مطالعات معماری طراحی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی – اوتیسم ۱۴۸ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله طراحی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی

چکیده
این اثر می کوشد ابعاد مختلفی از نیازهای جامعه معلولیت ذهنی کودکان را در نظر گرفته و با توجه به این دسته نیازها تسهیلات مکانی مناسبی برای این کودکان ایجاد نماید تا بدین وسیله بتوان در تربیت و آموزش ناتوانان ذهنی و بازگرداندن آن ها به حیات جامعه قدمی هر چند اندک برداشت. این مرکز برای کودکان آموزش پذیر و تربیت پذیر کودکان و ارائه خدمات به صورت روزانه می باشد. باتوجه به روحیات این، کودکان و نیاز به فضای آرام جهت پرورش آنان و همچنین نظر به ضوابط سازمان بهزیستی، در محیطی آرام با منظر عالی به دور از بافت متراکم مسکونی انتخاب گردیده، همچنین با توجه به کمبود مرکز روزانه نگهداری کودکان معلول ذهنی در این منطقه ایجاد چنین مرکزی ضرورت می یابد.

رساله معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,مطالعات معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,برنامه فیزیکی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,نمونه موردی داخلی و خارجی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,پروپوزال معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,ظوابط و برنامه فیزیکی مجموعه آموزشی کودکان کم توان ذهنی

در پرداختن به مسئله فوق تحقیق را با مطالعه کتابخانه ای و سپس پیگیری از طریق سازمان بهزیستی (معاونت توانبخشی، دفتر امور فنی و مهندسی بهزیستی کشور)، بازدید از مراکز، مصاحبه با کارشناسان ذیربط صورت داده، و در تدوین رساله ابتدا به مبحث شناخت کودک، استانداردهای مرتبط با آنان و ویژگی های کودک معلول ذهنی، معماری و دنیای کودک پرداخته، سپس به شناخت انواع مراکز نگهداری کودکان معلول ذهنی و استانداردهای مرتبط با معلولین پرداخته و درآخر فرایند طراحی و رسیدن به طرح نهایی مد نظر می باشد.

کلید واژه ها
توانبخشی- مرکز توانبخشی- کودکان- کم توان ذهنی

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

فصل اول : کلیات تحقیق

۱-۱مقدمه
از منظر سازمان ملل متحد، معلولیت خاص اقلیتی از جامعه نیست بلکه واقعیتی است که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم دست به گریبان صدها میلیون از احاد جوامع شری در سرار جهان بوده و بر زندگانی انان اثر میگذارد. آمار معلولیت هایی که بر اثر امراض قابل پیشگیری و آفات و بلایای طبیعی حادث میشود در سطح بالای غیر قابل قبولی بای ما معلولیت های ناشی از خشونت که به اندام ، مغز ، حواس و دیگر صدمات که در جریان جنگ یا با اعمال تروریستی و شکنجه و خیانت بروز می کند رو به فزونی است. علاوه بر پیشرفتهای اقتصادی و فن آوری عوامل جدیدی از قبیل مواد مخدر الودگی محیط زیست فشارهای عصبی، افزایش بیماری های قلبی و عروقی و حوادث ترافیکی و صنعتی پدید آمده معلولیت از پیامدهای آن است. میهن اسلامی ما به عنوان عضوی از اعضا جامعه بین الملل نه تنها از تبعات معلولیت مصون نبوده بلکه جنگ تحمیلی و هشت سال مشکلات فزاینده ای شده است. بنابراین هم میهنان معلول و جانباز و خانواده های آنان باید با مشکلات ناشی از معلولیت دست و پنجه نرم کنند. چرا که وجود یک فرد معلول، خانواده را نیز به معلولیت می کشاند . در ایران نیز همچون دیگر کشورهای جهان افراد معلول در گذشته منزوی بودند و تامین حقوق آنان به نسبت پیشرفت جامعه و سهم بالقوه آنان در این پیشرفت نادیده گرفته می شد. و در یک کلام معلولین، از دیدگاه سنتی، افرادی متکی و مستحق حمایت تلقی می شدند.
معلولیت موجب شرمساری و فرد معلول به انزوا ، یا در آسایشگاه ویژه معلولین بود. اکنون جای بسی خوشوقتی و امیدواری است که در دهه های اخیر، بویژه پس از اعلام دهه معلولین (۱۹۹۲–۱۹۸۳) توسط سازمان ملل متحد، تغییرات فاحشی در تلقی جامعه از معلول و معلولیت پدید آمده است. دیدگاه جدید بر توانایی ها و نه ناتوانی های افراد معلول تاکید دارد . در این جهت ترویج حقوق معلولین ، آزادی انتخاب و فرصت های مساوی گام برداشته و کوشش بر آن دارد تا محیط را با نیازهای ویژه معلولین انطباق دهد و نه به عکس دیدگاه جدید، جامعه را تغییر جامعه را در تغییر نگرش به معلولین و کمک به آنان در جهت قبول مسولیت کامل بعنوان اعضا فعال جامعه تشویق می نماید. این امر در ایجاد و تقویت اعتماد به نفس و احساس امنیت این قشر از جامعه نقشی بس موثر دارد، چرا که احساس توانایی زیستن بدون اتکا به دیگران در قبال پذیرش شغلی مناسب و انجام کاری شرفتمندانه یکی از عوامل اساسی رضایتمندی انسان از زندگی و وجود خویشتن است . از طرف دیگر ارائه خدمات توانبخشی حرفه ای، واژه ای عمومی شامل فرایندهای پیوسته پزشکی و حرفه ای که از طریق آن فردی که به علل مادرزادی ، حادثه با بیماری دچار ناتوانی (به عبارت بهتر، محدودیت) گردیده است ، میتواند به عنوان جز لازمی از نیروی کار جامعه مورد پذیرش قرار گیرد. مراکز عام المنفعه بسان پلی هستند بین معلولین و جامعه از اینروست که طی دهه اخیر عبارت “توانبخشی مبنی بر جامعه” مقبولیت عام یافته این چنین مراکز با هدف اصلی برقراری دوره های کوتاه مدت به منظور ارزیابی و آماده سازی معلولین جهت گذراندن دوره های آموزش فنی و حرفه ای مناسب ، با آموزی و با ورود مستقیم به بازار کار تاسیس گردیده اند. در همین راستا و در مسیر حرکت بسوی کرامت های انسانی و با نگرش به اهمیت و نقش عظیمی که آموزش و استقلال خواهران و برادران معلول ایفا می نماید. لزوم طراحی یک مجمومه آموزشی ویژه معلولین و جانبازان به همراه توانبخشی جسمانی با هدف اشتغال این عزیزان لازم و ضروری به نظر می رسد پروفسور لاوسون یکی از برجسته ترین تئوریسن های معماری و نویسنده کتاب طراحان چگونه می اندیشند؟ اعتقاد دارد از میان تمامی پروژه های معماری که می بایست طراحی شوند , هیچکدام به اندازه طراحی مدرسه نمی تواند جذاب و دل انگیز باشد چرا که بسیاری از فعالیتهای مهم انسانی و آموزش و رشد نوجوانان مان می انجامد.
فضاهای آموزشی یکی از حوزه های معماری محیطی هستند که نقش عمده ای در یک جامعه ایفا می نمایید.
نقش آموزش در توسعه جامعه انکار ناپذیر است. هرتزبرگر معتقد است از آنجا که به افراد بیشماری تعلق دارد و افراد با نقش های اجتماعی متفاوت در آن سهیم هستند موضوعی بسیار قابل توجه در طراحی است.
نبود فضاهای آموزشی مناسب و امکانات سخت افزاری یکی از کمبودهای اساسی آموزش در ایران است. فضا و امکانات آموزشی ، و نیز ارتباط اموزش با نیازها از نکاتی هستند که در بسیاری از مراکز آموزشی به شکل مطلوب مورد توجه و بررسی قرار نگرفته اند. گستردگی این مساله در سطح اکثر فضاهای اموزشی در کشور قابل ملاحظه است.بررسی میدانی فضاهای اموزشی و مطالعات صورت گرفته در این زمینه گواه مطمعنی بر این ادعاست .
تأکید بر کیفیت فضایی و تاثیر آن از طریق مطالعاتی که در زمینه روان شناختی فضا صورت گرفته و از طرف دیگر باور جمعی به ضعفهای شدید فضای آموزش در ایران که از مقایسه با دیگر فضاهای آموزشی در سطح دنیا حاصل شده اهمیت چندین برابر نموده است. «آشفتگی فضاهای آموزش در ایران تقریبا پاسخ ده به نیازهای اموزشی نوجوانان و عدم هدفمند کردن ذهن نوجوان در جهت شکل گیری شخصیت نوجوان از مسائل اساسی و ضعفهای اموزش ما می باشد به طوریکه در آموزش آکادمیک ارزیابی کمی و عددی معیار اساسی ارزیابی نوجوان قرار گرفته شده است و خبری از کیفیت فضایی ، کلاس های نظری و عملی و نبود فضای خلاق منجر به عدم خلق فضای ایده آل در طرحها می شود.” براساس اطلاعات مکتوب و پژوهشهای صورت گرفته در باب فضا و مفاهیم نیتی آن و بر اساس اطلاعاتی که از تحلیل تصاویر فضاهای آموزشی حاصل شده ، نگاهی شکل گرفته است که شاید به پشتوانه این آگاهی بتوان تاکید نمود که فضاهای موجود از کیفیت مناسب برای امر آموزش برخوردار نیست . استناد به تحقیقاتی که در باب معماری و نسبت آن با روان شناسی محیط و به خصوص محیط آموزشی صورت گرفته و مطالعه میدانی فضاهای آموزشی و تطبیق این دو با هم در شکل گیری اطلاعات و درک این مطلب اهمیت به سزایی دارند . عدم پاسخگویی به این امر ضمن پائین آوردن کیفیت آموزش سبب ایجاد بستر نا آرامی برای ذهن دانشجو شده که این نارضایتی سبب عدم ایجاد حس تعلق برای نوجوان نسبت به این فضا می شود تداوم این امر ضمن زیر سؤال بردن آموزش و ایجاد تعارضات، پیش زمینه ذهنی نوجوان را در نقد و تحلیل فضای بهینه دچار چالش می کند.
۲-۱ بیان موضوع تحقیق
کودکان افرادی بازکاوت و حساس پذیر میباشند. کودکانی که دچار بیماری کم توان ذهنی هستند به دلیل نااگاهی پدر و مادر و نیز گاهی سهل انگاری پزشکان به دنیا می ایند. کودکان کم توان ذهنی نسبت به سایر کودکان روابط اجتماعی کمتری دارند لذا ما نیز نباید این خصلت را تشدید کنیم و همچنین باید در جامه فرهنگ سازی شود تا با دید منفی به این کودکان نگاه نشود. از انجایی که این کودکان بسیار عاطفی تر و شکننده تر می باشند چه بسا باید برای به ثمر رسیدن انها تلاش بسزایی انجام داد و از طرفی این کودکان نیز نیاز به اموزش و پرورش دارندپس باید به اموزش و پرورش انها توجه بیشتری شود که حتی گاهی چندی از این کودکان تا مقطع تحصیلی دانشگاه نیز ادامه تحصیل میدهند و برخی از انها که توانایی و کشش درس خواندن را ندارند به کارهای فرهنگی روی می اورند به همین خاطر باید فضایی ایجاد شود که در حین اموزش امکان فعالیت های تفریحی- فرهنگی نیز فراهم شود و زمینه ی تعاملات اجتماعی این کودکان جهت رشد شخصیتی انها فراهم شود.
۳-۱ هدف تحقیق
بررسی حواس و سیستم های غیر بصری انسان که در درک محیط پیرامون دخیل هستند و نیز دستیابی به پتانسیل های موجود در محیط که در ادراک غیر بصری فضا موثر هستند. رسیدن به اصول و مبانی طراحی فضا با تکیه بر نقش تمامی حواس فرد کم توان و بررسی مفاهیم ادراک زیبایی در طراحی فضا با توجه به اصول زیبا شناسی از دیدگاه فرد کم توان و بهره گیری از احکام و اصول منتج از ادراک فضایی فرد کم توان جهت رسیدن به فاکتورهای طراحی که علاوه بر پاسخ گویی به نیازهای عملکردی (که فضا را برای فرد کم توان یا معلول خوانا یا قابل درک می کند) با تکیه بر حواس کاربردی، جوابگوی مفهوم و ادراک زیبایی فضا نیز باشد.
یکی از اهداف طراحی این پروژه گرد هم اوردن کلیه پرسنل و امکانات مورد نیاز معلولین در قالب یک واحد منسجم اموزشی و تفریحی به منظور ایجاد و یا تقویت تعاملات معلول با جامعه میباشد. طراحی مرکزی جامع برای استفاده معلولین باعث بیشتر توجه نشان دادن مردم و مسئولین و خانواده انها به افراد معلول میشود.
۴-۱ اهمیت موضوع
هر کودک در بدو تولد دارای روحیات، اخلاق و رفتاری است که همانند جسم او، این روحیات و رفتار نیز رشد می کند و تحت هر شرایط و محیطی به شکلی متفاوت بروز می کند.
در مراحل ابتدایی رشد، این روحیات و عکس العمل ها در همه کودکان تقریبا یکسان است ولی به تدریج همراه با رشد جسمانی کودک شکل می گیرد و این شکل گیری تدریجی در سنین مختلف معرف شخصیت انفرادی او خواهد بود.
رشد جسمانی کودک تقریبا یک سیر صعودی از پیش تعیین شده ای را می پیماید. ولی در مورد رشد عاطفی و روحی او نمی توان چنین ادعایی کرد، زیرا در این مسیر، تکامل اخلاقی کودک یکنواخت و از پیش تعیین شده نیست و هر کودک خصوصیات و اخلاق مخصوص به خود دارد کودک در هر مرحله از رشد روحی و جسمی خود یک سری نیازهای مخصوص به خود دارد که باید به درستی شناسایی شود و در جهت هر چه بهتر برآوردن آن، اقدامات لازم و اساسی صورت گیرد.
۵-۱ روش تحقیق و چگونگی انجام آن
۵-۱-۱ مطالعات کتابخانه ای
۱ .مطالعه و بررسی اسناد و مدارک موجود کتب و مقالات معتبر و پایان نامه های انجام شده در زمینه موضوع پروژه.
۲ .مطالعه و بررسی در باب مبانی نظری طرح شامل مطالعات پیرامون مباحث ادراکی، شناخت فرد کم توان و چگونگی تعامل او با محیط و شاخص های فضا برای افراد کم توان جسمی.
۵-۲-۱ مطالعات میدانی
۱ .مصاحبه با افراد کم توان ذهنی و معلولین؛
۲ .مطالعات میدانی از وضعیت سایت پروژه و تهیه تصویر و کروکی و مشاهده عینی.
۶-۱ سوالات یا فرضیه های تحقیق
چرا به چنین مجموعه ای نیاز داریم؟
فضاهای کاربردی این مجموعه چیست؟ (ریزفضاها)
اهمیت وجود فضاهای جمعی،فرهنگی،اموزشی برای کودکان خاص چگونه و از چه نظر میباشد؟
تاثیر چنین فضایی برای کودکان خاص به چه صورت میباشد؟
در انتخاب سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

فصل دوم : مبانی نظری

۱-۲ مقدمه
معماری برای کودکان نیازمند آگاهی از خواسته های کودکان، ویژگی های تصور و قوه ادراک کودکان نسبت به فضای دربرگیرنده آن ها، تفاوت مقیاس کودکان با بزرگسالان و یادگیری چگونگی آشنایی و ارتباط کودک با فضا و از سویی دیگر شناخت و درک محیطی که کودک امروز در آن به سر می برد می باشد. کودکان به عنوان شهروندانی متفاوت نیاز به بزرگ شدن در یک فضای معماری منطبق بر خصوصیات خود دارند.
قبل از هرگونه بحث در خصوص معلولیت کودکان ابتدا باید به شناخت کودک، مشخصات فیزیکی، روحیات، خواسته های آنان پرداخت وسپس بررسی نمود که کودک چه فضاهایی را دوست دارد، چه فضاهایی راجالب می داند، درکجا احساس آرامش می کند و چه فضایی برای او رعب برانگیز می باشد. دربخش اول به بحث روانشناسی کودک وسپس به بحث معلولیت پرداخته، و در ادامه به مبحث معماری کودکان خاص پرداخته میشود.
۲-۲روانشناسی رفتارهای کودک
اخلاق و رفتار و روحیات کودک نیز همانند جسم او رشد می کند و هر کودکی بنابر محیط خویش این رفتار را به نحو خاصی بروز خواهد داد، در این مراحل اخلاق و رفتار کودکان شبیه به هم است و کودک برای تکامل باید این مسیر را مرحله به مرحله و پله پله طی کند و برای رسیدن به بالای پلکان رشد و ترقی، باید از پله اول شروع کند و اگر چه پله های این نردبان برای همه یکسان درست شده اند ولی طرز بالا رفتن از نردبان برای همه یکسان نیست. بنابراین طرز عبور کودک از این مراحل رشد و نمو، اخلاق و رفتار او در سنین مختلف معرف شخصیت انفرادی او خواهد بود. (خلجی احمد، ۷۴)
رشد جسمانی کودک همیشه یک سیر صعودی را طی می کند که گاهی سریع تر و گاهی کندتر است، وهیچ وقت مسیر قهقرائی نخواهد داشت، ولی از لحاظ روحی این طور نیست و نمی توان تضمین کرد که هر چه کودک بزرگتر شده از نظر اخلاقی هم بهتر می شود که در این مسیر تکامل و پیشرفت اخلاقی کودک یکنواخت و بی وقفه نیست و در آن بازگشت به عقب هم وجود دارد طفل در دوره کودکستان مرحله ای را طی می کند که با احساس شدید شخصیت همراه است. نخستین تصور از اطراف را دارد ولی این تصور حالت درهمی دارد بازی از فعالیت های اساسی اوست که خود فعالیت اش پیچیده می باشد و به صورت طبیعی خودنمایی می کند. (همان)
شخصیت در دوره ۳-۱ سالگی دیده می شود ولی صورتی ناقص دارد و بعد از ۲ سالگی کودک کلمات را به کار می برد شخصیت او به مرحله واقعی خود می رسد. کودک تا رسیدن به سن کودکستان، این مرحله ابتدایی عواطف اجتماعی را پشت سر نهاده و شخصیت مرکبی پیدا کرده است. کودک سعی می کند آزادی بیشتری بدست آورد نسبت به وزن و آهنگ موسیقی حساس بوده و حرکاتی هماهنگ با موسیقی می کند (رقص) گاهی از بزرگ سالان تقلید می کند که این کار از ۵-۷ سالگی با قدرت بیشتری همراه است تصویر کودک از عالم باعث پرسش سؤالات بی‌شماری می شود. جواب هایی که به او داده می شود دنیای زیباتری را برای او می سازد. ( همان)
روح رهبری کودک، در کودکستان نیز کاملا هویدا و آثار تسلط یک کودک بر کودک دیگر کاملا مشخص است و رهبر خردسال ممکن است از لحاظ اندام یا توانایی سخن گفتن از سایرین متمایز باشد یا به علت نیرومندی دیگران را وادار به اطاعت کند.
۲-۲-۱ شناخت روحیات و نیازهای کودک
هر کودک در بدو تولد دارای روحیات، اخلاق و رفتاری است که همانند جسم او، این روحیات و رفتار نیز رشد می کند و تحت هر شرایط و محیطی به شکلی متفاوت بروز می کند.
در مراحل ابتدایی رشد، این روحیات در همه کودکان تقریبا یکسان است ولی به تدریج همراه با رشد جسمانی کودک شکل می گیرد و این شکل گیری تدریجی در سنین مختلف معرف شخصیت انفرادی او خواهد بود.
رشد جسمانی کودک تقریبا یک سیر صعودی از پیش تعیین شده ای را می پیماید. ولی در مورد رشد عاطفی و روحی او نمی توان چنین ادعایی کرد، زیرا در این مسیر، تکامل اخلاقی کودک یکنواخت و از پیش تعیین شده نیست و هر کودک خصوصیات و اخلاق مخصوص به خود دارد. کودک در هر مرحله از رشد روحی و جسمی خود یک سری نیازهای مخصوص به خود دارد که باید به درستی شناسایی شود و در جهت هر چه بهتر برآوردن آن اقدامات لازم و اساسی صورت گیرد. (خلجی احمد، ۷۴)

 

و….

 

 

 

فهرست مطالب:

عنوان صفحه
فصل اول : کلیات تحقیق
۱-۱مقدمه ۲
۱-۲ بیان موضوع تحقیق ۴
۱-۳ هدف تحقیق ۵
۱-۴ اهمیت موضوع ۵
۱-۵ روش تحقیق و چگونگی انجام آن ۶
۵-۱-۱ مطالعات کتابخانه ای ۶
۱-۲-۵ مطالعات میدانی ۶
۱-۶ سوالات یا فرضیه های تحقیق ۶
فصل دوم : مبانی نظری
۲-۲ مقدمه ۸
۲-۲روانشناسی رفتارهای کودک ۸
۲-۲-۱ شناخت روحیات و نیازهای کودک ۹
۲-۲-۲ کودک و بازی ۱۰
۲-۲-۳ کودک و طراحی ۱۱
۲-۲-۳-۱ کودک و نقاشی ۱۲
۲-۳-۲-۲ انعکاس شخصیت کودک در نقاشی هایش ۱۲
۲-۲-۳-۳ کودک و رنگ ۱۳
۲-۲-۴ کودک و اوقات فراغت ۱۴
۲-۲-۵ کودک و مطالعه ۱۵
۲-۲-۶ کودک و ورزش ۱۵
۲-۲-۷ شناخت خصوصیات فیزیکی کودکان و نوجوانان ۱۶
۲-۳ استاندارهای جسمی و ذهنی انسانی ۱۷
۲-۳-۱ معلولیت ۱۷
۲-۳-۱-۱ معلول ۱۸
۲-۳-۱-۲ نقص ۱۸
۲-۳-۱-۳ ناتوانی ۱۸
۲-۳-۲ نقیصه های معلولت زا ۱۸
۲-۳-۳ تعریف و مفهوم کلی عقب ماندگی ذهنی ۱۹
۲-۳-۴ زیرهنجاری ۲۰
۲-۳-۵ طبقه بندی کودکان عقب مانده ذهنی ۲۰
۲-۳-۵-۱ دلایل دشواری طبقه بندی کودکان عقب مانده ذهنی ۲۰
۲-۳-۵-۲ طبقه بندی از دیدگاه های مختلف ۲۱
۲-۳-۵-۲-۱ گروه بندی روانشناسان ۲۱
۲-۳-۵-۲-۲ گروه بندی از دیدگاه میلانی فر ۲۱
۲-۳-۵-۲-۳ تعریف عقب ماندگی از دیدگاه آموزش و پرورش ۲۲
۲-۳-۵-۲-۴ گروه بندی عقب ماندگان ذهنی از نظر پزشکی ۲۴
۲-۳-۵-۲-۵ تعریف بر اساس نمره آزمون های هوشی ۲۵
۲-۳-۶ عوامل روان شناختی در عقب ماندگی‌ ذهنی ۲۶
۲-۴ تاریخچه مختصر توانبخشی در ایران ۲۶
۲-۴-۱ سازمان بهزیستی کشور ۲۷
۲-۴-۲ سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۲۷
۲-۵ تعریف توانبخشی ۲۷
۲-۵-۱ امکانات مورد نیاز در جهت توانبخشی ۲۸
۲-۵-۳ مفهوم توانبخشی در بیماران روانی ۲۹
۲-۵-۳-۱ توانبخشی بیمار روانی ۲۹
۴-۵-۲ موسیقی درمانی ۲۹
۱-۴-۵-۲ موسیقی درمانی در توانبخشی معلولیت ۲۹
۲-۴-۵-۲ کاربرد موسیقی در توانبخشی بیماران روانی ۳۰
۲-۶ معماری کودکان ۳۰
۲-۶-۱ کودک و معماری ۳۱
۲-۶-۲ کودک و فضا ۳۲
۲-۶-۳ تاثیر شخصیت کودک بر رابطه او با فضا ۳۳
۲-۶-۴ محیط های مناسب کودکان ۳۴
۲-۶-۵ انواع معماری برای کودکان ۳۴
۲-۶-۶ ویژگی های یک فضای کودکانه ۳۶
۲-۶-۷ فضاهای خارجی داخل فضاهای داخلی ۳۹
۲-۶-۸ نقش فضاهای خارجی ۳۹
۲-۶-۹ طبیعت و ارزش آن در بازی کودکان ۴۱
۲-۶-۱۰ فضا و فعالیت های متناسب سن و رشد کودکان ۴۱
۲-۶-۱۱ نکات مهم در طراحی فضای بازی مختص کودکان ۴۲
۲-۶-۱۲ طراحی در مقیاس کودکان ۴۲
۲-۶-۱۳ استفاده همسان کودکان معلول در کنار سایر کودکان ۴۲
۲-۷ نتیجه گیری ۴۴
فصل سوم : مطالعات طراحی
۳-۱ مقدمه ۴۶
۳-۲ اطلاعات اساسی مربوط به کودکان ۴۶
۳-۲-۱ اندازه های بدن کودکان ۴۷
۳-۲-۲ زمینه های رشد کودک ۴۹
۳-۲-۳ مکان مجتمع فرهنگی کودکان ۴۹
۳-۲-۴ ضوابط ۴۹
۳-۲-۵ ضوابط طراحی فضاهای داخلی ۵۰
۳-۲-۶ فضاهای خدماتی و تأسیساتی ۵۵
۳-۲-۷ تجهیزات مجتمع فرهنگی کودکان ۵۶
۳-۲-۸ ضوابط طراحی فضای باز و محوطه ۵۹
۳-۲-۹ طراحی زمین بازی ۶۰
۳-۲-۹-۱ وسایل بازی ۶۲
۳-۲-۹-۲ ارزیابی انواع جنس پوشش سطح محوطه بازی ۶۵
۳-۳ ضوابط طراحی ۶۶
۳-۳-۱ حداقل فضا برای چرخش صندلی چرخدار برقی ۶۶
۳-۳-۲ ابعاد اصولی معلول و صندلی چرخدار ۶۶
۳-۳-۳ معلول ۶۷
۳-۳-۴ تسهیلات عبوری درب های اتوماتیک، لولائی و کشوئی ۶۸
۳-۳-۵ درب کشوئی ۶۸
۳-۳-۶ تسهیلات عبوری- رامپ عمومی ۶۹
۳-۳-۷ تسهیلات عبوری- پلکان ۷۰
۳-۳-۸ تسهیلات عبوری- دستگیره ۷۱
۳-۳-۹ عرض راهرو ۷۱
۳-۳-۱۰ تجهیزات- قفسه و کمد ۷۲
۳-۳-۱۱ تجهیزات- یراق آلات و محل نصب پنجره ها ۷۲
۳-۳-۱۲ انواع دستگیره ها برای استفاده معلولین ۷۳
۳-۳-۱۳ تجهیزات- یراق آلات درها ۷۳
۳-۳-۱۴ تجهیزات ساختمانی- توالت فرنگی با سیفون شترگلو ۷۴
۳-۳-۱۵ ابعاد و تجهیزات- توصیه های مربوط به حمام و توالت ۷۴
۳-۳-۱۶ تجهیزات ساختمانی: دستشوئی ۷۵
۳-۳-۱۷ توصیه هائی در طراحی ساختمان ۷۶
۳-۳-۱۸ توصیه هائی در طراحی داخلی ساختمان ۷۶
۳-۴ عوامل کمک آموزشی ۷۷
۳-۵ عوامل موثر در طراحی فضاها ۷۸
۳-۶ تجهیزات ۷۸
۳-۷ نمونه موردی ۷۹
۳-۷-۱ مرکز بهار ۷۹
۳-۷-۲ Building blocks kids 82
۳-۷-۳ مهد کودک لیپاجاروی Lippajarvi– ۸۵
۳-۷-۴ مهد کودک فرانکفورت گیرشیمیم Frankfurt-Griesheim 86
۳-۸ برنامه فیزیکی ۸۸
۳-۸-۱ شناسایی ابعاد فضاها ۸۹
۳-۸-۱-۱ فضاهای اداری ۸۹
۳-۸-۱-۲ فضاهای آموزشی ۹۰
۳-۸-۱-۳ فضاهای خدماتی ۹۱
۳-۸-۲ چارت فضاهای مرکز توانبخشی ۹۲
۳-۹ شناخت و تحلیل بستر طراحی ۹۲
۳-۹-۱ پتانسیل های مهم سایت ۹۲
۳-۹-۲ بررسی دسترسی ها ۹۳
۳-۹-۳ بررسی دید و منظر و پوشش گیاهی ۹۳
۳-۹-۴ کاربری های مجاور و موثر ۹۴
۵-۹-۳ وضع موجود ۹۵

منابع

 

فهرست تصاویر
عنوان صفحه

تصویر ۲-۱ : کودک و بازی ۱۱
تصویر ۲-۲ : کودک و طبیعت ۳۹
تصویر ۲-۳ : طبیعت و ارزش آن در بازی کودکان ۴۱
تصویر ۲-۴ : استفاده همسان کودکان معلول در کنار سایر کودکان ۴۲
تصویر ۳-۱ : حداقل ارتفاع سقف راه پله ۵۲
تصویر ۳-۲ : پله های انتهایی و مرز لبه دیوار ۵۲
تصویر ۳-۳: فواصل عناصرعمودی و افقی نرده ۵۳
تصویر ۳-۴: جداسازی فضای ورودی و مسیر حرکت وسایل نقلیه ۵۴
تصویر ۳-۵: فاصله مناسب لبه دستگیره های اهرمی با سطح در ۵۴
تصویر ۳-۶: گوشه های تجهیزات باید گرد شود ۵۶
تصویر ۳-۷ : ضوابط تجهیزات ۵۷
تصویر ۳-۸ :ابعاد تجهیزات که در حالت نشسته مورد استفاده قرار می گیرد. ۵۸
تصویر ۳-۹ : ارتفاع نشیمن گاه صندلی ۵۸
تصویر ۳-۱۰: تجهیزات فضای آموزش و هنر ۵۸
تصویر ۳-۱۱: تقسیم فضا با استفاده از قفسه ۵۹
تصویر ۳-۱۲: فاصله مسیرهای حرکت از در ، پنجره و دیوار ۶۰
تصویر ۳-۱۳: استفاده از رمپ به جای پله ۶۰
تصویر ۳-۱۴: رعایت نکات ایمنی در طراحی نرده ها ۶۱
تصویر ۳-۱۵: ارتفاع پله به سانتی متر نسبت به سن کودک ۶۲
تصویر ۳-۱۶:دامنه ایمنی چرخ و فلک ۶۲
تصویر ۳-۱۷: دامنه ایمنی سرسره ۶۳
تصویر ۳-۱۸: دامنه ایمنی تاب ۶۳
تصویر ۳-۱۹: دامنه ایمنی بالا رونده ۶۴
تصویر ۳-۲۰: سطح پوشش از نوع مواد پرکننده نرم ۶۵
تصویر ۳-۲۱ : حداقل فضا برای چرخش صندلی چرخدار برقی ۶۶
تصویر ۳-۲۲: ابعاد اصولی معلول و صندلی چرخدار ۶۷
تصویر ۳-۲۳ ابعاد معلول با عصای دستی ۶۷
تصویر ۳-۲۴ ابعاد معلول با عصای زیر بغل ۶۸
تصویر ۳-۲۵: تسهیلات عبوری درب های اتوماتیک، لولائی و کشوئی ۶۹
تصویر ۳-۲۶: تسهیلات عبوری کشویی ۶۹
تصویر ۳-۲۷: تسهیلات عبوری- رامپ عمومی ۷۰
تصویر ۳-۲۸: تسهیلات عبوری- رامپ عمومی ۷۱
تصویر ۳-۲۹: تسهیلات عبوری- پلکان ۷۱
تصویر ۳-۳۰: تسهیلات عبوری- دستگیره ۷۲
تصویر ۳-۳۱: عرض راهرو ۷۲
تصویر ۳-۳۲: تجهیزات- قفسه و کمد ۷۳
تصویر ۳-۳۳: تجهیزات- یراق آلات و محل نصب پنجره ها ۷۳
تصویر ۳-۳۴: انواع دستگیره ها برای استفاده معلولین ۷۳
تصویر ۳-۳۵: انواع دستگیره ها برای استفاده معلولین ۷۳
تصویر ۳-۳۶: انواع دستگیره ها برای استفاده معلولین ۷۳
تصویر ۳-۳۷: تجهیزات- یراق آلات درها ۷۴
تصویر ۳-۳۸: تجهیزات ساختمانی- توالت فرنگی با سیفون شترگلو ۷۵
تصویر ۳-۳۹: ابعاد و تجهیزات- توصیه های مربوط به حمام و توالت ۷۵
تصویر ۳-۴۰: تجهیزات ساختمانی: دستشوئی ۷۶
تصویر ۳-۴۱: توصیه هائی در طراحی ساختمان ۷۶
تصویر ۳-۴۲: توصیه هائی در طراحی ساختمان ۷۷
تصویر ۳-۴۳: توصیه هائی در طراحی داخلی ساختمان ۷۷
تصویر ۳-۴۴: توصیه هائی در طراحی داخلی ساختمان ۷۹
تصویر ۳-۴۵: مرکز بهار ۸۰
تصویر ۳-۴۶: اتاق کار در مانی انفرادی مخصوص نقاشی کودک ۸۰
تصویر ۳-۴۷: اتاق کار درمانی ۸۱
تصویر ۳-۴۸: اتاق کار در مانی انفرادی ۸۱
تصویر ۳-۴۹: اتاق بازی ۸۱
تصویر ۳-۵۰: اتاق بازی درمانی ۸۱
تصویر ۳-۵۱: اتاق گفتار درمانی ۸۱
تصویر ۳-۵۲: کلاس های گروه ۸۲
تصویر ۳-۵۳: ساختمان بلوک بچه ها ۸۳
تصویر ۳-۵۴: آموزش خواندن و نوشتن به کودکان ۸۳
تصویر ۳-۵۵: آموزش نقاشی به کودکان ۸۳
تصویر ۳-۵۶: راهروی داخلی مرکز ۸۳
تصویر ۳-۵۷: اتاق آموزش ۸۴
تصویر ۳-۵۸: فضای بازی ۸۴
تصویر ۳-۵۹: اتاق قصه گویی ۸۵
تصویر ۳-۶۰: مهد کودک لیپاجاروی ۸۵
تصویر ۳-۶۱: ساختمان مهد کودک ۸۶
تصویر ۳-۶۲: مهد کودک فرانکفورت گیرشیمیم ۸۶
تصویر ۳-۶۳: مهد کودک فرانکفورت گیرشیمیم ۸۶
تصویر ۳-۶۴: مهد کودک فرانکفورت گیرشیمیم ۸۷
تصویر ۳-۶۵: مهد کودک فرانکفورت گیرشیمیم ۹۵

فهرست جداول
عنوان صفحه

جدول ۲-۱: روحیات کودک در سنین مختلف ۱۰
جدول ۳-۱: اطلاعات اساسی مربوط به کودکان ۴۷
جدول ۳-۲: ضرایب اندازه های تجهیزات نسبت به قد ایستاده کودک ۴۸
جدول ۳-۳: برنامه فیزیکی ۸۸
جدول۳-۴: ریزفضاهای اداری ۸۹
جدول۳-۵: ریزفضاهای اموزشی ۹۰
جدول۳-۶: ریزفضاهای خدماتی ۹۱

فهرست نمودارها
عنوان صفحه

نمودار ۳-۱: چارت فضاهای مرکز توانبخشی ۹۲

 

 

 

 

تصاویر فایل:

رساله معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,مطالعات معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,برنامه فیزیکی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,نمونه موردی داخلی و خارجی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,پروپوزال معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,ظوابط و برنامه فیزیکی مجموعه آموزشی کودکان کم توان ذهنیبرنامه فیزیکی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,نمونه موردی داخلی و خارجی مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی اوتیسم,پروپوزال معماری مجموعه فرهنگی آموزشی کودکان کم توان ذهنی - اوتیسم,ظوابط و برنامه فیزیکی مجموعه آموزشی کودکان کم توان ذهنی

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دانلود فایل