چکیده
هتل به مفهوم یک مجتمع خدماتی با هدف کسب درآمد و سود پدیده تکوین یافته ای است که پیشینه آن به انقلاب صنعتی اروپا برمی گردد. از انقلاب صنعتی تا به امروز دست کم چهار رویداد به رونق صنعت توریسم و هتل سازی و هتلداری کمک کرده است. نخستین عامل، تغییر الگوی تولید و مصرف انرژی از سوختهای گیاهی و حیوانی به زغال سنگ و سپس به انرژی هیدروکربنی از آغاز قرن بیستم (که امکان تحرک انسان را در مقیاس انبوه و سریع فراهم آورد.)، دوم، تولید انبوه صنعتی و گسترش تجارت، آن هم به مقیاس وسیع. سوم اختراع و رواج خودروی شخصی و ترن و هواپیما و امکان حرکت سریع و آسان تر و نهایتاً افزایش سطح درآمد مردم همراه با کاهش ساعات کار و افزایش اوقات فراغت.

برنامه فیزیکی هتل تفریحی گردشگری,مطالعات تطبیقی هتل تفریحی گردشگری,مطالعات پایه و زمینه هتل تفریحی گردشگری,مطالعات کالبدی هتل تفریحی گردشگری,مطالعات اقلیمی هتل تفریحی گردشگری,رساله کامل هتل گردشگری,پایان نامه کامل هتل گردشگری,مطالعات کامل هتل گردشگری,دانلود مطالعات هتل گردشگری,دانلود رساله هتل گردشگری,دانلود پایان نامه هتل گردشگری,مطالعات معماری هتل تفریحی گردشگری,رساله معماری هتل تفریحی گردشگری,پایان نامه هتل تفریحی گردشگری,ریزفضاهای هتل تفریجی گردشگری,ظوابط طراحی هتل تفریحی گردشگری,نقشه هتل تفریحی گردشگری,
در این پروژه ابتدا به تحقیق و بررسی استاندارد فضاها و ضوابط هتل داری می پردازیم. در مرحله ی بعد بررسی و تحلیل سایت و طراحی هتل تفریحی و گردشگری با توجه به ضوابط می باشد.
این هتل قرار است لوکس ، بلند مرتبه ، جهت بهره برداری از منابع تفریحی موجود وگسترش تاسیسات جذب توریسم ، دارای چند سالن گردهمایی ، ۲۵۷ اتاق خواب ، ۹۰ سوئیت ، ۲۳سوئیت گردهمایی ، ۳ رستوران ، استخر و کلوپ سلامتی ، اتاق بازی ، زمین گلف باشد. این مجموعه ، که در یکی از مناطق مسکونی ، تجاری منطقه بیست و دو شهر تهران واقع می گردد ، باید به گونه ای طراحی شود تا بتواند گروههای مراجعه کننده برای سمینارها و تجار و بازرگانان مسافر را که برای تحقیقات خود به این منطقه می آیند ، برای مدت زمان های کوتاه ، اسکان دهد.

برای توضیحات بیشتر و مشاهده فهرست مطالب و خرید رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب:

بخش اول : مطالعات
فصل اول : مطالعات استان و شهرستان

 
خلاصه ای از بررسی خصوصیات استان تهران
وضعیت جغرافیایی
تهران از نظر موقعیت جغرافیایی در ۵۱ درجه و ۸ دقیقه، تا ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۳۴ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته‌است، و ارتفاع آن از ۱۷۰۰ متر در شمال به ۱۲۰۰ متر در مرکز و بالاخره ۱۱۰۰ متر در جنوب می‌رسد.

شرایط اقلیمی
از نظر آب و هوایی، تهران – غیر از نواحی کوهستانی شمال که اندکی مرطوب و معتدل است – کلاً گرم و خشک است و حداکثر دمای ثبت شده آن ۷/۳۸ و حداقل آن ۱۵ و متوسط سالانه حدود ۱۸ درجه سانتیگراد ثبت شده‌است. فصل سرما در تهران معمولاً از آذرماه شروع می‌شود و بیشترین دمای سال را در مرداد ماه شامل است.
میزان بارندگی در سطح شهر تهران عمدتاً کم بوده و به مقدار ۸/۲۴۵ میلیمتر در طی سال اندازه گیری و تعداد روزهای یخبندان آن نیز ۳۶ روز در سال ثبت شده‌است.

باد
کوه‌های اطراف تهران مانع بسیار مؤثری در نفوذ توده هواهای مختلف هستند بدین لحاظ هوای تهران آرامش و سکون بیشتری از مناطق مجاور خود دارد به عبارت دیگر واقع شدن کوهستان از سمت شمال و دشتهای حاشیه کویر از سمت جنوب و جنوب شرقی سبب ایجاد یک جریان خفیف و آهسته هوا از دشت به کوه در طی روز و از کوه به دشت در طول شب می‌گردد.

زمین شناسی
شهر تهران به وسیله دو رودخانه اصلی کرج و جاجرود و به همراه تعدادی رودخانه‌های فصلی دیگر مشروب می‌گردد، در واقع حد طبیعی فضای جغرافیایی تهران به واسطه این دو رودخانه مشخص می‌گردد.

زلزله شناسی
شهر تهران از نظر زمین لرزه جزء مناطق پرزیان (۸ تا ۱۰ درجه مرکالی) بشمار می‌آید.

منابع آب
رودخانه کرج پرآب‌ترین رود دامنه‌های جنوبی البرز است که از باران‌های فصل سرد و ذوب برف‌های مناطق کوهستانی تأمین می‌شود و در ۴۰ کیلومتری غرب تهران از کانون آبگیر خرسنگ کوه سرچشمه می‌گیرد و رودخانه جاجرود از کوه‌های کلون بسته که جزء بلندی‌های خرسنگ کوه است سرچشمه گرفته و این دو رود مجموعاً قسمت عمده آب مصرفی شهر تهران را تأمین می‌نمایند. تهران به رغم داشتن منابع آبی فراوان به دلیل رشد جمعیت و کمی بارندگی در برخی دوره‌ها با مشکل کمبود آب روبرو بوده‌است.

 

خلاصه ای از بررسی خصوصیات شهر تهران
اطلاعات کلی
تهران بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور ایران با جمعیت ۷۷۰۵۰۳۶ نفر است که به همراه توابع خود استان تهران، جمعیتی برابر ۱۳،۲۷۳،۰۰۹ نفر دارد.
ساختار اداری ایران در تهران متمرکز شده‌ است. سطح شهر تهران به ۲۲ منطقه شهرداری بخش شده‌ است. نماد شهر تهران برج و میدان آزادی است و هم‌اکنون برج دیگری به نام” میلاد ” که آن هم به عنوان یکی از نمادهای تهران قلمداد می‌شود.
مطابق رده‌بندی سال ۲۰۰۷، تهران در بین ۱۴۴ شهر در جهان، ۱۲۵مین شهر گران حساب می‌شود.

جغرافیای منطقه تهران
تهران در پهنه‌ای بین دو وادی کوه و کویر و در دامنه‌های جنوبی البرز گسترده شده‌است. از سمت جنوب به کوه‌های ری و بی‌بی‌شهربانو و دشتهای هموار شهریار و ورامین و از شمال به واسطه کوهستان محصور شده‌است. تهران را می‌توان به سه منطقه طبیعی تقسیم کرد :
-کوهستانهای شمالی تهران؛ که بلندترین قله این کوهستان – توچال – با ۳۹۳۳ متر بر تمام فضای شهر مشرف است.
-دومین منطقه، دامنه‌های البرز است؛ که به تپه ماهورها و دره‌های اوین، درکه، نیاوران، حصارک و سوهانک منتهی می‌شود و همواره خیل عظیمی از جمعیت را بسوی خود فرامی‌خواند.
-منطقه سوم دشتی است که قسمت اعظم شهر تهران بر آن گسترده شده‌ و دارای شیب ملایمی با جهت شمالی- جنوبی است.
تاریخچه تهران
تا پیش از کشف تمدن قیطریه و همچنین کشف آثاری در تپه‌های عباس آباد، گمان می‌رفت پیشینه تاریخی این شهر به همان آثار یافت شده در حوالی شهرری محدود می‌شود، ولی اکتشافات باستان‌شناسی در تپه‌های عباس آباد، بوستان پنجم خیابان پاسداران و دروس، نشان داد تمام آبادی‌های ناحیه تاریخی قصران، دوره‌ای درخشان از استقرار اقوام کهن و خلاقیت‌های فرهنگی را پشت سر گذارده‌اند.
پس از حمله مغولان به ری و تخریب این شهر، تهران بیش‌ از پیش رشد یافت و عده‌ای از اهالی آواره ری را نیز در خود جای داد و مساحتش در این دوران به ۱۰۶ هکتار رسیده بود.
نخستین بار، شاه طهماسب اول صفوی در ۹۴۴ هجری قمری هنگام گذر از تهران باغ و بوستان فراوان این شهر را پسندید و دستور داد تا بارو و خندقی به دورش بکشند، این بارو که ۱۱۴ برج به عدد سوره‌های قرآن و چهار دروازه رو به چهار سوی دنیای پیرامون داشت، از شمال به میدان توپخانه و خیابان سپه، از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به خیابان ری و از غرب به خیابان وحدت اسلامی (شاپور) محدود می‌شد، مساحت تهران در این دوران به ۴۴۰ هکتار رسید.
در دوره شاه عباس اول (۱۰۳۸-۹۹۶ هجری قمری) پل، کاخ و کاروانسراهای زیادی بنا شد، دربخش شمالی برج و باروی شاه تهماسبی، چهارباغ و چنارستانی ساخته شد که بعدها دورش را دیواری کشیدند و به صورت کاخ (کاخ گلستان) و مقر حکومتی درآوردند.
در دوره حکومت آقا محمدخان قاجار، تهران به پایتختی برگزیده شد، روز یکشنبه ۱۱ جمادی‌الثانی ۱۲۰۰ هجری قمری هم‌زمان با عید نوروز آقا محمد خان قاجار در خلوت کریم‌خانی تاج سلطنت ایران را بر سر گذارد و تهران را به عنوان پایتخت این کشور معرفی کرد.

نام تهران
در مورد وجه تسمیه نام تهران اختلاف نظر زیادی وجود دارد، پاره‌ای پژوهشگران “ران” را پسوندی به معنای دامنه گرفته‌اند و شمیران و تهران را بالادست و پایین دست خوانده‌اند و برخی تهران را تغییر شکل یافته” تهرام” به معنای منطقه گرمسیر دانسته‌اند، در مقابل شمیرام یا شمیران که منطقه سردسیر است و همچنین عده‌ای بر این باورند که سراسر دشت پهناوری که امروز تهران بزرگ خوانده می‌شود در میان کوههای اطراف، گود به نظر می‌رسید و بدین سبب” ته ران” نام گرفت.

جمعیت
تغییرات جمعیت تهران بین سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۵
شهر تهران تا قبل از بنیان‌گذاری سلسلهٔ قاجار و برگزیده‌شدن به عنوان پایتخت ایران، شهری کوچک بود. اما از آن زمان به بعد، رو به پیشرفت نهاد و در اواسط دورهٔ قاجار به بزرگ‌ترین شهر ایران تبدیل شد. بر اساس نخستین سرشماری رسمی که در سال ۱۳۳۵ انجام گرفت، این شهر با ۱۵۶۰۹۳۴ نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر ایران بوده‌است . همچنین بر اساس آخرین سرشماری رسمی که در سال ۱۳۸۵ انجام گرفت، جمعیت تهران، ۷۷۰۵۰۳۶ نفر بوده‌است.
این شهر در حدود ۸۶۴ کیلومترمربع مساحت دارد. که از دیدگاه تأمین نیازمندی‌ها و اداره بهتر شهر به ۲۲ منطقه شهرداری تقسیم شده‌است که هر کدام از شهرداری‌های مناطق به مسائل و مشکلات ناحیه‌ای خود می‌پردازند. این شهر به واسطهٔ داشتن شبکه مخابراتی گسترده دارای نواحی هفت‌گانه می‌باش
دیدنی‌ها
سر در باغ ملی، موزه هنرهای معاصر تهران، ساختمان تئاتر شهر در مجاورت بوستان دانشجو، شمس العماره، برج طغرل، کاخ گلستان، سر در باغ ملی، صاحب قرانیه، دروازه دولت، بازار تهران، بی‌بی شهربانو و…. بخشی از دیدنی‌های تهران هستند که برای عموم بازدید از آنها آزاد است.
موزه‌های ایران باستان، ایران اسلامی، مردم شناسی، فرش، هنرهای معاصر، صنایع دستی، آبگینه، کتابخانه و موزه ملک و حیات وحش و بسیاری از موزه‌های دیگر تهران از جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. از تماشاگه‌های تاریخ، پول، و زمان نیز می‌توان به عنوان دیدنی‌های تهران یاد کرد.
همچنین از نظر مذهبی آرامگاه حضرت عبدالعظیم در شهر ری امامزاده صالح در تجریش، امامزاده داوود در شمال کن و همچنین مقبره روح‌الله خمینی مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار دارد.
مسیر خیابان پردرخت ولی‌عصر که از طولانی‌ترین خیابان‌های تهران است به عنوان یکی از معابر دیدنی شهر به‌شمار می‌آید. شهرداری تهران در سال ۱۳۸۶ پیاده‌روهای این خیابان را از پل تجریش تا میدان راه آهن بازسازی کرده تا جایی برای قدم زدن باشد.

موزه‌های تهران
تماشاگه پول، تماشاگه تاریخ، تماشاگه زمان، کاخ‌موزه‌های سعدآباد، کاخ‌موزه‌های گلستان، کاخ‌موزه‌های نیاوران، آب‌انبار، آبکار، آبگینه و سفالینه، آزادی، استاد صبا، استاد صغتی، امام علی، انقلاب، ایران باستان، بانک، بنیاد، پست و تلگراف، تاریخ طبیعی(تجریش)، تاریخ طبیعی (تهران)، تاریخ طبیعی (دار آباد)، و حیات وحش ایران، تنوع زیستی، جواهرات ملی، حیات وحش (سرخه حصار)، دکتر حسابی، دوران اسلامی، رضا عباسی، سکه، سینمای ایران، شهدا، شهید رجایی، صبا، صنعت برق ایران، صنعتی، تصویر خانه، فرش، مردم شناسی، ملی ایران، نظامی، نقاشی پشت شیشه، هنرهای تزیینی، هنرهای زیبا، هنرهای معاصر، هنرهای ملی، نقشه

بوستان‌ها
برپایه آمار رسمی حدود ۷۳۹ بوستان فعال در تهران وجود دارد که بیش از ۱۲۵۳۴۲۸۳ مترمربع از سطح تهران را اشغال کرده‌اند. بیش از ۷۱ فرهنگسرا و خانه فرهنگ و همچنین ۳۳ موزه در سطح شهر تهران به فعالیت مشغولند که همه روزه تعداد کثیری را بسوی خود جلب می‌کنند.

مکان‌های مذهبی
در تهران اماکن متبرکه متعددی نیز وجود دارد. افزون بر مسجدها و تکیه‌های معروف و همچنین وجود ۳۶ امامزاده در تهران و پیرامون آن باعث شده تا تعداد دیگری از جمعیت چند میلیونی این شهر را به سوی خود بکشاند.

فرودگاه‌ها
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی
شهر تهران دارای دو فرودگاه بین‌المللی است:
فرودگاه بین‌المللی مهرآباد که نخستین فرودگاه بین‌المللی تهران است.
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی نیز با وسعتی بالغ بر ۱۵ میلیون مترمربع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده‌است و دارای ظرفیت ۷/۵ میلیون مسافر در سال می‌باشد.

پایانه‌های مسافربری
• پایانه مسافربری شرق در خیابان دماوند
• پایانه مسافربری غرب در خیابان آزادی
• پایانه مسافربری آرژانتین در میدان آرژانتین
• پایانه مسافربری جنوب در خیابان بعثت

شبکه راه‌آهن
شبکه خطوط راه آهن محورهای ارتباطی دیگری می‌باشند که از نظر حجم مسافر و حمل و نقل کالا به کلیه نقاط ایران درصد بالایی را به خود اختصاص داده و همچنین خطوط سراسری تهران- اروپا نیز از مبدا تهران فعالیت گسترده‌ای دارد.

بزرگراه‌ها
در سالهای اخیر با احداث گذرگاه‌ها و بزرگراه‌های کمربندی تازه‌ساز (بویژه بزرگراه‌های نیایش و تهران-پارچین) رشد چشمگیری داشته‌است. یکی دیگر از طرحهای اجرایی جهت سرعت بخشیدن به حمل و نقل درون شهری ایجاد خطوط ویژه اتوبوسرانی برقی است که در حال حاضر خط چهارراه تهرانپارس-میدان آزادی فعالیت دارد و خط دوم آن در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که میدان امام حسین را به میدان خراسان متصل خواهد کرد. طرح ترافیک طرح جامع دیگری می‌باشد که برای کاهش بار ترافیکی در محدوده مرکزی شهر تهران از ساعات۶:۳۰ تا ۵ بعدازظهر در اجرا می‌شود و حدود ۳۳ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد.

متروی تهران
بهره برداری از قسمت‌هایی از خطوط ۱، ۲ و ۵ متروی تهران طی سالهای ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ آغاز شده و قسمتی از وظیفه جابجایی مسافران درون شهری و برون شهری (تهران- کرج) را به عهده گرفته‌است.
متروی تهران به مجموعهٔ قطارهای شهری تهران و همچنین “سازمان قطار شهری تهران و حومه” گفته می‌شود. تا تابستان ۱۳۸۶(ژوئیه ۲۰۰۷ م). این قطارها در سه خط اصلی در حال تردد هستند و دو خط دیگر نیز در حال احداث است. یکی از خطوط فعال بین‌شهری (میان کرج و تهران) و بقیه درون‌شهری هستند. تا پایان سال ۱۳۸۵ مسافت خطوط متروی بهره‌برداری‌شده برابر ۹۰ کیلومتر بوده‌است. اگرچه طرح‌های اولیه متروی تهران در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ریخته شد، اما بطور رسمی از سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۹ م.)شروع به کار کرد. نخستین مسیر فعال، مسیر شماره ۵ مترو بود که بین تهران و کرج مسافر جابه‌جا می‌کرد.
از اواخر سال ۱۳۸۵، با افزایش مسافران و تعداد قطارها، بخشی جهت بهره‌برداری از بدنهٔ اصلی سازمان قطار شهری تهران و حومه جدا شده و با عنوان «شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه» به کار خود ادامه می‌دهد.

پارک‌های جنگلی مهم در شهر تهران

نام پارک مساحت (متر مربع) منطقه
آزادگان
۳۰۰۰۰۰ ۴
پردیسان
۲۷۶۵۰۰۰ ۲
توسکا
۳۰۰۰۰۰۰ ۱۵
چیتگر
۱۴۵۰۰۰۰ ۲۲
سرخه حصار
۸۵۰۰۰۰۰ ۱۳
فرحزاد
۶۰۰۰۰۰ ۲
لویزان
۱۱۰۰۰۰۰۰ ۴

 

محلات شهر تهران
تهران قدیم
ارگ، بازار، پاچنار، پاقاپق، پامنار، چاله‌حصار، چاله‌میدان، خانی‌آباد، درخونگاه، دروازه قزوین، سرپولک، سنگلج، شهرنو، صابون‌پزخانه، عودلاجان، قنات‌آباد، گار ماشین، گود زنبورک‌خانه، گود عرب‌ها، لاله‌زار،
محلات امروزی
آجودانیه، احتسابیه، احتشامیه، احمدیه )بالا و پائین(، اختیاریه، اراج، آریاشهر(صادقیه)، آزادشهر، ازگل، اسدآباد، اسفندیاری، اسلام‌آباد، اسماعیل‌آباد، اصفهانک، افسریه، اقدسیه، اقدسیه(شهرری)، الهیه، امامزاده‌قاسم، امانیه، امیرآباد، امیریه، اندیشه شمالی، اوین، اکبرآباد، باروت‌کوبی، باغ آذری، باغ صبا، باغ فردوس، باغ فیض، بریانک، بهجت‌آباد، پاسداران، پل رومی، پونک، پیکان‌شهر، تجریش، ترک‌آباد، تهران‌پارس، تهرانسر، تهرانسر شرقی، تهرانسر غربی، تهران‌نو، تهران‌ویلا، جاویدآباد، جعفریه، جلالیه، جماران، جمالیه، جمشیدیه، جنت‌آباد، جوادیه، جوادیه تهران‌پارس، جوانمرد قصاب، جی، چالهرز، چشمه‌علی، چهارصددستگاه، چیذر، حسن‌آباد، حسن‌آباد جنوبی، حشمتیه، حصارک، حکیمیه، خاک‌سفید، خانی‌آباد، خاوران، خزانه بخارایی، خلازیل(خورآذین) ، خوردین، دارآباد، دربند، درخونگاه، دروس، درکه، دریان‌نو، دزاشیب، دوشان‌تپه، دولاب، دولت‌آباد (شهرک امام خمینی)، ده ونک، دهکده المپیک،| دیلمان شمالی، دیلمان جنوبی، رحمان‌آباد، زعفرانیه، زورآباد، زهتابی، زِیبادشت بالا، زیبادشتک، زیباشهر، سامیان، سرآسیاب مهرآباد، سرتخت، سرخه‌حصار، سعادت‌آباد، سعدآباد سلیمانیه، سوهانک، سید خندان، | شادآباد، شمس‌آباد، شمیران‌نو، شهاب‌شهر، شهرآرا، شهران، شهرک غرب، شیان، صاحبقرانیه، صالح‌آباد شرقی، صالح‌آباد غربی، صددستگاه، ضرابخانه، طرشت، عبدالله‌آباد(شهرک رسالت)، عباس‌آباد، عرب‌آباد، فرح‌آباد، فرحزاد، فرمانیه، فهیم‌آباد، فیشرآباد، قاسم‌آباد، قزل‌قلعه، قصر فیروزه، قلعه ارامنه، قلعه‌مرغی، قلهک، قنات کوثر، قیطریه، کاروان، کاشانک، کاظم‌آباد، کالاد، کامرانیه، کاوسیه، کریم‌آباد، کَن، کهک، کیان‌شهر، گلاب‌دره، گلستان، گلشهر، کوی نصر(گیشا)، لارک، لویزان، مبارک‌آباد، مجیدآباد، مجیدیه، محمودیه، مسگرآباد، مشیریه، ملک‌آباد، منصورآباد، منظریه، منیریه، مهرآباد، مهران، میرداماد(داودیه)، نارمک، نازی‌آباد، نظام‌آباد، نعمت‌آباد، نوروزآباد، نیاوران، نیروی‌ هوایی، وحیدیه، وسک، وصفنارد، ولنجک، ولی عصر، ونک، ویلاشهر، هاشم‌آباد، یاخچی‌آباد، یافت‌آباد، یوسف‌آباد،

شهرک‌ها
۲۲ بهمن، ابوذر، آپادانا، احمد خمینی، آزادی، آزمایش، استاد مطهری، استقلال، آسمان، البرز، المهدی، امام خمینی، امید، امیرالمؤمنین، امیرکبیر، انصار، انقلاب، اکباتان، بستان، بعثت، بوعلی، بهرود، بهمن، پارس، پاس، پاسداران، پرواز، تأمین اجتماعی، تختی، جوادالائمه، چشمه، چیتگر شمالی، خرمنکوب، خودروسازان، دانش، شهرک دانشگاه تهران، دریا، دژبان، راه‌آهن، ژاندارمری، سئول، ساحل، سجاد، سجادیه، سرتیپ رسولی، سعیدیه و حمیدیه، سلیمانیه، شهرک سینمایی غزالی، شاهد، شاهین، شریعتی ،شریف‌آباد، شهرداری، شهید باقری، شهید باهنر، شهید بهشتی، شهید چمران، شهید کمالی، حکیمیه، صاحب‌الزمان، شهرک صدرا، صنایع چوب، طالقانی، شهرک غرب، فاطمیه، فجر، فرهنگیان، فلزات، قائم، قدس، کارمندان، کارمندان دولت، کاظمیه، کلاهدوز، کیان‌شهر، گلستان، گلشهر، شهرک گل‌ها، لاله، مبعث، محلاتی، مسلمین، مسیح‌آبادی، مطهری، میلاد، نفت، شهرک نور، نیروی هوایی، والفجر، وصال، ولی عصر، هما، هواپیمایی کشور

کوی‌ها
کوی ۱۷ شهریور، کوی ارم، کوی ارمکان، کوی آزادی، کوی افسریه، کوی الهام، کوی بانک سپه، کوی بیمه، کوی دانشگاه، کوی زینبیه، کوی سازمان برنامه، کوی سیزده آبان، کوی سینا ،کوی فراز، کوی فردوس، کیهان، کوی مهرآباد، کوی مکانیر، کوی نوبنیاد، کوی نور

آلودگی هوا و طرح زوج و فرد
ارائه یارانه سوخت و تعرفه بالای گمرکی بر خودروهای وارداتی به ایران و در نتیجه افت کیفیت تولیدات خودرو از یک سو و محصور بودن در بین کوه‌ها از ۳ طرف از سوی دیگر موجب شده که تهران به شدت دچار مشکل آلودگی هوا باشد. آلودگی هوا به تنهایی در شهر تهران روزانه حدود ۳۰ نفر به علت آلودگی هوا می‌میرند. این موضوع به دفعات باعث شده تا مسئولان مجبور به تعطیلی مدارس یا تعطیل رسمی شهر شوند. آلودگی هوا در تهران موجب کاهش میانگین ضریب هوشی کودکان، افزایش درصد سقط جنین، کاهش طول عمر، خستگی زودرس و عوارض دیگر می‌گردد.
بنابر نظر برخی از کارشناسان محیط زیست، نخستین زنگ خطر جدی درباره آلودگی هوای تهران در سال ۱۳۷۴ به صدا درآمد، در آن هنگام نزدیک به یکصد نفر از کارشناسان و مدرسان حوزه‌های مرتبط محیط زیست، جغرافیا و شهرسازی در پی نشستی در سالن اجتماعات پارک شهر، متنی موسوم به بیانیه «هوای تهران ۷۴» منتشر کردند که در آن برای نخستین بار از آلودگی هوای پایتخت به عنوان یک «بحران ملی» که راه مقابله با آن “عزم ملی” است، نام برده شد.
این بیانیه عمدتاً بر آثار بهداشتی و بیماری‌زای آلودگی هوا تاکید داشت و نویسندگان آن کوشیدند بر این نکته پافشاری کنند که یکی از علل بیماری‌هایی همچون افسردگی، اضطراب و انواع ناراحتی‌های تنفسی در تهران، آلودگی هوا است و این پدیده را می‌بایست از جمله عوامل قابل توجه مرگ و میر در تهران به شمار آورد.
البته، این بیانیه آنقدر بازتاب نیافت که بتوان تصور کرد که همه فعالیت‌های بعدی مقابله با آلودگی هوا در تهران را مورد تأثیر خود قرار می‌دهد، البته سه سال بعد از صدور بیانیه «هوای تهران ۷۴» توسط «جایکا» (کنسرسیومی از مشاوران بین‌المللی که با محوریت کارشناسان ژاپنی طرح جامع برای کاهش آلودگی هوای تهران را تدوین کردند)، مرگ بین ۷ تا ۹ هزار نفردر تهران – تقریباً هر ساعت یک نفر- بر اثر آلودگی هوا اعلام شد.
بنابر گزارش سازمان‌های مسئول، در بیش از دویست روز از ایام سال غلظت ذرات معلق آنچنان بالا است که گستره دید کامل را به کمتر از پانصد متر کاهش می‌دهد. به همین دلیل ساکنان محدوده دو سوم جنوبی شهر، اغلب تصویر محو و کدری از توچال را می‌بینند. از یک سوم بالای شهر هم دو سوم جنوبی آن به زحمت دیده می‌شود، اغلب هم این بخش از شهر در هاله‌ای از مه-دود خاکستری غرق است و میزان آلودگی در مواقعی از سال به حدی می‌رسد که سازمان‌های مسئول در کشور آن را در مرحله خطرناک و بحرانی اعلام کرده و خواستار ماندن کودکان، سالخوردگان و بیماران قلبی و تنفسی در داخل منزل می‌شوند.
در شرایطی که آلودگی هوا در تهران در وضعیت ناسالم و یا هشدارآمیز قرار می‌گیرد میزان آلاینده‌ها به ویژه گاز منو اکسید کربن و ذرات معلق موجود در هوا، افزایش می‌یابد و مه-دود غلیظی آسمان شهر را می‌پوشاند.
به همین دلیل موقتاً در تهران، طرح محدودیت تردد خودروها در محدوده اداری – تجاری شهر به اجرا در آمده، به موجب این طرح ورود خودروهای شخصی به این محدوده در ساعات اداری به خودروهای دارای پلاک فرد در روزها فرد و خودروهای دارای پلاک زوج در روزهای زوج محدوده شده‌است.

شهرهای خواهر
تهران دارای هشت شهر خواهر است که در زیر آمده‌اند:
استانبول، ترکیه ° پکن، چین(طرح سال ۲۰۰۶) °تشوانه، آفریقای جنوبی (طرح سال ۲۰۰۲) ° سئول، کره جنوبی(۱۹۶۳) ° کاراکاس، ونزوئلا(۲۰۰۵) ° مینسک، بلاروس(۲۰۰۶) ° لس‌آنجلس، آمریکا (پیش از۱۹۷۹) ° هاوانا، کوبا (۲۰۰۱)

 

 

 

فهرست مطالب:

پیشگفتار ۱مقدمه ۲
برنامه ریزی تسهیلات ۴
تجزیه و تحلیل امکان سنجی پروژه ۶
بخش اول : مطالعات
فصل اول : مطالعات استان و شهرستان ۸
خلاصه ای از بررسی خصوصیات استان تهران ۸
وضعیت جغرافیایی ۸
شرایط اقلیمی ۹
باد ۹
زمین شناسی ۹
زلزله شناسی ۹
منابع آب ۹
خلاصه ای از بررسی خصوصیات شهر تهران ۱۰
اطلاعات کلی ۱۰
جغرافیای منطقه تهران ۱۰
تاریخچه تهران ۱۱
نام تهران ۱۱
جمعیت ۱۲
دیدنی‌ها ۱۲
موزه‌های تهران ۱۳
بوستان‌ها ۱۳
مکان‌های مذهبی ۱۳
فرودگاه‌ها ۱۳
پایانه‌های مسافربری ۱۴
شبکه راه‌آهن ۱۴
بزرگراه‌ها ۱۴
متروی تهران ۱۴
پارک‌های جنگلی مهم در شهر تهران ۱۵
محلات شهر تهران ۱۵
شهرک‌ها ۱۶
کوی‌ها ۱۶
آلودگی هوا و طرح زوج و فرد ۱۶
شهرهای خواهر ۱۷
فصل دوم : بررسی نمونه های مشابه ۱۸
هتل تبریز ۱۹
هتل بلندمرتبه منچستر (معمار : یان سیمسون) ۲۱
نتایجی از شیوه های معماری آثار نمونه ها ۲۲
فصل سوم : فضاها و استانداردها ۲۳
ضوابط استاندارد کیفیت خدمات گردشگری (سازمان میراث فرهنگی) ۲۴
مقدمه ۲۴
حداقل شرایط لازم برای استاندارد هتل ها ۲۴
ارزیابی امتیازات ۲۵
شرایط کلی ۲۶
پاکیزگی (نگاه کنید به اتاق خواب ها : خانه داری و کیفیت رختخواب) ۲۶
خدمات کلی ۲۷
خدمات توجه به میهمان ۲۷
شرایط کلی پذیرش میهمان ۲۷
رزرواسیون و قیمت ها ۲۸
تسویه حساب میهمان ۲۸
خدمات حفظ و نگهداری و باربری ۲۹
خدمات رساندن پیغام ۲۹
رستوران ۲۹
خدمات غذا و نوشابه ۳۰
خدمات نوشیدنی های سرد و گرم ۳۰
خدمات صبحانه ۳۰
خدمات ناهار ۳۱
خدمات شام ۳۱
نوشیدنی های سرد و گرم و غذای سبک ۳۱
خدمات عمومی اتاق (Room Service) 32
خدمات غذا در اتاق (ارائه خدامت غذا و نوشیدنی به صورت Room Service) 32
تلفن بیداری صبح (سرویس بیدار شدن میهمان) ۳۳
واکسی ۳۳
لباسشویی ۳۳
اتاق خواب ها – آسایش میهمانان ۳۴
کیفیت کلی ۳۴
خانه داری ۳۴
سجاده و وسایل نماز ۳۴
ابعاد و اندازه ی اتاق ۳۵
کیفیت تخت و تشک خواب ۳۵
کیفیت وسایل و تجهیزات خواب ۳۵
گرمایش ، سرمایش و تهویه هوا ۳۶
روشنایی ۳۶
پنجره ها ۳۶
کیفیت پرده ها ۳۶
کیفیت کف پوش ۳۷
مبلمان اتاق ۳۷
یخچال ۳۸
تلویزیون ۳۸
رادیو ۳۹
تلفن ها (همچنین نگاه کنید به استفاده از تلفن در محوطه های عمومی) ۳۹
لوازم تحریر ۳۹
سشوار ۴۰
سوئیت ها ۴۰
متفرقه ۴۰
سرویس های بهداشتی – زیر دوشی ها ، تسهیلات متصل به اتاق خواب و غیره ۴۱
کیفیت کلی در انواع حمام ها ۴۱
نظافت و پاکیزگی حمام ها ۴۱
وسایل حمام ۴۱
حوله ها و لوازم بهداشتی آرایشی ۴۲
حمام ها و سرویس های بهداشتی اتاق ها ۴۲
تعداد حمام ها و دسترسی ۴۲
لگن دستشویی ۴۲
اتاق خواب و توالت ها ۴۲
دسترسی به توالت ها ۴۳
کیفیت غذا ۴۳
کیفیت کلی غذای میهمان ۴۳
فضاهای عمومی ۴۴
کیفیت کلی ۴۴
محوطه ی پذیرش ۴۴
خدمات عمومی ۴۵
رستوران ها ۴۵
نماز خانه ۴۵
محل نشیمن (لابی) ۴۶
گرمایش ، سرمایش ، روشنایی و تهویه ۴۷
راهروها و راه پله ها ۴۷
آسانسورها ۴۷
تلفن عمومی ۴۷
توالت های عمومی ۴۸
محل پارک اتومبیل (پارکینگ) ۴۸
محوطه ها و فضای سبز ۴۹
پیوست ها یا ساختمان های جانبی (در صورت وجود) ۴۹
هتل های میراثی ۴۹
فضاها و استانداردها (سازمان برنامه و بودجه) ۵۱
چک لیست فضاها ۵۱
طبقات اتاق های خواب ۵۶
پلان برج ۵۹
تعیین ترکیب اتاق های خواب ۶۰
آنالیز اتاقهای خواب ۶۱
طرح اتاق خواب ها ۶۴
خصوصیات میهمانان هتل ۶۴
مبلمان ۶۵
انواع تخت اتاق های خواب ۶۷
پلانهای اتاق های خواب ۶۷
سوئیت ها ۷۰
پلان سوئیت ها ۷۱
دکوراسیون و تجهیزات داخلی ۷۲
طراحی فضاهای عمومی ۷۳
درب های ورودی و دسترسی از خارج به هتل ۷۵
لابی ۷۶
اهداف برنامه ریزی ۷۶
اهداف طراحی ۷۹
فضاهای عرضه غذا و نوشیدنی ۸۰
اهداف طراحی ۸۲
گنجایش رستوران و پیشخوان عرضه نوشیدنی برای هتلهایی با ظفیت های مختلف ۸۳
فضاهای برگزای مراسم و فعالیت ها (FUNCTION SPACE) 86
خصوصیات فضاهای مخصوص برگزای مراسم و فعالیت ها ۸۷
فضاهای ورزشی ۹۱
چک لیست برای اماکن سلامت جسمانی ۹۲
امکانات ورزشی بر حسب نوع هتل ۹۳
استخر شنا ۹۳
کلوپ بدنسازی- ورزشی ۹۴
پارکینگ ۹۵
تعداد توقف مورد نیاز برای انواع هتل ها به ازاء اتاق ۹۶
تجزیه و تحلیل پارکینگ ۹۷
علائم و نمادها ۹۹
دفاتر اداری ۱۰۱
پلان دفاتر اداری ۱۰۱
پیشخوان و دفتر لابی ۱۰۲
چک لیست برای تجهیزات و وسایل دفتر لابی ۱۰۳
دفتر حسابداری ۱۰۴
دفتر مدیر اجرایی ۱۰۵
دفاتر فروش و تداکات ۱۰۶
فضاهای خدماتی پشتیبانی (دور از دید) ۱۰۶
فضاهای آماده سازی غذا و انبار آذوقه ۱۰۷
آشپزخانه ۱۰۷
طراحی آشپزخانه اصلی ۱۰۸
چک لیست آشپزخانه ۱۰۹
طراحی فضای انبارهای آذوقه و نوشیدنی ۱۱۰
پلان آشپزخانه ۱۱۰
فضای بارانداز دریافت مواد اولیه، زباله و انبار عمومی ۱۱۱
نواحی و فضاهای مربوط به کارکنان ۱۱۲
دفاتر پرسنل و ثبت ساعات ورود و خروج ۱۱۲
رختکن ها وتوالتها ۱۱۳
غذاخوری کارکنان ۱۱۳
اسکان کارکنان ۱۱۳
رختشویخانه و خانه داری ۱۱۳
پلان فضاهای خدماتی دور از دید (پشتیبان) ۱۱۵
بخش مهندسی و تاسیسات مکانیکی ۱۱۶
فضاها و استانداردها (نویفرت) ۱۱۶
طرح کلی هتل و فضاهای مورد نیاز ۱۱۷
رستوران‌ها- ارایه خدمات غذایی ۱۱۹
آشپزخانه هتل ۱۲۱
آرایش های مختلف از اتاق و نقشه های حمام ۱۲۳
طرح‌های مختلف اتاق میهمان ۱۲۴
هتل ها : مثال ها ۱۲۸
بخش دوم : طراحی هتل تفریحی و گردشگری
فصل اول : مطالعات تحلیلی ۱۲۹
مبانی نظری طراحی ۱۲۹
طراحی ومعماری ۱۲۹
دیدگاه هایی در مورد طراحی ۱۳۰
تعریف پروژه ۱۳۱
سایت انتخابی ۱۳۲
مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه ۱۳۲
دلایل انتخاب سایت ۱۳۳
فضاهای مورد نظر در طراحی هتل تفریحی – گردشگری ۱۳۴
ویژگی های منطقه بیست و دو شهر تهران ۱۴۰
جمعیت منطقه بیست و دو ۱۴۰
سرانه های منطقه بیست و دو ۱۴۱
فصل دوم : ویژگی ها و موقعیت سایت – شناخت و تحلیل سایت ۱۴۲
معرفی و تحلیل سایت ۱۴۲
موقعیت سایت در مقیاس استانی ۱۴۲
موقعیت سایت در مقیاس شهری ۱۴۳
موقعیت سایت در مقیاس منطقه ای ۱۴۴
موقعیت سایت در مقیاس محله ای ۱۴۵
دسترسی و ارتباط سایت با شبکه ارتباطی شهری ۱۴۶
دسترسی و ارتباط سایت با شبکه ارتباطی شهری (طرح تفضیلی) ۱۴۷
بررسی کاربری های مهم در اطراف سایت ۱۴۸
نحوه دسترسی وسایل نقلیه عمومی به سایت ۱۴۹
بررسی دید و منظر مطلوب و ایده آل ۱۵۰
موقعیت دقیق سایت پلان با توجه به محور های غالب ۱۵۱
فصل سوم : روند فیزیکی طراحی ۱۵۳
اتودهای اولیه تا شکل گیری نهایی ۱۵۴
دیاگرام ارتباطی فضاها ۱۵۵
توصیف ایده کلی طرح ۱۶۳
ویژگی های کانسپت (ارتباط با سایت) ۱۶۵
موقعیت کانسپت در داخل سایت ۱۶۵
تفکیک بر اساس استفاده کنندگان ۱۶۵
دستیابی به نقاط تاکید بصری ۱۶۶
تغییرات و توسعه پذیری کانسپت با توجه به سایت ۱۶۷
جلوگیری از ترافیک و آلودگی صوتی ۱۶۸
فصل چهارم : نقشه های طرح پیشنهادی ۱۶۹
فهرست منابع ۱۸۶

 

فهرست جداول
جدول اطلاعات برنامه ریزی و تجاری که برای یک هتل ۲۰۰ اتاقه لازم است ۷
جدول ارقام معمول برای برآوردهای اولیه ۱۰
جدول پارک‌های جنگلی مهم در شهر تهران ۲۰
جدول ارزیابی امتیازات ۳۳
جدول شرایط کلی ۳۴
جدول خدمات کلی ۳۶
جدول شرایط کلی پذیرش میهمان ۳۶
جدول رزرواسیون و قیمت ها ۳۷
جدول تسویه حساب میهمان ۳۸
جدول خدمات حفظ و نگهداری و باربری ۳۸
جدول خدمات رساندن پیغام ۳۹
جدول خدمات رستوران ۳۹
جدول خدمات غذا و نوشابه ۴۰
جدول خدمات نوشیدنی های سرد و گرم ۴۰
جدول خدمات صبحانه ۴۱
جدول خدمات ناهار ۴۱
جدول خدمات شام ۴۲
جدول خدمات نوشیدنی های سرد و گرم و غذای سبک ۴۲
جدول خدمات غذا در اتاق (ارائه خدامت غذا و نوشیدنی به صورت ROOM SERVICE) 43
جدول خدمات تلفن بیداری صبح (سرویس بیدار شدن میهمان) ۴۴
جدول خدمات واکسی ۴۴
جدول خدمات لباسشویی ۴۴
جدول کیفیت کلی ۴۵
جدول خدمات خانه داری ۴۵
جدول ابعاد و اندازه ی اتاق ۴۶
جدول کیفیت تخت و تشک خواب ۴۶
جدول کیفیت وسایل و تجهیزات خواب ۴۷
جدول خدمات گرمایش ، سرمایش و تهویه هوا ۴۷
جدول خدمات روشنایی ۴۷
جدول کیفیت پرده ها ۴۸
جدول کیفیت کف پوش ۴۹
جدول مبلمان اتاق ۴۹
جدول خدمات یخچال ۵۰
جدول خدمات تلویزیون ۵۱
جدول خدمات تلفن ها ۵۲
جدول خدمات لوازم تحریر ۵۲
جدول سوئیت ها ۵۳
جدول خدمات متفرقه ۵۳
جدول کیفیت کلی در انواع حمام ها ۵۴
جدول خدمات وسایل حمام ۵۵
جدول خدمات حوله ها و لوازم بهداشتی آرایشی ۵۵
جدول خدمات حمام ها و سرویس های بهداشتی اتاق ها ۵۵
جدول کیفیت کلی غذای میهمان ۵۷
جدول کیفیت کلی ۵۸
جدول خدمات محوطه ی پذیرش ۵۹
جدول خدمات رستوران ها ۶۰
جدول کیفیت محل نشیمن (لابی) ۶۲
جدول خدمات گرمایش ، سرمایش ، روشنایی و تهویه ۶۲
جدول خدمات راهروها و راه پله ها ۶۲
جدول خدمات آسانسورها ۶۳
جدول خدمات تلفن عمومی ۶۳
جدول کیفیت توالت های عمومی ۶۴
جدول محل پارک اتومبیل (پارکینگ) ۶۴
جدول کیفیت محوطه ها و فضای سبز ۶۵
جدول هتل های میراثی ۶۵
جدول چک لیست فضاها ۶۸
جدول خصوصیات میهمانان هتل ۸۶
جدول مبلمان ۸۷
جدول انواع تخت اتاق های خواب ۸۹
جدول انواع مختلف سوئیت ها ۹۴
جدول دکوراسیون و تجهیزات داخلی ۹۶
جدول طراحی فضاهای عمومی ۹۷
جدول اهداف برنامه ریزی ۱۰۲
جدول فضاهای عرضه غذا و نوشیدنی ۱۰۷
جدول گنجایش رستوران و پیشخوان عرضه نوشیدنی برای هتلهایی با ظفیت های مختلف ۱۱۳
جدول خصوصیات فضاهای مخصوص برگزای مراسم و فعالیت ها ۱۱۸
جدول فضاهای ورزشی ۱۲۳
جدول چک لیست برای اماکن سلامت جسمانی ۱۲۵
جدول امکانات ورزشی بر حسب نوع هتل ۱۲۶
جدول تعداد توقف مورد نیاز برای انواع هتل ها به ازاء اتاق ۱۳۱
جدول تجزیه و تحلیل پارکینگ ۱۳۲
جدول چک لیست برای تجهیزات و وسایل دفتر لابی ۱۴۰
جدول چک لیست آشپزخانه ۱۴۸
جدول طراحی فضای انبارهای آذوقه و نوشیدنی ۱۴۹
جدول آشپزخانه هتل ۱۶۲
جدول فضاهای مورد نظر در طراحی هتل تفریحی – گردشگری ۱۷۹
جدول جمعیت منطقه بیست و دو ۱۸۷
جدول سرانه های منطقه بیست و دو ۱۸۸
دیاگرام چیدمان فضاهای عمومی ۲۰۲
دیاگرام فضای مخصوص مراسم و فعالیت ها ۲۰۳
دیاگرام دفتر لابی ۲۰۴
دیاگرام دفتر حسابداری ۲۰۵
دیاگرام دفاتر فروش و مدیران اجرایی ۲۰۶
دیاگرام مجاورت خدمات دور از دید پشتیبانی ۲۰۷
دیاگرام مجاورت خدمات غذایی ۲۰۸
دیاگرام مجاورت بارانداز دریافت و انبار ۲۰۹
دیاگرام مجاورت فضاهای مربوط به کارکنان ۲۱۰
دیاگرام مجاورت فضاهای رختشویخانه و خانه داری ۲۱۱
دیاگرام مجاورت فضاهای مهندسی ۲۱۲

 

 

 

**************************************************************************

 

برای خرید آنلاین از زیر اقدام نمائید.


در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت رساله: word

حجم فایل ها: ۹ مگابایت