فصل اول ( تاریخچه موزه)
موزه را مي توان محل نگهداري آثار گذشتگان و نمايش و انتقال آنها به آيندگان، شناخت و نمايش سهم اقوام و ملل در فرهنگ و تمدن جهاني، ايجاد و تقويت تفاهم ميان ملل و اقوام، جلوگيري از انهدام فرهنگ بومي و ايجاد مانع در برابر فرهنگ هاي سرگردان و نامأنوس و نيز به نمايش گذاشتن نعمت هاي فرهنگي يا طبيعي به منظور آموزش – پژوهش و ارزش دادن به اين مجموعه ها و لذت بردن از آنها دانست.

رساله موزه موسیقی,مطالعات موزه موسیقی,پایان نامه معماری موزع موسیقی,برنامه فیزیکی موزه موسیقی,مطالعات معماری موزه موسیقی,رساله معماری موزه موسیقی,نمونه موردی موزه موسیقی,نمونه موردی خارجی موزه موسیقی,نمونه موردی داخلی موزه موسیقی,طراحی موزه موسیقی,ظوابط طراحی موزه موسیقی,طرح موزه موسیقی,مطالعات طراحی موزه موسیقی,رساله طراحی موزه موسیقی,نقشه موزه موسیقی,پایان نامه معماری موزه موسیقی,پروپوزال موزه موسیقی,دانلود پایان نامه معماری موزه موسیقی
1-1) تعريف موزه:
بر مبناي تعريفي كه “ايكوم” از موزه مي دهد، موزه مكان گردآوري، نگهداري، مطالعه و بررسي كردن و نيز به نمايش گذاشتن نعمتهاي فرهنگي يا طبيعي به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به اين مجموعه ها و لذت بردن از آنهاست.
1-1-1-)معنای لغوی و اصطلاحی موزه
نام موزه از لغت فرانسوي “Musee ” گرفته شده و به معناي مكاني است كه مجموعه بزرگي از آثار باستاني و صنعتي و چيزهاي گرانبها را در آن به معرض نمايش مي گذارند و دانشمندان و پژوهشگران و هنرمندان و علاقه مندان از آن استفاده مي كنند. كلمه موزه را فرانسويان از لغت يوناني گرفته اند. موزه نام تپه اي در آتن بوده است كه در آن عبادتگاهي براي موزه ها ساخته شده بود.امروزه در كشورهاي گوناگون جهان موزه ها، آثار باستاني، مردم شناسي، طبيعي، حيوانات و وحوش و مجموعه تاريخي آن كشورها را به نمايش مي گذارد. فرهنگ تمدن هر قوم و ملتي از طريق اشيا و وسايلي كه در آن موزه ها جمع آوري شده است شناخته مي شود. يكي از راههاي شناخت اقوام گذشته و نحوه زندگاني آنها بازديد از موزه هاست كه جنبه آموزشي نيز دارد.

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

 

 بخشی از مطالب:
2-1) تاريخچه موزه:
پژوهشگران و متخصصان موزه داري، به دنبال ريشه يابي واژه موزه به مبدأ “هلني” بسنده كرده و تاريخ موزه و تاريخگذاري اين پديده را اين گونه تعريف كرده اند:
“معبد خدايان هنر شعر و موسيقي كه بر فراز تپه اي در آتن قرار داشت، نخستين موزه اي است كه در تاريخ موزه ها نام برده مي شود و موزه “آشمولين” در شهر آكسفورد نخستين موزه اي است كه آثار مشرق زمين را در خود محفوظ داشته است. نخستين موزه در قاره آسيا موزه “هارميتاژ” يا “هرميتاژ” در لنينگراد روسيه است و اولين موزه ايران در سال 1295 هـ .ش به نام “موزه ملي ايران” پايه گذاري و گشايش يافته است. سال 1746 ميلادي را در تاريخ تحول و تكامل موزه ها بايد نقطه عطفي به شمار آورد. زيرا در اين سال نويسنده فرانسوي، “لاخون دوسن ين” عقايد و انديشه هاي نويني را درباره موزه مطرح كرد كه موجب تحرك و تسريع در بنيادگيري موزه ها شد. چهار سال پس از آن به سال 1750 ميلادي اولين موزه واقعي جهان در قصر لوكزامبورگ برپا شد.”
نقش حياتي موزه ها در جوامع بشري نقشي بديع، ماندگار و مروج ناب ترين پديده هاي فرهنگي است. موزه ها از معدود مراكز حافظ يادگاران نسل گذشته و در حقيقت فرزندان هنر و تاريخ هستند. هر يك از اين اشيا در عين بي زباني به هزار زبان سخن مي گويند زيرا اسناد معتبري از هنر، فرهنگ و تاريخ را ارايه مي دهند.
موزه كلمه اي يوناني است كه از ” موزه يون ” به معناي مجلس فرشتگان الهام گرفته است. به طور كلي موزه به مجموعه اي از آثار و اشيايي اتلاق مي شود كه در محل يا عمارتي نگه داري و در معرض نمايش گذاشته شوند.
روزنامه شرف موزه را اينگونه تعريف مي كند : ” موزه به اصطلاح اهالي فرنگ عبارت است از مكان يا محلي كه مخزن آثار قديمه و اشياي بديعه و نقايس و مستظرفات دنياست و از هر تحفه و يادگاري كه در آن مخزون و موضوع است اهل علم و اطلاع، كسب فايدتي و كشف سري مي نمايند و از احوال و اوضاع هر زمان و صنايع و حرف آن و رسوم و آداب معموله آن ايام و عواطف انام با خبر مي گردند. مي توان گفت كه موزه مقياس شعور و ميزان عقول و درجه افهام، اصناف و مرآت ادراك سلاسل است. مشكلات لاينحل در اينجا حل مي شود و بر معلومات تاريخي شهود اقامه مي نمايد. ”
در يونان قديم به محلي موزه گفته مي شد كه در آنجا به مطالعه صنايع و علوم مي پرداختند. ” ايكوم ” شوراي جهاني موزه ها، موزه را موسسه اي دايمي دانسته كه اهداف مادي ندارد و در آن به روي همگان گشوده است و براي خدمت به جامعه و پيشرفت آن فعاليت مي كند. هدف موزه ها، گرد آوري و نگه داري، تحقيق، انتقال و نمايش شواهد بر جاي مانده از انسان و محيط زيست او به منظور بررسي، آموزش و بهره برداري معنوي است. تعريفي ديگر موزه را بنيادي دانسته كه سه وظيفه اصلي جمع آوري، نگه داشت و نمايش اشيا را بر عهده دارد. اين اشيا ممكن است نمونه هاي از طبيعت و مربوط به رمين شناسي و ستاره شناسي يا زيست شناسي باشد. يا آن كه آفرينش هاي هنري و علمي انشان را در طول تاريخ به نمايش بگذارد. اولين موزه هايي كه در دنيا شكل گرفتند، هدف خاصي نداشتند. اماكن و پرستشگاه هاي مقدس چون كليساي كاتوليك،‌معابد يوناني و پرستشگاه هاي بودايي در ژاپن را در بر مي گرفتند. اولين مجموعه شخص دنيا در سال 1683 ميلادي در آكسفورد انگلستان با نام موزه آشمولين به صورت عمومي درآمد. در دوره رنسانس كه تحول عظيم فرهنگي. هنري در اروپا ( قرن پانزدهم به بعد ) پديد آمد، موزه ها نيز بيشتر مورد توجه قرار گرفتند و ارزش راستين خود را بار يافتند.
اوج هنري موزه داري جهان را مي توان در موزه لوور پاريس ديد. اين موزه كه هم اكنون به صورت يك مركز بزرگ پژوهشي در آمده است،‌بزرگترين موزه دنيا محسوب مي شود. ساختمان اين موزه قبل از انقلاب كبير فرانسه، يكي از كاخ هاي سلطنتي فرانسه بود كه در آن آثار با ارزش هنري نگه داري مي شد. پس از انقلاب كبير فرانسه در سال 1789 م اين كاخ با آثارش به مردم فرانسه اهدا شد و در سال 1793 م تبديل به موزه ملي فرانسه گرديد. بخش عظيمي از آثار اين موزه به دايره ” هنر اسلامي ” اختصاص دارد كه اين اشيا را وزارت آموزش و هنرهاي ظريفه دولت فرانسه براي غني كردن موزه از كشورهاي مشرق زمين گردآوري كرده است. هيات هاي مختلف فرانسوي حدود صد سال در ايران به كاوش هاي باستان شناسي پرداخته اند. كه از جمله آنان مي توان به آندره گدار، ژاك دمورگان و مارسل ديولافوا اشاره نمود. در سال 1889 م دمورگان به ايران آمد و به حفاري پرداخت. سپس در سال 1895 م امتياز حفاري در ايران را از ناصرالدين شاه گرفت و بعد از آن در زمان مظفرالدين شاه آن را تمديد كرد كه به موجب آن امتياز انحصار حفاري باستان شناسي در تمام ايران به دولت فرانسه و اگذارشد. در اين مدت بيشتر اشياي تاريخي و منحصر به فرد چون لوح قانون حمورابي و … زينت بخش موزه لوور پاريس شد.
تاريخ تشكيل اولين موزه در ايران را بايد در گنجينه هاي گرانبهايي كه باستان شناسان به دست آورده اند، جستجو كرد. ايرانيان براي رهايي از آسيب بيگانگان گاهي گنجينه هاي گرانبهايي مانند كلوزر، كلماكره و مجموعه سفال ئ آبگينه گرگان را درون چاه ها و حفره ها پنهان مي كردند.اولين بار به دستور ناصرالدين شاه قاجار در داخل سلطنتي كاخ گلستان، تالاري به موزه اختصاص يافت كه سپس همين مكان با ملحقاتي غني تر شد و به نام موزه ” همايوني ” گشايش يافت. روزنامه شرف در توصيف اين موزه مي نويسد:” موزه همايوني طولا” چهل و سه زرع و عرضا” هيجده زرع مشتمل بر بيست اتاق است. اين موزه خزينه اي است مشحون به ظواهر جواهر گرانبها و ظرايف و نفايس اشياء‌ و آثار جليله علميه و مهمات حربيه قديمه، آلات، ادوات متنوعه و مصنوعات ازمنه سابقه ونتايج خيالات حكماي بزرگوار و تماثيل و تصاوير نگارنده هاي بي مثل و مانند روزگار و پرده هاي نقاشي كار نقاشهاي مشهور و حاصل صناعي كارخانه هاي معروف و ظروف چيني بسيار و ممتاز كار چين و روسيه و انگليس و بلور آلات، كارخانه هاي ساكس و نيز كارخانه هاي معتبر”اين موزه پس از مدتي از بين رفت. جواهرات آن به خزانه بانك ملي انتقال يافت و بعدا” به موزه مجهزي تبديل شد و سلاح هاي آن به موزه دانشكده افسري سپرده شد. در دوره مشروطه به دستور وزير معارف ” صنيع الدوله ” دايره اي به نام اداره عتيقات بين سال هاي ( 1295.7 م ) به وجود آمد كه كارش سر و سامان دادن به وضع خراب حفاري هاي غير مجاز بود و در همين زمان بود كه موزه ايران ” معارف ” تاسيس شد. اين موزه در بر گيرنده اشياي عتيقه،‌ كاشي، سفال، سكه و سلاح بود و. به عنوان اولين گام موثر در تاريخ موزه داري ايران به شمار مي رود.بيشترين جلوه تاريخ موزه داري ايران را در ايجاد موزه ايران باستان بايد جستجو كرد. اين موزه با 2744 متر زير بنا به دليل قدمت اشيا، در زمره يكي از موزه هاي مادر دنيا محسوب مي شود كه به سال 1316 خورشيدي افتتاح گرديد.
طراحي ساختمان اين موزه به عهده ” آندره گدار ” فرانسوي بود و شكل ظاهري ساختمان الهام گرفته از طاق كسري انوشيروان ساساني است.اين موزه در برگيرنده آثار مختلفي از هزاره ششم پيش از ميلاد تا دوران مختلف اسلامي است كه در دو طبقه به نمايش در آمده است. آثار و اشياء به نمايش در آمده در موزه آيينه تمام نمايي ازفرهنگ، هنر،‌آداب و روسوم،‌باورها و اعتقادات گذشتگان و نياكان ماست و آن را تنها پل ارتباطي بين گذشته،‌حال و آينده مي توان به شمار آورد.
موزه را نبايستي مكاني دانست كه در آنجا صرفا” آثار تاريخي و باستاني به نمايش در مي آيد، بلكه تمامي نمايشكاه هاي هنري، علمي، جانوري، پزشكي، نگارخانه ها، كتابخانه ها و آرشيوها و بيشتر بناهاي تاريخي به نوعي موزه هستند. هر شيئي و اثر به نمايش گذاشته شده در موزه يا نمايشگاه زبان حالي دارد و با بيننده اش ارتباط برقرار مي كند با تعمق و تفكر مي توان زبان حال اين آثار را دريافت و از ديدگاه هاي مختلف آن را بررسي نمود.يكي از مهمترين وظايف يك موزه برقرار كردن ارتباط فرهنگي بازديد كننده با شيئي به نمايش در آمده است. در حقيقت بايد كوشيد تا همان ارتباط وحسي را كه بين خالق يك اثر و خود وجود داشته به نوعي ديگر به بازديدكنندگان منتقل نمود كه اين امري دور از دسترس نيست.
آمار نشان مي دهد كه در قرن نوزدهم فقط عده خاصي از موزه ها بازديد كرده اند. كنفرانس عمومي يونسكو در نهمين جلسه خود در دهلي ( 1956 م ) تاكيد نموده استكه بازديد ازموزه ها به ويژه براي طبقه كارگران آسان تر شود و به راه هايي كه به منظور پربار شدن و غني شدن موزه ها پيشنهاد مي شود، توجه گردد.آمار ديگر نشان داده است كه كشورهايي كه داراي موزه هاي متنوع هستند و بازديدشان رايگان است از هر دويست نفر كه به سينما مي روند تنها يك نفر از موزه هاي بازديد مي كنند. در انگلستان رسم بر اين است كه اگر مدرسه و يا هر مركز آموزشي ديگر، زماني را به تدريس هنر اختصاص ندهد، موزه ها اين كمبود را جبران مي كنند. عده اي از كارشناسان تاسيس موزه هاي ويژه كوركان را كه از جذابيت بيشتري برخوردار است، توصيه مي كنند. در اينجا شايسته است كهب راي روشن دلان هم فكري شود.
موزه ها روزانه بازديد كنندگان زيادي در سنين مختلف با فرهنگ هاي گوناگون دارند، اگر با موزه آرايي سنجيده و راهنمايي مناسب ارزش تاريخي و هنري هر شيئي بر بيننده مشخص شود، يك شيئي سفالي ساده مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد همانند يك تابلوي نقاشي معاصر جذاب و پر بيننده خواهد شد.بايد يك وابستگي و دلدادگي فرهنگي بين اشيا و بازديد كنندگان به وجود آورد و موزه را مانند يك مجتمع آموزشي و پژوهشي مورد استفاده همگان قرار داد و آموزش از طريق اشيا تنها بيننده را به سوي خود جذب نمي كند. بلكه هدفي بالاتر دارد و آن بالاتر بردن سطح آگاهي و دانش بازديدكنندگان است. در سايه همين آگاهي است كه غارتگران اموال فرهنگي كم تر موفق خواهند شد آثار مار را به يغما ببرند.
بايد فرهنگ آموزش موزه ها را گسترش داد و پهنه گسترده اي را براي اين كار در نظر گرفت. رسانه هاي گروهي و وسايل ارتباط جمعي را تشويق به معرفي ارزش تاريخي اين آثار كرد و با پخش برنامه هاي مختلف آموزشي بر آگاهي مردم افزود. با ايجاد امكانات رفاهي . تفريحي در كنار موزه ها از جمله تالار سخنراني، سينما،‌تاتر، بوستان، شهربازي و …. مردم را به سمت موزه ها كشاند.ارتباط فرهنگي ميان موزه ها مي توان يكي از مهمترين راه هايي باشد كه به بررسي و شناخت فرهنگ ها پرداخته و موزه ها را از سكون و ركود بيرون آورد و پربار كند. چه خوب است هر از گاهي آثار موزه هاي مختلف كشور نزد يكديگر به امانت گذارده شود و اين كار آنقدر ادامه يابد كه به صورت چرخه تبادلات فرهنگي موزه در آيد. براي نيل به ديگر اهداف موزه ها مي توان كلاس هاي آموزشي مرتبط و در خور نوع موزه ها برگزار نمود مثلا” در كنار موزه هاي هنرهاي تزييني كلاس هاي تذهيب، تشعير و كتابت و براي موزه هاي تاريخ وباستانشناسي كلاس هاي سفال گري و موزه فرش،‌كلاس قالي بافي و … داير نمود.
3-1)شکل گیری موزه و باستان شناسی در جهان
شکل گیری موزه و باستان شناسی در جهان گردآوری از: مهدی عزيزخانی (رشته مرمت آثار تاريخ(
“موزه” عبارتی یونانی به معنی اندیشیدن و چشم دوختن به چیزی است. در افسانه های مردم یونان باستان، نه الهه حامی دانش و خرد به نام “موز” وجود داشتند که حامی شعر، موسیقی و هنرهای زیبا همچون نقاشی، پیکره سازی و معماری شمرده می شدند ومردم یونان برای ستایش از آنها معابدی ساخته بودند و با اهدای آثار خود به این معابد به هنر ارج می نهادند. با افول تمدن یونان، به تدریج موزها و معابد آنها از یاد رفتند. شروع عهد رنسانس در سده پانزدهم میلادی در کشورهای اروپای غربی که به نهضت علمی، اجتماعی، فرهنگی و… نیز شهرت دارد، سبب تغییرات عمده ای در زندگی اجتماعی، علمی وهنری جامعه اروپا شد و درک تازه ای از حیات اجتماعی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی به وجودآمد.
یکی از خصوصیت های عصر رنسانس، گرایش عمومی مردم به هنر های نقاشی، پیکرتراشی، معماری و تجلیل از آثار هنری، خاصه هنر یونان بود. در رنسانس، آثار دوره کلاسیک یونان (600تا400ق.م) اوج آفرینش بشر بشمار می آمد و انديشمندان اروپا نهضت رنسانس را تولد دوباره یونان عهد کلاسیک می دانستند و به این لحاظ به هنرهای تجسمی یونان ارج بسیار نهادند. پس از سقوط روم شرقی، اروپائیان به واسطه یونانیانی که به اروپای غربی آمده بودند، با آثار عهد کلاسیک یونان و روم آشنا شدند و به رمز و راز تمدن یونان و روم باستان پی بردند؛ به گونه ای که در سده چهاردهم م. شناخت سرزمین و تمدن یونان، نوعی تفاخر اجتماعی محسوب می شد.
گسترش و رواج روابط پولی به جای روشهای سنتی تجارت، موجب گردید که عده ای در پی جمع آوری پیکر ها، ظروف و جواهرات قدیمی برآیند و مجوعه هایی را به وجود آورند که مدتی بعد شالوده تأسیس مشهورترین موزه های اروپای غربی شدند. در سال 1770 اولین نشریه باستان شناسی به نام Archaeologia توسط “انجمن عتیقه داران لندن” نشر یافت که انتشار آن تا کنون ادامه دارد. در پی گردآوری آثار و اشیای باستانی هنری، به تدریج زمینه مطالعه علمی درباره آنها فراهم شد، چندان که نیمه اول قرن هجدهم را می توان سرآغاز تکوین دانش باستان شناسی دانست. در این تاریخ “جان.ج.وینکلمن” (1768_1717 ,Jhan.g.Winckelman) که به صفت “پدر باستان شناسی” شهرت دارد، به اختلاف بین سبک های هنر توجه کرده و برای تفکیک آثار باستانی، معیارهایی مشخص نمود و برای اولین بار کتاب “تاریخ هنر قدیم” را تألیف و نشر کرد.
از اواسط این سده به بعد، توجه خاصی به آثار عصر کلاسیک یونان، روم و دانش باستان شناسی مبذول شد و گردآورندگان آثار هنری، پر شمارتر شدند و تحقیقات منظم باستان شناسی در نقاط مختلف اروپا گسترش فراوان یافت و گردآوری آثار عتیقه و دیدن آثار باستانی روم ویونان یک تفاخر اجتماعی شناخته شد. در این قرن برای نخستین بار گفته شد که هنر برای تزیین بافت اجتماعی نیست، بلکه باید یکی از بنیانهای اجتماعی تلقی شود. در همین سده انجمن های “هنر دوست” در اروپا گسترش فراوان یافتند و جمع آوری آثار هنری در تالارهای خصوصی گسترش یافت. به دنبال انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 تالارهای هنری خصوصی بر روی عموم مردم گشوده شدند. افتتاح “موزه بریتانیا” در سال 1753، “موزه لوور” در سال 1793 و “موزه آرمیتاژ” روسیه در سال 1764 ناشی از وقوع تحولات اجتماعی در اروپا بود. افتتاح این موزه ها سبب شد که مردم بتوانند از نزدیک، آثار هنری و باستانی را مشاهده کنند.
حمله “ناپلئون بناپارت” به مصر در سال 1791 سبب بروز تحول تازه ای در روابط شرق و غرب شد. حضور فرانسویان در مصر از یک سو باعث نشر و گسترش افکار آزادی خواهانه انقلابیون فرانسه در شرق گردید و از سوی دیگر با سفر هیأت بزرگی از دانشمندان فرانسوی به همراه سپاه ناپلئون به مصر، مطالعه درباره باستان شناسی مصر آغاز شد، و در پی آن “انجمن مصر شناسی فرانسه” در سال 1798 در قاهره تأسیس شد و مصر، دروازه شناخت شرق باستان تلقی گردید.
اقداماتی که توسط “وینکلمن” شروع شده بودند، توسط “کریستین یورگنسن تامسن” (Christian gurgensen Thomsen) در دانمارک ادامه یافتند. وی در حدود سال 1816 در حالی که موزه دار “موزه ملی کپنهاگ” بود، برای مطالعه دقیق و علمی آثار موجود در موزه، طبقه بندی اشیاء در قفسه ها و معرفی مراحل تحول و تکامل دست ساخته های انسان، سه دوره زمانی متوالی “عصر سنگ”، “مفرغ” و “آهن” را در نظر گرفت و در سال 1819 نمایشگاهی برای تماشای مردم ترتیب داد. “داروین” با تألیف “اصل انواع” در سال 1859 گام جدیدی برای مطالعه سیر تکامل موجودات برداشت و سبب بروز تحول تازه ای در اندیشه های انسان شد. نوشته های “آ.مورلات” سوئیسی، “جان لوباک” انگلیسی و “اسکار مونتلیور” در زمینه باستان شناسی، به این دانش استقلال بخشیدند. “جان لوباک” که به تاریخ طبیعی وباستان شناسی علاقه داشت، با تألیف کتاب “عصر قبل از تاریخ…” در سال 1865 سبب ایجاد تحول جدیدی در باستان شناسی شد.
وی برای اولین بار اصطلاح های “پارینه سنگی” و “نوسنگی” را برای مراحل تکامل فرهنگهای پیش از تاریخ به کار برد. دستیار وی که “جان جاکوب آسموس ورسا” نام داشت، با حفاری در گورهای باستانی شهر جاتلند و نشر گزارش این حفاری با عنوان “ادوار باستانی دانمارک” در سال 1843 که بر اساس سه دوره پیشنهادی “تامسن” انجام شده بود، برای اولین بار با روش مقایسه ای، به تعیین قدمت آثار پرداخت.
روشهای “تامسن” و “ورسا” کمک شایان توجهی به شناخت دوره های هنری جهان باستان کردند و بعدا توسط محققانی چون “گوردون چایلد” به کار گرفته شدند و کاملتر گردیدند. در سال 1873 معابد خدایان در جزیره ساموتراس یونان به صورت علمی توسط “الکساندر گونتر” کاوش شد و دو سال بعد “انجمن باستان شناسی آلمان” در آتن افتتاح گردید و کاوش در المپیای یونان آغاز شد. در سال 1882 “شلیمان” در کاوشهای حصار لیک و شهر تروا از روشهای منظم وعلمی استفاده کرد. در این کاوشها، لایه نگاری مورد توجه قرار گرفته و همچون اصلی مهم در باستان شناسی پذیرفته شد؛ و سرانجام در اواخر قرن نوزدهم، کاوشهای باستان شناسی در مصر و فلسطین نیز شروع شدند و باستان شناسی، یک شاخه مستقل علمی شناخته شد و روشهای تحقیقاتی آن تدوین شدند و در دانشگاهها و دیگر موسسات علمی مورد آموزش قرار گرفتند. اقدامات “رابرت بریدوو” در نیمه اول قرن بیستم سبب تعالی روشهای دانش باستان شناسی در جهان شد و شاگردان، دیدگاهها و روشهای او را در نقاط مختلف جه
جمله در ایران به کار بستند.
4-1) اهداف موزه
1. گردآوري، حفظ و نمايش آثار هنري معاصر و گسترش سطح شناخت جامعه
2. شناساندن هنرهاي معاصر اصفهان، ساير استانهاي ايران و هنر معاصر بين الملل
3. عرضه و نمايش دائمي هنرهاي معاصر و ساير كشورها
4.آشنا نمودن مردم و خصوصاً هنرمندان با هنرهاي معاصر
5.برقراري ارتباط با موزه ها و مراكز حفظ، آموزش و اشاعه هنر معاصر در ايران و ساير كشورها
6.برنامه ريزي و ارائه طرح هاي لازم براي تشويق، تحقيق و پژوهش در زمينه هنرهاي معاصر
7.ايجاد برنامه هاي آموزشي جهت آشناسازي جامعه و خصوصاً هنرمندان با هنر معاصر از طريق برگزاري جلسات سخنراني، برنامه بازديد، گردهمايي، انتشار كتاب و مجله، امور سمعي و بصري، مرمت آثار و انجام خدمات فني
8.ايجاد بانك اطلاعات هنرمندان معاصر ايران با عنايت خاصه به شهر تاريخي اصفهان ب
5-1) عمده فعاليتهاي موزه
برپايي نمايشگاههاي هنري در سطوح استاني، ملي و بين المللي
برگزاري جلسات سخنراني و سمينارهاي تخصصي در ارتباط با رشته هاي مختلف هنري
گردآوري، حفظ، مرمت و نمايش آثار هنري نفيس
آشنا نمودن مردم و هنرمندان با هنرهاي معاصر
برقراري ارتباط با موزه هاي و مراكز فرهنگي، هنري داخلي و خارجي.
6-1)انواع موزه
گونه بندي اولیه‌ای كه در بسياري از کشورها هنوز متداول است و همچنان در اسامي كميته‌هاي تخصصي ايكوم دیده می‌شود، تمايز بين موزه‌هاي صنایع دستی، هنرهاي كاربردي، تاريخ، مردم شناسي، علوم طبيعي، دانش و فناوري، موزه‌هاي منطقه اي، محلي و موزه‌هاي تخصصي است. در عين حال سير تحول موزه‌ها از جنگ دوم جهاني به اين سو، بتدريج مرزهاي بين رشته‌ها و مجموعه‌ها را از ميان برداشته است. اكنون موجه‌تر به نظر مي‌رسد كه موزه‌ها را به انواع زير تقسيم كنيم:
1. موزه هاي هنري ۲. موزه‌هاي تاريخي ۳.موزه‌هاي تخصصي ۴.موزه‌هاي علمي ۵.موزه هاي فني و صنعت
6-1-1) موزه هاي تاريخي:

آثار و اشياي قديمي را كه مي توانند گوياي زمينه و پيشينه مردم شناسي و باستان شناسي و تاريخي باشند، در خود جاي داده اند.
6-1-2) موزه هاي تخصصي: آثار تاريخي، هنري و فني را به مناسبتهاي ويژه در معرض ديد مردم قرار مي دهند. دو نوع اين موزه ها را به “موزه در هواي آزاد” و “موزه محلي” موسوم كرده اند.
6-1-3) موزه هاي علمي

: گياهان، جانوران، سنگها، خاكها، سنگواره ها و آنچه دست بشر در خلق آنها دخالت نداشته است، تهيه و نگهداري مي كنند كه به انواع موزه هاي تاريخ طبيعي، جانوران زميني، گياهان، ماهيها و جانوران دريايي طبقه بندي مي شوند.
موزه هاي علمي مهم ترين و فعالترين موزه ها هستند. موزه هاي علوم طبيعي مي بايد نقش ويژه اي در آگاه سازي و متقاعد ساختن مردم ايفا كنند و در سطح علمي اسنادي (بالغ بر ميليونها نمونه) كه پيشرفت دانش را از ديدگاه رشته هاي متعدد ميسر مي سازند در اختيار پژوهندگان قرار دهند.
6-1-4) موزه هاي فني و صنعتي:

ساخته هاي فني و صنعتي انسان را در زمينه هاي اختراعات، اكتشافات، وسايل نقليه، ماشين آلات و مانند آنها را به نمايش مي گذارند و به نامهاي موزه اختراعات، موزه اكتشافات، موزه ماشين آلات و موزه وسايل نقليه و غيره موسوم شده اند.
6-1-5) موزه هاي هنري

: آثار و اشياي زيبايي درباره نقاشي، معماري و مجسمه سازي و غيره را گردآوري مي كنند و آنها را به موزه هاي نقاشي، معماري و مجسمه سازي، هنرهاي تزئيني و صنايع دستي، لوازم خانگي، موزه خط و خطاطي، كتاب و صحافي، موزه سراميك و كاشي، موزه قالي و قاليبافي، موزه كنده كاري و منبت كاري و صنايع چوبي، موزه گوهري و سرانجام موزه منسوجات طبقه بندي مي كند.
7-1) اشکال مختلف موزه ها
موزه ها را به شكلهاي گوناگون طبقه بندي كرده اند، موزه هاي تاريخ و باستان شناسي، موزه هاي فضاي باز، موزه هاي مردم شناسي، كاخ موزه ها، موزه هاي علوم و تاريخي طبيعي، موزه هاي منطقه اي ( محلي)، موزه هاي سيار ( گردشي ) ، پارك موزه ها، موزه هاي سلاح ( نظامي )، موزه هاي انديشمندان ( خانه هنرمندان)
موزه تاريخي و باستان شناسي: ديد تاريخي دارند و بيانگر سلسله و دوره هاي تاريخي هستند . بيشتر اين آثار بر اثر كاوش هاي باستان شناسي به دست آمده اند و بيانگر فرهنگ و تمدون گذشته و تلفيق كننده علم، هنر و دانش يك ملت يا يك قوم هستند. چنين موزه هايي مادر نيز ناميده مي شوند. موزه ملي ايران ( ايران باستان )، موزه ملي ورساي در فرانسه و موزه تاريخ در واشينگتن از اين نوع هستند.
7-1-1)موزه فضاي باز:

با ايجاد اين نوع موزه ها مي توان به معرفي يافته ها و داده هاي مهم باستان شناسي كمك بزرگي نمود. زمان يكه يك كاوش علمي باستان شناسي منجر به نتايج مطلوب و كشف آثار ارزشمند غير منقول مي شود و قابل انتقال به موزه ها نيست، با فراهم آوردن شرايط و امكانات لازم، مكان مورد نظر را جهت باز ديد عموم مهيا مي نمايند. اين امر در اصطلاح به موزه فضاي باز مشهور است. از جمله اين موزه ها مي توان به تخت جمشيد در شيراز و محوطه تاريخي هگمتانه در همدان اشاره نمود
اين موزه ها در ديگر كشور ها مانند چين، يونان و برخي از كشور هاي اورپايي نيز معمول است. در استان خراسان محوطه تاريخ ” بنديان ” در گز كه داراي گچ بري هاي بسيار زيبايي از دوره ساسانيان است و همچنين محوطه تاريخي ” شا ياخ ” نيشابور مي توانند مكان مناسبي براي اين امر باشند.
موزه هاي مردم شناسي: فرهنگ، آداب و رسوم،‌ اعتقادات، پوشاك و سنن اجتماعي حاكم بر جامعه را نشان مي دهند. موزه مردم شناسي تهران و حمام گنجعلي خان كرمان از اين نوع هستند.
7-1-2)كاخ موزه ها

: بنا يا اثر تاريخي هستند كه از گذشتگان به دست ما رسيده و بيانگر و ضعيت و نحوه زندگي صاحبان آن است. ممكن است در اين بنا اشياي تاريخي و نيز آثار هنري از جمله نقاشي روي ديوار،‌گچ كاري و …. وجود داشته باشد. كاخ موزه ها معمولا” در مراكز حكومتي به وجود مي آيند. هدف از تاسيس اين موزه ها به نمايش گذاشتن اثر و بناي تاريخي و نيز عبرت آموزي است. مجموعه كاخ هاي سعد آباد تهران و باغ ملك آباد مشهد از اين نوع موزه ها هستند.
7-1-3) موزه هاي هنري :

انواع هنرهاي تجسمي و تزييني كه از زيبايي شناسي بالايي برخوردارند، را به نمايش در مي آورند و معمولا” بازديد كنندگان زيادي نيز دارند. موزه هنرهاي زيبا در تهران و موزه هنرهاي تزييني در اصفهان از اين نوع هستند.

و………………

 

 

 

فهرست مطالب
عنوان                                                                             صفحه
مقدمه
  فصل او ل : تاریخچه موزه     1      
1ـ 1 ـ تعریف موزه     1
1ـ 1 ـ 1 ـ معنای لغوی و اصطلاحی موزه    1
2-1-تاریخچه موزه    2
3-1- شکل گیری موزه و باستان شناسی در جهان    8
4-1- اهداف موزه    13
5-1- عمده فعالیت های موزه    13
6-1- انواع موزه ها    14
6-1-1- موزه های تاریخی    14
6-1-2- موزه های تخصصی    14
6-1-3- موزه های علمی    15
6-1-4- موزه های فنی و صنعتی    15
6-1-5- موزه  های هنری    15
7-1- اشکال مختلف موزه ها    15
7-1-1- موزه فضای باز    16
7-1-2- کاخ موزه ها    17
7-1-3- موزه های هنری    17
7-1-4- موزه های علوم و تاریخ طبیعی    17
7-1-5-موزه های سیار    18
7-1-6-پارک موزه ها    18
7-1-7- موزه های اندیشمندان(خانه هنرمندان)    18
نهادینه شدن موزه در ایران    19
موزه همایونی    19
موزه ملی    20
موزه دانشکده افسری    20
موزه هنر و صنایع    20
موزه مردم شناسی تهران    20
موزه داری    21
فصل دوم : شناخت ومبانی نظری    22   
1ـ 2ـ پست مدر نیسم      22
2-2-معماری پست مدرن     24
3-2-گرایشات پست مدرن در معماری     28
4-2-پست مدرن در طرح ارایه شده    30
5-2-سازهای مورد استفاده در موسیقی      31
5-2-1- دف      31
5-2-2-تاس     31
5-2-3-کوس     32
5-2-4-دهل     32
5-2-5-تنبک    32
5-2-6-قاشقک    33
6-2-ساز های بادی    33
6-2-1-نی    34
6-2-2-بالابان    34
6-2-3-دوزله    35
6-2-4-سرنا    35
7-2-سازهای بادی فلزی…    35
8-2-سازهای زهی    36
8-2-1-تار    37
8-2-2-سه تار……………………………………………    37
8-2-3-تنبور    37
8-2-4-عو    38
8.2.5-دیوان    38
8-2-6-سنتور    39
9-2- از جمله اشیایی که در موزه حفظ میشوند..    39
9-2-1-نی    40
9-2-2-دوزله    42
9-2-3-نی انبان    43
9-2-4-بالابان    43
9-2-5-تمبک    44
9-2-6-دهل    45
9-2-7-دایره    .46
9-2-8-دوتار..    46
9-2-9-نقاره    47
9-2-10-کمانچه    48
9-2-11-قیچک    49
9-2-12-تار.    51
9-2-13-تنبور    53
9-2-14-رباب.    54
9-2-15-عود    .55
9-2-16-قانون    56
9-2-17-سنتور    57
فصل سوم: بررسی نمونه های مشابه
نمونه های داخلی.    59
موزه هنر های معاصر      59
موزه ایران باستان     65
موزه موسیقی ایران     69
نمونه های خارجی
موزه مرسدس بنز     76
موزه لوور پاریس     81
موزه زیر اب      83
فصل چهارم : اقلیم    85
اقلیم و موقعیت طبیعی تهران    85
حوزه های اقلیمی شهر تهران    86
معدل میزان بارندگی    86
معدل رطوبت نسبی     87
معدل روزهای یخبندان      87
باد     87
بررسی بادهای تهران و طبقه بندی ان    87
بادهای غالب    88
محدودیت اراضی کم مقاومت تهران     88
محدودیت اراضی در پهنه بندی خطر زمین لرزه    89
حرارت خورشیدی جذب شده در دیوار ها    89
فصل پنجم:ضوابط و استاندارد های طراحی و برنامه فیزیکی    96  
1-5-فضاها و دیاگرام روابط فضاها    96
1-5-1-فضاهای موزه    96
1-5-2-دیاگرام فضاها    98
2-5- موازین طراحی موزه    99
2-5-1-اشنایی با طراحی موزه ها و گالری های اثار هنری    99
2-5-2-ترویج و تبلیغ    102
2-5-3-حجم    103
2-5-4-فضای واقعا عمومی.    103
3-5-لزوم تعیین استاندارد برای فضا های موزه.    104
4-5- ضوابط طراحی موزه موسیقی    105
5-5-فضاها و روابط عملکردی    .107
5-5-1-ورودی و گیشه    107
5-5-2-امنیت و اطلاعات    .108
5-5-3- فضای اداری    108
5-5-4- گالری ها.    .109
5-5-5-کارگاه نگهداری و مرمت اثار    112
5-5-6-انبار    112
5-5-7-جعبه اینه ها    113
6-5-نور پردازی در موزه.    113
6-5-1-نورپردازی طبیعی    114
6-5-2-نورپردازی مصنوعی    117
7-5-سیرکولاسیون در موزه ها..    .118
8-5-ایزولاسیون صوتی موزه ها    119
9-5-ضوابط حفظ اثار موزه ها    120
10-5-مصالح و رنگ.    .122
11-5-کف موزه ها    123
11-5-1-سنگ و سنگ مرمر    124
11-5-2-کاشی.    125
11-5-3-چوب.    125
11-5-4-چوب پنبه    125
11-5-5-لاستیک    126
11-5-6-اجر قیری    126
فصل ششم:تحلیل سابت و روند طراحی
ادرس.    127
مساحت کلی سایت.    127
مجاورت ها    .128
بررسی مسایل اقلیمی    128
علت انتخاب سایت.    129
فصل هفتم:سازه
فضاهای عمومی    130
انواع اسانسور و مشخصات ان    131
فصل هشتم:  نتیجه گیری- گزینه های طراحی- مدارک نهایی و نقشه های طرح.    133
نتیجه گیری    133
منابع.    134
پرسپکتیو های طرح.    135
نماهای طرح.    136
نقشه های طرح    137
مقاطع طرح.    138

 

تصاویر فایل:

رساله معماری موزه موسیقی,دانلود رساله موزه موسیقی,پروپوزال موزه موسیقیمطالعات معماری موزه موسیقی,دانلود مطالعات موزه موسیقی,پایان نامه موزه موسیقی

 

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما ارسال خواهد شد. راهنمای خرید و دانلود فایل
  •  فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: 29 مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : 09037758555 – 10 صبح تا 4 عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.