رساله کارشناسی معماری با موضوع تالار و رستوران

مطالعات معماری طراحی تالار پذیرایی مراسم و رستوران ۲۰۱ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله تالار پذیرایی مراسم و رستوران

مقدمه:
امروزه رستوران و تالارها و غذاخوری ها بخش جدا ناشدنی شهرهای بزرگ و حتی شهر های کوچک شده اند به گونه ایی که به هیچ وجه نمی توان شهری را بدون آنها متصور شد گویی شهر با آنها تعریف شده است این وابستگی به حدی است که بعید به نظر می رسد کسی حداقل یک بار در ماه در آنها نرود و دلی از عزا در نیاورد
غذاخوری‌ها از دیدگاه نوع مشتریان، بهای خوراک‌ها و کیفیت خدمات ارایه شده، اغلب به دو دسته بخش می‌شوند، دستهٔ نخست، غذاخوری‌های بی‌تکلف و ارزان‌قیمت‌اند که بیشتر مشتریانشان از باشندگان همان محل هستند یا در همان محدوده کار می‌کنند. در این گونه غذاخوری‌ها، میهمانان مقید به رعایت آداب و رسوم ویژه‌ای نیستند و بیشتر با لباس‌های معمولی و غیر رسمی در غذاخوری حاضر می‌شوند. دستهٔ دوم غذاخوری‌های گران‌قیمت هستند. در این گونه غذاخوری‌ها، بهای خوراک‌ها و خدمات بالاست و بسته به عرف و فرهنگ جوامع گوناگون، میهمانان با پوشاک رسمی یا نیمه‌رسمی حضور می‌یابند.

رساله معماری طراحی تالار پذیرایی مراسم و رستوران,رساله معماری تالار پذیرایی مراسم و رستوران,برنامه فیزیکی تالار پذیرایی و رستوران,پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ریزفضاهای تالار پذیرایی و رستوران,نمونه موردی داخلی و خارجی تالار پذیرای و رستوران,طرح نهایی معماری تالار پذیرایی ورستوران,دانلود پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ظوابط و استانداردهای طراحی تالار پذیرایی و رستوران,پروپوزال معماری تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات طراحی تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات معماری تالار پذیرایی و رستوران

ارایهٔ غذا در رستوران و تالار با همکاری همهٔ کارمندان رستوران و تالار انجام می‌شود. چینش ادوات غذاخوری، ارایهٔ منو و دریافت سفارش از میهمانان و ارایهٔ غذا به ایشان، تحویل صورت‌حساب، دریافت وجه و در پایان مرتب‌ساختن و پیراستن میز از وظایف پادو‌هاست. پخت غذا نیز از وظایف آشپزها به شمار می‌آید.
غذاخوری خویش‌یار یا سلف سرویس گونه‌ای از غذاخوری است که در آن خود میهمانان از خویشتن پذیرایی می‌کنند.∗
هم‌چنین، غذاخوری‌ها ممکن است گونهٔ ویژه‌ای از خوراک‌ها را ارایه کنند، مانند خوراک‌های دریایی، خوراک‌های گیاهی و یا خوراک‌های ویژهٔ ملت‌ها و اقوام گوناگون. (مانند رستوران و تالار ایرانی، چینی، لبنانی و … .)

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

تعریف رستوران و تالار و تالار
برگرفته از واژهٔ فرانسوی و انگلیسی Restaurant) نوعی بنگاه (مؤسسه) است که در آن خوراک و نوشیدنی ارایه و در همانجا صرف می‌شود. مطلوبیت خوراک ارایه شده، چیدمان مناسب و پاکی و تمیزی و… می‌تواند در کیفیت رستوران و تالار و شهرت آن نقش به سزایی داشته باشد. گاه ممکن است که غذاخوری‌ها، بخشی از یک واحد بازرگانی و جهانگردی بزرگ‌تر باشند، مانند فروشگاه‌ها و مهمانخانه‌ها.

طراحی موفق یک رستوران و تالار
درطراحی موفق یک رستوران و تالار در محیطهای شلوغ و پرازدحام سردر(Facade) رستوران و تالار باید به گونه ای باشد که کاملاً مشخص و مجزا به نظرآید و جلب توجه کند. این مساله به ویژه در مورد رستوران و تالارهای حاشیه جاده ها بسیار حایز اهمیت است و باید به گونه ای طراحی شود که اتومبیلی که با سرعت از آن محل عبور میکند تابلوی رستوران و تالار (Signage) و سردرآن را مشاهده نمایدو تابلو رستوران و تالار یکی از اجزای بسیار پراهمیت درطراحی خارجی رستوران و تالار است و عامل مشخص کننده ای در نمای خارجی رستوران و تالار به شمار می رود زیرا موجب جلب توجه مشتری شده, در ذهن آنها به عنوان نشانه رستوران و تالار باقی می ماند. امروزه طراحان گرافیک, با بهره گیری از رنگ, فرم خاص و نورپردازی, تابلوهایی بسیار تاثیرگذار که پیام آن نیز روشن, واضح و در عین حال بسیار جذاب است, خلق می کنند. سبک حروف روی تابلو نیز باید منتصویر کننده نوع رستوران و تالار باشد و به مردم نشانه هایی را که بدانند در داخل رستوران و تالار با چه روبرو می شوند, ارائه نماید. گذشته از شکل تابلو, خوانا بودن حروف روی آن نیز, امری ضروریست. تابلو ضمن اینکه از اجزای تکمیل کننده طراحی ساختمان است, در عین حال عاملی مستقل است که باید با طراحی معماری هماهنگ باشد. بنابراین وجود تابلویی که خواندنش آسان باشد و نیز جلب توجه نماید ضروری می باشد.

مشخص بودن سردر رستوران و تالار را می توان با رنگی کردن و بنوعی جدا کردن از ساختمان های اطراف طراحی کرد و نمی بایست تابلو را با خط های که خواندن آن به راحتی امکان پذیر نیست نوشت یا تابلورا با رنگهای زمینه و نوشته یک رنگ طراحی و آویزان کرد , طراحی برای سردرساختمان رستوران و تالار , خود به تنهایی, موجب تمایز آن رستوران و تالار از سایر رستوران و تالارهای رقیب است و تصویری به یادماندنی در ذهن میهمانان ایجاد می نماید البته باید به نامی که برای رستوران و تالار انتخاب می شود توجه کرد که نام مناسب انتخاب نمایند.
اغلب مشتریان ممکن است از آشنا یان خود, راجع به رستوران و تالاری چیزی بشنود, یا تبلیغ آنرا بخواند, یا قسمت ها و طراحی های بیاد ماندی را به خاطر بسپارند تمامی این اطلاعات موجب می شود که مشتری به رفتن یا نرفتن به آن رستوران و تالار برای اولین بار تصمیم بگیرد.با صرف اولین غذا دررستوران و تالار, بیشتر مشتریان در مورد بازگشت مجدد به آنجا تصمیم می گیرند.
ظاهر رستوران و تالار
ظاهر رستوران و تالار, به شیوه های گوناگونی بر مشتری تاثیر می گذارد. مسلماً مکان دارای نقش تعیین کننده در سبک معماری رستوران و تالار است. بدین معنا که طراحی رستوران و تالار کنار دریا با رستوران و تالار داخل شهریا بین جاده ای یکسان نیست مشتری طبق مکان رستوران و تالار, انتظار طراحی خاصی را نیزدارد ظاهر رستوران و تالار, به شیوه های گوناگونی برمشتری تاثیر می گذارد.در نتیجه مشتری برطبق مکان رستوران و تالار, انتظار طراحی خاصی را نیز دارد ظاهر رستوران و تالار, به شیوه های گوناگونی بر مشتری تاثیر می گذارد.
اولین نگاه مشتری
اولین نگاه مشتری به بخش آشکاررستورا ن می باشد سردر و ظاهر ساختمان و سپس دکور ،طراحی میز و صندلی ،نور پردازی ، رنگ ، کف سالن ، وغیرو که نشان دهنده لوکس و مجلل بودن رستوران و تالار یا ارزان قیمت بودن خواهد بود برای تصمیم به رفتن یا نرفتن به رستوران و تالار میکند و همین نکته است که به مشتری القا می کند که قیمت این رستوران و تالار چند است آیا میتواند ازاین رستوران و تالار استفاده کند یا خیر ؟ مشتری معمولاً برای انتخاب رستوران و تالار دلخواه, به شیوه جستجو برای خرید کالاعمل می کند. اگر ظاهرآن جالب باشد, به داخل و مشخصات دیگر آن هم نگاهی می اندازد .

طراحی رستوران و تالار
طراحی باید همچون عاملی نیرومند, تصمیم به بازگشت مجدد به رستوران و تالار را در مشتریان تقویت کند.چنانچه طراحی ظاهر ساختمان و تجهیزات مناسب نباشد مردم همیشه و با شک و تردید غذا انتخاب می کنند که آیا غذا سالم است یا خیر چنین می پندارند که مثل رستوران و تالارهای کنار جاده ها محیط غیر بهداشتی دارند وانتظار سرو غذا با ظروف لب پریده وغیر بهداشتی و قاشق چنگال چرب را رستوران و تالاری با ساختاری غیرازاین, غیر عادی جلوه می نماید. طراحی مناسب خارجی, غالباً مانع از بروز چنین پیش داوری ها می شود.امروزه, بسیاری از رستورا ن ها تابلو و محلهای ورودی خود را ارتقا بخشیده اند تا بتوانند با جلب نظر مشتریان, آنان را به ورود به رستوران و تالار تشویق کنند. بخش خارجی رستوران و تالار همانند ساختمانی فوق مدرن و بسیار لوکس می نماید که این چنین نمایی می تواند حاکی از فضای بسیار مجلل و باشکوه در داخل رستوران و تالار باشد.

رستوران و تالارها ی که طراحی وتشکیلات و نور پردازی و فضای مناسبی داشته باشند محیط گرم و صمیمی و شاد را برای مشتری تداعی می کنند.
منحصر به فرد
اگر مکان رستوران و تالار که نقش تعیین کننده در سبک معماری رستوران و تالار دارد درست طراحی شده باشد و از طراحی های یکنواخت و تقلیدی استفاده نشده باشددر چنین مواردی, مشتری فضای رستوران و تالار را بر خلاف ذهنیتی که از قبل در مورد تریاها و رستوران و تالارهای یکنواخت و خسته کننده داشته می بیند و جذب محیط رستوران و تالار می شود.

پس یکی از رموزکلید موفقیت در طراحی ((منحصر به فرد)) بودن آن است. در مورد رستوران و تالارهای زنجیره ای, عامل معماری و طراحی و آرم خاص است که به سرعت با مشتری ارتباط برقرارمی کند و به سرعت موجب شناسایی آن از طرف مشتری می شود.با این وجود, باید توجه داشت که تکیه زیاد بر چشم انداز (ظاهر) معماری, موجب محدودیت قابلیت تغییرساختمان درآینده می گردد. همچنین چشم انداز ساختمان باید به گونه ای طراحی شود, که به راحتی قابل تقلید برای دیگران نباشدوهرگزاز قرینه سازی استفاده نکننداشخاص و رانندگان که از جلوی رستوران و تالار می گذرند, نه تنها متوجه خود ساختمان, بلکه متوجه مناظر طبیعی اطراف آن نیز می شوند.درحقیقت, دور نما به تاثیر اولیه رستوران و تالار بر افراد کمک می کند. دورنما نیز همانند سردروتابلو نشانگر فضای درون رستوران و تالار است.

 

 

 

فهرست مطالب:

تقدیر و تشکر: ۴
فهرست مطالب ۵
مقدمه: ۱۰
۱۲

انواع رستوران و تالار ۱۹
بهداشت رستوران و تالار ۲۱
کارکنان و خدمه ۲۲
رستوران و تالار‌داری ۲۳
جلب رضایت مشتریان ۲۴
نکات مهم در طراحی داخلی انواع رستوران و تالار ۲۷
ظاهر رستوران و تالار ۲۹
طراحی داخلی ۳۰
انواع رستوران و تالار: ۳۳
مجموعه رستوران و تالاری ۳۵
ایجاد یک فضای شاد و مطلوب ۳۷
ساختمان مجموعه رستوران و تالارها ۳۸
فضاهای داخلی رستوران و تالار ۴۱
سفره خانه سنتی ۴۸
رستوران و تالارهای سنتی امروز ۴۹
سفره خانه های الگوی جهانی ۵۳
قهوه خانه در ایران ۵۴
استاندارد های لازم برای طراحی رستوران و تالار ۶۴
: فضای رستوران و تالار ۶۵
طراحی فضا ۶۶
ارگونومی نور ۶۶
ارگونومی مبلمان ۶۷
ارگونومی صوت ۶۸
فضاهای مهمان ۶۸
رستوران و تالارهای موفق در جهان ۷۲
نمونه های موردی ۷۵
عجیب ترین های معماری رستوران در ایران و دنیا ۸۴
رستوران و تالار فرودگاهی ۸۹
conduit رستوران و تالار ۹۳
نمونه های موردی خارج کشور ۹۶
رستوران و تالار کاسپین ۱۰۶
رستوران و تالار سنتی خیام ۱۰۷
رستوران و تالار سنتی باغ بهشت ۱۱۰
رستوران و تالار سنتی دف ۱۱۲
رستوران و تالار سنتی باغ صبا ۱۱۳
تعریف قهوه خانه‌های سنتی ۱۱۵
قدغن کردن قلیان ۱۱۶
الگوهای سقف در رستوران و تالار سنتی ۱۲۱
سقف رستوران و تالار سنتی ۱۲۲
سقف طبقه موزیک کاخ عالی قاپو ۱۲۲
سقف ۱۲۳
برنامه فیزیکی رستوران و تالار سنتی ۱۲۵
استانداردها و ضوابط طراحی رستوران و تالار ۱۲۸
بنیادهای معماری سنتی ایران ۱۳۳
طراحی داخلی در معماری سنتی ۱۴۰
هفت اصل در طراحی – معماری داخلی ۱۴۴
تفاوتــی بین یک سفره خانه سنتی و یک رستوران و تالار معمولی وجود دارد ۱۴۶
مشخصات سفره خانه های سنتی ۱۴۷
باغ تابستانی ۱۴۹
نحوه دسترسی و استفاده از مجموعه در ایده معماری ۱۵۲
فرم و خلق فضا ۱۵۲
فرم های بی قاعده ۱۵۴
فرم های با قاعده ۱۵۵
انتخاب فرم ۱۵۹
احساس فرم ۱۶۰
درک یک فرم در کنار فرم های دیگر ۱۶۳
فضا و معماری ۱۶۵
انواع فضا ۱۶۹
فضای ریاضی و فضای ادراکی ۱۶۹
فضای روز و فضای شب ۱۷۰
فضای عمومی و خصوصی ۱۷۰
فضای مابین ۱۷۱
فضا و زمان ۱۷۱
تعاریف پایه ۱۷۲
گروه ۱ (فضاهای اصلی) ۱۷۲
گروه ۲ (فضاهای وابسته اصلی) ۱۷۲
گروه ۴ (فضاهای پشتیبانی) ۱۷۳
گروه ۵ (فضاهای گردش) ۱۷۳
الف) گردش افقی در طبقات ۱۷۴
ب) گردش عمودی بین طبقات ۱۷۴
مساحت زیربنا ۱۷۴
زیربنای خالص ۱۷۴
زیربنای ناخالص ۱۷۵
مساحت سرانه ۱۷۵
سرانه مبنا ۱۷۵
رستوران و تالار: ۱۷۵
استاندارد فضاهای لازم در رستوران و تالار ۱۷۶
ابعاد انسانی و استانداردهای فضایی : ۱۷۷
تالار پذیرایی ۱۸۳
آشپزخانه تالار ۱۸۳
باغ تابستانی: ۱۸۴
سفره خانه سنتی: ۱۸۶
شرایط سالن پذیرایی: ۱۸۶
واحد کبابی و حلیم : ۱۸۶
پیوستها ۱۸۷
منابع و ماخذ ۲۰۱

 

 

 

 

 

رساله از نظر نگارش ، منابع ، نمونه های موردی ، برنامه فیزیکی و جداول ریزفضاها و… کامل می باشد.

 

 

تصاویر فایل:

رساله معماری طراحی تالار پذیرایی مراسم و رستوران,رساله معماری تالار پذیرایی مراسم و رستوران,برنامه فیزیکی تالار پذیرایی و رستوران,پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ریزفضاهای تالار پذیرایی و رستوران,نمونه موردی داخلی و خارجی تالار پذیرای و رستوران,طرح نهایی معماری تالار پذیرایی ورستوران,دانلود پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ظوابط و استانداردهای طراحی تالار پذیرایی و رستوران,پروپوزال معماری تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات طراحی تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات معماری تالار پذیرایی و رستورانبرنامه فیزیکی تالار پذیرایی و رستوران,پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ریزفضاهای تالار پذیرایی و رستوران,نمونه موردی داخلی و خارجی تالار پذیرای و رستوران,طرح نهایی معماری تالار پذیرایی ورستوران,دانلود پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ظوابط و استانداردهای طراحی تالار پذیرایی و رستوران,پروپوزال معماری تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات طراحی تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات معماری تالار پذیرایی و رستوراننمونه موردی داخلی و خارجی تالار پذیرای و رستوران,طرح نهایی معماری تالار پذیرایی ورستوران,دانلود پایان نامه معماری تالار پذیرایی و رستوران,ظوابط و استانداردهای طراحی تالار پذیرایی و رستوران,پروپوزال معماری تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات طراحی تالار پذیرایی و رستوران,مطالعات معماری تالار پذیرایی و رستوران

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل