مطالعات معماری طراحی اقامتگاه کوهستانی ۵۰ صفحه

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله اقامتگاه کوهستانی

مقدمه
لرد بایرون۱ شاعر انگلیسی، زمانی گفته بود، سیاحت مرزهای ذهن را گسترش می دهد. از دیدگاه گردشگر، گردشگری در واقع باید راه های فرار از فشارها و تنش های روزمره و غرق شدن فرد در محیطی متفاوت و شادی بخش را در مواجهه با یک فرهنگ متفاوت فراهم کند.
در فرهنگ عامه مردم ایران نیز سفر و مسافرت جایگاه و اهمیت ویژه ای از جهت گسترش اطلاعات، گاهی ها و شناخت دارد. انسان با تجربه در این فرهنگ به انسان جهان دیده ای اطلاق میگردد که به سیر و سفر در اطراف و اکناف پرداخته و از هر قوم و ملتی شناخت و نشانه ای در ذهن خود دارد.
مرز و بوم ایران نیز بستر مناسبی برای بروز و ظهور این نمادهای فرهنگی است.
فرهنگ غنی و قدمت و تنوع فرهنگ ایران نیز شایستگی سیر و سفر در آن را دو چندان می کند. اقوام و ملت های فراوان با تنوع زبانی و فرهنگی ، هر یک جاذبه هایی را برای شناخت و تعمق در آن ما فراهم نموده که می تواند بستر مناسبی برای سیر و سفر ملل دیگر باشد.

رساله اقامتگاه کوهستانی,رساله معماری طراحی اقامتگاه کوهستانی 50 صفحه,رساله معماری اقامتگاه کوهستانی,مطالعات معماری اقامتگاه کوهستانی,برنامه فیزیکی اقامتگاه کوهستانی,پروپوزال معماری اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی داخلی و خارجی اقامتگاه کوهستانی,پایان نامه معماری اقامتگاه کوهستانی,ریزفضاهای طراحی اقامتگاه کوهستانی,طراحی اقامتگاه کوهستانی,ظوابط و استانداردهای طراحی اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی داخلی اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی خارجی اقامتگاه کوهستانی,رساله اقامتگاه کوهستانی,مطالعات اقامتگاه کوهستانی,طرح نهایی اقامتگاه کوهستانی,

۱-۱ اهمیت موضوع
در چند سال اخیرهتل و هتل داری و ایجاد اقامتگاههای جنگلی و کوهستانی به صنعتی واقعی تبدیل گردیده و از گسترش سریع و فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است، به طریقی که مانند هر محصول صنعتی دیگر تولید می‌شود به طوری که این محصول صنعتی از قوانین و ضوابط بازار و محاسبات سودآوری تبعیت می‌کند. بدون شک تأثیر این تحول از یک سو بهبود سطح نسبی خدماتی است که در هتل‌ها از هر نوع عرضه خواهد شد و از سوی دیگر به تنزل چشم‌گیر کیفیت معماری چه در سیما و چه در درون آن خواهد انجامید.
بر همین اساس اهمیت این موضوع فراتر از آن است که از روشهای به اصطلاح«سریع و عقلانی» که معمولا می‌توانند خواسته‌ها را برآورده سازند، استفاده شود، یعنی نمی‌توان و نبایدبه نوعی « کمال ارزان‌قیمت» دست یافت بلکه بیشتر باید به کمک معماری‌ائی هماهنگ و منطبق با نیازها و با سازماندهی در خور، به طیفی از فضاها دست یافت که قابل زنجیره شدن و تکرار مشابه از یک مکان به مکان دیگر با تشابهات اغراق‌آمیز در جزئیات آن یعنی فضایی بدون هویت نباشد، بلکه فضایی باشد مأنوس، که به آن می‌توان احساس تعلق نمود.

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

مقوله‌ای که در این پروژه به آن پرداخته می‌شود، طراحی اقامتگاه در محدوده شهر می‌باشد. در این مطالعات سعی شده است پس از شناخت دقیق نوع مسافرین شهر اردبیل و قصد اصلی این مسافرین و نیز کمبودها و نیازها ، به شناخت عملکردی فضای اقامتگاه و تعیین نوع مطلوب اقامتگاه در وضعیت فعلی شهر و در نهایت مکان‌یابی مناسب در محدوده مورد نظر و سپس به طراحی بپردازیم.
۲-۱ بیان اهداف

با در نظر داشتن این اصل که هر پژوهشی در مسیر طبیعی و تحقیقی خود می‌باید گسترش و توسعه‌ای در جهت فعالیت‌ها و گزارشات متنوع پژوهش خود داشته باشد، لذا مشخص بودن اهداف برای انتخاب چنین پروژه‌ای ضروری می‌نماید.
یقیناً این پروژه می‌باید سودآوری مورد انتظار و متعارف سرمایه‌گذاری را تأمین کند، اما مطمئنًا دارای وجوه متنوع و شگرف دیگر است، زیرا فضایی است که مانند دیگر فضاها به شیوه خاص خود، انسان را به صورت فردی و گروهی مورد خطاب قرار می‌دهد، گروهی که فرد‌فرد آن دارای ویژگیهای خاص خود بوده و نبایددر قالبی از پیش فرض شده قرار داده شوند. از این منظر هتل بخشی از فضای برخورد اجتماعی و گاه آمیزش با فضایی است فرهنگی که باید از اهداف صرفا تجاری فراتر رود.
بنابراین به هتل یا هر نوع دیگر فضای اقامت موقت، نه تنها نباید به صورت یک سلول اقامتی نگریست بلکه باید آن را فضایی گرم، متنوع، دعوت‌کننده، زنده و پویا متصور شد و از آن‌جا که گردشگری و هتل‌داری به عنوان یکی ار ابزار لازم در زمینه اشتغال‌زائی و در‌آمد محلی و ملی نیز سهم بسیار قابل ملاحظه‌ای دارد، پرداختن به آن مستلزم رعایت اصول، قواعد و ضوابط مشخص، ظریف و محکمی است که بی‌توجهی به آن‌ها، انتظارات و توقعاتی که می‌توان و باید از این نهاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی داشت را میسر نخواهد کرد و روند این مطالعات می‌بایست به نحوی باشد که بتواند با گذشت زمان و با تغییر یا رشد نیازهای آتی پروژه، قابل انطباق و سازگاری باشد.
۳-۱ انواع اقامتگاهها
نوع اقامت گاهها در مناطق گوناگون با توجه به محل تاسیس ، کیفیت تجهیزات و سرویس دهی ، بخش های خدماتی ، مختلف است و هر یک با توجه به وضع و موقعیت خود ، خصوصیات ویژه ای را داراست و به اسامی خاصی نیز نامیده می شود ، که در ذیل به معرفی انواع تاسیسات اقامتی پرداخته می شود :
۱- هتل
۲- هتل آپاتمان
۳- پانسیون
۴- هتلهای فرودگاهی
۵- هتل های تفریحی
۶- رزورت هتل
۷- اقامت گاه حومه شهر
۸- هتل های جوانان
۹- هتل روی چرخ
۱۰- متل
۱۱- مسافرخانه ها
۱۲- زائر سرا
۱۳- پلاژ
۱۴- کمپینگ
۱۵- اتاقها و ویلای اجاره ای
۱۶- مهمانسرا
۱۷- شبانه روزی(مکان)
۱۸- تختخواب و صبحانه
۱۹- مجتمع توریستی
۲۰- بنگالو
۲۱- شاله
۲۲-اردوگاه جهانگردی
۲۳- ویلاهای خصوصی
۲۴- اقامتگاههای آزاد
تعریف مجتمع توریستی:
به مجموعه ای از تأسیسات اقامتی، پذیرایی، تفریحی، تفرجگاهی، ورزشی گفته می شود که دارای تأسیسات متنوع بوده و مهمانان ضمن اقامات در آنها می توانند از خدمات جانبی دیگری که در آنها وجود دارد، استفاده نمایند، تأسیسات اقامتی در مجتمع های توریستی متنوع است و می تواند بصورت اتاق، ویلا، آپارتمان، کمپینگ، محل پارک کاروان یا اتاقهای سیار که با اتومبیل یدک کشیده می شوند باشد.

فهرست مطالب:

فصل اول :
۱ شناخت موضوع…………………………………………………………………….۳
۱-۱ اهمیت موضوع……………………………………………………………….. ۳
۲-۱ بیان اهداف ……………………………………………………………………..۴
۳-۱ انواع اقامتگاهها……………………………………………………………….۵
۱-۳-۱ تعریف مجتمع توریستی……………………………………………………۶
فصل دوم :
۲ نمونه های تطبیقی……………………………………………………………….۷
۱-۱-۲ تحلیل و بررسی نمونه های ایرانی…………………………………….۷
۲-۱-۲ هتل کندوان………………………………………………………………….۸
۴-۱-۲ هتل داد یزد…………………………………………………………………….۱۰
۵-۱-۲ نمونه هتل های خارجی……………………………………………………۱۲
۶-۱-۲ بررسی و نقدHotel Klinglhuber استرالیا…………………………..۱۳
فصل سوم :
۳- فصل سوم مبانی نظری……………………………………………………….۱۴
۱-۳ مبانی نظری و تئوری های معماری………………………………………….۱۴
۱-۱-۳ مقدمه…………………………………………………………………………۱۴
۲-۳ سابقه تاریخی کاروانسراهای ایران……………………………………….۱۵
۱-۲-۳ معمارى انواع کاروانسراها………………………………………………..۱۷
۳-۳ استانداردها……………………………………………………………………. ۱۷
فصل چهارم :
۱-۴ مطالعات اقلیمی…………………………………………………………….۳۸
۲-۴ شناسایی وضعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر در فلات آذربایجان………۳۹
۱-۱-۴ موقعیت جغرافیای استان اردبیل………………………………………………….۳۹
۳-۴ چگونگی رویارویی با مسائل اقلیمی……………………………………………….۳۹
۴-۴ اقلیم استان اردبیل…………………………………………………………………۴۰
۱-۴-۴ بارش…………………………………………………………………………………۴۰
۲-۴-۴رطوبت نسبی…………………………………………………………………………..۴۱
۵-۴ باد……………………………………………………………………………………………..۴۱
فصل پنجم :
مطالعات تحلیلی و روند طراحی……………………………………………………….۴۲
۱-۵ انتخاب سایت پلان……………………………………………………………………. ۴۳
۲-۵ آنالیز سایت ……………………………………………………………………………….۴۳
۳-۵ اسکیس های اولیه …………………………………………………………………..۴۴
۴-۵ ایده های طراحی……………………………………………………………………… ۴۵
۵-۵ عوامل موثر طرح………………………………………………………………………..۴۶
۶-۵ روند طراحی ……………………………………………………………………………۴۷

ضمایم
منابع و ماخذ

 

رساله از نظر نگارش ، منابع ، نمونه های موردی ، برنامه فیزیکی و جداول ریزفضاها و… کامل می باشد.

 

 

تصاویر فایل:

برنامه فیزیکی اقامتگاه کوهستانی,پروپوزال معماری اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی داخلی و خارجی اقامتگاه کوهستانی,پایان نامه معماری اقامتگاه کوهستانی,ریزفضاهای طراحی اقامتگاه کوهستانی,طراحی اقامتگاه کوهستانی,ظوابط و استانداردهای طراحی اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی داخلی اقامتگاه کوهستانی,نمونه موردی خارجی اقامتگاه کوهستانی,رساله اقامتگاه کوهستانی,مطالعات اقامتگاه کوهستانی,طرح نهایی اقامتگاه کوهستانی,

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل