رساله معماری شهرداری ۲۰۴ صفحه – مطالعات طراحی ساختمان شهرداری

پروپوزال معماری ساختمان اداری شهرداری

چکیده
سعی بر این شده است که مجموعه این بنا به عنوان نشانه های مردمی برای شهر مورد نظر باشد و در این میان ساختمان شهرداری باید نمایانگر روحیه ای فعال و پیشرو بوده و ثبات،درستی و اعتماد به اینده را القا نماید بنابر این شهرداری باید به صورت یک( land mark (بی همتا یگانه و چشمگیر باشد در ضمن مجموعه بنای شهرداری بایستی قرارگاهی مناسب ،با تسهیلاتی وسیع جهت عموم مردم فراهم آورند برای دستیابی به چنین هدفی فضاها و ساختمان های این مرکزبایستی جذاب و دعوت کننده بوده وباید بتواند فضای کار مناسب و مطبوع را برای عملکردهای اداری تهیه ،رشد و توسعه این فضاها را در آینده مد نظر داشته باشند.
عملا شهرداری در شهرهای مختلف کشور نشانه کانونی برای اجتماعات و تبادلات اجتماعات مردم خواهد بود. در نتیجه محل استقرار ،برنامه ریزی و طراحی این مرکز بایستی تصویری جامع ،پیوسته و خوانا، قابل تشخیص و بخاطر سپردنی را در این راستا حاصل نماید.

رساله معماری شهرداری,مطالعات طراحی ساختمان شهرداری,پروپوزال معماری ساختمان شهرداری,برنامه فیزیکی ساختمان شهرداری,ریفضاهای طراحی ساختمان شهرداری,نمونه موردی داخلی و خارجی شهرداری,

مقدمه
شهرها بر اثر عوامل مختلف مذهبی، امنیتی، اقتصادی ، سیاسی و اداری بوجود آمده و یا توسعه و گسترش یافته اند. شهر به عنوان یک پدیده انسانی، اقلیمی و اقتصادی اجتماعی مطرح می شود که در بستر تاریخ در شرایط معینی متولد و در شرایط خاصی به زندگی خود ادامه می دهد، رشد می کند و تغییر می پذیرد.
شهرداری از نظر لغوی از دو کلمه «شهر» و «داری» تشکیل گردیده که «داری» به معنی اداره و مدیریت و «شهر» پس از ۱۳۶۲ به جایی که دارای شهرداری باشد اطلاق می گردید. بنابراین از نظر لغوی شهرداری را می توان سازمان اداره شهر دانست و در اصطلاح، شهرداری به واحدی گفته می شود که به منظور اداره امور محلی و ارائه خدمات عمومی موردنیاز شهروندان در یک مرکز جمعیتی با خصایص شهری تشکیل می شود.
شهرداری ها بر اساس مدیریت شهری، ارائه خدمات و رفع نیازمندیهای شهروندان تشکیل شده اند و از آنجا که شهروندان و ساکنان هر محل بیش از سایرین، امکان تشخیص و درک نیازها، امکانات و احتیاجات آن شهر یا محل را دارند، لذا می بایست با مشارکت یکدیگر و با انتخاب فرد یا افرادی که مسئولیت رفع این نیازها را بر عهده می گیرد به تأسیس شهرداری اقدام نمایند.

برای دانلود و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله:

بیان اهداف:

ایجاد بنای ماندگار که بتواند شاخص منطقه باشد
ایجاد فضای متناسب با حضور گسترده مردم ،پویا و منعطف
رسیدن به معماری مردمی ،خودمانی و آشنا که مردم بتوانند با آن رابطه برقرار نمایند
به وجود آوردن زمینه های فعالیت برای نهادهای خود جوش مردمی
رسیدن به معماری باز و دعوت کننده و متعلق به مردم
بالا بردن شناخت مردم از وظایف شهرداری و ایجاد روحیه همکاری
ایجاد فضایی به منظور انواع گردهمایی های مردمی در منطقه

فصل اول: مطالعات پایه

۱-۱-تعریف شهر
بنا به نظر بسیاری از صاحبنظران و خاصه جغرافیدانان، نحوه زندگی بشر و سکونت او دارای دو تقسیم بزرگ کوچ نشینی و یکجا نشینی است که ده نشینی و شهر نشینی یکی از اقسام نحوه ی زندگی بشر بر سطح زمین و به عنوان استقرار ثابت بشر در محیط زیست است.
شهر یکی از پدیده های بشری در محیط زیست به منظور اسکان، تامین معیشت، داشتن روابط اجتماعی و اقتصادی و مانند آنهاست.
احساس لزوم تثبیت در یک نقطه و احتیاج به زندگی در کنار یکدیگر و لازم و ملزومات آنها، انسان را بر آن داشته است که هماهنگ با محیط طبیعی و داده های ساختمانی محیط اطراف خود به ایجاد مسکن دست بزند.
جذب و جلب جمعیت روستایی به طرف شهر به دلیل وجود امکانات رفاهی در شهرها و کمبود آن در روستاها صورت گرفته است. مهاجرت از سوی روستاها به طرف شهرها( مخصوصا شهرهای بزرگ ) باعث پایین رفتن سطح تولیدات کشاورزی و دامپروری، مشکلات افزایش جمعیت و تراکم در آن شهرها، مشکلات مربوط به مسکن، توسعه ی ناموزون شهرها، عدم تکافوی (کافی بودن) تاسیسات شهری، مشکلات ترافیک و رفت و آمد و عدم آشنایی روستایی با زندگی شهری و مانند آنها شده است. بنابراین شهرها بایستی بر مبنای نقش و وظیفه و امکان و استعدادی که در سطح منطقه خود دارند، انجام وظیفه کرده و به نحوی توسعه یابند که اثرات منفی خود را بر روال زندگی روستاها به حداقل برسانند.
چنانچه برای شهر و روستاها هماهنگ با یکدیگر برنامه ریزی شود و شهرها همه گونه امکانات و اعتبارات و احتیاجات نواحی روستایی را در اختیار خود نگیرند، ضمن آنکه از شدت مشکلات و مسائل شهری کاسته خواهد شد، روستاها نیز خالی از سکنه نخواهند گردید.
به طور کلی جمعیت نسبتا متراکم، وجود خیابانها و مراکز کار و تجارت، ساختمانهای مرتفع که نسبت به دهات و روستاها متفاوت است، امکانات آموزشی و رفاهی و وجود گسترده ی وسائط نقلیه همه علائمی است که در شهرها وجود دارد.
در تمدن های خیلی قدیمی مراکز جمعیتی وجود داشته که به آن نقاط شهر اطلاق می شده و قطعا به مناسبت نوع شغل و وظایفی که به عهده داشته اند با مناطق روستایی متفاوت بوده اند .
به عنوان مثال رومیان لغتی را به نام urbs استفاده کرده اند که درست در مقابل روستا استفاده می شده و زمانی این لغت را به کار می برده اند که مثلا به محلی می رفتند که فرم زندگی و مشاغل آن، با زندگی روستایی متفاوت بوده است. امروزه معمولا در یک منطقه به نقاطی اسم شهر می دهند که دارای جمعیتی بوده و از نظر فعالیت متنوع تر از مناطق روستایی باشند ولی این حکم قطعی نیز نمی تواند باشد، زیرا چه بسیار مناطق و نقاطی وجود دارند که در یک فصل از سال دارای جمعیت هستند و در غیر آن فصول خالی از آن.
۱-۲-تعاریف مختلف شهر
۱-۲-۱-تعریف عددی
مرکزی از اجتماع نفوس که در نقطه ای گرد آمده و تراکم و انبوهی جمعیت در آن، از حد معینی پایین تر نباشد.
بر این اساس در بیشتر ممالک حد جمعیت شهر ۲۵۰۰ نفر است.
تعداد و رقم شاخص برای برای شناخت شهر، هم از نظر زمانی و هم از نظر مکانی متفاوت است و مختصر آنکه در هر کشوری بنا به موقعیت خاص آن کشور حد جمعیت شهر تفاوت می کند.
مثلا در فرانسه، آلمان و ترکیه، مقیاس شناخت شهر از ده تعداد ۲۰۰۰ نفر ساکن است. در ایالات متحده و مکزیک رقم ۲۵۰۰ نفر و در هلند و یونان و آیران ۵۰۰۰ نفر و در ایرلند رقم ۱۵۰۰ نفر مشخص کننده ی شهری بودن یا روستایی بودن یک نقطه می باشد.
تعریف آماری و عددی ضمن آنکه تعریف روشن و ساده ایست. ولی از نظر علمی نمی توان آن را تعریف جامعی دانست.
۱-۲-۲-تعریف تاریخی
برخی از علما معتقدند که مراکزی که از قدیم نام شهر به آنها اطلاق شده است به عنوان شهر شناخته می شوند و در واقع به افتخار قدمتی که دارند همیشه شهر باقی می مانند.
۱-۲-۳-تعریف حقوقی
نوع دیگر تعریف شهر، تعریف حقوقی و اداری است. در دوره های گذشته، شهرها دارای امتیازاتی بودند که در روستاها وجود نداشت. مانند بسیاری از شهرهای قرون وسطایی که حق داشتند برای خود بازار داشته باشند یا به خدمات نظامی بپردازند؛ درحالی که روستاها از این امتیازات برخوردار نبودند.
تعاریف دیگری نیز از شهر شده است که در زیر به مفهوم کلی آنها اشاره میکنیم:
شهر جایی است که در آن نوع مسکن، رفتار، درآمد، سیمای شهری و پوشاک مردم آن با روستا متفاوت باشد و شغل سکنه ی آن غیر از کشاورزی باشد.
به نظر جغرافیدانان، شهر منظره ای مصنوعی از خیابانها،ساختمانها، دستگاهها و بناهایی است که زندگی شهری را امکان پذیر می سازد.
جغرافیدانان شهر را به عنوان یک واحد مجزا به حساب نیاورده و ارتباط آن را با منطقه و کشور مورد مطالعه قرار میدهند.
طبق ماده ۴ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ایران، شهر، محلی (مکانی) است با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی مشخص واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل دارای سیمایی با ویژگی های خاص خود است، به طوری که اکثریت ساکنان دایمی آن در مشاغل کسب، تجارت، صنعت، خدمات و فعالیت های اداری اشتغال داشته و در زمینه خدمات شهری از خودکفایی نسبی برخوردارند. شهر کانون مبادلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حوزه نفوذ پیرامون خود بوده و حداقل دارای ده هزار نفر جمعیت است. یا مکان تجمع عده کثیری از مردم با سلایق، افکار، رفتار و… متفاوت می باشد. از نظر کالبدی، شهر جایی است که دارای ساختمان های بلند، خیابان ها، پارک ها، ادارات، زیرساخت ها و تاسیسات شهری و… می باشد. در بعد اقتصادی نیز شهر جایی است دارای وجه غالب اشتغال صنعتی، خدماتی و سبک مصرف و زندگی یا شیوه تولید متفاوت از روستا است. یکی از انواع تعریف های رایج از شهر، تعریف عددی آن است. به نحوی که در ایران تا سال۶۵ شهر را مکانی می گفتند که جمعیت آن بیش از ۵ هزار نفر باشد و از آن تاریخ به بعد، شهر به جایی گفته می شد که دارای شهرداری باشد.
۱-۳-تعریف شهر جدید
شهر های جدید در نظام های اجتماعی و اقتصادی جهان و با توجه به تحولات نظریه ای، بسیار دگرگون شده اند. هنوز تعریف جامعی برای شهر های جدید ارائه نشده است اما می توان تعاریف زیر را برای آنها بیان داشت:
۱) اجتماع های برنامه ریزی شده ای در پاسخ به اهداف از پیش تعیین شده.
۲) اجتماعی خود اتکا با جمعیت و مساحت مشخص؛ فاصله ای معین از مادر شهر با برنامه ریزی از پیش تعیین شده و اهداف معین.
۳) معمولا برای تمرکززدایی کالبدی، اقتصادی و اجتماعی طراحی می شود تا با وجود جاذبه نزدیکی به شهرهای بزرگ، جمعیت تشویق به خروج از مادرشهر شود.
بنابراین شهر جدید دارای تاریخ تولد مشخص است و در زمان کوتاه معینی ساخته می شود. شهر جدید با حومه، اختلاف اساسی دارد؛ حومه یک ناحیه مجزای مسکونی است که ساکنان آن برای کار به شهر دورتر رفت وآمد می کنند اما شهر جدید باید همه عملکرد های شهری را به اندازه معین داشته باشد.
از زمان احداث سکونت گاه های شهر های جدید که در آستانه قرن حاضر با طرح اندیشه < هاوارد> و نیز ایجاد باغ شهرهای <ولوین> و <لچ ورث> شروع شد، تاکنون در اهداف این مراکز سکونتی تحولات بسیاری به وجود آمده است. بر این اساس می توان شهر های جدید را در سه دوره به شرح زیر بررسی کرد:
۱) دوره اول/ باغ شهرها به عنوان الگوی اولیه شهر های جدید (۱۹۳۸ ۱۸۹۸): در این دوره، باغ شهر ها، شهرک های اقماری و سپس شهر جدید به عنوان گزینه ای در برابر رشد فزاینده شهرهای انگلستان مطرح می شوند. در این دوره بر نقش هرچه بیشتر دولت در توسعه این شهر ها، حد متناسب جمعیت باغ شهر ها و انتقال جمعیت اضافی به آنها تاکید می شود. در این دوره، شهر های جدید بیشتر در غالب نظریه ها باقی می مانند و فقط نمونه های محدودی از آنها احداث می شود.
۲ ) دوره دوم/ سیاست رویارویی با رشد مناطق مادرشهری (۱۹۶۰ ۱۹۳۸): با پایان جنگ جهانی دوم، بریتانیا بار دیگر در توسعه شهر های جدید پیشگام می شود. شهر های جدید با فاصله ای از مادرشهر، به عنوان مراکز اصلی فعالیت با قطبیت ناحیه شهری پذیرفته می شوند. بدین ترتیب همزمان با توسعه شهر های جدید بریتانیا، پیرامون برخی از پایتخت های بزرگ جهان (مسکو، پاریس و توکیو) و حوزه های مادرشهر، احداث سکونتگاهای شهری جدید آغاز می شود.
۳) دوره سوم/ تحول در اهداف شهر های جدید (۱۹۷۰ ۱۹۶۰): در این دوره، شهرهای جدید به عنوان ابزار سازمان دهی فضای ملی، برنامه ریزی ناحیه ای و سیاست تمرکززدایی جمعیتی و اقتصادی مطرح می شوند. در دوره سوم، شهر های جدید ب ریتانیا در خدمت توسعه اقتصادی در سطح منطقه قرار می گیرند. ایجاد پایتخت های ج دی د(شاندیگار، برازیلیا و اسلام آباد) گونه ای از این اهداف تلقی می شود.
آدمیان از دیر باز در مکان ها و سرزمین های مختلف و متعددی که شاید تنها معیار وابستگی آنان به یکدیگر در مقابله با مشکلات و سختی های زندگی بوده، می زیسته اند. شهر ها به وجود آمدند، توسعه یافتند، سیطره عظمت و تمدن خود را بر پهنه وسیعی از سرزمین ها گستردند و سپس از صحنه روزگار کنار رفتند. دلایل نیستی آنها کاملا مشخص و معلوم نیست. بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، خشکسالی، قحطی، آتشفشان، توفان یا عوامل دیگری مانند جنگ، به نوعی در تنازع بقای آنان سهیم بوده و هستی و نیستی تمدن ها را تحت الشع اع ق رار داده اند. باوجود این، حیات آدمی در کنار شهرهای نوبنیاد ادامه یافته و مش اهده می کنیم که در پی نابودی شهر ها، باز شهر های دیگری احداث می گردند. بنابراین شهر سازی یکی از کهن ترین نیاز های بشری به شمار آمده و هرگز شهری در تاریخ وجود نداشته که به تمامی، توسط معماران س اخته شده باشد بلکه شهر را می بایست محصول قدرت و اقتدار حکومت ها و دولت ها دانست.
۱-۴-ماهیت شهر
۱-۴-۱-ویژگی اقتصادی شهر
وجه مشترک تعاریف از شهر:
متشکل از یک یا چند بنای مسکونی جدا از یکدیگر است اما به طور نسبی یک زیستگاه بسته است. و آن چنان گسترده است که آشنایی های دو طرفه و شخصی میان ساکنان آن برقرار نیست.
شهر، از نگاه اقتصادی، زیستگاه ساکنانی است که در درجه اول از راه بازرگانی و نه کشاورزی زندگی می کنند.
به این باید نوعی تنوع در انجام معاملات را نیز به ویژگی های شهر بیفزاییم
تنوع اول: بر پایه وجود املاکی که به صورت فئودالی اداره می شوند.
شهر جایی است که ساکنان محلی، بخش عمده ای از خواسته های اقتصادی روزانه خود را در بازار محلی تهیه می کنند. محصولاتی که عمدتا در جایی غیر از شهر تولید و آورده شده اند. در این عبارت، شهر «مکان بازار» است.
وجود بازار اغلب وابسته به امتیاز و پشتیبانی لرد/پرنس بوده است. علایق شخصی، باج، مالیات و …
تنوع دوم: وجود بازار، به مثابه مکان مبادله ثروت
شهر مرکز بارگیری کالاهای مختلف باشد: مناطق مرزی سده های میانه خاصه در جنوب
بدون پیوستگی به قلمرو پرنسس و از راه اتحاد مهاجمان بیگانه، جنگاوران دریایی یا دسته های بومی درگیر در تجارت

۱-۵-انواع شهر
مصرف کننده، تولید کننده، سوداگر
به موازات شهر پرنسی که ساکنان آن از نظر اقتصادی وابسته به قدرت خرید و اقتصاد خانوادگی نجبا هستند، شهرهایی وجود دارد که قدرت خرید مصرف کنندگان دیگر (موجران و سوداگران و پیشه وران(مسکو)، مقامات عالی رتبه اداری(پکن)) را تامین می کنند. این ها یا وابسته به بهره مالکانه اند (آرنهایم) یا متکی به مقرری های دولتی (ویسبادن). این شهرها نمونه ای از شهر مصرف کننده اند.
گونه متضاد این شهر، شهر تولید کننده است. افزایش جمعیت و قدرت خرید در شهر ناشی از استقرارکارخانه ها، صنایع دستی یا صنایع خانوادگی است که محصولات خود را در خارج از قلمرو داخلی عرضه می کنند. (که نمایانگر شهر مدرن هستند.)
شهر دیگری که در برابر شهر مصرف کننده قرار دارد، شهر سوداگر است. شهری که در آن قدرت خرید بیشتر مصرف کنندگان آن متکی به خرده فروشی برای دریافت سود از محصولات خارجی در بازار محلی است. یا فروش خارجی برای کسب سود از کالاهای محلی
قدرت خرید و توانایی پرداخت مالیات یک شهر تجاری، به استقرار اقتصاد محلی بستگی داشت.
شهر ها در واقعیت همواره آمیزه ای از این انواع هستند.
برای طبقه بندی اقتصادی آن ها باید بر حسب اقتصاد برتر اقدام کرد.

 

-۱۰-کلان شهر
۱-۱۰-۱-تعریف کلان شهر
کلانشهرها که در قرن بیستم ظهور نموده اند،تنها یک شهر بزرگ نبوده، بلکه از لحاظ کیفی مجتمع زیستی نوین محسوب می شوند. آنها بزرگتر و پیچیده تر از سایر شهرها بوده،نقش کلیدی تری از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نسبت به شهرهای قبل از خود به عهده دارند.یک کلانشهر در واقع مجموعه ای ازشهرهاست.اهمیت کلانشهرها بدان اندازه است که تاریخ اجتماعی قرن بیستم بدون در نظر گرفتن پدیده کلان شهرها، غیر قابل فهم خواهد بود.
بقول گاتمن، کلان شهر مدرن، پیچیده ترین و بزرگترین کار هنری است که بشر آن را تولید نموده است.
۱-۱۰-۲-شهرستیزی- روستازدگی
گستردگی مشکلات به ویژه در کشورهای در حال توسعه در دهه های ۱۹۶۰و ۱۹۷۰ میلادی، نوعی واکنش منفی را نسبت به شهرنشینی شتابان در این کشورها دامن زد که منشاء طرز تلقی «شهرستیزی» و گاه «روستازدگی» و خواست عمومی برای مهار رشد سریع شهرها شد. از دهه ۱۹۸۰ میلادی با تداوم روند کلانشهرنشینی و افزایش درک عمومی از همبستگی رشد کلانشهرها و رشد اقتصاد ملی، تلقی شهرستیزی کمتر شد و اندیشه مهار و کنترل رشد مناطق کلانشهری، به تدریج جای خود را به برنامه ریزی و مدیریت توسعه این مناطق داد.
از دیگر اشتباهات مصطلح در ایران، این است که روستاها به شدت در حال تخریب اند و بخش کشاورزی در حال نابود شدن است و به همین علت کلانشهرها بزرگ و فربه شده اند؛ روستاها در طول زمان روند افزایش داشته اند. با پیشرفت های فناوری، بر تولید بخش کشاورزی و سطح زیر کشت افزوده و از نیروی کار آن می کاهد. یکی از دلایل کم توجهی به مدیریت کارامد کلانشهرها و مجموعه های شهری و تداوم مسائل و معضلات آنها تفکرات «شهر ستیزی» است که در ایران حاکم می باشد.
۱-۱۰-۳-جنبه روانشناختی- اقتصادی کلانشهرها
کلانشهر همواره مکانی برای اقتصاد پولی بوده.در کلان شهر اقتصاد پولی و سلطه عقل نزدیکترین رابطه ممکن را به یکدیگر پیدا میکنند.آنها بطور مشترک در رفتار با اشخاص و اشیاء نگاهی واقع بینانه دارند که با نوعی قضاوت رسمی و صوری شدیدا سخت گیرانه همراه است. ساکنان کلانشهر با شاغلان، مشتریان، خدمتکاران خود و با اشخاصی که با آنها ارتباط دارند، حسابگرانه برخورد می کنند. این روابط تضاد آشکاری با ذات محیط های کوچک تر دارد که در آن روابط از طریق ویژگی های فردی، فضایی عاطفی در رفتار شکل می گیرد، که فراتر از رابطه متعادل میان خدمات و بهای آنهاست.
در شهر مدرن،تولید منحصرا برای بازار تدارک دیده شده،یعنی برای مشتریانی تماما ناآشنا که تولید کننده هرگز به آنها دسترسی ندارد. در این شرایط منافع طرفین نسبت به یکدیگر همراه با بی اعتنایی ظاهر می شود. از این رو روابط شخصی بی اهمیت و اقتصاد مبتنی بر محاسبه عقلانی شکل می گیرد.این امر به شدت در اقتصاد پولی حاکم برکلانشهر دیده می شود.
۱-۱۰-۴-فقدان نگرش واقع بینانه درخصوص مناطق کلانشهری ایران
نحوه برخورد با کلانشهرها در ایران، اغلب با نوعی پیشداوری همراه است. نوعی نگرش ضد شهری به گسترش تعابیر منفی منجر شده است که این کلانشهرها راعامل عدم تعادل های اقتصادی،اجتماعی و فضایی می داند و پتانسیل های عملکردی و توسعه ای مثبت آنها را نادیده می انگارد. یکی از دلایل کم توجهی به مدیریت کارامد کلانشهرها و مجموعه های شهری و تداوم مسائل آنها تفکرات «شهر ستیزی» است که در ایران حاکم می باشد. مجموعه های شهری ایران نتوانسته اند رشدی درخور داشته باشند. البته عوامل بیرونی چون جنگ تحمیلی ابتدا بر توقف توسعه موثر بوده اند، اما فقدان برنامه های راهبردی سنجیده برای حضور در عصر اطلاعات و جهانی شدن اقتصاد،که بحث آن بطور رسمی تنها برای برنامه چهارم توسعه (۱۳۸۴-۱۳۸۸) در دستور قرار گرفته، باعث آن بوده است که بویژه مجموعه شهری تهران نتواند نقش پیشرو در اقتصاد ملی داشته باشد. بنابراین نه تنها تولید و درآمد سرانه ملی افزایش لازم را پیدا نکرده و خصلت تک محصولی اقتصاد ایران به جای خود باقی است، بلکه این کاهش در مجموعه های شهری محسوس تر هم بوده است. به همین دلیل این کلانشهرها دارای رشد درآمدی لازم برای پاسخگویی به نیازهای خود نیستند،روشن است که در کشورهای دیگر کلانشهرها یا مجموعه های شهری محل اصلی جذب سرمایه خارجی و تولید کالاهای پیشرفته به شمار می آیند.
۱-۱۰-۵-چالش رشد و پراکنش جمعیت در مناطق کلانشهری
در ابتدا یک کلانشهر رو به رشد وجود دارد که اطراف آن را مجموعه ای از نقاط شهری کم جمعیت وروستاهای مهاجرفرست احاطه کرده اند. روند تمرکز جمعیت در کلانشهرها پس از چند دهه رو به کاهش می گذارد، چرا که به دلیل تراکم جمعیت و محدودیت اراضی و افزایش هزینه زندگی در مرکز، به تدریج جمعیت و فعالیت ها به پیرامون منتقل می گردد و این خود موجب رشد مراکز جمعیتی پیرامون کلانشهر اصلی می شود.
۱-۱۰-۶-معرفی اجمالی مجموعه های شهری ایران
شکل گیری مجموعه های شهری در ایران، سابقه ای در حدود سه دهه دارد. اکنون پنج مجموعه شهری تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز مطابق مصوبات قانونی به رسمیت شناخته شده اند. بخش عمده تولید ناخالص داخلی در این مناطق تولید می شود. تاثیرات اقتصادی و جمعیتی این مناطق توجه ویژه و متمایزی را می طلبد.
۱-۱۰-۷-روند شکل گیری منطقه کلانشهری تهران
به طور کلی کلانشهر تهران شامل شهر تهران و کانون های جمعیتی، اقتصادی و خدماتی اطراف آن است.
جمعیت تهران که در اوایل دوره قاجار کمتر از ۱۵ هزار نفر بود، در اواخر دوره قاجار در سال ۱۳۰۰ شمسی به کمی بیش از ۲۰۰ هزار نفر ودر پایان دوره رضاخان در سال ۱۳۲۰به اندکی بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر رسید. پس از آن در پی تحولات داخلی ناشی از تغییر نقش ایران در سطح بین المللی و منطقه ای،آهنگ رشد و گسترش تهران شدت بیشتری پیدا کرد و جمعیت آن در سال ۱۳۳۵ به حدود ۵/۱ میلیون نفر و در سال ۱۳۴۵ به حدود ۷۲/۲ میلیون نفر افزایش یافت. به رغم اینکه جمعیت تهران در فاصله ۱۳۴۵-۱۳۰۰، حدود ۱۳ برابر شده بود، به لحاظ جغرافیایی، رشد و گسترش کالبدی آن به طور پیوسته و در اطراف هسته قدیمی آن صورت گرفت و هنوز در خارج از آن تاثیر چندانی نگذاشته بود، به طوریکه در سال ۱۳۴۵، بزرگ ترین کانون جمعیتی اطراف تهران، شهر کرج با جمعیتی حدود ۴۴ هزار نفر بود. با توجه به تاثیر توسعه شبکه راهها و همچنین استقرار صنایع جدید که به زمین وسیع و ارزان احتیاج داشتند و نیز انتقال بعضی از فعالیتهای مزاحم شهری به خارج از شهر تهران،شهرها و آبادی های واقع در اطراف تهران به سرعت رو به رشد نهادند. کانون های جمعیتی جدیدی شکل گرفتند، تعداد شهرها افزایش پیدا کرد و به تدریج «منطقه کلانشهری» یا «مجموعه شهری تهران وشهرهای اطراف آن» شکل گرفت. برای اولین بار در نظام برنامه ریزی شهر ایران، تهیه طرح مجموعه شهری تهران به وسیله وزارت مسکن و شهرسازی در سال ۱۳۷۵ در دستور کار قرار گرفت و نتایج آن در سال ۱۳۸۱ در شورای عالی شهرسازی و معماری و در سال ۱۳۸۲ به وسیله هیئت وزیران به تصویب رسید. پس از آن هیئت وزیران با در نظر گرفتن دیدگاه های مجلس در تصویب نامه مورخه ۸۳/۳/۲، ضمن استقلال واحدهای تقسیمات کشوری و مسئولیت ها و اختیارات مراجع ذی ربط آن، خط مشی ها و سیاست های کلی طرح مجموعه شهری تهران را به تصویب برساند. طبق این مصوبه، شهرستان های تهران، دماوند، ری، شمیرانات، کرج، ورامین، اسلامشهر، ساوجبلاغ، شهریار، رباط کریم، پاکدشت و نظرآباد در مجموعه شهری تهران قرار گرفتند.

 

و…

 

 

 

 

فهرست مطالب:

چکیده ۱۲
بیان اهداف: ۱۳
مقدمه ۱۴
فصل اول: مطالعات پایه ۱۵
۱-۱-تعریف شهر ۱۶
۱-۲-تعاریف مختلف شهر ۱۷
۱-۲-۱-تعریف عددی ۱۷
۱-۲-۲-تعریف تاریخی ۱۸
۱-۲-۳-تعریف حقوقی ۱۸
۱-۳-تعریف شهر جدید ۱۹
۱-۴-ماهیت شهر ۲۰
۱-۴-۱-ویژگی اقتصادی شهر ۲۰
۱-۵-انواع شهر ۲۱
۱-۶-پیوند شهر با کشاورزی ۲۲
۱-۷-مفهوم سیاسی-اداری شهر ۲۲
۱-۷-۱-دژ نظامی ۲۳
۱-۷-۲-شهر تلفیقی از دژ و بازار ۲۳
۱-۸-شهر باختری ۲۴
۱-۸-۱-حقوق مالکیت و وضعیت حقوقی شهر ۲۴
۱-۸-۲-قانون زمین شهری متفاوت ۲۴
۱-۸-۳-همزیستی و منزلت شهروندان در شهر باختری ۲۵
۱-۸-۴-اخوت(برادری) و شکل گیری دولتشهر (پولیس) ۲۶
۱-۸-۵-موانع جادویی در برابر رشد شهرگرایی خاورزمین ۲۶
۱-۸-۵-از هم گسیختگی طایفه ها به عنوان زمینه شکل گیری اخوت ۲۷
۱-۸-۶-اعتبار طایفه برای شهر دوران باستان و قرون وسطی ۲۸
۱-۸-۷-کنفدراسیون هم پیمان در باختر ۲۸
۱-۸-۸-اعتبار جامعه شناختی وحدت مدنی ۲۹
۱-۸-۹-شایستگی نظامی شهروند به عنوان عنصر بنیادین پیشرفت در باختر ۳۰
۱-۹-شهر اشرافی در دوران باستان و سده های میانه ۳۰
۱-۹-۱-ماهیت حکومت اشرافی ۳۰
۱-۹-۲-حکومت اشرافی به مثابه فرمانروایی انحصار طلبانه بسته نجبا در ونیز ۳۱
۱-۹-۳-رشد اشرافیت در دیگر کمون های ایتالیا بدون قرارداد انحصاری ۳۱
۱-۱۰-کلان شهر ۳۲
۱-۱۰-۱-تعریف کلان شهر ۳۲
۱-۱۰-۲-شهرستیزی- روستازدگی ۳۲
۱-۱۰-۳-جنبه روانشناختی- اقتصادی کلانشهرها ۳۳
۱-۱۰-۴-فقدان نگرش واقع بینانه درخصوص مناطق کلانشهری ایران ۳۳
۱-۱۰-۵-چالش رشد و پراکنش جمعیت در مناطق کلانشهری ۳۴
۱-۱۰-۶-معرفی اجمالی مجموعه های شهری ایران ۳۴
۱-۱۰-۷-روند شکل گیری منطقه کلانشهری تهران ۳۴
۱-۱۰-۸-مشکلات منطقه کلانشهر تهران ۳۵
۱-۱۰-۹-مقایسه جمعیت شهر تهران و کل کشور، به هزار نفر، در سالهای ۱۳۸۱-۱۳۴۵ ۳۶
۱-۱۰-۱۰-نکاتی درباره کلانشهرها ۳۶
۱-۱۱-جامعه شناسی شهری ۳۶
۱-۱۲-پدیده شهر نشینی ۳۷
۱-۱۲-۱-علل ظهور شهر نشینی ۳۷
۱-۱۲-۲-تاریخ پیدایش شهر ۳۷
۱-۱۲-۳-اولین تشکل شهری ۳۸
۱-۱۲-۴-اولین شهر جهان ۳۸
۱-۱۲-۵-شهرنشینی و پیدایش شهرها ۳۸
۱-۱۲-۶-بررسی سیر تحولات شهرنشینی و شهرسازی در دوره پهلوی ۴۱
۱-۱۲-۷-تعداد جمعیت و نسبت ان در ۵ کلان شهر ایران ۴۲
۱-۱۲-۸-مقایسه جمعیت مجموعه های شهری کشور ۴۲
۱-۱۲-۹-انقلاب صنعتی سریع شهرنشینی در جهان ۴۴
۱-۱۲-۱۰-توسعه شهر نشینی و پیامد های آن ۴۵
۱-۱۳-شهروند و شهروندی ۴۵
۱-۱۳-۱-تفاوت ملیت و شهروندی ۴۵
۱-۱۴-فرهنگ ۴۶
۱-۱۴-۱-فرهنگی شدن ۴۶
۱-۱۴-۲-فرهنگ پذیری ۴۶
۱-۱۴-۳-فرهنگ شهرنشینی ۴۷
۱-۱۵-هویت شهروندی ۴۷
۱-۱۵-۱-شهروندی و نظریه افلاطون و ارسطو ۴۸
۱-۱۶-حقوق شهروندی ۴۸
۱-۱۶-۱-سیر تاریخی طرح حقوق شهروندی ۴۸
۱-۱۶-۲-حقوق شهری و شهروندی ۴۹
۱-۱۶-۲-۱- تعریف حقوق شهروندی ۴۹
۱-۱۶-۲-۲- تعریف حقوق شهری ۵۰
۱-۱۶-۳-ضرورت تدوین قانون جامع شهری (شهرداری با نگاه مدرنیزاسیون)) ۵۰
۱-۱۶-۴- تعارض، تغایر و تکثر در مواد قانونی موجود ۵۱
۱-۱۶-۵- محورهای اساسی در تدوین قانون جامع مدیریت شهری (شهرداری‌ها) ۵۱
۱-۱۶-۶-تاریخ حقوق شهروندی در ایران ۵۲
۱-۱۶-۷-مبانی حقوق شهروندی در غرب ۵۳
۱-۱۶-۸-مبانی حقوق شهروندی در اسلام ۵۳
۱-۱۷-شهروندان، حقوق شهروندی و مشارکت ۵۴
۱-۱۷-۱-بررسی جایگاه مفهوم شهروندی در قانون شهرداری ایران ۵۴
۱-۱۷-۲-شهروندسازی ۵۴
۱-۱۷-۳-هویت شهروندی یا شهر بدون هویت ۵۵
۱-۱۷-۴-نتیجه گیری ۵۵
۱-۱۸-مدیریت شهری ۵۶
۱-۱۸-۱-مفهوم و معنای مشارکت ۵۶
۱-۱۸-۲-تعریف آرنشتاین از مشارکت: نردبان مشارکت ۵۶
۱—۱۸-۳-مدیریت شهری و مشارکت مردمی ۵۷
۱-۱۸-۴-چرا مدیریت مشارکتی ۵۷
۱-۱۸-۵-انواع مشارکت ۵۸
۱-۱۸-۶-بررسی زمینه های مشارکت اجتماعی شهروندان در مدیریت شهری ۵۸
۱-۱۸-۷-مشارکت سنتی ۵۹
۱-۱۸-۸-مشارکت جدید ۵۹
۱-۱۸-۹-چند نکته اساسی در خصوص مدیریت شهری در ایران ۵۹
۱-۱۸-۱۰-بررسی ابعاد حاصل از بکارگیری فناوری اطلاعات در ساختار مدیریت شهری ۶۲
۱-۱۸-۱۱-دولت و مشارکت ۶۲
۱-۱۸-۱۲-تجارب مشارت در بعضی کشورها ۶۳
۱-۱۸-۱۳-تاریخچه طرح های شهری ایران ۶۳
۱-۱۸-۱۴-موانع مشارکت ۶۴
۱-۱۸-۱۵-ارائه نتایج ۶۵
۱-۱۹-مبانی مدیریت شهری ۶۵
۱-۱۹-۱-تعریف مدیریت شهری ۶۵
۱-۱۹-۲-جایگاه‌ مدیریت‌ شهری‌ در نظام‌ برنامه‌ریزی‌ ۶۶
۱-۱۹-۳-تبیین‌ نقش‌ سیستم‌ مدیریت‌ شهری‌ بمثابه‌ یک‌ برنامه‌ریز ۶۶
۱-۱۹-۴-تبیین‌ نقش‌ اداری‌ – اجرایی‌ سیستم‌ مدیریت‌ شهری ۶۷
۱-۱۹-۵-تبیین‌ نقش‌ اجرایی‌ مدیریت‌ شهری‌ در قالب‌ نظام‌های‌ شهرداری ۶۷
۱-۱۹-۶-تعریف سازمان یا حکومت محلی ۶۷
۱-۱۹-۷-اهداف مدیریت شهری در ایران ۶۸
۱-۱۹-۸-منابع تشکیل دهنده اهداف مدیریت شهری در ایران ۶۸
۱-۱۹-۸-۱- برنامه های توسعه اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی ۶۸
۱-۱۹-۸-۲- طرح های توسعه شهری ۶۸
۱-۱۹-۸-۳- قانون شهرداریها ۶۹
۱-۱۹-۹-مفاهیم مدیریت شهری ۶۹
۱-۱۹-۱۰-وظایف مدیر شهر ۷۰
۱-۱۹-۱۱-تبیین و تشریح مفهوم سیستم مدیریت شهری ۷۱
۱-۱۹-۱۲-بررسی عوامل مؤثر بر عملکرد مجموعه مدیریت شهری ۷۱
۱-۱۹-۱۳-مدیریت اجتماعی در سایه مدیریت سیاسی ۷۳
۱-۱۹-۱۴-الگوهای سازمانی مشارکت شهری ۷۴
۱-۱۹-۲۰-نتیجه گیری ۷۴
۱-۲۰-شهرداری ۷۵
۱-۲۰-۱-تعریف شهرداری ۷۵
۱-۲۰-۲-فلسفه وجودی شهرداری و وجه تسمیه آن ۷۶
۱-۲۰-۳-شهرداری ها در ایران ۷۶
۱-۲۰-۳-۱-تاریخپه تشکیل شهرداری تا آغاز مشروطیت ۷۶
۱-۲۰-۳-۲-تاریخپه تشکیل شهرداری از مشروطه تاانقلاب اسلامی ۷۸
۱-۲۰-۳-۳-شهرداری در دوران پهلوی اول ۷۹
۱-۲۰-۳-۴-شهرداری در دوران پهلوی دوم ۷۹
۱-۲۰-۳-۵-شهرداری در زمان حاضر (پس از پیروزی انقلاب) ۸۰
۱-۲۰-۴-درجه شهرداریهای کشور ۸۲
۱-۲۰-۵-وظایف شهرداری ۸۳
۱-۲۰-۶-وظایف جدید شهرداریها در کشورهای پیشرفته ۸۶
۱-۲۰-۷-قانون شهرداری ۸۸
۱-۲۰-۸-تأسیس شهرداری ۸۸
۱-۲۱-شهرداریها در جهان ۸۸
۱-۲۱-۱-وظایف شهرداریها در جهان ۸۸
۱-۲۱-۱-۱-فرانسه و پاریس ۸۹
۱-۲۱-۱-۲-اتریش- وین ۸۹
۱-۲۱-۱-۳-سوئد – استکهلم ۸۹
۱-۲۱-۱-۴-هلند- آمستردام ۸۹
۱-۲۱-۱-۵-بریتانیا – لندن ۸۹
۱-۲۱-۱-۶-ژاپن – توکیو ۸۹
۱-۲۱-۱-۷-ترکیه – استانبول ۹۰
۱-۲۱-۱-۸-مالزی – کوالالامپور ۹۰
۱-۲۱-۲-وظایف شهرداریها در آلمان ۹۰
۱-۲۱-۳-شهرداران مشهور جهان ۹۴
۱-۲۲-بررسی موردی شهرداری های جهان ۹۵
۱-۲۲-۱-مدیریت شهری در ترکیه ۹۵
۱-۲۲-۲-مدیریت شهری در انگلستان ۹۵
۱-۲۲-۳-مدیریت شهری در ایالات متحده ۹۶
۱-۲۳-انتخاب شهردار در کشورهای مختلف ۹۷
۱-۲۳-۱-سابقه طولانی آمریکایی ها در انتخاب شهردار ۹۷
۱-۲۳-۲-انگلیس نوپا در انتخاب مستقیم شهردار ۹۸
۱-۲۳-۳-چین حاکمیت کمونیست ها بر شهرداری ها ۹۹
۱-۲۴-شهرداری آینده ۹۹
۱-۲۴-۱-آشنایی با مفهوم شهر الکترونیکی ۹۹
۱-۲۴-۲-شهر الکترونیکی ۱۰۰
۱-۲۴-۲-۱-مهم ترین مزایای شهر الکترونیک عبارتند از ۱۰۰
۱-۲۴-۲-۲-مهم ترین چالش های رو در روی شهر الکترونیک ۱۰۱
۱-۲۴-۲-۳-مراحل پیدایش شهر الکترونیکی ۱۰۱
۱-۲۴-۲-۴-دولت الکترونیک ۱۰۲
۱-۲۴-۲-۵-شهرداری الکترونیک ۱۰۲
۱-۲۴-۲-۶-وظایف شهرداری الکترونیک ۱۰۲
۱-۲۴-۲-۷-اهداف شهرداری الکترونیک ۱۰۳
۱-۲۴-۲-۸-اثرات شهرداری الکترونیک ۱۰۳
۱-۲۴-۲-۹-چالش مهم در شهرداری الکترونیکی ۱۰۳
۱-۲۴-۲-۱۰-راهکارهای تشکیل شهرداری الکترونیک ۱۰۴
۱-۲۴-۲-۱۱-ویژگیهای شهرداری الکترونیک ۱۰۴
۱-۲۴-۲-۱۲-تعریف شهروند الکترونیکی ۱۰۴
۱-۲۴-۲-۱۳-جایگاه شهروند الکترونیک در کشور ۱۰۵
۱-۲۴-۲-۱۴-جایگاه شهروند الکترونیک در کشورهای دیگر ۱۰۵
۱-۲۴-۲-۱۵-شهرداری چه میزان می‌تواند برای عملیاتی شدن شهروند الکترونیک موثر باشد؟ ۱۰۵
۱-۲۴-۲-۱۶-عوامل و مواردی که می‌تواند در بهبود شهروند الکترونیکی موثر باشد ۱۰۶
فصل دوم: مطالعات تکمیلی ۱۰۷
۲-۱-فضاهای جمعی ۱۰۸
۲-۱-۱-تعاریف ۱۰۸
۲-۱-۱-۱-فضا ۱۰۸
۲-۱-۱-۲-عرصه همگانی ۱۰۸
۲-۱-۱-۳-خوانایی ۱۰۸
۲-۱-۱-۴-حس مکان ۱۰۸
۲-۱-۱-۵- غنای حسی ۱۰۹
۲-۲-فضاهای جمعی و توسعه پایدار شهری ۱۰۹
۲-۲-۱-فضاهای جمعی‌ در شهر پکن ۱۱۰
۲-۲-۲-فضاهای جمعی ناموفق ۱۱۱
۲-۲-۲-۱-کمبود فضا و مکان برای نشستن ۱۱۱
۲-۲-۲-۲-ورودیهای ضعیف و فضاهای غیر قابل دسترسی و غیر قابل دیدن ۱۱۱
۲-۲-۲-۳-اشکال و فرمهای غیر عملکردی ۱۱۱
۲-۲-۲-۴-تسلط سواره بر فضا ۱۱۱
۲-۲-۲-۵- مکان نامناسب و پرزحمت قرارگیری ایستگاههای رفت و آمد ۱۱۲
۲-۲-۳-فضاهای عمومی جدید برای زندگی جمعی جدید ۱۱۲
۲-۲-۴-ویژگیهای محیط ساخته شده و قابلیت تعامل اجتماعی ۱۱۲
۲-۲-۵-فضای اجتماع پذیر و اجتماع گریز ۱۱۳
۲-۲-۶-کنترل قلمرو و تعامل اجتماعی ۱۱۳
۲-۳-فضای شهری بستر تعامل اجتماعی ۱۱۴
۲-۳-۱-تعامل اجتماعی رویکردی به پایداری ۱۱۴
۲-۳-۱-۱-محله ۱۱۵
۲-۳-۱-۲-پایداری ۱۱۵
۲-۳-۲-فضای شهری ۱۱۶
۲-۳-۳-مفهوم شهروندی و تعامل اجتماعی ۱۱۶
۲-۳-۴-آموزش ۱۱۶
۲-۳-۵-تمهیدات کالبدی ۱۱۷
۲-۴-ساختمان های اداری ۱۱۷
۲-۴-۱-ساختمان یک اداره بزرگ شامل مکانهای مختلف و متعددی است ۱۱۷
۲-۴-۲-روند کار ۱۱۸
۲-۴-۳-شرایط قرارگیری فضاهای اداری ۱۱۸
۲-۴-۳-۱-فضا و مصالح ۱۱۹
۲-۴-۳-۲-ساختارهای سقف ۱۱۹
۲-۴-۳-۳-اقدامات آکوستیکی ۱۱۹
۲-۴-۳-۴-ساختمان سبز ۱۱۹
۲-۴-۴-انتخاب روشنایی ۱۲۰
۲-۴-۴-۱-سیستم ها ۱۲۰
۲-۴-۵-شناخت انواع ادارات (اصول کلی) ۱۲۰
۲-۴-۶-مبلمان فضاهای اداری ۱۲۱
۲-۴-۷-مصرف انرژی و ساختمان های اداری ۱۲۱
۲-۴-۸-نمونه ساختمان اداری ۱۲۱
۲-۴-۸-۱-معرفی مجموعه اداری ‏CIVIC‏ ۱۲۱
۲-۵-ضوابط ساختمان اداری ۱۲۳
۲-۵-۱- تعاریف پایه ۱۲۳
۲-۵-۱-۲-فضاهای ساختمان اداری ۱۲۳
۲-۵-۲-رده بندی شغلی ۱۲۴
۲-۵-۳-ریزفضاهای حوزه اداری ۱۲۶
۲-۵-۴-ریزفضاهای حوزه کتابخانه ۱۲۷
۲-۵-۶-ریزفضاهای حوزه سالن اجتماعات ۱۲۸
فصل سوم: مطالعات تطبیقی ۱۳۰
۳-۱-میدان ۱۳۱
۳-۱-۱-تعریف میدان ۱۳۱
۳-۱-۲-تاریخچه میدان در اروپا ۱۳۱
۳-۱-۳-میدان در ایران باستان ۱۳۲
۳-۱-۴-میدان دوران بعد از اسلام ۱۳۲
۳-۱-۵-میدان درشروع انقلاب صنعتی ۱۳۳
۳-۱-۶-چگونگی استفاده از میدان در حال حاضر ۱۳۳
۳-۲-اصول طراحی میدان ها ۱۳۴
۳-۲-۱-موقعیت میدان نسبت به راه های منتهی به آن ۱۳۴
۳-۲-۱-۱ میدان در محل تقاطع راه ها ۱۳۴
۳-۲-۱-۲- میدان در کنار راه ۱۳۴
۳-۲-۱-۳- میدان در امتداد راه ۱۳۴
۳-۲-۲-شکل زمین ۱۳۴
۳-۲-۲-۱- شکلهای منظم ۱۳۴
۳-۲-۲-۲- شکلهای غیر منظم ۱۳۵
۳-۳-خصوصیات حجمی میدانها ۱۳۵
۳-۳-۱- محصور ۱۳۵
۳-۳-۲- نیمه محصور ۱۳۵
۳-۳-۳- نامحصور ۱۳۵
۳-۴-خصوصیات فضاهای ساخته شده پیرامون میدان ۱۳۶
۳-۴-۱- وابسته و متعلق به میدان ۱۳۶
۳-۴-۲- مستقل از میدان ۱۳۶
۳-۵-خصوصیات معماری سطوح جانبی میدان ۱۳۶
۳-۵-۱- طراحی شده ۱۳۶
۳-۵-۲- طراحی نشده ۱۳۶
۳-۶-پوشش میدان ۱۳۷
۳-۶-۱- باز ۱۳۷
۳-۶-۲- سرپوشیده ۱۳۷
۳-۶-۳- دارای فضاهای سرپوشیده ۱۳۷
۳-۷-بررسی نمونه های موردی میدان در ایران ۱۳۷
۳-۷-۱-میدان نقش جهان اصفهان ۱۳۷
۳-۷-۲-میدان آزادی ۱۳۸
۳-۷-۳-میدان گنجعلی خان کرمان ۱۳۸
۳-۷-۴-میدان توپخانه ۱۳۹
۳-۷-۴-۱-موقعیت ۱۳۹
۳-۷-۴-۲-تاریخچه ۱۳۹
۳-۷-۴-۳-ساختمان‌های پیرامون ۱۳۹
۳-۷-۴-۵-کاربری قدیم ۱۴۰
۳-۷-۵-۶-وضع فعلی ۱۴۰
۳-۷-۵-۷-اجتماعات سیاسی ۱۴۱
۳-۸-بررسی نمونه های موردی میدان در جهان ۱۴۱
۳-۸-۱-رینگ گلونی ۱۴۱
۳-۸-۲-پلازا هیدالگو ۱۴۱
۳-۸-۳-پیازا نوانا ۱۴۱
۳-۸-۴- دل کامپو ۱۴۲
۳-۸-۵- اولدتاون ۱۴۲
۳-۹-ساختمانهای شهرداری ۱۴۲
۳-۹-۱-مرکز شهر آسلون(Civic Centre ) 142
۳-۹-۱-۱-معرفی شهر آسلن ۱۴۲
۳-۹-۱-۲-معرفی معمار بنا ۱۴۳
۳-۹-۱-۳-ویژگیهای طرح ۱۴۳
۳-۹-۱-۴-فضاهای ساختمان ۱۴۴
۳-۹-۱-۵-بررسی فضاها ۱۴۵
۳-۹-۱-۶-فضای داخلی ۱۴۵
۳-۹-۲-شهرداری لندن ۱۴۵
۳-۹-۲-۱-ویژگیهای طرح ۱۴۶
۳-۹-۲-۲-بررسی فضاها ۱۴۶
۳-۹-۲-۳-سیستم حرارتی-برودتی و سازه ۱۴۷
۳-۹-۲-۴-فضاهای داخلی ۱۴۷
۳-۹-۳-ساختمان شهرداری توکیو “Tokyo city Hall” 148
۳-۹-۳-۱-معرفی شهر توکیو ۱۴۸
۳-۹-۳-۲-ویژگیهای طرح ۱۴۸

نمونه موردی داخلی و خارجی بیشتر:

سیتی هال لندن – ساختمان شهرداری لندن

مجموعه تالار شهر جدید توکیو

تالار شهر بوستون

سیتی هال تهران

تالار شهر تبریز

ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی ( مجموعه بهارستان )

فصل چهارم: مطالعات زمینه ۱۵۰
۴-۱-مطالعات شهر کرمان ۱۵۱
۴-۱-۱-مطالعات تاریخی شهر کرمان ۱۵۱
۴-۲-شناخت شهر کرمان ۱۵۱
۴-۲-۱-بررسی های کلی در مقیاس شهر ۱۵۱
۴-۲-۲-موقعیت جغرافیایی شهر کرمان ۱۵۲
۴-۲-۳-بررسی شرایط اقلیمی ۱۵۲
۴-۲-۳-۱-دما ۱۵۲
۴-۳-۲-۲-باد ۱۵۳
۴-۳-۲-۳-بارش ۱۵۳
۴-۴-شهرستان زرند ۱۵۳
۴-۴-۱-قدمت تاریخی زرند ۱۵۳
۴-۴-۲-شهرهای زرند ۱۵۵
۴-۴-۳-بخش مرکزی شهرستان زرند ۱۵۵
۴-۴-۴-درباره شهرستان زرند ۱۵۵
۴-۵-موقعیت جغرافیائی زرند ۱۵۶
۴-۵-۱-آب و هوا ۱۵۶
۴-۵-۲-جهت قرار گیری ساختمان در شهر زرند ۱۵۶
۴-۶-جمعیت شهرستان ۱۵۸
۴-۷-راههای زرند ۱۵۸
۴-۷-۱-جاده ابریشم ۱۵۸
۴-۸-کوهها ۱۵۸
۴-۹-کشاورزی ۱۵۹
۴-۹-۱-غلات ۱۵۹
۴-۹-۲-پسته ۱۵۹
۴-۹-۳-مراتع شهرستان زرند ۱۶۰
۴-۹-۴-زعفران ۱۶۰
۴-۹-۵-زیتون ۱۶۰
۴-۹-۶-قارچ ۱۶۱
۴-۹-۷- عسل ۱۶۱
۴-۱۰-یزدان‌شهر ۱۶۱
۴-۱۰-۱-جمعیت ۱۶۱
۴-۱۰-۲-پوشش گیاهی ۱۶۱
۴-۱۰-۳-آثار تاریخی یزدان شهر ۱۶۱
۴-۱۰-۳-۱-چهار برج ۱۶۲
۴-۱۰-۳-۲-برج حبیب اله خان ۱۶۳
فصل پنجم: طراحی ۱۶۴
-۱-۵چارت سازمانی شهرداری ها بر اساس جمعیت ۱۶۵
-۱-۱-۵چارت سازمانی شهرداری۸ تا ۲۵ هزار نفر ۱۶۵
-۲-۱-۵چارت سازمانی شهرداری۵۵ تا ۱۱۰ هزار نفر ۱۶۶
-۳-۱-۵چارت سازمانی شهرداری۱۱۰ تا ۲۲۰ هزار نفر ۱۶۷
-۲-۵ساختار سازمانی شهرداریها ۱۶۸
-۱-۲-۵ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای ۸تا۲۵ هزار نفر ۱۶۸
۵-۲-۲-ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای ۲۵تا۴۰ هزار نفر ۱۶۸
۵-۲-۳-ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای ۴۰تا۵۵ هزار نفر ۱۶۹
۵-۲-۴-ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای ۵۵تا۱۱۰ هزار نفر ۱۶۹
۵-۲-۵-ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای ۱۱۰تا۲۲۰ هزار نفر ۱۷۰
۵-۲-۶-ساختار سازمانی شهرداری در شهرهای بیش از ۲۲۰ هزار نفر ۱۷۱
۵-۳-کاربری مختلط شهری ۱۷۲
۵-۳-۱-استفاده های مجاز زمین ۱۷۲
۵-۳-۲-تراکم اداری ـ دفتری و خدماتی ۱۷۲
۵-۳-۳-پارکینگ ۱۷۲
۵-۳-۴-ضوابط و مقررات پخ تقاطع ها : ۱۷۳
۵-۴-برنامه فیزیکی طرح ۱۷۵
۵-۴-۱-جدول تبدیل رده بنی شغلی ۱۷۵
۵-۴-۲-جداول محاسباتی ۱۷۵
جدول سرانه های مبنا در گروه یک(فضاهای اصلی) ۱۷۵
۵-۴-۳-جدول سرانه مبنا در گروه ۲ (فضاهای وابسته اصلی) ۱۷۷
۵-۴-۴-جدول سرانه مبنا در گروه ۳(فضاهای رفاهی) ۱۷۷
۵-۴-۶-جدول سطوح مبنا در گروه ۵ ۱۷۹
۵-۵-فضای مورد نیاز برای کارمندان ۱۷۹
۵-۷-فضای لازم برای کار با تجهیزات ادارای ۱۸۰
۵-۹-فضاهای موجود ساختمان شهرداری ۱۸۲
۵-۱۰-فضاهای مورد نیاز شهرداری ۱۸۴
منابع ۱۸۵
 

 

رساله های مشابه با این موضوع:

 1. رساله معماری تالار شهر – سیتی هال ۱۰۳ صفحه
 2. رساله معماری مرکز خدمات شهری  – مرکز اداری  ۱۱۵ صفحه
 3. رساله ساختمان نظام مهندسی ۲۲۱ صفحه
 4. مطالعات طراحی ساختمان اداری با رویکرد پایدار ۳۲۹ صفحه – کارشناسی ارشد معماری
 5. رساله معماری ساختمان اداری ۱۱۸ صفحه

 

تصاویر فایل:

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
 • فرمت رساله: word
 • حجم فایل ها: ۵ مگابایت
 • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
 • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
 • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
 • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
 • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.