خانه ی نصیرالدوله را میرزا عبدالوهاب خان شیرازی در دوره ی قاجاریه،با مساحت ۱۷۰۰ متر مربع ساخته است.او تزئیناتی نیز چون گچبری،نقاشی دیواری،آینه کاری و … بر آن افزوده است.این بنا،که در محدوده ی بافت تاریخی محله ی عودلاجان در محله ی سیروس و مرکز امامزاده یحیی قرار گرفته است،دارای یک شاه نشین در عمارت اصلی و دو بادگیر با نمایی آجری در طرفین ساختمان است.در بالاترین قسمت نمای ورودی بام،یک عنصر تزئینی،به نام سنتوری با سیستم خرپایی اجرا شده است.در قسمت جنوبی حیاط،عمارتی یک طبقه وجود داردکه با ساختمان اصلی هم دوره می باشد،اما در اواخر دوران ناصری قسمت هایی به آن اضافه شده است.کالسکه خانه ا‍ی هم در قسمت جنوب کل مجموعه قرار دارد.

پروژه آشنایی با مرمت ابنیه – پروژه مرمت خانه نصیرالدوله ( تهران ) 69 اسلاید,دانلود پروژه پاورپوینت مرمت خانه نصیرالدوله تهران,پروژه های مرمت,دانلود پروزه کامل مرمت خانه نصیرالدوله,مرمت بنای خانه نصیرالدوله,نقشه خانه نصیرالدوله تهران,تصویر های خانه نصیرالدوله تهران,تاریخچه خانه نصیرالدوله تهران,طرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدوله

تاریخچه بنا
در تنها کتیبه ی چوبی باقی مانده که به صورت گره کاری بوده تاریخ ساخت بنا ذکر شده که متعلق به اوایل دوره ی ناصری یعنی ۱۲۷۲ ه.ق می باشد .سبک ساختمان همان سبک خانه های ایرانی دوره ی صفوی است .
در نقشه های ۱۲۷۵ ه.ق و ۱۳۰۹ ه.ق شهر تهران این معبر که در محله ی عودلاجان واقع می شده جزو مهم ترین شهر بوده که علاوه بر اهمیت آن جهت مسکونی دارای با تجاری نیز بوده .
سال ۹۶۱ ه.ق شاه طهماسب صفوی حصاری به دور روستای تهران کشید و این معبر نیز داخل حصار قرار گرفت و شکل مسیر آن تا به حال به همان صورت اولیه باقی مانده است .

برای توضیحات بیشتر و دریافت فایل به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

موقعیت خانه
وقعیت طبیعی :
بنای تاریخی نصیرالدوله در محدوده ی جغرافیایی تهران واقع گردیده است. منطقه ی تهران بین کوه و کویر در دامنه ی جنوبی البرز گسترده شده است .
موقغیت فعلی:
محل قرار گیری کنونی منزل نصیرالدوله در خیابان امیرکبیر-کوچه ی جاویدی ( میرزا محمود وزیر ) خوانده شده است. این کوچه جزو اولین معابری است که در تهران ایجاد شده است .

معرفی فضاها
ورودی : با گذر از کوچه های باریک و پر آمد و شد ورسیدن به کوچه شهید مدرس ( فعلی ) و عبور از جوار دیوار های بلند کاهگلی به هشتی کوچکی میرسیم ،با معماری صمیمانه ، این هشتی با آغوشی باز هدایتگر ما به درون حیاط جنوبی خانه می شود . فضای داخل هشتی مربع شکل بوده و امکان عبور از دو ضلع عمود بر هم وقطری شکل انجام میشود .این گونه راهیابی ، کاملا بطور محرم ، دید را از فضای بیرون به درون محدود می کند . کوبه ها و نقوش آجرکاری و فرم و فضای هشتی بیانگر عبور عام از این ضلع بنا می باشد.

و…

 

فهرست مطالب:
مقدمه …………………………………………………………………………………….. ۳
وجه تسمیه تهران ……………………………………………………………………………. ۵
تهران دوره قاجاریه .. ……………………………………………………………………….. ۹
تهران دوره پهلوی …… ……………………………………………………………………. ۱۱
مطالعات اقلیمی …………. …………………………………………………………………. ۱۶
معماری اسلامی …. ………… ……………………………………………………………. ۱۸
گزارش مصور خانه نصیرالدوله ………. ……………………………………………………. ۲۲
تاریخچه بنا ……………………………. …………………………………………………. ۲۳
موقعیت خانه …………………………… ………………………………………………….. ۲۴
پرسپکتیو دید پرنده از بنا ………………… ………………………………………………… ۲۵
پلان ……………………………………… ………………………………………………….۲۶
مقاطع ………………………………………… ……………………………………………. ۲۷
معرفی فضاها ………………………… ……… ……………………………………………. ۳۱
تزیینات ……………………………….. …… …………………………………………….. ۴۴
آسیب شناسی …………………………………. …………………………………………… ۵۲
آسیب نگاری …………………………………………. …………………………………… ۵۴
مبانی نظری مرمت ……………………………………. ………………………………… ۵۵
فرآیند مرمت …………………………………………… …………………………………. ۵۸
آسیب شناسی خانه نصیرالدوله ………………………… …………………………………. ۶۰
منابع …………………………….. ……………………………………………………… ۷۰

 

 

بعضی از اسلایدها:

دانلود پروژه پاورپوینت مرمت خانه نصیرالدوله تهران,پروژه های مرمت,دانلود پروزه کامل مرمت خانه نصیرالدوله,مرمت بنای خانه نصیرالدوله,نقشه خانه نصیرالدوله تهران,تصویر های خانه نصیرالدوله تهران,تاریخچه خانه نصیرالدوله تهران,طرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدولهپروژه های مرمت,دانلود پروزه کامل مرمت خانه نصیرالدوله,مرمت بنای خانه نصیرالدوله,نقشه خانه نصیرالدوله تهران,تصویر های خانه نصیرالدوله تهران,تاریخچه خانه نصیرالدوله تهران,طرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدولهمرمت بنای خانه نصیرالدوله,نقشه خانه نصیرالدوله تهران,تصویر های خانه نصیرالدوله تهران,تاریخچه خانه نصیرالدوله تهران,طرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدوله

تصویر های خانه نصیرالدوله تهران,تاریخچه خانه نصیرالدوله تهران,طرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدولهطرح مرمت و احیای خانه نصیرالدوله تهران,برداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدولهبرداشت از بنای خانه نصیرالدوله تهران,دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدوله

دانلود پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان,دانلود پروژه کامل مرمت خانه نصیرالدولهدانلود پروژه مرمت بناهای تاریخی تهران

 

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت فایل : ۶۹ اسلاید پاورپوینت – pptx
  • حجم فایل : ۹ مگابایت