رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع دهکده فرهنگی تفریحی

مطالعات معماری طراحی دهکده فرهنگی – تفریحی شهر بم با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی ۱۴۵ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله دهکده فرهنگی تفریحی

چکیده
مفهوم امروزی منظر فرهنگی نتیجه روند توسعۀ جامعۀ معاصر و ارزش های حاکم بر آن است. پس از جنگ جهانی و ویرانی های حاصل از آن و توسعۀ عظیم صنعتی، از دهۀ ۱۹۵۰ مردم دریافتند که زندگیشان ارتباط نزدیکی با محیطی دارد که در آن زندگی و کار می کنند و این امر، تشخیص هویت فرهنگی و مرجعی روحی و روانی برای روشی متعادل در زندگی شد چرا که زندگی مردمان هر جا با فرهنگشان پیوندی ناگسستنی دارد و در بستر آن معنا پیدا می کند، لذا برای ترقّی و تعالی فرهنگ، پرداختن به زیر ساخت های فرهنگی امری ضروری است. مراکز فرهنگی در هر جامعه از عوامل مهم اشاعه فرهنگ آن جامعه به شمار می آیند و از طرفی هم یکی از عرصه های مهمی که در مطالعات اجتماعی و پژوهش های فرهنگی برای شناخت تحولات ارزشی و نگرشی و سبک های جدید زندگی مورد توجه قرار می گیرد عرصه فراغت و تفریح است، زیرا به سبب در برداشتن الزامات کمتر و آزادی عمل بیشتر می تواند ارزش ها و نگرش ها و ذایقه های فرهنگی را بازنمایی کند. و البته مسئله فراغت و پر شدن اوقات فراغت با برنامه های ویژه فرهنگی و هنری مورد علاقه جوانان و مردم, یکی از علل به وجود آمدن مراکز فرهنگی و تفریحی در دوره معاصر بوده است. بنابراین نگاهی به آمار جمعیتی ایران گویای این است که بخش عمده جمعیت ایران را جوانان زیر۲۵سال تشکیل می دهند و این به تنهایی اهمیت برنامه ریزی برای جوانان و از آن رهگذر, اهمیت گسترش فضاهای فرهنگی برای گذراندن سالم و بارآور اوقات فراغت آنان را نشان می دهد. بنابراین با توجه به اهمیت میراث فرهنگی منطقه بم برای جامعه محلی، ملت ایران و جهانیان و همچنین دولت جمهوری اسلامی از یونسکو درخواست کرد تا رهبری تلاش های جهانی را در زمینه های فرهنگی و آموزشی برای این منطقه بر عهده گیرد تا بتوان با بازآفرینی مناظر فرهنگی ، تأثیر قابل توجه ای بر مطلـوبیت مـؤلفه های کیفیت، در محیط زندگی شهروندی گذاشت.
کلید واژه ها: مجتمع فرهنگی تفریحی، منظر فرهنگی، منظر تاریخی، ارگ بم، شهر بم.

رساله معماری دهکده فرهنگی - تفریحی شهر بم با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی,پایان نامه معماری دهکده فرهنگی - تفریحی شهر بم با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی,برنامه فیزیکی دهکده فرهنگی تفریحی,پروپوزال معماری دهکده فرهنگی تفریحی,نمونه موردی داخلی و خارجی دهکده فرهنگی تفریحی,ریزفضاهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,ظوابط واستانداردهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,رساله دهکده فرهنگی تفریحی,رساله معماری دهکده فرهنگی تفریحی,مطالعات طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,دانلود پایان نامه معماری دهکده فرهنگی تفریحی

جنبه های نوآوری پروژه:
با توجّه به اینکه پروژه یک مجموعه فرهنگی- تفریحی با رویکرد حفاظت از منظر تاریخی– فرهنگی است بنابراین بطور مستقیم با امور فرهنگی و اجتماعی سرو کار دارد و از آنجاییکه بم خود یکی از قطب های فرهنگی کشور است، محوطه میراث جهانی آن و منظر فرهنگی اش یک نقطه کانونی است، واقع در منظر فرهنگی گسترده تر و عظیم تری که هنوز به حد کافی شناسایی نشده است از این رو در این پایان نامه سعی شده که بم و فرهنگ حاکم بر آن و نیز مسائلی از این دست مورد توجّه قرار گیرد و به معرفی فرهنگ که در ارتباط مستقیمی با پروژه قرار دارد و خود مقوله ای گسترده را دربر می گیرد که دارای مولّفه ها و زیر مجموعه های بسیاری است ، پرداخته شود. امّا پیش از آنکه بتوانیم طراحی کنیم و طرح مقبول و مناسبی را ارائه دهیم باید اطلاعات کافی و علمی مناسب در ارتباط با موضوعات و عملکردهای گوناگون پروژه داشته باشیم. بنابراین به برخی از قوانین و استانداردهای مورد نیاز برای طراحی فضاهای گوناگون اشاره شده است. در بخش آخراین پایان نامه نیز به پروژه مورد نظر پرداخته شده و در قسمت آنالیز سایت، علت انتخاب سایت، ویژگی ها و پتانسیل های موجود در سایت و جمعّیت افرادی که با این پروژه سروکار خواهند داشت و نیز ساختارهای موجود در اطراف سایت مطرح شده و در قسمت توضیح طرح نیز نحوه سازماندهی فضاهای پروژه و ترکیب و کانسپت کلی حاکم بر پروژه و همچنین برنامه ریزی فضایی و عملکردی و مساحت ها و زیربناهای فضاهای مختلف آمده که در مورد معماری و علل قرارگیری فضاهای گوناگون توضیح داده شده است.

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

فصل ۱ :
معرفی پژوهش

۱-۱ مقدمه:
با توجه به اینکه فرهنگ پایه و اساس شکل گیری حال و آینده جوامع بشری است لذا فعالیت های فرهنگی در هر جامعه ای نشان دهنده ریشه و بینش صحیح و بها دادن به ارتقاء فکری انسان ها در آن جامعه است پس قطعا ایجاد و احداث فضاها و مجتمع ها فرهنگی می تواند نقش بایسته و مثبتی را در زمینه رسیدن به این اهداف ایفا کند. خانه های فرهنگ و هنر مکان هایی هستند که در آنها امکان ارتباط برقرار کردن با فرهنگ و تمدن و هنر قدیم و جدید میسر می گردد. هدف از طراحی «دهکده فرهنگی – تفریحی با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی» در شهر بم، فقط انجام یک پروژه معماری نیست بلکه آنچه در ابتدا مد نظر قرار گرفته اهمیت وجود مکانی فرهنگی برای ارائه و شناساندن فرهنگ و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه می باشد و از طرف دیگر کمبود سرانه این فضاها در سطح شهر با توجه به طرح جامع بم مد نظر است.

۱-۲ بیان مساله تحقیق و دلایل انتخاب آن:
از میان آثار و مجموعه‌های تاریخی ایران که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند، مجموعه‌هایی چون منظر فرهنگی بم، میدان نقش جهان اصفهان ، سازه‌های آبی – تاریخی شوشتر و کاخ گلستان با مشکلات مهمی مواجه هستند که برخی از آن‌ها به سازمان یونسکو نیز منتصویر شده و مورد رسیدگی و بازرسی قرار گرفته است. «بم و منظر فرهنگی آن» هرچند طی سال گذشته از فهرست میراث در خطر خارج شده و اقدامات خوبی در آن صورت گرفته، اما هنوز مشکلات خطرآفرین آن رفع نشده است؛ از جمله می‌توان به توسعه روزافزون حلبی‌آباد و زاغه‌نشینی پس از زلزله بر روی گسل بم که جزء عرصه اثر محسوب می‌شود اشاره نمود، و یا از نابودی تدریجی باغات در شهر به نفع احداث ساختمان‌های گوناگون یاد کرد(خبرگزاری ایلنا،۱۳۹۵).
محوطه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن یک نقطه کانونی است واقع در منظر فرهنگی گسترده تر و عظیم تری که هنوز به حد کافی شناسایی نشده است(طرح جامع مدیریت ،۲۰۰۸).
تهدید هایی که در منطقه بم وجود دارد به خطرات طبیعی بخصوص زلزله و آسیب پذیری بناهای موجود بستگی دارد.آسیب پذیری ساختار اجتماعی متغیر و سستی اقتصاد منطقه نیز ایجاد خطر می کنند و از جمله این تهدیدها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عوامل روانی: زلزله سال ۲۰۰۳ علاوه بر خرابی کالبدی مشکلات روحی نیز به بار آورد.یکی از نتایج نامطلوب آن تحریم ساختمان های سبک سنتی و عرضه سبک های جدید ساختمانی بدون هیچگونه رابطه با هویت بم است.
– توسعه جدید و غیریکپارچه: برخی پروژه های جدید مانند ارگ جدید و انواع جدید صنایع در اطراف شهر بم ساخته شده اند این پروژه ها جدا از شهر بم هستند و با جامعه کنونی و هویت سنتی آن یکپارچه نیستند.
– ساخت و ساز بی رویه: ساختن صنایع خطر آلودگی بستر اصلی آب ها را ایجاد می کند. همچنین ساختن مسکن در بخش شمال شرقی شهر بر فراز محوطه های باستان شناسی و گسل بم خطراتی را برای منابع فرهنگی که هنوز مورد پژوهش کامل قرار نگرفته اند پیش می آورد(طرح جامع مدیریت ،۲۰۰۸).
– کمبود اماکن مذهبی و فرهنگی مانند مساجد و سالن‌های سینما و فرهنگسراها یا تکمیل نشدن عملیات احداث و بازسازی آنها و… از جمله کمبودها و مشــکلاتی است که در بحث عمران شهری بم در حوزه فرهنگ و هنر به چشم می‌خورد. قبل از زلزله شهر بم دارای ۲ سینما به نام های شهر تماشا و رزاز بود که پس از تخریب این دو سینما بر اثر زلزله، دیگر در این شهر هیچ سینمایی احداث نشده است و شهربازی جدیدالاحداث شهر بم نیز که کلنگ احداث آن پس از وقوع زلزله به زمین زده شد هنوز تکمیل نشده و به بهره برداری نرســیده است و این موضوع باعث شده که کودکان بمی در حسرت و انتظار افتتاح شهربازی بم به سر ببرند. بزرگترین نگرانی مردم بم پس از به سرانجام نرسیدن فضاهای فرهنگی موجود و نبود مکان های تفریحی سالم و مجاز در شهر بم باعث می‌شود که نسل جوان این شهر برای پرکردن اوقات فراغت به سمت تفریحات ناسالم یا اعتیاد گرایش پیدا کنند(خبرگزاری میراث فرهنگی،۱۳۹۵).
در بازسازی بم، ساخت مراکز آموزشی و ورزشی در اولویت قرار داشته و اماکن فرهنگی و هنری مورد توجه کافی قرار نگرفته است همچنین، هیچ سالن تئاتر یا تالاری برای برگزاری کنسرت های موسیقی وجود ندارد و سرانه اماکن فرهنگی وهنری به استثنای کتابخانه کم است(ایران زمین ،۱۳۹۴).

۱-۳ اهمیت و ضرورت انجام پژوهش:
ارگ بم در گذشته جاذب اصلی بازدیدکنندگان بود. هرچند زلزله مصیبت بار سال ۲۰۰۳ کشته و آسیب بسیاری به بار آورد، این امر باعث جلب توجه جهان به بم و منظر فرهنگی آن شد.در نتیجه فرصت های جدیدی در رابطه با ارزش دادن به کاربرد منابع میراثی و توسعه اجتماعی و اقتصادی منطقه وجود دارد.این فرصت ها را باید در یک زمین وسیع با توجه صحیح به منابع تاریخی و باستان شناسی در نظر گرفت و از جمله این فرصت ها می توان به توسعه فرهنگی،توسعه گردشگری و توسعه اقتصادی اشاره کرد. همزمان با ارگ بم منظر تاریخی این شهر نیز ثبت جهانی شد و در فهرست آثار در معرض خطر یونسکو قرار گرفت که شامل تمام اجزای فرهنگی و تاریخی شهر بم از جمله نخلستانها، قنوات و سایر ابنیه تاریخی این شهر می شود. این امر برای نخستین بار در کشور صورت گرفت و نشان از اهمیت شهر بم داشت و در همین چارچوب معیارهایی نیز در راستای رعایت استانداردهای یونسکو در اختیار مسئولان قرار گرفت و قرار شد مرمت و بازسازی ارگ بم، بازسازی شهر و ساخت و سازها مطابق این معیارها انجام شود(تابناک ،۱۳۹۰).
توسعه و رشد خدمات فرهنگی و تفریحی به منظور تسریع، تسهیل و تقویت منابع انسانی و سلامت جامعه برای خدمت در حوزه تولید و توانمند سازی، تأمین اوقات فراغت سالم و با نشاط برای کلیه اقشار و گروه های سنی ضروری بوده که می توان با بکار گیری رویکرد فرهنگی در مواجهه با بحران‌هایی نظیر زلزله؛ به جایگاه تناسب روح با مقوله‌های فرهنگی هنری در سبد کالای معنوی مردم آسیب دیده شهر بم دست یافت. که قطعا یکی از بزرگترین التیام‌ها برای مردم مصیبت‌ زده شهر بم اقدامات فرهنگی و هنری و ساخت و ساز‌های اساسی در حوزه فرهنگ و هنر در این شهر است با قرار دادن فضاهای فرهنگی و هنری کمی از آن اتفاقات تلخ دور شده و به آینده امیدوار بشوند. بنابراین وجود مراکز تفریحی و فراغتی در شهر بم باعث جذب جوانان و خانواده‌ها و همچنین تخلیه هیجانات جوانان می‌شود که تاثیر بسزایی در روند شادکامی جامعه و همچنین کاهش بزهکاری در بین جوانان و مردم را بدنبال دارد.
شریک قرار دادن نهادهای آموزشی و پرورشی با مکمل سازی برنامه های تدوینی و بازوی مشارکت در اشتغال، به نوآوری و خلاقیت در ارائه بسته های فرهنگی، ورزشی، تفریحی و آموزشی موثر خواهد بود(خبرگزاری میراث فرهنگی،۱۳۹۵).

۱-۴ هدف های تحقیق :
۱- طراحی مجتمع فرهنگی – تفریحی هماهنگ بامنظر فرهنگی شهر بم.
۲- شناخت ویژگی های منظر فرهنگی شهر بم.
۳- شناخت ویژگی های فضایی مجتمع فرهنگی – تفریحی مناسب با منظر فرهنگی شهر بم.

۱-۵ سوالات تحقیق:
۱- چگونه می توان مجتمع فرهنگی – تفریحی هماهنگ با منظر فرهنگی منطقه طراحی نمود؟
۲- چگونه می توان بر اساس پتانسیل های منطقه , مجتمع فرهنگی – تفریحی مناسب را طراحی نمود ؟
۳- معیارهای فضایی مجتمع فرهنگی – تفریحی مناسب با منظر فرهنگی شهر بم چه می باشد؟

و… ادامه دارد

 

 

۱-۱۰ معرفی کامل سایت و دلایل انتخاب آن(رشته معماری):
بنابر آنچه که گفته شد، شهر بم و منظر فرهنگی ان به عنوان عرصه مورد مطالعه تحقیق در نظر گرفته شده است. سایت مورد نظر در ورودی شهر بم، در قسمت جنوب غربی و حد فاصل بین بخش خواجه عسکر تا ابتدای بزرگراه خلیج فارس (بم –کرمان)قرار گرفته است.

در گزینش نمونه مورد مطالعه، به موارد زیر توجه شده است:
۱٫ انتخاب محل سایت در محدوده نابسامان ورودی شهر بم به منظور بازآفرینی منظر فرهنگی شهر است.
۲٫ این محدوده، واجد فضاها و مکان هایی برای حضور مردم بوده و این فضاها به صورت بالفعل و یا بالقوه، یک فضای عمومی شهری باشند.
۳٫ ساماندهی و طراحی ورودی شهر، مورد توجه قرار گرفته است.
۴٫ محدوده مورد نظر، پتانسیل بسیار زیادی برای نمود منظر فرهنگی-تاریخی، را داراست.
۱-۱۰-۱ دسترسی های منتهی به سایت:
دسترسی های سایت به ترتیب: جاده بم – کرمان، جاده بم زاهدان (بزرگراه خلیج فارس)، جاده روستای امیر آباد.

 

 

 

فهرست مطالب:

چکیده ۱
جنبه های نوآوری پروژه: ۲
فصل ۱ : معرفی پژوهش ۳
۱-۱ مقدمه: ۴
۱-۲ بیان مساله تحقیق و دلایل انتخاب آن: ۴
۱-۳ اهمیت و ضرورت انجام پژوهش: ۶
۱-۴ هدف های تحقیق : ۷
۱-۵ سوالات تحقیق: ۷
۱-۶ چهارچوب نظری تحقیق: ۸
۱-۷ پیشینه پژوهش: ۸
۱-۸ روش گرد آوری اطلاعات: ۱۰
۱-۹ روش تجزیه و تحلیل اطلاعات: ۱۰
۱-۱۰ معرفی کامل سایت و دلایل انتخاب آن(رشته معماری): ۱۰
۱-۱۰-۱ دسترسی های منتهی به سایت: ۱۱
۱-۱۱ برنامه فیزیکی کلی پروژه مورد پژ وهش (رشته معماری): ۱۲
۱-۱۲ جدول زمانبندی: ۱۳
فصل ۲ : ادبیات و مبانی نظری پژوهش ۱۴
۱-۲ مقدمه: ۱۵
۲-۲ تعریف منظر فرهنگی ۱۶
۲-۳ سیر تحول مفهوم منظر فرهنگی ۲۵
۲-۴ اهمیت منظر فرهنگی و دلیل حفاظت از آن ۳۱
۲-۴-۱ اهمیت منظر فرهنگی بم ۳۲
۲-۵ ارکان اثرگذار بر منظرفرهنگی ۳۳
۲-۵-۱ مردم ۳۳
۲-۵-۲ فرهنگ ۳۳
۲-۵-۲-۱ تعریف فرهنگ ۳۴
۲-۵-۲-۲ ضرورت پرداختن به فرهنگ ۳۵
۲-۵-۲-۳ ویژگی های فرهنگ ۳۶
۲-۶ تدقیق فرآیند شکل گیری منظر فرهنگی بر مبنای مجاری چهارگانه شناخت ۳۷
۲-۷ دسته بندی مناظر فرهنگی از دیدگاه سازمان میراث جهانی: ۳۹
۲-۸ لایه های منظر فرهنگی: ۳۹
۲-۹اجزای مناظر فرهنگی (فیزیکی و غیر مادی): ۴۰
۲-۱۰ منظر تاریخی ۴۱
۲-۱۱ دهکده فرهنگی (فرهنگسرا) Cultural Center 43
۲-۱۱-۱ پیشینه مراکز فرهنگی ۴۵
۲-۱۲ بررسی نمونه های موجود از آثار منظر فرهنگی- تاریخی انجام شده در ایران ۴۷
۲-۱۲-۱ فرهنگسرای خاوران ۴۷
۲-۱۲-۱-۱ تحلیل فرهنگسرای خاوران توسط کامران افشار نادری ۴۸
۲-۱۲-۲ فرهنگسرای هنر (ارسباران): ۵۱
۲-۱۲-۳ فرهنگسرای غدیر: ۵۴
۲-۱۲-۴ مجموعه فرهنگی تفریحی کوهسنگی ۵۵
۲-۱۲-۵ مجموعه فرهنگی تفریحی عباس ۵۶
۲-۱۳-۱ مجموعه فرهنگی تفریحی دلاویلت ۵۷
۲-۱۳-۱-۱ معرفی تاریخی و فیزیکی پارک لاویلت ۵۸
۲-۱۳-۱-۲ نقد و تحلیل کلیت پروژه و ریز فضاهای آن: ۵۹
۲-۱۳-۱-۳ تحلیل و نقد رویکرد معمار در طراحی پروژه ۶۱
۲-۱۳-۲ نارنجستان ۶۴
۲-۱۳-۳ میدان دل کمپو ۶۴
۲-۱۳-۴ ریوآن جی ۶۵
۲-۱۳-۵ ویلا دِسته (ویلای شرق) ۶۶
۲-۱۳-۶ باغ وُلوُ ویکُنت (Vaux le Vicomte) 66
۲-۱۳-۷ باغ استو (Stowe) 67
۲-۱۳-۸ باغ استورهد (Stourhead) 68
۲-۱۳-۹ هت لو ۶۸
۲-۱۳-۱۰ پارک مرکزی یا سنترال پارک نیویورک ۶۹
۲-۱۳-۱۱ پارک پراسپکت ۷۰
۲-۱۳-۱۲ پارک بوت- شومون ۷۰
۲-۱۳-۱۳ پارک گوئل ۷۱
۲-۱۳-۱۴ گورستان جنگلی ۷۲
۲-۱۳-۱۵ پارک بوس آمستردام ۷۲
۲-۱۳-۱۵ باغ میلر ۷۳
۲-۱۳-۱۶ مجموعه فرهنگی جرج پمپیدو در پاریس ۷۴
۲-۱۳-۱۷ مجموعه فرهنگی تیجیبائو ۷۴
فصل ۳: مراحل انجام پژوهش ۷۶
۳-۱ مقدمه: ۷۷
۳-۲انواع روش های تحقیق ۷۷
۳-۲-۱ تحقیق بنیادی : Basic or Fundamental Research 77
۳-۲-۲ تحقیق کاربردی : Applied Research 78
۳-۲-۳ تحقیق عملی : Action Research 78
۳-۳ انواع دیگر روش های تحقیق ۷۸
۳-۳-۱ تحقیق تاریخی ۷۹
۳-۳-۲ تحقیق توصیفی ۷۹
۳-۳-۳ تحقیق تجربی ۸۱
۳-۳-۳-۱ روش تحقیق مورد استفاده شده در پژوهش ۸۱
۳-۳-۳-۲ تقسیم بندی روش های تحقیق بر اساس نوع داده های جمع آوری شده ۸۱
۳-۴ ابزار پژوهش ۸۲
۳-۴-۱ پرسشنامه ۸۳
۳-۴-۲ تحلیل سوالات پرسشنامه: ۸۷
۳-۵ جامعه پژوهش ۹۰
۳-۶ نمونه پژوهش (حجم نمونه، روش اندازه گیری، معیارهای اتخاب نمونه) ۹۰
۳-۶-۱ حجم نمونه: ۹۰
۳-۶-۲ روش اندازه گیری: ۹۱
۳-۶-۳ معیارهای انتخاب نمونه ۹۲
۳-۷ مکان و زمان انجام پژوهش ۹۲
۳-۷-۱ پیشینه ۹۳
۳-۷-۲ اقلیم و آب و هوا ۹۵
۳-۷-۳ بم و تاریخ ۹۶
۳-۷-۳-۱ارگ بم ۹۶
۳-۷-۳-۲ تل آتشین دارستان بم ۹۷
۳-۸ صنعت و اقتصاد ۹۷
۳-۹ محصولات عمده کشاورزی این شهرستان عبارتند از: ۱۰۰
۳-۱۰ فهرست بناهای تاریخی شهرستان بم: ۱۰۰
فصل ۴ : تجزیه و تحلیل یافته ها ۱۰۵
۴-۱ مقدمه: ۱۰۶
۴-۲ داده های توصیفی ۱۰۶
فصل ۵ : تحلیل یافته ها، بحث و نتیجه گیری و ارایه الگو ۱۲۲
۵-۱ مقدمه ۱۲۳
۵-۲ ارائه ی الگوی مستخرج از یافته های پژوهش ۱۲۴
منابع: ۱۲۷
منابع لاتین: ۱۲۹

فهرست جدول ها
جدول ۱-۱: اجزای مناظر فرهنگی(فیزیکی و غیر مادی) ۴۰
جدول ۳-۱ مشخصات کلی محدوده های مطالعاتی شهرستان بم ۹۳
جدول۳-۲ منابع آب زیرزمینی شهرستان بم ۹۹
جدول۴-۱ .داده های توصیفی مربوط به جنس، وضعیت تاهل و میزان تحصیلات ۱۰۶
جدول۴-۲ .شاخص های توصیفی مربوط به سن ۱۰۷
جدول۴-۳ .شاخص های توصیفی طرحواره های آشنایی با منظر فرهنگی ۱۰۷
جدول۴-۴ شاخص های توصیفی طرحواره های مناسب ترین راه برای معرفی ویژگی های منظر فرهنگی شهر بم ۱۰۸
جدول۴-۵ .شاخص های توصیفی طرحواره های در نظر گرفتن معیارهای ثبت جهانی در طراحی مجتمع فرهنگی ۱۰۹
جدول۴-۶ .شاخص های توصیفی طرحواره های عوامل تاثیر گذار در طراحی مجتمع فرهنگی- تفریحی هماهنگ با منظر فرهنگی ۱۱۰
جدول۴-۷ .شاخص های توصیفی طرحواره های ویژگی های فضایی تاثیر گذار در طراحی مجتمع هماهنگ با منظر فرهنگی ۱۱۱
جدول۴-۸ .شاخص های توصیفی طرحواره های توانمند سازی محیطی مجتمع فرهنگی – تفریحی هماهنگ با منظر فرهنگی شهر ۱۱۲
جدول۴-۹ .شاخص های توصیفی طرحواره های موثرترین پتانسیل های منطقه, جهت ایجاد یک مجتمع فرهنگی – تفریحی مناسب در شهر بم ۱۱۳
جدول۴-۱۰ .شاخص های توصیفی طرحواره های تاثیر جاذبه های توریستی و گردشگری منطقه در طراحی مجتمع فرهنگی – تفریحی در شهر بم ۱۱۴
جدول۴-۱۱ .شاخص های توصیفی طرحواره های مهم ترین اهداف، برای موفقیت یک مجتمع فرهنگی – تفریحی در شهر بم ۱۱۵
جدول۴-۱۲ شاخص های توصیفی طرحواره های افزایش سطح رفاه شهروندی در منطقه توسط یک مجموعه فرهنگی- تفریحی ۱۱۶
جدول۴-۱۳ .شاخص های توصیفی طرحواره های موثر درخدمات رسانی فرهنگی- تفریحی در شهربم ۱۱۷
جدول۴-۱۴ .شاخص های توصیفی طرحواره های کلاس های موثر در گذراندن اوقات فراغت جوانان در یک مجتمع فرهنگی – تفریحی ۱۱۸
جدول۴-۱۵ .شاخص های توصیفی طرحواره های موثر بر میزان شادی و سلامت روانی افراد ۱۱۹
در یک مجتمع فرهنگی – تفریحی ۱۱۹
جدول۴-۱۶ .شاخص های توصیفی طرحواره های راهکارهای اقلیمی و فرهنگی ۱۲۰
در طراحی مجتمع فرهنگی- تفریحی در شهر بم ۱۲۰

فهرست شکل ها
شــکل۲-۱ :طــرح واره پیشــنهادی شــکل گیری منظــر فرهنگــی ۳۸
نمودار۴-۱ . میزان آشنایی شهروندان با منظر فرهنگی ۱۰۷
نمودار۴-۲ مناسب ترین راه برای معرفی ویژگی های منظر فرهنگی شهر بم ۱۰۸
نمودار۴-۳ موثرترین معیارهای یونسکو در طراحی مجتمع فرهنگی- تفریحی از نظر شهروندان ۱۰۹
نمودار۴-۴ عوامل تاثیر گذار در طراحی مجتمع فرهنگی- تفریحی هماهنگ با منظر فرهنگی ۱۱۰
نمودار۴-۵ ویژگی های فضایی تاثیر گذار در طراحی مجتمع هماهنگ با منظر فرهنگی ۱۱۱
نمودار۴-۶ عوامل تاثیرگذار در توانمند سازی محیطی مجتمع فرهنگی – تفریحی هماهنگ با منظر ۱۱۲
فرهنگی شهر بم ۱۱۲
نمودار۴-۷ موثرترین پتانسیل های منطقه, جهت ایجاد یک مجتمع فرهنگی – تفریحی مناسب در شهر بم ۱۱۳
نمودار۴-۸ موثرترین جاذبه های توریستی و گردشگری منطقه در طراحی مجتمع فرهنگی – تفریحی در شهر بم ۱۱۴
نمودار۴-۹ موثرترین اهداف، برای موفقیت یک مجتمع فرهنگی – تفریحی در شهر بم ۱۱۵
نمودار۴-۱۰ افزایش سطح رفاه شهروندی در منطقه توسط یک مجموعه فرهنگی- تفریحی ۱۱۶
نمودار۴-۱۱ موثرترین خدمات فرهنگی توسط مجموعه فرهنگی- تفریحی در شهر بم ۱۱۷
در یک مجتمع فرهنگی – تفریحی ۱۱۸
نمودار۴-۱۲ بهترین راهکارهای اقلیمی و فرهنگی در طراحی مجتمع فرهنگی- تفریحی در شهر بم ۱۲۰

 

 

 

 

رساله از نظر نگارش ، منابع ، نمونه های موردی ، برنامه فیزیکی و… کامل می باشد.

 

 

تصاویر فایل:

رساله معماری دهکده فرهنگی - تفریحی شهر بم با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی,پایان نامه معماری دهکده فرهنگی - تفریحی شهر بم با رویکرد حفاظت از منظرتاریخی – فرهنگی,برنامه فیزیکی دهکده فرهنگی تفریحی,پروپوزال معماری دهکده فرهنگی تفریحی,نمونه موردی داخلی و خارجی دهکده فرهنگی تفریحی,ریزفضاهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,ظوابط واستانداردهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,رساله دهکده فرهنگی تفریحی,رساله معماری دهکده فرهنگی تفریحی,مطالعات طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,دانلود پایان نامه معماری دهکده فرهنگی تفریحیبرنامه فیزیکی دهکده فرهنگی تفریحی,پروپوزال معماری دهکده فرهنگی تفریحی,نمونه موردی داخلی و خارجی دهکده فرهنگی تفریحی,ریزفضاهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,ظوابط واستانداردهای طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,رساله دهکده فرهنگی تفریحی,رساله معماری دهکده فرهنگی تفریحی,مطالعات طراحی دهکده فرهنگی تفریحی,دانلود پایان نامه معماری دهکده فرهنگی تفریحی

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل