رساله کارشناسی ارشد معماری 

مطالعات معماری طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز ۵۰۹ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز

چکیده
توسعه به عنوان یکی از بزرگترین عوامل تغییر محیط زیست در قرن بیستم وبه تبع ان ساخت و ساز که جز صنایع بزرگ در استخدام نیروی انسانی صد ها هزار کارگران ساختمانی و فنون مربوطه باعث از بین رفتن زمین کشاورزی فرسایش خاک و الوده کردن محیط زیست و به مخاطره انداختن سلامتی و بهداشت مردم است. و به بحران انرژی دامن می زند. دراین باب معماران نیز همسو با سایر دست اندر کاران در پی یافتن راهکارهای جدید برای تامین زندگی مطلوب انسان بوده اند.

رساله معماری طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز 509 صفحه,مطالعات معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,رساله معماری موزه هنر با رویکرد معماری سبز و پایدار,برنامه فیزیکی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پروپوزال معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,نمونه موردی موزه هنر,ریزفضاهای طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز

مقدمه
شناخت بستر طرح برای رسیدن به طرح مطلوب ضروری است . علاوه بر معرفی و تحلیل سایت پروژه بررسی تاریخی اقلیمی زمین شناسی و… منطقه و شهر پروژه نیز اهمیت دارد .
در این فصل در ابتدا شهر تهران به لحاظ تاریخی بررسی میشود . سپس به بررسی اقلیم و زمین شناسی شهر تهران پرداخته خواهد شد و سرانجام شهر تهران در ارتباط با توسعه پایدار مورد ملاحظه قرار میگیرد.

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بدیهی است که زندگی و کار تفریح استراحت و غیره فعالیتهای است که در فضا های طراحی شده توسط معماران صورت پذیرفته شده است و از انجا که نقاط ضعف وقوت یک ساختمان بر زیست بوم جهان تاثیر گذاشته است وظیفه حساسی بر عهده معماران است.
برای ایجاد تعادل میان سطوح تنوع زیستی بر اصول توسعه صنعت ساخت و ساز پایدار که در جهت و حفظ تنوع زیستی در شهر باید رعایت شود. می بایست مورد توجه قرار گیرد. این اصول عبارتند از استفاد پایدار از منابع زیستی به عنوان مثال از چوب درخت های استفاده شود که سریع تر رشد کرده و می توانند جایگزین شوند. دیگر استفاده از منابع تجدید ناپذیر ودر نهایت حفاظت ازتنوع زیستی.
در این میان باغ موزه ها به عنوان یک دسته ازمهم ترین پارک های علمی و فناوری نقش ویژه ای در افزایش سطح دانش عمومی نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی و جایگزین انرژی های نو نسبت به انرژ های سنتی دارد.
طراحی معماری و توجه به سایت و شناخت و بهره گیری کافی از محیط و خواباندن طرح در سایت و بکارگیری کلیه انرژی های موجود و تجدید پذیر و همگونی طرح در سایت همگی دربهینه بودن طرح موثر است. از جمله ویژگی های این باغ موزه ها توسعه استفاده ازا بزار های تجدید پذیر انتقال تکنولوژی و مهندسی و استفاده از تجربیات دیگر کشور ها احداث سایت اموزشی و تحقیق در مورد راه حل های نو برای صرفه جویی در مصرف انرژی ترویج استفاده از انرژ های تجدید پذیر در ساختمان افزایش اگاهی عمومی مردم برای صرفه جویی در مصرف انرژی ترویج استفاده از انرژ ههای تجدید پذیر در ساختمانها افزایش اگاهی مردم برای صرفه جویی در مصرف انرژی اشاعه روشهای خود گردان برای ترویج یک مدل سوخت پایدار برای صاحب خانه ها و دیگر مصرف از طریق اموزش درباره انرژی های تجدیدپذیر و صرفه جویی در مصرف –توریسم-ترقی و توسعه منطقه و غیره
باغ موزه ها پایدار زمینه را اماده می کنند برای اشنا ساختن عموم جامعه با مفاهیم انرژی های تجدیدپذیر و تجدید ناپذیر و انرژی های زیست بوم و تحقق اهداف فوق این باغ با عنایت به تمامی اصول طراحی مکانی را برای تمرکز فعالیتهای مرتبط با انرژی های تجدید پذیر با تکیه بر اموزش های و نحوه کارکرد و امکانات و مزایای اقتصادی استفاده از این انرژ ها می باشد.
از این رو طراحی بهینه یک باغ موزه پایدار با داشتن سهم بسیاری در افزایش دانش عمومی نسبت به امکانات و مزایای استفاده از انرژ های تجدید پذیر خواهد داشت.

۲- فصل اول

کلیات

تعریف مسئله و ضرورت و اهمیت مسئله – اهداف- مراحل تحقیق- مبانی نظری- مفاهیم انسان پارک وشهر- روابط متقابل نیاز های انسان و کار کرد های محیطی
پارک و فضای سبز
تاثیرات فضای سبز- روابط متقابل نیاز های انسان و کار کرد های محیطی- نیاز انسان و کار کرد های اکولوژیکی- نیاز انسان و کار کرد تفریحی – نیاز انسان و کار کرد ارتباطی- اهداف پار ک داری- تاریخچه پارک سازی و باغ سازی در ایران- خصوصیات باغ سازی در ایران- مهمترین باغ های ایران- اکولوژی – ابعاد اکولوژی-بینش اکولوژیکی
طراحی اکولوژیکی چیست ؟ توسعه پایدار و بررسی اصول پایدار در طرح توسعه

مقدمه
شناخت بستر طرح برای رسیدن به طرح مطلوب ضروری است . علاوه بر معرفی و تحلیل سایت پروژه بررسی تاریخی اقلیمی زمین شناسی و… منطقه و شهر پروژه نیز اهمیت دارد .
در این فصل در ابتدا شهر تهران به لحاظ تاریخی بررسی میشود . سپس به بررسی اقلیم و زمین شناسی شهر تهران پرداخته خواهد شد و سرانجام شهر تهران در ارتباط با توسعه پایدار مورد ملاحظه قرار میگیرد.
مطالعه تاریخی
تهران در گذشته و تا قرن هفتم هجری از توابع شهر ری بوده است و به عنوان یکی از دهات شهر ری در کتاب نزهت القلوب از ان یاد شده است وجه تسمیه این قریه کوچک در کنار شهر ری اثاری از روزگار پیشین یافته اند که از تمدنی کهن در زمان دور حکایت میکند این نواحی از نظر وضع طبیعی به دو منطقه متمایز تقسیم شده بود.
الف.مناطق کوهستانی که اراضی شمال و پاره ای از شرق و غرب حوزه ری را شامل می شده و تا مرز مازندران ادامه یافته است . این محل به سبب خنکی و اعتدال هوا که جنبه ییلاقی برای ری داشته تهران میخوانده اند.
ب. مناطق جلگه ای که بخش عمده ای از اراضی جنوبی و جنوب باختری این حوزه که تا حد قم میرسیده را در بر داشته گرمسیر بوده است.
در عصر هخامنشیان( ۴۳۰-۵۵۰ ق.م) بر طبق گفته داریوش در کتیبه بیستون از نواحی کوهستانی ری تهران بعنوان پناهگاه نظامی فرورتیش (شاه مار) نام برده شده است .
بنابر همین قول قدمت بنای های از دژهای تهران به زمان حمله اسکندر به سال ۴۳۱ق.م میرسد به روایتی مرکز دینی زرتشتیان و جایگاه مغلان بوده است و بیشتر از دیگر نقاط ایران مورد حمله رستم و اسکندر قرار کرفته است . ری که بر عهد سلوکیان بر اثر زمین لرزه ای شدید یخت ویران شد در سالهای ۳۱۲ و ۱۲۹ ق.م از نو ساخته شد
پس از بحران نفت در دهه ۱۹۷۰ میلادی و با افزایش سالانه انرژی در جهان ، مساله منابع مطمئن انرژی از مهمترین مسائل روز می باشد . از سوی دیگر مشکلات محیطی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی نظیر الودگی هوا باران اسیدی اثر گل خانه ای و تغییرات آب و هوای جهانی نیاز به یافتن منابع پاکتر و سالم تر انرژی را آشکار می کند. در این جا بود که استفاده از منابع تجدید پذیر نظیر خورشید آب باد زمین گرمایی و زیست توده بعنوان یک راهکار منطقی برای تامین انرژی مورد نیاز جوامع مطرح شد.
اگرچه کشور ما دارای منابع فسیلی قابل توجهی است اما با توجه به محدود بودن ظرفیت این منابع نیاز به گسترش استفاده از منابع نوین انرژی همچنان احساس می شود. به همین منظور ودر راستای نیل به اهداف توسعه پایدار اقداماتی برای پتانسیل سنجی و بهره برداری از انرژی های تج دید پذیر صورت گرفته است . که در ادامه به انها اشاره خواهد شد. در کنار شناسایی و بهره برداری از این منابع باید اهمیت و راه کار های عملی استفاده از این منابع در صنایع مختلف ودر ساختمانها که به ترتیب حدود ۰٫۲۳ و۰٫۵۳ از کل انرژی را به خود اختصاص می دهد به مردم آموزش داده شود. به همین منظور در بسیاری از کشور های جهان موزهها نمایشگاه ها و مراکز فر هنگی خاصی ساخته شده اند که به بررسی پارهی از مصادیق در فصل مربوطه آورده شده است .
در این مراکز نمونه‌ها در کلاس ها در کارگاهها ی آموزشی شرکت کنند. و سمینارهای علمی بصورت ماهانه و یا هفتگی در انها برگزار شود. این مراکز بخصوص مورد توجه و استقبال دانش اموزان و دانشجویان قرار می گیرد. چرا که آموزش در این راکز بصورت یک فرایند فعال و دو سویه و با بکارگیری قوای تفکر و خلاقیت بازدید کنندگان انجام می شود . بسیاری از این مراکز دارای بانک های اطلاعاتی تخصصی نظیر کتابخانه و سایت کامپیوتر می باشد. و گاهی نیز مجهز به آزمایشگاههای به منظور انجام فعالیتهای تحقیقاتی مباشد.

تعریف مسئله
ساختمان ها سطح وسیعی از شهر ها را اشغال کرده و مانیز بیشترین ساعات عمرمان را در آنها می گذرانیم . لذا آنان مصرف کنند گان عظیم مصالح ساختمانی انرژی هزینه های دایمی و نگهداری هستند از طرفی با آنکه تابع ساخت و ساز و انرژی برای تولید و نگهداری ساختمانها محدودو غیر دائمی به نظر میرسد. سالها بی رویه مصرف شده و استفاده از انرژی های جایگزین بی توجه مانده است .
احترام به محیط زیست و زمین ریشه در تاریخ بشر دارد در یکی دو قرن اخیر با توجه به توانایی های انرژی بشر تعادل زیست محیطی قرون گذشته به زبان طبیعت از بین رفت و این امر باعث ایجاد حرکت جهانی در جهت رفع ناحیه تخریب زیست بوم در غرب شد. میزان مصرف سوخت های فسیلی اگر از جنبه کمی تهدید تلقی نشود . به دلیل انتشار گاز های گل خانه ای و گازههای که موجب بارش باران اسیدی می شوند . عمده ترین عامل محدوده کننده در مورد سوخت های فسیلی ظرفیت محدود محیطهای پذیرنده ضایعات است.
توسعه پایدار. توسعه ای کیفی و متوجه کیفیات زندگی است و هدف از ان بالاتر سطح کیفیت زندگی برای آیندگان می باشد. در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار پایدار محیطی در ارتباط با معماری اهمیت ویژهای دارد و مسائل زیست محیطی که آینده بشر را به خطر انداخته معماران را به چاره اندیشی وا داشته اسست. تعالیم و تربیت نیز مردم را در جوامع مختلف هوشیار تر و باسواد تر و مسئول و اخلاقی تر می کند. در نتیجه آموزش صحیح و ایجاد زمینه مناسب فرهنگی در جهت استفاده بهینه از انرژی موثر تر خواهد بود.

تعاریف
برخی تعاریفی که ازمعماری پایدار صورت گرفته است .
کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه پایدار را اینگونه پیشنهاد کرده است .
تامین کردن نیازهای کنونی بدون لطمه زدن به توانایهای نسلهای آینده برای برآورده شدن نیاز خاص خود
در تعریفی که از توسعه پایدار در گرد همایی unدر براتلند ۱۹۸۷ به دست آمد. طراحی پایدار نوعی دخل و تصرف در محیط است که تلاش می کند. تا راه حلهای را ابداع کند . که با اهداف محیطی اجتماعی واقتصادی دریک نگاه کل گرا و درهم آمیخته به تعادلی دست یافته باشند. که بتوانند کیفیت وبر تری برای زندگی نسل کنونی ومیراث مناسبی را جهت آیندگان فراهم سازد. نورمن فاستر معمار خارجی عنوان می دارد :
ارتباط تنگاتنگی بین کیفیتهای بوم شناختی و کیفیتهای هنری ساختمان وجود دارد. بهترین طرح طرحی است که بتواند نیازهای اجتماعی تکنولوژیکی زیبا شناختی و اقتصادی و زیست محیطی را باهم براورده کند.
محمد رضاجودت یکی از معماران داخلی در مورد معماری پایدارمی گوید.
منظوراز بوم شناختی ساختمان این است که که بر قابلیت ساختمان برای تلفیق عوامل محیطی و جوی و تبدیل آنها به کیفیت های فضایی وآسایش وفرم تمرکز گردد معماری پایدارتاییدی است برروابط معماری و فعالیتهای وجودی حیات آدمی سیاست جوامع ورویداد هاوواقعیت ها و مر جعیت ها
فر هاد احمدی یکی دیگر ازمعماران داخلی می نویسد
طراحی پایدارمحیطی نوعی نزدیک شدن به محصول طراحی است که بهره مندی از ویژگی های درونی بستر و شرایط محیطی را به حداکثر رسانده است در حالی که شرایط نامطلوب حاصل ازاین ساخت وساز را به حداقل سوق می دهد همچنین طراحی پایدارنوعی از معماری است که از حداکثراستعداد های محیطی برای آسایش مصرف کننندگان سود می جوید.

ضرورت و اهمیت مسئله
امروز پایدار از دغدغه های محیط زیست مطرح شده است و بهعنوان راهکاری برای بقای زمین و انسان مورد توجه است . منابع محدوود زمین به خطر افتادن حیات گونهای گیاهی و حیوانی ایجاد زباله و پسمانده گازههای سمی و در عین حال حق استفاده نسل های آینده از منابع همگی زنگ خطری در جهت استفاده صحیح جلوگیری از اتلاف انرژی است. یکی از بخشهای اساسی زندگی انسان محیط مصنوع و معماری است . که از منابع بسیار استفاده می کند.
سوای مطالعات و روشهای بنیادی زیست محیطی که ریشه در علوم پایه دارد نتیجه اجرای طراحی های محیط زیستی به نظر ابتکاری می آید. ولی اساس آنها از لحاظ دانش و ساخت دارای منابع مشخصی می باشد. .الودگی ها و هزینه بالای انرژی و کمبود روز افزون آن وروش های مرسوم ساخت و هزینه نگهداری همه گرفتار های ملموسی هستند که راه حل های کاربردی را طلب می کند. در کنار سیاستگذار ی های کلان دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی مشارکت های مردمی می تواند در بهره برداری و سودمندی پروژه بسیار موثر باشد. و به نظر می رسد هنوز در کشورمان مجموعه ایکه دارای خصوصیات انحصاری و یا اختصاصی طراحی سبز که بتتواند بستر مناسبی جهت آموزش ایجاد نماید وجود ندارد .
لذا با توجه به حقوق آیندگان و توجه به محیط یک طراحی پایدار می تواند. پیوند دهنده مناسبی برای انسان طبیعت و معماری باشد. در این خصوص نقش امکانات و سرمایه گذاری های دولتی را در مورد اطلاع رسانی و فر هنگ سازی در جهت به کار گیری انرژی های غیر فسیلی را می توان نادیده گرفت .
لذا طراحی اکو پارک میتواند قدم مثبتی در جهت همگامی دانش و فر هنگ وبه مشارکت گرفتن عموم مردم بتا آموزش های غیر مستقیم در خصوص بهره برداری عام المنفعه باشد.
سایت پارک گلریزان ولنجک که در حوزه تازه توسعه یافته غربی منطقه ۱ تهران واقع است . به دلایل وجود کمترین بحران اقلیمی و متعادل ترین آب و هوا چشم اندازههای بدیع و ویژگی تفریحی که از وجود تمایز محدود شمال تهران محسوب می شود. و نیز به دلیل رشد اقتصادی و بافت اجتماعی منطقه که تمایل به سرمایه گذاری بخش ساخت و ساز و ایجاد فر هنگ درست مصرف کردن حفظ بیشتر منابع طبیعی را ایجاد می کند لذا سعی پروژه در خلق فضای است که در آن مخاطبان نوع جدیدی از تفکر معماری – زیست و طبیعت را تجربه کرد ودر آینده بکار برند. کلیه فعالیتها و فضا های پروژه سعی می شود از نگاه سبز طراحی و کل پروزه به عنوان یک ماشین با خصوصیات دو ستدار محیط زیست مطرح شود.

«فهرست مطالب»

عنوان صفحه
مقدمه ۴۳
تعریف مسئله ۴۵
تعاریف ۴۶
ضرورت و اهمیت مسئله ۴۸
اهداف ۵۰
معماری ارگانیک ۵۲
طراحی هماهنگ و همراه با طبیعت ۵۳
معماری سبز ۵۵
معماری و اکولوژی ۵۶
معماری ارگانیک ۶۱
مراحل تحقیق ۶۱
مبانی نظری ۶۲
اکولوژی ۶۴
ابعاد اکولوژی ۶۵
بینش اکولوژیکی ۶۶
طراحی اکولوژیکی چیست ؟ ۶۶
مفهوم توسعه پایدار ۶۹
پیشینه توسعه پایدار ۷۰
بیانیه ریو پیرامون محیط زیست و توسعه ۷۱
اصول عمده مدیریت پایدار جنگلهای کره زمین ۷۱
شاخص های پایدار ۷۱
پایه های توسعه پایدار ۷۲
موانع در برابر توسعه پایدار ۷۳
نقش اعتلای دانش عمومی ومردمی در حفاظت از محیط زیست ۷۴
آموزش ۷۶
انواع اموزش ۷۶
اکو پارک-تکنولوژی-آموزش ۷۷
شناخت انرژی های تجدید پذیر ۷۹
انرژی خورشیدی ۸۰
شناخت انرژی‌های تجدید پذیر ۸۰
انرژی خورشید ۸۱
روشهای بکارگیری انرژی خورشید ۸۲
مزایای استفاده از سلول PV عبارتند از ۸۴
معایب سلول PV 84
گرمایش و سرمایش خورشیدی ۸۴
گرد اورنده خورشیدی ۸۵
۶-۱-۱- گرد اورنده های صفحه تخت ۸۵
۶-۱-۲- گرد اورنده های لوله های تخلیه شده ۸۶
۶-۱-۳- گرد اورنده متمرکز کننده ۸۶
۶-۱-۴- گرد اورنده های هوای ترادمنده ۸۶
جهت و زاویه گیری ۸۷
نو رپردازی خورشیدی ۸۷
وضعیت انرژی خورشیدی در ایران ۸۷
تولید برق ۸۸
مزایای و معایب بکار گیری انرژی زیست توده ۸۹
وضعیت انرژی زیست توده در ایران ۹۰
انرژی تامین اسایش ۹۱
بخش های شیششه ای بنا ۹۳
سلول های فتوولتاتیک ار گانیک (شیشه های مولد برق) ۹۴
بتن انتقال دهنده نور ۹۷
بتن جلا یافته یا بتن پرداختی ۱۰۰
تاسیسات مکانیکی ۱۰۱
سیستم موتور خانه ۱۰۲
سیستم موتور خانه هوشمند ۱۰۳
سازهای چادری در فضاهای ازاد ۱۰۶
آب گرم موجود در پوسته زمین ۱۱۱
پمپ حرارتی ۱۱۴
انرژی زمین گرمایی ۱۱۴
انرژی هیدرو الکتریسیته ۱۱۷
انرژی هیدروژن ۱۱۷
انرژی اقیانوس ۱۱۸
انرژی باد ۱۱۹
مبانی انرژی بادی ۱۲۰
مزرعه بادی وان گرتزلابراتوار انرژی های تجدید پذیر ۱۲۲
انرژی خورشیدی ۱۲۴
کاربردههای انرژی خورشید ۱۲۵
استفاده از انرژی حرارتی خورشید ۱۲۵
دودکش خورشیدی ۱۲۶
حمام خورشیدی ۱۲۷
اب شیرین کن خورشیدی ۱۲۸
اجاق خورشیدی ۱۲۸
سیستم فتوولتاتیک ۱۲۹
سیستم پمپاژ خورشیدی ۱۲۹
فرم‌ها و سیستم‌های ( طراحی سیستمهای فتوولتاتیک) ۱۳۲
تهویه در سیستم سقفی ۱۳۳
دسته بندی سیستم فتوولتاتیک سقفی سیستم‌های متکی به نما ۱۳۳
سیستم دیوار غشایی ۱۳۴
دسته بندی انواع سیستمهای فتوولتاتیک متکی بر نما ۱۳۵
طراحی سیستم های خورشیدی ۱۳۸
سیستم های خورشیدی غیر فعال ۱۳۹
در یافت غیر مستقیم ۱۳۹
چرخه گرمایشی در یافت مستقیم ۱۴۰
اصول فیزیکی گرمایش خورشیدی ۱۴۵
طبیعت انرژی خورشیدی ۱۴۵
سیستم های ایستا( PASSIVE) 146
دو مورد اصلی از گرمایش خورشیدی ایستا ضروری هستند. ۱۴۷
استفاده از شیشه در نمای جنوبی ۱۴۷
قوانین موجود درسیستم جذب مستقیم ۱۴۷
برای اینکه وود یک اتریوم مصرف انرژی راکاهش دهد باید به نکات زیرتوجه کرد. ۱۵۱
اصول گل خانه ۱۵۴
کلکتورهای دارای لوله خلا ۱۵۶
لوله های وکیوم ۱۵۷
کاربرد کلکتو رهای خورشیدی ۱۵۷
مزایای استفاده گرمایش از کف ۱۵۹
اقتصاد ۱۶۰
چوب طبیعی و مصنوعی ۱۶۲
اصول طراحی خورشیدی غیر فعال ۱۶۲
میزان پیش امدی سقف ها ۱۶۳
مزایای ساختمانهای سبز ۱۶۳
فرم مناسب بنا برای امکان گر مایش خورشیدی ۱۶۳
سایبان ۱۶۶
باز شوی مناسب بنا برای امکان گر مایش فعال خور شیدی ۱۶۷
میزان پیش آمدگی مناسب سقف بنا برای امکان گر مایش فعال خورشیدی ۱۶۷
طراحی سایت مناسب برای گرمایش فعال خورشیدی ۱۶۸
مصالح ۱۷۱
توپوگرافی ۱۷۲
آب های سطحی ۱۷۳
بازیافت و استفاده ی مجدد از ساختمان ۱۷۳
طراحی برای تغییر ۱۷۵
طراحی منظر ۱۷۷
تهویه طبیعی ۱۷۹
منطقه اسایش درون ساختمان ۱۷۹
تحلیل سایت ۱۸۱
نقش مناطق ایرو دینامیکی اطراف ساختمان در تهویه طبیعی ۱۸۱
نقش مسیر و سرعت جریان هوا در داخل در ایجا د اسایش ۱۸۲
ضرورت جریا ن هوا در محل مورد نظر و عوامل مورد نظر و عوامل موثر در مسیر جریان ۱۸۳
سرعت مناسب آسایش ۱۸۳
تاثیر سایبان عمودی بر سرعت جریان داخلی ۱۸۴
تاثیر توری پنجره بر سرعت جریان داخلی ۱۸۵
برسی تکنولوژی تهویه طبیعی ۱۸۶
تهویه از طریق گردش هوا ۱۸۸
برسی تکنیکی تهویه از طریق گردش هوا ۱۸۹
یک پارچگی عملکرد باز شو وپنجره ۱۹۰
تهویه از طریق نیروی بالابرند ه دودکش ۱۹۳
دودکش خورشیدی ۱۹۴
ملاحظات طراحی ۱۹۶
تهویه یک جانبه ۱۹۶
گسترش راه حل‎های اصلی ۱۹۸
مقایسه تهویه طبیعی و مکانیکی ۲۰۰
صرفه جویی در انرژی سر مایش و محدودیت عملکرد ۲۰۰
تمییزی و تصفیه کا نالها ۲۰۵
چشم اندازهای تهویه طبیعی و ظهور سیستم های تر کیبی ۲۰۶
ترکیب تهویه طبیعی با سیستم havc 208
ضوابط طراحی معماری همساز با تهویه طبیعی ۲۰۹
نتیجه ۲۱۲
مقدمه ۲۱۵
مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی THE SOLSR ENERGY RESERDH FACILITY 215
مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس ۲۲۱
کوهستان جادویی مه بر ۲۲۲
چشم اندازها ۲۲۶
مسیر باغ ها ۲۲۹
مرکز محیطی بنیاد خلیج چساپیک ۲۳۰
تکنیکهای صرفه جویی در مصرف انرژی ۲۳۲
تهویه ۲۳۳
تولید انرژی ۲۳۴
عایق کاری ۲۳۴
مواد و مصالح ۲۳۴
نمونه مصادیق پارک های زیست محیطی ۲۳۵
فعالیت مرکز HYSYLB 235
پروژه HYSYLB 236
فعالیت واحد های ساختمانی سبز ۲۳۷
لابراتور CLEAN NTLAB 237
نمونه مصادیق باغ‌های گیاه شناسی ۲۳۸
۹-۱-۱- باغ گیاه شناسی کوئیز نیویورک ۲۳۸
۹-۱-۲- باغ گیاه شناسی یادبود صد ساله اوکلا هما ۲۴۰
۹-۱-۳- باغ گیاه شناسی ملی ایران ۲۴۳
گزینه هایی برای طراحی سایبانهای تنظیم کننده نور روز ۲۷۳
حفاظت در برابر تابش خورشید ۲۷۴
سایبان‌ها ۲۷۴
۹-۱-۴- سایبان ثابت ۲۷۴
۹-۱-۵- سایبانهای متحرک ۲۷۵
۹-۱-۶- سایبان سبز ۲۷۵
گرمایش فضا ۲۷۵
تهویه ۲۷۶
تهویه طبیعی ۲۷۶
نورپردازی طبیعی ۲۷۸
نور پردازی سقفی ۲۸۰
نورگیری سقفی افقی ۲۸۰
نورگیر های سقفی عمودی ۲۸۰
چاهها یا شفت نوری ۲۸۱
نور گیر ی های سقفی لوله ای ۲۸۱
نور پردازی شعاعی ۲۸۲
فیبر های اپتیکی و لوله های نوری ۲۸۲
طبقات شیشه ای ۲۸۲
گرمایش اب استخر ها ۲۸۳
سیستم اب گرم ۲۸۳
گر مایش فعال ۲۸۴
سرمایش خورشیدی ۲۸۴
رطوبت زدایی با خشک کن ۲۸۵
کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر در ساختمان ۲۸۷
گرمایش غیر فعال ۲۸۷
دریافت مستقیم ۲۸۸
دیوار ترمپ ۲۸۸
سیستم حلقه های همرفتی ۲۸۹
سیستم بارا ۲۹۰
گلخانه ۲۹۰
سرمایش غیر فعال ۲۹۱
انتخاب مصالح ۲۹۳
پوشش پوسته خارجی ۲۹۳
پوشش روکش دار ۲۹۳
پوشش فایبر گلاس با روکش PVC 294
پوشش پلی استر با روکش PVC 294
پوششش فایبر آرامید با روکش PVC 295
پوششش فایبر گلاس با پوشش سیلیکون ۲۹۵
پوشش های بدون روکش ۲۹۶
کتانی ۲۹۶
پوشش های فلور پلیمر ۲۹۶
صفحات مرکب ۲۹۷
ورق.ETFE , 297
پلی وینیل کلراید PVC 298
صفحات THV 299
دیوار های داخلی ۲۹۹
دیوارهای سبک گچی ۲۹۹
بررسی دلایل استفاده کم در ایران ۳۰۱
تکنولوژی نصب ۳۰۱
مزایای استفاده از دیوار های سبک گچی ۳۰۳
اثرات زیست محیطی ۳۰۳
کاهش بار مرده ساختمان ۳۰۴
دلایل لزوم بازیافت ۳۰۴
صفحات سبک گچی پس از چوب و بتن بیشترین اتلاف را در ساختمانهای جدید دارند. ۳۰۵
انسان پارک وشهر ۳۰۷
مفاهیم انسان پارک وشهر ۳۰۷
پارک و فضای سبز ۳۰۸
تاثیرات فضای سبز ۳۰۸
۱۲-۱-۱- الف- اثرات اکولوژیکی ۳۰۸
۱۲-۱-۲- ب- اثرات اجتماعی وروانی ۳۰۹
۱۲-۱-۳- اثرات محیطی فضای سبز ۳۱۰
نیاز انسان و کار کرد های اکولوژیکی ۳۱۲
نیاز انسان و کار کرد تفریحی ۳۱۳
نیاز انسان و کار کرد ارتباطی ۳۱۳
نیاز انسان و کار کرد آموزشی ۳۱۳
اهداف پارک داری ۳۱۴
تاریخچه پارک سازی و باغ سازی در ایران ۳۱۵
تاریخچه پارک سازی وباغ سازی درجهان ۳۱۸
برنامه ریزی و طراحی پار کها و فضای سبز ۳۱۸
تعریف واژه پارک (park) 319
پار ک شهری ۳۱۹
۱۲-۱-۴- اثرات اکولوژیک ۳۲۰
۱۲-۱-۵- اثرات اجتماعی و روانی ۳۲۰
شکل پار ک ها ۳۲۱
تاسیسات و ملزومات پارک ۳۲۱
۱۲-۱-۶- تشکیلات اداری ۳۲۲
۱۲-۱-۷- تشکیلات و تاسیسات ساختمانی ۳۲۲
اجرای فرم بصری ۳۳۲
اصول طراحی ۳۳۲
هندسه به عنوان ساز و کار نظم دهنده ۳۳۳
گردش بعنوان ساز و کار نظم دهنده ۳۳۳
اقلیم و خرده اقلیم ۳۳۴
فرمهای معماری و توسعه سایت ۳۳۵
ایده پردازی و ادراک شهودی ۳۳۵
عینی مالیسم د رطراحی منظر ۳۳۵
سلامتی و پایدار بوم شناسی ۳۳۵
سلامت روانی و مکان سازی ۳۳۶
معیارهها و استاندارد های فیزکی طرح ۳۳۶
خلاصه و نتیجه گیری جمعیتی ۳۳۶
طریقه نمایش یک شی ۳۴۱
نور پردازی در نمایشگاه ۳۴۲
برنامه ریزی فضای موزه ۳۴۳
اصول طراحی رستوران ۳۴۵
مبلمان و نور پردازی رستوران ۳۴۷
سرانه فضای رستوران ۳۴۹
تعریف اقلیم CLIMATE 352
انواع مناطق اقلیمی ۳۵۲
مطالعات اقلیمی ۳۵۹
۱۳-۱-۱- موقعیت جغرافیای تهران ۳۵۹
۱۳-۱-۲- تقسیمات اقلیمی ۳۵۹
بررسی جدول بیوکلماتیک ساختمانی ۳۶۸
اصول و شیوههای طراحی اقلیمی ۳۷۰
ابزار طراحی اقلیمی عبارتند از: ۳۷۰
شیو های عملی کنترل آب و هوا ۳۷۱
استفاده از حرارت خورشید ۳۷۲
کاهش جریان هدایتی حرارت ۳۷۳
کاهش جذب حرارت خورشد ۳۷۵
کاهش جریان هوای خارج ۳۷۶
استفاده از تهویه هوا ۳۷۶
استفاده از برودت تابشی ۳۷۷
اصول اجرایی ۳۷۸
خصوصیات منظر ۴۱۱
پایداری و طراحی منظر ۴۱۲
منظرهای محافظ ۴۱۷
گونهای مورد استفاه در پارکسازی در حاشیه خیابانها ۴۳۰
استفاده از مصالح ۴۳۵
علت استفاده از گیاهان بومی ۴۳۸
مزایای گیاهان بومی ۴۳۸
معرفی و تحلیل سایت ۴۴۴
مقدمه ۴۴۴
موقعیت در سطح شهر و منطقه ۴۴۵
ورودیها ، همجواریها و دسترسی ها اصلی پارک جنگلی لویزان ۴۴۶
انتخاب محدوده دقیق طرح ۴۴۷
تو پوگرافی وشکل زمین درمحدوده طرح ۴۴۸
بادههای غالب و جهت بهینه ساختمان ۴۴۸
خرد اقلیم ۴۴۹
دسترسی به آب ۴۴۹
دید و منظر ۴۴۹
مقدمه ۴۵۰
مقدمه ۴۵۰
تاثیر فر هنگ اسلامی بر هویت محیط ۴۵۴
نتیجه گیری ۴۵۴
تئوری ناظر بر محتوا ۴۵۷
محتوا در اثر هنری ۴۵۷
اصول زیبا شناختی معماری ۴۶۱
*- اجزای فرم بصری ۴۶۱
معماری پایدار ۴۶۴
ایجاد خرد اقلیم مطلوب ۴۶۶
مصالح سازه و تکنیک ساخت ۴۶۶
طراحی شهری پایدار ۴۶۷
کارامدی فضا ۴۶۷
حفاظت و بهبود بخشیدن ارزشهای طبیعی ۴۶۸
طراحی انسانی ۴۶۹
ماهیت و چیستی موزه ۴۷۱
ایده های معماری وروند طراحی سایت ۴۷۴
استراتژی کلی طراحی در مقیاس پارک جنگلی ۴۷۵
نحوه ورود به موزه هنر ۴۷۶
اهداف ایجاد دریاچه و لکه گذاری آن (اولین ایده ها ) ۴۸۱
اید های معماری و روند طراحی موزه ۴۸۴
انتخاب مکان موزه در سایت ۴۸۵
نحوه ارتباط موزه باسایت ۴۸۶
نحوه برخورد باطبیعت ۴۸۷
جهت گیری ۴۸۸
(شکل۱۶-۱۸): جهت گیری ۴۸۸
سیرکولاسیون ۴۸۸
طراحی پایدار طراحی اقلیمی ۴۸۹
نمایشگاه در فضای باز ۴۹۰
منابع و ماخذ

«فهرست جداول»
عنوان صفحه
جدول (۶-۱): دسته بندی سیستم فتوولتاتیک سقفی ۱۳۳
جدول (۶-۲): دسته بندی انواع سیستم های فتوولتاتیک متکی بر نما ۱۳۶
جدول (۶-۳): مشخصات منطقه اسایش ۱۸۰
جدول (۶-۴) : جدول بر نامه ریزی فضای پار کینگ
جدول (۶-۵) :فواصل بین صندلیها در سالن سخنرانی
(۶-۶):جهت وزش باد
(۶-۸):جهت استقرار نسبت به محور شمال و جنوب

فهرست اشکال»
عنوان صفحه
شکل (۱-۱): معماری پایدار در راستای توسعه پایدار ۴۸
شکل (۱-۲): مجموعه فر هنگی تجیبائو اثر زنزو پیانو ۵۱
شکل (۱-۳): خانه آبشار رایت ۵۳
شکل (۱-۴): طراحی بر اساس بستر طرح ۵۵
شکل (۱-۵): طراحی براساس مسئله مر بوط به انرژی ۵۶
شکل (۱-۶): تالار شهر لندن کار نورمن فاستر نمونه یک معماری اکوتک ۵۷
شکل (۱-۷): بانک تجارت کومر سیائک اثر نورمن فاستر نمونه ای از معماری اکو ت ۵۸
شکل (۱-۸): طراحی در جهت اخگوی به محیط و منظر ( نورمن فاستر) ۶۱
شکل (۳-۱): عوامل سه گانه اسایش انسان/ اسایش انسان- انرژی –اقلیم- شهر و بنا- ۶۹
شکل (۵-۱): شیشه های لومر از ورود جریانهای نور مزاحم جلوگیری می کنند. ۹۸
شکل (۵-۲): بتن انتقال دهنده نور بتن با خاصیت باز تابش نیاز به روشنایی مصنوعی را کاهش می دهد. ۹۸
شکل (۵-۳): پنجره مولد برق ۱۰۱
شکل (۵-۴): نمونه‌ای از سازه‌های چادری ۱۰۹
شکل (۶-۱): چشمه اب گرم امرالد و گایزرز ۱۱۱
شکل (۶-۲): گلخانه‌ای گرم شده با انرژی زمین گرمایی منبع کمیسیون انرژی کالیفرنیا ۱۱۲
شکل (۶-۳): انرژی ذخیره شده در زمین یا مجموعه گرمای جذب شده حاصل از منابع زیر زمینی در جو و اقیا نوس ها است . ۱۱۲
شکل (۶-۴): توربین آبی با مولد الکتریسیتهزی اسیاب های ابی ۱۱۳
شکل (۶-۵): زمین گرمای ۱۱۶
شکل (۶-۶): زمین گرمای ۱۱۷
شکل (۶-۷): استحصال انرژی الکتریکی از امواج اقیانوس ۱۱۸
شکل (۶-۸): استفاده ار انرژی امواج اقیانوس ۱۱۹
شکل (۶-۹): یک نمونه توربین بادی ۱۲۱
شکل (۶-۱۰): توربین بادی انرکون E-۱۲۶، بیشترین توان تولید برق ۱۲۲
شکل (۶-۱۱): توربین بادی Éole در کِبک کانادا، بزرگ‌ترین توربین باد با محور عمودی ۱۲۲
شکل (۶-۱۲): انرژی پتانسیل موجود در آب موود به گردش در آوردن پر های توربین ۱۲۳
شکل (۶-۱۳): زاویه انحراف و آزیموت تابش منبع ۱۲۳
شکل (۶-۱۴): ساختار یک سلول فتوولتاتیک منبع ۱۲۴
شکل (۶-۱۵): هواپیمای خورشیدی ناسا که توسط نو ر خورشید حرکت می کند. ۱۲۶
شکل (۶-۱۶): یک خانه خورشیدی ۱۲۷
شکل (۶-۱۷): یک سلول خورشیدی ۱۲۸
شکل (۶-۱۸): ایجاد سایه توسط خود بنا و ساختمان های مجاور منجر به کاهش بازد هی سلول فتوولتاتیک می کردد. ۱۳۱
شکل (۶-۱۹): عایق کاری فضای خالی دیوا ردر آب و هوای سرد ۱۴۰
شکل (۶-۲۰): عایق‌کاری لبه دال در آب و هوای سر ۱۴۰
شکل (۶-۲۱): چرخه دریافت مستقیم گرما ۱۴۱
شکل (۶-۲۲): چرخه سرمایشی دریافت مستقیم منبع ۱۴۲
شکل (۶-۲۳): تابش انرژی خورشیدی بر سطح زمین ۱۴۳
شکل (۶-۲۴): تابش خورشید برسطوح مختلف ۱۴۳
شکل (۶-۲۵): شیشه امواج با طول موج بلند را منتشر می کند و موجب افزایش دما می شود. ۱۴۴
شکل (۶-۲۶): کلکتور های خورشیدی بدون پوشش جهت گر مایش استخر ۱۴۴
شکل (۶-۲۷): کلکتور های به لوله خلا با بازدهی بالا ۱۴۴
شکل (۶-۲۸): کلکتور های خورشیدی ۱۴۵
شکل (۶-۲۹): سیستم های ترموسیفونی ساخت ایران ۱۴۵
شکل (۶-۳۰): ساختمان بانک NMB NB در امستر دام طوری طراحی شده است که تمامی ایسنگا های کاری فضا ها ی داخلی آن در ۶ متری از پنجر هها واقعند که این باعث شده تمام ساختمان بصورت یک عنصر PASSIVE عمل کند. ۱۵۰
شکل (۶-۳۱): عمق منطقه PASSIVE در پلان برابر فاصله کف تا سقف بوده که می توان با استفاده از اتریوم از انرژی خورشیدی بیشتر استفاده کرد. ۱۵۲
شکل (۶-۳۲): مقادیر مختلف سایه اندازی ( فصل تابستانو زمستان ) و تهویه یک اتریوم ۱۵۲
شکل (۶-۳۳): ۱- تهویه عرضی ۲- تهویه یک طرفه ۳- روشنایی روز A نور خورشید تهویه از قبل گرم شدهC کنداسیون کاهش یافته D فضای مفید ۱۵۳
شکل (۶-۳۴): تاثیر ارتفاع اتریوم از جهت دید آسمان ۱۵۴
شکل (۶-۳۵): وقتی از اتریوم به عنوان منبع تغذیه روشنای استفاده می شود. ۱۵۴
شکل (۶-۳۶): برش داخلی یک لوله واکیوم ۱۵۷
شکل (۶-۳۷): تفاوت سیستم رادیاتور معمولی و گرمایش از کف د رگرمایش یکنواخت فضا ۱۵۹
شکل (۶-۳۸): دشواری سایه اندازی در غرب و پنجرههای شرقی ۱۶۴
شکل (۶-۳۹): تعیین میزان پیش امدگی سقف ۱۶۶
شکل (۶-۴۰): پنکه به انتشار یکنواخت گرما کمک می کند ۱۶۹
شکل (۶-۴۱): لبه دار کردن دیوار لبه پنجر ه پس نشسته امکان ورود اشعه بیشتری را فراهم می کند ۱۶۹
شکل (۶-۴۲): عایق حرارتی جهت حفظ گر ما ۱۷۱
شکل (۶-۴۳): درختان سایه تابستانس ونور زمستانی تامین می کنند. ۱۷۴
شکل (۶-۴۴): برکه حاصل از بارش و منبع ذخیره ابیاری ۱۷۴
شکل (۶-۴۵): طراحی منطبق با شیب ۱۷۵
شکل (۶-۴۶): برکه حاصل از بارش و منبع ذخیره ابیاری ۱۷۵
شکل (۶-۴۷): طراحی منطبق با شیب ۱۷۵
شکل (۶-۴۸): طراحی مناسب منظر ۱۷۶
شکل (۶-۴۹): استفاده از باز تابش گر ما از روی سنگ فرش ۱۷۶
شکل (۶-۵۰): مناطق پر فشار و کم فشار ۱۸۶
شکل (۶-۵۱): تهویه عرضی منبع ۱۸۷
شکل (۶-۵۲): قانون ارتفاع تهویه عرضی . عمق ساختمان ۵ برابر ارتفاع ان است. ۱۹۰
شکل (۶-۵۳): قرار گیری صحیح پارتیشن ها جهت عبور بدون مانع جریان هوا ۱۹۱
شکل (۶-۵۴): تهویه از طریق نیروی بالا روند حداکثر اختلاف ارتفاع باز شو ها ی ورودی و خروجی ۱۹۲
شکل (۶-۵۵): تهویه از طریق نیروی بالا روند دودکش ۱۹۳
شکل (۶-۵۶): دودکش خورشیدی ۱۹۴
شکل (۷-۱): تهویه یک جانبه ۱۹۷
شکل (۷-۲): تهویه ترکیبی ۱۹۸
شکل (۷-۳): با استفاده از دودکش خورشیدی داشتن فضای میانی و راهرو های کناری ا مکان جابحایی هوا و تهویه مطبوع در ساختمان ایجاد می شود. ۱۹۹
شکل (۷-۴): تهویه از طریق کف های کاذب ۲۰۰
شکل (۸-۱): فضای داخلی گلدن کلوریدا ۲۱۵
شکل (۸-۲): کلکتور های گلدن کلوریدا ۲۱۶
شکل (۸-۳): کلکتور های گلدن کلوریدا ۲۱۷
شکل (۸-۴): قسمت اداری مرکز تحقیقاتی خلیج چساپیک ۲۳۰
شکل (۸-۵): تلفیق گیاه در نمای مجموعه ۲۳۱
شکل (۸-۶): نمای باغ کوئیز نیو یورک ۲۳۸
شکل (۸-۷): نمای باغ کوئیز نیو یورک ۲۳۸
شکل (۸-۸): نحوه پخش فشار در سطح خارجی در ساختمان ( پلان و مقاطع) ۲۷۷
شکل (۸-۹): و جود اختلاف دما در سطوح بالا و پایین فضا و استفاده از باد گیر ۲۷۷
شکل (۸-۱۰): نور پردازی طبیعی ۲۷۸
شکل (۱-۱): معماری پایدار در راستای توسعه پایدار ۴۸
شکل (۱-۲): مجموعه فر هنگی تجیبائو اثر زنزو پیانو ۵۱
شکل (۱-۳): خانه آبشار رایت ۵۳
شکل (۱-۴): طراحی بر اساس بستر طرح ۵۵
شکل (۱-۵): طراحی براساس مسئله مر بوط به انرژی ۵۶
شکل (۱-۶): تالار شهر لندن کار نورمن فاستر نمونه یک معماری اکوتک ۵۷
شکل (۱-۷): بانک تجارت کومر سیائک اثر نورمن فاستر نمونه ای از معماری اکو ت ۵۸
شکل (۱-۸): طراحی در جهت اخگوی به محیط و منظر ( نورمن فاستر) ۶۱
شکل (۳-۱): عوامل سه گانه اسایش انسان/ اسایش انسان- انرژی –اقلیم- شهر و بنا- ۶۹
شکل (۵-۱): شیشه های لومر از ورود جریانهای نور مزاحم جلوگیری می کنند. ۹۸
شکل (۵-۲): بتن انتقال دهنده نور بتن با خاصیت باز تابش نیاز به روشنایی مصنوعی را کاهش می دهد. ۹۸
شکل (۵-۳): پنجره مولد برق ۱۰۱
شکل (۵-۴): نمونه‌ای از سازه‌های چادری ۱۰۹
شکل (۶-۱): چشمه اب گرم امرالد و گایزرز ۱۱۱
شکل (۶-۲): گلخانه‌ای گرم شده با انرژی زمین گرمایی منبع کمیسیون انرژی کالیفرنیا ۱۱۲
شکل (۶-۳): انرژی ذخیره شده در زمین یا مجموعه گرمای جذب شده حاصل از منابع زیر زمینی در جو و اقیا نوس ها است . ۱۱۲
شکل (۶-۴): توربین آبی با مولد الکتریسیتهزی اسیاب های ابی ۱۱۳
شکل (۶-۵): زمین گرمای ۱۱۶
شکل (۶-۶): زمین گرمای ۱۱۷
شکل (۶-۷): استحصال انرژی الکتریکی از امواج اقیانوس ۱۱۸
شکل (۶-۸): استفاده ار انرژی امواج اقیانوس ۱۱۹
شکل (۶-۹): یک نمونه توربین بادی ۱۲۱
شکل (۶-۱۰): توربین بادی انرکون E-۱۲۶، بیشترین توان تولید برق ۱۲۲
شکل (۶-۱۱): توربین بادی Éole در کِبک کانادا، بزرگ‌ترین توربین باد با محور عمودی ۱۲۲
شکل (۶-۱۲): انرژی پتانسیل موجود در آب موود به گردش در آوردن پر های توربین ۱۲۳
شکل (۶-۱۳): زاویه انحراف و آزیموت تابش منبع ۱۲۳
شکل (۶-۱۴): ساختار یک سلول فتوولتاتیک منبع ۱۲۴
شکل (۶-۱۵): هواپیمای خورشیدی ناسا که توسط نو ر خورشید حرکت می کند. ۱۲۶
شکل (۶-۱۶): یک خانه خورشیدی ۱۲۷
شکل (۶-۱۷): یک سلول خورشیدی ۱۲۸
شکل (۶-۱۸): ایجاد سایه توسط خود بنا و ساختمان های مجاور منجر به کاهش بازد هی سلول فتوولتاتیک می کردد. ۱۳۱
شکل (۶-۱۹): عایق کاری فضای خالی دیوا ردر آب و هوای سرد ۱۴۰
شکل (۶-۲۰): عایق‌کاری لبه دال در آب و هوای سر ۱۴۰
شکل (۶-۲۱): چرخه دریافت مستقیم گرما ۱۴۱
شکل (۶-۲۲): چرخه سرمایشی دریافت مستقیم منبع ۱۴۲
شکل (۶-۲۳): تابش انرژی خورشیدی بر سطح زمین ۱۴۳
شکل (۶-۲۴): تابش خورشید برسطوح مختلف ۱۴۳
شکل (۶-۲۵): شیشه امواج با طول موج بلند را منتشر می کند و موجب افزایش دما می شود. ۱۴۴
شکل (۶-۲۶): کلکتور های خورشیدی بدون پوشش جهت گر مایش استخر ۱۴۴
شکل (۶-۲۷): کلکتور های به لوله خلا با بازدهی بالا ۱۴۴
شکل (۶-۲۸): کلکتور های خورشیدی ۱۴۵
شکل (۶-۲۹): سیستم های ترموسیفونی ساخت ایران ۱۴۵
شکل (۶-۳۰): ساختمان بانک NMB NB در امستر دام طوری طراحی شده است که تمامی ایسنگا های کاری فضا ها ی داخلی آن در ۶ متری از پنجر هها واقعند که این باعث شده تمام ساختمان بصورت یک عنصر PASSIVE عمل کند. ۱۵۰
شکل (۶-۳۱): عمق منطقه PASSIVE در پلان برابر فاصله کف تا سقف بوده که می توان با استفاده از اتریوم از انرژی خورشیدی بیشتر استفاده کرد. ۱۵۲
شکل (۶-۳۲): مقادیر مختلف سایه اندازی ( فصل تابستانو زمستان ) و تهویه یک اتریوم ۱۵۲
شکل (۶-۳۳): ۱- تهویه عرضی ۲- تهویه یک طرفه ۳- روشنایی روز A نور خورشید تهویه از قبل گرم شدهC کنداسیون کاهش یافته D فضای مفید ۱۵۳
شکل (۶-۳۴): تاثیر ارتفاع اتریوم از جهت دید آسمان ۱۵۴
شکل (۶-۳۵): وقتی از اتریوم به عنوان منبع تغذیه روشنای استفاده می شود. ۱۵۴
شکل (۶-۳۶): برش داخلی یک لوله واکیوم ۱۵۷
شکل (۶-۳۷): تفاوت سیستم رادیاتور معمولی و گرمایش از کف د رگرمایش یکنواخت فضا ۱۵۹
شکل (۶-۳۸): دشواری سایه اندازی در غرب و پنجرههای شرقی ۱۶۴
شکل (۶-۳۹): تعیین میزان پیش امدگی سقف ۱۶۶
شکل (۶-۴۰): پنکه به انتشار یکنواخت گرما کمک می کند ۱۶۹
شکل (۶-۴۱): لبه دار کردن دیوار لبه پنجر ه پس نشسته امکان ورود اشعه بیشتری را فراهم می کند ۱۶۹
شکل (۶-۴۲): عایق حرارتی جهت حفظ گر ما ۱۷۱
شکل (۶-۴۳): درختان سایه تابستانس ونور زمستانی تامین می کنند. ۱۷۴
شکل (۶-۴۴): برکه حاصل از بارش و منبع ذخیره ابیاری ۱۷۴
شکل (۶-۴۵): طراحی منطبق با شیب ۱۷۵
شکل (۶-۴۶): برکه حاصل از بارش و منبع ذخیره ابیاری ۱۷۵
شکل (۶-۴۷): طراحی منطبق با شیب ۱۷۵
شکل (۶-۴۸): طراحی مناسب منظر ۱۷۶
شکل (۶-۴۹): استفاده از باز تابش گر ما از روی سنگ فرش ۱۷۶
شکل (۶-۵۰): مناطق پر فشار و کم فشار ۱۸۶
شکل (۶-۵۱): تهویه عرضی منبع ۱۸۷
شکل (۶-۵۲): قانون ارتفاع تهویه عرضی . عمق ساختمان ۵ برابر ارتفاع ان است. ۱۹۰
شکل (۶-۵۳): قرار گیری صحیح پارتیشن ها جهت عبور بدون مانع جریان هوا ۱۹۱
شکل (۶-۵۴): تهویه از طریق نیروی بالا روند حداکثر اختلاف ارتفاع باز شو ها ی ورودی و خروجی ۱۹۲
شکل (۶-۵۵): تهویه از طریق نیروی بالا روند دودکش ۱۹۳
شکل (۶-۵۶): دودکش خورشیدی ۱۹۴
شکل (۷-۱): تهویه یک جانبه ۱۹۷
شکل (۷-۲): تهویه ترکیبی ۱۹۸
شکل (۷-۳): با استفاده از دودکش خورشیدی داشتن فضای میانی و راهرو های کناری ا مکان جابحایی هوا و تهویه مطبوع در ساختمان ایجاد می شود. ۱۹۹
شکل (۷-۴): تهویه از طریق کف های کاذب ۲۰۰
شکل (۸-۱): فضای داخلی گلدن کلوریدا ۲۱۵
شکل (۸-۲): کلکتور های گلدن کلوریدا ۲۱۶
شکل (۸-۳): کلکتور های گلدن کلوریدا ۲۱۷
شکل (۸-۴): قسمت اداری مرکز تحقیقاتی خلیج چساپیک ۲۳۰
شکل (۸-۵): تلفیق گیاه در نمای مجموعه ۲۳۱
شکل (۸-۶): نمای باغ کوئیز نیو یورک ۲۳۸
شکل (۸-۷): نمای باغ کوئیز نیو یورک ۲۳۸
شکل (۸-۸): نحوه پخش فشار در سطح خارجی در ساختمان ( پلان و مقاطع) ۲۷۷
شکل (۸-۹): و جود اختلاف دما در سطوح بالا و پایین فضا و استفاده از باد گیر ۲۷۷
شکل (۸-۱۰): نور پردازی طبیعی ۲۷۸
(شکل۱۰-۱): پوشش فایبر گلس با پوشش سیلیکون…………………………………………………. ………۱۸۷
(شکل۱۰-۲): ورقهای ای ت اف…………………………………………………….. …..۱۸۹
,(شکل۱۰-۳): مراحل بازیافت دیوار های سبک گچی… ………۱۹۴
(شکل۱۱-۱): اثرات محیطی فضای سبز … ……۲۰۰
(شکل۱۱-۲): اثرات محیطی فضای سبز …………………… … ……………..۲۰۱
( -۱): (سطح منتصویر کننده استفاده از نور خورشید را افزایش می دهد ( واتسون دلند . اقلیمی ۱۳۷۲) ۲۵۱
(شکل۱۲-۲): افزایش پهنای کمربند حفاظتی ناحیه حفاظت شده را افزایش نمی دهد برتصویر یک کمربند عریض ( مانند جنگل ) به میزان زیاد از طول این منطقه کم می کند . ( واتسون دلند . طراحی اقلیمی ۱۳۷۲) ۲۵۱
(شکل۱۲-۳): ( استفاده از گیا هان برای سایه اندازی) …… …………………………….. ۲۵۱
(شکل۱۲-۴): استفاده از گیا هان جهت هدایت باد…… …………………………………..۲۵۲
شکل۱۲-۵): استفاده از پوشش گیا هی برای خنک کردن ساختمان و محوطه… …………۲۵۲
(شکل۱۲-۶): استفاده از وله های اب فشان ……………………………………………….۲۵۳
(شکل۱۲-۷): شکل و نحوه قرار گیری ساختمان به منظور کاهش تلاطم باد درزمستان ……۲۵۳
(شکل۱۲-۸): شکل و جهت دادن به بدنه ساختمان برای ساختمان برای به حداکثر رساندن از نسیم تابستان ۲۵۴
شکل۱۲-۹): استفاده از فضای زیر بام شیبدار به عنوان فضای حائل بین هوای داخل و خارج… .۲۵۶
(شکل۱۲-۱۰): استفاده از فضای زیر بام شیبدار به عنوان فضای حائل بین هوای داخل و خارج مجدد… .۲۵۷

(شکل۱۲-۱۱): استفاده از هشتی یا دیوار بادشکن در قسمت ورودی ساختمان شود…۲۵۸
(شکل۱۲-۱۲): با انتخاب حداکثر خط سایه (SLF) از جدول و قرار دادن آن در فرمول مربوطه می توان از ضخامت مناسب سایه بان W را بطور تقریبی به دست آورد. W=H/SLF سایبان مطلوب… …۲۵۹
(شکل۱۲-۱۳): صفحات منتصویر کننده را می توان به صورت متحرک راحی کرد به صورتی که در زمستان باعث انعکاس نور خورشید به داخل ساختمان شود اما در تابستان می توان آنرادر حالتی قرار داد که موجب وزش باد به داخل و دفع گرما شود… ۲۶۰
(شکل۱۲-۱۴): یش آمدگی بام باعث حبس هوا درزیر بام ودر نتیجه افزایش فشار هوا میشود این فشار هوا باعث وزش نسیم به داخل می گردد…… ……………………………۲۶۱
(شکل۱۳-۱): منظرهای محافظ …۲۷۸
(شکل۱۳-۲): گذرگاه خیابان لوییس، لاس وگاس …۲۸۰
(شکل۱۳-۳): منظرهای محافظ …۲۸۲
(شکل۱۳-۴): منظره …۲۸۲
(شکل۱۳-۵): منظره …۲۸۲
(شکل۱۳-۶): منظره …۲۸۲
(شکل۱۳-۷): ترفندهای محوطه سازی در طراحی فضای سبز…… ……………..۲۸۵
(شکل۱۳-۸): منظره……… …………… ………………………………………۲۸۶
(شکل۱۶-۱): سایت ۳۱۶
(شکل۱۶-۲): دید به منظر ۳۱۷
(شکل۱۶-۳): دید به منظر۳۱۷
(شکل۱۶-۴): دید به منظر۳۱۷…………… ……………………………………………
(شکل۱۶-۵): دید به منظر۳۱۸………………… ……………………………………….
(شکل۱۶-۶): دید به منظر۳۱۹…………………… …………………………………
(شکل۱۶-۷): دید به منظر۳۲۰…………………………………………………………………….
(شکل۱۶-۸): دید به منظر۳۲۰……………………………… …………………………………
(شکل۱۶-۹): نحوه دستر سی ها به پار ک موزه۳۲۱…………… ………………
(شکل۱۶-۱۰): نحوه دستر سی ها به پار ک موزه۳۲۱……………………… ……………..
(شکل۱۶-۱۱): دید به منظر۳۲۳………………………… …………………………………
(شکل۱۶-۱۲): دید به منظر۳۲۳…………………………… ………………………………
(شکل۱۶-۱۳): لکه گذاری دریاچه۳۲۴……………………………………… …………………
(شکل۱۶-۱۴): شکل گیری هندسه پارک۳۲۵………………………………… ………
(شکل۱۶-۱۵): شکل گیری۳۲۶…… ………………..
(شکل۱۶-۱۶): دید به منظر۳۲۸…………… ……………………………….
(شکل۱۶-۱۷): دید به منظر۳۲۸ …
(شکل۱۶-۱۷): موقعیت موزه در سایت ۳۲۹
(شکل۱۶-۱۸): جهت گیری۳۳۰…………………………… … ………………………
(شکل۱۶-۱۷): تاثیر اقلیم و خرد اقلیم بر طراحی موزه۳۳۱

 

 

رساله از نظر نگارش ، منابع ، نمونه های موردی ، برنامه فیزیکی و جداول ریزفضاها و… کامل می باشد.

 

 

 

تصاویر فایل:

رساله معماری طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز 509 صفحه,مطالعات معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,رساله معماری موزه هنر با رویکرد معماری سبز و پایدار,برنامه فیزیکی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پروپوزال معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,نمونه موردی موزه هنر,ریزفضاهای طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبزرساله معماری موزه هنر با رویکرد معماری سبز و پایدار,برنامه فیزیکی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پروپوزال معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,نمونه موردی داخلی و خارجی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,نمونه موردی موزه هنر,ریزفضاهای طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبزنمونه موردی داخلی و خارجی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,نمونه موردی موزه هنر,ریزفضاهای طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز

ریزفضاهای طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار,طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبزدانلود پروپوزال معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,ظوابط و استانداردهای طراحی موزه هنربرنامه فیزیکی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار و سبز,مطالعات طراحی موزه هنر با رویکرد معماری پایدار

رساله معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,پایان نامه معماری موزه هنر با رویکرد معماری پایدار وسبز,

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل