علاقه و انگیزه
موضوع تجاری با توجه به قدرت بی‌بدیل اقتصاد در عصر ما موضوعی ویژه در طراحی معماری به حساب می‌آید. در عصری که توجه به هر مسأله به میزان صرفه و بازده اقتصادی آن می‌باشد، پیداست که امکان پرداختن به نگاه‌های خاص در معماری مجموعه‌های تجاری تقویت می‌گردد. به همین دلیل انتخاب یک مجموعه برای طراحی معماری خود به خود جذاب‌تر از موضوعات دیگر می‌باشد.
از خصوصیات دنیای امروز نقش انسانی برای بهتر زیستن است و رفع نیازهای زندگی از رسالت‌های یک معمار، معماری امروز آینه تمام نمای اجتماع می‌باشد.
مطالعات ساختمان تجاری - طرح نهایی ساختمان تجاری - پایان نامه ساختمان تجاری - رساله ساختمان تجاری - نقشه ساختمان تجاری
 

 این نیازهای اقتصادی عصر جدید متأثر از انقلاب‌های تکنولوژیک می‌باشد. بدیهی است پاسخ‌گویی به نیازهای ضروری و در عین حال متنوع مطاع ایجاد مرکز ابنیه خدمات گسترده به صورت متمرکز می‌باشد و دلیل انتخاب مجتمع تجرای برای این طرح نهایی می‌باشد.

مشهد دومین کلان شهر ایران به لحاظ جمعیت و وسعت، دارای ویژگی‌هایی خاص است. وجود بناهای تاریخی که قدمت تعدادی از آن‌ها بیش از ۵۰۰ سال است، در کنار حرم مطهر امام رضا (ع) که قطب اصلی آن است، زمینه جذابیت صنعت توریسم مخصوصا توریسم مذهبی را فراهم کرده است. علاوه بر آن شهر مشهد پاسخ‌گوی نیازها و مراجعات اداری و تجاری و درمانی مردم خراسان می‌باشد. هم‌اکنون بازار و مراکز تجاری نقش مهمی در زمینه خدماتی، بازرگانی و اجتماعی به عهده دارد.
هر مجموعه تجاری که نیازهای ضروری زندگی بشر را عرضه کند خود به خود بخشی از توجیه اقتصادی دارد. برای افزایش موفقیت اقتصادی یک مجموعه باید به عواملی از قبیل شدت نیاز جامعه، وجود مجموعه‌های مشابه و مکمل سایت تا مجموعه‌های مشابه و نحوه دسترسی مخاطب به مجموعه توجه نمود. نیاز جامعه با توجه به مسایل ذکر شده مشخص گردید.

برای توضیحات بیشتر و دریافت رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…


دسترسی مخاطب عام نقش به سزایی در انتخاب محدوده خواهد داشت و در صورت لحاظ نمودن این موارد یک مجتمع تجاری بازده اقتصادی مناسبی خواهد داشت. قابلیت اجرا از دو جنبه قابل بررسی است. اول امکان اجرای پروژه با توجه به تکنولوژی بومی و شرایط جامعه و دوم سازگاری طرح و ساختار اجرایی آن با قدرت و موقعیت پروژه که هر دو در مرحله طراحی مورد توجه قرار خواهند گرفت.
بیان ضرورت‌های طرح
تجارت و خدمات تجاری بیش از هر چیز مستلزم مکان‌های ویژه، سازگار و جذاب می‌باشد. این در حالی است که از دیرباز این مکان‌های ویژه، در ارزش افزوده زمین و رونق شهر سهیم بوده‌اند. مکان‌یابی این فضاها، دسترسی به آن‌ها همراه با جای توقف برای مشتری‌ها و تحویل اجناس، همگی، شهرسازی شایان توجهی به اسم «شهرسازی تجاری» را به وجود آورده است و شکل‌های گوناگونی را به خود می‌گیرد که گویای مراحل پی در پی تحول تاریخی تجارت خرده‌فروشی است.
مراکز تجاری و بازارهای روز از جمله پرجاذبه‌ترین نقاط شهر محسوب می‌شوند و جایی هستند که معمولا در بیشتر ساعات شبانه روز مشغول فعالیتند. اختصاص فضاهای ویژه به این فعالیت به نحوی که آسایش مردم در انتخاب و خرید کالای مورد نظر فراهم باشد، همواره در شرق و غرب عالم رواج داشته است. بازار، تیمچه، سرا، گذر از نوع محفوظ و سرپوشیده و روزبازارها از نوع فضاهای روباز، در کشور ما تاریخی دیرینه دارند. عکس این نیز صادق است. به گونه‌آی که مراکز و واحدهای تجاری هرگز به جاص خاص بسنده نکرده و هر جا که مردم (خریداران) بوده‌اند، آن‌ها هم مستقر شده‌اند.
اندیشه تأسیس یک مرکز تجاری و اداری در یک مجموعه شهری بازتابی از رشد فیزیکی و اجتماعی آن می‌باشد. توسعه فیزیکی شهر از طرف دیگر به همراه شکوفایی اندیشه‌های تازه در شهرسازی و شهرنشینی موجب گردیده است که در تمام تقسیم‌بندی‌های شهر و محله، ناحیه و … کاربری‌های ویژه‌ای شکل گیرند و نقاطی خاص از شهر به نوع پروژه‌ای از کاربری‌های تجاری، اداری و… تخصیص یابند.
امروزه روابط اجتماعی مردم به اشکال گوناگون صورت می‌گیرد و دایما تحت تأثیر تحولات فنی و تخصصی نیز قرار می‌گیرد و این تحولات باعث انتقال نقش انسان به ماشین شده است و این مراجع در جوامع سبب تضعیف روابط چهره به چهره و دوری از حس مکان، زمان و فضا شده است. از طرفی فضاهای موجود در شهرها، تحرک خودرانه به عنوان فضاهایی با کیفیت‌های مناسب اجتماعی بلکه به صورت فضاهایی صرفا با جنبه عملکرد خود و با کیفیت‌های نامناسب اجتماعی حفظ کرده‌اند.
بنابراین سامان‌دهی روابط اجتماعی در معماری امری بدیهی می‌باشد. یکی از این فضاها مجتمع تجاری می‌باشد که با سابقه‌ای طولانی در فرهنگی ایرانی همواره دارای قدرتمندترین فضا می‌باشد.
اهداف پروژه
۱- ایجاد یک مجتمع تجاری که در آن کلیه کالاهای اصلی مورد نیاز مردم عرضه شود وتنها به یک صنف یا موضوع خاص نپردازد(اصنافی که در این پروژه می توان کنار هم قرار داد عبارتند از موضوعاتی چون:محصولات فرهنگی،صنایع دستی،لوازم خانگی،پوشاک و مواد غذایی در دو سطح تجاری کلان و خرد).
۲- ایجاد یک فضای شهری فعال در مجاورت مجتمع تجاری.
۳- کوشش در جهت سامان‌دهی کالبدی در بدنه‌های هم‌جوار و ایجاد یک فضای شهری با هویت و فعالیت، مملؤ از کنش‌ها و واکنش‌های اجتماعی، واجد ارزش‌های فضایی و مطابق با نیازهای روز.
۴- دست یافتن به یک کل و به یک تمامیت کالبدی و آمیختگی ارزشمند توده و فضا در یک کلیت مطلوب که ادراک آن آسان و قابل تجسم در ذهن ناظر بوده و فضا و مکان را در آن به خاطر آورد.
۵- افزایش ارتباط چهره به چهره، افزایش حس مشارکت، ایجاد حق انتخاب برای مخاطبین.
۶- کاربری ها: فروشگاه کلان،فروشگاه خرد،نمایشگاه صنایع دستی،رستوران و کافی شاپ

برنامه زمانبندی

این پروژه در سه فاز: مطالعاتی،فاز۱ و فاز ۲ طراحی شده است.
۱- فاز مطالعاتی:از بهمن ۸۷ تا نیمه اسفند ۸۷
۲- فاز ۱:از نیمه اسفند ۸۷ تا پایان فروردین ۸۸
۳- فاز ۲:از اردیبهشت ۸۸ تا خرداد ۸۸

گام دوم: شناخت
 بخش اول: مطالعات پایه
 فصل اول: فضاهای شهری
 فصل دوم: فضاهای عمومی

فصل اول: فضاهای شهری
۱- سابقه و تاریخچه فضاهای شهری
اکثر دستاوردهای بشر چه علمی و چه هنری، کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی، همواره بر پایه دستاوردها و معلومات گذشتگان در آن زمینه خاص شکل می‌گیرد. مثلا در علوم، روند دستیابی به کشف جدید، نتیجه کار بر روی تحقیقات قبلی می‌باشد، این در حالی است، حرکت‌های مدرن در زمینه معماری عملا از روند گذشته جدا شده‌اند و در تلاش برای چرخه جدید برای هر پروژه تازه می‌باشند. جین‌پاول کارلهاین می‌نویسد:
تا زمان خلق سبک بین‌المللی و توجه به دیدگاه‌های مدرسه معماری باهاوس، (دو عامل اصلی که در طرد کردن گذشته نقش داشتند) معماران، پیوسته ایده‌های خود را در گذشته جستجو می‌کردند، هرچند که همواره بین این ایده گرفتن با وام گرفتن و کپی کردن تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. مدل‌های تاریخی از فضاهای شهری می‌تواند به عنوان کمک‌های اصلی هم در ایجاد شکل و هم در ایجاد فضاها در روند طراحی به کار گرفته شوند. انطباق این مدل‌ها با نیازهای معاصر، هر چند به نظر نمی‌رسد که در کپی کردن عین به عین این فضاها تأمین شود ولی در چرخش ۴۵ درجه در دید یا تفکر می‌تواند جواب‌گو باشد.
طراحی یک فضای موفق جدید، به درک مشکلات و معضلاتی که برای نمونه‌های احداث شده اتفاق می‌افتاد بستگی داشت، خوب و بد بودن فضاها به نظر استفاده کننده و آنالیز طراحان باز می‌گشت.فضاهای شهری شامل دو بخش فضاهای سخت و فضاهای نرم هستند.
فضاهای سخت آن فضاهایی هستند که اساسا به وسیله دیواره‌های معماری محصور شده‌اند، عملکرد این فضاها عموما به عنوان مکان‌هایی برای تجمع و فعالیت‌های اجتماعی در نظر گرفته می‌شود.فضاهای نرم به آن فضاهایی گفته می‌شود که چه در داخل و چه در خارج شهر، محیط طبیعی بر آن‌ها مسلط باشد. آن‌ها در مجموعه‌های فضاهای شهری شامل پارک‌ها، باغات و مسیرهای سبز که همه فرصت‌هایی برای بازسازی فضاهای شهری به منظور دوری از جستن از محیط‌های مصنوع مهیا می‌کنند. عموما در طراحی فضاهای شهری تأکید فقط بر طراحی فضاهای سخت بوده است، در حالی که طراحان شهری، باید به هر دو گونه فضایی برای ایده گرفتن توجه کنند، چرا که عملکردهایی در شهر وجود دارند که در فضاهای نرم بهتر جواب می‌گیرند.
نتیجه‌گیری
مجموعه‌ای از فضاهای شهری، هم نرم و هم سخت در گستره زمان مورد بررسی قرار گرفت. طراحان باید تا آن‌جا که ممکن است مثال‌های متفاوت را ببینند، تا بفهمند که چگونه یک فضا با اطراف خود هماهنگ شده و به غملکردهای خود پاسخ می‌دهد مهم‌ترین عوامل در تعریف فضاهای سخت، چهارچوب، کف و نقاط کانونی می‌باشند.
فضای نرم با عناصر طبیعی به صورت نماد و یا تضاد با بافت فشرده طراحی می‌شود، این در حالی است که هر دو باید به نیازهایی که به آن خاطر طراحی شده‌اند، جواب مناسب بدهند.
۲- سه تئوری در زمینه طراحی فضای شهری
سه دیدگاه در مورد طراحی شهری وجود دارد:
۱- تئوری شکل زمین
۲- تئوری پیوند یا ارتباط ۳-تئوری مکان
این سه تئوری با هم متفاوتند، ولی هنگامی که هر ۳ با هم در نظر گرفته شوند، می‌توانند در جهت تعریف فضای شهری مؤثر باشند. تئوری شکل زمین به مطالعه ارتباط بین ساختمان‌ها (توده سخت، شکل) که به طور نسبی سطح زمین را پوشانیده‌اند و فضای باز داخلی (زمین) می‌پردازد.
برخلاف تئوری شکل زمین که مبتنی بر الگوی توده و فضای باز می‌باشد تئوری ارتباط از خطوط ناشی می‌شود که یک عنصر را به دیگری پیوند می‌دهد این خطوط از طریق خیابان‌ها، پیاده‌روها، فضاهای باز خطی و یا دیگر عناصر ارتباطی که به طور فیزیکی بخش‌های مختلف شهر را به یکدیگر متصل می‌کنند شکل گرفته‌اند.
تئوری مکان یک گام از تئوری‌های شکل، زمین و ارتباط جلوتر می‌رود، علاوه بر موارد فوق به نیازهای انسانی، بافت طبیعی تاریخ و فرهنگ نیز توجه دارد. طرفداران این نظریه از طریق ترکیب فضاهای فیزیکی با عناصر یگانه و جزئیات بومی هر مکان به آن بها و ارزش بیشتری می‌بخشند.
هریک از این دیدگاه‌ها به تنهایی دارای ارزش می‌باشد اما بهترین راه در نظر گرفتن هر سه تئوری است که به توده و فضا ساختار ببخشد، ارتباط میان بخش‌ها را تنظیم نماید و به نیازهای انسانی و عناصر یگانه محیط پاسخ دهد. ساختار فیزیکی منظر شهری، باید در پاسخ به این تئوری‌های مرتبط با هم طراحی شود.
۳- شهر و طراحی شهری
۱-۳- پیدایش و رشد شهر
تعریف‌های بسیاری برای شهر داده شده که تنها یک وجه مشترک در آن‌ها وجود دارد بدان معنا که شهر به بیان ساده متشکل از یک یا چند بنای مسکونی جدا از یکدیگر است و به طور نسبی یک زیست‌گاه بسته است. ایجاد شهرها دومین انقلاب عظیم در فرهنگ انسان و روند اجتماعی برجسته‌ای بود که بیشتر موجب دگرگونی در روابط متقابل انسان با انسان‌های دیگر گردید، تا تغییر در واکنش‌های او نسبت به محیط.
جامعه قومی و ماقبل شهری از انسان‌های معدودی که به صورت گروه‌های متجانس و خودکفا بودند و تمام انرژی آن‌ها که برای تغذیه غذا مصرف می‌شد، تشکیل می‌گردید. در چنین شرایطی خوراک مازاد یا وجود نداشت یا خیلی کم بود و در نتیجه در جامعه طبقات دیده نمی‌شد.
به تدریج با اسکان در دهکده‌ها و با پیشرفت تکنولوژی و ابزارها و ساختار سازمانی در هزاران سال پیش به جامعه پیچیده‌تری تغیر یافتند در این‌جا به سبب کشت غلات و محصول زیاد، خوراک مازاد به وجود آمد که می‌توانست مدتی طولانی نگهداری و انبار شود خوراک مازاد هم پدیدآور تخصصی شدن کار شد و هم طبقات اجتماعی را پدید آورد.
در نتیجه نسبت کوچکی از کل طبیعت در آبادی‌های بزرگ‌تر از آن‌چه تا به آن روز ایجاد شده بود زندگی کردند این آبادی‌ها مرکز اداری شد و برای مبادله انبار و توزیع کالاها به کار رفتند این امر امکان تمرکز گروه متخصصین صنعت‌گر و سایر کارکنان غیر کشاورز را به وجود آورد که عامل اصلی در اولین جوامع شهری واقعی بودند.
۲-۳- شهرنشینی و داد و ستد
خودکفایی اقتصادی که در مناطق کوهستانی امکان‌پذیر بود از ویژگی‌های جوامع کهن کشاورز و غرب آسیا به شمار می‌آمد در دوره‌های سیلابی میسر نبود. لذا باید برخی سیستم‌های منظم بازرگانی برای تأمین مواد اولیه به وجود می‌آمد.
بارآوری زمین امکان تولید اضافی مواد خوراکی برای تأمین کالاهای وارداتی را فراهم می‌آورد و این زمینه‌ساز پیدایش یک ساختار اقتصادی کاملا تازه شده که در آن بازرگانان خود در کار تولید مواد غذایی نبودند بلکه با داد و ستد اضافه این مواد روزگار می‌گذراندند. تنوع اقتصادی می‌تواند حداقل بر دو پایه استوار باشد:
اول: بر پایه وجود املاکی که به صورت فئودالی اداره می‌شوند؛
دوم: بر پایه وجود بازار به مثابه مکان مبادله ثروت؛
فصل دوم: فضاهای عمومی
۱- فضای عمومی چیست؟
بر اساس فرهنگ انگلیسی آکسفورد، واژه پابلیک به معنای کلی و در اکثر معانی متضاد خصوصی است. هم‌چنین شامل این تعاریف نیز می‌شود: مربوط یا متعلق به مردم به عنوان یک کلیت که به جامعه یا ملت متعلق است، تأثیر می‌گذارد یا متوجه آن است.
در جدیدترین ویرایش فرهنگ فشرد آکسفورد، تعریفی مشابه مطرح شده است: «متعلق یا متوجه مردم به مثابه یک کلیت» و در کنارش «در دسترس یا اشتراکی برای همه مردم»، «با آزادی موجود یا انجام شدنی» و «ارائه شده یا مرتبط با دولت محلی یا مرکزی». به اتکای این تعاریف،برای مثال خیابانی عمومی متعلق و مرتبط با تمام مردم به عنوان یک کلیت است، به رویشان باز است، موجودیتی محدود نشده دارد و از طرف دولت ارائه می‌شود و به آن مرتبط است.
این مفاهیم در تعاریف مختلف فضای عمومی به عنوان بستر مشترکی که مردم فعالیت‌های کارکردی و مراسمی را که پیونددهنده اعضای جامعه است، در آن انجام می‌دهند، چه روزمره‌گی‌های معمولی باشد و چه جشنواره‌های دوره‌ای. صحنه‌ای است که به روی آن نمایش زندگی جمعی، در معرض دید قرار می‌گیرد.
فضای عمومی فضایی است که در آن با غریبه‌ها سهیم هستیم، مردمی که اقوام، دوستان یا همکار ما نیستند. فضایی است برای سیاست، مذهب، داد و ستد و ورزش، فضایی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و برخوردهای غیرشخصی.
فضای عمومی در یک مجتمع فروشگاهی بزرگ
درباره مجتمع‌های بزرگ فروشگاهی حومه شهرها در امریکای شمالی مطالب زیادی عنوان شده است که با مراکز شهرها بر سر تصاحب سرزندگی اجتماعی و اقتصادی رقابت می‌کرده‌اند. به هر حال در بریتانیا احداث مراکز خرید غول‌آسای حومه شهری پدیده‌ای با شیوع و گسترش کمتر بوده است. مقیاس متروسنتر هر چند به یک مرکز خرید خارج از شهر مشهور است، تأثیر بسیار زیاد بر منطقه کلان شهری که در آن واقع شده، نهاده است. متعاقب فرآیند توسعه آن عمومیت فضاهای عمومی‌اش را می‌توان ارزیابی کرد.
با دنبال کردن پنج مرحله برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت و کاربردی، می‌بینیم که چگونگی فضاهای عمومی در این توسعه توسط کارگزاران و گروه‌های متفاوت در نظر گرفته شده، ساخته و استفاده شده‌اند. باید بیابیم که تا چه حدی این فضاها عمومی هستند و باید رابطه میان میزان عمومیت فضا و مراحل ساخت و به کارگیری را درک کنیم.
گیتسهد متروسنتر، یک مجتمع تفریحی و خرید خارج از شهر است، با ۵/۵ کیلومترمربع فروشگاه‌های بزرگ و ۲۴ میلیون بازدیدکننده در سال که گردش مالی‌اش در سال بالغ بر ۵۰۰ میلیون پاوند می‌شود. این مجتمع در پنج کیلومتری از مرگز گیتسهد و نیوکاسل اپان تاین قرار دارد. اندازه مرکز به خلق تصویری از شهر کمک کرده است. راهنمای رسمی متروسنتر آن را شهر فروشگاهی و تفریحی متروسنتر می‌نامد، با ۱۲۰۰۰ جای پارکینگ خودرو و با تیم امنیتی خاص خود، سیستم‌های حفاظت از حریق، سالن‌های تجمع و حتی یک کشیش.
پنج مرحله فوق در متروسنتر همگی کیفیت‌های مشابه را در رابطه عمومی- خصوصی نشان می‌دهند. در ارتباط با سه معرف کارگزاری، منافع و کنترل، بررسی این مراحل بعد خصوصی قوی و نیرومندی را نشان می‌دهد. در چارچوب یک محیط برنامه‌ریزی نیمه‌خصوصی، مراحل ساخت و کنترل، همگی توسط شرکت‌های خصوصی برای منافع خصوصی انجام می‌شود. از این مکان، افراد به صورت خصوصی استفاده می‌کنند که برای تفریح یا خرید آمده‌اند.
فضای عمومی در سنتر ممکن است شبیه یک خیابان مرکزی در شهر یا یک میدان شهری که جمعیت آن در حال استراحت و یا در حال تلاش و فعالیت است، به نظر می‌رسد. این مکان، فضایی است عمومی و با نقش کارکردی واضحی که متعلق به شرکت‌های خصوصی دارد به افراد اجازه می‌دهند برای مقاصد خاصی از آن استفاده کنند. فضای عمومی در این جا کارکردی تفریحی همراه با خرید دارد، به جای آن که به کارکرد اجتماعی فعالی نظیر ارتباطات میان فردی کمک کند. استفاده‌کنندگان را می‌توان افرادی انگاشت که به فضایی تجاری که کارکردهای تفریحی‌اش ماهیتا در خدمت منافع تجاری‌اند، وارد می‌شوند.
کیفیت این فضا یعنی محیط فروشگاهی ایمن و به خوبی مدیریت شده و مصون از تغییرات جوی، پذیرا و در خدمت گروه‌های اجتماعی، نژادی و سنی است که با هدف‌های از پیش تعیین شده از این فضا استفاده می‌کنند. با این حال بر اساس وجوه متعددی، ساخت این مرکز را می‌توان دارای نقش‌های اجتماعی دانست. اگر چه تأثیری معکوس بر مراکز شهری اطراف داشته اما، توانایی در جذب مالیات‌ها و اشتغال‌زایی با هر کیفیتی، اهمیتی اجتماعی و عمومی برای مراکز می‌آفریند.
همان‌گونه که در صراف اموال عمومی برای ایجاد راه‌های دسترسی و در سیاست‌های عمومی شورای محلی گیتسهد تجلی یافته است. از همه مهم‌تر، تعداد بازدیدکنندگان مراکز است که فضایی عمومی با پویایی‌ها و توامندی‌های مخصوص به خودش می‌آفرینند. هر چند شاید پاسخ‌گوی تنوع نیازهای تمامی گروه‌های اجتماعی نباشد، امام میلیون‌ها نفر از مردم هر ساله از آن استفاده می‌کنند که این خود بعد عمومی قابل توجهی به آن می‌بخشد. شاید برای ارتباط میان فاعلی طراحی نشده باشد، اما حضور افراد در این فضاها، آن را مکانی برای چنین کنش‌هایی می‌سازد، بنابراین به نظر می‌رسد که فضاهای عمومی آن به لحاظ قانونی، عمومی حساب می‌شوند و محدودیت‌های مالکیت یا دسترسی نمی‌توانند مانع از این چنین بودن آن‌ها شود.
به هرحال، زمانی که این فضای عمومی را با مراکز شهری سنتی‏تر مقایسه می‏کنیم، نمیه عمومی محسوب خواهد شد و این تا اندازه‎‏ای به دلیل محدودیت‏هایش برمی‏گردد. در یک مرکز نظیر مرکز شهری نیوکاسل، طیف کاربری و کاربران، وسیع‏تر است. درست است که فراوانی فروشگاه‏ها در مرکز شهر، از تنوعش کاسته است لیکن این موضوع آن را به مراکز تجاری نظیر متروسنتر نزدیک می‏سازد. اما با این حال، فعالیت‏های دیگری در مرکز شهر وجود دارند که آن را به لحاظ کارکردی منتوع‏تر می‏سازد. اگر فضای مرکز شهر به شدت با دوربین‏های امنیتی نیز کنترل شود، بازهم می‏تواند جایی برای حوزه وسیعی از فعالیت‏های خود جوش و رویدادها باشد. جایی که دست فروشان خیابانی را می‏توان در کنار مبارزین سیاسی مشاهده کرد، همین تنوع را می‏توان در نوع بازدیدکنندگان دید. بنا به تعریف، مرکز شهر، نقطه عطفی برای شهرنشینان است، شهرنشینانی متشکل از گروه‏های سنی، نژادی و اجتماعی متنوع، اگر بخش‏هایی از مرکز شهر، پذیرای گروه‏های مرفه باشند، بخش‏های دیگری وجود دارند که پذیرای افراد فقیرترند.

 

 

 

 مطالعات مجتمع و ساختمان تجاری ۴۳۵ صفحه فایل وورد و نقشه اتوکد میباشد.

 

 

فهرست مطالب:

حوزه اول: بیان موضوع طراحی (paper)
بیان ضرورت مطالعه و طراحی(کمی و کیفی)……………. ۲
بیان هدف (ارایه تصویر کلی از محصول نهایی)…………. ۳
برنامه زمانبندی-………………………………………….. ۵
منابع و مآخذ-………………………………………………… ۶
حوزه دوم: مطالعه و تحلیل اطلاعات
 مرحله اول : مطالعات پایه – زمینه
بخش اول: مطالعات پایه
فصل ۱: تعریف بازار- ادبیات بازار
۱- واژه بازار از منظر لغوی———————————- ۸
۲- واژه بازار از منظر کالبدی——————————- ۹
۳- واژه بازار از منظر اقتصادی—————————– ۱۰
۴- واژه بازار از منظر اجتماعی—————————- ۱۰
۵-تعریف امروزی بازار————————————- ۱۰
فصل ۲: آشنایی با مفاهیم
۱- مفهوم کیفیت در فضای تجاری———————— ۱۱
۲- رابطه بین کیفیت و کمیت—————————– ۱۲
۳- مفهوم فرهنگ شهری——————————– ۱۵
۴ – بررسی اصول و معیارهای تأثیرگذار در کیفیت فضایی بازار
بخش دوم: مطالعات تکمیلی
فصل اول: سیر تحول بازار در ایران
۱- بررسی هویت بازار در ایران————————– ۱۷
۲- معنای لغوی بازار————————————- ۲۰
۳- پیدایش بازار—————————————– ۲۱
۳- خصوصیات فضایی و کالبدی بازارها—————– ۲۲
۱-۵- شکل بازارها————————————– ۲۲
۲-۵- مصالح و فن ساختمان بازار———————- ۲۳
فصل دوم: تحولات جدید شهر بازار
۱- تحولات جدید شهر و بازار————————— ۲۴
۲- مرکز تجاری در شکل جدید————————- ۲۷
فصل سوم: مطالعات پایه و بنیادی در زمینه تغییر فضاهای شهری و مراکز رفع مایحتاج
۱- پیشنهادات کلی در جهت طراحی شهری——– ۳۴
۲- ضوابط و مقررات اجرایی مجتمع‏های تجاری—— ۴۴فصل سوم: بررسی‌های کلی در مقیاس شهر
۱- بررسی‏های تاریخی و روند شکل‏گیری شهر—– ۴۷
۱-۱- نقطه آغازین ۲۰۳-۹۹۵ هـ.ق——————- ۴۷
۲-۱- دوران صفویه ۹۹۵-۱۱۱۰ هـ..ق—————- ۴۸
۳-۱- دوران قاجاریه ———————————۴۸
۲- ساختار کالبدی شهر مشهد——————– ۷۹
۱-۲- توسعه شهر مشهد در دوره پهلوی اول——- ۴۹
۲-۲- توسعه شهر در دوره پهلوی دوم————– ۴۹
۳- جهات توسعه شهر از دیدگاه طرح جامع——– ۵۱
۱-۳- محورهای عمده شهر———————— ۵۲
۲-۳- عناصر شاخص شهر- ————————-۵۴
۳-۳- بررسی‏های جمعیتی شهر مشهد———– ۵۵
۴- مطالعات اقلیمی و جغرافیایی——————- ۵۸
۱-۴- درجه حرارت———————————– ۵۹
۲-۴- میزان بارندگی، رطوبت نسبی، تبخیر و تعرق- ۵۹
۳-۴- جریان‏های هو———————————ا ۵۹
۴-۴- وزش باد————————————— ۶۰
۵-۴- نتیجه‌گیری- ————————————۶۰
بخش سوم: مطالعات تطبیقی
بررسی مجموعه تجاری Bercy 2- 63
طراح و آرشیتکت مجتمع تجاری الماس شرق ۷ ص
جهت طراحی مجموعه تجاری-تفریحی شهرستان بابل  ۴۸ ص
مجتمع تجاری تفریحی ستاره فارس ۱۳ اسلاید
مرکز تجاری اطلس  ۲۲ ص
بررسی مجتمع تجاری زیست‌خاور ——————۷۷
بخش چهارم: مطالعات زمینه
۱- مکان‌یابی پروژه شهر مشهد———————- ۸۸
۱-۱- بررسی تاریخی——————————— ۸۸
۲-۱- بررسی تنوع فضاهای تجاری——————– ۸۹
۳-۱- بررسی کالبدی محدوده مورد نظر————— ۸۹
۴-۱- بررسی جمعیت در محدوده مورد نظر———— ۸۹
۵-۱- بررسی حوزه نفوذ کارکردی———————- ۸۹
۲- شناخت محدوده مورد نظر————————– ۹۰
۱-۲- شبکه شریان‌های اصلی اطراف سایت———- ۹۰
۲-۲- کاربری اراضی———————————– ۹۰
۳-۲- خصوصیات بافت کالبدی محدوده مورد مطالعات- ۹۱
گام سوم: تحلیل و پردازش
۱- مبانی طراحی مجتمع‌های تجاری—————– ۹۳
۲- مبانی برنامه‌ریزی فیزیکی————————- ۹۹
۳- برنامه‌ریزی فیزیکی فضاهای تجاری————– ۱۰۲
۴- آنالیز محدوده اطراف سایت———————- ۱۰۳
۵- آنالیز و قابلیت‌سنجی سایت——————– ۱۰۴
۱-۵- دسترسی‌ها ———————————۱۰۴
۲-۵- دید——————————————- ۱۰۵
۳-۵- اقلیم—————————————– ۱۰۵
منابع و مآخذ————————————– ۱۱۰
مدارک مرحله اول طراحی—————————
   فهرست مطالب
حوزه اول:بیان موضوع طراحی ( paper)
   ۱٫ بیان ضرورت مطالعه و طراحی(کمی- کیفی)
   ۲٫ بیان هدف(ارایه تصویرکلی از محصول نهایی)
   ۳٫ منابع
حوزه دوم:مطالعات و تحلیل اطلاعات
   – مرحله اول : مطالعات پایه – زمینه
    * بخش ۱ : مطالعات پایه
فصل ۱ – تعریف بازار- ادبیات بازار
فصل ۲ – آشنایی با مفاهیم
فصل ۳ – پیدایش بازار
فصل ۴ – فضاهای شهری
فصل ۵ – فضاهای تجاری به عنوان فضاهای عمومی
فصل ۶ – بررسی خلاصه ای از پیشینه تجارت
فصل ۷ – شناخت فضاهای تجاری گذشته ایران و جهان
فصل ۸ – گونه شناسی بازارها
فصل ۹ – شناخت انواع مراکز تجاری
فصل ۱۰ – شناخت مراکز خرید معاصر در ایران
فصل ۱۱ – عصر پسابازار
    * بخش ۲ : مطالعات زمینه:
فصل ۱ – مکانیابی پروژه
فصل ۲ – شناخت محدوده مورد نظر(سایت آنالیز)
فصل ۳ – بررسی اجمالی بستر طرح
– مرحله دوم : مطالعات تکمیلی – تطبیقی:
* بخش ۱ : مطالعات تکمیلی:
فصل ۱ – مباحث اولیه در طراحی مراکز خرید امروزی
فصل ۲ – بررسی استانداردها و معیارهای طراحی مجتمع تجاری
فصل ۳ – استانداردهای مربوط به کاربریهای مختلف در مراکز
تجاری و تجهیرات مربوطه
فصل ۴ – مقررات ساختمانی در حوزه تجاری
فصل ۵ – شناخت انواع خدمات مجموعه تجاری
فصل ۶ – بررسی الگوهای واحدهای تجاری
فصل ۷ – مطالعات سازه و تأسیسات
بخش ۲ : مطالعات تطبیقی:
فصل ۱ – نمونه های داخلی
فصل ۲ – نمونه های خارجی
– مرحله سوم : تحلیل و جمع بندی اطلاعات و ارایه راهکار
فصل ۱ – جمع بندی اطلاعات
فصل ۲ – مبانی نظری عام طرح و تدوین مبانی طراحی معماری پروژه
فصل ۳ – اصول و راهبردهای طراحی
فصل ۴ – پیشنهاد سازه و تأسیسات
  –  مرحله چهارم : برنامه فیزیکی:
بخش ۱ : مبانی برنامه ریزی:
فصل ۱ – جمعیت مخاطب ( گروه هدف )
فصل ۲ – ضابطه بالادست
* بخش ۲ : طرح جامع :
فصل ۱ – بررسی کاربری های تجاری در طرح جامع
فصل ۲ – معرفی حوزه ها و ریزفضاها
فصل ۳ –خصوصیات فضاها و اجزا
فصل ۴ –ارایه جدول اعدادو ارقام
– مرحله پنجم : قابلیت سنجی اراضی:
فصل۱ – معرفی گزینه پیشنهادی
فصل ۲ – ترکیب پر و خالی ، استقرار کاربریها ، استقرار ورودی ها  و معابر
حوزه سوم : طراحی و ارائه مدارک معماری

* منابع و مآخذ

رساله های با این موضوع:

  1. رساله معماری مرکز تجاری با هدف ارتقای تعاملات اجتماعی ۳۶۷ صفحه
  2. مطالعات طراحی مجتمع تجاری – تفریحی ۱۵۰ صفحه

 

 

تصاویر فایل ها:

رساله مجتمع تجاری,مطالعات مجتمع تجاری,پروپوزال مجتمع تجاریدانلود رساله مجتمع تجاری,دانلود مطالعات مجتمع تجاری,دانلود پروپوزال مجتمع تجاری11-23-2015 12-13-40 PM


خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  •  فرمت رساله: word – دو عنوان رساله و مجموع ۴۳۵ صفحه
  • فرمت نقشه: dwg
  • حجم فایل ها: ۲۵ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.