مطالعات مجموعه گردشگری ۲۴۰صفحه

مطالعات مجموعه گردشگری 240ص,رساله مجموعه گردشگری,پایان نامه مجموعه گردشگری,طرح نهایی مجموعه گردشگری,مطالعات مجتمع گردشگری,رساله مجتمع گردشگری,پایان نامه مجتمع گردشگری,طرح نهایی مجتمع گردشگری,نقشه مجتمع گردشگری

 

بخشی از مطالب:

پیشگفتار :
هنر معنویتی است جاری در مقاطع زمان که منشاء ابداع و خلق آثار هنری است . معماری آمیخته و فرآیندی است از علم و هنر ، ذوق و سلیقه ، اعتقاد و ایمان و مهارت های خاص که متاثر از تمدن و فرهنگ خویش در گذر تاریخ ، زبان گویای زمانه خودش است که با اتکا به تجارب پیشینیان به وجود آمده است . در حال حاضر به دلیل وجود ارتباطات در سطح گسترده و وسیع شاهد سبک های بین المللی در هنر و معماری و علوم و صنعت جهان ، امروز قریب به یک میلیارد خانه و سرپناه وجود دارد . از کاخ گرفته تا کوخ ، از کوشک گرفته تا کاشانه ، سقف سفالی ، آپارتمان ، مسجد ، کلیسا و …….. می باشیم .
با یک نگاه دقیق در همه اینها ، زبان شناسی و معماری قبیله ای ، اقلیمی و ایمانی به نوعی همراه سایر عوامل ، تبلور و بازتاب دارد . خانه ها و عمارات کویر نشین ها شکل خود را دارند. بادگیرهای یزد خنک کننده های طبیعی هستند ، اسکیموها خانه ها ی یخی می سازند ، کانادائی ها اغلب آسمان خراش های مرکز شهرهای بزرگ را با تونل زیرزمینی یا هوایی به هم مرتبط می کنند تا در زمستان های سرد کمتر از خیابان استفاده کنند . مساجد اسلامی ، معابد عیلامی ، آتشکده های زرتشتی سبک های خود را دارند و ……

برای توضیحات بیشتر و دریافت رساله به ادامه مطلب مراجعه نمائید…


این جهانگرد است که می تواند با سفرهای بیشتر تعداد بیشتری از این مکانها را ببیند و با مردم گوناگون از سراسر دنیا از نزدیک با واسطه یا بی واسطه ارتباط برقرار کند ، با آنها به سخن بنشیند . بنگرد آیا آنها جهان را چون او بزرگ یا کوچک می بینند .
خوشا به حال آنهایی که زمانی را برای نگریستن به نیلوفر زیبای آبها کنار گذاشته اند . خوشا به حال آنان که بزرگتر از آنند تا به فرهنگ های مختلف تنفر بورزند . می خواهند زندگی کنند و عظمت آفرینش را ازیاد نمی برند و زیر چتر خداوند زندگی می کنند .شاید برخی بپندارند توریسم ترانه تنهایی است ، یا جهانگردی صرفاً فرار از زندگی یکنواخت یا اینکه جهانگردان بخاطر گذاران وقت سفر می کنند یا اینکه آنها به دنبال قبیله گمشده خود هستند ولی هرچه جستجو می کنند آنها را نمی یابند .
من بر این اندیشه ام که جهانگردی ، جز موارد لهو لهب ، هرچه که باشد ، ارزش خود را دارد . علم روزی چند شاخه داشت ، مثل فقه و اصول ، طب و ریاضیات ، نجوم و فلسفه . ولی امروزه بر پایه همان علوم اولیه هزاران شاخه پیدا کرده است . شاخه شاخه ها خود شاخه برآورده اند . سازمان جهانی جهانگردی روز پنجم مهرماه را روز جهانگردی اعلام نموده است ، یعنی جهانگردی‌نیزدرفرهنگ انسان‌امروزجای شایسته خودراپیدا کرده‌است وهمچنان که زمان می گذرد ، نگاه بیشتر و بیشتر به گستره فرهنگ جهانگردی هدایت می شود .
قطار صنعت توریسم با شتابی شگرف ، برریل بی پایان شگفت ، در فلات فریبای فرهنگ پیش می راند تا به ایستگاه بزرگ انسان بی مرز فرزانه برسد و ماهم باید با چمدانهائی پر از کرامت انسانی ، پس از توقفی کوتاه بلیت یکسره به سرزمین بهشت آسای هشیواری انسان بخریم .

 

مقدمه :
رساله پیش رو گامی ابتدایی و در عین حال آگاهانه در مسیر طراحی یک پروژه می‌باشد که براساس فرآیند واقعی یک طرح معماری از ابتدا تا انتها قدم برداشته است. ضرورت و اهمیت صنعت توریسم و فضاهای اقامتی مناسب در نقاط مختلف کشور و به خصوص شهرهای کلیدی اهمیت انتخاب موضوع و شیوه برخورد با آنها را در این رساله مشخص می‌کند.
در پیشبرد انجام یک پروژه طراحی بایستی در چهارچوب پروسه خاصی حرکت کرد که هر چه بیشتر به نتایج مطلوب و مثبت آن نزدیک شویم. با توجه به اینکه اصل مطالعه وتحقیق در این بخش پیش درآمدی مهم به نظر می‌رسد، بایستی دارای قالب‌بندی مناسب و محکمی باشد. از این رو در این رساله سعی شده است مراحل مختلف و متفاوت مطالعاتی به دقت و ترتیبی خاص نگاشته شود. فصل‌بندی و بخش‌بندی پروژه با حفظ تقدم و تأخر مباحث در نظر گرفته شده است. در فصل اول به طرح مسأله پرداخته شده است. این که طرح پروژه دارای چه ضرورتی است و نیازهای موردنظر در انتخاب این پروژه چیست؟ روش مطالعه و تحقیق چگونه است؟ میزان امکان‌سنجی پروژه مورد بحث قرار می‌گیرد و در نهایت به تعریف پروژه پرداخته می‌شود.
در فصل دوم به شناخت از موضوع و ابعاد مختلف و بحث جهانگردی و گردشگری می‌پردازیم که در چه مرحله‌ای است و زوایای تاریخی آن چگونه است. در فصل سوم به تفصیل در مورد مطالعات پایه بحث شه است. شناسایی مناطق خراسان، مشهد، شاندیز و ویژگی‌های طبیعی آن، همچنین مطالعات الگوی توسعه، کاربری‌های مقیاس شهری و محلی، سیاست‌های جمعیتی و ویژگی‌های محیطی- ساختاری و مطالعات اقلیمی از نکات و مسائل مهم این فصل است.
در فصل چهارم به بررسی ساختار سیستم گردشگری و انواع آن و نیز برنامه های موجود در جهت توسعه صنعت گردشگری و عوامل تاثیرگذار در ساختار آن و شاخص‌ها و ابزارهای لازم برای طراحی این مجموعه می‌پردازیم. شناخت دقیق عناصر تشکیل دهنده سایت و بررسی اطلاعات و آماری در مورد عناصر و دستورالعمل‌های موردنیاز طراحی از سایر مطالب این فصل می‌باشد.
در فصل پنجم آیین‌نامه و ضوابط طراحی فضای گردشگری در کشورمان ایران به طور صرف مطرح می‌گردد که خود می‌تواند پیش درآمدی بر مطالعات کالبدی در فصل هفتم باشد.

در فصل ششم مطالعات تطبیقی مطرح می شود که به بررسی نمونه های داخلی و خارجی می پردازد که ضمن معرفی هر نمونه به آنالیز فضاهای آن و بررسی مصالح و المانهای کاربردی در طراحی می پردازیم.
در فصل هفتم به بحث در خصوص مطالعات کالبدی پروژه‌ می‌پردازیم. انتخاب سایت موردنظر و تجزیه و تحلیل در مورد آن، اینکه سایت موردنظر در چه محلی از منطقه گردشگری شاندیز واقع شده است. مشخصات دقیق و همجواری‌های آن کدام است و در مورد هندسه‌های سایت نیز به بحث خواهیم پرداخت
برنامه‌ریزی فیزیکی پروژه به طور کامل در فصل هشتم مطرح می‌گردد. در این بخش از رساله، مشخصات فیزیکی و عملکردهای پروژه، نیز مقدار فضای ارایه شده برای هر کاربری در پروژه در حالت استاندارد در قالب جداولی ارایه می‌گردد. در فصل نهم فرآیند و پروسه طراحی پروژه به طور کامل مطرح می‌شود. در ابتدا مبانی نظری پروژه و ایده‌های اولیه در قالب (concept) بیان می‌گردد. سپس به ایده اصلی طرح و نحوه رسیدن به آن می‌پردازیم. در نهایت ایده اصلی مورد آنالیز قرار می‌گیرد و به چگونگی طرح اصلی از آن می‌پردازیم. ارایه نقشه‌های معماری این پروژه نیز در آخرین بخش این رساله یعنی فصل دهم خواهد آمد.

 

فصل اول: طرح مسأله
۱-۱-‌ ضرورت طرح پروژه
۱-۲- روش مطالعه و تحقیق
۱-۳- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه
۱-۴- تعریف پروژه
۱-۱- ضرورت طرح پروژه
نیازهای فرهنگی یک جامعه یکی از نیازهای زندگی برای جوامع بشری است و سرعت حرکت جوامع به عوامل مختلف و گوناگونی بستگی دارد که باعث رهنمون ساختن پیشرفت هر چه بیشتر آن می‌گردد. حرکت در جهت فرهنگ‌سازی و برآورد کردن نیازهای مرتبط با آن یکی از اهداف کلان شهرهای ماست که این اهداف را نیز می‌توان اکنون جز سیاست شاخص فضاهای بیرون شهری یافت. این فرهنگ‌سازی‌ها در ابعادی خاص و به منظور پیشبرد اهداف خاصی در شهرها صورت می‌گیرد. بحث توریسم و اقامتگاه‌های موردنیاز آنها با توجه به موقعیت مناطق جدید شهری امری مهم و غیر قابل انکار است. خلق فضاهای توریستی- اقامتی در قالب گردشگاه با تمام امکانات و فضاهای دلپذیر و متنوع به خودی خود می‌تواند کششی قابل توجه برای مخاطبانی باشد که به منظور گذراندن اوقات فراغت خود و یا رسیدن به شهرهای بزرگ ناچارند زمانی را در چنین محیط‌هایی بگذرانند.
پس چه خوب است بدین منظور بستری مناسب در فضایی پاک و عاری از آلودگی‌های صوتی و محیطی یک کلان شهر ایجاد کرد که بتوان ضمن پاسخگویی به نیازهای مسافرن از پتانسیل‌های خاص این فضاها نیز بهترین استفاده را برد. منطقه سوران یکی از مناطق اطراف شهر مشهد است که به عنوان یک منطقه حاشیه‌ای در کنار شهر مشهد و در حد فاصل (مشهد- شاندیز) بنیان نهاده شده است.
ولی این منطقه با گذشت زمان چندان به جلو پیش نرفته است و نیاز خاصی در این باره ضروری به نظر می‌رسد. با چنین نگرشی بحث اوقات فراغت هر چه بیشتر خودنمایی می‌کند. با توجه به مقوله فرهنگ و اهمیت به هدایت آن به سمت و سویی خاص که گفته شد، منطقه گردشگری سوران هنوز فاقد یک قطب مناسب تفریحی- اقامتی است. با توجه به نیازهای این منطقه به چنین فضاهایی به نظر می‌رسد طراحی یک مجموعه گردشگری با کیفیت از جمله نیازهای رده اول این ناحیه از اطراف مشهد است.

۱-۲- روش‌های مطالعه وتحقیق
۱-۳- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه
پیش‌بینی این که پروژه در حال طراحی تا چه حد نزدیک به واقعیت است، یکی از ابعاد مهم تصمیم‌گیری‌ها در این مرحله‌ می‌باشد. در اینجا بایستی به نکات مهمی توجه داشت که فاکتورهای زیادی را برای تشخیص این امر در نظر گرفت. از مهم‌ترین این فاکتورها بحث اجرایی بودن و ایجاد کششی مناسب در مخاطبین آینده خود است. میزان و نوع تعدد کاربری‌ها در پروژه‌های موردنظر از دیگر فاکتورهاست. باید توجه داشت که تعدد کاربری‌ها در این مجموعه تا چه حد می‌تواند پاسخگو باشد.
شناخت دقیق نوع مخاطب پاسخ اصلی این سؤال است. قطعاً متناسب با نوع جنس و سن مخاطب بایستی به خلق فضاهای خاص پرداخت. چرا که عدم توجه به این مسأله خود رکودی را ایجاد خواهد کرد که غیر قابل جبران است. پس کاربری‌های موردنیاز یک توریست از درجه مهمی در این تقسیم‌بندی برخوردار است.
بحث مربوط به زیبایی‌شناسی پروژه و ایجاد توجه به تمامی موارد ذکر شده می‌تواند پروژه را هر چه بیشتر به سمت اجرایی شدن و بالا بردن ضریب اطمینان بالا از کسب موفقیت سوق دهد.
۱-۴- تعریف پروژه
منظور بررسی اهداف مشترکی است که در طراحی یک مجموعه گردشگری می‌توان در نظر گرفت. این اهداف عبارتند از:
-‌ چه قشری از جامعه را باید طلب کند؟
– این مجموعه از چه نوع و دارای چه سطح کیفی است؟
– چه نوع سرویس و یا امکانات رفاهی باید در آن ارایه شود؟
– بر کدام یک از فعالیت‌های عمومی آن باید تأکید کرد؟
در این رابطه تهیه لیستی از خلاصه کاربری‌های عمومی و اصلی الزامی است. تهیه فهرست دقیق از فضاهای درآمدزا، که بر مبنای آن فضاهای خدماتی و پشتیبانی طراحی گردد.
این فهرست هسته مرکزی طرح و توسعه فضا را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که حتی تهیه لیست اجمالی از ملزومات مربوط به رستوران، کافی شاپ و… بر ابعاد و اندازه آنها در طراحی فضایی مثل آشپزخانه بسیار مؤثر است. به منظور پاسخگویی به سؤالات فوق به طور اجمالی می‌توان گفت:
۱-‌‌ عموم افراد جامعه علی‌الخصوص جامعه ایرانگردان، جهانگردان، مسافران و زائران مشهد مقدس که در طول مسیر به این مکان می‌رسند، می‌توانند از امکانات این مجموعه بهره‌مند شوند.
۲- کلیه فضاهای موردنیاز یک توریسم به منظور اقامت راحت در این مکان تعبیه گردیده است.
۳- فضاهای این مجموعه گردشگری را به سه بخش فضاهای عمومی، خدماتی و اقامتی (سوئیت) می‌توان تقسیم کرد. در هر بخش بسته به نوع کاربری فضا سعی شده است که امکانات رفاهی خاصی طراحی شود.

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب
عنوان                                                                                                                                     صفحه

فصل اول :  طرح  مسئله
۱-۱-‌ ضرورت طرح پروژه……………………………………………………………………………………………………….۱
۱-۲- روش مطالعه و تحقیق…………………………………………………………………………………………………….۲
۱-۳- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه…………………………………………………………………………………..۲
۱-۴- تعریف پروژه………………………………………………………………………………………………………………….۲
فصل دوم : شناخت
-۱-۲مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………………..۴
-۱-۱-۲ نگاهی نو به طراحی و سامان‌دهی طبیعت اطراف در عصر حاضر…………………………………….۴
-۲-۱-۲نگرش‌های اساسی در مورد رابطه انسان و طبیعت در مورد منظر…………………………………….۴
-۲-۲اقامت……………………………………………………………………………………………………………………………..۵
-۱-۲-۲بررسی تاریخ اقامت…………………………………………………………………………………………………….۵
-۲-۲-۲تعریف اماکن اقامتی (موقت) ……………………………………………………………………………………..۶
-۳-۲-۲بررسی در سطح ایران………………………………………………………………………………………………….۶
-۳-۲ نمونه هایی از بناهای قدیمی اقامتی…………………………………………………………………………………..۶
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۱-۳-۲ ساباط…………………………………………………………………………………………………………………………۶
-۲-۳-۲کاربات……………………………………………………………………………………………………………………….۶
-۳-۳-۲کاروانسرا……………………………………………………………………………………………………………………۷
۲-۳-۴-  دسکره یا مهمانخانه…………………………………………………………………………………………………..۷
-۵-۳-۲ نتیجه گیری…………………………………………………………………………………………………………………۷
-۴-۲فضای باز………………………………………………………………………………………………………………………..۷
-۱-۴-۲تعریف فضای باز………………………………………………………………………………………………………..۷
-۲-۴-۲تقسیم بندی فضاهای باز شهری……………………………………………………………………………………۸
-۵-۲فضای سبز………………………………………………………………………………………………………………………۹
-۱-۵-۲تعاریف فضای سبز شهری…………………………………………………………………………………………..۹
-۲-۵-۲تقسیم بندی فضای سبز شهری…………………………………………………………………………………..۱۰
-۳-۵-۲نتیجه گیری………………………………………………………………………………………………………………..۱۰
-۶-۲انواع طبقه بندی فضای باز و سبز شهری…………………………………………………………………………۱۰
-۷-۲طبقه بندی منابع تفرجگاهی……………………………………………………………………………………………۱۱
-۱-۷-۲طبقه بندی کلاوسون…………………………………………………………………………………………………۱۱
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۱-۱-۷-۲مناطقی که اساساً روی منابع طبیعی اتکاء دارند………………………………………………………۱۱
-۲-۱-۷-۲مناطقی که بر پایه دسترسی شکل گرفته اند…………………………………………………………….۱۱
-۳-۱-۷-۲خصوصیات مناطق سه گانه تفرجگاهی در طبقه بندی کلاوسون………………………………۱۲
-۸-۲تعریف پارک………………………………………………………………………………………………………………..۱۴
-۱-۸-۲انواع پارکها……………………………………………………………………………………………………………..۱۴
-۲-۸-۲طبقه بندی پارکها بر حسب اندازه ها………………………………………………………………………….۱۵
-۳-۸-۲طبقه بندی پارکهای شهری………………………………………………………………………………………….۱۶
-۱-۳-۸-۲پارکهای شهر در مقیاس همسایگی…………………………………………………………………………۱۶
-۲-۳-۸-۲پارک شهری در مقیاس محله…………………………………………………………………………………۱۶
-۳-۳-۸-۲ پارک شهری در مقیاس ناحیه…………………………………………………………………………………۱۶
-۴-۳-۸-۲پارک شهری در مقیاس منطقه………………………………………………………………………………..۱۷
-۴-۸-۲طبقه بندی گروه مطالعات برنامه ریزی شهری وزارت کشور………………………………………..۱۷
-۱-۴-۸-۲پارک محله ای……………………………………………………………………………………………………..۱۷
-۲-۴-۸-۲پارک های منطقه ای شهری…………………………………………………………………………………..۱۸
-۳-۴-۸-۲پارکهای حاشیه ای (پارکهای خارج شهر) …………………………………………………………….۱۸
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۴-۴-۸-۲باغچه ها ، نوارهای سبز، کرتها و باغچه های جلو منازل…………………………………………۱۸
-۵-۴-۸-۲کمربندهای سبز……………………………………………………………………………………………………۱۸
-۹-۲سیر تحول معماری منظر………………………………………………………………………………………………..۱۹
-۱-۹-۲باغ‌های دوران باستان………………………………………………………………………………………………..۱۹
-۲-۹-۲باغ‌سازی در قرون میانی (قرن ۵ تا ۱۵) …………………………………………………………………….۲۰
-۳-۹-۲ باغ‌های رنسانسی: (در ایتالیا و فرانسه- قرن ۱۵ تا قرن ۱۷) ……………………………………….۲۱
-۴-۹-۲باغ و پارک در قرن ۱۸…………………………………………………………………………………………….۲۲
-۵-۹-۲پارک در قرن ۱۹……………………………………………………………………………………………………….۲۳
-۶-۹-۲پارک در قرن ۲۰……………………………………………………………………………………………………….۲۴
-۷-۹-۲نتیجه‌گیری………………………………………………………………………………………………………………..۲۴
-۱۰-۲باغسازی…………………………………………………………………………………………………………………….۲۴
-۱-۱۰-۲تعریف باغ……………………………………………………………………………………………………………..۲۴
-۲-۱۰-۲انواع باغ و ویژگیهای آن…………………………………………………………………………………………۲۵
-۳-۱۰-۲ باغ ایرانی تاثیر آن بر دیگر هنرها……………………………………………………………………………..۲۶
-۴-۱۰-۲معرفی باغهایی با ارزش معماری……………………………………………………………………………..۲۷
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۱۱-۲خاور دور…………………………………………………………………………………………………………………..۳۱
-۱۲-۲معرفی باغسازی در ایران…………………………………………………………………………………………….۳۴
-۱-۱۲-۲ باغسازی دوره صفویه…………………………………………………………………………………………….۳۴
-۲-۱۲-۲نمونه های باغهای ایران………………………………………………………………………………………….۳۴
-۱۳-۲خصوصیات باغ ایرانی……………………………………………………………………………………………….۴۵
-۱-۱۳-۲هندسه باغ ایرانی……………………………………………………………………………………………………۴۷
-۲-۱۳-۲ابعاد تمثیلی گردش آب و تقسیم هندسی باغ ایرانی………………………………………………….۴۷
-۳-۱۳-۲سایر خصوصیات باغ ایرانی…………………………………………………………………………………..۴۸
-۴-۱۳-۲آب در باغ……………………………………………………………………………………………………………..۴۹
-۵-۱۳-۲گیاهان در باغ ایرانی……………………………………………………………………………………………….۵۲
-۶-۱۳-۲پوشش گیاهی باغهای ایرانی…………………………………………………………………………………….۵۳
-۱۴-۲مباحث نظری……………………………………………………………………………………………………..۵۴
-۱-۱۴-۲اوقات فراغت…………………………………………………………………………………………………۵۴
-۲-۱۴-۲تعاریف  ارائه شده از اوقات فراغت……………………………………………………………………….۵۴
-۳-۱۴-۲ مقایسه مفهوم « اوقات فراغت » با چند واژه دیگر………………………………………………..۵۵
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۴-۱۴-۲نقش و کارکرد اوقات فراغت……………………………………………………………………………۵۶
-۵-۱۴-۲آثار و نتایج اوقات فراغت……………………………………………………………………………….۵۶
-۱۵-۲تفریح و تفرج…………………………………………………………………………………………………….۵۷
-۱-۱۵-۲تعریف واژه تفریح………………………………………………………………………………………………….۵۷
-۲-۱۵-۲تعریف تفرج………………………………………………………………………………………………………….۵۸
-۳-۱۵-۲منابع تفرجگاهی……………………………………………………………………………………………………..۵۸
-۴-۱۵-۲پیش بینی تقاضای تفرجگاهی……………………………………………………………………………۵۸
-۵-۱۵-۲رابطه جمعیت و تفرج…………………………………………………………………………………………….۵۹
-۶-۱۵-۲الگوی بهینه بررسی مسائل تفرجگاهی……………………………………………………………………..۶۰
-۱۶-۲توریسم و جهانگرد……………………………………………………………………………………………..۶۱
-۱-۱۶-۲تعاریف و مفاهیم واژه ها واصطلاحات جهانگردی (گردشگری) ………………………………۶۲
-۲-۱۶-۲توسعه فرهنگ گردشگری و گذران اوقات فراغت…………………………………………………….۶۳
-۱-۲-۱۶-۲تئوریهای جهانگردی…………………………………………………………………………………….۶۳
-۴-۱۶-۲اهمیت جهانگردی و توریسم در جهان…………………………………………………………………….۶۴
-۵-۱۶-۲ارزشهای فرهنگی و جهانگردی……………………………………………………………………………….۶۵
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۶-۱۶-۲ارزشهای اقتصادی و جهانگردی……………………………………………………………………………..۶۵
-۷-۱۶-۲بررسی تاثیر جهانگردی بر عوامل مختلف…………………………………………………………..۶۶
-۸-۱۶-۲اهداف توسعه جهانگردی………………………………………………………………………………………..۶۷
-۹-۱۶-۲موانع توسعه جهانگردی………………………………………………………………………………………….۶۷
-۱۰-۱۶-۲جهانگردی پایداری و توسعه آن…………………………………………………………………………..۶۸
-۱۱-۱۶-۲نتایج…………………………………………………………………………………………………………………..۶۹
فصل سوم :  مطالعات پایه
بررسی استان خراسان……………………………………………………………………………………………………۷۰ -۱-۳
-۱-۱-۳پیشینه تاریخی………………………………………………………………………………………………………….۷۰
-۲-۳ جغرافیای طبیعی خراسان……………………………………………………………………………………………….۷۱
-۱-۲-۳ موقعیت……………………………………………………………………………………………………………………۷۱
-۲-۲-۳ پستی وبلندیها……………………………………………………………………………………………………….  ۷۲
-۳-۳ آب و هوای استان خراسان……………………………………………………………………………………………۷۲
بادها………………………………………………………………………………………………………………………….۷۳-۱-۳-۳
-۲-۳-۳ تنوع آب و هوایی استان خراسان………………………………………………………………………………..۷۴
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۴-۳تقسیمات کشوری…………………………………………………………………………………………………………۷۴
-۵-۳جمعیت استان………………………………………………………………………………………………………………۷۵
-۱-۵-۳جمعیت و اهمیت آن  ………………………………………………………………………………………………۷۵
-۲-۵-۳رشد جمعیت…………………………………………………………………………………………………………….۷۶
-۳-۵-۳تراکم جمعیت………………………………………………………………………………………………………….۷۷
-۴-۵-۳سواد………………………………………………………………………………………………………………………..۷۷
-۵-۵-۳زمینه های اشتغال……………………………………………………………………………………………………..۷۷
-۶-۵-۳مسکن…………………………………………………………………………………………………………………….۷۸
صنایع دستی…………………………………………………………………………………………………………….۷۸ -۷-۵-۳
……………………………………………………..۸۰ جاذبه های تاریخی و معماری استان خراسان رضوی -۶-۳
بناهای یادبود تاریخی……………………………………………………………………………………………………۸۲ -۷-۳
بناهای یادبود مذهبی……………………………………………………………………………………………………..۸۲ -۸-۳
فرهنگ و هنر………………………………………………………………………………………………………………..۸۳ -۹-۳
معرفی چند بنای تاریخی مشهد……………………………………………………………………………………۸۴ -۱۰-۳
بررسی کلان شهر مشهد………………………………………………………………………………………………۸۶ -۱۱-۳
عنوان                                                                                                                                     صفحه

……………………………………………………………………………………. ۸۶ تاریخچه شکل گیری شهر -۱-۱۱-۳
موقعیت جغرافیایی …………………………………………………………………………………………………..۸۸  -۱۲-۳
جهت و نوع توسعه شهر………………………………………………………………………………………۸۸  -۱-۱۲-۳
………………………………………………………………….۸۹ عوامل موثر در تعیین جهات گسترش -۲-۱۲-۳
مطالعات زمین‌شناسی و زلزله‌شناسی…………………………………………………………………………۹۲ -۱۳-۳
اقلیم………………………………………………………………………………………………………………………۹۳   -۱۴-۳
دمای هوا ……………………………………………………………………………………………………………۹۳-۱-۱۴-۳
تابش آفتاب…………………………………………………………………………………………………………۹۴  -۲-۱۴-۳
میزان بارندگی………………………………………………………………………………………………………۹۵-۳-۱۴-۳
رطوبت نسبی………………………………………………………………………………………………………..۹۵-۴-۱۴-۳
وزش باد……………………………………………………………………………………………………………….۹۵-۵-۱۴-۳
توصیه های اقلیمی………………………………………………………………………………………………..۹۶ -۶-۱۴-۳
نقش شهر مشهد در استان خراسان…………………………………………………………………………….۹۶ -۱۵-۳
وضعیت فرهنگی ………………………………………………………………………………………………………۹۷-۱۶-۳
پوشش گیاهی……………………………………………………………………………………………………………۹۸-۱۷-۳
عنوان                                                                                                                                     صفحه

بررسی‌های جمعیت شهر مشهد…………………………………………………………………………………۹۹ -۱۸-۳
تعداد جمعیت و میزات رشدآن…………………………………………………………………………….۹۹ -۱-۱۸-۳
ترکیب جنسی و سنی جمعیت……………………………………………………………………………..۱۰۰ -۲-۱۸-۳
توسعه کالبدی شهر و آثار جمعیتی آن………………………………………………………………………۱۰۰ -۱۹-۳
تعداد زائر و مسافر و آثار جمعیتی آن……………………………………………………………………۱۰۱-۱-۱۹-۳
عوامل افزایش زائر و مسافر…………………………………………………………………………………۱۰۲  -۲-۱۹-۳
بررسی روند توریسم در مشهد…………………………………………………………………………………۱۰۲-۲۰-۳
۱۰۲ توریسم در مشهد و نقش اقتصادی آن…………………………………………………………………. -۱-۲۰-۳
بررسی خصوصیات توریسم در مشهد………………………………………………………………….۱۰۳ -۲-۲۰-۳
نوسان تعداد مسافران و زائران……………………………………………………………………………..۱۰۵ -۳-۲۰-۳
پیش‌بینی توریسم شهر مشهد تا سال۱۳۹۵……………………………………………………………۱۰۶-۴-۲۰-۳
پیش‌بینی توریسم ویژه مناطق تفریحی و گردشگری………………………………………………..۱۰۷-۵-۲۰-۳
بررسی خطوط کلی توسعه آینده شهر مشهد………………………………………………………………۱۰۷ -۲۱-۳
کانون‌های مهم توریستی تفریح اطراف مشهد……………………………………………………………..۱۰۸-۲۲-۳
معرفی جاذبه‌های طبیعی واقع در منطقه ییلاقات مشهد………………………………………………۱۰۸ -۲۳-۳
عنوان                                                                                                                                     صفحه

جاذبه های توریستی شهر مشهد………………………………………………………………………………..۱۰۸-۲۴-۳
نام و آدرس تعدادی از پارکهای شهر مشهد……………………………………………………………..۱۰۹ -۲۵-۳
نگاهی به تاریخ شاندیز……………………………………………………………………………………………..۱۱۱-۲۶-۳
ساختار شهری شهر شاندیز……………………………………………………………………………………۱۱۲-۱-۲۶-۳
-۲-۲۶-۳منظر و ارتباط فضایی…………………………………………………………………………………………۱۱۳
-۳-۲۶-۳ارگان‌ها و نهادهای دولتی تاثیرگذار………………………………………………………………………۱۱۴
سایر ارگان‌ها و نهادهای دولتی تاثیرگذار……………………………………………………………..۱۱۶ -۴-۲۶-۳
تنگناها و محدودیت‌ها………………………………………………………………………………………….۱۱۷-۵-۲۶-۳
فقدان تعریف حقوقی و تشکیلاتی…………………………………………………………………………۱۱۷-۶-۲۶-۳
فقدان برنامه کالبدی و فضایی شهری…………………………………………………………………….۱۱۷-۷-۲۶-۳
فقدان معرفی، تبلیغ و ترویج…………………………………………………………………………………۱۱۸-۸-۲۶-۳
امکانات و قابلیت‌ها……………………………………………………………………………………………..۱۱۹-۹-۲۶-۳
تهیه طرح‌های ویژه گردشگری……………………………………………………………………………۱۱۹-۱۰-۲۶-۳
مشکلات و محدودیت‌ها……………………………………………………………………………………۱۱۹ -۱۱-۲۶-۳
توان‌ها و قابلیت‌‌ها……………………………………………………………………………………………..۱۲۰-۱۲-۲۶-۳
عنوان                                                                                                                                     صفحه

الگوها، فعالیت‌ها و روندهای گردشگری سوران…………..۱۲۱ منابع و جاذبه‌های گردشگری : -۲۷-۳
ترکیب گردشگران…………………………………………………………………………………………………….۱۲۲-۲۸-۳
الگوها و رفتارهای گردشگری…………………………………………………………………………………..۱۲۳-۲۹-۳
طرح‌های توسعه……………………………………………………………………………………………………….۱۲۴-۳۰-۳
فصل چهارم :  مطالعات تکمیلی
گردشگری به عنوان یک سیستم……………………………………………………………………………………۱۲۷-۱-۴
عناصر اصلی سیستم گردشگری………………………………………………………………………………….۱۲۸-۲-۴
اصول بین المللی گردشگری……………………………………………………………………………………….۱۳۰ -۳-۴
بررسی ونقد طرح برنامه ملی توسعه گردشگری ایران……………………………………………………۱۳۴ -۴-۴
طرح توسعه ملی گردشگری ایران………………………………………………………………………………..۱۳۵-۵-۴
انواع گردشگری…………………………………………………………………………………………………………۱۳۵-۶-۴
گردشگری روستایی……………………………………………………………………………………………………۱۳۷-۷-۴
گردشگری شهری……………………………………………………………………………………………………….۱۳۸-۸-۴
گردشگری درطبیعت (طبیعت گردی) ………………………………………………………………………..۱۴۰ -۹-۴
گردشگری پایدار……………………………………………………………………………………………………..۱۴۳-۱۰-۴
عنوان                                                                                                                                     صفحه

اصول گردشگری پایدار……………………………………………………………………………………………۱۴۴-۱۱-۴
گردشگری فرهنگی…………………………………………………………………………………………………..۱۴۵-۱۱-۴
اکوتوریسم………………………………………………………………………………………………………………۱۴۷-۱۲-۴
گردشگری و تکنولوژی…………………………………………………………………………………………….۱۴۸-۱۳-۴
انواع جاذبه ها گردشگری…………………………………………………………………………………………۱۵۲-۱۴-۴
شاخصهای کیفی طراحی منظر…………………………………………………………………………………..۱۵۴-۱۵-۴
طراحی محیط و منظر…………………………………………………………………………………………..۱۵۴ -۱-۱۵-۴
-۲-۱۵-۴برنامه‌ریزی تفرجی……………………………………………………………………………………………….۱۵۵
-۳-۱۵-۴بستر طراحی و امکان سنجی و محدودیتها…………………………………………………………….۱۵۶
-۴-۱۵-۴پوشش گیاهی………………………………………………………………………………………………………۱۵۶
-۵-۱۵-۴پوشش گیاهی منطقه……………………………………………………………………………………………۱۵۸
-۶-۱۵-۴انتخاب گیاهان برای استقرار در طراحی( الف)……………………………………………………..۱۵۸
-۷-۱۵-۴انتخاب گیاهان برای استقرار در طراحی(ب)………………………………………………………….۱۶۰
-۸-۱۵-۴بافت…………………………………………………………………………………………………………………..۱۶۱
-۹-۱۵-۴معرفی و انتخاب گیاهان قابل رشد در سایت…………………………………………………………۱۶۱
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۱۰-۱۵-۴ترکیب عملکردی درختان………………………………………………………………………………….۱۶۲
-۱۶-۴گذرها در طراحی سایت…………………………………………………………………………………………..۱۶۲
-۱۷-۴ آب در طراحی سایت……………………………………………………………………………………………….۱۶۴
-۱۸-۴«آب» در طراحی فضای سبز……………………………………………………………………………………..۱۶۴
-۱۹-۴اشکال استفاده از آب در معماری و شهرسازی…………………………………………………………..۱۶۵
-۲۰-۴نگرش‌های گوناگون انسان نسبت به آب……………………………………………………………………۱۶۶
ویژگی‌های خاص خط، فرم، رنگ و بافتی…………………………………………………………………۱۶۷-۲۱-۴
تکنیک‌‌های استفاده از آب…………………………………………………………………………………………۱۶۸-۲۲-۴
مبلمان و المان‌های سایت……………………………………………………………………………………….. ۱۷۰-۲۳-۴
نتیجه‌گیری……………………………………………………………………………………………………………….۱۷۲ -۲۴-۴
فصل پنجم :  ضوابط طراحی منظر
-۱-۵ضوابط طراحی پارک و فضای سبز…………………………………………………………………………….۱۷۳
-۱-۱-۵ضوابط شهرسازی……………………………………………………………………………………………….. ۱۷۳
-۲-۱-۵ضوابط اجرایی……………………………………………………………………………………………………..۱۷۳
-۳-۱-۵ ضوابط مربوط به شهرسازی……………………………………………………………………………………۱۷۳
عنوان                                                                                                                                     صفحه

-۲-۵تعیین ابعاد و اندازه فضاها…………………………………………………………………………………………۱۷۴
-۳-۵ضوابط گذرها…………………………………………………………………………………………………………..۱۷۴
-۴-۵ضوابط کف سازی …………………………………………………………………………………………………….۱۷۵
-۵-۵ضوابط تجهیزات ………………………………………………………………………………………………………۱۸۱
-۶-۵بخش خدماتی ………………………………………………………………………………………………………….۱۸۶
-۱-۶-۵رستوران مجموعه…………………………………………………………………………………………………..۱۸۶
-۲-۶-۵ اغذیه …………………………………………………………………………………………………………………..۱۸۷
-۳-۶-۵تریا ………………………………………………………………………………………………………………………۱۸۷
-۴-۶-۵چایخانه ………………………………………………………………………………………………………………..۱۸۷
-۵-۶-۵فضاهای لازم  چایخانه‌ سنتی…………………………………………………………………………………..۱۸۸
-۶-۶-۵ رستوران سنتی ………………………………………………………………………………………………………۱۸۸
-۷-۶-۵ کیوسکهای فروش تنقلات ……………………………………………………………………………………..۱۸۹
-۸-۶-۵نگهبانی و اطلاعات ………………………………………………………………………………………………..۱۹۰
-۹-۶-۵سرویسها ……………………………………………………………………………………………………………..۱۹۰
-۱۰-۶-۵ پارکینگ ……………………………………………………………………………………………………………۱۹۰

عنوان                                                                                                                                     صفحه

 -۱۱-۶-۵اداری…………………………………………………………………………………………………………………۱۹۱
-۷-۵ بخش فرهنگی …………………………………………………………………………………………………………..۱۹۲
-۱-۷-۵  حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای رفاهی خدماتی …………………………………………………۱۹۲
-۲-۷-۵ حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای تجاری ……………………………………………………………..۱۹۴
-۳-۷-۵ حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای اداری………………………………………………………………..۱۹۴
-۸-۵ درک ارزشهای بصری مناظر………………………………………………………………………………………۱۹۵
-۱-۸-۵پوشش گیاهی مجموعه…………………………………………………………………………………………. ۱۹۵
-۲-۸-۵ارزیابی پوشش گیاهی ……………………………………………………………………………………………۱۹۶
-۳-۸-۵طراحی مبلمان در فضای سبز………………………………………………………………………………….۱۹۸
-۴-۸-۵سکوهای نشیمن در فضای سبز……………………………………………………………………………….۱۹۹
-۵-۸-۵ تدوین برنامه فیزیکی …………………………………………………………………………………………….۲۰۰

عنوان                                                                                                                                     صفحه

فصل ششم :    مطالعات تطببقی
نمونه‌ پارک‌های داخلی……………………………………………………………………………………………………۲۰۳ -۶
-۱-۶ باغ سنگی (پارک جمشیدیه، تهران) ……………………………………………………………………………۲۰۳
-۲-۶ طراحی فضاهای عمومی و بناها……………………………………………………………………………………۲۰۴
-۳-۶ حرکت آب………………………………………………………………………………………………………………..۲۰۷
-۴-۶ مصالح……………………………………………………………………………………………………………………….۲۰۸
-۵-۶ پارک گلدن گیت……………………………………………………………………………………………………….۲۱۰
-۶-۶ باغ‌ها…………………………………………………………………………………………………………………………۲۱۲
-۷-۶ یادبودها…………………………………………………………………………………………………………………….۲۱۴
مجسمه ها و المانها ……………………………………………………………………………………………………۲۱۷ -۸-۶
فصل هفتم :  مطالعات کالبدی
۷-۱- بررسی سایت و تجزیه و تحلیل آن ……………………………………………………………………………….۲۱۸
۷-۱-۱مشخصات سایت……………………………………………………………………………………………………….۲۱۸
۷-۱-۲- محل قرار گیری سایت…………………………………………………………………………………………….۲۱۸
۷-۱-۳- آنالیز سایت انتخابی…………………………………………………………………………………………………۲۱۸
۷-۱-۴- آنالیز سایت سوران(بررسی ساختاری) ………………………………………………………………………۲۱۹

فصل هشتم :  فرآیند طراحی پروژه
-۱-۸چگونگی شکل گیری ساختار ( مبانی برنامه ریزی  طرح )……………………………………………۲۲۹
اصول ساختار فضایی در طرح و برنامه‌ریزی پیش از طرح…………………………………………….۲۲۹-۲-۸
تعریف فضا و درک فضایی۱……………………………………………………………………………….. ۲۲۹ -۱-۲-۸
زبان الگوهای رفتاری (دستیابی به الگوهای رفتاری برای طراحی) …………………………..۲۳۱ -۲-۲-۸
شناسایی تمایلات رفتاری مخاطبین سایت سوران………………………………………………………..۲۳۴ -۳-۸
شکل گیری ساختار و ایده ………………………………………………………………………………………..۲۳۶ -۴-۸
-۱-۴-۸ نقش ایده در طراحی ……………………………………………………………………………………………..۲۳۷
نقش ایده در طراحی تفرجگاه………………………………………………………………………………..۲۳۸ -۲-۴-۸
در جستجوی ایده…………………………………………………………………………………………………..۲۳۹-۳-۴-۸
شناسایی استفاده کنندگان از منبع تفرجگاه سوران…………………………………………………………۲۴۰-۵-۸
نتیجه گیری………………………………………………………………………………………………………………..۲۴۱-۶-۸
اصول و مبانی نظری پروژه……………………………………………………………………………………….۲۴۲-۱-۶-۸
آنالیز ایده اصلی……………………………………………………………………………………………………..۲۴۳-۲-۶-۸
منابع و ماخذ ………………………………………………………………………………………………………………………۲۴۴

 

 

 

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دانلود فایل
  •  فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۴۳ مگابایت

 

  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.