چکیده:
توسعه و تحول صنعت حمل و نقل ریلی درون و برون شهری مستلزم شناخت واقعی از تمام ظریفیت ها و پتانسیل های بالقوه می باشد . اگر چه بخش حمل و نقل ، بحثی خدماتی به شمار می آید لکن به دلیل اهمیت بنیادی آن ، فعالیتی زیر بنایی محسوب گردیده و در صورت عدم توجه کافی به آن سایه به بخش ها نیز دچار عقب ماندگی خواهد شد .
رشد و گسترش صنعت حمل و نقل ریلی و وجود مزیت های نسبی فرآوان آن نسبت به سار روشهای عمومی حمل و نقل بیش از هر زمان دیگری مشاهده می گردد . با پیشرفت تکنولوژی قطارهای شهری در حال تغییر و تحول بوده و وظیفه حمل و نقل مسافران در اغلب شهرهای مهم دنیا را به عهده گرفته است .

مطالعات معماری ایستگاه مترو,رساله معماری ایستگاه مترو,پایان نامه معماری ایستگاه مترو,طرح نهائی معماری ایستگاه مترو,برنامه فیزیکی ایستگاه مترو,طراحی ایستگاه مترو,ریزفضاهای ایستگاه مترو,مطالعات تطبیقی ایستگاه مترو,نمونه موردی ایستگاه مترو,نمونه موردی خارجی ایستگاه مترو,نمونه موردی ایستگاه مترو داخلی,نقشه مترو,پلان مترو,رساله مترو,مطالعات مترو,پایان نامه مترو,پلان معماری مترو,دانلود نقشه مترو,دانلود پلان مترو,دانلود پایان نامه مترو
بر اساس آمارها ، همواره تقاضا در این بخش فرآینده است و با توجه به مزیت های ذاتی و منحصر به فرد حمل و نقل ریلی شدن تکنولوژی ساخت قطعات ، وجود سیستم های موثر در زمینه نگهداری ، تامین انرژی ، علائم و ارتباطات و تجهیزات ، مستلزم حمایت همه جانبه می باشد .
امروزه ایستگاهها بصورت یک مرکز مهم شهری در آمده اند ، جایی که قابل مکث کردن ، معاشرت کردن ، خرید مایحتاج منزل و همچنین استفاده از تسهیلات بانکی و ….. می باشد .

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب:

 

طراحی ایستگاه شماره ۱ مترو فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با توجه به موقعیت ایستگاه موضوع پایان نامه این جانب می باشد که مشتمل بر بخش های زیر است.
فصل ۱ : شناخت؛ در این فصل ابتدا به صورت مختصر به تاریخچه مترو در جهان و ایران ( به خصوص تهران ) پرداخته شده و سیستم مترو به صورت کلی تعریف شده است. سپس خصوصیات خطوط مترو تهران و خصوصا خط ۱مترو تهران ذکر شده است و در نهایت استاندارد های خاص ایستگاه های مترو بررسی شده و برنامه فیزیکی طرح تعیین شده است.
فصل ۲: مطالعات؛ این مرحله به تجزیه و تحلیل سایت مورد نظر و بررسی نمونه های مشابه در ایران و جهان اختصاص دارد که در هر مورد نکات مثبت و منفی به دقت برسسی شده است.
فصل ۳: طراحی؛ در این فصل ایده اصلی طرح و روند شکل گیری آن بیان شده است . همچنین پیشنهاد طرح سازه و تاسیسات متناسب با طرح ، داده شده است. در انتها نقشه ها و جزئیات ارایه شده اند.

 پیشگفتار:
شهر پیکره ای کل یافته از برآیند نیروهایی است که در رابطه ای چند سویه بر هم اثر می کنند. در گراینگاه تاثیر این نیروها بر هم کالبد شهر عینیت می یابد . فرهنگ مردم با همه گستره مفهومی خود از یک سو و نیازهای فیزیکی انسان از سوی دیگر ،نیروهایی هستند که همواره با نیروهای طبیعی و محیطی بر هم اثر می کنند و کالد یک زیستگاه انسانی را شکل می بخشند. بر همین اساس می توان در یافت که شهر یک کالبد همواره در تغییر و پویا دارد.
ایستگاه ها و خصوصا ایستگاه های مترو که از جمله فضاهای شهری محسوب می شوند نیز از این خصوصیت مستثنی نیستند. در نتیجه تمامی نیازها در حرکت بررسی شده و هدف ، رسیدن هرچه سریعتر مسافران به سکوهای سوار شدن به قطار در نظر گرفته شده است. در راستای رسیدن به این هدف همه فضاها تعاریف خاص خود را پیدا می کنند. فضاهای مکث ، باجه فروش بلیط ، فضاهای تجاری ، تبلیغات و همچنین راهرو های ارتباطی و فضاهای انتظار.گرچه پرداختن به چنین فضاهایی از شیرینی و جذابیت خاصی برخوردار است اما به لحاظ وجود استاندارد ها و ضوابط خاص اجرای بناهای زیر زمینی ، کار طرح در اکثر موارد بسیار دشوار است.
به عنوان مثال در مورد ایستگاه مترو ، سیستم سازه و تاسیسات ایستگاههای مترو با بناهای دیگر بسیار متفاوت است. حتی سیستم های عایق کاری و اجرای نمهای داخلی نیز متفاوت است. بنابراین طراح در ضمن طراحی باید تصور درستی از نحوه اجرا و جزئیات آن داشته باشد تا بتواند هر فضایی در جایگاه صحیح خود قرار دهد .
همچنین طراح باید پیشنهاداتی برای اجرای آسان طرح خود با توجه به امکانات موجود داشته باشد. در این مورد بهتر است که طراح خود از نزدیک از یک کارگاه مترو بازدید کرده باشد و مشکلات اجرای این بناها را از نزدیک حس کرده باشد.امروزه وسایل حمل ونقل شهری بر بافت شهر ها اثر گذاشته و سیمای شهری ، کالبد فیزیکی و ساختار اجتماعی آنها را متاثر کرده است.
از مهم ترین و پرترددترین شبکه های حمل و نقل شهری می توان به شبکه مترو ، که در تهران زمان زیادی از راه اندازی آن نمی گذرد ، اشاره کرد. این شبکه به دلیل سهولت استفاده ، فرار از آلودگی هو و ارزان ودن هزینه سفر با آن ، توجه اکثر مردم را جلب کرده و هر روز تعداد زیادی مسافر را در سطح شهر جابجا می کند.ایستگاه های مترو که نقاط عطف و کانال های ارتباطی شبکه مترو و شبکه شهر می باشند،از اهمیت ویژه ای برخوردارند و باید آنها به عنوان فضاهایی با هویت شهری به گونه ای پرداخته شود که مرتبط با شهر باشند.

مقدمه:
با افزایش روز افزون جمعیت و تراکم شهر ها و همچنین پیشرفت تکنولوژی ، پرداختن به فضاهای شهری و راه های ارتباطی زیر زمینی در شهر ها اجتناب ناپذیر می نماید.
امروزه معضل ترافیک از مشکلات عمده ای است که کلان شهرهای کشورمان با آن دست به گریبان هستند . مشکلات زیست محیطی ، اتلاف وقت . تصادفات و سایر مسایل مربوط به پیامدهای ترافیک و هزینه های ناشی از آن حل مسایل ترافیکی که را به دغدغه ای برای شهرهای بزرگ تبدیل نمده است .
سیستم های حمل و نقل ریلی یکی از ابزارهایی است که همواره برای رفع مشکلات ترافیکی مدنظر بوده و مورد استفاده قرار می گیرد . سیستم های حمل و نقل ریلی ، سیستمهایی هستند که تنها قابلیت حرکت در مسیرهای مخصوص و از پیش ساخته شده را دارند .
به همین دلیل ، گسترش شبکه سیستم های ریلی نسبت به شبکه های غیر ریلی کمتر بوده و معمولاً مسیرهای اصلی را شامل می شود هزینه احداث سیستم ها در مقایسه با سیستم های غیر ریلی بسیار زیاد می باشد که سبب شده است احداث این سیستم ها جز برای مسیرهایی با حجم زیاد مسافر توجیه اقتصادی نداشته باشد ، با توجه به مخارج سنگین این سیستم ها ، برای استفاده بهینه معمولاً از سیستم های غیر ریلی برای دسترسی مسافران از قسمت های مختلف شهرها به ایستگاههای ریلی استفاده می شود .
ظرفیت وسایل نقلیه ریلی معمولاً بیشتر از وسایل نقلیه غیر ریلی نظیر اتوبوس ها می باشد ، بطوریکه این سیستم ها قادرند تا ۷۰۰۰۰ مسافر در ساعت را در هر جهت جابه جا کنند ، سرعت این سیستم ها نیز در صورتی که محدوده ای جدا با اولویت عبور داشته باشند بیشتر از سیستم های جاده ای است .
اکثر این سیستم ها از نیروی الکتریسیته که عنوان نیرو محرکه سود می برند که آلودگی زیست محیطی به همراه ندارد و آلودگی صوتی آن بسیار کم است . بنابراین با توجه به امتیازات فوق این سیستم ها برای جابه جایی مسافرین در سطح شهرهای بزرگ و پر جمعیت بسیار مطلوب می باشد.
در جهت رسیدن به تعاریف مناسب برای ارایه طرحی همسان با نیاز های موضوع طرح ، مطالب رساله در سه فصل به ترتیب زیر ( درصفحه بعد ) در کنار هم قرار گرفت.
فصل ۱ : شناخت؛
در این فصل ابتدا به صورت مختصر به تاریخچه مترو در جهان و ایران ( به خصوص تهران ) پرداخته شده و سیستم مترو به صورت کلی تعریف شده است. سپس خصوصیات خطوط مترو تهران و خصوصا خط ۱مترو تهران ذکر شده است و در نهایت استاندارد های خاص ایستگاه های مترو بررسی شده و برنامه فیزیکی طرح تعیین شده است.
فصل ۲: مطالعات؛
این مرحله به تجزیه و تحلیل سایت مورد نظر و بررسی نمونه های مشابه در ایران و جهان اختصاص دارد که در هر مورد نکات مثبت و منفی به دقت برسسی شده است.
فصل ۳: طراحی؛
در این فصل ایده اصلی طرح و روند شکل گیری آن بیان شده است . همچنین پیشنهاد طرح سازه و تاسیسات متناسب با طرح ، داده شده است. در انتها نقشه ها و جزئیات ارایه شده اند.

فصل یک:
” شناخت”

بخش اول : مترو:

مترو یک سیستم حمل و نقل سریع ریلی است و از طریق یک یا چند مسیر مشخص که همه دارای ایستگاه های ثابت و قابل دسترسی می باشند امکان جابه جایی مسافران را در داخل شهر و پایین شهر و حومه آن فراهم می کند.
هدف و وظیفه مترو بیش از همه آن است که بین مناطق مختلف شهر و حومه آن ارتباطی پویا ایجاد کند، به صورتی که بتواند با سرعت زیاد جمعیت یک منطقه شهری را، پیش از آنکه وارد سطح شهر شود و ایجاد تراکم و مشکلات گوناگون نماید، همچون یک دستگاه مکش بزرگ در خود بمکد و آن را از طریق شبکه پیچ در پیچ خود در سراسر شهر پراکنده سازد. در ضمن اینکه سیستم مترو به تنهایی نمی تواند پاسخگوی کلیه نیازهای حمل و نقل یک شهر باشد؛ بلکه بایستی توسط سایر سیستم های مسافر رسان مانند انوبوس و غیره …. این سیستم را تقویت و تکمیل کرد.
• سهم و روش های مختلف حمل و نقل شهر تهران :

روش حمل و نقل سهم (درصد)
اتوبوس ۳۴
تاکسی ۲۷
اتومبیل شخصی ۲۱
موتور سیکلت ۹
مینی بوس ۹

• تاثیرات و ویژگی های سیستم مترو:
۱) ایجاد امکان استفاده از پتانسیل های مختلف مناطق اطراف و ایجاد فاصله بین محل سکونت و محل کار با امکان اتصال راحت حومه به مرکز و در نتیجه انتقال بخشی از جمعیت شهرها به حومه و جلوگیری از تراکم بیش از حد شهرهای بزرگ.
۲) مقرون به صرفه بودن سیستم مترو برای خانوار، بویژه اقشار کم درآمد ، و همچنین مترو فاصله اختلاف طبقاتی مردم را کم میکند بدین صورت که مترو در اکثر کشورها، واگن درجه۱ و ۲ ندارد.
۳) از ایمنی بسیار خوبی برخوردار بوده و از تصادفات رانندگی و مرگ و میر ناشی از آن به میزان قابل توجهی می کاهد.
۴) احداث مترو با کاستن استفاده از وسایل نقلیه شخصی ، امکانات عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی، درمانی، پلیس و آتش نشانی را تسهیل می کند.
۵) به لحاظ نظم و سرعت از اتلاف وقت مسافران جلوگیری کرده و جابه جایی پر حجم ، راحت، سریع و مطمئن را فراهم می کند.
۶) آسایش ، وقت شناسی و نظم و در نتیجه کاهش فشارهای عصبی.
۷) مصرف کمتر انرژی سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی های زیست محیطی و همین طور حفظ ذخایر نفتی کشور با استفاده از نیروی برق .

• تاریخچه مترو در جهان:
مبتکر مترو در جهان اندرو فالانژ فرانسوی است که طبق نقشه او، خیابان ها تا عـمـق ۱۰۰ مـتـری کنده می شدند وسیـله حمل مسافران از زیر خیابان ها عبور می کرد نقشه پیشنهادی او از طرف ناپلئون پذیرفته نشد و بعد از آن فکر ساختن مترو تا مدت ها به فراموشی سپرده شد.
احداث نخستین مترو حدود ۱۴۰ سال پیش در سال ۱۸۶۳ میلادی در شهر لندن به مرحله تحقق رسید. نخستین پیشنهاد دهنده برای مترو در انگلیس چارلز پیسرسون بود که تلاش های او منجر به تاسیس یک متروی ۶ کیلومتری در لندن شد. این مترو با استفاده از لوکوموتیو های بخار کار می کرد.
مترو های وین ، بوداپست ، و گلاسکو در سال ۱۸۹۶ م آماده بهره برداری شدند. تا آغاز قرن بیستم تحول زیادی در کار ساختمان سازی مترو صورت نگرفت ولی از سالهای ۱۹۰۰ کشورهای بیشتری برای حمل و نقل شهری به مترو روی آوردند . متروی پاریس در سال ۱۹۰۰ میلادی، متروی برلین در ۱۹۰۲، متروی فیلادلفیا در ۱۹۰۷، متروی نیویورک ۱۹۰۸، متروی هامبورگ ۱۹۱۲ و متروی بوئنوس آیرس ۱۹۱۳ آماده کار شدند.
وقوع جنگ جهانی اول در سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ برنامه های توسعه عمران شهرهای بزرگ را در اروپا متوقف کرد. پس از پایان جنگ، متروهای مهم بزرگی چون متروی آتن در سال ۱۹۲۵، متروی توکیو در سال ۱۹۲۷ و متروی مسکو در سال ۱۹۳۵ ساخته شدند.
دگرگونی اصلی در فاصله جنگ اول و دوم جهانی و سپس در پایان جنگ دوم به دنبال تحولات عمومی در صنعت حفاری به منصه ظهور رسید، نخستین این متروها بعدا در رم ۱۹۵۸ ، در لیسبون ۱۹۵۹ ، در استکهلم ۱۹۶۰ ، در میلان ۱۹۶۴ ، در مونترال کانادا ۱۹۶۶ ، در اسلو ۱۹۶۶ ، در مکزیکوسیتی ۱۹۶۹ آغاز به کار کردند. مترو سازی همزمان و حتی مدت ها بعد از پایان جنگ جهانی دوم ( ۴۵-۱۹۳۹ ) توسعه چشمگیری نداشت. گرچه دگرگونی های تکنولوژیک در امر حفاری و ساختمان سازی مترو پیشرفت می کرد.
در نگاهی کلی به متروهای موجود در شهرهای بزرگ جهان می توان گفت متروی لندن قدیمی ترین ، متروی نیویورک طولانی ترین ، متروی مسکو زیباترین و پر مسافرترین مترو های جهان هستند.
در حال حاضر ۱۸۴ شهر جهان در ۵۸ کشور صاحب مترو میباشند و در این میان حتی در کشورهای پهناوری چون استرالیا و آرژانتین تنها یک شهر دارای مترو میباشد و یا در کل بریتانیا فقط سه شهر لندن ، گلاسگو و نیوکاسل سیستم مترو دارند، آن هم در کشوری که صاحب قدیمی ترین متروی دنیا میباشد.
با نگاهی اجمالی به شهرهای صاحب مترو در جهان میتوان دریافت که برای این شهرها مترو بیشتر یک ضرورت بوده است تا پدیده ای لوکس و مایه مباهات.
بنابراین ای کاش با تغییر نگرش در موضوع حل معضل ترافیک که گریبانگیر شهرهای بزرگ و کوچک کشورمان میباشد، در کنار تاکید بر احداث مترو ،مونوریل و این قبیل سیستم های گران قیمت ، به بهبود سایر سیستم های حمل و نقل عمومی و درکنار آن فرهنگسازی در زمینه ترافیک بپردازیم که قدرمسلم بازدهی آن سریعتر و بهتر نیز خواهد بود .
 تَرین های متروی جهان
طولانی ترین مترو در جهان

عمر متروی لندن به بیش از یک قرن و نیم میرسد . اولین قطعه مترو این شهر در سال ۱۸۶۳ به بهربرداری رسید . در واقع لندن طولانی ترین خط متروی جهان را داراست .
این شهر که جمعیتی در حدود ۸ مییلیون و ۳۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است ،۴۰۸ کیلومتر مترو دارد . ۱۲ خط متروی این شهر با ۲۷۵ ایستگاه یکی از قدیمی ترین متروهای جهان است .
عمده حمل و نقل ریلی در این شهر توسط مترو انجام می گیرد و به دلیل گستردگی ایستگاهها و خطوط ، تمامی شهروندان لندنی هر روز به طور متوسط یک بار و نیم سوار مترو می شوند . در واقع متروی لندن روزانه بیش از ۱۳ میلیون نفر را جابه جا می کند.

 کم تراکم ترین مترو جهان
جمعیت ۵ مییلیون نفری شهر مادرید در اسپانیا یکی از کم تراکم ترین متروهای جهان را به خود اختصاص داده است . این شهر در حدود ۲۲۶ کیلومتر خط مترو دارد که اولین خط متروی آن درسال ۱۹۱۹ به بهره برداری رسید . ۱۴ خط مترو و ۱۹۰ ایستگاه، مادریدرا صاحب سامانه حمل و نقل شهری کرده است .
عمده سفرهای شهری در مادرید به وسیله مترو انجام میشود و طول ساعات حرکت قطارها در این شهر نسبت به شهرهای پر جمعیتی مانند توکیو بسیار کمتر است. هر شهروند مادریدی به طور متوسط روزانه یک بار سوار مترو می شود .

پیچیده و پر ازدحام ترین

توکیو یکی از پیچیده ترین شبکه های مترو جهان را به خود اختصاص داده است این شهر که بیشترین جمعیت جهان را در خود جای داده است و بیش از ۳۳ مییلیون و۲۰۰هزار نفر در آن زندگی می کنند دارای ۱۲ خط مترو است.طول خطوط متروی توکیو ۲۹۲ کیلومتر است و تعداد ۲۷۴ ایستگاه در آن ساخته شده است . اولین قطعه متروی توکیو در سال ۱۹۲۷ ساخته شده است . بنا براین می توان گفت که این شهر در زمره قدیمی ترین شهر های صاحب مترواست.

 پر ایستگاه ترین مترو جهان

تقریبأ یک قرن پیش بود که نیویورک صاحب اولین خط مترو شد. در سال ۱۹۰۴ اولین خط مترو در نیویورک به بهره برداری رسید. این شهر هر چند به داشتن ۳۷۱ کیلومتر شبکه حمل و نقل ریلی سنگین (مترو) شهر جهان است اما ویژگی دیگری نیز دارد . نیویورک به دلیل ایستگاههای مترو و خطوط زیاد همواره مورد توجه بوده است . وجود ۴۶۸ ایستگاه و ۲۷ خط مترو این شهر را در رده های اول جهانی قرار داده است . روزانه ۱۱ مییلیون نفر از جمعیت ۱۷ و ۸۰۰ هزار نفری نیویورک توسط مترو جا به جا می شوند.

 متروی عروس اروپا

۲۱۲ کیلومتر طول مترو پاریس با ۱۴ خط و ۲۹۷ ایستگاه است .اولین قطعه مترو پاریس در سال ۱۹۰۰ افتتاح شد و به مرور و همراه با گسترش این شهر رشد یافت .این شهر با جمعیت ۹ مییلیون و ۷۰۰ هزار نفر هم اکنون صاحب ششمین متروی جهان به لحاظ طول خطوط است . میزان جابه جایی مسافر در متروی پاریس در حدود ۷ مییلیون نفر است که با کاهش زمان حرکت قطارها شبکه حمل و نقل این شهر قدرت جا به جایی مسافر زیادی یافته است.

 

 

 

 

 

فهرست مطالب:
عنوان صفحه
 فصل یک: شناخت؛
بخش نخست: مترو
تاریخچه مترو در جهان:
تَرین های متروی جهان
طولانی ترین مترو در جهان
کم تراکم ترین مترو جهان
پیچیده و پر ازدحام ترین
پر ایستگاه ترین مترو جهان
متروی عروس اروپا

بخش دوم: مترو تهران
تاریخچه مترو تهران ؛ ۱۴
بخش سوم: معرفی پروژه
خط ۱ متروی تهران و توسعه شمالی و جنوبی خط تا کهریزک
ایستگاه بین المللی شهر آفتاب
ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره)
ایستگاه شهر جدید پرند
مشاوران و پیمانکاران اجرای پروژه
اهم اقدامات انجام شده در مسیر :
شرح مختصری از پروژه متروی فرودگاه امام
ایستگاه مترو شماره ۱: (* ایستگاه مورد نظر برای انجام این پروژه *)

بخش چهارم:ضرورت انجام پروژه واهداف
فهرست منابع فصل اول ۲۳
فصل دو : مطالعات؛
بخش پنجم: مطالعات مکانی و تجزیه و تحلیل سایت
موقعیت جغرافیایی
طول و عرض جغرافیایی
ارتفاع از سطح دریا
شیب زمین
توپوگرافی منطقه
وضعیت گسلها
تقسیمات اقلیمی
وضعیت آب و هوایی منطقه
شرایط و اقلیم در اراضی مورد نظر
دما و رطوبت هوا
بارندگی
وزش باد
تابش آفتاب
فرودگاه‌ها
متروی تهران

بخش ششم: راهکارهای اقلیمی

اقلیم و ساختمان
۱- تابش آفتاب و تاثیر آن بر ساختمان
۲- تاثیر تابش آفتاب بر سطوح ساختمان
تاثیر تابش آفتاب در گرمای داخلی ساختمان
۴- تاثیر ارتفاع سقف در دمای داخلی ساختمان
۵- جلوگیری از تابش
۶- تاثیر رطوبت بر ساختمان
۷ – راه های نفوذ رطوبت به ساختمان
۸- تاثیر باد بر ساختمان
نتیجه گیری
کاربری های اطراف :
کاربری اصلی اطراف: فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره )
کاربری های مسکونی :
کاربری های تجاری :
کاربری فرهنگی و اجتماعی:
بخش هفتم: استاندارد ها و ضوابط طراحی
جا به جایی درونی
گلوگاههای کنترل ( Access Control )
دسترسی به سکو ها – پله ها
انواع سکوها
حوزه امنیت سکو
حوزه ذخیره
حوزه امد و شد مسافرین
حوزه تجهیزات سکو
فضاهای نشستن ؛
فضاهای اداری ؛
استانداردهای مربوط به معلولین ؛
تغییرات و ارتفاع و عرض
سرویسهای معلولین
مقررات ترافیک و مدیریت بهره برداری

ترافیک وسایط نقلیه ریلی L.R.T :
ترافیک سایر وسایط نقلیه :
عبور و مرور عابران پیاده :

بخش هشتم: معرفی سیستم مترو ۱۸
ملاحظات علمی طراحی ایستگاه
تعیین فاصله بین ایستگاه ها ؛
ملاحظات عملی در طراحی ایستگاه مترو؛
جابجایی بیرونی؛
جابجایی درونی؛
نواحی اصلی عملکردی ایستگاه در حالت کلی ؛
هال اصلی و انتظار ؛
بخش فروش بلیط ؛
سکوها؛
مراکز تجاری در ایستگاه ها ؛
اعلانات و اطلاع رسانی سفر
تامین ایمنی و امنیت؛
ارایه تسهیلات به معلولان؛
انتخاب مکان:
پارکینگ خودرو:
مدخل ایستگاه :
جهت یابی در ایستگاه :
علائم و اعلانات ایستگاه:
سطوح ایستگاه:
سکوها: دسترسی
کنترل صدا؛
تبلیغات؛
راه های دسترسی و ورودی ایستگاه :
بخش اطلاع رسانی بلیط:
بخش تجار و انتظار:
سکو و محل سوار شدن:
کارهای هنری؛
مصالح؛
استانداردهای NPPA برای حفاظت از ایستگاه ؛
شناخت اجزاء سیستم مترو :
الف) شبکه راه آهن:
ب) قطار
ج) ایستگاه:
تاریخچه ای از ایستگاه ها :
مبانی طراحی ایستگاه :
شناخت ویژگی های عمومی ایستگاه ها:
فلسفه طراحی :
اهداف طراحی ایستگاه ها:
ایستگاه به عنوان نشانه ای از شهر:
سازه در ایستگاه ها :
ایستگاه ها و شهر سازی :
ایستگاه و تاثیرات محیطی شامل:
انتخاب بستر طراحی : عوامل زیر را در برمی گیرد:
ایستگاه المانی جدید در شهر سازی :
ایستگاه ها و و طراحی شهری
انواع ایستگاه ها:
عوامل موثر در فرم گیری یک ایستگاه قطار شهری
تراکم ایستگاه:
مشخصات فنی قطار:
مدت توقف در ایستگاه:
مدت زمان بین دو حرکت متوالی:
نحوه جایگزینی و وضعیت قرارگیری ایستگاهها نسبت به سطح گذر:
قوانین و استانداردها:
فضاهای که مستقیماً در رابطه با مسافران است
ورودیها و خروجیها
پله ها:
راهروها:
سالن اصلی:
سکوها:
عوامل موثر در طراحی ایستگاهها (معیارهای اصلی در طراحی):
مشخصات اتوماسیون:
مشخصات طراحی هندسی خط (ارتفاع خط پروژه):
تقسیم بندی ایستگاهها از نظر شرائط هندسی معابر و تقاطع‌های شهری (طرح تفصیلی) :
مراحل مطالعاتی برای طراحی ایستگاهها:
مکان‌یابی ایستگاهها:
طراحی ایستگاهها :
معیارها مدنظر در طراحی ورودی و خروجی ایستگاهها :
ورودی ها و خروجی ها به سکوها :‌
فضای عمومی یا سالن اصلی :
روابط بین فضاهای مختلف ، تراکم و ابعاد و اندازه آنها :
مسیر و محل های حرکتی و توقف :
محاسبات ورودی و خروجی اصلی :‌
محاسبه پله ها :
محاسبه راهروها :
محاسبه دروازه (ورودی و خروجی):
محاسبه فضای مکث و انتخاب مسیر (فضای کنترل شده):
محاسبه فضاهای اداری:
محاسبه سکوها:
• جمع بندی؛

بخش نهم: برنامه ریزی فیزیکی
۱- بخش اصلی ایستگاه
۲- بخش خدمات
۳- بخش خدمات جانبی
۴- بخش تاسیسات

بخش دهم: بررسی نمونه ها ۴۸
نمونه های خارجی
• ایستگاه مترو فرودگاه مالپنزا:
• ایستگاه های زیرزمینی کاناری وارف
• خط ۱۴ مترو پاریس
ایستگاه لیون در خط ۱۴ مترو پاریس
• ایستگاه Canning town لندن
• ایستگاه مترو واترلو
• ایستگاه مترو لیون
• نمونه های داخلی
ایستگاه S2 خط ۲ متروی تهران
ایستگاه مترو گلشهر،کرج
• فهرست منابع فصل دوم ( به ترتیب عنوان های ارجاع شده در فصل ) :
• فصل سه: طراحی؛ ۵۱
بخش یازدهم: روند شکل گیری ایده اصلی طرح
• روند شکل گیری انگاره اصلی طرح
• ایستگاه مترو فضایی با هویتی دوگانه
• پیوستگی به شهر
 سرعت ادراک انسان
• شفافیت و خوانایی
• تفکیک حوزه های کنترل شده و کنترل نشده
• ایجاد فضاهای مکث در عین پویایی
 تاریخچه کافه و کافه نشینی در تهران
• کافه های امروز
• ایده اصلی در طراحی ورودی ها
 مقایسه ورودی های مترو تهران و پاریس
• کفسازی و معماری داخلی
۱۱۳
بخش دوازدهم: سازه ایستگاه ۵۵
• سازه ایستگاه های زیرزمینی قطار شهری
• روش اجرایی پیشنهادی
 مبانی طراحی سازه نگهبان
۱۱۹
بخش سیزدهم: تاسیسات ۵۶
 تاسیسات برقی
• برق اضطراری
 تاسیسات مکانیکی
 تاسیسات مربوط به آتش سوزی
 سیستم اعلام حریق
 سیستم اطفای حریق
۱۲۲
بخش چهاردهم: روند ساخت پروژه ۱۲۶
بخش پانزدهم: تصاویر پروژه ۱۲۸
منابع و ماخذ

 

 

تصاویر فایل:

دانلود رساله ایستگاه مترو,دانلود رساله معماری ایستگاه متروپروپوزال ایستگاه مترو,مطالعات معماری ایستگاه مترو,رساله ایستگاه مترو

 

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۲۳ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.