عنوان : پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان

موضوع : کاروانسرای سید آباد – مشهد

ارسال شده از : آرشیو سایت

موقعیت طبیعی بنا :

بطور کلی شهرستان چناران در منطقه کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل می باشد و بین دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود قرار گرفته است . دشت مابین این دو رشته کوه که حاصل رسوب سیلابهای فصلی در طی هزاران سال است مکان منابعی برای ایجاد زیستگاههای باستانی تا عصر حاضر بوده. است

تعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - علی شفیع زاده - معماری - سایت معماری

برای دریافت سایز بزرگ تصویر کلیک کنید.امیدوارم از این پروژه که از آرشیو سایت ارسال شده راضی باشید.

از همینجا از شما عزیزان درخواست دارم هر اطلاعاتی که در ارتباط با رشته معماری و عمران در اختیار دارید برایم ارسال کنید تا با نام خودتان در سایت انتشار بدم و بقیه دوستان هم استفاده کنند.

برای دانلود به ادامه مطلب بروید…

توضیحات : پروژه تعمیر و نگهداری ساختمان – کاروانسرای سید آباد – مشهد

موقعیت فعلی :

رباط سید آباد در مجاورت روستایی به همین نام و در جبهه جنوبی شاهراه مشهد – قوچان و به فاصله حدوداً ۱۸ کیلومتری شمال غرب چناران واقع شده است .

تاریخچه بنا :

در حال حاضر کتیبه و مدارکی نوشتاری در رابطه با قدمت رباط سید آباد وجود ندارد لکن با توجه به نحوه اجرای کار سبک معماری نوع قوسهای جناغی و مقایسه آنها با آثار عمده می توان آن را یکی از ابنیه دوره صفوی قلمداد نموده این بنا در محل به نام رباط شاه عباسی خوانده می شود .

 

مشخصات بنا :

بنای اولیه با پلان مستطیل شکل به ابعاد ۲۳× ۳۰ متر به صورت سر پوشیده ساخته شده است . سقف بنا گنبدی بوده و به وسیله ۸ ستون مستطیل شکل آجری حمل می شود . فضای داخلی بنا شامل یک تالار ستوندار است که ۱۳ ایوانچه با تاق جناغی در اطراف آن تعبیه شده است . در دو گوشه ضلع شمالی رباط دو اطاقک کوچک وجود دارد که هر کدام از طریق یک درگاهی کوچک از ایوانچه های مجاور به تالار راه می یابند و ورودی بنا به طرف جنوب گشوده می شود و بوسیله یک راهرو و دو درگاهی به تالار مرکزی و فضاهای دو طرف راه می یابند و ورودی بنا به طرف جنوب گشوده می شود و بوسیله یک راهرو و دو درگاهی به تالار مرکزی و فضاهای دو طرف راه می یابد . یک اسطبل در دوره بعد به ضلع غربی رباط الحاق گردیده است مصالح بنا را آجرمربع شکل و ملات گل و گچ تشکیل می دهد .

نوع بهره برداری و خصوصیات بارز بنا :

این بنا یکی از ابنیه وابسته به راه مشهد – قوچان و احتمالا یکی از چاپار خانه های این مسیر و محل پذیرایی مسافرین بوده است . اما در حال حاضر متروکه و بصورت نیمه مخروبه بر جای مانده است .

توسعه و یا تجهیزات و دخل و تصرف انجام شده تا کنون :

نصب منبع آب و ریزش آب ، فرسایشهای طبیعی و عدم رسیدگی به موقع باعث تخریب در قسمتهای مختلف بنا گردیده است . دیوارهای گوشه جنوب شرقی و انتهای اسطبل الحاقی بکلی منهدم و پشت بام آن ریزش کرده است . اخیرا نیز کشاورزان روستای سید آباد با عبور کانال آب جهت آبیاری اراضی خود باعث تخریب قسمت دیگری از بنا شده اند .

از سال ۱۳۷۸ مرمت و باز پیرایی و تعمیرات موضعی و استحکام بنا آغاز شده است . در اثر جاری شدن سیل بداخل بنا و فرو پاشی سقفها ، فضای داخل کاروانسرا تا بلندای نزدیک به پاکار توپزه ها مملو از خاک و آوار بوده که با نظارت کارشناسان حفظ و احیا پس از خاک برداری شالوده سست و فرسوده بنا که عاری از شفته و پی سازی بوده و پایه ها و دیوارهای سست بنا ترمیم و احیا شد .

بعد از پی و پایه های وسط و در پایه ها و بدنه ایوانچه های داخلی ، دیوار دو طرف ورودی در نمای خارجی و سه پایه های دو طرف ورودی و سکوی جلوی ایوانچه ها باز پیرایی شد و کف یک ایوانچه آجر فرش و اجاقها و طاقچه ها مرمت گردید

توضیحات :

 

 

 

 

 

کاروانسرای سید آباد به دلیل فرسایش زیاد ، سیل ، عوامل انسانی و . . . آسیب شدیدی دیده و برای احیا و مرمت آن به وقت ، نیروی مالی و نیروی انسانی زیاد احتیاج است ، سقف از بین رفته و در بالای آن به طور طبیعی علفهای زیادی رویده که باعث تخریب بیشتر آن می شود . ستونها با تعمیراتی که به روی آن صورت گرفته مستحکم به نظر می رسد . اتاقکها در یک قسمت مرمت و در روبروی آن دست نخورده باقی مانده است . در قسمتی که اتاقکها مرمت شده آثار نم زدگی دیده می شود .

دو دیوار در دو سمت و توسط میراث فرهنگ کشیده شده که با بنا هیچ گونه تطبیقی ندارد و وجه بنا را دگرگون کرده . مصالح به کار رفته در دیوار با مصالح به کار رفته در بنا تطبیقی ندارد . اسطبل که در دوره بعد به بنا اضافه شده کاملاً از بین رفته و هیچ گونه مرمتی روی آن انجام شده است .

تعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زادهتعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زادهتعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زاده

تعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زادهتعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زادهتعمیر و نگهداری ساختمان - پارسا کد - پارسی کد - علی شفیع زاده