فصل دوم :پروپوزال

اطلاعات مربوط به طراحی نهایی (پروژه) دوره کارشناسی نا پیوسته تکنولوژی معماری

عنوان فارسی: موزه مردم شناسی شهرستان گرگان

۱- تعریف مساله:
رساله حاضر نوشته ای است در باب توجیه تشکیل موزه مردم شناسی در این رساله سعی بر آن شده است با جمع آوری و تحلیل اطلاعات بعنوان مبانی نظری برای موزه مردم شناسی توجه نسل معاصر جامعه ایرانی را به مردم شناسی و مقوله های مرتبط با آن جمع شود, مقوله هایی چون آداب و رسوم , فرهنگ ,موسیقی و … که نسل امروز شناخت کمی راجب آن دارند.

رساله موزه مردم شناسی,مطالعات موزه مردم شناسی,پایان نامه موزه مردم شناسی,پروپوزال موزه مردم شناسی,طرح نهائی موزه مردم شناسی,برنامه فیزیکی موزه مردم شناسی,طراحی موزه مردم شناسی,دانلود رساله موزه مردم شناسی,دانلود مطالعات موزه مردم شناسی,دانلود پایان نامه موزه مردم شناسی,نمونه موردی موزه مردم شناسی,نمونه موردی داخلی موزه مردم شناسی,نمونه مشابه موزه مردم شناسی,نمونه موردی خارجی موزه مردم شناسی,ظوابط و سرانه موزه مردم شناسی,ظوابط طراحی موزه مردم شناسی,نقشه موزه مردم شناسی

اهداف و دلایل زیادی را می توان برای ضروریت ایجاد موزه مردم شناسی برشمرد: حفظ و احیاء میراث ملی , ارتقاء سطح آگاهی عمومی, آشنایی بیشتر بر محیط زندگی مردم, ارتقاء کیفی فضای شهری, ساماندهی کارگاه های صنایع دستی و تاثیر مثبت در زمینه آموزش, پژوهش,تفریحی, فرهنگی. مکانی که برای موزه مردم شناسی انتخاب شده واقع در شهر آق قلا در استان گلستان می باشد که هیچ گونه امکانات فرهنگی درخور ساکنان آن موجود نمی باشد و نیز به خاطر تنوع صنایع دستی در این شهر کمبود فضایی برای نمایش و فروش صنایع دستی احساس می شود.

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

۳-اهداف:

(اهداف کلی وجزئی، آرمانی ، اهداف ویژه و کاربردی)

۱)اهداف آرمانی : ایجاد زمینه هایی جهت پیشبردانسان شناسی.

۲)اهداف ویژه : احیاء صنایع دستی و موسیقی و آداب و رسوم و …. که رو به فراموشی می رود.

۳)اهداف کلی و جزئی : ایجاد زمینه های تفریحی, توریستی , پژوهشی, آموزشی

۴-کاربردها:
(بهره وران از موضوع طراحی شامل سازمان ها و صنایع و گرو های دیگر)
نتایج این پایان نامه علاوه بر کاربرد در زمینه های دانشگاهی می تواند مورد توجه سازمان های میراث فرهنگی و گردشگری کشور قرار گیرد.

۵-روش شناسی تحقیق:
(روش گرد آوری،تجزیه و تحلیل اطلاعات)
با توجه به نوع و نحوه تحقیق اطلاعات این پروژه از طریق تحقیق میدانی و مطالعات کتابخانه ای استفاده از سایت هایاینترنتی داخلی و خارجی ،
مصاحبه با طراحان و معماران- مصاحبه با کارکنان محیط های مرتبط و عموم مردم – استفاده از مجلات و مقالات معماری- بررسی کمی و کیفیمحیط های مرتبط ساخته شده در سطح منطقه.

۷-فهرست منابع و ماخذ:
(فارسی و لاتین)
موزه یا گنجینه نادر کریمیان سر دشتی , فصلنامه موزه ها شماره ۱۸و ۱۹, ۱۳۷۸, ص ۸۷-۶۸
معنی ماهیت موزه ,رضا دبیر نژاد , فصلنامه رواق , شماره ۳ , ص ۲۷-۲۲
موزه های جدید – جوزف ماریا مونتانه مترجم :اکرم بحرالعومی
معماری تکنولوژی ( مهندس علیرضا تقدیری )

فصل سوم :

شناخت موضوع (موزه) :

واژه شناسی موزه

ریشه واژه موزه از لغت یونانی موزین Mousein به معنای مقر زندگی و موز Mouse الهه هنر و صنایع در اساطیر یونان اقتباس شده است.
این واژه در زبان انگلیسی میوزیم Museum ، در زبان فرانسه موزه Musee تلفظ می شود.

در حدود دهه ۱۲۹۰ هـ.ق تلفظ فرانسه موزه به زبان فارسی راه یافت. پیشینه آن به سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به اروپا و دیدن موزه های آن دیار و تصمیم او به ایجاد مشابه آن در ارگ سلطنتی تهران باز می گردد.

اهداف موزه

شناخت دست ساخته های یک ملت یا یک تمدن
پژوهش و تحقیق در شناسایی اشیاء برای تعیین قدمت، ویژگی و مناسبت های تاریخی آنها
شناخت شیوه های هنری هر قوم یا ملت و مقایسه آنها با سایر اشیای کشورها و تمدن های دیگر و نتیجه گیری از آنها
بررسی و پژوهش در نحوه ی زندگی اقوام مختلف از گذشته های دور تا یک صد سال پیش
انتقال دانش و هویت هنر و تمدن یک جامعه به ویژه دانش آموزان ، دانشجویان و دانش پژوهانحفاظت و پاسداری از ارزش های میراث فرهنگی به جای مانده از گذشتگان
نمایش اشیاء برای عبرت آموزی از تاری

شورای بین المللی موزه ها : (ایکوم – ICOM )

شورای بین المللی موزه ها ( ICOM ) ارگانی غیر دولتی وابسته به سازمان ملل متحد (یونسکو) است که به منظور موزه شناسی و سایر نظام های مربوط به مدیریت و عملکرد موزه در سال ۱۹۶۴ میلادی تأسیس شده است.ایکوم حدود ۲۱۰۰۰ عضو از ۱۴۰ کشور جهان دارد. اعضای آن در کمیته های ملی ،بین المللی و سازمان های وابسته و منطقه ای فعالیت می کنند و توسط دبیرخانه آن یاری می شوند. دبیرخانه در محل مجمع عمومی است که با تأیید یونسکو، تصمیم گیری می کند.
تعریف موزه از نظر ایکوم :

براساس نظر شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) Of Museum International Council وابسته به سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در بند ۳ و۴ اساسنامه آن:

جامع ترین تعریف موزه چنین است:

موزه مؤسسه ای است دائمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان گشوده است و در خدمت جامعه و برای پیشرفت آن فعالیت می کند.

علاوه بر این ایکوم موارد مشروحه زیر را نیز مشمول تعریف یاد شده تشخیص می دهد:

مؤسسات حفظ و نگهداری و تالارهای نمایشی که پیوسته بوسیله کتابخانه ها و مراکز بایگانی، نگهداری و تأمین می شوند.
اماکن و آثار باستانی ـ تاریخی ، طبیعی و مردم شناسی که به علت فعالیت در زمینه های گردآوری، حفظ، نگهداری و نمایش آثار باستانی دارای اهمیت هستند.
مؤسساتی از قبیل باغ های حیوان شناسی، گیاه شناسی، نمایشگاه جانوران خشکی و موجودات آبزی و… که نمایشگر تاریخ موجودات زنده هستند.

اهداف و قدرت های ایکوم

تشویق و حمایت از تأسیس، توسعه و مدیرت حرفه ای انواع موز ها
پیشرفت دانش و درک طبیعت، وظایف و نقش موزه ها در خدمت به جامعه و توسعه آن
برقراری همکاری و مساعدت دوجانبه بین موزه ها و کارکنان حرفه ای موزه های کشورهای مختلف
بیان، حمایت و پیشبرد انواع منافع کارکنان حرفه ای موزه
پیشبرد و انتشار دانش موزه شناسی و سایر روش های مدیریت و عملیات موزه

تاریخچه موزه در جهان

مجموعه سازی برای انسان امری فطری به شمار می رود. در دوران نوسنگی، انسان مجموعه هایی از صدف، گوش ماهی، سنگ ریزه و استخوان جانوران را گردآوری و از آن برای تزئینات استفاده می کرد.این مجموعه ها به خصوص درقبرستان های تمدن های عهد باستان و فلات ایران یافت شده که بیانگر اعتقاد آن ها به زندگی پس از مرگ است.
در پایان سده چهارم و آغاز سده سوم پیش از میلاد مسیح، بطلمیوس اول از سرداران اسکندر مقدونی در کنار کاخ مسکونی خود در شهر اسکندریه جایی را به نام «موزه» مشتمل بر یک دانشگاه بزرگ، کتابخانه، آزمایشگاه، رصدخانه و باغ گیاهان و جانوران تأسیس کرد ولی بعد از بطلمیوس این فکر دنبال نشد وازاین موزه فقط اشاره هایی در کتابها باقی مانده است.
استفاده از آثار هنری در روم باستان به نحو دیگری بود. سرداران رومی نخبه غنایمی را که در جنگ ها به دست می آوردند در شهر رم در پارک ها و حمام ها و سایر اماکن عمومی در معرض نمایش می گذاشتند و مردم از آن ها دیدن می کردند.
در اماکن مذهبی مشرق زمین و کلیساهای مسیحی در مغرب زمین انواع مختلفی از اشیای کمیاب از قبیل جواهرات و زیورها، سلاح های جنگی مزین به سنگ های گران بها و پارچه های گران بها نگهداری می شد.
ثروت کلیساها از نظر اشیای قیمتی بی حساب بود و کلیساها از اندوخته های خود مراقبت کامل می کردند و مجموعه ها فقط در موقعیت های استثنایی به تماشا گذاشته می شد.
در دوره رنسانس از قرن چهارده تا شانزده میلادی به سبب دگرگونی های اساسی و تحولات فکری که در جوامع اروپایی پدید آمد صاحبان مجموعه ها دیگر به مجموعه خود به چشم سرمایه مالی نگاه نمی کردند بلکه به ارزش فرهنگی و هنری آن ها نیز پی برده و بدین جهت مجموعه ها از مخفیگاه درآمده و به درون تالارهای نمایش منتقل شد.
گشوده شدن مجموعه های خصوصی بر روی مردم (سده ۱۷ و ۱۸ میلادی) و سپس انقلاب صنعتی در انگلستان و اروپای غربی (سال ۱۷۵۰ تا ۱۸۵۰ میلادی) افکار جدید و تأثیرات اساسی را در زمینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در غرب پدید آورد که در پی آن مجموعه های خصوصی با نام موزه در اختیار عموم افراد جامعه قرار گرفت.
به گفته نوشین دخت نفیسی در کتاب موزه داری، سده های نوزدهم و بیستم میلادی شاهد تحولات اساسی و بنیادی و استقبال شدید مردم از موزه هاست.از آغاز سده نوزدهم به موزه و نقش سازنده آن در جوامع مختلف پی برده شد و موزه های گوناگونی در نقاط مختلف جهان فعالیت خود را شروع کردند.
از این پس موزه ها جنبه علمی پیدا کردند و آموزش یکی از کارکردهای آن ها شناخته شدند لذا موزه های تخصصی مانند شیشه، منسوجات و قالی، ابزار موسیقی، زندگی نویسندگان و هنرمندان نیز به موارد گذشته افزوده شد.
پس از جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ میلادی) تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در اروپای غربی چهره موزه ها را به کلی دگرگون کرد. با توجه به نقش آموزشی موزه ها، خدمات آموزشی بیشتری برای اشاعه فرهنگ در محدوده گسترده تری به همراه برنامه های جدید در این زمینه طراحی شد که این برنامه ها «کاربردی کردن موزه ها» نامیده شد و موزه داران از وسایل ارتباط جمعی برای انجام این کار بهره فراوانی بردند.

تاریخچه موزه در ایران

نهادینه شدن موزه با آغاز کار و تأسیس کاخ موزه ناصرالدین شاه قاجار در کاخ گلستان شروع شد(۱۲۹۱ تا ۱۲۹۳).
ناصرالدین شاه با مشاهده تصاویر و نقاشی هایی از موزه های دنیا، تالار سلام آن زمان کاخ گلستان را محلی برای جمع آوری اموال و اشیای دربار کرد و در سال ۱۲۹۰ دستور داد قسمتی از ساختمان های شمال کاخ، از جمله محل موزه قدیمی شاهان قاجار که در آن هدایای خارجی را نگهداری می کردند ، تخریب و اتاق موزه، کتابخانه، سرسرا، حوض خانه و سایر ملحقات آن ساخته شد.به هر تقدیر موزه کاخ گلستان با غنا و تنوع آثار، کتابخانه و اسناد و مدارک کاخ یکی از مهمترین موزه های کشورمان و یکی از معتبرترین موزه های جهان است.
اولین موزه رسمی ایران با نام موزه ملی ایران در سال ۱۲۹۵ هـ.ش مطابق با ۱۳۳۵ هـ.ق به دستور مرتضی قلی خان ممتازالملک وزیر معارف وقت با ۷۲ قلم شیء که اکثراً قالیچه بود در یکی از تالارهای مدرسه دارلفنون تشکیل شد اما چون این ممحل برای موزه کوچک بود به دستور رضاخان عمارت مسعودیه متعلق به شاهزاده مسعود میرزا که از بناهای زیبای دوران قاجار است برای موزه درنظر گرفته شد و در سال ۱۳۰۴هـ.ش مطابق با ۱۳۴۴هـ.ق اشیاء از مدرسه دارالفنون به عمارت مسعودیه منتقل شد.
با کشف پی درپی اشیاء و بدست آمدن اشیای زیرخاکی از گوشه و کنار کشور، عمارت مسعودیه نیز گنجایش اشیاء را نداشت وپس از آن که قانون حفظ آثار ملی در ١٢ آبان ١٣٠٩ به تصویب رسید و برطبق آن دولت موظف به حفظ آثار ملی و نظارت بر آن ها بود، رضا خان پهلوی دستور داد موزه ای با نام موزه ایران باستان ساخته شود. ساختمان موزه از سال ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۶ هـ.ش به طول انجامید. ساختمان موزه سبکی ایرانی دارد و معمار و طراح و سازنده آن آندره گدار فرانسوی است که در آن زمان سرپرست اداره عتیقات بود و سالها در مورد آثار ایران تحقیق کرده بود. این موزه دارای آثار زیادی از تمدن ایرانی از ۴٠٠٠(ق.م تا زمان حاضر است.
با افزوده شدن تدریجی اشیای موزه ای و کثرت آنها و ارتباطات بین المللی، موزه های عمومی و تخصصی در تهران و شهرستانها ایجاد گردید، از جمله :
موزه دانشکده افسری که در سال ١٣٠٢ برای آموزش اسلحه شناسی و تاریخچه سلاح به دانشجویان دانشکده افسری تهران راه اندازی شد.
موزه هنر و صنایع در سال ١٣٠٩ ه.ش توسط شادروان حسین طاهرزاده بهزاد که در هنرستان صنایع قدیم را تأسیس کرد و آثار هنرمندان آن زمان، اساتید و دانشجویان هنرستان بخشی از این موزه را تشکیل می داد.
از دیگر موزه های اولیه ایران می توان به موزه مردم شناسی تهران در سال ١٣١٢ ه.ش اشاره کرد که در آغاز دایره انسان شناسی نامیده شد.
موزه های بقاع متبرکه هم از سال ١٣١۴ه.ش با گشایش موزه آستان قدس رضوی در مشهد آغاز به کار کردند زیرا اندکی بعد از آن، موزه آستان حضرت معصومه (س) در قم افتتاح شد.
از دیگر موزه های کشور که به تدریج تا پیش از انقلاب گشایش یافتند می توان به موزه چهلستون اصفهان ، موزه پارس شیراز، موزه رضا عباسی، موزه فرش، موزه آبگینه اشاره نمود.
پس از پیروزی انقلاب در بیشتر شهرهایی که دارای اماکن مقدس هستند موزه هایی راه اندازی شده است که از جمله آن ها می توان به موزه وقف بیرجند اشاره کرد.
نمونه های دیگری از موزه های تأسیس شده بعد از انقلاب عبارت است از: موزه شهدا، موزه دفینه ، مجموعه کاخ های سعدآباد و نیاوران و موزه هنرهای تزیینی اصفهان

دسته بندی موزه ها :

موزه ها را به شکلهای گوناگون طبقه بندی کرده اند :

۱- موزه های تاریخ و باستان شناسی-۲- موزه های فضای باز – ۳- موزه های مردم شناسی
۴- کاخ موزه ها – ۵ – موزه های علوم و تاریخی طبیعی – ۶- موزه های منطقه ای و محلی
۷- موزه های سیار (گردشی) -۹- پارک موزه ها -۱۰- موزه های سلاح (نظامی) -۱۱- موزه اندیشمندان

موزه تاریخ و باستان شناسی

دید تاریخی دارند و بیانگر سلسله و دوره های تاریخی هستند . بیشتر این آثار بر اثر کاوش های باستان شناسی به دست آمده اند و بیانگر فرهنگ و تمدون گذشته و تلفیق کننده علم، هنر و دانش یک ملت یا یک قوم هستند. چنین موزه هایی مادر نیز نامیده می شوند. موزه ملی ایران (ایران باستان)، موزه ملی ورسای در فرانسه و موزه تاریخ در واشنگتن از این نوع هستند.
موزه فضای باز یا سایت موزه
با ایجاد این نوع موزه ها می توان به معرفی یافته ها و داده های مهم باستان شناسی کمک بزرگی نمود. زمانیکه یک کاوش علمی باستان شناسی منجر به نتایج مطلوب و کشف آثارارزشمند غیرمنقول می شود و قابل انتقال به موزه ها نیست، با فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم، مکان مورد نظر را جهت باز دید عموم مهیا می نمایند. این امر در اصطلاح به موزه فضای باز مشهور است. از جمله این موزه ها می توان به تخت جمشید در شیراز و محوطه تاریخی هگمتانه در همدان یا تخت سلیمان در آذربایجان غربی اشاره نمود.
این موزه ها در دیگر کشور ها مانند چین، یونان و برخی از کشور های اورپایی نیز معمول است. در استان خراسان محوطه تاریخی ” بندیان ” در گز که دارای گچ بری های بسیار زیبایی از دوره ساسانیان است وهمچنین محوطه تاریخی ” شا یاخ ” نیشابور می توانند مکان مناسبی برای این امر باشند.

موزه های مردم شناسی

فرهنگ، آداب و رسوم، اعتقادات، پوشاک و سنن اجتماعی حاکم بر جامعه را نشان می دهند. موزه مردم شناسی تهران حمام گنجعلی خان کرمان ، موزه کویر نایین و موزه ابیانه از این نوع هستند.

کاخ موزه ها

بنا یا اثر تاریخی هستند که از گذشتگان به دست ما رسیده و بیانگر و ضعیت و نحوه زندگی صاحبان آن است. ممکن است در این بنا اشیای تاریخی و نیز آثار هنری از جمله نقاشی روی دیوار، گچبری و …. وجود داشته باشد. کاخ موزه ها معمولا” در مراکزحکومتی به وجود می آیند.هدف ازتاسیس این موزه ها به نمایش گذاشتن اثر و بنای تاریخی و نیز عبرت آموزی است. کاخ موزه چهلستون ،مجموعه کاخ های سعد آباد تهران و باغ ملک آباد مشهد از این نوع موزه ها هستند.

موزه های هنری

انواع هنرهای تجسمی و تزیینی که از زیبایی شناسی بالایی برخوردارند را به نمایش در می آورند و معمولا” بازدید کنندگان زیادی نیز دارند. موزه هنرهای زیبا در تهران و موزه هنرهای تزیینی در اصفهان از این نوع هستند.

موزه علوم و تاریخ طبیعی

تجربه های علمی بر اساس شواهد و وسایل کاری و تاریخی طبیعی که در بر گیرنده گونه های مختلف گیاهی به ویژه جانوران است را به نمایش می گذارند. موزه تاریخی طبیعی اصفهان و موزه عـلوم و تاریخ طبیعی مشهد از این نوع هستند.
موزه های محلی و منطقه ای
بیانگر و نمودار فرهنگ یک منطقه و یا یک محله خاص هستند و صرفا” آثار و اشیای تاریخی همان نطقه
را به نمـایش می گذارند. موزه شـوش، تخت جمشیـد و موزه طوس در خراسان ازاین نوع هستند

پارک موزه ها

به دلیل داشتن ابعاد گوناگون علمی و فرهنگی و جاذبه های تفریحی و آموزشی و نیز تفریحی از اهمیت زیاد برخوردارند، چرا که مسایل زیستی و طبیعی را از نزدیک برای مردم به نمایش می گذارند. ویژگی مهم این موزه ها این است که عموم مردم می توانند از دیدن آنها بهرمند شوند. در ایران ایجاد پارک موزه سابقه ندارد ولی در کشورهایی مانند چین و کره شمالی مرسوم است.
مکان های فرهنگی، ملی و تاریخی چون آرامگاه فردوسی در مشهد، آرامگاه عطار و خیام در نیشابور می توانند مکان مناسبی به این منظور باشند.

 

 

فهرست مطالب:
مقدمه…….……………………………………………………………..۴

فصل اول :مطالعات استان گلستان و شهرستان گرگان

۱-مساحت و تراکم نسبی استان گلستان……………..۶
۲-آب وهوا……………………………………………………………..۶
۳-جغرافیای انسانی استان گلستان………………………۷
۴-مطالعات تاریخی استان گلستان…………………….۱۰
۵- اماکن دیدنی شهرستان گرگان………………………۱۱
۶-مطالعات فرهنگی استان گلستان…………………..۱۴
۷-فرهنگ بومی استان گلستان…………………………۱۶
۸- موقعیت استان گلستان………………………………۲۱
۹- تاریخچه شهرستان گرگان…………………………..۲۱

فصل دوم:

۱۰-پروپوزال…………………………………………………۳۴

فصل سوم:شناخت موضوع (موزه)

۱۱-واژه شناسی موزه…………………………………………..۳۶
۱۲-اهدا ف موزه ها………………………………………………۳۶
۱۳-شورای بین المللی موزه ها (ایکوم)……………….۳۶
۱۴-تعریف موزه از نظر ایکوم……………………………….۳۷
۱۵-اهداف و قدرت های ایکوم…………………………….۳۷
۱۶-تاریخچه موزه در جهان…………………………………۳۷
۱۷-تاریخچه موزه در ایران…………………………………..۳۸
۱۸-دسته بندی موزه ها……………………………………….۳۹

مطالعات تخصصی
فصل چهارم:استانداردها و ضوابط فضاهای موزهضوابط لابی ورودی…….۴۱
ضوابط گالری ها…………………………………………………………۴۲
ضوابط کتابخانه………………………………………………………….۴۸
ضوابط آمفی تئاتر………………………………………………………..۵۱
ضوابط بخش اداری…………………………………………………….۵۵
ضوابط خدمات عمومی (رستوران و پارکینگ)…………..۶۱
ضوابط بخش آموزشی…………………………………………………..۶۵
ضوابط بخش پژوهشی…………………………………………………..۶۶
ضوابط خدمات پشتیبانی (انبار- تاسیسات )………………. ۶۶
ضوابط بخش فضای باز و فضای تفریح…………………………۶۹

فصل پنجم:بررسی نمونه موردی

تحلیل موزه هنر میلواکی…………………………………۷۱
تحلیل موزه هنرهای معاصر تهران………………….۸۱
تحلیل موزه دفاع مقدس کرمان……………………..۹۴
تخلیل موزه امام علی (ع)……………………………….۱۰۱
تحلیل موزه یهود در برلین……………………………۱۱۲
تحلیل موزه ملی ایران………………………………….۱۱۳

فصل ششم:شناخت بستر سایت

تحلیل موقعیت سایت…………………………….۱۲۰

فصل هفتم:مبانی نظری طرح

مبانی نظری……………………………………….۱۲۵
مخاطب شناسی………………………………….۱۳۶
برنامه فیزیکی………………………………………۱۳۷
جدول ابعاد ریزفضای موزه………………….۱۳۸

 

رساله های با این موضوع:

  1. رساله معماری موزه مردم شناسی ۱۳۶ صفحه

 

تصاویر فایل ها:

پروپوزال موزه مردم شناسی,طرح نهائی موزه مردم شناسی,برنامه فیزیکی موزه مردم شناسی,طراحی موزه مردم شناسی,دانلود رساله موزه مردم شناسی,دانلود مطالعات موزه مردم شناسی,دانلود پایان نامه موزه مردم شناسی,نمونه موردی موزه مردم شناسی,نمونه موردی داخلی موزه مردم شناسی,نمونه مشابه موزه مردم شناسی,نمونه موردی خارجی موزه مردم شناسی,ظوابط و سرانه موزه مردم شناسی,ظوابط طراحی موزه مردم شناسی,نقشه موزه مردم شناسیبرنامه فیزیکی موزه مردم شناسی,طراحی موزه مردم شناسی,دانلود رساله موزه مردم شناسی,دانلود مطالعات موزه مردم شناسی,دانلود پایان نامه موزه مردم شناسی,نمونه موردی موزه مردم شناسی,نمونه موردی داخلی موزه مردم شناسی,نمونه مشابه موزه مردم شناسی,نمونه موردی خارجی موزه مردم شناسی,ظوابط و سرانه موزه مردم شناسی,ظوابط طراحی موزه مردم شناسی,نقشه موزه مردم شناسیدانلود رساله موزه مردم شناسی,دانلود مطالعات موزه مردم شناسی,دانلود پایان نامه موزه مردم شناسی,نمونه موردی موزه مردم شناسی,نمونه موردی داخلی موزه مردم شناسی,نمونه مشابه موزه مردم شناسی,نمونه موردی خارجی موزه مردم شناسی,ظوابط و سرانه موزه مردم شناسی,ظوابط طراحی موزه مردم شناسی,نقشه موزه مردم شناسی

ظوابط و سرانه موزه مردم شناسی,ظوابط طراحی موزه مردم شناسی,نقشه موزه مردم شناسی

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت رساله: word
حجم فایل ها: ۳۹ مگابایت

 

توجه: رساله با رساله هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.

برای مشاهده و دریافت ۱۳۰ عنوان مطالعات و رساله معماری اینجا را کلیک نمائید.

شماره پشتیبانی: ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۶ عصر

ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com