رساله کتابسرا,مطالعات معماری کتابسرا,پروپوزال معماری کتابسرا,طرح نهایی معماری کتابسرا,دانلود رساله معماری کتابسرا

عنوان پروژه: کتابسرا: طراحی مجموعه فرهنگی، تجاری، در جهت پاسخگویی به نیاز نسل جوان به کتاب و سایر محصولات فرهنگی
کتاب: معنوی لغوی کلمه «کتاب» با استناد به فرهنگ معین عبارت است از:
۱- نوشته، مکتوب ۲- مجموعه‌ای خطی یا چاپی

سرا:
معنی لغوی کلمه «سرا» با استناد به فرهنگ معین عبارت است از:
۱- اتاق، بیت، ۲- خانه، دار ۳- بنای عالی، قصر، کوشک ۴- پسوند مکان مانند: مهمانسرا، کتابسرا

کتابسرا:
خانه کتاب، مکانی درخور کتاب، محل متعلق به کتاب و آنچه که به کتاب مرتبط است.

رساله معماری کتابسرا 107 صفحه,مطالعات معماری کتابسرا,دانلود رساله معماری کتابسرا,پروپوزال معماری کتابسرا,پایان نامه معماری کتابسرا,رساله کتابسرا,مطالعات کتابسرا,برنامه فیزیکی کتابسرا,نمونه موردی کتابسرا,نمونه موردی خارجی کتابسرا,نمونه داخلی کتابسرا,طراحی کتابسرا,دنلود مطالعات معماری کتابسرا,ظوابط و ریزفضاهای طراحی کتابسرا

تصویری از محصول نهایی طرح:
آنچه از این پروژه انتظار میرود,طراحی خلاقانه فضایی است چند بعدی که فقط پاسخگوی یک نیاز خاص نباشد,بلکه در جنبه های مختلف فرهنگی,آموزشی و تجاری توان جذب مخاطب بویژه نسل جوان جامعه را دارا بوده وبتواند به عنوان نقطه عطفی جهت ارتقاء سطح آگاهی و دانش افراد ، آنان را ترغیب به مشارکت در فعالیت های فرهنگی نموده ونیز زمینه را جهت استفاده هر چه بیشتر از رسانه های موجود ، بویژه کتاب فراهم ساخته و بتواند به تقویت روحیه مطالعه و کتاب خوانی در میان جوانان کمک نماید .

برای توضیحات بیشتر و دانلود رساله معماری کتابسرا به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

بخشی از مطالب و پروپوزال:

مقدمه:
«عصری که در آن زندگی می‌کنیم، عصر ارتباطات و اطلاعات لقب گرفته است. در جهان امروز, اطلاعات عامل اصلی و زیربنایی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود و نقش مهمی در زمینه فعالیت های انسانی ایفا می‌کند .»
رسانه‌ها به عنوان مهمترین عامل اشاعه اطلاعات, همواره جایگاه ویژه ای در جامعه داشته و پلی ارتباطی میان اطلاعات روز و افراد جامعه به شمار می آیند.
با بررسی و تفکر در معنا و مفهوم واژه «رسانه» به این نتیجه می‌رسیم که رسانه شامل ابعاد مختلف فرهنگی, آموزشی, تجاری و اجتماعی می باشد وبا زیرمجموعه‌هایی همچون کتاب, مجله, روزنامه, فیلم, تلویزیون, رادیو و اینترنت نقش بسزایی در اشاعه اطلاعات در میان مخاطبین خویش ایفا می‌کند.
از میان این زیرمجموعه ها ,کتاب به عنوان یک کالای واسط فرهنگی,از گذشته‌های دور تا به امروز همواره جایگاه ویژه ای در انتقال اطلاعات و دانش روز جهان و نیز فرهنگ های مختلف به مخاطبین خود داشته است.از این رو توجه و احترام به شأن واقعی‌اش می تواند زمینه ساز افزایش سطح کیفی کتابها و نیز ترغیب مردم به خریدن و مطالعه بیشتر آن ها گردد.
این پروژه سعی بر این دارد تا با ایجاد فضایی با هویت و شخصیتی درخور کتاب به عنوان یک مقوله فرهنگی و آموزشی, نقش آن را در زندگی افراد جامعه بویژه نسل جوان پررنگ تر ساخته و با ترغیب مردم به خریدن کتاب, زمینه ساز اعتلای سطح فرهنگی کشور گردد.
ضرورت های طراحی:
نیاز به رسانه و علی‌الخصوص کتاب به عنوان کالای واسط فرهنگی در هر جامعه ای جزء بدیهیات است.کتاب و مطالعه بخشی از فرهنگ هر جامعه و ملتی است که علاوه بر نشان دادن و شناساندن فرهنگ آن مرز و بوم خود می تواند زمینه ساز تغییرات مثبت یا منفی فرهنگی نیز باشد,جامعه ای که مطالعه روزانه بخشی از برنامه زندگی افراد آن باشد,به مراتب از لحاظ علمی و فرهنگی در سطح بالاتری نسبت به دیگر جوامع قرار دارد.
متاسفانه در جامعه ما آمار مالکیت کتاب و مطالعه آن نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا در سطح بسیار پایین تری قرار دارد و تنها درصدی از قشر دانشجو و دانش پژوه هستند که به مالکیت کتاب تمایل دارند و افراد معمولی جامعه بنا به دلایل مختلفی علاقه چندانی به خرید کتاب نشان نمی دهند. از جمله این دلایل می توان به مسایل اقتصادی ,از جمله بالا بودن نسبی قیمت کتاب اشاره نمود,علاوه بر این مسأله, مشکلات و کمبودهای دیگری نیز وجود دارد که خود نیاز به طراحی چنین مجموعه ای را بیشتر آشکار می کند:
۱_ عدم وجود یک مکان مشخص که دارای هویت و شخصیتی درخور کتاب به عنوان یک مقوله تأثیرگذار فرهنگی باشد.
۲- عدم وجود مکانی مشخص جهت فروش کتب دانشگاهی و غیردانشگاهی و سایر محصولات فرهنگی در سطح مشهد به عنوان یک شهر بزرگ و پرجمعیت که دارای مراکز آموزشی بسیاری در سطوح مختلف می باشد.
۳- عدم وجود یک نمایشگاه دایمی محصولات فرهنگی بویژه کتاب که در نقطه مناسبی از لحاظ مکانی قرار گرفته باشد و بتواند تمام نیازهای مردم بویژه نسل جوان را به این محصولات برآورده سازد.
۴- عدم وجود یک مجموعه چند عملکردی در ابعاد مختلف که توانایی جذب مخاطب را دارا بوده و بتواند آنها را تشویق و ترغیب به خرید کتاب و مطالعه و نیز استفاده از دیگر رسانه‌ها نماید.

اهداف طراحی:
۱- بالا رفتن سطح فرهنگ عمومی جامعه به مرور زمان
۲- ترغیب نسل جوان به مطالعه و کمک به توسعه و اعتلای دانش
۳- ایجاد پتانسیل هایی جهت جذب مخاطب وسپس هدایت وی در جهت اعتلای فرهنگی
۴- بدست آوردن اطلاعات و دانش روز دنیا واشاعه ان در میان نسل جوان جامعه
۵- بررسی تاثیر معماری برارتقاعه سطح فرهنگی جامعه
۶- ایجاد فضایی با هویت و شخصیتی در خور رسانه های فرهنگی
۷- تقویت روحیه مشارکت مردم در فعالیتهای فر هنگی
۸- استفاده از معماری جهت ایجاد یک مجموعه چند بعدی که توانایی جذب مخاطبین با نیاز های متفاوت را داشته باشد
مبانی نظری عام :
۱- ایجاد یک فضای زنده و پویا جهت برخوردهای فرهنگی و اجتماعی
۲- «تاکید بر هستن در فضا: اگر فضا ها به گونه ای طراحی شوند که پتانسیل انجام فعالیتهای متفاوت و چند گانه را داشته باشد نقش انسان و چگونگی حضور او در فضا پررنگ تر می شود. »
۳- توجه و هویت معماری ایرانی و خلق فضایی سازگار با روحیه جوان ایرانی
۴- ایجاد معماری با توجه به تاثیر رسانه‌ها به ویژه کتاب در چگونگی خلق فضا و (معماری دارای هویت که توان شناساندن خویش به عنوان یک مجموعه چند بعدی فرهنگی، آموزشی و تجاری را به مخاطب داشته باشد) .
۵- «توجه به معماری ماندگار: ماندگاری صفتی است که بیش از هر چیز به انسان و نوع رابطه مادی و معنوی او با معماری مربوط است. این رابطه تابع زمان است و همیشه در حال تغییر و تحول. معماری ماندگار ,معماری اصیل است, معماری که هم از الگو های رفتاری مردم شکل می پذیرد و هم به این الگوها شکل می‌بخشد .»

منابع مورد استفاده :
۱- مقاله «هم صدایی با عصر ارتباطات»,معصومه شعار, مجله معماری و ساختمان, شماره ۱,بهار۸۳
۲- مقاله «بازتعریف کاربردی طراحی داخلی,پاسخ به نهاد انسان»,ساناز افتخارزاده,مجله معماری و ساختمان, شماره۴, زمستان۸۳
۳- مقاله «هویت معماری معاصر ایران», حمیدرضاشایان ,مجله معمار ۳۶
۴- طرح نهایی «کتابخانه دانشگاهی». نورالهی
۶- سایت www.eg.bucknell.edu

بخش اول:
تعریف فرهنگ
مفهوم فرهنگ، مفهومی بسیار بغرنج و پیچیده است که واجد نمودهای عینی است سازه‌ای فکری برای تبیین، تدوین، تشریح و توجیه مجموعه پیچیده‌ای از رفتارها، افکار، عواطف و ساخته‌های انسان است و در برگیرنده کلیه آموخته‌ها و عاداتی است که انسان به عنوان عضوی از جامعه کسب می‌کند. فرهنگ بستر ساز و متن رویش تفکرات ماهیت که تأثیر گذار و تأثیر پذیر است. فرهنگ پدیده‌ای اجتماعی و مبتنی بر مختصات سرزمین محل زندگی شخص است و شکل تابعی به خود می‌گیرد که بواسطه تغییرات عوامل تعیین کننده‌اش دگرگونی می‌یابد. به عبارتی فرهنگ زاده‌ای فعال یعنی دارای قدرت تأثیر گذاری مجدد بر عوامل زاینده یا تعیین کننده‌اش است و بستر ساز انگیزه‌های تحرک انسانی است. یکی از پایه‌های اصلی زندگی روانی انسان‌هاست و ادراک انسان از محیطی که پیرامون اوست تابع فرهنگ اوست و استفاده از حواس نیز در محیط‌های گوناگون فرهنگی متفاوت است.
در تعریفی دیگر فرهنگ عبارت است از مجموعه‌ باورها، دانش‌ها، معارف، آداب و رسوم و ارزش‌هایی که جامعه بر مبنای اعتقادات خود آن را تکامل بخشیده و بر اساس آن مجموعه مشی می‌کند.
به طور کلی می‌توان کلیه تعاریف مربوط به فرهنگ را در دو حوزه دسته‌بندی کرد:
الف) تعاریف و کاربردها و معانی که ناظر بر مصرف محصولات و فرآورده‌های تمدن (بویژه یک تمدن برتر) همچون ادبیات، فلسفه و هنر است. به عنوان مثال منظور از فرهنگ در نگرش مردم عادی، آشنا بودن با آداب و رسوم اجتماعی، داشتن اخلاق خوش و رعایت اعتدال در برخورد با دیگران است. و تمایز بین با فرهنگ و بی‌فرهنگ در نحوه استفاده از این محصولات فرهنگی است. و در مثال دیگر از نظر روشنفکران و نخبگان، قابلیت استفاده از پیشرفته‌ترین محصولات فرهنگی جامعه، نشانه با فرهنگ‌بودن است. این دسته از کاربری‌های فرهنگی، نخبه‌گرایانه است و به‌طور تاریخی فرهنگ را در انحصار افراد معدودی قرار می‌دهد که اولاً دارای تحصیلات لازم برای درک اثر هنری هستند و با زبان سمبلیک به خوبی آشنا هستند و ثانیاً قدرت مالی لازم و اوقات فراغت منظم برای پروراندن استعداد و قابلیت مصرف این‌گونه محصولات فرهنگی را دارند.
ب) کاربرد‌ها و معانی‌ای که در انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی .و علوم وابسته از فرهنگ ارائه می‌شود. از نظر این علوم و مردم که مسیر تکامل دستاوردهای بشری را مد نظر دارند، فرهنگ مهمترین مسئله سازگاری انسان و میانجی زیست انسانی و وسیله سازگاری او با محیطی است که او را در بر گرفته‌است.
فرهنگ “کلیت همتافته‌ای شامل دین، هنر، قانون، اخلاقیات، آداب و رسوم و هر گونه توانایی و عاداتی است که آدمی به عنوان عضو جامعه به دست می‌آورد”. این تعریف هسته اصلی تمام تعاریف و نظریات مردم‌شناختی فرهنگ است. در این حال تمدن “به مجموعه دستاوردهای مادی و معنوی هر جامعه در گذشته و حال اطلاق می‌گردد” به عبارت دیگر «تمدن هر جامعه نتیجه عینی فرهنگ است».
فرهنگ عمومی:
زندگی مردم یک جامعه ابعاد متفاوتی دارد. یکی از مهمترین این ابعاد، زندگی فرهنگی یک جامعه است. اگر بخواهیم نامی برای زندگی فرهنگی مردم یک جامعه بیابیم، شاید عنوان «فرهنگ عمومی» عنوان مناسبی باشد.
زندگی فرهنگی مردم یا فرهنگ عمومی، هر چند فقط به‌عنوان بخشی از فرهنگ در تعاریف جامعه‌شناسان از این مفهوم قرار دارد، اما خود به‌عنوان یک کل و یک مجموعه کامل مورد نظر محققان و بویژه دولتها قرار دارد و نقطه کانونی غالب استراتژیها و برنامه‌ریزیهای توسعه فرهنگی شده است.
به طور کلی دولتها به دلایل زیر مایل به مداخله در امور فرهنگ عمومی هستند که اهم آنها عبارتند از:
۱) ضرورت بالابردن سطح آگاهیها و مهارتهای عمومی مردم.
۲) تاکید بر عناصر وحدت‌بخش ملی.
۳) برنامه‌ریزی اوقات فراغت.
توسعه فرهنگی چیست؟
می‌توان توسعه‌فرهنگی را از جهت محتوای آن بررسی کرد. در این صورت توسعه فرهنگی را می‌توان فراهم‌آوردن امکانات آفرینندگی فرهنگی و هنری بر پایه مشارکت تمامی افراد جامعه توصیف کرد که به فرد برای جستجوی خلاقیت کمک می‌کند.
نقش وسایل ارتباط جمعی در توسعه فرهنگی:
در ارتباط با وسایل ارتباط جمعی از دو نوع فرهنگ در جامعه می‌توان نام برد. فرهنگ کلاسیک یا فرهنگ سنتی که ارزشها و آگاهیهای آن از نظام آموزش و پرورش تغذیه می‌کند و فرهنگی است متجانس که عناصر متشکله آن با یکدیگر توافق و تناسب دارند. این همان فرهنگی است که در مدرسه آن را به دست می‌آوریم و در دانشگاه دنبال می‌کنیم و آن را می‌توان فرهنگ نخبگان نامید. ولی با گسترش رسانه‌های همگانی ما با نوع دیگری از فرهنگ هم‌ روبه‌رو می‌شویم که فرهنگ توده است. فرهنگ توده را نباید با فرهنگ عامه یا فرهنگ فولکلوریک سنتی که مربوط به گذشته است اشتباه گرفت. فرهنگ توده از رسانه‌های همگانی تغذیه می‌کند، تجانس فرهنگ کلاسیک را ندارد و یک فرهنگ موزائیک است یعنی کثرت مفاهیم که با هم ارتباط زیادی ندارد، کنار هم قرار می‌گیرند و سپس فرهنگی را می‌سازند. البته تنها عامه مردم نیستند که از چنین فرهنگی تغذیه می‌کنند بلکه نخبگان جامعه در این فرهنگ غوطه‌ورند. منتها مورد آنان با فرهنگ توده متفاوت است. بدین معنی که آنها مصالح اولیه احساس و اندیشه خود را از این فرهنگ که به وسیله رسانه‌های همگانی منتشر می‌شود می‌گیرند و از آن آثار تازه‌ای خلق می‌کنند. پس فرهنگ فقط به نخبگان جامعه تعلق دارد در حالیکه فرهنگ توده در اختیار جمع کثیری قرار می‌گیرد. میلیونها نفر حتی افراد بی‌سواد که نمی‌توانند بخوانند و بنویسند از این فرهنگ به طور وسیع استفاده می‌کنند.
اجزاء چرخه توسعه فرهنگی:
الف) رسانه‌های گروهی (کتاب و مطبوعات ـ سینما و تئاتر ـ رادیو و تلویزیون) با تغذیه از حافظه فرهنگی ـ اجتماعی و اطلاعات و اخبار رویدادهای اجتماعی و هماهنگ با مدیریت و تصمیم‌گیری حاکم بر جامعه فعالیت می‌کنند. آنها آنچه را که از حافظه فرهنگی ـ اجتماعی جامعه دریافت می‌کنند ساده و قابل فهم می‌سازند و با شیوه‌های مختلف آنها را به پیامهای فرهنگی مبدل کرده و پخش می کنند.
ب) گروه نخبگان؛ این پیامهای فرهنگی توسط گروه نخبگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنان با استفاده از مصالح آن پیامها، اندیشه‌ها و احساسهای تازه‌ای خلق می‌کنند. رشد فرهنگی ناشی از افزایش ظرفیت نو‌آوری و آفرینندگی همه افراد جامعه است ولی گروه نخبگان در مجموع نوآوریها سهم بیشتری از افراد عادی دارند.
ج) حافظه جمعی سرآمدان و نخبگان پس از خلق اندیشه‌های تازه برای نشر انها از ابزارهای گفتگو و تبادل فکری خاص خود استفاده می‌کنند این ابزارهای درون گروهی نظیر مجلات تخصصی و کتابهای علمی کم‌ تیراژ حوزه‌های کوچک و روشنفکران نقد و ارزیابی می‌شود و بعد از گذشتن از این صافی در یک نوع حافظه جمعی بزرگ ضبط می‌شود. این‌ حافظه جمعی چیست؟ کتابخانه‌ها، موزه‌ها، آرشیو‌ها، بانکهای اطلاعاتی و تمام مراکزی که اطلاعات فرهنگی و هنری در آنها نگهداری می‌شود.
رسانه‌های گروهی از منابع فوق یعنی کتابخانه‌ها، موزه‌ها، نمایشگاهها و آرشیو‌ها و . . . برای تهیه برنامه‌ها و مطالب خود تغذیه‌می‌کنند و بار دیگر این مطالب را به صورت پیامهای فرهنگی به درون جامعه می‌فرستند.
آنچه در این چرخه اهمیت زیاد دارد، سرعت گردش آن است. هر چه گردش این چرخه زیادتر و سریعتر باشد آن فرهنگ پویاتر است. در جوامع صنعتی سرعت گردش این چرخه (و در نتیجه نقش هنرمندان و روشنفکران، آفرینندگان، وسایل ارتباط جمعی) بسیار زیاد است که منجر به نوآوریها، ابداعات و اختراعات می‌شود. کتابخانه‌ها، بانکهای اطلاعاتی و آرشیو و وسایل ارتباط جمعی در حکم حلقه واسطه و اتصالی هستند که «جامعه‌کل» یا «محیط بزرگ» را با «محیط کوچک» یا «جامعه روشنفکر» متصل می‌کنند و یکی از عوامل اصلی نوزایی و خلاقیت و در نتیجه تحرک و پیش برنده توسعه فرهنگی است.

نقش کتاب در توسعه فرهنگی :
در حفظ وصیانت فرهنگ ملی و توسعه فرهنگی، وسایل ارتباط جمعی نقشی بسیار مهم و ارزنده دارند و نقش کتاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر چه از نظر وسعت به نقشی که تلویزیون دارد نمی‌رسد، لیکن تأثیر تلویزیون نسبت به کتاب سطحی و ناقص است و بیشتر می‌تواند فرهنگ توده را بیافریند در حالیکه کتاب عصاره اندیشه ناب انسانها و نتیجه پژوهش و تفکر خاصی است که از چندین صافی گذشته است. کتاب سازنده و توسعه‌دهنده فرهنگ نخبگان است و از این رو نقشی اساسی و چشمگیر در پویایی فرهنگ و جاودان شدن اندیشه‌ها دارد. تاریخ نیز بر این ادعا صحه گذاشته است و ادیانی که تا به امروز دوام آورده‌اند صاحب کتاب بوده‌اند. جامعه‌ای که به کتاب اهمیت و اعتبار می‌دهد و در نشر و توزیع آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گزاری می‌کند، جامعه‌‍‌ای است که به تفکر پژوهش و تحقیق‌بها می دهد و فرهنگی پویا و زنده دارد.
مردم باید بیشتر بخوانند نه تنها به این دلیل که خواندن ما دلالت بر معاصر بودن و متمدن بودن ما می‌کند. ما به خواندن نیازمندیم. انسان برای به‌کار انداختن بخش عمده‌ای از استعداد‌های فردی و جمعیتی احتیاج دارد که بخواند. کتاب خوانی در جامعه جدید صرفاً عملی فردی نیست که به‌لحاظ علایق و. سلیقه‌های شخصی یا اشخاص بتواند استمرار یابد. ضرورتهای اجتماعی، موقعیت تاریخی و فرهنگی جامعه، نیازهای نظام اجتماعی، امکانات و توانایی‌های نظام و در اختیار بودن کتاب‌، عوامل تعیین کننده در کتاب‌خوانی‌اند. کتاب‌خواندن، رفتاری اجتماعی ـ فرهنگی ـ اقتصادی تعریف شده، زیرا اطلاعات ارزشی کالایی و اهمیت اقتصادی بیشتری یافته است و فرد با اطلاعات بیشتر، در عرصه فعالیتها اهمیت بیشتری دارد.
آگاهی نیز (به‌طور عمده) از طریق گسترش سواد، کتاب . کتابخوانی میسر می‌شود. بر این اساس توسعه فرهنگی به عنوان زیر بنای توسعه اجتماعی ـ اقتصادی محتاج اسباب و لوازم خاصی است که از آن جمله می‌توان به فراهم آوردن امکانات مادی معنوی گسترش کتاب و کتابخوانی به مثابه کلید اصلی و دستیابی به توسعه فرهنگی اشاره کرد.
بایدباور کنیم که راه اصول و پایدار توسعه از وادی فرهنگ می‌گذرد و کتاب کتابت نقش تعیین کننده‌ای در این وادی دارند به دیگر سخن، بدون داشتن نظام آموزشی کارآمد و مراکز تحقیقاتی و مراکز آموزش عالی کارساز و رونق بازار کتاب و کتابت و تالیف وترجمه به توسعه و پیشرفت واقعی دست نمی‌یابیم.

 

 

 

فهرست مطالب:

مقدمه: ۴
فصل اول: مطالعات پایه
تعریف فرهنگ ۱۱
فرهنگ عمومی ۱۳
نقش وسایل ارتباط جمعی در توسعه فرهنگی ۱۴
اجزاء چرخه توسعه فرهنگی ۱۵
نقش کتاب در توسعه فرهنگی ۱۷
تعریف فراغت ۱۹
ویژگی‌های فراغت ۲۰
کارکردهای اوقات فراغت ۲۱
آثار و نتایج اوقات فراغت ۲۳
۱) اوقات فراغت و بهداشت روانی: ۲۴
۲) اوقات فراغت و تأمین سلامت جسمانی ۲۴
۳) اوقات فراغت و توسعه مهارتهای شناختی ۲۴
۴) اوقات فراغت و خلاقیت‌ها: ۲۵
۵) اوقات فراغت و تعالی شخصیت: ۲۶
۶) اوقات فراغت و آسیب پذیر‌های اجتماعی: ۲۷
۷) اوقات فراغت و اشاعه فرهنگ عمومی ۲۷
کتاب چیست؟ ۲۸
۱٫ تعریف ۲۸
۲٫ انواع کتاب ۲۸
۳- روند دگرگونی شکل کتاب: ۲۹
فصل دوم: مطالعات تکمیلی
نقش مراکز فرهنگی کتاب در توسعه فرهنگی ۳۶
اهمیت توسعه مراکز فرهنگی کتاب ۳۶
توسعه کتابخوانی و اوقات فراغت ۳۸
برنامه‌ریزی توسعه کتابخوانی ۴۰
مراحل توزیع و فروش کتاب از ناشر تا کتابفروش ۴۱
خلاصه مطالعات تکمیلی، بخش دوم: ۴۵
فصل سوم: مطالعات تطبیقی
تاریخچه شکل‌گیری کتابفروشیها در ایران و مشهد ۴۶
بررسی آماری وضعیت مطالعه در ایران و مشهد ۵۰
بررسی آماری وضعیت کتابفروشیهای مشهد ۵۶
چکیده مطالعات تطبیقی بخش اول: ۵۹
بررسی یک نمونه مشابه داخلی ۳۶
فصل چهارم: مطالعات زمینه
۱- شناخت زمینه ۶۶
سابقه تاریخی شهر مشهد و بررسی روند توسعه فیزیکی شهر در قرون گذشته: ۶۴
شناخت خصوصیات کالبدی شهر مشهد ۶۷
۱- بافت سنتی ۶۷
۲ـ بافت میانی ۶۷
۳ـ بافت شطرنجی ۶۸
۴ـ طراحی اقلیمی در شهر مشهد ۶۹
مکان یابی پای محدوده قراری گیری مجموعه کتابسرا ۷۰
۱- سابقه تاریخی محدوده: ۷۰
۲- جمعیت محدوده : ۷۰
۳- دسترسی: ۷۱
۴- حوزه نفوذ کارکردی: ۷۱
۵- بررسی فرهنگی: ۷۲
۶- بررسی میزان درآمد: ۷۲
۷- بررسی میزان سواد جمعیت ۷۳
– شناخت و معرفی سایت مورد نظر: ۷۵
الف) شناسایی شرایط درونی زمین پروژه: ۷۵
ب) شناسایی عوامل بیرونی تأثیر گذار بر پروژه: ۷۸
ضوابط و مقررات ۸۴
ضوابط و مقررات بالادست ۸۴
ضوابط و مقررات کاربری فرهنگی ۸۶
فصل پنجم: تدوین چهارچوب کلی پروژه و ارائه برنامه فیزیکی
تدوین چهار چوبه کلی پروژه ۸۸
۱- تعیین اهداف و ارائه راهکار: ۸۸
۲- مبنای طراحی معماری ۸۹
برنامه فیزیکی پروژه ۹۱
الف) حوزه‌بندی فضاهای مورد نیاز پروژه: ۹۱
۱- حوزه فروش انواع کتاب: ۹۱
۲- حوزه فروش انواع نشریات ۹۴
۳- حوزه فروش سایر محصولات فرهنگی و کتاب الکترونیکی: ۹۵
۴- حوزه رفاهی: ۹۵
۵- حوزه اداری: ۹۶
۶- حوزه خدماتی: ۹۸
ب) ارائه جدول زیر بناها: ۱۰۴
منابع

 

 

 

تصاویر رساله:

11-19-2016-11-38-58-amرساله معماری کتابسرا 107 صفحه,مطالعات معماری کتابسرا,دانلود رساله معماری کتابسرا,پروپوزال معماری کتابسرا,پایان نامه معماری کتابسرا,رساله کتابسرا,مطالعات کتابسرا,برنامه فیزیکی کتابسرا,نمونه موردی کتابسرا,نمونه موردی خارجی کتابسرا,نمونه داخلی کتابسرا,طراحی کتابسرا,دنلود مطالعات معماری کتابسرا,ظوابط و ریزفضاهای طراحی کتابسراپروپوزال معماری کتابسرا,پایان نامه معماری کتابسرا,رساله کتابسرا,مطالعات کتابسرا,برنامه فیزیکی کتابسرا,نمونه موردی کتابسرا,نمونه موردی خارجی کتابسرا,نمونه داخلی کتابسرا,طراحی کتابسرا,دنلود مطالعات معماری کتابسرا,ظوابط و ریزفضاهای طراحی کتابسرا

 

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت رساله: word –  نسخه pdf هم قرار گرفته است.
حجم فایل ها: ۶ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.