی
۱ـ۲ـ معانی و ریشه واژه هتل ۳۷
۱ـ۱ـ۲ـ تاریخچه پذیرایی و هتل‌داری در ایران ۳۷
۲-۱-۲-تاریخچه پذیرایی و هتل‌داری در جهان ۳۸

۲-۲-فضاهای پشتیبان ۳۹
۱-۲-۲-حوزه اقامتی ۴۰
۲-۲-۲-حوزه فرهنگی و مذهبی ۴۱
۳-۲-۲-حوزه تفریحی و ورزشی ۴۲
۲-۲-حوزه خدماتی- رفاهی ۴۳
۵-۲-۲-حوزه فضاهای سبز و شبکه معابر ۴۴

۳-۲-شناخت وبررسی فضای سبز و سرانه های آن ۴۵
۱-۳-۲- ارزیابی ارتفاعات ۴۵
۱-۱-۳-۲-تنوع بصری ارتفاعات ۴۵
۲-۱-۳-۲-اختلاف ارتفاع،شیب ها و جهت ها ۴۶
۲-۳-۲- جلوه های مرزی یا لبه ها ۴۶
۳-۳-۲- سکانس و دیدهای متوالی ۴۷
۴-۳-۲- ضوابط طراحی پارک و فضای سبز ۴۸
۱-۴-۳-۲-سرانه فضای سبز ۴۸
۲-۴-۳-۲-تعیین ابعاد و اندازه فضاها ۴۸
۳-۴-۳-۲-ضوابط گذرها ۴۹
۴-۴-۳-۲-ضوابط کفسازی ۵۰
۵-۴-۳-۲-طراحی مبلمان در فضای سبز ۵۲
۱-۵-۴-۳-۲-سکوهای نشیمن در فضای سبز ۵۲
۲-۵-۴-۳-۲-ایجاد سطح سایه اندازی برای محل استقرار نیمکت ۵۳
۳-۵-۴-۳-۲-طرح وابعاد نیمکت ۵۳
۴-۵-۴-۳-۲-سایبانها و سرپنا هها ۵۴

۴-۲-بررسی فضاها واستانداردهای اقامتی ۵۵
۱-۴-۲-انواع مکانهای اقامت ۵۵
۱-۱-۴-۲-تعریف کلی هتل ۵۵
۲-۴-۲-انواع تسهیلات ۵۶
۱-۲-۴-۲-اقامت مهمانان ۵۶
۱-۱-۲-۴-۲-اهداف در طراحی طبقات و اتاقهای خواب ۵۶
۲-۱-۲-۴-۲-شکل پلان انواع هتلها ۵۸
۳-۱-۲-۴-۲-اتاق مهمان ۵۹
۴-۱-۲-۴-۲-انواع اتاق های موجود در هتلها ۵۹
۵-۱-۲-۴-۲-مبلمان اتاق مهمان ۶۱
۶-۱-۲-۴-۲-استاندارد ابعاد اتاق ها ۶۱
۲-۲-۴-۲-فضاهای عمومی ۶۵
۱-۲-۲-۴-۲-ورودی های هتل ۶۵
۲-۲-۲-۴-۲-سرسرا(لابی) ۶۵
۳-۲-۲-۴-۲-پذیرش ۶۶
۴-۲-۲-۴-۲-اتاق استراحت ۶۶
۵-۲-۲-۴-۲-ترکیب لابی،لانژو راهرو ۶۶
۶-۲-۲-۴-۲-فضای نشیمن ۶۷
۷-۲-۲-۴-۲-سرویس های بهداشتی ۶۷
۸-۲-۲-۴-۲-سالن اجتماعات ۶۷
۹-۲-۲-۴-۲-رستوران هتل ۶۸
۱۰-۲-۲-۴-۲-راهروها وپله ۶۹
۱۱-۲-۲-۴-۲-آسانسورها ۶۹
۳-۲-۴-۲-فضاهای خدماتی ۷۰
۱-۳-۲-۴-۲-بخش تهیه مواد غذایی وفضاهای انبار ۷۱
۲-۳-۲-۴-۲-بخش تحویل مواد غذایی،تخلیه زباله ذخیره کلی ۷۳
۳-۳-۲-۴-۲-قسمت کارکنان ۷۳
۴-۳-۲-۴-۲-خدمات لباسشویی و خانه داری ۷۴
۵-۳-۲-۴-۲-فضاهای قسمت مهندسی و مکانیکی ۷۵
۴-۲-۴-۲-فضای اداری ۷۶
۱-۴-۲-۴-۲-بخش پذیرش و دفاتر اداری ۷۶
۲-۴-۲-۴-۲-بخش مالی و حسابداری ۷۶
۳-۴-۲-۴-۲-بخش اجرایی ۷۷
۳-۴-۲-بررسی ضوابط ایمنی جانی و ساختمانی ۷۷
۱-۳-۴-۲-خطر اتش سوزی در هتل ۷۷
۵-۲-بررسی فضاها و استانداردهای تفریحی و ورزشی ۷۸
۱-۵-۲-معرفی فضاهای اصلی ۷۸
۱-۱-۵-۲-هال ورودی(لابی) ۷۸
۲-۱-۵-۲-فضاهای اداری و عمومی ۷۹
۳-۱-۵-۲-محل تعویض لباس(رختکن) ۸۰
۴-۱-۵-۲-قسمت پیش تطهیر ۸۱
۵-۱-۵-۲-استخر,استخر بچه ها,استخر تفریحی ۸۱
۶-۱-۵-۲-سونای خشک و بخار ۸۱
۷-۱-۵-۲-جکوزی آب سرد و گرم ۸۲
۸-۱-۵-۲-بدنسازی ۸۲
۹-۱-۵-۲-تریا ۸۲
۲-۵-۲- مقررات فنی و جزئیات تأسیسات ۸۲
۱-۲-۵-۲- خصوصیات کفها ۸۳
۲-۲-۵-۲- مقررات عمومی دیوارها ۸۳
۳-۲-۵-۲- سیستم تأسیسات مکانیکی سالنهای شنا ۸۳
۶-۲-کلیاتی در مورد تأسیسات ۸۴
۱-۶-۲-اهمیت تأسیسات در ساختمان ها ۸۴
۱-۱-۶-۲-مسائل تأسیساتی مورد توجه در ساختمانها ۸۴
۲-۱-۶-۲-تأسیسات مکانهای ورزشی و تفریحی ۸۶
۳-۱-۶-۲-تأسیسات آشپزخانه ۸۶
۴-۱-۶-۲-تأسیسات رخشویخانه ۸۷
۵-۱-۶-۲-حفظ امنیت در مقابل حریق ۸۷
۶-۱-۶-۲-تهویه موتورخانه ۸۷
۷-۱-۶-۲-فضای موتورخانه ۸۸
۸-۱-۶-۲-نحوه دسترسی و حمل و نقل وسائل ۸۸
۷-۲- جمع بندی مطالعات بخش دوم ۸۸

بخش سوم : مطالعات تطبیقی
۱-۳-بررسی شهرک تفریحی و توریستی یاریان -ارومیه ۹۱
۲-۳-بررسی شهرک تفریحی و توریستی –ارومیه ۹۵
۳-۳-هتل مارکز دریسکال – اسپانیا ۹۹
۴-۳ هتل هسپریا تاور – اسپانیا ۱۰۲

بخش چهارم : مطالعات زمینه
۱-۴- آشنایی با استان خراسان شمالی ۱۰۸
۱-۱-۴- جمعیت و مساحت ۱۰۸
۲-۱-۴- تقسیمات ۱۰۸
۳-۱-۴- موقعیت جغرافیایی ۱۰۸
۴-۱-۴- آب و هوا ۱۰۸
۵-۱-۴- منابع آب ۱۰۹
۶-۱-۴- مناظر طبیعی و ییلاق ها ۱۰۹
۷-۱-۴- نقاط تاریخی و زیارتی ۱۱۰
۸-۱-۴- تاریخ استان خراسان شمالی ۱۱۰
۹-۱-۴- قومیت ها و مردم شناسی ۱۱۰
۱۰-۱-۴- جایگاه صنعت ۱۱۰

۲-۴- آشنایی با شهر اسفراین ۱۱۱
۱-۲-۴- موقعیت جغرافیایی ۱۱۱
۲-۲-۴- تقسیمات سیاسی اداری ۱۱۱
۳-۲-۴- ویژگی های طبیعی ۱۱۲
۱-۳-۲-۴-توپوگرافی ۱۱۲
۲-۳-۲-۴- اقلیم ۱۱۳
۳-۳-۲-۴- منابع آب ۱۱۵
۴-۳-۲-۴-پوشش گیاهی ۱۱۵
۴-۲-۴-ویژ گیهای انسانی ۱۱۵
۵-۲-۴- ویژ گیها ی اقتصادی ۱۱۷
۱-۵-۲-۴- بخش کشاورزی ۱۱۷

۳-۴- آشنایی با روستای رویین ۱۱۹
۱-۳-۴-موقعیت جغرافیایی ۱۱۹
۲-۳-۴-مطالعات اقلیمی ۱۱۹
۱-۲-۳-۴- دما ۱۲۰
۲-۲-۳-۴-بارندگی و رطوبت ۱۲۱
۳-۲-۳-۴- بادها ۱۲۳
۴-۲-۳-۴-طبقه بندی اقلیمی ۱۲۴
۳-۳-۴- منابع آب روستا ۱۲۴
۴-۳-۴-توپو گرافی و زمین شناسی ۱۲۵
۵-۳-۴- ویژگیهای جمعیتی ۱۲۶
۱-۵-۳-۴-تعداد جمعیت وبعد خانوار ۱۲۶
۲-۵-۳-۴-مهاجرت ۱۲۷
۶-۳-۴-ویژ گیها ی کالبدی روستا ۱۲۷
۱-۶-۳-۴-علل پیدایش روستا وقدمت آن ۱۲۷
۲-۶-۳-۴-هسته اولیه روستا ۱۲۸
۳-۶-۳-۴-مراحل توسعه فیزیکی روستا ۱۲۸
۴-۶-۳-۴-مرحله اول توسعه روستا (سالهای قبل از ۱۳۴۲) ۱۲۸
۵-۶-۳-۴-مرحله دوم توسعه روستا(سالهای ۱۳۴۲تا ۱۳۵۷) ۱۲۸
۶-۶-۳-۴-مرحله سوم توسعه روستا(سالهای پس از ۵۷) ۱۲۸
۴-۴- جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ۱۲۹

گام ۲ : تجزیه و تحلیل
بخش پنجم : مطالعات سایت
۱-۵- نحوه انتخاب سایت ۱۳۲
۱-۱-۵- معیارهای انتخاب سایت ۱۳۲
۲-۱-۵- تحلیل گزینه های انتخابی و انتخاب گزینه برتر ۱۳۳
۲-۵- سایت آنالیز ۱۳۴
۱-۲-۵-کاربری اراضی اطراف سایت ۱۳۴
۲-۲-۵-دسترسی های پیاده و سواره ۱۳۴
۳-۲-۵-جهت جهت باد نامطلوب و مطلوب منطقه ۱۳۴
۴-۲-۵-جهت گیری بنا نسبت به روستا ۱۳۵
۵-۲-۵-دید و منظر پروژه ۱۳۵
۶-۲-۵-توپوگرافی سایت ۱۳۵
بخش ششم : معرفی پروژه
۱-۶- مخاطبان پروژه ۱۳۶
۱-۱-۶- ساکنین شهرستان های اسفراین و بجنورد ۱۳۶
۲-۱-۶- مسافرانی که در مسیر جاده خراسان شمالی-خراسان جنوبی و رضوی تردد
می کنند ۱۳۶
۳-۱-۶- گردشگرانی که به خود روستا مراجعه می کنند ۱۳۶
۲-۶- جدول برنامه فیزیکی ۱۳۷
۳-۶- جاذبه های توریستی منطقه و روستا ۱۴۰

گام ۳ : طراحی
بخش هفتم :مبانی نظری ومبانی طراحی
۱-۷-اصول مبانی نظری ۱۴۷
۲-۷- اصول مبانی طراحی ۱۴۸
۳-۷- دیاگرام روابط فضایی ۱۴۹
۴-۷-ایده های طراحی

بخش هشتم : مدارک طراحی
منابع و مآخذ

 

 

 

 

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۱۴ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.