رساله کارشناسی معماری 

مطالعات معماری طراحی موزه هوافضا ۲۱۹ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله موزه هوافضا

فصل اول:هوافضا
۱-۱-مهندسی هوافضا
مهندسی هوافضا شاخه‌ای است از مهندسی که با طراحی هواپیما، فضاپیما، ماهواره، ماهواره برها و مسائل و موضوعات وابسته به آن‌ها و همچنین طراحی و سیستم‌ها با تکنولوژی بالا مانند خودروهای کم مصرف و تجهیزات نفت و گاز و سیستم‌های تولید توان سر وکار دارد. این رشته مهندسی به طور کلی به دو بخش اصلی هوانوردی و کیهان‌نوردی که تا حدودی با یکدیگر همپوشانی دارند، تقسیم می‌شود.

رساله معماری طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,مطالعات معماری موزه هوافضا,پروپوزال موزه هوافضا,پایان نامه معماری موزه هوافضا,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هوافضا,طرح نهایی معماری موزه هوافضا,برنامه فیزیکی موزه هوافضا,ریزفضاهای موزه هوافضا,طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,دانلود پایان نامه معماری موزه هوافضا,دانلود رساله معماری موزه هوافضا,

وسایل نقلیه هوایی در شرایط جوی مختلفی پرواز می‌کنند و بارهای سازه‌ای متفاوتی بر اجزای آنها وارد می‌شود. در نتیجه این وسایل نقلیه با در نظر گرفتن تکنولوژی‌ها و علوم مهندسی متنوعی شامل آیرودینامیک، پیشرانش، اویونیک، علم مواد و تحلیل سازه‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. مهندسی هوافضا مجموعه‌ای از علوم مهندسی ذکر شده می‌باشد و به دلیل پیچیدگی و تنوع موضوعات، مهندسین هوافضا در یکی از زمینه‌ها متخصص می‌شوند.

مهندسی هوافضا یکی از پیشروترین زمینه‌های پژوهشی است و بودجه‌های کلان نظامی و غیرنظامی که صرف این رشته می‌شود زمینه‌های پیشرفت و جهش در دیگر رشته‌های دانش و مهندسی را فراهم ساخته‌است. این مهندسی دانشی راهبردی است که در آن از دانشهای دیگر مانند مکانیک، متالورژی، علوم رایانه، عمران و الکترونیک بهره‌گیری می‌شود.

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

 

۱-۲-تاریخچه
مبدأ مهندسی هوافضا را می‌توان در اواخر سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ جستجو کرد. البته بسیاری، اولین کسی را که در زمینه مهندسی هوافضا پیش قدم بود سر جورج کیلی می‌دانند که کارهای او به اواخر سده هجدهم بر می‌گردد.[۱] سر جورج کیلی به عنوان اولین فردی شناخته می‌شود که نیروهای وارد شده به وسایل نقلیه هوایی را به صورت نیروی برآ و نیروی پسا مجزا نمود.

۱-۳-رشته مهندسی هوافضا
برای اطلاعات بیشتر: مهندسی هوافضا در ایران

هواپیمای سبک سسنا، واقع در ورودی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، در نتیجه فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی، موشکی و ماهواره فعالیت نمایند و همچنین در کلیه سازمانهایی که به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌کنند، به عنوان کارشناس و محقق خدمت نمایند. اما علاوه بر اشتغال در مراکز فوق، یک مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیک، طراحی سازه و روشهای طراحی توربو ماشین‌ها توانایی کار در شاخه‌های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.

مهندسی هوافضا از زیرشاخه‌های مهنسی مکانیک است که با توجه به گرایش‌های مختلف مهندسی هوافضا می‌توان این رشته را نزدیک یه گرایش‌های مهندسی مکانیک گرایش سیالات، کنترل، جامدات وحتی مهندسی عمران گرایش سازه دانست و لازم است ذکر شود که کاربرد زمینه‌های مطالعاتی یک مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آئرودینامیک خودرو از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیک هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیک، خودروهای کم مصرف تری می‌سازند. فرایند سیستم‌های کنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی کنترل در وسایل پرنده بر یک مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و کشتی مشترکات زیادی با سازه یک هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یک نیروگاه یا پالایشگاه همانند یک موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یک مهندس هوافضا علاوه بر شرکت‌های هوافضایی و ساخت ماهواره، در نیروگاه‌ها، صنایع نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، صنایع خودروسازی و فرودگاه‌ها فرصتهای شغلی بسیار خوبی دارد.[۱]

در ایران رشته مهندسی هوافضا در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری نموده و به عنوان رشته اول علمی ایران در نقشه علمی کشور شناخته می‌شود؛ و از نظر استخدام فارغ التحصیلان، و تخصیص بودجه به عنوان هدف اول علمی کشور به حساب آمده است. البته فارغ التحصیلان در این رشته در ایران هنوز بسیار اندک هستند و نیاز به فارغ التحصیلان بیشتر در این رشته به طور چشمگیری احساس می‌شود. در ایران سالانه حدود ۷۰۰ نفر در مقطع کارشناسی، ۴۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۵ نفر دکتری فارغ‌التحصیل می‌شوند.

گرایش‌های مهندسی هوافضا خویشاوندی زیادی با گرایش‌های رشته مهندسی مکانیک دارند؛ به‌این جهت دارای شماری درس‌های مشترک با گرایش‌های مهندسی مکانیک مثل مکانیک جامدات و مکانیک شاره‌ها است. در بعضی دانشگاه‌های دنیا، دانشکدهٔ مهندسی مکانیک و هوافضا به‌عنوان یک دانشکدهٔ مستقل وجود دارد. اما در کل این رشته از نظر تخصصی و تکنولوژی بسیار پیچیده‌تر از مهندسی مکانیک دارد و سطح علمی بالاتری دارد. پایهٔ بیشتر درس‌های این رشته بر ریاضی و فیزیک است، مانند دینامیک سیالات برای آیرودینامیک یا معادلات حرکت برای دینامیک پرواز. با این‌همه، اجزای تجربی بسیاری نیز در این رشته وجود دارد. از نظر تاریخی، این اجزاء تجربی از آزمایش مدل‌های کوچک و نمونهٔ اولیه، در تونل باد و یا در فضای باز منشأ گرفته‌اند. پیشرفت‌های صنعت رایانه این امکان را به‌وجود آورده که از دینامیک محاسباتی سیالات، و شبیه‌سازی رفتار سیال، بتوان برای کاهش هزینه و زمان صرف شده در آزمایش تونل باد استفاده کرد.

در کل برای ورود به این رشته باید از ریاضیات قوی و همچنین آشنایی کامل با زبان انگلیسی برخوردار بود. در ایران اکثر دانشگاه‌ها دروس اصلی رشته مهندسی هوافضا را در تمام مقاطع به زبان انگلیسی تدریس می‌نمایند و یکی از سخت‌ترین رشته‌های مهندسی به حساب می‌آید.

۱-۴-رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه‌های ایران
در ایران، رشتهٔ مهندسی هوافضا تنها در دانشگاه‌هایی که از سطح علمی بالایی بر خوردار هستند وجود دارد و قبولی در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر مهندسی دشوارتر است. این رشته تنها در دانشگاه‌های صنعتی مالک اشتر، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در تمام مقاطع تدریس می‌شود و در دانشگاه آزاد رامسر و نجف آباد و بناب و چند پیام نور در مقطع کارشناسی؛ و در دانشگاه فردوسی مشهدودانشگاه تهران درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و در دانشگاه‌های شهید بهشتی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شاهرود، دانشگاه سمنان و پژوهشگاه هوافضا نیز رشته هوافضا در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. با توجه به نظر رئیس کمیسیون آموزش مجلس، مدرک کارشناسی این رشته در دانشگاه پیام نور به علت عدم امکانات و هیئت علمی کافی به صورت معادل مهندسی هوافضا خواهد بود (البته این موضوع هم از طرف سازمان سنجش و دانشگاه پیام نور رد شده است).

در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد، این رشته به ۵ گرایش آیرودینامیک، پیشرانش (جلوبرنده)، دینامیک پرواز و کنترل، مهندسی فضایی، سازه‌های فضایی تقسیم می‌شود؛ و در مقطع دکترا، این رشته به ۴ گرایش آیرودینامیک، پیشرانش (جلوبرنده)، مکانیک پرواز و سازه‌های فضایی تقسیم می‌شود.[۱]
مهندسی هوا فضا
هوا فضا چیست ؟ کار یک مهندس هوافضا چیست ؟ یک مهندس هوا فضا در پایان دوره کارشناسی چه توانایی هایی دارد ؟ هدف از تربیت یک کارشناس هوافضا چیست ؟ گرایشها و شاخه های رشته دانشگاهی مهندسی هوافضا در دوره کارشناسی ارشد چیست ؟
قصد داریم تا در این مقاله به بخشی از این سوالات پاسخ دهیم .
پس با ما همراه باشید .

 

 

فهرست مطالب:

فصل اول:هوافضا ۱
۱-۱-مهندسی هوافضا ۱
۱-۲-تاریخچه ۱
۱-۳-رشته مهندسی هوافضا ۲
۱-۴-رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه‌های ایران ۳
۱-۵-گرایش‌ها ۴
۱-۵-۱-آیرودینامیک ۴
۱-۵-۲-پیشرانش ۴
۱-۵-۳-دینامیک پرواز و کنترل ۵
۱-۵-۴-سازه‌های هوافضایی ۵
۱-۵-۵-مهندسی فضایی ۵
۱-۶-عناوین درسی (سیلابس) مهندسی هوافضا در دانشگاه ۶
۱-۷-و اما هوافضا در بخش خصوصی چه جایگاهی دارد ؟ ۱۰
۱-۸-تاریخچه رشته هوافضا ۱۱
۱-۹-اهداف تاسیس: ۱۲
۱-۱۰-دانشکده پرواز نیروی هوایی ۱۲
۱-۱۱–جورج کیلی و پرواز با هواپیمای گلایدرش ۱۳
منابع: ۲۱
فصل دوم:مفاهیم پایه در موزه ها ۲۲
۲-۱مروری بر پیشینه و سوابق موزه ۲۲
۲-۱-۱-تعریف و مفهوم موزه ۲۲
۲-۱-۲-نحوه شکل گیری موزه ها در طول زمان ۲۳
۲-۱-۴-انگیزه گردآوری و مکان مقدس ۲۵
۲-۱-۵-اماکن مذهبی به مثابه ی گنجینه ۲۷
۲-۱-۶-مالکیت و ارزشیابی مواد ۲۸
۲-۲-مقدمه ای بر امروز موزه ها ۲۸
۲-۳-نحوه شکل گیری موزه ها در طول تاریخ ۳۴
۲-۳-۱ – تاریخچه پیدایش موزه در جهان ۳۴
۲-۳-۲- تاریخچه پیدایش موزه در ایران ۳۶
۲-۴-طبقه بندی موزه ها ۴۰
۲-۴-۱- انواع موزه ۴۱
۲-۵-ضرورت ها و اهمیت موزه ۴۸
۲-۶ – نقش موزه در جوامع بشری ۴۹
۲-۷ – راز موفقیت موزه ها ۵۱
۲-۸ – ضرورت ایجاد موزه از دیدگاهی فرهنگی ۵۲
۲-۹- ضرورت ایجاد موزه از دیدگاه آموزشی ۵۴
۲-۱۰ – ضرورت ایجاد موزه از دیدگاه اجتماعی ۵۶
۲-۱۱ – ضرورت ایجاد موزه از دیدگاه سیاسی ۵۸
۲-۱۲- تأثیر موزه بر صنعت توریسم و نقش آن در توسعه اقتصادی ۶۵
۲-۱۳ – ضرورت ایجاد موزه از دیدگاه فنی و حفاظتی و امنیتی ۶۸
منابع و مأخذ فصل ۲ ۶۹
فصل سوم:مبانی نظری ۶۹
۳-۱-بررسی مفهوم فضا در معماری ۶۹
۳-۱-۱-کیفیت فضا: ۶۹
۳-۱-۲-ویژگیهای فضا ۷۳
۳-۱-۳-معماری بر پایه فضا ۷۶
۳-۱-۴-مفهوم فضا از نظر اندیشمندان ۷۷
۳-۱-۵-نظر اندیشمندان در مورد فضا ۸۱
۳-۲-رابطه درون و بیرون در معماری ۸۳
۳-۳-رنگ در معماری ایران ۹۰
۳-۴-ایهام وتداعی ۹۲
۳-۵-گوناگونی معماری در ایران ۹۳
۳-۶-حجم در معماری ایران ۹۴
منابع: ۹۶
فصل ۴:برنامه فیزیکی طرح ۹۶
۴-۷-۱-.ارائه و نمایش آثار در داخل تالار به صورت آزاد ۱۰۶
۲-۷-۴٫نمایش و ارائۀ آثار در داخل ویترین : ۱۰۶
۳-۷-۴٫نمایش آثار در فضاهای باز و فضای سبز موزه: ۱۰۷
-۱۰-۴تالارهای ۱۱۰
-۱۱-۴کتابخانه ۱۱۲
-۱۲-۴اتاق جلسات و سخنرانی: Meeting rooms and Auditoriums 114
۴-۱۳-انبار و مخزن: ۱۱۶
۴-۱۴-کارگاه: ۱۱۷
۱۵-۴آزمایشگاه: ۱۱۷
۱۶-۴-بخش امور اداری: ۱۱۷
-۱۷-۴پارکینگ: ۱۱۸
۱۸-۴-تأسیسات: ۱۱۸
۴-۲۰-فروشگاه موزه و کتابفروشی: ۱۲۰
منابع و ماخذ: ۱۲۰
فصل پنجم:طراحی اقلیمی وبررسی پیشینه تاریخی ۱۲۰
۵-۱-موقعیت جغرافیایی ۱۲۰
۵-۲- موقعیت طبیعی ۱۲۱
۵-۳-توپوگرافی و ناهمواری های شهر تهران ۱۲۱
۵-۴-تاریخچه شهر تهران ۱۲۱
۵-۵-ویژگی های اقلیمی ۱۴۶
۵-۵-۱- تأثیر طراحی اقلیمی در صرفه جویی انرژی ۱۴۶
۵-۵-۲- تجزیه و تحلیل عوامل اقلیمی ۱۴۷
۵-۶-اصول طراحی اقلیمی ۱۴۹
۵-۶-۲-تهویه طبیعی در رابطه بااقلیم ۱۵۱
۵-۶-۳-فرم ساختمان در رابطه با اقلیم ۱۵۲
۵-۶-۴-نتیجه گیری و تعیین تدابیر طراحی اقلیمی ۱۵۳
۵-۷-تاریخچه و سابقه پیدایش منطقه ۲۲ شهرداری تهران ۱۵۵
۵-۸-مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه ۲۲ شهرداری تهران ۱۵۷
۵-۹-کیفیت هوا در منطقه ۲۲ شهرداری تهران ۱۶۱
۵-۱۰-شبکه حمل و نقل منطقه ۲۲ شهرداری تهران ۱۶۳
۵-۱۱-ضرایب تعدیل زیست محیطی و شهرسازی ۱۶۹
۵-۱۲-ضوابط جلوگیری از افزایش محدوده شهرها ( مصوبه مورخ ۱۰/۸/۷۸) ۱۷۲
فصل ششم:نمونه های موردی ۱۷۴
۶-۱-نمونه های داخلی ۱۷۴
۶-۱-۱- موزه هنرهای معاصر تهران ۱۷۴
۶-۱-۲ موزه زاهدان ۱۷۹
۶-۲ نمونه های خارجی ۱۸۲
۶-۲-۱ موزه ی تاریخ هلوکاست. موشه سفدی ۱۸۲
۶-۲-۲ موزه یهود دانیل لیبسکیند ۱۸۵
منابع و ماخذ فصل ششم: ۱۸۹
فصل هفتم :کانسپت و طراحی ۱۸۹
۷-۱-طراحی ۱۹۰
۷-۱-۱-کانسپت ها: ۱۹۰
۷-۱-۲- ایده و طرح نهایی ۱۹۲
۷-۱-۳- طراحی معماری ۱۹۴
۷-۲-ایده ها: ۱۹۶
۷-۳-سناریوهای کانسپچوال ( مفهومی ) ۱۹۸
۷-۴-نظریه کوین روش می گوید ۲۰۰
۷-۵-نظریه :ادوارد لارابی بارنز می گوید ۲۰۱
۷-۶-سلسله مراتب کانسپت ۲۰۲
۷-۷-انواع پنجگانه کانسپت: ۲۰۳
۷-۷-۱-کانسپت قیاسی (Avalogies) 203
۷-۷-۲-استعارات و تشبیهات (کانسپت های استعاری) (Metaphores and Similes) 206
۷-۷-۳- (کانسپت های جوهری) Essences 206
۷-۷-۴-پاسخ مستقیم و حل مساله (کانسپت های برنامه ای) Prigrammatic 209
۷-۷-۵-ایده آل ها (کانسپت های ایده آل گرا) ۲۱۰
۷-۸-کانسپت طرح ۲۱۱
منابع: ۲۱۱

 

 

 

جداول ریزفضاهای طراحی موجود نیست.

 

 

 

تصاویر فایل:

رساله معماری طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,مطالعات معماری موزه هوافضا,پروپوزال موزه هوافضا,پایان نامه معماری موزه هوافضا,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هوافضا,طرح نهایی معماری موزه هوافضا,برنامه فیزیکی موزه هوافضا,ریزفضاهای موزه هوافضا,طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,دانلود پایان نامه معماری موزه هوافضا,دانلود رساله معماری موزه هوافضا,پروپوزال موزه هوافضا,پایان نامه معماری موزه هوافضا,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هوافضا,طرح نهایی معماری موزه هوافضا,برنامه فیزیکی موزه هوافضا,ریزفضاهای موزه هوافضا,طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,دانلود پایان نامه معماری موزه هوافضا,دانلود رساله معماری موزه هوافضا,برنامه فیزیکی موزه هوافضا,ریزفضاهای موزه هوافضا,طراحی موزه هوافضا,رساله موزه هوافضا,مطالعات موزه هوافضا,دانلود پایان نامه معماری موزه هوافضا,دانلود رساله معماری موزه هوافضا,

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل