فصل اول : معرفی
۱-۱٫ شناخت مسأله
برای پذیرش معلولین به عنوان بخشی از بدنه فعال جامعه چه باید کرد؟ شاید بسیار اندیشانه باشد که بخواهیم فقط با روشهای درمانی و یا حتی برگزاری مراسم، چاپ پوستر و بروشور و اقداماتی از این دست، زمینه های فردی و اجتماعی را برای حضور معلولین در اجتماعی را برای حضور معلولین در اجتماع فراهم سازیم. این موارد اگرچه مطلوب و در جای خویش ستوده است، اما برای کسب استقلال در معلول و بازتوانی وی کافی نیست. در زمینه توان بخشی به معلولین لازم است علاوه بر توجه به روند مراحل درمانی ایشان، سعی شود بر پایه مطالعات و تحقیقاتی علمی به سازگاری محیط شهری و فضاهای معماری با ویژگی های خاص معلولان نیز توجه گردد، زیرا که به دلیل اهمیت محیط زیست معماری در زندگی ور فتار روزمره معلول چنانچه این سازگاری حاصل گردد، وی خواهد توانست از یک زندگی فردی و اجتماعی مناسب برخوردار شود و همین امر موجب تداوم فعالیت های او میگردد، حال انکه فضا و شهر نامناسب امکان مراودات فردی و اجتماعی مناسب را از وی گرفته و او را به انزوا می کشاند وهمانطور که می دانیم انزویا یک معلول اغازی بر فراموشی اوست. از این نظر اهمیت توجه به جنبه های مختلف زندگی ایشان و لحاظ کردن شرایط ویژه معلولین در طراحی شهری و معماری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مطالعات معماری مرکز نگهداری کودکان معلول,رساله معماری مرکز نگهداری کودکان معلول,برنامه فیزیکی مرکز نگهداری کودکان معلول,ریزفضاهای مرکز نگهداری کودکان معلول,ظوابط معماری مرکز نگهداری کودکان معلول,مطالعات مرکز نگهداری کودکان معلول,رساله مرکز نگهداری کودکان معلول,طرح نهائی معماری مرکز نگهداری کودکان معلول,دانلود مطالعات طراحی مرکز نگهداری کودکان معلول,دانلود رساله معماری مرکز نگهداری از کودکان معلول,مطالعات آماده مرکز نگهداری کودکان معلول,رساله آماده مرکز نگهداری کودکان معلول,رساله کامل مرکز نگهداری کودکان معلول,
در علوم بهداشتی، توانبخشی یا بازتوانی فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا توانایی از دست رفته خود پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب را که منجر به محدودیت عملکردی وی شده است مجدداً به دست آورد توانبخشی حوزه علمی بسیار وسیعی در مجموعه خدمات
بهداشتی و درمانی محسوب می گردد و به افراد کمک می‌کند تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر سکته، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، کم شنوایی، اختلال پردازش مرکزی شنوایی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل خود غلبه نموده و استقلال عملکردی قبلی را باز یابد.تَوانبَخشی به معنای بازتوانی و بازگرداندن توانایی‌های یک فرد به حالت حداکثر استقلال اطلاق می‌گردد.

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب و پروپوزال:

۱-۲٫ اهمیت و ضرورت مسأله
شهر در حقیقت انعکاس کالبدی عوامل اقتصادی و اجتماعی . سیاسی . فرهنگی . مذهبی . در فضا میباشد
شهر پدیده ای است که در مکان و فضا و در طی زمان رشد و نمو میکند . و متناسب با روح و شرایط زمان و تغییر نیاز ها خود را وفق میدهد . گاهی نیاز های بوجود آمده باعث میشود که شگل کنکونی شهرها تغییر کند . آنجاییکه شهر برای تمامی افراد طراحی شده . و به نوعی تمامی افراد باید از ان استفاده کنند . و از حق طبیعی خود بهره گیرند چنانچه میدنیم حقوق بشر حقوقی است که انسان صرف نظر از رنگ نژاد و جنس و کیش و قومیت و عقیده و هر موقعیت دیگر ؛ از همه مهمتر انسان است . بدون هیچ گونه تبعیضی و به صورت برابر میشود به آن نگریست . در واقع بشر به محض تولد و حتی دوران جنینی صاحب این حقوق میشود . و کسی آن ها را به او اعطا نمیکند و قانونگذار صرفا به آن ها جنبه عینی داده و ضمانت اجرا می بخشد . اما ناگفته پیداست وضعیت همیشه بدین شکل نیست و گروههایی از افراد همواره به خاطر شرایط و موقعیتی که دارند از دستیابی کامل حقوقشان محروم مانده اند . مانند . کودکان . زنان . اقلیت ها . معلولان . از این نوع هستند . حال اگر کمی دقت کنید در سطوح مختلف بین المللی که قوانینی در زمینه حقوق معلولین و قوانین شهرسازی و معماری را تدوین نموده است . باید این ها در زندگی واقعی معلولین نمود عینی داشته باشند و ان ها اثر این قوانین را در برنامه های اجرایی و طراحی های معماری و به عبارتی روان بودن طرح ها از نظر دسترسی و غیره مشاهده کنند .
در حقیقت زندگی واقعی معلولین در شهر را به بحث و گفتگو مینشیند . و ازحیطه دیگری که بخواهم موضوع را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهم کمبود فضاهای فرنگی آموزشی ورزشی برای معلولین است که با توجه به موفقیت های بالای آنان در زمینه های هنری و بخصوص پارا المپیک معلولین است . لذا با چندین تحقیق متوجه عدم پرداختن به جنبه دوم یعنی واقعیت هایی که یک معلول در مسایل شهری و معماری دارد بررسی کرده ام . و بدین لحاظ موضوعی برایم مطرح شده است : طراحی مجتمع علمی فرهنگی هنری معلولین با نگاه دوم
نگاه دوم را میتوان از وجوه مختلف طرح به صور زیر بیان کرد :
نگاه و تغییرات از سوی قوانین تئوری . و کمی نگاه واقع بیناینه تر به آنچه که در شهرهایمان میگذرد .
نگاه ترحم آمیزی که مردم نسبت به معلولین در عدم ناتوانی دارند . و عملا بیشتر از آنکه توانایی آن ها دیده شود . معلولیت خاص ان ها دیده میشود .
تغییرات عمده ای که میشود با هزینه بسیار کم در وضع موجود ایجاد نمود تا بهینه سازی برای معلولین ایجاد شود . در حقیقت ما به سمت و سوی حرکتی به نام مناسب سازی حرکت میکنیم . که این مناسب سازی در ابتدا با گزینه های اول بهینه سازی شروع میشود و بعد به نقاط مهم تری دست پیدا میکند .

۱-۳٫ اهداف و انتظارات
انسان به مرور زمان و در مقاطع مختلف سنی و موقعیت های اجتماعی گوناگون مانند کودکی ؛ دوران تحصیل ؛ کار و پیری به ارزشها ؛ مشکلات و همنوعان خود و همدردی با آنها را فراموش کرده و یا نسبت به آن ها بیاعتنا میشود که این خود باعث بروز ناهنجاریها و عارضه هایی در زمینه اجتماعی و روابط انسانها با یکدیگر
میشود .
اکنون در کشورهای اروپایی اهمیت ویژه ای به معلولین داده میشود . و میتوان اذعان داشت با اینکه تفکر و راه حل در رفع مشکلات معلولین با تاخیر شروع شد؛ اما در حال حاضر ان دسته از کشورهایی که دارای تجربه های مفیدی در حل معضلات و موانع و مشکلات معلولین هستند ،توانسته اند به راحلهای مفیدی در این زمینه دست یابند .
آنچه در ایران مهم است توجه به این پیشرفت ها است . با توجه به گوناگونی جوامع بشری و نحوه زندگی آنان باید اذعان داشت که افزایش مسائل و مشکلات بوجود آمده در زمینه های اجتماعی و معضلاتی که انسان های معلول با آنها سرو کار دارند نسبت مستقیم با پیشرفت های تکنیکی و صنعتی کشورها دارد . و با توجه به اینکه قوانین بین المللی حقوق معلولین در تمامی دنیا به شکل یکسان وضع شده است .. آنچه برای کشور ما ضرورت دارد .. توجه به این قوانین به صورت عملی تر و واقع بینانه تر می باشد . و تغییرات و سامان دادن به مسائل شهری و معماری معلولین ضروری است.

فصل دوم: مبانی نظری
۲-۱٫ معلول ومعلولیت
۲-۱-۱٫ مقدمه
معلولیت عارضه ای طبیعی و اجتماعی است که در جوامع مختلف به صورتهای گوناگون دیده می‌شود.
آمار نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از افراد هر جامعه را معلولین تشکیل می‌دهند. به طور مثال طبق آماری که از طرف سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد درسال جدید منتشر شده است، ده درصد از مردم در جهان به نوعی معلول هستند، امروزه با پیشرفتهای زیادی که در علوم مختلف از جمله پزشکی، روانشناسی، جامعه شناسی، تربیت بدنی و غیره به وجود آمده است، سعی می‌شود هرچه بیشتر به این گونه افراد کمک شود تا بتوانند به طور مستقل و بدون کمک دیگران و نیز بدون آنکه خود را سربار جامعه احساس کنند و یا منزوی باشند، به زندگی عادی خود بپردازند. تدابیری که به اینمنظور ازطرف ارگانهای مختلف به عمل می‌آید بیشتردر زمینه فراهم آوردن امکاناتی از قبیل مسکن مناسب با وضع معلول، شغل مناسب، وسیله حمل ونقل (به طور مثال اتومبیلهای مخصوص برای معلولین قطع نخاعی)، وسایل آموزشی و کمک آموزشی مناسب، گذراندن اوقات فراغت و … است.
گذراندن اوقات فراغت با ورزشهای تفریحی به وسیله معلولین از اهمیت بیشتری حتی نسبت به افراد غیر معلول دارد زیرا متخصصان آشنا با خصوصیات معلولین و نیز متخصصان تربیت بدنی و ورزش معلولین معتقدند که اگر ورزش برای غیرمعلولین امری مستحب است، برای معلولین امری واجب می باشد. آنها معتقدند که اگر چه ورزش برای افراد غیر معلول بسیار نیکو و پسندیده است اما اگر هم به آن نپردازند از طریق فعالیت های روزانه تا حدودی نیازهای حرکتی خود را برطرف می کنند اما معلولین باید این نیازها را با انجام مرتب فعالیت های ورزشی برطرف نمایند.

تعریف معلول و معلولیت
اصولا ً ناتوانیها، ناهنجاریها و نارسائی هایی که برای یک انسان به عنوان یک موجود زنده به وجود می آید خود را در سه قالب نمایان میسازد:
بیماریها : که بوسیله اتخاذ تدابیر کلینیکی، داروئی و یا احتمالا ًاز طریق حرکت درمانی معالجه شده و از بین می روند.
ضعفها : مانند ضعف های نگهداری، ضعف های ارگانی و یا ضعفهای هماهنگی که بوسیله حرکات اصلاحی برطرف می شوند.
معلولیتها : که نه قابل معالجه و نه قابل برطرف کردن هستند.
بنابراین معلولیت عبارتست از هرنوع ناتوانی، ناهنجاری و یا نارسائی که قابل برطرف کردن و یا معالجه نباشد.
و به عبارت دیگر معلول کسی است که دارای ناتوانی، ناهنجاری و یا نارسائی بوده که قابل برطرف کردن و یا معالجه نباشد.

تعریفی دیگر از معلول و معلولیت
معلولیت عبارتست از محدودیت های دائمی در زمینه های مختلف جسمی، حسی یا ذهنی ـ روانی که شخص مبتلا به آن را در زندگی روزمره در مقایسه با سایر افراد جامعه دچار مشکل یا محدودیت سازد.
اشخاص معلول، انسانهایی هستند که عملکرد جسمانی، توانایی های ذهنی و یا سلامتی روانی آنها به احتمال قریب به یقین به مدت بیش از شش ماه از آنچه استاندارد سن آنهاست انحراف داشته و به همین دلیل برای آنان در زندگی روزمره مشکلاتی را بوجود می آورد.

تقسیم بندی معلولین
برای معلولین تقسیم بندی های مختلف و متفاوتی ازدیدگاههای گوناگون وجود دارد. عده ای معلولین را حتی به ده گروه مختلف نیز طبقه بندی کرده اند. آنچه که برای درس تربیت بدنی و ورزش معلولین مهم و مفید تشخیص داده شده، تقسیم بندی آن به سه گروه کلی به صورت زیر است:
۱٫ معلولین حسی
۲٫ معلولین جسمی یا حرکتی
۳٫ معلولین ذهنی و روانی
۱- معلولین حسی:
معلولین شنوایی: شامل ناشنوایان و کم شنوایان
معلولین بینای : شامل نابینایان و کم بینایان
معلولین جسمی یا حرکتی:
معلولین آسیب دیده به سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی (مانند معلولین c.p. یا فلج مغزی ، معلولین قطع نخاع ومعلولین فلج اطفال یا پلیوملیت
معلولین قطع و نقص عضو
معلولین آسیب دیده به ارگانهای داخلی (مانند سرطان، آسم، دیابت و ناراحتی های حاد قلبی- عروقی – تنفسی). ( لازم به ذکر است، به دلیل اینکه برای این نوع آسیب دیدگیها تاکنون معالجه قطعی پیدا نشده است و اگرچه با پیشرفتهای فزاینده ای که در علم پزشکی به وجود آمده، برخی از آنها تا حدودی تحت کنترل در آمده اند. اما با تعریفی که سازمان بهداشت جهانی دارد آنها نیز نیاز به گرفتن خدمات و سرویس های مخصوص بوده و از این رو در گروه معلولین قرار می گیرند).

۳- معلولین ذهنی- روانی
معلولینی که دارای اختلالات رفتاری هستند
معلولینی که دارای عقب ماندگیهای ذهنی هستند
معلولین منگولیت
معلولینی که دارای مشکلات روانی هستند
هر نوع معلولیتی روی تمامی ‌وجود شخص اثر می‌گذارد و اگر چه می‌توان نوع و درجه معلولیت را مشخص کرد ولی، قاعدتاً باید از تاثیرگذاری معلولیت روی تمامی ‌ساختار و تواناییهای فیزیکی و روانی شخص صحبت کرد. به همین علت است که نمی‌توان در مورد معلولین جسمی ‌فقط به معلولیتهای قابل تشخیص و یا ظاهری توجه نمود، بلکه باید به تأثیرات احتمالی که این معلولیتها بر روی روان شخص معلول برجای می‌گذراند نیز توجه کرد. به طور مثال یک شخص معلول قطع نخاعی فقط فاقد تواناییهای حرکتی نیست بلکه از وضعیت قرارگیری و موقعیت و احساس گرما و سرما در اندام فلج شده خود نیز بی اطلاع است. می توان گفت او به دلیل عدم وجود احساس در اندام فلج شده خود، فاقد حس لامسه در آن نواحی نیز می باشد. این امر به نوبه خود به اختلالات روحی- روانی شخص معلول منجر می شود که آن را می‌توان در نوع رفتار یک شخص معلول نخاعی به خوبی مشاهده کرد. برتصویر هرگونه صدمه دیدگی که در زمینه روحی- روانی به وجود آید نیز با تأثیرگذاری روی اعمال حرکتی شخص باعث می‌شود که رفتار حرکتی او از هنجارهای طبیعی فاصله بگیرد.
در مثالی دیگر، موقعیت یک شخص نابینا باعث می‌شودکه تغییراتی در قوه درک او از محیط زیستش به وجود آید. به خاطر فقدان قدرت درک از طریق حس بینایی، درک او از محیط زیستش محدود به درک از طریق لمس یا شنیدن می‌شود که این امر نیز بر زمینه روحی- روانی او تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر روند تکامل ذهنی، به خصوص جریان هدایت و تنظیم حرکات تحت تأثیر قرار می‌گیرد، به طوری که نوع حرکات یک شخص نابینا با نوع حرکات افراد غیرمعلول (بینا) کاملاً متفاوت است.
مثالهایی که آورده شد، مشخص می‌کنند که هر معلولیتی در درجه اول شامل یک قسمت یا یک عضو از بدن می‌شود، اما نباید از اثرات مستقیم یا غیرمستقیم آن روی سایر زمینه های جسمی ‌یا روحی- روانی شخص غافل شد.

۲-۲-۱٫ جایگاه معلولین دراجتماع
نگاهی به روند توسعه‌یافتگی در دنیای امروز، توجه ما را به این واقعیت جلب می‌کند که توسعه و بالندگی هر کشوری منوط به استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌های انسانی و تخصصی آن جامعه است. در چنین دنیایی تمامی افراد صرفنظر از تفاوت‌های فردی، استعدادها و محدودیت‌های خویش می‌توانند سهمی را در پیشبرد اهداف فرارو عهده‌دار شوند. شک نیست که معلولان هم از این قاعده مستثنی نیستند.

بررسی تاریخ اختراعات، اکتشافات و تحولات اجتماعی نشان می‌دهد که در تمامی نقاط دنیا هستند معلولانی که با تکیه بر اراده‌های پولادین و بهره‌گیری از تدبیر و تلاش خوش توانسته‌اند این واقعیت را به اثبات برسانند که «انسان با اندیشه‌اش هویت می‌یابد نه با توانایی‌های جسمانی یا زیبایی ظاهری.»

امروزه افراد نابینا با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به بالاترین مدارج علمی و اجتماعی دست می‌یابند. اکنون دیگر ناشنوایان را در دنیای خلوت و خاموش، تنها نمی‌یابیم بلکه زندگی این افراد در سایه آموزش و فعالیت‌های اجتماعی، در مسیر پیوند با سایر آحاد جامعه قرار گرفته‌اند.

قوانینی که از حقوق معلولان حمایت می‌کنند صراحتاً بیان می‌دارند که فرد معلول نیز حق دارد تا همانند سایر اقشار مردم از آموزش، مسکن، رفاه و تأمین اجتماعی، اشتغال و تفریح برخوردار باشد و جامعه نیز موظف است با اتخاذ راهکارهای مناسب، امکان تحقق این خواسته‌ها را فراهم کند. هرچند کشور اسلامی ما با تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و پیوستن به کنوانسیون‌ جهانی حقوق افراد دارای معلولیت، خود را به احیای هویت اجتماعی و تحقق خواسته‌های معلولان متعهد ساخته است لیکن باید بپذیریم که طی این سال‌ها تلاش‌های ما در مسیر برابرسازی حقوق معلولان با کاستی‌های بسیاری همراه بوده است.

شاید یکی از مهمترین گام‌ها در این مسیر، تلاش مشترک این سازمان و معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برخی تشکل‌های معلولان در بازبینی مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است که امید است با عنایات بی‌شائبه دولت تدبیر و امید، روند تصویب آن تسریع و به این ترتیب، زمینه‌های مساعدتری برای احیای مطالبات و انتظارات بر حق معلولان کشور فراهم شود.

فراموش نکنیم که تحقق شاخص‌های عدالت در کشوری که براساس آرمان‌های دینی عمل می‌کند. حضور فعال تمامی اقشار جامعه در فرآیندهای تصمیم‌گیری و اجرایی است. شک نیست که در چنین جامعه‌ای معلولان نیز باید از ابزارهای لازم برای اثبات خویشتن برخوردار باشند تا وزش نسیم عدالت محوری را در ژرفای وجود خود احساس کنند.

و….

 

فهرست مطالب:

فهرست: صفحه
فصل اول …………………………………………………………………………………………………………………۱
معرفی. ………………………………………………………………………………………………………………….۲
شناخت مسأله ……………………………………………………………………………………………………….۲
اهمیت و ضرورت مسأله ……………………………………………………………………………………………..۲
اهداف و انتظارات……………………………………………………………………………………………………….۴
فصل دوم: مبانی نظری……………………………………………………………………………………………………۵
معلول ومعلولیت…………………………………………………………………………………………………………..۶
مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………..۶
تعریف معلول و معلولیت ………………………………………………………………………………………………..۶
تقسیم بندی معلولین………………………………………………………………………………………………………..۷
جایگاه معلولین دراجتماع…………………………………………………………………………………………………۹
ویژگی های جمعیتی……………………………………………………………………………………………………..۱۰
بررسی جمعیت معلولین در ایران……………………………………………………………………………………….۱۲
فصل سوم……………………………………………………………………………………………………………….۱۴
معرفی زمین پروژه ومحدوده طرح…………………………………………………………………………………….۱۵
بررسی ویژگیهای اقلیمی………………………………………………………………………………………………۱۵
بررسی ویژگی های معماری و مصالح بومی مناطق معتدل ومربوط…………………………………………………..۲۳
تحلیل سایت………………………………………………………………………………………………………….۲۵
فصل چهارم………………………………………………………………………………………………………..۲۹
بررسی نمونه های مشابه……………………………………………………………………………………………۳۰
فصل پنجم : ……………………………………………………………………………………………………….۳۲
برنامه فیزیکی……………………………………………………………………………………………………..۳۳
…………………………………………………………………………………………..۳۴٫ ابعاد اتاق های کودکان
امنیت و شرایط آسایش…………………………………………………………………………………………….۳۷
فضاهای آموزشی…………………………………………………………………………………………………۴۵
فضاهای عمومی………………………………………………………………………………………………..۵۱
فضاهای فراغتی……………………………………………………………………………………………….۵۵
فضاهی اداری – مدیریتی………………………………………………………………………………………۶۰
فضاهای خدماتی………………………………………………………………………………………………..۶۲
فضاهای ارتباطی………………………………………………………………………………………………..۶۳
فضاهای باز………………………………………………………………………………………………………۶۵
فضاهای باز عمومی……………………………………………………………………………………………….۶۶
توصیه های کلی در طراحی……………………………………………………………………………………….۷۰
شرایط آسایش……………………………………………………………………………………………………..۷۴
جداول ریز فضاها………………………………………………………………………………………………..۷۸
دیاگرام های فضایی ) روابط عملکردی……………………………………………………………………………۸۰
فصل ششم ………………………………………………………………………………………………………..۸۶
نتایج مطالعات……………………………………………………………………………………………………..۸۷
تحلیل سایت و تعیین قابلیت اراضی…………………………………………………………………………………۸۸
ابعاد زمین………………………………………………………………………………………………………….۹۴

 

 

 

برای خرید آنلاین از زیر اقدام نمائید.

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت رساله: word
برنامه فیزیکی کامل – نمونه های موردی داخلی و خارجی ندارد.
نفشه: در صورت نیاز به طرح کامل می توانید سفارش دهید.
حجم فایل ها: ۵ مگابایت