مقدمه:
اگر فضیلت دانشمندان،کشف وتدوین قانون مندی های جهان محیط برانسان وجوامع انسانی است،منزلت ووظیفه مهندسان،به کارگرفتن این قانونمندی ها برای تغییر وبهبود شرایط زیست وکار انسان ها وتلاش مستمر برای حل مشکلات جوامع انسانی می باشد واین تلاش است که حرکت جوامع انسانی رابه سوی تعالی میسر می سازد.
با نگرشی به معماری گذشته ایران زمین و به موازات آن به فرهنگ و هنر این مرزو بوم، بر آن شدم تا با طراحی این پردیس فرهنگی – هنری ایده ای جدید از ترکیب فضا را هماهنگ با برنامه و سازه ی  پروژه مطرح کنم. یکپارچه شدن سالن های سینما در کنار موزه گالری های آثار هنری از سینماگران این مرز و بوم در یک مجموعه واحد،به وجود آورنده  فرصتیست  برای بالا بردن آگاهی عمومی و نگرشی نو نسبت به هنر تئاتر و سینما به کمک بهره گیری از علم و هنر معماری.
اتخاذ این راهبرد خلاقانه و نو آورانه در ساماندهی فضایی پروژه،منجر به شکل گیری ساختمانی شده که ضمن برقراری ارتباط ساختاری با محیط اطراف و ایجاد فضاهای متنوع،تصویر ذهنی مارا از ساختمان سینما به چالش بکشد و بدین ترتیب چشم انداز نوینی از فضا را در برابر دیدگان ما قراردهد.

مطالعات پردیس فرهنگی هنری,رساله پردیس فرهنگی هنری,طرح نهائی پردیس فرهنگی هنری,پایان نامه پردیس فرهنگی هنری,برنامه فیزیکی پردیس فرهنگی هنری,مطالعات تطبیقی پردیس فرهنگی هنری,ظوابط طراحی پردیس فرهنگی هنری,استانداردهای طراحی پردیس فرهنگی هنری,طراجی پردیس فرهنگی هنری

چکیده
آنچه تحت عنوان دفترچه  مطالعاتی طراحی پردیس  فرهنگی –هنری  واقع در شهر تهران در ادامه به آن خواهیم پرداخت مجموعه ای است شامل فصول زیر :
فصل اول از مطالعات اختصاص  به مجموعه فرهنگی-هنری و آشنایی با آن دارد. در این فصل با عملکرد این مجموعه آشنا خواهیم شد.
فصل دوم از مطالعلت به دو بخش ”مطالعات استان تهران“ و ”مطالعات سایت“ تقسیم می شود و در نهایت عوامل موثر در انتخاب سایت بررسی می شود.
فصل سوم  نیز به شناخت و بررسی نمونه های مشابه داخلی و خارجی میپردازد.
در فصل چهارم با ضوابط و استانداردهای کلی طرح وتحلیل آنها و  برنامه فیزیکی آن آشنا خواهیم شد.
در فصول آخر نیز نوع جانمایی طرح در سایت، لکه گذار ی ها ،طرح های پیشنهادی،روند طراحی و به طور کلی  رسیدن به حجم نهایی بررسی میشود

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

مقدمه
در این فصل به بررسی سابقه موضوع و سابقه مجموعه  در جهان و ایران پرداختـــــــــه می شود. در ادامه به طرح جامع مجموعه  پرداخته می شود که در آن تعاریف ، معیارها و ضوابط عمومی مکانیابی ها ارائه می شود و در نهایت انواع مجموعه هاو خصوصیات آنها بررسی می شود.

۱-۱-بیان مسئله
ریشه های فرهنگی و هنری هر تمدن بر گرفته از آثار به جامانده ی هنر و معماری آن میباشد.با نگرشی به تاریخچه ی پیدایش سینما در ایران و پیشرفت علم معماری تصمیم به طراحی این  سازه گرفتم که در آن نگرش آحاد مردم را نسبت به سینما که بیشتر جنبه اوقات فراغت و پر کردن وقت را دارد عوض کرده و نیز مکتبی برای دوستداران  و شیفتگان تئاتر و سینما ،برای شناخت بیشتر اسطوره های سینمای ایران وآشنایی هرچه بیشتر باهنرهایی از این هنرمندان  به غیر از پرده نقره ای را پدید آورم. با کنار هم قرار دادن موزه گالریها و آرشیو ها  در کنار سالن های اکران مکانی برای اطلاع رسانی عمومی و تخصصی در زمینه هنر سینما و تئاتر پدید آوردم تا عموم مردم با مراجعه به این مجموعه با پیشینه کارگردانان بزرگ،ادوات و وسایل ساخت فیلم در دوران خود و…که  بخشی ارزشمندو نایاب  برای دوستداران و بازدیدکنندگان میباشد بیشتر ارتباط بیشتری برقرار کنند.
۱-۲-بدنه مسئله
این مجموعه از چهار  بخش کلی تشکیل شده است:
بخش اصلی و قلب مجموعه :سالن های اکران فیلم.
قسمت دوم موزه گالری ها: که به صورت دائمی اقدام به نمایش گذاشتن آثارماندگار سینمای ایران از جمله سرگذشت کارگردانان بزرگ مجموعه ها ،تصویرهای سینمایی، ادوات، دیالوگها ،نقشها ،موسیقی متن های  ماندگار و… میکند.
قسمت سوم گالریهایی  برای به نمایش گذاشتن آثار هنری کارگردانانیست که فیلم آنها در حال اکران  است.
قسمت چهارم  مراکز خریدو بخش فروشگاهی  مرتبط با این هنر و این حال و هواست.
۱-۳-بیان اهداف طرح
در اینجا تاکید میشود که هدف اصلی طراحی،ایجاد فضایی هنری فارغ از پر کردن اوقات فراغت،بلکه ایجاد آگاهی بیشتر نسبت به این هنر با بهره گیری از علم معماری میباشد .

تاریخچه و پیشینه
۱-۱-مقدمه
ارائۀ تصویر، جذاب ترین، مؤثرترین و ماندگارترین شیوۀ ارائۀ اطلاعات محسوب می گردد. اطلاعات دریافتی از راه چشم به نیمکرۀ راست مغز انتقال می یابد. انسان با نیمکرۀ راست مغز خود با اطلاعات برخورد شهودی می کند؛ یعنی اطلاعات در آنجا ماندگار است و بزرگترین و عمیق ترین تأثیرات را بر شخصیت انسان می گذارد. روانشناسی می گوید که هر تصویر معادل هزار کلمه است. سردمداران این عرصه هنری ،ایده ها و اهدافشان را به زبان تصویر به جهانیان ارائه کرده و با درگیر کردن همزمانِ ادراک و احساس، نهایت تأثیر را در القای معانی به مخاطب بر جای می نهند. با پیدایش صنعت سینما ،تأثیر فراوانی بر بشریت گذاشته شد و بشر از گذشته تاکنون در جهت توسعه ی آن کوشید.
۱-۲-مفهوم سینما
شاخه‌ای از هنر است که در آن یک داستان به وسیله دنباله‌ای از تصاویر متحرک (فیلم) نمایش داده می‌شود. یک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است. یک فیلم بر اساس فیلمنامه یا سناریو و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارایه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود. واژه سینما از واژه یونانی κινῆμα, -ατος به معنای جنبش گرفته شده است.
۱-۳-تاریخچه ی سینما
تاریخ سینما ۱۰۰ سال قدمت دارد، از آخرین سالهای قرن ۱۹ام تا آغاز قرن ۲۱. تصاویر متحرک بتدریج از کاوانهای شادی شروع شد و تا آنجا پیشرفت کرد که یکی از مهمترین ابزار ارتباطات و تفریحات و رسانه پرتعداد قرن ۲۰ شد. تصاویر متحرک فیلمها تحت تاثیر سه عامل هنر، تکنولوژی و سیاست بوده است.
۱-۳-۱-پیش از سینما
نمایش و رقص مولفه‌های مشترک بسیاری با فیلم داشت، از قبیل متن نمایش، نورپردازی، طراحی لباس، تولید، کارگردانی، بازیگری، بینندگی، مستمعین و درجه بندی . سابقه دو هنر فوق به هزاران سال قبل از فیلم بر میگردد. بسیاری از اصطلاحات فنی این دو حوزه نیز در آینده در نظریه و نقد فیلم بکار رفت مثل اصطلاح میزانسن. قدمت جعبه به ابن هیثم در کتابی از او با نام کتاب المناظر بر میگردد (۱۰۲۱م، قرن پنجم) و بعدها این دستگاه توسط گیامباتیستا دلا پارتا در سال ۱۶۰۰ تکمیل میشود. نور توسط یک سوراخ کوچک یا یک لنز در خارج از آن برتصویر میشود، و بر روی یک سطح صاف یا صفحه نمایش داده میشود، در سال ۱۷۴۰ و ۱۷۴۸ دیوید هوم در مقالات رساله ای درباره طبیعت آدمی و پرس و جویی درباب ((فرآیند فهم در آدمی)) به بحث درباره مشارکت و انگیزش مایه خیال بوسیله تصاویر میپردازد که عده ای گمان میکنند که اولین ارجاعات در مورد زبان فیلم است .
۱-۳-۲-تولد سینما در جهان
در سال ۱۸۷۸ میلادی، ادوارد مایبریج با حمایت مالی للاند استانفورد که سیاستمدار و موسس دانشگاه استنفورد بود موفق به تصویربرداری پشت سر هم از اسبی به نام سالی گاردنر شد. این تصویرهای متوالی توسط ۲۴ دوربین پشت سر هم برداشته شد. آزمایش فوق در ۱۱ ژوین در مزرعه پالو آلتو و با حضور نشریات برگزار شد. دوربینها به موازات حرکت اسب در یک مسیر مستقیم قرارداده شد و شاتر هر دوربین بوسیله سیمی که با سم اسب در ارتباط بود کنترل میشد. هر تصویر در یک هزارم ثانیه برداشت میشد. فیلم بعدی که تجربه شد منظره باغ روندهای بود که در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ میلادی بوسیله لوئیس پرینس در لیدز، ایالت یورکشایر غربیانگلیس ساخته شد. لذا انگلیس بعنوان اولین کسانی که تصویر متحرک دست یافته اند شناخته میشوند. در ۲۱ ژوئن ۱۹۸۹ میلادی، ویلیام گرین حق امتیازی به شماره ۱۰۱۳۱ برای دوربین کرونوفوتوگرافیک اش گرفت. ظاهرا دوربین او قادر به گرفتن ۱۰ تصویر بر روی فیلم سلولولید سوراخ دار بوده است. گزارشی از این دوربین در روزنامه تصویری انگلستان در تاریخ ۲۸ فوریه ۱۸۹۰ میلادی منتشر شد . گرین یک سری تصویر از قضیه را برای توماس ادیسون یعنی کسی که در آزمایشگاهش دستگاهی به نام کینتوسکوپ را ساخته بود ارسال کرد. این گزارش بار دیگر در مجله Scientific American در تاریخ ۱۹ آوریل همان سال به انتشار رسید. گرین در سال ۱۸۹۰ مکانی برای نمایش تهیه کرد اما سرعت پایین نمایش تصویرها باعث عدم توجه چشم گیری به آن شد. ویلیام کندی لاری دیکسون، که همکار ادیسون در لابراتوارش بود توانست با ساخت نواری از جنس سلولولید برای خودش اعتباری کسب کند. آنها برای تولید فیلم استودیویی به نام بلک ماریا ساختند. (به علت شباهت ساختمان استودیو با ماشین مخصوص حمل مجرمین که نامش بلک ماریا بوده است). کینتوسکوپ با موفقیت در کل اروپا منتشر شد اما ادیسون هرگز این وسیله را خارج از آتلانتیک ثبت نکرد. این امر باعث شد تا از روی این دستگاه تقلیدهایی صورت گیرد، مثل دوربینی که بوسیله مخترع انگلیسی رابرت و. پائول و بیرت اکرس شریکش ساخته شد. پائول عقیده بر نمایش تصاویر متحرک برای گروهی از تماشاچیان عمومی به جای بینندگان خاص را داشت، از اینرو یک فیلم پروژکتر تولید کرد، اولین نمایش خودش را در ۱۸۸۵ انجام داد. در حول و حوش همین زمان، در فرانسه،آگوست و لوئی لومیر سینماتوگراف را اختراع کردند، یک دستگاه قابل حمل که سه قطعه دوربین، چاپگر و پروژکتور را در یکجا جا داده بود. آنها به زودی با فیلمهای واقع گرایانه خود به اصلیترین تولید کنندگان اروپا تبدیل شدند، کارهایی مثل کارگران کارخانه لومیر را ترک میکنند و کارهای خنده آوری مثل آب پاش آب پاشی میشود(هر دو در سال ۱۸۹۵). اولین نمایش عمومی فیلم موشن پیکچرز در اروپا، متعلق به ماکس و امیل اسکلادانوسکی بود که با دستگاه آپاراتوس شان بایوسکوپ که یه دستگاه بدون لرزش بود از ۱ تا ۳۱ نوامبر ۱۹۸۵ انجام شد. در می همان سال در آمریکا، اوژن آگوستین لائوست دستگاه ایدلوسکوپ را برای خانواده لاتهم طراحی کرد. در این دوران فیلمها کمتر از ۱ دقیقه بودند و اغلب یک صحنه واقعی یا نمایشی را از یک اتفاق عمومی یا ورزش یا بزن و بکوب را نمایش میدادند. هنوز از دستکاری در فیلم خبری نبود: نه تدوینی و اکثرا بدون حرکت دوربین و صحنه مستقیم. شاخصه تازگی تصاویر متحرک خود به تنهایی کافی بود تا یکی از بزرگترین اتفاقات قرن اخیر باشد.
۱-۳-۳-دوران صامت
در دوران صامت پیوند تصویر با صدای همزمان برای مبدعین این امر ممکن نبود، در واقع روشی برای این کار تا اواخر ۱۹۲۰ پیدا نشده بود. از اینجهت در ۳۰ سال اول عمر سینما، فیلمها صامت بودند هرچند که با موسیقی زنده و حتی گاهی هم جلوه‌های صوتی محیطی و حتی تفسیرهایی که توسط نمایش دهنده فیلم ارائه میشد همراه بود.
۱-۳-۴-تاریخ سینما از ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۶
۱۱ سال اولیه عمر تصاویر متحرک سیر تحول سینما از یک ابداع تازه به یک تفریح عمومی و همگانی بود. خود فیلمها تحولی را از فیلمهای تک شات که کاملا توسط یک نفر و تعداد محدودی همکار ساخته میشد به فیلمهای چند دقیقه ای و چند شاته، که توسط کمپانیهای بزرگ با قواعد صنعتی ساخته میشد را نشان میدهد.
۱-۳-۵-تجارت فیلم تا ۱۹۰۶
اولین نمایش تجاری فیلم در ۱۴ آوریل ۱۸۹۴ در اطاقک کینتوسکوپ صورت گرفت. مشهود است که ادیسون در پی اختراع سیستم صوتی فیلم بوده، اتفاقی که تا ۱۹۲۷ و در فیلم خواننده جاز صورت نگرفت. در ۱۸۹۶ فهمیدند که در صورت نمایش برای افراد بیشتر پول بیشتری حاصل خواهد شد . از این رو کمپانی ادیسون پروژکتوری که توسط آرمات و ژنکینز ساخته شده بود و نامش فانتسکوپ بود را گرفتند و به ویتاسکوپ تغییر نام دادند.
۱-۴-تاریخچه ی سینما در ایران
با ظهور و استقرار سلسله قاجار این روند آشنایی با مظاهر مغرب زمین سرعت بیشتری گرفت. چاپ و عکاسی از اولین این مظاهر بودند که خیلی زود مورد توجه دربار قرار گرفتند. شخصیت ناصرالدین شاه قاجار که یکی از طولانی‌ترین پادشاهی‌ها در ایران را داشته است نیز در این میان کم‌اهمیت نبوده است.
باری این روند روزبه‌روز با اعزام محصلان به فرنگ و ترجمه رمان‌ها و کتب فلسفی سرعت بیشتری یافت. با کشته شدن ناصرالدین شاه به دست «میرزارضای کرمانی» که اغلب متفکرین و تاریخ‌نگاران آن را نتیجه‌ی همین برخورد با مظاهر فرهنگ غرب و روشنگری‌های مطبوعات می‌دانند، فصل تازه‌ای در تاریخ اجتماعی ایران گشوده شد.مظفرالدین شاه، فرزند ناصرالدین شاه که عمری را تا چهل‌سالگی در ولی عهدی سپری کرده بود به تهران آمد. با شروع سلطنت‌اش و باز شدن پای او به فرنگ، ورود مظاهر تمدن غربی فزونی گرفت.سینما که مدت زیادی از تولدش نگذشته بود در این اوضاع و احوال وارد ایران شد.
در سال ۱۲۷۴ ش/۱۸۹۵ م که در زیرزمین «گراند کافه پاریس» اولین تصاویر سینماتوگراف بر پرده نقش بست، در ایران مظفرالدین شاه بر تخت پادشاهی بود. مظفرالدین‌شاه در سفر به فرنگ با دستگاه سینماتوگراف، که هم دستگاه فیلم‌برداری بود و هم دستگاه نمایش، آشنا شد.
او در فروردین ۱۲۷۹ش از تهران به قصد اروپا حرکت کرد. در سفرنامه مبارکه مظفرالدین شاه می‌خوانیم که شاه در تیر ۱۲۷۹ش به اتفاق میرزا ابراهیم‌خان‌عکاس‌باشی به تماشای دستگاه سینموفتوگراف «ولانترن ماژیک» رفته است. این واقعه پنج سال پس از اختراع سینما توسط برادران «لومیر» در پاریس رخ داده است.
مظفرالدین شاه در همان سفر دوبار دیگر طرز کار دستگاه را تماشا کرد: یکی در «پاریس» و دیگری در «اوستاند بلژیک». در دیدار اخیر واقعه‌ای رخ داد که از نظر تاریخ سینمای ایران بسیار مهم است. در آن روز در ساحل دریا در بلژیک جشن «روز گل» برگزار می شد. مظفرالدین شاه نیز به این مراسم رفته بود و «میرزا ابراهیم خان» عکاس باشی از حضور او در مراسم فیلم‌برداری کرد؛ و اولین فیلم ایرانی این چنین پدید آمد.

در سال ۱۳۸۲ش، تقریباً ۱۰۰ سال پس از مراسم جشن گل در بلژیک، فیلم «جشن گل» پس از بازسازی و مرمت در فرانسه به ایران آورده و به نمایش گذاشته شد. با آن چه تاکنون یافته‌ایم، «جشن گل» در «اوستاند بلژیک» نخستین فیلمی است که ایرانیان برداشته‌اند.
با بازگشت مظفرالدین شاه از فرنگ دوربین فیلم‌برداری به دربار ایران راه یافت. مانند بسیاری از پدیده‌های فرهنگی و هنری در تاریخ ایران، نمایش فیلم و فیلم‌برداری از دربار آغاز شد. این فیلم‌ها که «میرزا ابراهیم خان»‌عکاس‌باشی آنها را برداشته، عموماً در برگیرنده‌ی رویدادهای ساده و خنده‌آور متعلق به شاه و درباریان است. تأثیر این گونه تصویرپردازی تا سال‌های بعد حتی در فیلم‌های اولیه‌ی سینمای ایران (آبی و رابی و حاجی آقا اکتور سینما) دیده می‌شود.
در فیلم کوتاه «تاخت خرسواران»، عمله‌ی خلوت مظفری در خیابان مشجر، «عیسی خان»، نخستین بازیگر سینمای ایران، سوار بر مرکب خویش در میان تصویر دیده می‌شود. فیلم را «میرزا ابراهیم خان» عکاس باشی در حدود سال ۱۲۸۰ ش برداشته است. در فیلم کوتاه دیگری مظفر‌الدین شاه در نقش خویش ظاهر شده، که فیلم‌برداری این فیلم نیز از «میرزا ابراهیم خان» عکاس باشی است.
در مورد ورود دوربین فیلم‌برداری به ایران باید گفت که اگر چه تحولات فرهنگی و هنری را نباید صرفاً به وقایع سیاسی تحویل کرد، اما این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که با اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی پس از قتل ناصرالدین شاه، کسی توان یا جرأت خریدن و وارد کردن سینما توگراف به ایران را نداشت و چنین کاری فقط از عهده‌ی شاه برمی‌آمد. وقایع‌ نشان می‌دهد که شاه این دستگاه را برای سرگرمی خود به  ایران آورد و «میرزا ابراهیم‌خان» ‌عکاس باشی که در تمامی سفرهای شاه به فرنگ حضور داشت و عکس‌ها و فیلم‌های خوبی نیز تهیه کرد، بار گران وارد کردن سینما به ایران را بر دوش گرفت.
اما گویا نخستین ایرانی که به تماشای سینما رفت «ابراهیم صحاف باشی» (مهاجر) طهرانی بود. «صحاف باشی» دوست‌دار فنون و ابزارهای جدید و اشیای متعلق به آسیای شرقی و وارد کننده‌ی آنها به تهران بود، و در این راه بارها جهان را درنوردید. او چند ماه پس از نخستین نمایش عمومی فیلم در پاریس، در لندن به تماشای فیلم رفت. او چند سال بعد، در سال ۱۲۸۲ ش/۱۹۰۳م نخستین تالار نمایش عمومی فیلم را در ایران ایجاد کرد. نخستین تالار سینمای ایران، یا به قول خود صحاف باشی «تماشاخانه»، در حیاط پشت مغازه‌ی او در خیابان لاله‌زار جای داشت. اما این تماشاخانه دیری نپایید و پس از مدتی تعطیل شد.
نخستین سالن سینمای ایران در سال ۱۲۷۹ (۵ سال پس از اختراع جهانی آن توسط برادران لومیر)ا نام «سینما سولی» که توسط کاتولیک‌ها در شهر تبریزتاسیس شده بود، آغاز به کار کرد؛ اما به دلیل عدم دسترسی به فیلم‌های جدید، در سال ۱۲۹۵ تعطیل شد.۲ در حدود سال ۱۲۸۶ش/۱۹۰۷م سالن‌های سینما دوباره در ایران ظاهر شدند و حیات آنها نیز تا امروز ادامه یافته است.
۱-۴-۱سینما متروپل
این شاهکار معماری با قدمتی حدودا ۷۰ ساله یکی از بهترین آثار وارطان هوانسیان معمار دهه ۲۰ است. این سینما سال‌ها متروکه و تعطیل بوده و نخستین‌بار درهایش برای فیلمبرداری گشوده شده است. سینمای متروپل در سال ۱۳۲۵ با فیلم “نگهبان مبارز” رونمایی شد.
در این نما ظرافت هنر، مدرنیته، هماهنگی، سادگی و جذابیتی والا بکار رفته است. این معماری فاخر که آخرین اثر وارطان است سال‌ها از چشم هنرمندان و قدیمی ها به دور مانده بود.

تصویر۱-۱
۱-۴-۲سینمای پس از انقلاب
بعد از انقلاب طی سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ بدلیل نبودن ضوابط تدوین شده فیلمسازی، سینمای ایران تقریبا در وضعیتی نابسامان بسر می‌برد. پس از سال ۱۳۶۲ با تدوین ضوابط فیلمسازی که با توجه به شرایط پس از انقلاب تنظیم شده بود، عناصری چون خشونت و سکس را اجباراً از سینمای ایران خارج ساخت و از طرف دیگر به دلیل مصادره بسیاری از سینماها و شرکت‌های تولید فیلم و اعمال نظارت دولتی بر آنها به طور غیر مستقیم نقش عامل سودآوری در سینما کمرنگ تر شد. این عوامل همراه با تکامل کیفی فیلمسازان دهه پنجاه چون عباس کیارستمی، بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی تاثیر مثبتی بر روند فیلمسازی در ایران گذاشت که با توجه به محدودیت‌ها، محصولات بدیعی را آفریدند و تحسین منتقدان جهانی را به همراه داشت. در این دوره فیلمسازان جوانی چون محسن مخملباف، ابراهیم حاتمی کیا، جعفر پناهی، مجید مجیدی و ابوالفضل جلیلی که با تمایلات مختلف پا به عرصه فیلمسازی گذاشتند و به مرور با مطالعه و پشتکار توانستند به صورتی هنرمندانه عناصر این هنر را بکار بگیرند، نقش موًثری در این تحول ایفا نمودند.
همچنین برقراری منظم سالانه دست کم یک جشنواره بین‌المللی فیلم که در بهمن ماه هر سال به نام جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در کشور برگزار می‌گردد نیز در ایجاد علاقه به سینما در قشر جوان کشور از یکسو و توسعه این هنر نقش مهمی ایفا نموده‌است .

مقدمه
در این فصل به معرفی و بررسی مشخصات جغرافیایی ، اقتصادی ، سیاسی ، وضعیت دسترسی ها و….. شهر تهران پرداخته می شود.در بخش دوم از این فصل به برسی و معرفی منطقه ۵ پرداخته می شود. در ادامه دسترسی ها ، همجواری ها و .. سایت مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت ویژگی های مهم انتخاب سایت ارائه می گردد.

الف:مطالعات تهران
الف۲-۱-مشخصات جغرافیائی استان تهران
شهر تهران در دامنه رشته کوه¬های البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران واقع شده و شمالی¬ترین فرونشست ایران مرکزی به شمار می¬آید.تهران از نظر جغرافیایی در ۵۱ درجه و ۴ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته ارتفاع تهران در جنوب پالایشگاه تهران ۱۱۶۰ متر، در نواحی مرکزی پارک شهر ۱۲۱۰ متر و در شمال کاخ سعدآباد ۱۷۰۰ متر است. در جنوب تهران ناحیه¬ای بیابانی با آب و هوای گرم و خشک قرار دارد. در ناحیه مزبور دشت¬های نمک و ساییدگی کوه ها و خصوصیات کامل کویری مشاهده می¬شود.در قسمت غربی دشت قزوین قرار دارد که یکی از مناطق حاصل خیز جنوب کوه البرز بوده و دارای مراکز متعدد فعالیت¬های کشاورزی، صنعتی و خدماتی است. برودت هوای کوهستانی و اختلاف دمای آن با دشت گرم جنوب، باعث وزش باد خنکی از شمال به جنوب می¬شود که در تنطیف و اعتدال هوای منطقه تهران بسیار مؤثر است. بر اثر ذوب تدریجی برف¬ها، جویبارها و رودخانه¬های متعددی جریان می¬یابد. بیشتر نقاط ییلاقی منطقه، پیرامون همین رودخانه¬ها که به آب مصرفی تهران را نیز تأمین می¬کنند پدید آمده¬اند. رودهای اصلی آن کرج در غرب و جاجرود در شرق هستند و رودهای فصلی آن جعفرآباد (دربند) و دارآباد (شاه-آباد)، درکه و کن هستند که همگی از شمال به جنوب جاریند.

تصویر۲-۱

الف۲-۲- اقلیم و آب و هوای تهران
الف۲-۲-۱-اقلیم
با توجه به تقسیمات کلی آب و هوایی ایران، تهران در منطقه گرم و خش (نیمه کویری) و سرد کوهستانی واقع گردیده است. شهر تهران خود به پنج حوزه آب و هوایی تقسیم می¬شود که عبارتند از: حوزه شرقی (نارمک)، حوزه شمالی (نمایشگاه بین¬المللی)، حوزه غربی (فرودگاه مهرآباد)، حوزه جنوبی (پالایشگاه تهران) و حوزه مرکزی (پارک شهر)، هوای تهران در تابستان گرم و در زمستان معتدل و سر است.
  
الف۲-۲-۲-دما
حداقل درجه حرارت مطلق ثبت شده در تهران ۱۲- درجه سانتی¬گراد در دی ماه و مربوط به حوزه جنوبی و حداکثر حرارت مطلق ۴۴ درجه سانتی¬گراد در تیرماه و مربوطه به حوزه غربی بوده است. میانگین درجه حرارت سالانه حداقل ۳/۱۴ درجه در حوزه شمالی و حداکثر ۱/۱۷ درجه در حوزه غربی بوده است.
 
الف۲-۲-۳-بارندگی
بر اساس آمارهای موجود، میزان میانگین بارندگی سالانه ۴/۴۱۰ میلی¬متر در حوزه شمالی و حداقل ۲۷۰ میلی¬متر در حوزه جنوبی بوده است. میانگین تعداد روزهای بارانی در دوره ۱۵ ساله حداکثر ۹۵ روز در حوزه غربی و حداقل ۶۲ روز در حوزه جنوبی ثبت شده است.
الف۲-۲-۴-رطوبت نسبی
به طور کلی شهر تهران در فصل زمستان از رطوبت نسبتاً کافی برخوردار است. ولی در فصل تابستان هوا خشک و رطوبت ناکافی است. حداکثر رطوبت نسبی روزانه ۷۴ درجه و حداقل آن ۱۲ درجه بوده است. میانگین رطوبت نسبی حوزه های مختلف شهر تهران حداقل ۳۶ و حداکثر ۵۷ درجه بوده است.
الف۲-۲-۵-باد
جز در تابستان، ۵۰ درصد از بادهای تهران از غرب و در تابستان ۳۵ درصد از جنوب شرقی به شهر می-وزند، بادهای نسبتاً شدید از سمت غرب می¬وزند. عوارض طبیعی مسلط بر شهر تهران و کمبود بادهای مطلوب موجب کاستی و ضعف جریان جایگزینی و حرکت هوا و در نتیجه افزایش آلودگی آن شده است.
الف۲-۲-۶-تابش خورشید
زاویه تابش خورشید در اول دی ماه خیری ۳۰ درجه نسبت به افق دارد که جهت استفاده از نور خورشید و تابش آن به داخل ساختمان بین ساعات ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ بعدازظهر لازم است در استقرار و احداث ساختمان به آن توجه شود و فواصل ساختمان¬ها از یکدیگر به نحوی باشد که تابش خورشید به داخل ساختمان نفوذ کند. بدین خاطر باید به نسبت یک به یک و هفتاد و سه صدم ارتفاع ساختمان¬ها از یکدیگر، با توجه به کسر اختلاف تراز فاصله داشته باشند.
جهت اصلی استقرار واحدهای ساختمانی درحوزه ۵/۱۰ تا ۵/۲۲ درجه جنوب شرقی، ضمن نفوذ نور خورشید در زمستان به داخل ساختمان، در جلوگیری از کانالیزه شده باد غلب غربی تهران نیز مفید خواهد بود.
زاویه تابش خورشید در فصل تابستان خیزی ۷۸ درجه دارد که به کمک سایبان ها می¬توان از نفوذ نور خورشید در فصل تابستان به داخل ساختمان جلوگیری کرد.
الف۲-۳-وضعیت زمین شناختی تهران
بستر تهران اساساً از رسوبات آبرفتی شدید البرز تشکیل شده است و ضخامت آن به ۱۰۰۰ متر می¬رسد. بستر تهران را می¬توان به دو قسمت کوهپایه و دشت تقسیم کرد. بخش کوهپایه که به وسیله بلندی¬ها و فرونشست¬های شرقی – غربی به چند قسمت تقسیم می¬شود و تا اراضی عباس¬آباد ادامه می¬یابد. پس از آن دشت تهران ری آغاز می¬شود که از رسوبات و مخروطه افکنه رودخانه¬های کن، کرج و جاجرود تشکیل شده است. محدوده تهران از لحاظ زلزله¬خیزی، روی خط زلزله قرار دارد و از درجه زلزله¬خیزی نسبی بالایی برخوردار می¬باشد.
الف۲-۴-آلودگی های شهر تهران
آلودگی¬های صوتی در شهر، رابطه مستقیم با کاربرهای و عملکردهای موجود در شهر دارد. بنابراین عملکردهایی مانند صنایع سنگین، فرودگاه¬ها، راه¬آهن و عملکردهای دیگری که مولد صدای زیاد باشند، نباید بر محدوده شهر واقع گردند.
بر اساس برداشت آمار مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در یک ناحیه از تهران، در حاشیه اتوبان¬ها و بزرگراه¬های شهر، میزان فشار صدا از ۸۰ dBA بیشتر است.
از آلودگی¬های مهم شهر تهران، آلودگی هوای شهر است که باعث ایجاد مشکلات فراوان برای شهروندان شده است و علت این آلودگی عمدتاً به دلیل ازدیاد وسایل نقلیه، وجود مراکز صنعتی و نیز شرایط جغرافیایی خود شهر تهران می¬باشد. کمبود فضای سبز در شهر تهران باعث بروز کاستی¬هایی چشم¬گیر از جمله آلودگی هوا و کمبود فضای تفریحی شده است.
الف۲-۵-وضعیت دسترسی در تهران
رفت و آمد و سهولت دسترسی به نقاط مختلف شهر مهم¬ترین ویژگی شبکه¬های ارتباطی درون شهری است. طرح جامع تهران ساختار خطی برای شهر پیش¬بینی کرده بود و سیاست¬هایی نظیر شبکه مترو و دسترسی¬های شرقی – غربی را برای تقویت گسترش خطی در شهر تهران در نظر داشت، اما نه تنها الگوی خطی تهران عملی نشد، بلکه الگوی شعاعی پیشین قوی¬تر نیز شد و مشکلات شهر تهران چندان پیچیده شدند که حل آن¬ها با راه حل¬های ساده امکان¬پذیر نخواهد بود. امروز کنترل کلان شهر تهران با تنوع گوناگون اداره¬ها و مجموعه¬های زیستی و بافت شهری بدون مدیریت علمی و بکارگیری ابزار پیشرفت نظارت، به دلیل ارتباط پیچیده کلیه مسائل شهری و تأثیر متقابل آن به یکدیگر امکان¬پذیر نمی¬باشد. چگونگی عملکرد ترافیک قابلیت دسترسی به مسیرها در شبکه راه¬ها اهمیت زیادی دارند.
شبکه ارتباطی اصلی عموماً به سه شکل عمل می¬کنند:
۱-نقطه ترافیک شهری را از خود عبور می¬دهند، مانند بزرگراه مدرس.
۲-قابلیت دسترسی به خیابان¬های جنبی دارند، مانند خیابان جمهوری.
۳-راه¬هایی که هم ترافیک را از خود عبور می¬دهند و هم قابلیت دسترسی به خیابان¬های جنبی را دارند، مانند خیابان آزادی و بلوار میرداماد.
شناخت این که یک مسیر با راه چه وسعتی از سطح شهر را پوشش می¬دهد، همزمان چه حجمی از ترافیک شهری را از خود عبور می¬دهند، عاملی در تشخیص دقیق¬تر شبکه ارتباطی تهران می¬باشد.
الف۲-۶-ساختار خدماتی تهران
ساختار کاربری عناصر خدماتی اصلی شهر تهران در وضع موجود را می¬توان به پنج حوزه مجزا تقسیم کرد:
۱- حوزه شمالی این بخش از جنوب به بزرگراه همت ختم می¬شود. به دلیل وجود دانشگاه ملی، نمایشگاه بین¬¬المللی، فرهنگسرای نیاوران، کاخ ها و موزه¬های سعدآباد در نیاوران، تأسیسات صدا و سیما و مجموعه ورزشی انقلاب دارای شخصیتی آتشنشانی می¬باشد.
۲- حوزه مرکزی: این حوزه خود به دو بخش تقسیم می¬شود.
یکی محدوده هسته تاریخی شهر تهران است که از شمال به خیابان انقلاب، از جنوب به خیابان شوش، از شرقی به خیابان هفده شهریور و از غرب به خیابان کارگر ختم می¬شود. این بخش بیش¬تر تأسیسات و ساختمان¬های اداری، تجاری و خدماتی را در خود جای داده و دارای شخصیت اداری، سیاسی، آموزشی، تجاری، بهداشتی و تفریحی است.
بخش دیگر موجود در حوزه مرکزی محدوده، محصور بین خیابان¬های شریعتی از شرق، ولیعصر از غرب، انقلاب از جنوب و بزرگ راه همت از شمال است. این بخش به دلیل وجود تپه¬های عباس¬آباد، تمهیدات طرح جامع و به دنبال آن برنامه¬های عمرانی در حال اجرا در این اراضی از جمله مصلی تهران، کتابخانه ملی و نیز مجموعه ساختمان¬های اداری شهر تهران در حال تبدیل شدن به مرکز اداری و آتشنشانی ساختار خدماتی شهر تهران می¬باشد. کاربری مناسب در این بخش، کاربری اداری – آتشنشانی – تجاری می¬باشد.
۳- حوزه جنوبی: شامل اراضی جنوبی تهران بوده که به دلیل وجود بقعه شاه عبدالعظیم در این محدوده دارای شخصیتی مذهبی می¬باشد.
۴- حوزه شرقی و غربی: به دلیل گسترش شهر به شکل خطی، این مناطثق کماکان در حال رشد است. در این بخش کاربرهای مشابهی وجود دارد که خصوصیات مشابهی به آن ها داده است. صنایع سنگین، کاربرهای گذران اوقات فراغت از قبیل استادیوم و پارک¬های جنگلی و کاربرهایی نظیر فرودگاه و ترمینال از این دست می¬باشند.
۲-۷- سیاست
شهر تهران علاوه بر این‌که مرکز سیاسی کشور ایران است، مرکز استان تهران و شهرستان تهران نیز به شمار می‌رود. مهمترین نهادهای دولتی و قضایی شامل وزارتخانه‌ها، مجلس شورای اسلامی و … در آن واقع شده است و تاثیرگذارترین مقام‌های کشور ایران شامل رهبر، رئیس جمهور، رئیس مجلس، رئیس دستگاه قضایی، رئیس و بعضی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، وزرای کابینه و اعضای شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در آن زندگی می‌کنند.
مردم این شهر در ۲۰۰ سال گذشته همیشه از تاثیرگذارترین‌ها در سیاست کشور ایران بوده‌اند. این تاثیرگذاری شامل حضور آن‌ها در ساختار سیاسی کشور، جریان‌های تغییردهنده سیاست کشور شامل انقلاب‌ها (انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی) و جنگ‌ها (جنگ تحمیلی) می‌شود به‌طوری‌که درصد شهدا در برخی محله‌های تهران از این درصد در همه نقاط دیگر کشور بیشتر است.
این شهر ۳۰ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. اداره شهر توسط شهرداری تهران انجام می‌شود. شهردار تهران توسط شورای شهر تهران انتخاب شده و این شورا بر عملکرد شهرداری نظارت و برای اداره شهر قانونگذاری می‌کند. شهر تهران به لحاظ اداری به ۲۲ منطقه شهرداری و ۱۱۲ ناحیه تقسیم شده و شهرهای تجریش و ری را نیز دربرگرفته است.

الف۲-۸- اقتصاد
تهران علاوه بر این‌که مرکز سیاسی کشور است، مهم‌ترین قطب اقتصادی آن نیز است. با این‌که تنها ۱۱ درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند، حدود ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به این شهر است. البته توزیع این حجم عظیم تولید در بین مردم یکنواخت نیست، به‌طوری‌که بیش از ۸۰ درصد این فعالیت اقتصادی تنها در اختیار ۱۰ درصد جمعیت این شهر قرار گرفته است که عمدتا در نواحی ثروتمند شمال شهر ساکن هستند.
قیمت زمین در برخی نقاط شهر تهران جزء گران‌ترین‌ها در کل جهان می‌باشد. بیش از ۱۵۰۰ سازمان دولتی هم‌اکنون در تهران فعالیت می‌کنند و گران‌ترین ساختمان‌های تهران نیز در اختیار این سازمان‌های دولتی است.
تهران با جمعیتی حدود ۸ میلیون و مساحتی حدود ۷۰۰ کیلومترمربع، تولید ناخالص داخلی برابر ۸۸ میلیارد دلار دارد که این شهر را در رده پنجاه و ششمین شهر ثروتمند جهان و بالاتر از شهرهایی چون ریاض، لیسبون، برلین، بیرمنگام، لیون و هامبورگ قرار داده است، هرچند که همچنان با شهرهایی با جمعیت مشابه خود مانند لس آنجلس (با جمعیت حدود ۱۱٫۸ میلیون نفر) که تولید ناخالص داخلی آن ۶۳۹ میلیارد دلار است یا لندن (با جمعیت ۸٫۳ میلیون نفر) با تولید ناخالص داخلی ۴۵۰ میلیارد دلار فاصله دارد.
بخش خدمات سهمی ۷۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی تهران دارد و پس از آن به ترتیب بخش‌های صنعت (۱۴ درصد) و کشاورزی (۸ درصد) قرار دارند. در بخش خدمات در استان تهران، رشته فعالیت‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی با ۲۸ درصد و مستغلات و کسب و کار با ۲۵ درصد بیشترین سهم را در جی‌دی‌پی دارند.
فعالیت‌های خدماتی تهران در داخل شهر و فعالیت‌های صنعتی (زمین‌بر) در حومه آن متمرکز هستند. در دههٔ گذشته تراکم بالای جمعیت و گران بودن مسکن در این شهر هجوم تازه‌واردان به درون شهر را محدود کرده و در نتیجه درصد رشد جمعیت آن کاهش یافته است اما این امر سبب استقرار آن‌ها در حومه شهر به عنوان مناطق خوابگاهی شده، به طوری‌که درحالی‌که سایر مناطق روستایی کشور با کاهش نسبی جمعیت و مهاجرت به شهرها مواجهند، روستاهای تهران برتصویر مهاجرپذیرند و رشد جمعیت آن‌ها از ۵٫۶ درصد به ۶٫۷ درصد رسیده است. به همین دلیل سهم جمعیتی شهر تهران نسبت به استان تهران در چند ده گذشته به سرعت کاهش یافته و از ۹۱ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۷۲ درصد در سال ۱۳۷۵ و ۵۸ درصد در سال ۱۳۸۵ رسیده است. بنابراین درکل هرچند که مجموعه شهری تهران همچنان مهاجرپذیرترین مجموعه شهری در کشور است اما این مهاجران به جای خود شهر رفته‌رفته حومهٔ آن را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اند.
الف۲-۹- جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان تهران
امام زاده
امامزاده عبدالعظیم حسنی,امامزاده عبدالله آیین ورزان,امامزاده عبدالله,امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند,امامزاده قاسم، شمیران,امامزاده قاسم وحیدیه.
مساجد
مسجد امام خمینی (سلطانی),مسجد جامع تهران (جامع عتیق),مسجد جامع دماوند,مسجد جامع ورامین,مسجد حضرت سیدالشهداء و …
بازار
مجموعه بازار تاریخی تهران در ضلع جنوبی خیابان ۱۵ خرداد و حد فاصل آن با خیابان مولوی، خیام و ۱۷ شهریور، در بافت قدیمی و تاریخی شهر واقع شده و چون گذشته مهمترین مرکز تجاری و بازرگانی است.
الف۲-۱۰- جاذبه های طبیعی استان تهران
دریاچه
دریاچه تار,دریاچه سد لار,دریاچه سد لتیان,دریاچه سد امیرکبیر,دریاچه آهنگ فیروز کوه
چشمه و آبشار
چشمه آب علی هراز,چشمه قلعه دختر,چشمه شاهدشت کرج,چشمه البرز,آبشار لار,آبشار دوقلو,آبشار یخ کوه دماوند,آبشار پیچ ادران
قله
قله دماوند,قله توچال
رود
وجود رودخانه هایی دایمی مانند رودخانه کرج، رودخانه جاجرود، رودلار، حبله رود، رود شور یا ابهر رود و طالقان رود موجب شده تا استان تهران از لحاظ منابع آب کمبودی نداشته باشد.
ب:بررسی سایت
ب-۲-۱-موقعیت سایت
سایت این مجموعه در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده است . منطقه ۵ شهرداری تهران در غرب کلان‌شهر تهران واقع شده‌است.این منطقه از شمال به رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به منطقه ۲ شهری (در امتداد شمال میدان آزادی)( و از غرب به منطقه جدید ۲۲ شهری (استادیوم آزادی( محدود شده‌است.منطقه ۵ شهر تهران مشتمل بر ۷ ناحیه و۲۷ محله می باشد.

 

 موفعیت سایت:

سایت این مجموعه در منطقه ۵ شهرداری تهران واقع شده است . منطقه ۵ شهرداری تهران در غرب کلان‌شهر تهران واقع شده‌است.این منطقه از شمال به رشته‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به منطقه ۲ شهری (در امتداد شمال میدان آزادی)( و از غرب به منطقه جدید ۲۲ شهری (استادیوم آزادی( محدود شده‌است.منطقه ۵ شهر تهران مشتمل بر ۷ ناحیه و۲۷ محله می باشد.

 

 

 

فهرست مطالب
چکیده ……………………………………………………………………………………………………………………………………………۱
مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………۲
فصل اول : معرفی و اهداف پژوهش، تاریخچه و پیشینه
مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………………………………..۳
۱-۱-بیان مسئله  ………………………………………………………………………………………………………………………….۴
۱-۲-بدنه مسئله…………………………………………………………………………………………………………………………….۴
۱-۳-بیان اهداف طرح……………………………………………………………………………………………………………………۴
تاریخچه و پیشینه………………………………………………………………………………………………………………………….۵
۱-۱-مقدمه…………………………………………………………………………………………………………………………………….۵
۱-۲-مفهوم سینما………………………………………………………………………………………………………………………….۵
۱-۳-تاریخچه ی سینما…………………………………………………………………………………………………………………۵
۱-۳-۱-پیش از سینما…………………………………………………………………………………………………………………..۵
۱-۳-۲-تولد سینما در جهان…………………………………………………………………………………………………………۶
۱-۳-۳-دوران صامت…………………………………………………………………………………………………………………… ۷
۱-۳-۴-تاریخ سینما از ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۶………………………………………………………………………………………..۷
۱-۳-۵-تجارت فیلم تا ۱۹۰۶………………………………………………………………………………………………………..۷
۱-۴-تاریخچه ی سینما در ایران…………………………………………………………………………………………………..۷
۱-۴-۱سینما متروپل……………………………………………………………………………………………………………………..۹
۱-۴-۲سینمای پس انقلاب……………………………………………………………………………………………………………۱۰
فصل دوم: شناخت بستر طرح (مطالعات جغرافیایی، طبیعی، اجتماعی و اقتصادی)
مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………۱۱
الف : مطالعات تهران………………………………………………………………………………………………………………………۱۲
الف-۲-۱-مشخصات جغرافیایی استان تهران………………………………………………………………………………..۱۲
الف-۲-۲-اقلیم و آب و هوای استان تهران……………………………………………………………………………………۱۳
الف-۲-۳-وضعیت زمین شناختی استان تهران…………………………………………………………………………….۱۴
الف-۲-۴-آلودگی های استان تهران……………………………………………………………………………………………..۱۴
الف-۲-۵-وضعیت دسترسی ها در استان تهران……………………………………………………………………………۱۵
الف-۲-۶-ساختار خدماتی در استان تهران…………………………………………………………………………………..۱۵
الف-۲-۷-سیاست در استان تهران………………………………………………………………………………………………..۱۶
الف-۲-۸-اقتصاد در استان تهران………………………………………………………………………………………………….۱۷
الف-۲-۹-جاذبه های فرهنگی و تاریخی استان تهران………………………………………………………………….۱۸
الف-۲-۱۰-جاذبه های طبیعی استان تهران…………………………………………………………………………………۱۸
ب  : بررسی سایت………………………………………………………………………………………………………………………….۱۹
ب-۲-۱-موقعیت سایت ( مطقه ۵ تهران )………………………………………………………………………………………………………………….۱۹
ب-۲-۲-دسترسی های سایت……………………………………………………………………………………………………….۲۰
ب-۲-۴-شاخص‌های اصلی معرف منطقه (در مقایسه با شهر تهران)…………………………………………..۲۱
ب-۲-۵-فرصت و تهدید، نقاط قوت و ضعف ……………………………………………………………………………….۲۲
ب-۲-۶-منطقه ۵ دراهداف توسعه طرح جامع……………………………………………………………………………..۲۳
ب-۲-۷- دلایل انتخاب سایت……………………………………………………………………………………………………….۲۴
ب-۲-۹- عکسهای سایت……………………………………………………………………………………………………………….۲۵
فصل سوم: شناخت و بررسی نمونه های مشابه داخلی و خارجی
مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………۲۸
۳-۱-پردیس سینمایی پارک ملت…………………………………………………………………………………………………۲۹
۳-۲-طراحی سینما در نیویورک……………………………………………………………………………………………………۳۵
۳-۳-سینما آزادی تهران………………………………………………………………………………………………………………..۴۰
۳-۴-مرکز سینمایی یو افت ای پالست………………………………………………………………………………………….۵۴
۳-۵-مرکز سینمایی بوسان…………………………………………………………………………………………………………….۵۷
فصل چهارم: شناخت وتحلیل برنامه طرح (برنامه فیزیکی، ضوابط و استانداردها) مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………۶۷
۴-۱- بررسی ضوابط و مقررات ونیازمندیهای فضایی طراحی سالن های سینما………………………….۶۸
۴-۱-۱-هدف از بررسی …………………………………………………………………………………………………………………۶۸
۴-۱-۲-سالن انتظار سینما…………………………………………………………………………………………………………….۶۹
۴-۱-۳-ورودی سینما…………………………………………………………………………………………………………………… ۶۹
۴-۱-۴-گیشه بلیط‌فروشی ……………………………………………………………………………………………………………۷۰
۴-۱-۵-راهروهای سالن نمایش ……………………………………………………………………………………………………۷۰
۴-۱-۶-صندلی تماشاگران ……………………………………………………………………………………………………………۷۱
۴-۱-۷-ورودی‌ها و خروجی‌های سالن نمایش سینما …………………………………………………………………۷۱
۴-۱-۸-سرویسهای بهداشتی سینما …………………………………………………………………………………………….۷۲
۴-۱-۹-اتاق پروژکتور و ملحقات آن ……………………………………………………………………………………………۷۲
۴-۱-۱۰-صداگیرها………………………………………………………………………………………………………………………..۷۳
۴ -۱-۱۱-پخش صدا……………………………………………………………………………………………………………………..۷۳
۴-۱-۱۲-پرده نمایش فیلم……………………………………………………………………………………………………………۷۴
۴-۱-۱۳-فضای پارکینگ………………………………………………………………………………………………………………۷۴
۴-۱-۱۴ انواع مختلف پارکینگ ……………………………………………………………………………………………………۷۵
۴-۲- بررسی ضوابط و مقررات ونیازمندیهای فضایی طراحی گالری های هنری…………………………۷۷
۴-۲-۱-ساختار عمومی گالری‌ها ………………………………………………………………………………………………….۷۷
۴-۲-۲-ترتیب قرارگیری اشیاء …………………………………………………………………………………………………….۷۸
۴-۲-۳-نورپردازی گالری‌ها ………………………………………………………………………………………………………….۷۸
۴-۲-۴-حرکت و دسترسی گالری‌ها ……………………………………………………………………………………………۸۰
۴-۳- بررسی ضوابط و مقررات ونیازمندیهای فضایی مرکز خرید محصولات  هنری…………………..۸۲
۴-۳-۱-بررسی بخش های مختلف………………………………………………………………………………………………..۸۲
۴-۴-بررسی ضوابط و مقررات ونیازمندیهای فضایی رستوران………………………………………………………۸۳
۴-۵-ضوابط واستانداردهای طراحی……………………………………………………………………………………………….۸۹
۴-۵-۱- ضوابط عمومی طراحی سالن های سینما،گالری،مرکزخرید…………………………………………۸۹
۴-۵-۱-۱-سینما……………………………………………………………………………………………………………………………۸۹
۴-۵-۱-۲-گالری ها……………………………………………………………………………………………………………………….۸۹
۴-۵-۱-۳-مرکز خرید……………………………………………………………………………………………………………………۹۰
۴-۵-۲-۴- مقررات ساختمانی در حوزه ساختمان های فرهنگی…………………………………………………..۹۰
۴-۶ ساختمانهای عمومی ومعلولین……………………………………………………………………………………………….۱۰۴
۴-۷-برنامه فیزیکی مجموعه………………………………………………………………………………………………………….۱۰۹
فصل پنجم: مبانی نظری معماری، اصول طراحی و عناصر موثر در طراحی
مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………۱۱۱
۵-۱-اصول مبانی نظری………………………………………………………………………………………………………………….۱۱۲
۵-۱-۱-مبانی نظری معماری………………………………………………………………………………………………………….۱۱۲
۵-۱-۲-مبانی نظری عام معمار یا طراح در یک طرح……………………………………………………………………۱۱۲
۵-۱-۳-مبانی نظری طراحی معماری…………………………………………………………………………………………….۱۱۲
۵-۱-۴-گذر زمان جبری فرا راه معماری سنتی…………………………………………………………………………….۱۱۲
۵-۲-فضا و زمان……………………………………………………………………………………………………………………………..۱۱۵
۵-۲-۲- معماری همگام با زمان ……………………………………………………………………………………………………۱۱۶
۵-۲-۳-انسان فضا معماری…………………………………………………………………………………………………………….۱۱۷
۵-۳-کانسپت………………………………………………………………………………………………………………………………….۱۱۹
۵-۴-ایده – اصول اصلی و عناصرمهم در طراحی مجموعه فرهنگی و هنری……………………………….۱۲۲
۵-۴-۱-معماری مینیمالیسم و ساده گرا……………………………………………………………………………………….۱۲۲
۵-۵-تعریف سیستم نمای دو پوسته……………………………………………………………………………………………..۱۴۷
۵-۶-ایده اصلی پوسته روی نما……………………………………………………………………………………………………..۱۴۹
۵-۷-استفاده از سازه گرایی ………………………………………………………………………………………………………….۱۵۰
فصل ششم: دیاگرام، لکه گذاری و جانمایی در سایت
مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………………………………..۱۵۴
۶-۱-دیاگرام های پیشنهادی مجموعه سینمایی…………………………………………………………………………..۱۵۵
۶-۲-دیاگرام های اصلی مجموعه سینمایی…………………………………………………………………………………..۱۵۷
۶-۳تحلیل سایت…………………………………………………………………………………………………………………………….۱۵۸
۶-۴-لکه گذاری و جانمایی در سایت…………………………………………………………………………………………….۱۵۹
فصل هفتم: روند طراحی، آلترناتیوهای پیشنهادی و طرح نهایی
مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………………………………..۱۶۰
۷-۱-سینما و معماری……………………………………………………………………………………………………………………۱۶۱
۷-۲-ایده اصلی طرح کلی و نمای مجموعه………………………………………………………………………………….۱۷۱
۷-۳-آلترناتیو های پیشنهادی……………………………………………………………………………………………………….۱۷۸
۷-۴-مصالح و سازه به کار گرفته شده در طرح کلی…………………………………………………………………….۱۸۲
۷-۴-۱- نمای شیشه ای فریم لس (Frame Less)…………………………………………………………………..182
۷-۴-۲-بادبند…………………………………………………………………………………………………………………………………۱۸۶
۷-۴-۳-خرپا……………………………………………………………………………………………………………………………………۱۹۳
۷-۴-۴-بتن و فولاد………………………………………………………………………………………………………………………..۱۹۵
۷-۵-مجموعه نقشه هاو مدارک طرح نهایی………………………………………………………………………………….۲۰۱
منابع و مآخذ……………………………………………………………………………………………………………………………….۲۱۱

فهرست تصاویر
تصویر۱-۱-سینما متروپل…………………………………………………………………………………………………………………۹
تصویر۲-۱-نمای شهر تهران……………………………………………………………………………………………………………..۱۲
تصویر۲-۲-تصویر منطقه ۵……………………………………………………………………………………………………………….۱۹
تصویر۲-۳-نقشه نواحی و محلات منطقه…………………………………………………………………………………………۲۰
تصویر۲-۴-لاین کندرو بزرگراه آبشناسان(ورودی خیابان سجاد)……………………………………………………۲۵
تصویر۲-۵-خیابان حسینی(ضلع غربی سایت) ……………………………………………………………………………….۲۵
تصویر۲-۶-ضلع جنوب غربی……………………………………………………………………………………………………………۲۶
تصویر۲-۷-ضلع شرقی منتهی به خیابان سجاد………………………………………………………………………………۲۶
تصویر۲-۸-ضلع شمالی ،دید به سمت غرب……………………………………………………………………………………۲۷
تصویر ۳-۱-پردیس سینمایی پارک ملت………………………………………………………………………………………..۲۹
تصویر ۳-۲-پردیس سینمایی پارک ملت………………………………………………………………………………………..۳۱
تصویر ۳-۳-پردیس سینمایی پارک ملت………………………………………………………………………………………..۳۱
تصویر ۳-۴-پردیس سینمایی پارک ملت………………………………………………………………………………………..۳۲
تصویر ۳-۵-پردیس سینمایی پارک ملت………………………………………………………………………………………..۳۲
تصویر ۳-۶-طراحی سینما در نیویورک…………………………………………………………………………………………..۳۵
تصویر۳-۷-روند طراحی سینما در نیویورک……………………………………………………………………………………۳۶
تصویر۳-۸-کانسپت سینما در نیویورک…………………………………………………………………………………………..۳۷
تصویر۳-۹- سینما در نیویورک……………………………………………………………………………………………………….۳۸
تصویر۳-۱۰- سینما در نیویورک…………………………………………………………………………………………………….۳۸
تصویر۳-۱۱- الی ۳-۲۴-سینما آزادی…………………………………………………………………………………………..۴۰
تصویر۳-۱۱- الی ۳-۲۵-الی ۳-۲۶-مرکز سینمایی یو افت ای پالست…………………………………………۵۴
تصویر ۳-۲۷-الی ۳-۳۳-مرکز سینمایی بوسان……………………………………………………………………………..۵۸
تصویر۴-۱-………………………………………………………………………………………………………………………………………۶۸
تصویر ۴-۲-……………………………………………………………………………………………………………………………………..۶۹
تصویر ۴-۳-و۴-۴-…………………………………………………………………………………………………………………………..۶۹
تصویر ۴-۵-……………………………………………………………………………………………………………………………………..۷۱
تصویر۴-۶-و۴-۷-……………………………………………………………………………………………………………………………۷۲
تصویر۴-۸الی۴-۹…………………………………………………………………………………………………………………………….۷۳
تصویر ۴-۱۰-……………….. ………………………………………………………………………………………………………………..۷۴
تصویر ۴-۱۰-……………………………………………………………………………………………………………………………………۷۴
تصویر۴-۱۱- مجموعه اصلی و پارکینگ های مورب……………………………………………………………………..۷۵
تصویر۴-۱۲- مجموعه اصلی خطی با پارکینگ قائم………………………………………………………………………۷۶
تصویر۴-۱۴الی۴-۱۸- مجموعه اصلی خطی با پارکینگ قائم………………………………………………………..۷۷
تصویر۴-۱۹- چیدن میز های موازی………………………………………………………………………………………………۸۳
تصویر۴-۲۰الی ۴-۲۲ضوابط رستوران   …………………………………………………………………………………………۸۴
تصویر۴-۲۲- فضای داخلی رستوران    ………………………………………………………………………………………….۸۸
تصویر ۴-۲۴-ضوابط آسانسور………………………………………………………………………………………………………… ۹۵
تصویر۴-۲۵-دیتیل پله برقی…………………………………………………………………………………………………………. ۹۶
تصویر۴-۲۶-………………………………………………………………………………………………………………………………….. ۹۷
تصویر۴-۲۷-الی ۴-۲۹- عبور ضربدری دوبل……………………………………………………………………………….. ۱۰۰
تصویر۴-۳۰- نقاله مسافرتی………………………………………………………………………………………………………….. ۱۰۱
تصویر ۴-۱۵-ضوابط پله……………………………………………………………………………………………………………….. ۱۰۶
تصویر ۵-۱الی۵-۲۲……………………………………………………………………………………………………………………… ۱۲۳
تصویر۵-۲۳الی ۵-۲۴………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۴۹
تصویر۵-۲۷-………………………………………………………………………………………………………………………………… ۱۵۰
تصویر۵-۲۸-……………………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۵۱
تصویر۵-۲۹-………………………………………………………………………………………………………………………………. ۱۵۲
تصویر۵-۳۰-و۵-۳۰-………………………………………………………………………………………………………………… ۱۵۳
تصویر۶-۱-الی۶-۴- دیاگرام های پیشنهادی مجموعه سینمایی…………………………………………….. ۱۵۶
تصویر۶-۵الی۶-۶- دیاگرام های اصلی مجموعه سینمایی………………………………………………………. ۱۵۷
تصویر۷-۱- مرکز فرهنگی بارسلون اثر میس ون در روهه……………………………………………………… ۱۷۱
تصویر۷-۲ – منزل فارنزورث، اثر میس وندر روهه………………………………………………………………….. ۱۷۲
تصویر ۷-۳-……………………………………………………………………………………………………………………………… ۱۸۰
تصویر۷-۴……………………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۸۲
تصویر۷-۵……………………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۸۴
تصویر۷-۶……………………………………………………………………………………………………………………………….. ۱۹۳
تصویر۷-۷الی ۷-۱۰……………………………………………………………………………………………………………….. ۲۰۶
تصویر۷-۱۱الی ۷-۱۶…………………………………………………………………………………………………………….. ۲۰۸

فهرست نقشه ها و جداول
جدول۲-۱-وسعت وجمعیت…………………………………………………………………………………………………….. ۲۱
جدول۲-۲-شاخص های منطقه ای…………………………………………………………………………………………. ۲۱
جدول۲-۳- تحلیل وضعیت منطقه از نظر فرصت و تهدید،نقاط قوت وضعف……………………….. ۲۲
جدول۲-۴: اهداف توسعه طرح جامع……………………………………………………………………………………… ۲۴
جدول۴-۱ :مشخصات استاندارد پله برقی………………………………………………………………………………. ۹۸
جدول۴-۲: ظرفیت استاندارد پله برقی بر اساس نوع کاربرد………………………………………………… ۱۰۰
۴-۷-برنامه فیزیکی مجموعه…………………………………………………………………………………………………. ۱۰۹
نقشه ۳-۱الی ۳-۶-…………………………………………………………………………………………………………………..۳۳
نقشه۳-۷الی نقشه ۳-۹…………………………………………………………………………………………………………….۵۷
نقشه۳-۱۰الی نقشه ۳-۱۴……………………………………………………………………………………………………….۶۱
نقشه۳-۱۵و نقشه ۳-۱۶…………………………………………………………………………………………………………..۶۵
نقشه۷-۱و۷-۲………………………………………………………………………………………………………………………….۱۷۸
نقشه ۷-۳…………………………………………………………………………………………………………………………………۱۷۹
۷-۵-مجموعه نقشه هاو مدارک طرح نهایی…………………………………………………………………………..۲۰۰

 

تصاویر فایل:

دانلود رساله پردیس فرهنگی هنری,دانلود مطالعات پردیس فرهنگی هنریپروپوزال پردیس فرهنگی هنری,پایان نامه معماری پردیس فرهنگی هنریبرنامه فیزیکی پردیس فرهنگی هنری

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۱۱ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.