یکی از جمله کامل ترین و عالی ترین آثار معماری هند، بنای زیبای تاج محل است. این بنا با ۵۸ متر ارتفاع در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو و در نزدیکی اگرا درمنطقه اوتار پرادش هندوستان واقع شده است.
قسمت‌های زیادی از تاج محل اکنون از بین رفته است. آنچه امروز از این بنا باقی مانده یک باغ اصلی به نام چهار باغ و ساختمان سفید مقبره که گویی روی یک سکو قرار گرفته و به رودخانه جمنا مشرف است.

“ادوین آرنولد”، شاعر انگلیسی، در توصیف تاج محل می نویسد: “این ساختمان به مانند دیگر بناها، صرفا یک کار معماری نیست، بلکه روی سنگ های زنده آن اشتیاق و علاقه شدید عاشقانه یک امپراتور حک شده است.”

رابیند رانات تاگور، شاعر و اندیشمند بنگالی هند این بنا را “قطره اشکی بر رخسار تاریخ” نامیده است .

و جهانیان تاج محل را به عنوان یکی از هفت عجایب دنیا شناخته اند.

مقاله تحلیل و بررسی تاج محل 99 اسلاید,پاورپوینت تحلیل و بررسی تاج محل هند,دانلود پروژه پاورپوینت تاج محل هند,مقاله تاج محل هند,تحقیق پاورپوینت تاج محل هند,مقاله درباره تاج محل هند,تحقیق درباره تاج محل هند,دانلود مقاله پاورپوینت تاج محل هند,دانلود پروژه پاورپوینت معماری اسلامی,پاورپوینت معماری اسلامی,مقاله پاورپوینت معماری جهان,پروژه پاورپوینت آشنایی با معماری جهان

معرفی تاج محل:
ساخت: به سال ۱۰۴۰ه.ق. تا ۱۰۵۷ ه.ق.
معمار: استاد عیسی و یا ملا مرشد شیرازی
تاج محل در دوران مغول و با بهره‌گیری از موتیفهای سنتی و عناصر معماری اسلامی مورد استفاده در مساجد ساخته شده است.
پلان مرکزی یک تمهید خاص و قابل قبول را به وجود می‌آورد. در ادامه حیاط مرکزی،گنبد،قوسها و سردرهای تزئین شده، معماری متشکل از فرم، فضا، نور و تزئینات را به وجود می‌آورد که قصد دارد با پدیدآوردن نمادهای مقتدرانه و صحیح، یک ساختمان دارای معانی فرهنگی را پدید آورد.
این بنا در کنار رود آگرا بر پا شده است . استقرار مزار در کنار رودخانه موجب شد که عمارت مزار از نواحی واقع در آن سوی رودخانه یا از سوی کسانی که از طریق رودخانه عبور می‌کردند، به خوبی قابل مشاهده باشد.
افزون بر این،اهمیت عمارت مزار از لحاظ بصری برای بازدیدکنندگان و زائران بیشتر نیز شد، زیرا جلوخان و دروازه ورودی باغ در امتداد محور طولی مجموعه و در سوی دیگر باغ قرار داشت، و استقرار مزار در سوی دیگر باغ و در امتداد همان محور نه تنها از اهمیت و شکوه بنا نمی‌کاهد، بلکه طولانی‌تر شدن مسیر و زمان دسترسی به آن و نقاط دید بیشتر در طی زمان طولانی‌تر تا هنگام رسیدن به آن بر اهمیت بنا افزوده است.

تاریخچه باغ
ممتاز محل ۲۱ ساله بود که همسر مورد دلخواه شاه جهان شد و در هنگام تولد فرزندش، مرد. شاه به دلیل شدت علاقه به همسرش تصمیم گرفت که مقبره ای را به خاطر او بسازد. تاج محل به مدت ۱۷سال و با ۲۰۰۰۰ کارگر و بنّا و سنگ تراش با استفاده از سنگ مرمر سفید، ماسه سنگ و سنگ های قیمتی آورده شده از مکان های دور ساخته شد.
اهداف طراحی مجموعه :
. کارکردی :
باغ مزارها برای بزرگداشت رجال مذهبی و افراد مهم اجتماعی
در مزارها، دید از محوطه به بنا اهمیت دارد .
۲٫ کالبدی:
همجواری مزار با یک باغ و قرارگیری مزار در محلی از مجموعه از لحاظ بصری، بیشترین اهمیت و شکوه را داشته است
– بازدید برای مردم آزاد است.
طراحی و سازماندهی موقعیت چهار عرصه واقع در مجموعه تاج محل شامل چهارسو بازار، کاروانسرا، جلوخان، باغ و سکوی مزار
جهان مادی (دنیا) مثل (کاروانسرا، بازار)
فضای واسط و برزخ گونه مثل (میدان جلوخان )
نمادی از بهشت موعود مثل( فضای باغ )
. فرهنگی :
تجلیل و تقدیس از افراد برای آنها مقبره و مزار ساخته می شود.
– پدیده مهم اجتماعی ای است که با حضور مسلمانان به آن سرزمین آمد
۴٫ محیطی وجغرافیایی:
– همجواری با رودخانه جمنا و قرارگیری بنا در منتهی الیه محوطه باغ.
– قابل مشاهده بودن بنای مزار از جبهه دیگر رودخانه.
– استقرار بنا در راستای محور اصلی باغ و قرارگیری دروازه ورودی باغ در راستای همان محور

 

معرفی پلان
این باغ دارای شکلی مستطیلی می باشد که در راستای محور شمالی- جنوبی در کناره رودخانه جمنا قرار گرفته است. ابعاد باغ ۵۷۹ متر طول و ۳۰۴ متر عرض دارد.
این باغ در سه بخش مجزا شده است:
۱٫ محدوده ورودی باغ
۲٫ باغ مرکزی
۳٫ صفه ای به ارتفاع ۷/۶ متر که مزار روی آن قرار گرفته

نحوه ارتباط بنا با شبکه شهر:
مجموعه تاج محل توسط نوعی فضای شهری به نام جلوخان که نوعی میدان مستطیل شکل است و به وسیله ی دروازه ی ورودی با محیط شهری همجوار خود ارتباط برقرار میکند این میدان که در گذشته دارای ۲۸ حجره در اضلاع ۴گانه ی خود بوده است نوعی فضای با شکوه است که گردشکران را برای ورود به باغ آماده می کند

تاج محل جزو فهرست‌ تازه‌ از عجایب‌ هفتگانه‌ جهان‌ است و برای‌ انتخاب‌ عجایب‌ هفتگانه‌ دنیا از بیش‌ از شصت‌ میلیون‌ نفر در سراسر دنیا نظر سنجی‌ شده‌ است.‌‌

تصاویر فایل:

تحقیق پاورپوینت تاج محل هند,مقاله درباره تاج محل هند,تحقیق درباره تاج محل هند,دانلود مقاله پاورپوینت تاج محل هند,دانلود پروژه پاورپوینت معماری اسلامی,پاورپوینت معماری اسلامی,مقاله پاورپوینت معماری جهان,پروژه پاورپوینت آشنایی با معماری جهان

دانلود مقاله پاورپوینت تاج محل هند,دانلود پروژه پاورپوینت معماری اسلامی,پاورپوینت معماری اسلامی,مقاله پاورپوینت معماری جهان,پروژه پاورپوینت آشنایی با معماری جهاندانلود پروژه پاورپوینت معماری اسلامی,پاورپوینت معماری اسلامی,مقاله پاورپوینت معماری جهان,پروژه پاورپوینت آشنایی با معماری جهان

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت فایل: pptx ( پاورپوینت) – حجم فایل: ۸ مگابایت