معماری هتل
مجتمع های خدماتی- رفاهی ،پاسخگوی نیازهای مسافران بین راهی
پیشینه تاریخی سرزمین کهن ایران بیانگر پیشتازی و سرآمدی ایرانیان در ساخت راه هاوتاسیسات بین راهی است واحداث کاروانسراهاو خدمات مربوطه گواه این ادعا ست.در عصر حاضر با توجه به توسعه صنعت حمل ونقل بویژه حمل ونقل جاده ای وگسترش فناوری ساخت وسایل نقلیه وتوسعه وتنوع راه های ارتباطی،موضوع ارائه خدمات در طول راه ها به مسافران ورانندگان دچار دگرگونی اساسی شده وهمچنین خدمات مورد نیاز آنان از نظر تنوع،کمیت وکیفیت نیز تغییر نموده است.گسترش چشمگیر حمل ونقل جاده ای در ایران و توسعه شبکه جاده ای کشور از یک طرف وپراکندگی غیر اصولی وناکارآمدی مکان های خدمات رفاهی موجود در کنار جاده ها موجب بروز مشکلات عدیده ای برای مسافران ورانندگان شده است.

مطالعات معماری هتل هوشمند,رساله معماری هتل هوشمند,پروپوزال معماری هتل هوشمند,دانلود رساله هتل هوشمند,دانلود مطالعات هتل هوشمند,دانلود رساله معماری هتل هوشمند,دانلود مطالعات معماری هتل هوشمند,ظوابط معماری هتل هوشمند,ظوابط طراحی هتل هوشمند,دانلود رساله کامل هتل هوشمند,دانلود مطالعات کامل هتل هوشمند,دانلود طراحی نهائی هتل هوشمند,دانلود پروپوزال هتل هوشمند

سالیانه میلیونها مسافر و صدها هزار وسیله نقلیه در شبکه راه های کشور رفت وآمد می کنند،انبوه مسافران و رانندگان اتوبوس ها وکامیون ها به مکان هایی نیاز دارند تا بتوانند از خدمات مورد نیاز در طول سفر استفاده کنند.بدین منظور طرح احداث واحدهایی که بتواند با رویکرد های علمی و کارشناسی نیازهای فوق الذکر راپاسخ دهد بوجود آمد.
تاریخچه خدمات بین راهی در ایران:
ایجاد راه وساختمان های بین راهی در سرزمین ایران پیشینه ای کهن دارد.ایرانیان در مسیر وفواصل معین،مکان ها واطراق گاه هایی ایجاد کرده بودندکه محل توقف وآسایش مسافران وکاروان های تجاری وبازرگانی بوده است.

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

منابع تاریخی حکایت از آن دارند که بنیانگذار احداث بناهای مذکور هخامنشیان بوده اند .در دوره اشکانیان ،همانند عهد هخامنشی توسعه راه ها و ایجاد ایستگاه های بین راهی بویژه در مسیر تاریخی جاده ابریشم اهمیت فوق العاده ای یافت . در دوره اسلامی نیز عوامل متعددی در شکل یابی ،توسعه وگسترش کاروانسراها دخالت داشته که اهم آنهاعوامل مذهبی ،نظامی واقتصادی است .قرن پنجم (ه-ق)عصر شکوفایی هنرهای اسلامی بویژه هنر معماری است .بنیان گسترش شبکه راه های تجاری واحداث کاروانسراهای متعدد در مسیر جاده ها و داخل شهرها در این دوره بوده است.در دوره تیموری توسعه تجارت ،معماری و ایجاد کاروانسراها شتاب بیشتری یافت ولی عصر طلایی ایجاد کاروانسراهای ایران متعلق به دوره صفوی است که بقایای ۹۹۹کاروانسرایی که در آن دوره ساخته شده هنوز در کنار جاده ها ایران پابر جاست.
اهداف مورد نظر در احداث مجتمع های خدماتی بین راهی:
۱٫ فراهم کردن آسایش بیشتر رانندگان ومسافران با ارائه خدمات متمرکز و مناسب
۲٫ جلوگیری از پراکندگی واحد های خدماتی در طول جاده ها وتمرکز آنها در یک مکان
۳٫ دسترسی سریع رانندگان ومسافران به خدمات مورد نیاز
۴٫ کاهش میزان تصادفات جاده ای و افزایش ضریب ایمنی جاده ها
۵٫ کاهش اتلاف وقت رانندگان ومسافران
۶٫ کاهش مزاحمت های ترافیکی و روان ساختن ترافیک جاده ها
۷٫ فراهم سازی امکانات مناسب برای اقامه نماز و گسترش فرهنگ آن
۸٫ ارائه اطلاعات جاده ای ،توریستی و زیارتی بصورت شبکه سراسری
۹٫ جلوگیری از آلودگی زیست محیطی
۱۰٫ تقویت جاذبه های توریستی و تفریحی درکشور
۱۱٫ ایجاد بستری مناسب جهت اشتغالزل زایی
۱۲٫ امکان اعمال مدیریت متمرکز و نظارت دقیق بر عملکرد مجموعه های خدماتی –رفاهی
مزایای احداث مجتمع های خدماتی-رفاهی در راه های کشور
با احداث هر مجموعه تعدادی شغل در رسته های مختلف ایجاد میشود وبرای گردش کار مناسب افراد آموزش دیده تصدی مشاغل مختلف در این مجتمع ها از قبیل تعمیر کار ،کارگران رستوران،مخابرات ،پمپ بنزین و…….را بعهده میگیرند .
از لحاظ بین المللی ایران یکی از مسیر های معتبر و مهم ترانزیت کالا بشمار میرود .همچنین بخش مهمی از راه های اصلی کشور در مسیر کریدورهای بین المللی شمال-جنوب وشرق-غرب قرار دارد .ایران کریدورهای آسیا را به اروپا و اروپا را به قفقاز و آسیای مرکزی متصل میکند. قرار گرفتن ایران در مسیر این کریدورها ،گسترش احداث مجتمع های خدماتی- رفاهی را به منزله یک اقدام زیر بنایی در حمل ونقل ضرورت حیاتی می بخشد . امروزه با احداث مجتمع های خدماتی –رفاهی ،رانندگان ترانزیت علاوه بر استفاده از غذای مناسب ،تعمیرگاه ،سرویس های بهداشتی و پارکینگ ،امکان استفاده از استراحت گاه مجهز نیز برای توقف های طولانی برای آنان فراهم میشود.این موضوع ضمن تامین امنیت و رفاه رانندگان موجب ایجاد رغبت برای ترانزیت کالا از جاده های کشور شده است .وجود این مجتمع ها با ارائه خدمات متعدد و ارزشمندو ساختار زیبا و مدرن علاوه بر اینکه چشم نواز مسافران در طول راه های کشور می باشد ،خود شاءن ملی کشور را نزد گردشگران خارجی حفظ می کنند .
تعریف هتل:
هتل یک واژه فرانسوی و منظور آن مکانی است که تسهیلات لازم برای اقامت کوتاه مدت مسافر را در مقصد یا مسیر حرکت تامین می کند. به عبارت دیگر هتل یک مجتمع خدماتی است با هدف کسب درآمد که پیشینه آن به انقلاب صنعتی اروپا بر می گردد معادل های فارسی آن عبارت اند از: کاروانسرا، مهمانخانه، مهمان پذیر،زائرسرا و مسافر خانه،که صرفنظر از درجه و کیفیت خدماتی آنها در دنیا پیشینه چندین هزار ساله دارند. این تاسیسات برای کسب و کار و ایجاد درآمد ساخته می شوند، و گرنه اقامت موقت از طریق خیریه، و انواع کم هزینه تری وجود داشته و دارند. میان شیوه مسافرت،سنت و نحوه اقامت موقت رابطه تنگاتنگی وجود دارد.
آیا هتل صنعت است!
باید به آن به عنوان فرآورده صنعتی نگریست؟یقینا هتل و هتلداری باید سودآوری موردانتظار ومتعارف و سرمایه گذار را تامین کند.اما هتل یقینا دارای وجوه دیگر است بسیار متنوع و شگرف،زیرا فضایی است که مانند سایر فضاها به شیوه خاص خود ، جمعی انسان به صورت فردی و گروهی مورد خطاب قرار دهد،جمعی که فرد فرد آن دارای ویژگی های خاص خود بوده،و باید در قالبی از پیش فرض شده قرار داده شوند،بنابراین:
میهمانخانه،هتل آپارتمان ،زایرسرا، هتل،فضای اقامت موقت و…بخشی از فضای اجتماعی است که در آن برخورد های اجتماعی باید ممکن گردد و از این منپور هتل بخشی از فضای برخورد اجتماعی و گاه آمیزش با فضایی است فرهنگی که باید از اهداف صرفا تجاری فراتر رود. شماره حساب

درجه بندی ستاره های هتلها
ستاره‌ها چه می‌گویند

در واقع همه ما می‌دانیم که هر چه یک هتل ستاره‌های بیش‌تری داشته باشد، شرایط رفاهی مطلوب‌تر و همچنین قیمت گران‌تری دارد. اگرچه این سیستم تقسیم‌بندی و ستاره‌دهی به هتل‌ها همواره مورد اعتراض برخی از منتقدین بوده است اما هنوز هم به عنوان پذیرفته‌ترین طبقه‌بندی مراکز اقامتی در سراسر جهان کاربرد دارد.
البته این نوع تقسیم‌بندی بر اساس تعداد ستاره‌ها را در بسیاری از مراکز تفریحی خدماتی و حتی رستوران‌ها شاهد هستیم.
برای نمونه یکی از بالاترین درجات رستوران‌ها در اروپا دریافت عنوان سه ستاره میشلین است، ولی در مجموع در سراسر دنیا وقتی صحبت از ستاره‌ها می‌شود تمام توجه‌ها به هتل‌ها و مراکز اقامتی معطوف می‌شود.

نمونه ظرف غذا در یک رستوران دارای رتبه میشلین

بدیهی‌ترین نکته در مورد کسب هر ستاره برای هتل‌ها، داشتن امتیازات و امکانات مناسب و کافی است. در این میان حتی در شرایط برابر نوع امکانات ارایه‌شده و میزان نوآوری و تکنولوژی به کار رفته در آن نیز می‌تواند در رتبه‌بندی هتل‌ها نقشی به سزا داشته باشد و این موضوع بسیار مهم است که نوع هتل خود را بر اساس نیاز و نوع سفر خود انتخاب کنید.
قطعا انگیزه، هزینه و هدفی که از سفر به منظور استراحت و تمدد اعصاب صورت می‌گیرد با سفرهای تجاری و کاری متفاوت بوده و امکاناتی که مورد نیاز هر گروه از مسافران نیز قرار دارد، یکسان نیست.
نوع سرویس‌دهی به میهمانان، میزان حرفه‌ای بودن کارکنان هتل، محل قرارگیری هتل در شهر، امکانات ورزشی– تفریحی جانبی، نوع و تعداد رستوران و کافی‌شاپ‌های موجود، وسایل به کار رفته در اتاق‌ها و لابی هتل، امکانات ارتباطی و خدمات جانبی هر یک در کسب تعداد بیش‌تر ستاره‌های هتل تاثیرگذار هستند.
گفتنی است که اگرچه رایج‌ترین نوع تقسیم‌بندی هتل‌ها در دنیا بر اساس تعداد ستاره‌ها است ولی انواع دیگری از تقسیم‌بندی نیز در سطح جهان برای طبقه‌بندی هتل‌ها به کار می‌رود که برخی از آن‌ها به این شرح هستند:
تقسیم‌بندی از A تا F یا استفاده از واژه‌های
مجلل‌( Luxury)‌– درجه یک‌(First Class)‌- ممتاز‌(Superior)‌- ویژه گردشگری‌(Tourist Class)‌– استاندارد‌(Standard) و اقتصادی .(Budget Class/ Economy)‌
این تنوع در روش‌های تقسیم‌بندی گاه می‌تواند موجب سردرگمی گردشگران و مسافران گردد به همین دلیل در بسیاری از کشورهای دنیا مانند
بلژیک، دانمارک، یونان، ایتالیا، مالت، هلند، پرتغال، اسپانیا، مجارستان و آلمان تنها از یک روش استاندارد مبتنی بر تعداد ستاره استفاده می‌گردد. این نوع تقسیم‌بندی برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ در کشور سوییس ابداع گردید و پس از آن کشورهای آلمان و اتریش از آن استفاده نمودند.
بر اساس این استاندارد که به استاندارد آلمانی معروف است، هتل گردشگری، یک ستاره- هتل استاندارد، دو ستاره– مجموعه هتل‌های اقامتی رفاهی، سه‌ستاره – هتل‌های درجه یک، چهار ستاره و هتل‌های  پنج ستاره دارند. این روش یکسان استانداردسازی هتل‌ها به صورت قانون متمرکز و یکپارچه برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ در کشور آلمان به اجرا در آمد و نتایج حاصل شده نشان از موفقیت بسیار زیاد این سیستم دارد و آمارهای اخذشده نشان از رضایت بیش از۸۰ درصدی مسافران و میهمانان هتل‌ها داشت که این موضوع سبب شد در بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی این قانون به کار گرفته شود. در حال حاضر در اروپا اتحادیه هتل‌های اروپایی یاHOTREC مسئول نظارت بر این استانداردهای وضع شده در بیش از ۲۴ کشور اروپایی است.
بر اساس استاندارد رایج در اروپا و سیستم استاندارد آلمانی هر هتل با داشتن امکاناتی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد و پس از گرفتن تاییدیه از
اتحادیه HOTREC می‌تواند تعداد ستاره‌های دریافت شده را به عنوان درجه‌بندی هتل خود اعلام کند.

هتل‌های یک ستاره:
این هتل‌ها با نام هتل‌های گردشگری یا Tourist Hotel شناخته می‌شوند.
تمامی اتاق‌ها باید مجهز به سرویس بهداشتی و حمام باشند.
کلیه اتاق‌ها می‌بایست به صورت روزانه نظافت شوند.
کلیه اتاق‌ها باید مجهز به تلویزیون رنگی و کنترل از راه دور باشند.
در همه اتاق‌ها باید میز و صندلی وجود داشته باشد.
در حمام‌های هر اتاق باید به صورت روزانه صابون و شامپو قرار داده شود.
هتل باید مجهز به بخش پذیرش باشد.
هتل می‌باید مجهز به دستگاه دورنگار بوده و امکان استفاده از آن در پذیرش وجود داشته باشد.
امکان استفاده از تلفن عمومی در هتل برای مسافران مهیا باشد.
هتل موظف به ارایه صبحانه به مسافران از ساعات اولیه صبح تا ساعاتی پیش ظهر است.
هتل می‌بایست مجهز به پایانه‌های خدمات بانکی برای پرداخت الکترونیک باشد.

هتل‌های یک ستاره ممتاز Superior Tourist:«
هتل‌های یک ستاره ممتاز معمولا دارای امکاناتی بیش‌تر از هتل‌های یک ستاره هستند ولی این امکانات به اندازه‌ای نیست که بتواند برای آن‌ها ستاره‌ای دیگر به ارمغان بیاورد. برای نمونه در هتل‌های یک ستاره ممتاز ممکن است، سرویس حمام و دستشویی مشابه هتل‌های یک ستاره باشد ولی در ساخت آن‌ها از مصالح و مواد مرغوب‌تری استفاده شود.

هتل‌های دو ستاره یا Standard:
زمانی یک هتل می‌تواند دو ستاره محسوب شود که دارای این امکانات باشد:
کلیه امکانات ذکر شده در هتل‌های یک ستاره.
ارایه صبحانه در رستوران هتل با تنوع غذایی.
نصب چراغ مطالعه در کنار تخت‌خواب‌ها.
ارایه صابون، ژل شست‌وشوی بدن و شامپو.
ارایه سه عدد حوله برای هر مسافر.
تعبیه کمد و قفسه لباس در اتاق‌ها.
ارایه سایر وسایل بهداشتی مانند مسواک، خمیردندان و وسایل اصلاح.
پذیرش کارت‌های اعتباری.
هتل‌های دوستاره ممتاز یا Superior Standard :
این هتل‌ها حد فاصل میان هتل‌های دو و سه ستاره هستند و عموما از نظر وسعت و تعداد اتاق از هتل‌های سه ستاره کوچک‌تر هستند. در این هتل‌ها امکاناتی بیش‌تر از هتل‌های دو ستاره معمولی به مسافران ارایه می‌شود.

هتل‌های سه ستاره یا Comfort :
دارا بودن کلیه امکانات هتل‌های دو ستاره.
پذیرش هتل‌های سه ستاره باید حداقل چهارده ساعت در طول روز فعالیت کرده و به صورت بیست و چهار ساعته نیز پاسخگوی تلفنی مسافران باشد.
پذیرش این هتل‌ها باید مجهز به مبلمان مناسب باشد و علاوه بر آن خدمات حمل بار و سرویس جامه‌دان نیز به مسافران ارایه شود.
در کلیه اتاق‌ها برای مسافران نوشیدنی و تنقلات فراهم باشد.
کلیه اتاق‌ها باید مجهز به تلفن باشند.
امکان دسترسی به اینترنت باید در اتاق‌ها یا سالن هتل برای مسافران مهیا باشد.
حمام اتاق‌ها باید مجهز به وسیله گرمایش مناسب، سشوار و دستمال توالت باشد.
اتاق‌ها باید دارای یک آیینه تمام قد و همچنین محل مخصوص قرار دادن چمدان باشد.
در اتاق‌ها باید بسته لوازم خیاطی و کفش قرار گرفته و هتل می‌باید سرویس‌های خشکشویی و آشپزخانه داشته باشد.
هتل موظف است در صورت درخواست مسافران، پتو و بالش اضافه به صورت رایگان به هر نفر ارایه دهد.
هتل می‌بایست بخشی سیستماتیک مربوط به رسیدگی به شکایات و اعتراض‌های مسافران داشته باشد.
هتل‌های سه ستاره ممتاز یا Superior Comfort:
این هتل‌ها حد فاصل هتل‌های سه و چهار ستاره هستند.

هتل‌های چهار ستاره یا First Class:
دارا بودن کلیه امکانات هتل‌های سه ستاره.
پذیرش هتل‌های چهار ستاره باید حداقل هجده ساعت در طول روز فعالیت کرده و به صورت بیست و چهار ساعته نیز پاسخگوی تلفنی مسافران باشد.
دارا بودن لابی به همراه سرویس کافی‌شاپ.
ارایه صبحانه در رستوران هتل و یا اتاق مسافران به درخواست آن‌ها.
ارایه روم‌سرویس بیست و چهار ساعته.
اتاق‌ها باید دارای مبل و میز مخصوص آن باشند.
ارایه وسایل نظافتی آرایشی مانند کلاه حمام، سوهان ناخن، زیرانداز حوله برای دم در حمام و وجود آیینه بزرگ در داخل حمام در کلیه اتاق‌ها.
ارایه امکانات دسترسی به اینترنت در داخل اتاق‌ها.
دارا بودن رستوران مجهز و کامل.

هتل‌های چهار ستاره ممتاز یا First Class Superior:
این هتل‌ها درجه بودن بیش‌تری نسبت به هتل‌های چهار ستاره داشته و امکانات و خدمات ارایه شده در آن‌ها از سطح بالاتری برخوردار است.

هتل‌های پنج ستاره یا Luxury:
دارا بودن کلیه امکانات هتل‌های چهار ستاره.
دارا بودن پذیرش بیست و چهار ساعته با حداقل دو شیفت کارمند.
دارا بودن دربان و مامور پارکینگ.
دارا بودن پادو و آسانسورچی.
داشتن لابی مجلل با تعداد زیادی مبل و ارایه خدمات کافی‌شاپ در آن.
خوش آمدگویی به هر یک از میهمانان با اهدای گل.
ارایه خدمات روم‌سرویس و رستوران بیست و چهار ساعته.
ارایه سرویس اینترنت و کامپیوتر در داخل اتاق‌ها.
ارایه گاو صندوق و جعبه‌های امنیتی داخل اتاق‌ها.
ارایه خدمات حرفه‌ای میهمانداری.

هتل‌های پنج ستاره ممتاز یا Superior Luxury :
تفاوت این هتل‌ها با هتل‌های پنج ستاره معمولی عموما شامل خدمات خاص به میهمانان بین‌المللی و لوکس‌تر بودن سرویس‌های ارایه شده است.

هتل‌های شش و هفت‌ستاره
استاندارد امتیازدهی به هتل‌ها حداکثر دارای پنج ستاره است ولی در دهه‌های اخیر و با تبدیل شدن گردشگری به یک صنعت درآمدزای بین‌المللی، در بسیاری از مناطق جهان هتل‌هایی ساخته شد که سطح استاندارد آن‌ها بسیار بالاتر از هتل‌های پنج ستاره و پنج ستاره ممتاز است. رویکرد سنتی تقسیم‌بندی با پنج ستاره نیازمند یک بازنگری کلی و انعطاف‌پذیری بیش‌تر است. امروزه سطح امکانات برخی از هتل‌ها به اندازه‌ای بالاست که به هتل‌های شش ستاره یا هفت ستاره مشهور شده‌اند که البته تنها هتلی که در سراسر دنیا به عنوان هتل هفت ستاره شناخته شده، هتل برج‌العربی دبی در کشور امارات است که سطح جدید از خدمات‌دهی و امکانات رفاهی موجود در یک مرکز اقامتی را ارایه کرده است.

هوشمند سازی:
امروزه یکی از مهمترین نکاتی که در ساختمانها اعم از مسکونی، تجاری، بیمارستانها و هتلها در نظر گرفته می شود، مسئله بهینه سازی مصرف انرژی است. در بین این موارد شاید هتلها یک نمونه منحصر به فرد باشد. زیرا آنچه در هتلها دارای اهمیت بسیار زیاد است، بالا بردن ضریب آسودگی میهمانان است که در این راستا باید پارامترهای هزینه نیز در نظر گرفته شوند. خوشبختانه تجهیزات الکتریکی هوشمند، علاوه بر رعایت موارد ذکرشده، در زمینه زیباسازی و راحتی نیز پاسخگوی بسیاری از نیازهای مهمانان هتل می باشند..
هتل هوشمند هتلی است که در داخل اتاقهای آن از آخرین تکنولوژی کنترلی به منظور تأمین آسایش میهمانان استفاده شده است. امکاناتی که وظیفه تنظیم شرایط محیطی را برای کاربران به طور خودکار به مطلوبترین روش بر عهده دارد. این امکانات کاربر را از لحاظ ورود تا زمان خروج از اتاق (مطالعه، تماشای تلویزیون، خواب و نیز برخاستن از خواب) تنها نمی گذارد و سعی می کند بهترین شرایط را در هر مرحله تأمین نماید. از دیگر امکانات تجهیزات هوشمند راحتی استفاده از آنها، انعطاف پذیری و زیبایی است. سیستم های روشنایی در یک هتل شامل انواع روشنایی از قبیل: مسیرهای روشنایی، سقفی، دیواری، مسیرهای روشنایی مخفی و دکوراتیو و … می باشد که تمامی این مسیرها در اتاقها، لابی و راهروها و تمامی محوطه ها قابل هوشمندسازی و کنترل است. همچنین سیستم های گرمایشی و سرمایشی، امنیتی و صوتی از دیگر امکانات کنترل هوشمند می باشد. به عنوان مثال برای آشنایی بیشتر با این سیستمها کنترل روشنایی هوشمند اتاقی را در یک هتل بررسی می کنیم: وسایل روشنایی هتل در هر اتاق شامل لامپ راهرو وسط، دو لامپ بالای سرتخت، لامپ دیواری و دو آباژور می باشد. البته لامپهای مربوط به میز توالت کنترل مجزایی دارند. همچنین هر نوع مسیر روشنایی درنظر گرفته شده متناسب با کاربری می تواند به این سیستم اضافه گردد. کنترل روشنایی از طریق یک کلید هوشمند ۵ پل انجام می پذیرد خصوصیت ویژه این کلیدها قابلیت دریافت و اجرای سناریوهای کنترلی می باشد.
در این سیستم منظور از سناریو و یا مد آن است که بسته به کاربری فضا می توان شدت و شکل مناسبی از روشنایی را با استفاده از وسایل روشنایی موجود تعریف نموده و تنها با فشردن یک پل از کلیدهای هوشمند، سناریو را فعال نمود. به عنوان نمونه، سناریوهای صبح بخیر و شب بخیر برای این کلید تعریف شده و مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل روشنایی های بالای تخت، لامپهای دیواری و لامپ راهرو وسط نیز به وسیله این کلید انجام می پذیرد. کنترل روشنایی سرویس بهداشتی نیز بوسیله یک کلید یک پل هوشمند انجام می گیرد. همچنین جهت راحتی بیشتر کنترل فعالیت پنل های ۱Don’t Disturb و Make Up Room2 به وسیله همین کلید انجام می شود. رنگ بندی این کلیدها بسیار متنوع بوده و با توجه به سبک دکوراسیون هتل، موارد خوبی برای انتخاب وجود دارد. کنترل روشنایی سرویس بهداشتی به وسیله یک کلید یک پل هوشمند انجام می گیرد. البته می توان از کلیدهای دیگری که به سیستم هوشمند مرتبط هستند نیز استفاده نمود.
در هر یک از اتاقهای هتل یک دستگاه ۱CARD HOLDER در نظر گرفته شده است که فعالیت آن به این نحو است که با قرار گرفتن کارت در آن، سیستم های گنترلی در نظر گرفته شده در اتاق در حالت ENABLE2 قرار می گیرند. به کار گرفتن این وسیله از دید بهینه سازی مصرف انرژی بسیار مفید است زیرا تنها در صورتی که میهمان در اتاق حضور دارد سیستم های در نظر گرفته شده برای اتاق او مثل روشنایی وتهویه مطبوع فعال می باشند و در صورت عدم حضور میهمان، سیستم ها خاموش هستند. آباژور، تابلوهای روشنایی و دیگر وسایلی که به پریز متصل می شوند نیز با سیستم هوشمند مرتبط شده و به صورت یکپارچه کنترل می گردند. با لمس نمایشگر هوشمند کنترل مرکزی مسیرهای روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های صوتی لابی، فعالیت فواره ها، عملکرد پرده ها و مانند آن به راحتی تحت کنترل قرار می گیرد. با نمایشگر هوشمند می توان سناریوهای مختلف کنترلی را برای فضاهای مختلف مثل رستوران تعریف نموده و به راحتی به کار گرفت.

وجود سیستم ۳Touch panel (نمایشگر متأثر از اثر انگشت) در داخل پذیرش، این امکان را به مسئول آن می دهد که بتواند قسمتهای مختلف هتل، از جمله لابی، رستورانها، کافی شاپ، سالن همایش، سالنهای ورزشی، محوطه فضای سبز و اتاقها را از پذیرش کنترل کند و یا حتی این امکان وجود دارد که توسط این نمایشگر بتوان، از صحت عملکرد تجهیزات موتور خانه ای اطمینان حاصل کرد تا در صورت بروز هرگونه خرابی اقدامات لازم جهت رفع آن در کوتاهترین زمان ممکن انجام گیرد.
با توجه به اینکه در این سیستم قابلیت منطقه بندی وجوددارد، می توان تجهیزات الکتریکی مربوط به هر منطقه مانند روشنایی، پرده و سیستم صوت را به صورت مجزا کنترل کرده و یا سناریوهای مختلفی با توجه به شرایط آنها تعریف کرد. برای مثال محوطه فضای سبز را در نظر می گیریم. در این منطقه با توجه به ساعات مختلف روز سناریوهای متفاوتی قابل اجراست. از جمله موارد دیگری که می توان برای پذیرش در نظرگرفت استفاده از نرم افزاری است که می تواند در یک نقشه گرافیکی کل سیستم هتل و سیستم های الکتریکی مربوط به آن را به نمایش گذاشته و امکان کنترل آنها را به صورت مجزا فراهم کند. علاوه بر آن از طریق این نرم افزار می توانیم از صحت عملکرد سیستمها از جمله سیستمهای موتورخانه ای اطمینان یافته و در صورت بروز هرگونه مشکلی در کوتاهترین زمان ممکن در جهت رفع آن اقدامات لازم را به عمل آوریم. از دیگر محاسن این نرم افزار آن است که مسئول پذیرش می تواند در هرلحظه از باز شدن در هر یک از اتاقها اطلاع یابد. این روش کمک بسیار زیادی در برقراری امنیت هتل خواهد کرد. علاوه بر آن در صورت پایان اعتبار کارت در ورودی اتاق و یا به وجود آمدن مشکل می توان از داخل پذیرش در را قفل کرده و امکان استفاده ازاتاق مورد نظر را منتفی کرد.
در بیرون از در ورودی هر یک از اتاقها ، یک دستگاه کارت خوان وجود دارد به هر یک از میهمانان یک کارت مخصوص داده می شود که با قرار دادن این کارت در مقابل دستگاه کارت خوان، درب اتاق باز خواهد شد. لازم به ذکر است که این کارت برای مدت زمان اقامت فرد در داخل هتل شارژ شده است و پس از پایان این دوره عمل نخواهد کرد.
در بیرون از در ورودی اتاق پنلی قرار دارد که دارای چند قسمت است. چراغ قرمز رنگی که مربوط به ۱Don’t disturb است چراغ سبز رنگی که مربوط به ۲Mark up Room است. بعد از ورود به اتاق وجود دستگاه ۳Card Holder این امکان را برای کاربر فراهم می کند که بتواند با قرار دادن کارت (کارت در ورودی) در آن سیستم روشنایی را در حد تأمین روشنایی اولیه و سیستم گرمایشی یا سرمایشی را به طور کامل فعال کند. به کار گرفتن این وسیله از دید بهینه سازی مصرف انرژی بسیار مفید است زیرا تنها در صورتی که میهمان در اتاق حضور دارد سیستم های در نظر گرفته شده برای اتاق او فعال است.
از دیگر کلیدهای مورد استفاده در اتاق هتل کلیدهای سه و پنج پل می باشد. در راهروها و راه پله ها و معابر استفاده از سنسورهای حرکتی جهت کنترل روشنایی توصیه می شود. این سنسور با قدرت دید ۱۸۰ درجه به راحتی از تردد افراد در راهروها و راه پله ها مطلع شده و مسیرهای روشنایی را فعال می نماید. این وسیله در حدود ۸ متر از هر طرف را تحت پوشش قرار می دهد و برای راهروها و راه پله های هتل بسیار مناسب است. این وسیله دارای مدل ها و رنگهای متنوعی است به نحوی که با دیگر اجزای هتل کاملاً قابل انطباق است. در فضاهای بیرونی برای مثال بالکن ها و آلاچیق ها، در دفاتر هتل و دیگر اتاقها استفاده از سنسورها یا استفاده از سنسور ضد آب با میدان دید ۱۸۰ باعث روشن شدن چراغها در هنگام لزوم می شود. این سنسور یک وسیله ایمن و عملی است و در تاریکی بسیار خوب کار می کند. با در نظر گرفتن سناریوهای متفاوت برای ساعات مختلف روز، می توان سیستم روشنایی، موزیک و یا حتی فعال یا غیرفعال بودن آب نما را کنترل کرد و یا در صورت وجود نورپردازیهای ویژه با توجه به سیستمهای نمای متغیر برای این محوطه، آنها را نیز با سیستم هوشمند یکپارچه کرد.
از جمله امکاناتی که می توان برای داخل رستوران و یا کافی شاپ در نظر گرفت استفاده از ۱Touch panel است. با تعریف سناریوهای متفاوت برای شرایط گوناگون مانند جشن، سناریو مربوط به روز و یا شب و … می توان محیط داخل رستوران را برای میهمان جذاب کرده ومیهمانان را جهت صرف غذا در داخل رستوران هتل تشویق کرد. علاوه بر آن می توان از طریق Touch panel سیستم روشنایی، سیستم های تهویه، پرده ها و صوت را به صورت مجزا کنترل کرد.
در سالن های همایش که کاربری های مختلفی دارند نصب نمایشگر هوشمند بسیار مفید است. سناریوهای کنترلی با این وسیله به راحتی قابل تعریف و بکارگیری می باشند. برای مثال سناریوهایی مثل برگزاری جلسات، پذیرایی، نمایش اسلاید و فیلم و مانند آن به راحتی تعریف شده و مورد استفاده قرار می گیرند. اگر ابعادTouch panel مناسب اتاق کنفرانس شما نیست امکان کنترل روشنایی، تهویه مطبوع، پرده اورهد، پرده ها و مانند آن به وسیله ریموت کنترل به راحتی و بدون وقفه میسر است. در برگزاری جلساتی که کنترل روشنایی، صوت و وسایل صوتی و تصویری ضرورت دارد استفاده از این وسیله کار را آسان خواهد نمود. زیرا فراخوانی سناریوهای مختلف از پیش تعیین شده بسته به کاربری فضا از جمله خصوصیات این وسیله است.
هنگامی که میهمانان وارد پارکینگ می شوند ورود آنان بوسیله سنسور ویژه با زاویه دید ۲۲۰ درجه تشخیص داده شده و مسیرهای روشنایی بلافاصله روشن می شوند. کنترل مسیرهای روشنایی به گونه ای که فقط در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. استفاده از سیستم های هوشمند علاوه بر ایجاد محیطی بسیار آرام و دلپذیر برای میهمان که جزو اهداف هتلداری است، مصرف انرژی و هزینه نگهداری را به حداقل می رساند. این سیستم ها ضمن رعایت اصول ایمنی (کمترین جریان در مدولهای کنترلی از لحاظ برق گرفتگی) با یکپارچه شدن با سیستم های امنیتی و ایمنی به افزایش استاندارد و مشخصه های هتل کمک بسیاری می کند.

اتوماسیون ساختمانی در هتل
با هدف کلی خودکار سازی و یکپارچه نمودن تأسیسات و تجهیزات مستقر در داخل و خارج ساختمان در راستای استفاده بهینه تر از امکانات به وجود آمده است. یکی از مزایای رشد سریع فن آوری اطلاعات، توسعه سیستمهایی است که می توانند تغییرات اطراف ما را اندازه گیری و ارزیابی کرده و نسبت به آنها عکس العمل داشته باشند. این توانایی در کنترل تغییرات منجر به تغییر در محیط فیزیکی اطراف ما، بخصوص ساختمانهایی که در آنها کار می کنیم ، گشته است.
در نتیجه این تغییر، ما شاهد رشد وسیع و مهمی در زمینه ساختمانهای هوشمند« ساختمانهایی که سیستمهای ارتباطاتی و فن آوری اطلاعات را ترکیب کرده و یک سیستم یکپارچه راحت ، با امنیت بالا، سودمند از لحاظ اقتصادی و در نهایت با هزینه پایین بوجود می آورند، هستیم.
به طور کلی ساختمان هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیتهای متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت مؤثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد.
هزینه های جاری یک ساختمان معمولا هزینه های سربار زیادی را برای انواع مشاغل و ساکنان ایجاد می کند و همین موضوع می تواند در سوددهی نقش عمده ای را ایفا کند. بعلاوه خیلی از سازمانها در دنیا به صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی محیط زندگی و کم کردن هزینه های سرویس و نگهداری برای اینکه بتوانند به هدف نهایی خود برسند از یک طرف، و از طرف دیگر احتیاج آنان به امنیت و در دسترس بودن اطلاعات در زمان حقیقی، روی آورده اند تا جایی که این تغییرات حتی در شرکتهای بسیار کوچک نیز به چشم می خورد.
مزایای یک ساختمان هوشمند از طریق اتوماتیک کردن سیستمهایی مانند گرمایش، Ventilation و تهویه مطبوع یا (HVAC) Air Conditioning ، سیستم اعلام حریق و ‌آتش نشانی، سیستمهای امنیتی، مدیریت انرژی و روشنایی بوجود می آید.
به طور مثال، در نظر بگیرید که حریقی در یک ساختمان به وقوع بپیوندد، سیستم اعلام حریق با سیستم امنیتی به صورت خودکار ارتباط برقرار می کند و از این طریق قفلهای کلیه درب ها باز می شوند و مردم می توانند به راحتی از محل حریق دور شوند و سیستم امنیتی با سیستم HVAC نیز ارتباطی خودکار برقرار کرده و از این طریق هوای سالم جایگزین هوای دودآلود می شود.
از سوی دیگر یکی از مزایای بسیار مهم این ساختمان ها، صرفه جویی در زمینه حامل های مختلف انرژی می باشد.
مسأله انرژی در کشور ما سالها مورد توجه در خور نبوده و یارانه های آشکار و پنهان دولتی همواره ما را از توجه واقعی به ارزش انرژی در اشکال مختلفش باز می داشته است.در سالهای اخیر، به دلایل گوناگون لزوم محاسبه میزان مصرف و صرفه جویی انرژی بعنوان یک ضرورت قطعی و چاره ناپذیر ، پدیدار گشته است. سرعت رشد مصرف داخلی انرژی به حدی است که با روند موجود توسعه منابع نفتی شاید با گذشت چند سال و اندی دیگر قادر به صادرات نفت نباشیم.
بخش ساختمان بیش از یک سوم انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص داده، که به نظر می رسد ارزش آن به قیمت جهانی، سالیانه بالغ بر شش میلیارد دلا گردد. در صورتی که می توان با اجرای سیستم های نوین در ساختمانها، این هزینه را به شکل قابل توجهی کاهش داده و هزینه ای را که برای پیاده کردن این سیستم اجرا می شود در مدت زمانی نه چندان دور از راه ذخیره انرژی به دست آورد.
در مبحث صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر نگاهها به سوی BMS ساختمان معطوف می گردد زیرا در BMS مصرف کلیه انرژی ها مانند برق و انرژی حرارتی تحت کنترل در می آید.
در ادامه با ذکر چند مثال کاربردی طریقه صرفه جویی در مصرف انرژی را شرح می دهیم.
۱- در اکثر اداره ها و سازمانها، کارمندان برای مصرف درست اهمیتی قائل نیستند مثلاً وقتی کارمندی محل کار خود را ترک می کندئ حتی اگر بازگشت وی زمان زیادی طول بکشد ، سیستم تهویه و روشنایی خود را همچنان روشن می گذارد. در ساختار BMS در صورت عدم وجود کسی در محل، به صورت خودکار و پس از طی زمانی، سیستم به حالت حداقل مصرف سوئیچ می کند تا دوباره شخص به محل کار خود بازگردد.
۲- در ساختمانهای بزرگ اداری ساعت ۷ صبح تمام سیستم تهویه و روشنایی کل ساختمان روشن می گردد در صورتی که ممکن است افرادی در مرخصی یا مأموریت بوده و یا با تأخیر به محل کار بیایند که در این صورت انرژی بیهوده مصرف می گردد. در ساختار BMS تا فرد کارت حضور و غیاب را در ورودی می کشد سیستم تهویه و روشنایی اتاق او فعال می گردد و بدین صورت از مصرف بیهوده جلوگیری می گردد.
۳- در ساختمانهای بزرگ اگر کنترل و مدیریتی روی تأسیسات مکانیکی نداشته باشیم بطور مثال بویلر را در نظر بگیریم، مثلاً چهار بویلر داریم که در صورت عدم وجود کنترل بر عملکرد مجموعه بویلرها دو یا سه بویلر را همواره در مدار قرار می دهیم . در صورتی که ممکن است حتی یک بویلر نیز جوابگوی سیستم در زمانهای خاصی باشد که در این صورت نیز مصرف بهینه نمی باشد ولی اگ با استفاده از اندازه گیری، تعداد بویلرها را تعیین کنیم همواره به صورت بهینه انرژی را مصرف می کنیم ضمن آنکه خللی در کار سیستم بوجود نمی آید.
۴- در هواساز ممکن است دمای مطلوب را بتوان از هوای محیط بیرون تأمین نمود بدون اینکه نیاز به فعالیت هواساز باشد. اگر مدیریت و کنترل وجود نداشته باشد با اینکه محیط بیرون جوابگوی سیستم نمی باشد ولی همچنان هواساز نیز در حال کار است که نتیجه عدم استفاده صحیح از انرژی می باشد.

بحث دیگری که در بازگشت سرمایه نقش دارد مصرف بهینه از امکانات می باشد که توصیحات آن به شرح زیر می باشد:
۱- در سیستم تأسیسات مکانیکی با تقسیم زمانهای کارکرد بین تمام اعضای یک مجموعه( مثلاً مجموعه پمپ های سیرکولاسیون) فشار کاری بین همه اعضاء تقسیم می شود. ضمن اینکه از غیر فعال بودن یک بخش از مجموعه بطور دائم جلوگیری می کند که خود باعث بهتر عمل کردن تمام مجموعه می گردد.
۲- روی تمام تجهیزات مورد استفاده در ساختمان کنترل داشته و تمام وضعیتهای موجود را اندازه گیری کرده و در صورت بروز خرابی در سیستم به طور خودکار به مد Standby سوئیچ کرده و خرابی را به اطلاع کاربر می رساند تا در اسرع وقت جهت تعمیر اقدام گردد.
۳- زمان های کارکرد تمام تجهیزات را ذخیره می نماید و در زمانی که نیاز به سرویس می باشد به کاربر اطلاع می دهد تا سیستم همواره در حالت مطلوبی کار نماید.
۴- در تمام سیستم تهویه مطبوع و تأسیسات مکانیکی ( مثلاً مبدلها) علاوه بر اندازه گیری دمای پروسه و نقطه تنظیم تعریف شده، با اندازه گیری دمای محیط بیرون روی نقطه تنظیم اثر گذاشته تا نوسانات دما جبران گردد. ( با توجه به اینکه در اغلب مناطق ایران دمای شب و روز بسیار متفاوت می باشد با استفاده از این روش به راحتی می توان نوسانات ناشی از این تغییر دما را بصورت خودکار جبران نموده، بدون اینکه نیازی به تغییرات مداوم نقطه تنظیم باشد.
با توجه به موارد ذکر شده و موارد بسیار دیگر که در ساختار BMS قرار دارند، علاوه بر استفاده بهینه از تجهیزات، بر عمر تجهیزات نیز افزوده می گردد. ضمن اینکه فضای کار را ایده آل می نماید. با توجه به مطالب ذکر شده و آمارهای بدست آمده از پروژه های اجرا شده بر اساس ساختار BMS بطور میانگین در بحث ذخیره سازی انرژی حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد کاهش مصرف وجود داشته است و بازگشت سرمایه در اثر استفاده از ساختار BMS در حدود ۵/۲ الی ۳ سال امکان پذیر می باشد.
بر اساس تجارب موجود می توان گفت بوسیله پیاده سازی یک سیستم کنترلی جهت ذخیره انرژی، برگشت سرمایه گذاری آن در کمتر از دو سال و نیم و میزان ذخیره انرژی در سیستم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهد بود. یک نمونه از هتل هایی که توانسته است به این نتایج دست پیدا نماید هتل های Chain دبی می باشد. شعبه اصلی هتل Chain در دبی به طور دقیق مصرف انرژی را در هتلهای خود بررسی نموده و سپس تصمیم به اجرای برنامه ذخیره انرژی در شش هتل خود گرفت.
ترکیب ذخیره پول و ذخیره انرژی در شش هتل به شرح زیر است:
حجم درهمی ذخیره انرژی: ۱۸۴۰۰۰۰
ذخیره انرژی الکتریکی: MWH 1148
ذخیره آب: ۶۲۲۰۰۰۰ گالن
کاهش انتشار Co2 : 163 تن
زمان بازگشت سرمایه: ۵/۲ سال
صرفه جویی در پرداخت هزینه کل انرژی: ۲۲%
۱- مزیت‌های اتوماسیون ساختمانی (BMS) به صورت کلی
مزیت‌های ذکر شده برای این سیستم مخصوصاً بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های نگهداری و راهبری تجهیزات حرارتی – برودتی و الکتریکی افزایش شرایط راحتی ساکنین بستگی مستقیم به کیفیت و طراحی برنامه‌نویسی و اجرای آن و همچنین رابطه مستقیم با سطح علمی مهندسین راهبر BMS در آنالیز اطلاعات دارد.
مزایای این کنترل در نیل به اهداف زیر خلاصه می‌شود:

صرفه جوئی در مصرف انرژی
کاهش نیروی انسانی
افزایش عمر مفید تجهیزاتو کاهش نرخ خرابی آنها
کاهش هزینه‌های نگهداری و راهبری
نگهداری و راهبری علمی و برنامه‌ریزی شده (Preventive maintenance)
برقراری اتوماسیون قابل انعطاف برای تمامی عملکردهای ساختمان
افزایش بازده کاری نیروی انسانی به لحاظ فراهم شدن محیط کاری مناسب از رهگذر کنترل دقیق پارمترهای مختلف نظیر دما، رطوبت، CO2 و روشنائی در ساختمان
بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌های ساختمان به طور مداوم
بالا بردن سطح علمی مهندسین راهبری و نگهداری تأسیسات ساختمان
تأمین ایمنی ساختمان
۱- BMS در هتل
در این بخش به صورت خلاصه سیستم های مختلفی که در BMS مطرح می باشند و می توانند در هتل ها مورد استفاده قرار گیرند، مورد بررسی قرار گرفته است.

فهرست مطالب:
معماری هتل
هوشمندسازی
اتوماسیون ساختمانی در هتل
BMS در هتل
سیستم گشت و نگهبانی

کارت های هوشمند بیسیم

سیستم کنترل تردد افراد در درب های ورودی

سیستم های صوتی و تلفن اینترنتی (Voice Over IP)
سیستم کنترل HVAC
کنترلهای هوشمند دما و تهویه مطبوع در داخل ساختمان
سیستم اعلام و اطفاء حریق

مدیریت سیستم انرژی الکتریکی
مانیتورینگ و مدیریت سیستم
مراحل پیشنهادی جهت تهیه طرح جامع برای اتوماسیون ساختمانی
روش انجام مشاوره

توریسم مشهد
بررسی هتل های مشهد
مطالعه وضعیت هتل های موجود مشهد
بررسی زمینه(اقلیم و سایت)
لیست فعالیت ها،ابعاد،سرانه ها و دیاگرام ها
الگوهای طراحی هتل
استانداردها
مبانی نظری و اهداف طراحی
طرح نهایی
منابع ومآخذ

تصاویر فایل ها:

پروپوزال هتل هوشمند,ظوابط طراحی هتل هوشمند,دانلود رساله هتل هوشمند,دانلود مطالعات هتل هوشمند,نمونه موردی هتل هوشمند,نمونه مشابه هتل هوشمند,طراحی هتل هوشمند,رساله معماری هتل هوشمند,مطالعات معماری هتل هوشمند,طراحی نهائی هتل هوشمند,نقشه هتل هوشمند,دانلود نقشه هتل هوشمند,رساله آماده هتل هوشمند,مطالعات آماده هتل هوشمند,رساله کامل هتل هوشمندرساله معماری هتل هوشمند,مطالعات معماری هتل هوشمند,طراحی نهائی هتل هوشمند,نقشه هتل هوشمند,دانلود نقشه هتل هوشمند,رساله آماده هتل هوشمند,مطالعات آماده هتل هوشمند,رساله کامل هتل هوشمند

خرید:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت رساله: word
حجم فایل ها: ۹ مگابایت