صفحه اینستاگرام پارساکد

نمایش دسته بندی مطالب

لیست مطالب صفحه اصلی

پروژه بررسی موزه فرش ایران 24 اسلاید – مقاله کامل در مورد موزه فرش ایران

موزه فرش ایران در ضلع شمالی پارك لاله و روبه‌ روی فروشگاه سپه خیابان فاطمی واقع شده است‌ . این موزه در 22بهمن ماه 1356 افتتاح شد .
ساختمان موزه فرش ایران معماری شكیل و چشم‌گیری دارد كه آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌ . سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر می‌گیرد كه شامل دو تالار است و برای نمایش انواع قالی‌ های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد .
تالار طبقه هم‌كف به نمایشگاه دایمی اختصاص دارد و تالار فوقانی جهت برگزاری نمایشگاه‌های موقت گلیم و قالی طراحی شده است‌ .
پژوهش در سوابق‌ ، تحولات و كیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش‌ ، خاصه در ایران‌ ، گردآوری و خریداری نمونه انواع قالی‌های دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاه‌های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان‌ ، از اهداف موزه به شمار می آید .

بررسی موزه فرش ایران,پروژه پاورپوینت موزه فرش ایران,تحلیل موزه فرش ایران,دانلود پروژه پاورپوینت موزه فرش ایران,موزه فرش تهران,پروژه موزه فرش تهران,تاریخچه موزه فرش ایران,تصویر های موزه فرش ایران,موزه فرش ایران,پاورپوینت موزه فرش ایران,نقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران

آثار موزه فرش ایران:

در موزه فرش انواع گلیم‌ها و فرش‌های دست بافت‌ ، با توجه به مرغوبیت و قدمت آن‌ ها و با در نظر گرفتن ویژگی‌ های قالی ایران از لحاظ رنگ آمیزی‌ ، طرح‌ ، نقش‌ ، بافت و تنوع مناطق قالی بافی حفظ و نگه‌داری می‌ شود .
مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزش‌ ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولاً حدود 135 تخته از شاه‌كارهای قالی ایران‌ ، بافت مراكز مهم قالی‌بافی مانند كاشان‌ ، كرمان‌ ، اصفهان‌ ، تبریز ، خراسان‌ ، كردستان و جز آن‌ها ، در تالار طبقه هم‌كف به معرض نمایش گذاشته می‌شود .

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…..

از ویژگی‌های موزه فرش قالیچه دست‌بافت ارزشمند و بی‌نظیر ایرانی‌ ، كار فرش بافان كاشان‌ ، در اندازه‌های 130 در 220 سانتی‌متر ، معروف به قالیچه میرزا كوچك خان جنگلی است كه این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه كمری‌ ، قطار فشنگ نمایش می‌دهد . در شمسه بالای تصویر میرزا ، كتیبه‌ای با عبارت و نام كارخانه ملامحمود دیده می‌شود كه احتمالاً ، با توجه به این عبارات‌ ، تاریخ بافت قالیچه سال‌های آخر دوره قاجار است ‌.
قدیمی‌ترین فرش شناخته شده در جهان قالی 2500 ساله پازیریک است كه در 1949 م‌، در جنوب سیبری كشف‌شد و آن را بافت ایران در دوره هخامنشی دانسته‌اند . آشكار است كه قالی‌بافی در ایران در دوره هخامنشی وجود داشته و در قرن پنجم پیش از میلاد ، دوره‌ای طولانی از تكامل را پشت‌سر گذاشته است‌ .
قالی ایرانی پیوسته به عنوان یكی از اصیل‌ترین هنرها مورد توجه بوده و طیف وسیعی از طرح‌ها و نقوش زیبا را در برداشته است‌ . در میان قالی‌ ها با طرح‌های گوناگونی كه در آن‌ها به كار گرفته شده‌ ، قالی‌های تصویری جایگاه ویژه‌ای دارند . بافت این قالی‌ها اواخر سده نهم هجری مجدداً آغاز شد و تا به امروز ادامه یافته است‌ .

در این نمایشگاه نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است كه گوشه‌هایی از ادبیات‌ ، اسطوره‌ ، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد . این آثار همه در كارگاه قالی‌بافی استاد موسوی سیرت‌ ، به یاری هنرمندان جوان ایرانی و ذوق و سلیقه استاد دنیا دیده و تكنولوژی كامپیوتری آفریده شده‌اند .
در واقع چند عامل اصلی را در به وجود آمدن این 26 قالیچه می‌توان متذكر شد : اول تهیه طرح و نقشه از روی نسخه اصلی‌ ، دوم تنظیم رنگ‌ها و عمل آوردن مواد رنگی گیاهی و شیمیایی روی پ ش م‌های مرغوب‌ ، و بالاخره مهارت قالی بافان هنرمند بافنده این آثار كه به مدت پنج سال مستمر ، روزانه گاه تا 12 ساعت به كار بافت قالی اشتغال داشته‌اند. از نكات جالب این قالیچه‌ها هم زمانی امر طراحی و بافت را می‌توان متذكر شد . قالیچه‌ها حاشیه ندارند ، اما یك حاشیه تشعیری با الهام از نقوش سنتی برای آن‌ها انتخاب شده كه هر دو قالی یك نقش مشترک دارند . در بالای حاشیه‌ ، درون كتیبه‌هایی نام مجلس مربوط به آن قالیچه و نام هنرمندان آمده است ‌.

فعالیت های موزه فرش ایران:

در كتابخانه موزه حدود 3500 جلد كتاب به زبان‌های فارسی‌ ، عربی‌ ، فرانسه‌ ، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنر دوستان و پژوهشگران قرار می‌گیرد . هم‌ چنین بهترین كتاب‌ ها و نشریات و تحقیقات مربوط به فرش ایران و قالی‌ های مشرق زمین به طوركلی و كتاب‌هایی در زمینه مذهب‌ ، هنر و ادبیات ایران در كتابخانه موزه موجود است‌ . در كنار كتابخانه‌ ، كتاب فروشی موزه نیز مشغول به كار است ‌.

هم‌ چنین برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه‌ ، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می آید . هم‌چنین برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه‌ ، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می آید .

در طول سالیان دراز ، در این موزه نمایشگاه‌های مختلفی برگزار شده که مشهورترین آن‌ها از این قرارند :

نمایشگاه طرح بته که در دی ماه 1365 بر پا شده‌
نمایشگاه سجاده‌ ها و قالی‌های طرح محراب از سده دهم تا چهاردهم هجری‌
نمایشگاهی از قالی‌ های گل برجسته از قرن هشتم هجری تا دوره معاصر به مناسبت بزرگداشت دهه‌فجر در 12 بهمن 1364 و دست بافت‌های ارامنه ایران ‌.

و…..

 

بعضی از اسلایدها:

تحلیل موزه فرش ایران,دانلود پروژه پاورپوینت موزه فرش ایران,موزه فرش تهران,پروژه موزه فرش تهران,تاریخچه موزه فرش ایران,تصویر های موزه فرش ایران,موزه فرش ایران,پاورپوینت موزه فرش ایران,نقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایرانموزه فرش تهران,پروژه موزه فرش تهران,تاریخچه موزه فرش ایران,تصویر های موزه فرش ایران,موزه فرش ایران,پاورپوینت موزه فرش ایران,نقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایراننمازخانه موزه فرش ایران - کامران دیبا

تاریخچه موزه فرش ایران,تصویر های موزه فرش ایران,موزه فرش ایران,پاورپوینت موزه فرش ایران,نقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایرانموزه فرش ایران,پاورپوینت موزه فرش ایران,نقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایراننقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران

کتابخانه موزه فرش ایراننقشه موزه فرش ایران,پلان موزه فرش ایران

 

خرید آنلاین:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما ارسال خواهد شد. راهنمای خرید و دانلود فایل
  • فرمت فایل: پاورپوینت – 24 اسلاید
  • حجم فایل: 6 مگابایت
  • برای دریافت رساله و مطالعات موزه فرش اینجا را کلیک کنید.

نظر و دیدگاه خود را بفرستیدمینا گفت:

سلام
تحلیل و آنالیز موزه بسیار عالی بود و تشکر از سایت خوب شما
خواهش میکنم مطالب بیشتری درباره موزه های ایران در سایت قرار دهید.
ممنون

فول پکیج جامع آموزش اسکچاپ 2019
اولین و قوی ترین پکیج جامع آموزش اسکچاپ 2019 و ویری نکست + آرشیو متریال و مبلمان و صحنه های آماده رندر حرفه ای در فلش مموری (برای اسکچاپ 2016 تا 2019) / آموزش ها از صفر تا صد از مبتدی تا پیشرفته شامل تمامی مباحث از مدلسازی تا رندرگیری

قیمت: 1.500.000 تومان