باد به دلیل حرکت هوا از مناطق پر فشار به مناطق کم فشار ایجاد می‌شود. اختلاف فشار ، روی سرعت باد تأثیر می‌گذارد. در صورتی که اختلاف کم باشد، باد خفیف است، اما در صورتی که اختلاف زیاد باشد، باد شدید است. بادها عموماً براساس درجه قدرتشان، سرعت، نوع نیرویی که موجب بوجود آوردنشان است و محل جغرافیایی که رخ می‌دهند و یا اثر می‌گذارند، دسته بندی می‌شوند.
۱- تاثیر باد بر انسان : حسب سرعت باد و نوع آن ( خشک ، سرد، مرطوب ، داغ و … ) میتواند
( فرحبخش یا مخل آسایش باشد

پروژه پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی - مقاله کامل در مورد باد 75 اسلاید,دانلود مقاله در مورد باد,دانلود مقاله کامل درباره باد,پروژه تنظیم شرایط محیطی 1,پروژه های کامل و آماده تنظیم شرایط محیطی 2,مقاله کامل و آماده درباره باد,تحقیق درباره باد,دانلود تجقیق کامل در مورد باد,پروژه پاورپوینت در مورد باد,پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2
-۲ تاثیر باد بر زندگی انسان : نظر به اینکه معمولا زندگی ماشینی امروز در فضاهای محصور با کالبد فیزیکی صورت می پذیرد، باد تاثیر مستقیمی بر زندگی ندارد. و این معماری است که می بایست پاسخ مناسب برای موضوع داشته باشد.
-۳ تاثیر باد بر معماری : ملاک سنجش برای باد با سه موضوع سرعت ، جهت و تعداد دفعات مورد بحث است. ملاک
سرعت باد معمولا واحد طول بر واحد زمان می باشد. که متداولترین آن، گره (نات یا میل دریایی) است که برابر ۱۸۵۳ متر در ساعت است.جهات ارائه شده برای وزش باد معمولا وابسته به جهات اصلی و فرعی جغرافیایی یا درجات
زاویه ای می باشد.

برای توضیحات بیشتر و دریافت فایل به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

هرگاه قرار باشد یک ساختمان به محیط اطرافش وابسته باشد و از آن تاثیر بپذیرد شناخت الگوی آب و هوایی مساله ی مهمی است، اما خرد اقلیم آن ناحیه نیز باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
۱- شب و روز
دو حالت کاملا متفاوت ایجاد می کنند؛ به نحوی که گاهی جهت باد غالب در شب و روز برتصویر می شود. این مورد در نواحی کوهستانی مشهود است. زیرا در این نواحی هوا در طول روز به سمت بالای کوهستان حرکت می کند ولی در شب تصویر این مساله صادق است. توده های بزرگ آب نیز با رسیدن روز به شب ممکن است جهت وزش باد را برتصویر کنند.
۲- پوشش گیاهی و نوع خاک
۳- محیط های انسان ساخت
۴- توپوگرافی
۵- همجواری با توده های آب

اصول جریان هوا
اصل اول: سرعت باد در سطح زمین کمتر است و هر چه ارتفاع بیشتر شود سرعت باد نیز بیشتر میشود.
اصل دوم: باد در برخود با موانع جهت خود را حفظ میکند
اصل سوم: باد از مناطق فشار بالا به مناطق فشار پایین جریان داد.

جهت استقرار ساختمان در سایت:
حداکثر فشار هوا در جبهه رو به باد ساختمان زمانی ایجاد می‌شود که نمای ساختمان عمود بر جهت وزش باد باشد حداکثر سرعت جریان هوای داخل نیز در چنین حالتی ایجاد می‌شود. اگر در یک مجموعه و محیط باز ساختمان‌های یک طبقه بصورت شبکه‌ای از ردیف‌های پشت سرهم قرار گیرند منطقه هوای ساکن پشت به باد بر ردیف دوم منطبق می‌گردد. فاصله‌ای معادل ۶ برابر ارتفاع ساختمان لازم است تا جریان هوای مناسبی برای ردیف دوم تأمین گردد.

اگر ساختمانها بصورت شطرنجی جایگزین شوند دامنه جریان هوا یکنواخت تر بوده منطقه هوای ساکن تقریباً حذف می‌شود. که در سایت مورد نظر اکثراً ساختمانها بصورت شطرنجی چیده هستند جز ساختمان سمت جنوب شرقی همانطور که در شکل دیده می‌شود از باد کمتر نسبت به ساختمانهای دیگر بهره می‌برد.

ساختمانها می‌بایست با یک الگوی نامنظم در سایت چیده شوند و از قراردادن مسیرهای پیوسته طولانی و فضای باز کوچک بین بناها در جهت باد غالب پرهیز شود.

تهویه به معنی تهیه هوای تازه و خنک سازی هوا
انواع تهویه

۱-تهویه طبیعی ۲-تهویه مطبوع

میزان هوای تازه مورد نیاز به نوع استفاده از فضا،تعداد و نوع فعالیت ساکنین و همچنین طبیعت کارهایی که در آن فضا صورت میگیرد تعیین می شود.
در تهویه طبیعی معمولاَ نقشی را که از آن انتظار میرود مشخص نمی شود بلکه تنها راه حلهای محدود و معین پیشنهاد میشود،پیش بینی هواکشهای دایمی یعنی بازشوهایی که امکان بسته شدنشان وجود ندارد،ممکن است اجباری باشد.این هواکش ها ممکن است شبکه ها یا آجرهای سوراخ داری باشند که در دیوار کار گذاشته شده اند یا ممکن است با پنجره ها ترکیب شوند.

تهویه طبیعی دارای سه عملکرد به شرح زیر است
۱-تهیه هوای تازه

۲-خنک سازی از طریق جابجایی هوا

۳-خنک سازی فیزیولوژیکی

عوامل زیر در شکل و سرعت جریان هوا در داخل ساختمان تأثیر دارند
۱-جهت استقرار
۲-خصوصیات خارجی
۳-کوران
۴-محل بازشوها
۵-اندازه بازشوها
۶-کنترل بازشوها

الف – جهت استقرار : حداکثر فشار هوا در جبهه رو به ساختمان زمانی است که نمای ساختمان عمود بر جهت وزش باد باشد . اما با توجه به گفته های بالا و توسط گیونی مشخص شده که وزش باد با زاویه ۴۵ درجه متوسط سرعت جریان داخلی را افزایش داده . در آزمایشهای گیونی اندازه پنجره های پشت به باد تغییر نکرده اند ، این پنجره ها در بزرگترین اندازه ممکن ثابت نگه داشته شده اند .

ب – خصوصیات خارجی : خصوصیات خارجی ساختمان به خودی خود می تواند تأثیر زیادی در تولید فشار هوا داشته باشد . بنابر این در استقرار ساختمان در محوطه و نیز در جایگزینی بازشو های ساختمان ، باید توجه داشت که ساختمان و بازشو های آن در سایه باد موانع رو به باد قرار نگیرند . افت سرعت باد به وسیله سطوح نا هماهنگ ، مثل ساختمانهای پراکنده ، دیوارها ، حصارها ، درختها و بوته ها شدیدتر می شوند و نیز باید توجه داشت اغلب ساختمان نسبت به محوطه بالا برده می شود زیرا هرچه ساختمان بلند تر باشد بیشتراز سرعت باد بهره مند می شود.

ت – کوران : جریان هوا هر بار که به مانعی برخورد نماید یا از روی آن بگذرد مقداری از انرژی خود را از دست می دهد . موانعی عمود بر جهت باد مثل دیوارهای داخلی یا اثاثیه داخل یک اتاق ، می توانند جریان آرام هوا را کاملاً متوقف سازند. در جایی که استفاده از دیوارهای داخلی اجتناب ناپذیر است، با ایجاد فاصله بین این دیوارها و سقف و کف می توان تا حدودی جریان هوا را برقرار ساخت .

ث – موقعیت باز شو ها : بر آن که جریان هوا مؤثر باشد باید این جریان در فضایی که بیشتر مورد استفاده ساکنین قرار می گیرد ، « منطقه زندگی » تأمین شود و همچنین اگر بازشو های ورودی باد در ارتفاع قرار داده شوند بدون آنکه موقعیت پنجره های خروجی باد تأثیر داشته باشند هوا در نزدیکی سقف و نه در منطقه زندگی به جریان خواهد افتاد. در یک ساخنمان دو طبقه ممکن است جریان هوا در طبقه هم کف رضایت بخش باشد ، اما در طبقه بالا ممکن است جریان هوا به طرف سقف هدایت شود یک راه حل در این مورد این است که دیوار دست انداز پشت بام را گسترش داد.

ج – ابعاد بازشو ها : با نمایی به مساحت مشخص و ثابت بودن نیروی کل باد بیشترین سرعت هوا زمانی ایجاد می شود که پنجره رو به باد کوچک و پنجره پشتی رو به باد بزرگ باشد ( این عمل مثل یک دود کش است که پنجره کوچک را به بزرگ وصل می کند ) و قتی دریچه ورودی هوا بزرگ باشد ، سرعت جریان هوا از آن کم خواهد بود ، اما میزان کل جریان هوا بیشتر می شود . وقتی جهت وزش باد ثابت نباشد ، یا وقتی جریان هوا در تمام نقاط اتاق مورد نظر باشد ، است که پنجره ورودی هوا بزرگ باشد . بهترین ساماندهی آن است که در تمام سطح دو طرف ، بازشوهایی با دریچه های قابل تنظیم و کنترل قرار داده شوند تا در صورت لزوم و با تغییر باد بتوان جریان مناسب هوا را به داخل هدایت نمود .

 

 

و……..

 

 

بعضی از اسلایدها:

دانلود مقاله در مورد باد,دانلود مقاله کامل درباره باد,پروژه تنظیم شرایط محیطی 1,پروژه های کامل و آماده تنظیم شرایط محیطی 2,مقاله کامل و آماده درباره باد,تحقیق درباره باد,دانلود تجقیق کامل در مورد باد,پروژه پاورپوینت در مورد باد,پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2پروژه تنظیم شرایط محیطی 1,پروژه های کامل و آماده تنظیم شرایط محیطی 2,مقاله کامل و آماده درباره باد,تحقیق درباره باد,دانلود تجقیق کامل در مورد باد,پروژه پاورپوینت در مورد باد,پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2مقاله کامل و آماده درباره باد,تحقیق درباره باد,دانلود تجقیق کامل در مورد باد,پروژه پاورپوینت در مورد باد,پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2

دانلود تجقیق کامل در مورد باد,پروژه پاورپوینت در مورد باد,پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2پروژه پاورپوینت برای درس تنظیم شرایط محیطی,پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2پروژه های آماده درس تنظیم شرایط محیطی 2

2-14-2015 7-20-58 PM

 

 

**************************************************************************

برای خرید آنلاین از زیر اقدام نمائید.

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل

فرمت فایل : ۷۵ اسلاید پاورپوینت – pptx
حجم فایل : ۱۶ مگابایت

توجه: در صورتی که اطلاعات معماری دارید نیاز به خرید نیست و با شما تبادل اطلاعات انجام خواهد شد.