رساله کارشناسی ارشد معماری

رساله معماری طراحی مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی (اجتماع تجاری ایرانیان ) ۳۶۷ صفحه

مراکز خرید یا مرکز تجاری به بنا یا مجموعه ای از ابنیه اطلاق می گردد که مشتمل بر واحدهای متعدد خرده فروشی همراه با گذرگاه ها و راهروهایی می باشد که علاوه بر مرتبط ساختن واحدها و فضاهای تجاری، حرکت و همچنین بازدید مشتریان را در محیط تسهیل می بخشد.

چکیده

حضور مردم در فضاهای شهری و ایجاد فرصت های ملاقات بین آنها، یکی از مهمترین عوامل سازنده کیفیت فضاهای شهری است که بر پایه نیازهای اجتماعی انسان قرار دارد. در این میان فضاهای شهری سنتی از جمله بازارها به عنوان مکان های حضور و ملاقات، همواره از بیشترین ظرفیت در پاسخگویی به این نیاز اجتماعی انسان در جوامع شهری برخوردار بوده اند. در طی زمان، با ورود عناصر جدید به شهرها، نقش و ساختار بازار به عنوان عنصری ارزشمند در شهر دچار تغییر و تحول گردید. با کمرنگ شدن نقش فضایی بازارها در ساختار شهر، نقش اجتماعی آنها نیز به عنوان بستر حضور انسان و تعاملات اجتماعی ناچیز شد و تنها نقش اقتصادی به عنوان مهمترین کارکرد بازارها در آمد. لذا هنگامی که بازار را متناسب با ساختار شهر امروز و نیاز جامعه شهری پایه ریزی وطراحی کنیم، آنرا بستری برای بروز تعاملات اجتماعی علاوه بر نقش اقتصادی‌اش به شمار می‌آوریم.

رساله معماری مرکز تجاری با هدف ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,پروپوزال معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,برنامه فیزیکی مرکز تجاری,نمونه موردی مرکز تجاری,ظوابط و ریزفضاهای طراحی مرکز تجاری,پروپوزال مرکز تجاری برای ارشد,مطالعات معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی

بنابرین هدف از این رساله دستیابی به معیارهای موثر در حضور انسان در بازار و شکل گیری تعاملات اجتماعی است. شناخت اصول شکل‌دهنده به ساختار شهر و معماری بازارآن، با مطالعات کتابخانه ای و بررسی نقشه‌ها، حضور در بازار ومشاهدات میدانی و در نهایت تحلیل مطالعات در سیستم سوآت، ما را در شناخت معیارهای مکان یابی و طراحی بازار امروزی یاری می‌‌رساند. مکان یابی صحیح بازار در شهر امروز، از یک طرف به رونق بازارها و از طرف دیگر به خوانایی شهر کمک خواهد کرد. علاوه بر این اقبال گردشگران داخلی و خارجی فرصتی را ایجاد می کند تا در قالب طراحی بازار ، علاوه بر کارکرد اقتصادی آن، زمینه ی خلق یک فضای اجتماعی با میزان بالای تعاملات در سطح ملی و بین المللی فراهم شود.
در بخش اول به مطالعات پایه و در فصل دوم به مبانی نظری فصل سوم نمونه های تطبیقی فصل چهارم استانداردها و ضوابط و در فصل پنجم به برنامه فیزیکی و در فصل ششم به اقلیم و فصل هفتم به شکل گیری طرح از ایده تا کانسبت خواهم پرداخت.

برای دانلود رساله و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمائید…

بخشی از مطالب و پروپوزال رساله مرکز تجاری:

فصل اول به مطالعات پایه

بیان مسئله
رم کولهاس در کتاب خود به نام Mutaion در مورد خرید کردن و فضاهای آن می گوید: ” خرید کردن آخرین باقیمانده فعالیت عمومی است و تقریباً جایگزین تمام زندگی شهری افراد می شود. مراکز تاریخی شهر ، حومه ها ، خیابان و اکنون ایستگاه های قطار ، موزه ها، بیمارستان ، مدرسه ، اینترنت ، و ارتش و….، همگی مراکز خرید می شوند و با مکانیزم آن جلو می روند .حتی پاویون میس وندروهه هم ، به یک مغازه تنزل کرده است.”
فضاهای خرید ، دنیایی وسیع هستند که از دنیای خارج بریده می شوند . فضاهایی صلب و بسته که نور و تهویه به شکل کاملاً کنترل شده و بیشتر مصنوع، مهمترین مسئله آنها هستند . مراکز تجاری ای که در ساختار بزرگتر شهر موقعیت و نقشی خلاق را بر عهده دارد و فضاهای شهری را نیز تعالی می بخشد و درعین حال از آخرین ایده های طراحی پروژه های تجاری ، بهره برده و اهمیت خاصی در آن منطقه خواهند داشت .
مراکز خرید یا مرکز تجاری به بنا یا مجموعه ای از ابنیه اطلاق می شود که مشتمل بر واحدهای متعدد خرده فروشی همراه با گذرگاه ها و راهروهایی می باشد که علاوه بر مرتبط ساختن واحدها و فضاهای تجاری ، حرکت و همچنین بازدید مشتریان را در محیط سهولت می بخشد .
مراکز خرید امروزی در چندین طبقه و به صورت مجموعه های چند عملکرد تجاری ، تفریحی احداث می شوند ، که علاوه بر ارائه محصولات متنوع در جهت برآورده ساختن احتیاجات کاربران خود، به ارائه تسهیلات رفاهی نظیر کافی شاپ ، تریا، فضاهای بازی و سرگرمی کودکان ودر نهایت فضاهای تجمع و گفتگو برای مخاطبان و اجتماع عمومی می پردازد . به عبارت دیگر مراکز خرید دنیای مدرن ، شریان های حیاتی یک شهر می باشند که علاوه بر فعالیت های اقتصادی ، حرکت های اجتماعی و فرهنگی را شکل داده و متأثر می کنند .
مشخصات یک مرکز خرید
۱- دارای ورودی و خروجی های متعدد
۲- دارای پارکینگ اختصاصی
۳- مجهز به سیستم های امنیتی ، گرمایش و سرمایش و….
۴- بهره گیری از علایم و نشانه ها جهت معرفی بهتر فضا ، جلوگیری از ابهام فضایی و کمک به خوانایی محیط
۵- برخورداری از طراحی داخلی و معماری مناسب
۶-ایجاد فضایی متنوع و جذاب و در عین حال محیطی پاسخ دهنده
عناصر اصلی مراکز خرید چند منظوره
۱- واحدهای خرد تجاری
۲- فضاهای ارتباطی و عبوری
۳- مکان تجمع و خدماتی نظیر فضای نشستن ، بازی و سرگرمی کودکان ، کافی شاپ و تریا، فضاهای انتظار و …. که عملی مهم در جذب کاربران با اهداف گوناگون و در نتیجه رونق بیشتر چنین مراکزی خواهد بود و این مراکز به مکانی برای تفریح و گذران اوقات خانواده بدل شده است .
تسهیلات رفاهی فروشگاه های بزرگ ، علاوه برای تفریح و گذران اوقات خانواده بدل شده است .
تسهیلات رفاهی فروشگاه های بزرگ ، علاوه بر چشم اندازها و مناظر و عناصر اصلی شامل :
– ظروف آشغال
– علائم راهنما
– تابلو و نقشه های مرکز تجاری ، تلفن های عمومی و….
– فضاهای نشستن گروهی و فردی
– آبنماها
– کیوسک ها با مساحت کمتر از ۴ متر مربع در کنار مسیرهای حرکتی
– محوطه های سرو غذا ونوشیدنی با استفاده اط احجام و فرم های خاص در فضاهای عمومی
– دفتر کارکنان خدماتی طبقه
– سرویس های بهداشتی
– اتاق های نظافت و ایستگاه وسایل و تجهیزات
– آب خوری ها، نماز خانه و وضوخانه و…..
– استفاده از موزیک

مراکز خرید یا مرکز تجاری به بنا یا مجموعه ای از ابنیه اطلاق می گردد که مشتمل بر واحدهای متعدد خرده فروشی همراه با گذرگاه ها و راهروهایی می باشد که علاوه بر مرتبط ساختن واحدها و فضاهای تجاری، حرکت و همچنین بازدید مشتریان را در محیط تسهیل می بخشد.
مراکز خرید امروزی در چندین طبقه و به صورت مجموعه های چند عملکردی تجاری، تفریحی احداث می شوند، که علاوه بر ارایه محصولات متنوع در جهت برآورد احتیاجات کاربران خود، به ارایه تسهیلات رفاهی نظیر کافی شاپ، تریا، فضاهای بازی و سرگرمی کودکان و در نهایت فضاهای تجمع و گپ برای مخاطبان و اجتماع عمومی می پردازد. به عبارت دیگر مراکز خرید دنیای مدرن همان شریان حیاتی یک شهر می باشد که علاوه بر فعالیت های اقتصادی، حرکت های اجتماعی و فرهنگی را در سیطره خود قرار داده اند
با توجه به جایگاه حفظ محیط زیست و صرفه جویی در منابع پایان پذیر فسیلی، نیاز به بهره مندی از انرژی های تجدید پذیر و پاک مانند انرژی خورشیدی و استفاده حداکثری از تهویه طبیعی به منظور سرمایش ، روز به روز بیشتر احساس میشود.
همچنین با رعایت الگوها و تکنیک های کاهش مصرف انرژی در بناهای تجاری ضمن کاهش هزینه ها و رسیدن به اهدف زیست محیطی، میتوان در راستای آگاه سازی جامعه نسبت به اهمیت مسئله کاهش مصرف سوختهای فسیلی و استفاده از انرژی های پاک قدم برداشت تا ضمن حفظ سرمایه های ملی، از آلودگی های زیست محیطی نیز تا حد امکان جلوگیری نمود.
در ایران یکی از تفریحات اصلی مردم خرید کردن و چانه زدن و بعد از آن تعریف موفقیتها در امر تخفیف گرفتن برای دوست و آشنا است. معمولا” اگر کسی چیزی خریده باشد از قیمتش می گوید این …. تومان بود اما من آنرا ….تومان خریدم. اما با توجه به گرانی نسبی که در حال حاضر بر بازار اغلب محصولات حاکم است، مردم اغلب به قول فرنگی ها به Window shopping میروند و بدشان هم نمی آید در طی این گردش چیزکی هم میل کنند. به همین دلیل مجتمع های تجاری با استقبال خوب مردم رو به رو شده اند. اما واقعا کدام یک از این مراکز واقعا در تعریف مجتمع تجاری میگنجد؟
خرید و خرید کردن در دنیای مدرن و کهن تفاوت های ماهوی دارند. این تفاوت ها را می توان در محل های خرید مشاهده کرد. در دنیای جدید فروشگاه‌های بزرگ (مجتمع های تجاری )خرید کردن مدرن را نشان می دهند. فروشگاه ها بزرگ در قرن ۱۹ تاسیس شده اند. اما تحولات زیادی بعد از ان در آنها رخ داده است. تاسیس این مجتمع ها را در تغییر تعریف خرید کردن نیز می توان مشاهده کرد. اینک تعریف خرید کردن این است که : دیدار از یک فروشگاه برای خرید کالا یا کالاهایی یا دیدن یا پرسیدن ( آزمایش) محتوی آنها.” در حالکیه در خرید کردن سنتی تعریف کردن به این معنی بود: “دیدار از فروشگاه برای خرید.” روشن است که از این تعریف آزادی در خرید بیرون نمی آید. در حالیکه بر اساس تعریف اول یکی از حقوق مصرف کننده جدید ورود آزادانه به فروشگاه بدون الزام به خرید است.
جامعه شناسان رشد فرهنگ مصرفی را با تاسیس و رشد فروشگاه های بزرگ همزمان می دانند. ریچارد سنت (Richard Sennett) می گوید: “رشد تولید مسبب اصلی رشد این فروشگاه هاست.”. اما بطور کلی خصوصیات مهم این فروشگاه ها یعنی ورود آزاد بدون الزام به خرید نوعی دموکراتیزه شدن خرید در زندگی اجتماعی به بار آورده است. در چنین فضایی تمام طبقات به یک نحو رفتار می شوند. به عبارت دیگر ارزش اجتماعی پول همه برابر با هم است و تمام فروشنده ها همه را برابر می بینند.
خرید کردن در دنیای مدرن هم یک امر لذت بخش تلقی می شود و هم یک امر خسته کننده.
در زیر به برخی از ویژگیهای قبل از تاسیس فروشگاه های بزرگ اشاره می کنیم.
خرید االزامی است یعنی نمی توان تنها به اقلام نگاه کرد. تخصیصی شدن زیاد: هر فروشگاه تنها یک قلم یا چندقلم می فروشد. کالا در هرصنف خرده فروشی تحت نظارت نظام صنفی؛ تعداد محدود عدم رقابتی در اعضا صنف عدم قیمت ثابت: چانه زنی الزامی است نیاز محوری: کالا نه آگهی می شود و نه نمایش داده می شود گردش خرید غیر ممکن است تعویض یا پس دادن جنس غیر ممکن است تولید – محوری خرید کردن محدود به یک منطقه محلی است که در آن خریداران و فروشندگان بطور شخصی شناخته شده اند ویژگی شخصی فروشنده ، نسبتا مهم نیست! فضا های عمومی عموما مردانه است خرید به تنهایی برای طبقه متوسط نمی تواند هویت فرهنگی فراهم کند و… .
اما، ویژگیهای جامعه شناختی مهم خرید کردن بعد از تاسیس فروشگاه های بزرگ خرید اختیاری: نگاه کردن به تنهایی ممکن است عمومی شدن زیاد: هر فروشگاه تعداد زیادی اقلام می فروشد خرده فروشی در فروشگاه پاسخ تولیدات فراوان در دسترس است بین فروشگاه ها رقابت است قیمتهای ثابت: چانه زنی غیر ممکن است سلیقه محوری :نمایش کالا و آگهی برای خرده فروشی حیاتی است گردش خرید ممکن است تعویض یا پس دادن اجناس ممکن است وجود مصرف محوری جذب خریدار از همه جای شهر و سایر جاها انطباق ویژگیهای فروشنده باید با اجناس فروشگاه یا غرفه خلق فضای عمومی و همگانی که در آن زنان نیز مثل مردان به سهولت به خرید و دیدن می پردازند. بنابراین ،با تعمق در مطالب بالا که عموما از از طرف جامعه شناسان نقل می‌شود ، می توان تا حدودی به نیاز های رفتاری ، در خلق و طراحی مجتمع های تجاری که در خور جایگاه آن باشد همت گماشت ،چراکه معماری هنر و علم طراحی و ساخت ساختمان‎ها با استفاده از مصالح پایدار و بر اساس قانون‎مندی‎های معین می‎باشد. هدف معماری تولید ساختمان‎هایی است که از نظر عملکرد متناسب با اهدافشان هستند و از نظر بصری برانگیزاننده حواس آدمی و از نظر زیبایی‎شناسی خوشایند می‎باشند. زیبایی یک شهر عمدتاً به کیفیت معماری آن وابسته است.
به عبارت دیگر موضوع اصلی معماری این است که چگونه فضا را با استفاده از انواع مصالح و روش‎های مختلف، به نحوی خلاق سازماندهی کنیم. از دیدگاه اگوست پره(Auguste Perret) ، معماری هنر سازماندهی فضاست و این هنر از راه ساختمان بیان می‌شود. ادوارد میلر اپژوکوم (Edvard Miller Upjokom) نیز معماری را هنر ساختن و هدف کلی آن را محصور کردن فضا برای استفاده بشر تعریف می‌کند. به گفته لامونت مور (Lamont Moore) نیز معماری هنر محصور کردن فضا جهت استفاده بشر است.
با توجه به کلیات یاد شده، این پرسش مطرح می‎شود که بین جنبه‎های هنری و علمی معماری چگونه می‎توان یک رابطه منطقی برقرار نمود و در طراحی معماری آیا باید برای یکی از این جنبه‎ها اولویت قائل شد یا اینکه هر دو را در کنار هم باید دید؟
پیشینه موضوع تعاملات اجتماعی در مراکز خرید سنتی

تعامل اجتماعی به معنای ایجاد رابطه بین ۲نفر یابیشتر است که منجر به واکنشی میان آنها می شود واین نوع واکنش برای هردو نفر شناخته شده است.بنابراین روابط بدون معنا در زمره این تعریف قرار نمی گیرد.البته تعاریف دیگری نیز برای تعاملات اجتماعی وجود دارد.به عنوان نمونه تعاملات اجتماعی وبرقراری ارتباط می تواند یک موضوع فیزیکی یک نگاه یک مکالمه وارتباط بین افراد باشد که خود مستلزم تعریف رویدادها وفعالیت های متناسب و درنتیجه نقش پذیری مردم درفضا وعضویت آنها در گروه ها وشبکه های اجتماعی است.میزان موفقیت فضاهای شهری با میزان استفاده از پان فضا وحضور انسان درآن متناسب است.درواقع معماری وشهرسازی باید به جای افتراق وجدایی در پی افزایش تعاملات اجتماعی وهمبستگی انسان ها باشد.اما آنچه امروزه در اغلب فضاهای شهری باآن روبرو هستیم کاهش روابط ومشارکت اجتماعی ساکنان در این فضاست.دراین تحقیق باتوجه به پایین بودن سطح تعاملات اجتماعی دراین فضاها (بازارهای سنتی در مقابل مراکز خرید امروزی) به عنوان مسأله اصلی تحقیق،سعی شده به دنبال راه حل مناسب برای این مساله از طریق شناسایی و ارزیابی مولفه های مختلف بااستفاده از مطالعات میدانی و روش همبستگی باشیم.طبقه بندی مولفه های کیفی سازنده بازارهای سنتی ومراکز خرید امروزی واستخراج متغیرها (مولفه های کیفی سازنده بازارهای سنتی چون:کارایی،نفوذپذیری،فرهنگ،امنیت وخوانایی)ارزیابی وارزش گذاری متغیرهای شخصیت دهنده به مکان های مردمی وتأثیرگذار در تعاملات اجتماعی و در مقیاس محلی هدف اصلی این پژوهش است تا ازاین طریق بتوان به تقویت وتوسعه این فضاها به عنوان مجراها وکانال های دربرگیرنده مکان ها وجنبه های اجتماعی قوی پرداخت.از سوی دیگر طراحان محیط همواره با ابعاد مختلفی در طراحی فضاهای عمومی روبرو هستند وآنچه اهمیت پیدا می کند اینست که از میان انواع مولفه های تأثیرگذار برتعاملات اجتماعی در بازارهای سنتی درمقابل مراکز خرید امروزی،کدامیک نقش مهمتری دارد.درواقع این مقاله بایک تحلیل چند متغیره از طریق راهبرد همبستگی وتحلیل مطالعات کمی واز طریق بازدیدهای منظم روزانه وتکمیل ۱۲۰پرسشنامه وبرداشت های میدانی به آزمون چندین مولفه و ویژگی های شخصیتی ورفتاری استفاده کنندگان وبازدیدکنندگان می پردازد تا نقش ونحوه تأثیر انواع مولفه ها را روشن سازد،درنهایت نحوه ومیزان تأثیرگذاری متغیرهای مختلف را در تعاملات اجتماعی نشان داده تامورد استفاده طراحان محیط قرار گیرد.

ضرورت تعاملات اجتماعی و تاثیر آن بر طراحی
براساس مدلهایی که برای تعریف نیازهای انسانی ارائه شده‌اند، تعاملات اجتماعی، یکی از موارد ضروری می‌باشد. جدا از مسایل مربوط به باورها، نگرش‌ها، ترجیحات و دیگر جنبه های شخصیتی ویژه افراد که در نظریه‌های مربوط به علوم رفتاری به عنوان مهمترین عوامل کنترل کننده رفتار انسان مطرح شده‌اند، محیط کالبدی نیز در ارتباط با رفتارهای انسان امکانات بالقوه‌ای دارد. در این راستا، فضاهای عمومی مجتمع‌های مسکونی بعنوان محیطی که امکان حضور ساکنان درکنار یکدیگر را فراهم می‌کند، می‌تواند زمینه ساز ایجاد تعامل بین آنها شود. عدم توجه به این نیاز افراد و عدم قابلیت محیط در تامین آن، موجب می-شود تا محیط کالبدی بسیاری از مجتمع های مسکونی به مجموعه‌ای از احجام و فضای خالی بین آنها تبدیل گردد. این مسئله می‌تواند باعث نارضایتی ساکنان از محیط زندگی و متعاقب آن عدم حضور در فضاهای عمومی مجتمع‌، بعنوان لازمه‌ی بروز فعالیت‌های بعدی، شود. این مقاله به بررسی این مسئله در دو مجتمع مسکونی به عنوان نمونه، ازطریق مشاهده میدانی و مصاحبه و طرح پرسشنامه می‌پردازد. در پایان با روش تحلیل همبستگی داده‌ها جمع بندی و نتیجه ارائه شده است.

فصل دوم مبانی نظری

تاریخچه
بازار
نگرشی کوتاه بر کالبد فیزیکی بازار و تجارتخانه های ایرانی
بازار ایران با ویژگیهای خود همیشه زبانزد جهانیان بوده و نام آن به همه زبانهای جهان درآمده و چنان مشهور شده اشت که صحنه های بزرگ و چشمگیر در افسانه ها و داستانها به خوداختصاص داده است تا جاییکه اگر مصنفی می خواسته است ایران و ایرانی را دراثر خود توصیف کند نام بازار ایران بر آن می نهاده است.
پرهیز ایرانی از دروغ و ریا کاری و مردم فریبی و ویژه ربا خواری ، بازرگان و سودا گرا ایرانی را از سود جویی و بهره برداری ستمکارانه از پیشه خود باز می داشته و شاید به همین دلیل ایرانیان چندان توجهی به سودا گری نداشته اند و طبقه سوداگر و بازرگان در اجتماع ایران باستان فرو تر از طبقات دیگر بوده است .
داستان لمبک آبکش و براهام رباخوار در شاهکار استاد سخن طوس چنان آمده است که گویی بهره برداری از سرمایه جز در راه تولید گناهی نابخشودنی بشمار می آمده و سود بردن از سرمایه صرف و زراندوزی بی دهش و بی بخشش همیشه نفرت و ضجرت مردم ایران را بر می انگیخته است .
بازرگان و سوداگر ایرانی باید در جایی مقام داشته باشد که خریدار بتواند با آسانی کالای او را با آنچه دیگران عرضه می دارند مقایس کند و وضع استثنایی و انحصاری آن باعث فریب و غبض نشود . پدید آمدن رسته و گردآوری کالاهای مشابه در دکانهای نزدیک به هم و در یک بازار با تیم و سرا معلول همین نظام خاص پیشه وری سوداگری ایرانی است که بر خلاف نقاط دیگر جهان به خریدار فرصت می دهد تا خواسته و کالای مورد نظر خود را به ارزانترین بها و به نحو دلخواه ، بی عیب و متناسب با اقتصاد خانواده خود تهیه کند بی آنکه مانند امروز ناچار باشد برای خریداری چیزی صدها مغازه را که هر یک اقلاً پانصد متر با هم فاصله دارد سر بزند . صداقت و درستکاری و وجدان حرفه ای ، پیشه وران ایرانی را وا می داشتند که در یک رسته و نزدیک به هم دکان بگیرند و هر صنف و دسته ای ، رسته و بازار خاص را برای عرضه کالاهای مشابه خود برگزینند و خریدار را آزادبگذارند تا بتواند با دیدن نمونه های کالا و سنجیدن آنها آنچه را می خواهد خریداری کند .

 

 

 

 

 

فهرست مطالب:

Contents
تقدیر و تشکر: ۲
چکیده ۳
فصل اول به مطالعات پایه ۴
بیان مسئله ۴
پیشینه موضوع تعاملات اجتماعی در مراکز خرید سنتی ۹
ضرورت تعاملات اجتماعی و تاثیر آن بر طراحی ۹
فصل دوم مبانی نظری ۱۰
تاریخچه ۱۰
بازار ۱۱
نگرشی کوتاه بر کالبد فیزیکی بازار و تجارتخانه های ایرانی ۱۱
عناصر مختلف بازار ۱۴
راسته ۱۵
رسته ۱۵
دالان ۱۶
سرایا خان ۱۶
خانبار یا کالنبار ۱۶
تیم و تیمچه ۱۶
قیصریه یا قیصرا ۱۷
دکان ۱۷
مرکز خرید اجتماعی ۱۹
رفتار مصرف کننده و تعاملات مخاطب در مراکز تجاری مدرن ۲۰
گوناگونی مراکز خرید ۲۰
مرکز خرید نمونه ای از یک مکان تجاری اجتماعی ۲۱
تعریف مرکز خرید ۲۲
مرکز خرید اجتماعی ، نسل دوم بازارچه ۲۳
رقابت موجب شکلگیری مرکز خرید اجتماعی ۲۳
مرکز خریدها در اروپا ۲۳
یک مرکز خرید در مالزی ۲۳
مرکز خریدهای تهران ۲۴
مراکز خرید، عنصر اجتماعی تشکیل دهنده فضای شهری ۲۴
رسیدن به بنا ۲۵
انواع رسیدن به بنا ۲۵
از جلو ۲۵
به طریق مارپیچی ۲۶
رسش به بنا ۲۶
ورودی مجتمعهای تجاری ۲۷
ورودی مجتمع تجاری خاوران ۳۱
ورودی مجتمع تجاری زیست خاور ۳۲
بازار قسطنطنیه ۳۲
ورودی بازار قسطنطنیه ۳۳
ورودی بازار گوهر شاد ۳۴
ورودی مجتمع تجاری تک ۳۴
ورودی مجتمع تجاری پروما ۳۴
ورودی بازار بزرگ بین المللی ( سپاد ) ۳۶
ورودی مرکز خرید پویا ۳۸
پلان و مقطع شماتیک ۳۹
مجتمع تجاری الماس شرق ۳۹
مشخصه یک مرکز خرید ۴۰
نقش اجتماعی مراکز تجاری ۴۱
لزوم مراکز تجاری و اجتماعی در یک شهر ۴۱
چگونگی پیدایش مجموعه ها و بازارهای تجاری ۴۲
نحوه پیدایش بازارها ۴۲
سیر تکاملی مجموعه های تجاری –مجتمعهای تجاری ۴۳
معماری بازار ۴۵
مجتمع‌های تجاری به جای بازارهای سنتی ۴۶
تبعیت از سبک زندگی جدید ۴۷
خصوصیات ویژه مجموعه های تجاری ۴۸
انتخاب سایت مناسب با دسترسی از اکثر نقاط شهر ۴۹
ایجاد راه های دسترسی راحت به تمامی واحد ها ۵۰
استفاد ازابزارهای تسهیلات رفاهی برای خریداران ۵۰
ایجاد فضاهای تفریحی در مجتمع: ۵۱
استفاده از رنگهای جذاب در معماری ساختمان: ۵۱
ورودی ساختمان: ۵۲
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و ساختمان: ۵۲
نمای ساختمان: ۵۳
محوطه سازی و ایجاد فضای سبز: ۵۳
نورپردازی: ۵۳
بیلبوردها و info box 54
به طور کلی بازار از سه فضای اصلی تشکیل شده است: ۵۶
کالبد بازار ۵۸
اصول تعاملات اجتماعی ۵۹
تعاملات اجتماعی و فن آوری پیشرفته ۶۰
بازار ۶۲
اصول طراحی پایدار در مجتمع تجاری ۶۳
معماری سنتی ایران و تعاملات اجتماعی ۶۳
سرا یا خان ۶۵
خانبار یا انبار ۶۵
قیصریه ۶۵
چهارسو ۶۶
میدان ۶۶
جلوخان ۶۶
حجره ۶۶
پیشینه شکل گیری مراکز تجاری ۶۷
تاریخچه مراکز تجاری در جهان ۷۰
انواع مراکز خرید ۷۲
مراکز خرید متوسط یا اجتماعی ۷۳
مراکز خرید منطقه ای (حومه ای( ۷۳
مرکز خریدها ۷۳
فروشگاه های بزرگ ۷۴
مراکز تجاری در جوار خیابان ها ۷۴
فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۷۵
پروژه های نوسازی(مرکز شهر( ۷۶
فصل سوم نمونه های تطبیقی ۷۶
بررسی و تحلیل نمونه های خارجی و داخلی ۷۶
تجربه بازار جمعه زنجان ۷۶
۲) امنیت و آرامش ۷۷
۳) تنوع و مقیاس کالا ۷۷
۴) قدرت چانه زنی ۷۷
وجود سلامت معامله باعث روابط دوستانه بین خریدار و فروشنده شده بود. ۷۷
جمعه بازار ۷۷
روابط اجتماعی در جمعه بازار ۷۸
عوامل جذابیت جمعه بازار ۷۸
۱) تنوع و گستردگی تیپولوژی انسانها . ۷۸
۴) گوناگونی اجناس عرضه شده ۷۹
۵) تنوع در چیدمان عرضه ۷۹
۶) ارتباط بازار با طبیعت. ۷۹
۷) تلفیق عملکردها در فضا. ۷۹
۸) پوشش به هرم سنی جامعه. ۸۰
جمعه بازار فضایی برای پر کردن اوقات فراغت ۸۰
۱-۳- مجموعه (BERCY2) 81
پانل‌های فولادی پوشاننده ۸۲
ساختمان‌های پیانو ۸۳
شبکه‌ی سازه‌ای (بتن) ۸۳
برش طولی از بخش تجاری ۸۴
برش طولی از مجموعه ۸۶
ورودی اصلی ۸۸
وید مجموعه ۸۸
مجتمع زیست‌خاور ۸۹
همجواریها ۸۹
ورودی مجموعه ۹۰
فضاهای ارتباطی طبقه همکف ۹۱
فضاهای ارتباطی طبقه ۱- ۹۱
مرکز خرید مونیخ ۹۴
مراکز خرید تجاری کوالالامپور ۹۸
خیابان Petaling (محله چینی ها) ۹۸
فروشگاه بزرگ Mid Valley 98
مرکز تجاری Suria در برجهای پتروناس ۹۹
مجتمع برجایا: ۹۹
مجتمع Bukit Bintang و Sungai Wang 100
مجتمع های خرید Lot 10 و Starhill 101
فروشگاه های Pavilion 101
مجتمع تجاری One Utama 102
مجتمع تجاری Sunway Pyramid 102
از دیگر مراکز خرید در محله چینی ها ۱۰۳
بازار Seni (بازار مرکزی) ۱۰۳
مرکز تجاری Koto Raya: 104
مرکز تجاری National Craft Complex 104
بازار خوراکی Chow Kit 105
Kampung Baru 105
بازار Malam 106
مرکز تجاری تفریحی خلیج فارس ۱۰۶
مجموعه خلیج فارس ۱۰۷
اهداف کلی مجموعه خلیج فارس ۱۰۸
امکانات ویژه ورفاهی ۱۰۹
۴- گونه شناسی مراکز خرید ۱۰۹
Airport center 109
Arcade 110
Community center 110
Convenience center 110
Enclosed mall 110
فصل چهارم استانداردها و ضوابط ۱۱۳
استانداردها و ضوابط واحد های تجاری ۱۱۳
استاندارد ها و ضوابط مکان های تجاری ۱۱۳
۴-۱- تعریف کاربری تجاری ۱۱۳
۲-۴- کاربری تجاری ۱۱۳
۱-۲-۴- تجاری رده محله ۱۱۳
۲-۲-۴- تجاری رده ناحیه ۱۱۳
۳-۲-۴- تجاری رده منطقه ۱۱۴
۴-۲-۴- تجاری رده حوزه ۱۱۴
۵-۲-۴- تجاری رده شهر و فراتر ۱۱۴
۳-۴- اراضی و مناطق تجاری ۱۱۴
۴-۴- ضوابط کلی طراحی ساختمانهای عمومی ۱۱۷
۱-۴-۴- ورودیها ۱۱۷
۲-۴-۴- راهرو ۱۱۷
۳-۴-۴- سطح شیبدار ۱۱۷
۴-۴-۴- آسانسور ۱۱۸
۵-۴- ضوابط دسترسیها ۱۱۸
۱-۵-۴- کاربری تجاری مختلط مقیاس محله ۱۱۹
۲-۵-۴- کاربریهای تجاری مختلط مقیاس ناحیه و منطقه ۱۱۹
۳-۵-۴- کاربری تجاری مختلط و مستقل منطقه و شهر ۱۱۹
۶-۴- تفکیک اراضی تجاری ۱۱۹
۱-۶-۴- تفکیک اراضی تجاری مختلط ۱۱۹
۲-۶-۴- تفکیک اراضی تجاری مستقل ۱۲۰
۳-۶-۴- بررسی تراکم ساختمانی تجاری مختلط در مراکز ناحیه و منطقه ۱۲۰
۷-۴- استانداردهای طراحی مجتمع های تجاری ۱۲۱
۱-۷-۴- ارتفاع طبقات ۱۲۱
۲-۷-۴- دربهای ورود ۱۲۱
۳-۷-۴- دربهای خروج ۱۲۲
۴-۷-۴- ظرفیت کریدور ۱۲۲
۵-۷-۴- پلکانها ۱۲۲
۶-۷-۴- نقاله مسافرتی ۱۲۳
۷-۷-۴- آسانسور ۱۲۳
۸-۷-۴- سطح شیبدار ۱۲۳
۸-۴- ساختمان های اداری در بخش واحد تجار ۱۲۳
۱-۸-۴- روابط ۱۲۴
۲-۸-۴- ساختار اداره ۱۲۴
۳-۸-۴- پارکینگ ها ۱۲۶
۴-۸-۴- بانک ۱۲۷
۵-۸-۴- رستورانها ۱۲۷
۶-۸-۴- خرده فروشیها ۱۲۷
۷-۸-۴- فروشگاههای مواد غذایی ۱۲۸
مغازه ها ۱۳۰
برنامه فیزیکی مرکز تجاری ۱۳۳
سیر تکاملی مجموعه های تجاری ۱۳۴
بررسی مجموعه های تجاری گذشته از نظر شهر سازی ۱۳۶
بررسی خصوصیات ویژه مجموعه های تجاری گذشته از نظر اقتصادی و اجتماعی ۱۳۷
فصل پنجم به برنامه فیزیکی ۱۳۹
انواع مجموعه های تجاری و بخش های تشکیل دهنده آن ۱۳۹
احکام و معیارهای نظری طراحی ۱۴۳
مبانی طراحی المانهای مهم مراکزخرید ۱۴۴
ساختمانهای مستاجرین ۱۴۴
جایگاه حرکت پیاده ۱۴۷
تسهیلات اجتماعی ۱۴۸
ملاحظات اصلی در طراحی مراکز خرید ۱۴۹
جلب عناصر تجارت ۱۴۹
دسترسی مشتریان ۱۴۹
ورودی ها ۱۵۰
سیر کولاسیون در مراکز تجاری ۱۵۰
ویژگی های فضاها ۱۵۱
سیرکولاسیون داخلی ۱۵۱
محوطه های میانی ۱۵۴
بازارچه ۱۵۴
نورگیری در مراکز تجاری ۱۵۶
انعطاف پذیری مراکز تجاری ۱۵۶
ستون بندی واسکلت در مراکز تجاری ۱۵۷
عمق ساختمان تجاری ۱۵۷
ویترین در مراکز تجاری ۱۵۷
آبنما در مراکز تجاری ۱۵۸
فضای سبز در مراکز تجاری ۱۵۹
تهویه در مراکز تجاری ۱۵۹
انسان وطبیعت ۱۶۰
شهر و طبیعت ۱۶۱
فضای باز شهری ۱۶۱
خصوصیات فضای باز شهری ۱۶۲
تفریح ۱۶۶
خصوصیات فضاهای طبیعی (تفرجگاهی) پیرامون شهرها ۱۶۷
منابع تفریحی یا گردشگاهها ۱۶۸
تحلیل مصداق ها و نمونه های داخلی و خارجی ۱۷۰
بررسی نمونه هایی از مراکز تجاری درایران ۱۷۰
مجتمع تجاری الماس شرق ۱۷۱
تاسیسات برودتی و حرارتی: ۱۷۲
فضاهای جانبی: ۱۷۳
تاسیسات ساختمانی ۱۷۳
مجتمع تجاری – اداری ونوس ۱۷۵
مجتمع تجاری – اداری ستاره شمال ۱۷۹
نمونه هایی از مراکز تجاری درگوشه و کنار جهان ۱۸۳
مرکز تجاری استکهلم ۱۸۳
مرکز تجاری سامپو ۱۸۶
مرکز تجاری سنت وهربلین ۱۹۰
رنگ و نور ۱۹۲
اهداف چیدمان مرکز ۱۹۲
مرکز پاور مزافیستا در آریزونای ایالت متحده ۱۹۲
عناصر طراحی ۱۹۳
نتیجه گیری ۱۹۴
هدف از تشکیل این فضاها ۱۹۴
دسترسیها و ارتباطات ۱۹۴
نوع فضاهای تشکیل دهنده مجموعه ها ۱۹۵
نحوه شکل گیری و استقرار فضاها ۱۹۵
بستر طراحی ۱۹۶
شناخت و ارزیابــــی شهرستان در یک نگاه ۱۹۶
از اوایل قرن حاضر تاکنون ۱۹۶
وجه تسمیه ۱۹۷
راههای ارتباطی ۱۹۸
مراکز شهری ۱۹۹
شکل شهر ۱۹۹
طراحی اقلیمی ۲۰۰
اهداف عمده طراحی اقلیمی ۲۰۱
بررسی های اقلیمی شهرستان ۲۰۲
موقعیت جغرافیائی ۲۰۲
پستی و بلندی ۲۰۲
اوضاع اقلیمی ۲۰۲
میزان درجه حرارت ۲۰۳
رطوبت نسبی ۲۰۴
میزان بارندگی در شهر ۲۰۴
میزان خشکی ۲۰۴
وزش باد ۲۰۴
آبهای سطحی ۲۰۵
خاک و پوشش گیاهی ۲۰۵
استنتاج در رابطه با جهت بهینه ساختمان ۲۰۵
بررسی منطقه آسایش در شهر ۲۰۶
کاهش اتلاف حرارت ساختمان ۲۰۶
محافظت ساختمان در برابر تابش آفتاب ۲۰۹
بهره گیری از نوسان روزانه دمای هوا ۲۱۰
اجزای بنا و سقف ۲۱۱
استانداردومبانی مطالعاتی فضاها وبرنامه فیزیکی ۲۱۱
صنایع دستی : ۲۲۱
تقسیم بندی فضاها در طبقات و مساحت های آنها : ۲۲۲
بررسی استاندارد و مبانی مطالعاتی فضاها ۲۲۴
واحدهای تجاری ۲۲۴
لابی تجاری ۲۲۵
خرده فروشی ها ۲۲۵
فروشگاه های مواد غذایی ۲۲۷
رستوران ها ۲۲۸
بخش اداری ۲۳۰
فضا برای مبلمان و اثاثیه: ۲۳۲
بانک ۲۳۴
– پله ۲۳۵
پله برقی ۲۳۶
– آسانسور ۲۳۸
سیستم های فراخوانی آسانسور ۲۴۰
راههای فرار از آتش ۲۴۰
تبیین موضوع ۲۴۱
اهداف طرح ۲۴۲
اهداف کلی در مقیاس میانی ۲۴۲
اهداف کلی در مقیاس خرد : ۲۴۳
عوامل شکل دهنده به طرح ۲۴۳
معرفی فضاهای مجموعه ۲۴۳
بخش تجاری ۲۴۳
بازارچه ۲۴۴
پارکینگ ۲۴۴
فضاهای تاسیساتی و خدماتی ۲۴۴
رستوران ۲۴۴
پارک ۲۴۴
فصل ششم به اقلیم ۲۴۵
جمع آوری اطلاعات و بررسی در مورد تهران قدیم و تهران جدید ۲۴۵
ویژگیهای محیطی منطقه تهران ۲۴۹
ویژگیهای اقلیمی و جوی : ۲۵۰
دما و تغییرات آن : ۲۵۰
بارش و میزان بارندگی ۲۵۱
رطوبت نسبی هوا ۲۵۳
باد : ۲۵۴
تبخیر : ۲۵۵
تعداد روزهای یخبندان : ۲۵۵
تابش آفتاب : ۲۵۶
۴-۸- موقعیت تابش خورشید ۲۵۸
۴-۹- بادهای غالب ۲۵۸
۴-۱۰- سرعت و جهت باد ۲۵۹
۴-۱۱- درجه حرارت ورطوبت نسبی ۲۶۰
شناخت و بررسی عرصه طرح ۲۶۰
سایت شناسی ۲۶۰
پلان محدوده سایت ۲۶۱  –  موقعیت سایت: پارک لاله تهران
تصاویر داخلی از سایت ۲۶۴
جهت وزش باد مطلوب در سایت ۲۶۵
پلان کاربریهای محدوده سایت ۲۶۶
فصل هفتم ۲۶۷
شکل گیری طرح از ایده تا کانسبت ۲۶۷
منابع و ماخذ : ۲۷۰

 

 

 

رساله های با این موضوع:

  1. مطالعات ساختمان تجاری ۴۳۵ صفحه + ۵ نقشه 
  2. مطالعات طراحی مجتمع تجاری – تفریحی ۱۵۰ صفحه

 

تصاویر فایل:

رساله مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,پروپوزال معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,برنامه فیزیکی مرکز تجاری,نمونه موردی مرکز تجاری,ظوابط و ریزفضاهای طراحی مرکز تجاری,پروپوزال مرکز تجاری برای ارشد,مطالعات معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعیپروپوزال معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,برنامه فیزیکی مرکز تجاری,نمونه موردی مرکز تجاری,ظوابط و ریزفضاهای طراحی مرکز تجاری,پروپوزال مرکز تجاری برای ارشد,مطالعات معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعیبرنامه فیزیکی مرکز تجاری,نمونه موردی مرکز تجاری,ظوابط و ریزفضاهای طراحی مرکز تجاری,پروپوزال مرکز تجاری برای ارشد,مطالعات معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی

پروپوزال مرکز تجاری برای ارشد,مطالعات معماری مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعی,رساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعیرساله کارشناسی ارشد معماری با موضوع مرکز تجاری با رویکرد ارتقای تعاملات اجتماعیبرنامه فیزیکی و جداول ریزضاهای طراحی مرکز تجاری,ظوابط و استانداردهای طراحی مرکز تجاری

خرید رساله:

در پایان خرید ، لینک دانلود فایل نمایش داده می شود و به ایمیل شما نیز آنی ارسال خواهد شد. آموزش خرید و دریافت فایل
  • فرمت رساله: word
  • حجم فایل ها: ۱۶ مگابایت
  • برای مشاهده لیست رساله و مطالعات های معماری اینجا را کلیک نمائید.
  • سفارش انجام رساله و طرح پذیرفته می شود.
  • شماره پشتیبانی و سفارشات معماری : ۰۹۰۳۷۷۵۸۵۵۵ – ۱۰ صبح تا ۴ عصر
  • ایمیل های پشتیبانی : parsacad.com@gmail.com – info@parsacad.com
  • رساله معماری با رساله معماری هم تبادل می شود و نیاز به خرید نیست.